.Dominee bouwt mee VOORU SCHERPE AANVAL NESTLÉ-CONCERN Officier laakt tv-interviews Er zit weer Nederland versloeg Israël (3-1) Kritiek op Vlaardings beleid Marijke Schaar zal finale niet halen Turndemonstraties Kracht en Vlugheid Half om half in Lennons huis schot in Ouwerkerk NIEUWE LEIDSE COURANT „Jacqueline, kom eens hier!" roept ds. I. Faber, als we door Ouwerkerk wandelen, en fotograaf Behrens de ver laten dorpsring niet zonder mensen wil „vastleggen." Dominee kent alle kinderen van Ouwerkerk, het 430 in woners tellende dorp op Schouwen-Duiveland, waar in toe nemende mate de stilte regeert. Ouwerkerk werd bekend na de watersnoodramp; in 1954 werd hier het laatste dij h gat gedicht„het gat bij Ouwerkerk." De jaren daarna kreeg het dorp ook een ander gezicht. Ds. Faber: „Je ziet een nieuwe kerk, een nieuwe school, alles even mooi maar er ligt iets triests over dit plaatsje." Ds. Faber. die twee jaar geleden het I Drentse Schoonoord verliet om als emeri tus naar Ouwerkerk te gaan, kan het niet verkroppen Ds. Faber voert de goudvissen. Einde kleding-actie Mevrouw J v.d. Oever-Verhoeff (Zebrastnat 20, Rotterdam-Kral. Veer) «chrijft ons: De vele mensen die kleding stuur den en ook lieve brieven wil ik hartelijk danken. Ik moet de actie voor kleding twee weken eerder beëindigen, omdat ik geen plaats ruimte meer heb: zelfs bij de buren staan volle dozen, en alles moet bin nen de aangegeven termijn worden opgestuurd. De heer Verbeek, die zoveel voor vluchtelmgenhulp doet. evenals zijn vrouw, ben ik veel dank verschul digd. Het spijt me dat ik de afgelo pen week ongefrankeerde pakken kle ding moest terugzenden, maar ik heb al viermaal port moeten betalen voor dozen met vieze lorren. De kleding is overal vandaan ge komen, zelfs uit België. Ik zou u allen een bedankbriefje willen stu ren. maar dit werk heeft me al halve nachten sorteren gekost; aan schrijven kom ik p<et toe. Dank, veel dank aan allen: meer dan honderdduizend mensen zijn door u geholpen. Nog een extra be dankje voor de meneer uit Haamste de die me twee keer enorm veel mooie <ledine heeft bezorgd. Dit werk doe ik al jaren; mocht ik de komende winter weer verder gaan, dan hoop ik het via de krant te laten weten. Ik wens u allen veel goeds toe. Vriendelijke groeten van Jeanette v.d. Oever-Verhoeff Jacqueline en de altijd stille dorpsring. I Tijdens de zitting had Zwols- man verklaard, dat hij zich door de uitlating van Van der G. ge griefd en belasterd achtte. Op de vraag van Van der G. of hij een verzoek om toegelaten te wor den tot het leveren van bewijs zou ondersteunen, antwoordde Z wolsman tot tweemaal toe; „Ja, volkomen." Volgens de me dedeling van de verdachte aan de president achtte hij zichzelf in staat bij ruim 60 moorden de betrokkenheid van de heer gwolsman aan te tonen. dat het dorp lijdt onder een ge stadig proces van ontvolking. Al gauw na zijn komst „vroeg hij de cijfers op" aan de gemeen te Duiveland, waartoe Ouwer kerk behoort: ..Binnen acht jaar was het aantal inwoners met on geveer tachtig teruggegaan „Daar moeten we iets tegen doen", vond hij. En geïnspireerd door haar predikant richtte de kerkeraad vorig jaar augustus, en januari van dit jaar opnieuw, een adres aan de gemeenteraad. De inhoud: Stop de ontvolking, neem maatregelen om Ouwer kerk weer te laten groeien! Aanmoediging Gisteren was het zover. Een zonni ge dag voor de herder en leraar, die zich ook voor de aardse zorgen van zijn gemeente interesseert. Hij hoorde vergenoegd dat de ge meenteraad van Duiveland donder dagavond akkoord was gegaan met het plan acht bejaardenwoningen in Ouwerkerk te bouwen. Voor het eerst na jaren een aanmoeiding er te gaan wonen. Burgemeester A. A. van Eeten van Duiveland: ,,Het is de bedoeling dat de bejaarden de normale woningen zullen verlaten, zodat die vrij komen voor jonge mensen." De burge meester vertelt dat de ontvolking is te wijten aan de bekende ontwikke ling: mechanisatie van de landbouw. Bovendien woonden er na de ramp en tijdens de herverkaveling nogal wat mensen in Ouwerkerk. die be trokken waren bij de zogenaamde „reconstruering" van I et eiland. Na de herverkaveling verlieten ook die het dorp. Trekpleister Waarom er sinds 1961 in Ouwer kerk geen woningwetwoningen meer zijn gebouwd? Ds. Faber: „De ge meente zei dat er geen mensen voor waren, en jonge mensen vroegen hier geen woningen aan, omdat er niet werd gebouwd. Ook moet de gemeen te een blok huizen neerzettten om de prijs te halen. Zodoende concentreer de de woningbouw zich steeds op Oosterland en Nieuwerkerk, waar enkele industrieën zijn. Ik heb de gemeente ervan proberen te overtuigen dat naar evenredigheid van het zielental ook hier woningen moesten worden neergezet. Want ik geloof dat als er eenmaal huizen zijn, de mensen ook wel komen." Ds. Faber vindt dat een mooi dorp als Ouwerkerk wel mensen aan moet trekken. Niet zonder enige trots laat hij het dorpshuis zien, de kerk, de schilderachtige dorpsring. het herten kamp en de brandvijver. die door een gelukkig toeval vol goudvissen raak te. Eenzame vis „Een paar iaai geleden heeft Ie mand er enkele goudvissen in losge laten. en sindsdien krioelt het ervan." 's Winters overwinteren de vissen in de put grenzend aan de vijver. Tus sen de tientallen goudvissen leeft een. eenzame groen gekleurde vis. heef' ds. Faber ontdekt. „Je ziet hem nooit bij d? anderen; het dier doet me den ken aan Kosinsky's roman „De ge verfde vogel." De 67-jarige pastoor is blij met de eenheid van het kerkelijk leven. Be houdens enkele rooms-katholieken en gereformeerden is Ouwerkerk her vormd. maar met Kerst en Pasen worden er oecumenische diensten ge houden. Een van de eerste daden van ds. Faber toen hij in Ouwerkerk kwam, was elk gezin ook de niet-her- vormden te bezoeken. Dat werd erg op prijs gesteld. Waarom heeft hij zich als emeritus nog zo ingezet voor de woningbouw? UTRECHT Het Nederlandse vol leybalteam heeft gisteren in de sport hal De Dreef te Utrecht Israël met 31 verslagen. De setstanden in de op laag niveau staande wedstrijd, waarin het overigens niet aan span ning ontbrak waren: 17—15 15—8 6—15 15—6. In de Nedlandse ploeg, die het bij afwezigheid van Geert Trompetter I zonder een echte spelverdeler moest stellen, blonken Hans Janssen en Kees Tinga uit. De beste speler van Israël was de uitgekookt plaatsende en zuiver smashende David Barnet- zer. Merckx en Jan Jansen in Anistel Gold-race DEN HAAG Ruim 140 renners, onder wie de Belg Eddy Merckx en Tour de France-winnaar Jan Janssen, zullen vrijdag 18 april in Helmond aan de start verschijnen voor de vierde Amstel Gold-race. De finish van deze 256 kilometer lange wegwedstrijd is in Meerssen. De Amstel Gold-race telt ook mee voor het puntenklassement van de Coupe du monde. Tot het rennersveld behoren voort» o.a. Guido Reybrouck, Rolf J Wolfshohl, Walter Godefroot, Willy Planckaart, Herman van Springel, Peter Post, Arie'den Hartog, Rik van Looy. Documenten Op de vraag van de president of Van der G. niet de behoefte had om zijn wetenschap aan de justitie mee te delen, antwoordde de verdachte, dat hij daartoe niet in staat was ge weest, omdat hij bepaalde documen ten pas laat had ontvangen en ander zijds een zekere adiudant Klein uit Amsterdam had geïnformeerd over fraude., diefstal en oplichting, die met moorden in verband stonden en waarbij Zwolsman ook betrokken zou zijn geweest. Volgens Van der G. heeft de mede deling van hem aan de adjudant van de Amsterdamse recherche niets uit gehaald: „Hoe Van der G. dat zo goed wist", vroeg de president. „Verschei dene persmensen hebben geïnfor meerd bij het parket te Amsterdam: over de stukken betreffende het bankcomplex en Teixeira zijn vragen gesteld aan de minister van justitie, maar men liet weten, dat ik niet ge kwalificeerd kon worden als iemand die in staat was in deze zaken correc ties aan te brengen." (Van der G. heeft onder de titel „Alias Teixeira" een boekje geschre ven met allerlei beschuldigingen over de achtergrond van het drama met het bankiershuis Teixeira de Mattos. Van der G. noemt zichzelf in dit boek I een oorlogsmisdadiger. Hij heeft ja renlang in de gevangenis gezeten we gens dienstneming bij de SS. Red.) Zwolsman aan te tonen. Kritiek De officier meende, dat de ver dachte zich niet kori beroepen op de mogelijkheid van het verzoek te wor den toegelaten tot het leveren van het bewijs in het algemeen belang. Het zou volgens de offider te gek worden als men voortdurend in deze en soortgelijke kwesties een beroep zou kunnen doen op een verzoek in het openbaar belang. Scherpe kritiek uitte de officier op communicatiemedia, zoals de tele visie. „Het gebeurt steeds meer dat te goeder naam en faam bekend staande Nederlanders op onfatsoenlijke en insinuerende wijze worden onder vraagd. Dat gebeurt meestal door mensen die in intellectueel opzicht niet altijd in de schaduw kunnen staan van hen die zi.i ondervragen. Hij noemde de uitzending „Inburge ren" van deze week als voorbeeld, j „Nog erger wordt het", zo vervolgde I hij, „als het gaat om mensen, zoals ten aanzien van het optreden van de Nederlandse militairen in Indonesië. DS FABER als we eenmaal bouwenkomen er wel mensen De hertenkamp van Ouwerkerk „Ik voel me hier helemaal geen eme ritus, maar als volledig predikant. En als een kerkeraad zich niet verant woordelijk voelt voor de plaats waarin ze woont, vind ik ze geen knip voc-r de neus waard." Geschrokken Ds. Fabers activiteiten liggen trou wens in de lijn van zijn werk in Schoonoord, de grote Drentse arbei dersgemeente waar hij veertig jaar heeft gestaan. Als jong predikant maakte hij daar in de crisisjaren tam tam voor meer woningen. Hij reisd voor dat doel zelfs naar Den Haag. In de „Kerkbode, weekblad voor Hervormd Schouwen-Du'veland" schreef hij onlangs onder de titel „Herinneringen": „Wel. toen was ik 26 jaar en nu ben ik 66 jaar. En ik heb een nieuwe gemeente te verzor gen gekregen, als bijstand in het pastoraat. Maar weer ben ik geschrokken. Waarvan? Van het grote verlies dat deze gemeente in 1953 geleden heeft, en van het grote verdriet dal daarvan het gevolg is geweest. Het kerkhof getuigt ervan. En ik ben geschrokken van het feit, dat hier geen woningen gebouwd werden. Ouwerkerk sterft uit en loopt leeg. En weer als toen ben ik naar de burgemeester gegaan, en heb ik gezegd: „Burgemeester er moeten woningen gebouwd wor den, zullen we er eens over pra ten?" Maar nu hoorde ik: „Do minee, u vergist zich. er zijn mensen te weinig, die een wo ning willen hebben!" „Toen mensen te veel, nu men sen te weinig. Toen moest ik vechten en nu ben ik bereid het weer te doen. ^oen vechten voor Schoonoord, nu voor Ouwekerk." Ds. Fabert woorden hebben ge- holnen. Voor het eerst sinds 1961 zullen er huizen worden ge bouwd. En er staat nog meer te (ver) wachten! Dominee moet erg lachen: „Er woont hier een heel hoog percentage bejaarden, maar nu zijn er acht aanstaande moeders en een van die dames zei me: Dominee, ik lees goed wat u schrijft!" Er zit weer schot in Ouwer kerk. UTRECHT De voorzitter van de bij het NVV aangesloten Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond, de heer Sake van der Ploeg, heeft gisteren op de voorjaarsvergadering van de vakgroep zuivelbewerkers een scherpe aanval gedaan op het in Zwitserland gevestigde Nestlé- concern. Het sociale beleid van dit concern werd gehekeld en voorts trok de heer Van der Ploeg van leer tegen „de onzicht bare hand in Zwitserland, die ook over alles in Nederland be slist". De Hollar.dia-fabrieken, (12 bedrij ven met 1200 werknemers) behoren tot het Nestle-concern. „Dit bedrijf is tot nu toe niet bereid gebleken een regeling te treffen voor maatregelen bij fusie, samenvoeging en sluiting van bedrijven waardoor de werkne mers kunnen worden geschaad". In het noorden van het land bestaat bij de zuivelfabrieken zo'n regeling reeds. Maar in Vlaardingen heeft men bij Hollandia laten afwe ten. De ANAB gaat zich binnenkort met de bij dit bedrijf werkende leden beraden over „de positie van de bond als er door fusies slachtoffers vallen bij „Hollandia". Verzet De heer Van der Ploeg liet duide lijk blijken, dat de internationale vakbeweging zich ook duidelijk tegen het Nest'e-concern zal gaan verzet ten. Startpunt daartoe is geweest een onderzoek in twaalf landen, dat werd ingeste'd door de internationale bond van arbeiders in de voedings- en ge notmiddelenindustrie. Volgens de heer Van der Ploeg is de Nestle er altijd in geslaagd in- vloedrüke figuren aan het concern te verbinden, zo is de minister-presi dent, tevens de minister van buiten landse zaken president-commissaris van het concern. De heer Van der Ploeg deed een scherpe aanval op de directie van Hollandia in Vlaardingen. die zich zozeer aan banden laat leggen door de Ncstle-concernleiding, dat een gesprek over regelingen voor werk nemers bij fusie en sluiting van be drijven onmogelijk is. In een commentaar op de verkla- rlne van de heer Van der Ploeg, heeft de directie van Hollandia gesteld, dat zij alleen verantwoorde lijk is voor het sociale beleid van Hollandia. De directie zegt verder, dat de plannen voor de bouw van een nieuwe melkinrichting en de concentratie van de gesuikerde, ge condenseerde melkproductie zijn ont worpen en uitgewerkt door de Hol landia directie. Deze heeft zo snel als dit mogelijk was de vakbonden van haa-r plannen op de hoogte gebracht en is besprekingen begonnen over de consequenties voor het betrokken personeel, waarbij over een regeling met de CNV en de NKV bonden vol ledige overeenstemming is bereikt. De ANAB heeft deze besprekingen van het begin tot het einde meege maakt. NICE Het ziet er niet naar uit dat Marijke Schaar de finale van het damesenkelspel in het tennistornooi van Nice haalt. Gistermiddag moest haar halve finale partij tegen de Australische Chanfreau wegens de slechte weersomstandigheden worden afgebroken. Marijke Schaar had de eerste set toen al verloren met 6—3 en stond in de tweede met 14 ach ter. De andere halve finale werd ge wonnen door de Amerikaanse Bart- kowicz, die in twee sets de Engelse Winnie Shaw uitschakelde. De cijfers waren 64 63. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In aanwezigheid van ruim 400 toeschouwers zijn giste renavond In zaal „Lommerrijk" in Rot terdam turndemonstraties gehouden van de rayons Nood en Kleiweg van de Rotterdamse turnvereniging .Kracht en Vlugheid". Meer dan honderd jongen, meisjes, dames en turnende huisvrouwen de monstreerden op de bok, aan de rin gen en op de lange mat. Vooral de jongens en meisjes in de leeftijd van zes tot acht jaar oogstten veel succes met hun oefeningen. Dit was voor een niet gering deel te danken aan het maandenlang oefenen met de kleintjes van de dames Leeflang, Hoevers en de heren Lukaart, Dodclema en Gcrlitz. Als enige gastdeelneemster tad Ida van Schooneveld, vierde bij de KNCG\ wedstrijden in Ede, veel succes bij de ritmische oefening dames Om >nge- veer elf uur kon een *e^ "den rayon Noord-voorzitter Van der Ven de bij zonder geslaagde avond sluiten. LONDEN Een huis van John Lennon en zijn Japanse vrouw Yoko Ono, gelegen in een deftige wijk te Weybridge in Sur rey is te koon. Het huis ligt op een heuvel, die uitzicht biedt op een golfterrein. Het interieur is op zijn zachtst gezegd verrassend. Zo kan een bezoeker in een groot vertrek bij voorbeeld halve stoelen, een hal- ve tafel, een halve radio, een hal ve strijkplank, half keukengerei en zelfs half schoeisel, alles wit berf,hilderd. aantreffen. Overal in het huis kan men foto's van John en Yoko zien. In de slaapkamer op de eerste ver dieping staat een vierkant bed: drie bij drie meter. De badkamer heeft twee badkuipen naast el kaar. In de keuken: vier gootstenen en een plaat, ditmaal van ko- ninoin Victoria. In het huis is verder nog een verwarmd zwembad met een fontein te vin den. De koopsom zonder in boedel: 50.000 pond sterling (430.000 gulden). De Lennons willen nu een huis hebben met veel terrein eromheen waardoor zi* meer van de buitenwereld zijn afgezon derd. Tsjechoslowakije non van Rusland (4-3) STOCKHOLM Tsjechoslowakije heeft vrijdag in Stockholm met 43 gewonnen van Rusland in een wedstrijd voor het wereldkampi oenschap IJshockey. De scores in de perioden waren: 20 02 21. Door deze overwinning zijn de Tsjechen wanneer zij hun wedstrijd tegen Zweden winnen vrijwel zeker van de wereldtitel. Het Nederlandse basketbalteam heeft donderdagavond in het Bluem- field stadion van Tel Aviv van de Israëlische club Hapoel met 75—62 gewonnen. Bij de rust hadden onza landgenoten een voorsprong van 3834. Bij de Israëliërs nam Tvinstrah 34 punten voor zijn reke ning. Er waren 250 toeschouwers. De tweevoudige Olympische mara thonkampioen Abe be Bikila is ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk. Bikila heelt een beschadiging aan de halswervelkolom opgelopen en is op last van keizer Haile Selassie over gevlogen naar Engeland om er door specialisten te worden behandeld. Huib Goudriaan UTRECHT Dc officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. P. G. Wiistenberg heeft gisteren tegen de 43-jarige in België geboren koopman A. V. F. van der G. we gens smaad tegen R. Zwolsman een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met drie jaar proeftijd en een boete van 40 geëist. De officier achtte het bewezen, dat Van der G. op 9 mei vorig jaar tijdens een teach-in van de studen tenvereniging „Veritas" in Utrecht over de heer Zwolsman had gezegd, dat de heer Zwolsman een man is, die „strafbaar en bewijsbaar bij 124 moorden betrokken is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6