modern maai kerkyzije GEHUWDE PRIESTERS GEEN BEZWAAR JAN WILLEBRANDS WORDT KARDINAAL Aangrijpend getuigenis van Richard Wurmbrand Ds. Borgdorff wordt gastpredikant Een woord voor vandaag Gevangenisstraf voor Duitse beeldenstormers Nieuwe vondst bij Dode Zee BEROEPÏNGSWERK Amnestie voor tegenstanders burgeroorlog WORT ZAKENKABINET ALS KERKELIJK TOP-ORGAAN IN RIJSWIJK BINNENKORT HOOFDMANNEN OVER 25... Democratisch Appel bespreekt congres Forum van KVP en ARP Op de berg der verheerlijking roept Petrus uit: „Laten wij drie tenten opslaan, voor U een, en voor Mozes een en voor Elia een." Hij wil geen onderdak voor zichzelf, noch voor. Johannes en Marcus. Hij weet wel dat er in de tent van Jezus plaats zal zijn voor hem en zijn vrienden. Wat Petrus wil, willen we allemaal. Hei Koninkrijk Gods is openbaar geworden en Hij wil het vasthouden. Een paar dagen geleden schreef ik dat Christus hier in Marcus 9 Zijn disci pelen en ons leert dat in deze gevallen wereld tekenen worden gesteld van de komende wereld. Gods rijk breekt van tijd tot tijd door in dit rijk. Iedere gelovige ervaart dat wel eens in zijn leven. Er zijn van die momenten dat je je heel dicht bij God voelt. Er zijn van die wonderlijke gebedsverhoringen. Er zijn ogenblikken dat je gedragen wordt door een kracht die groter is dan jezelf. Zo'nbergtopervaring wil je dan vasthouden. Je wilt je altijd zo dicht bij de Heer voelen. Je wilt dat ieder gebed zo duide lijk verhoord wordt. Je wilt eigenlijk nu al in hét komende rijk leven. Dat kan niet. Christus laat ons van tijd tot tijd iets van de krachten proeven van de komende eeuw om ons te zeggen: Dit staat u te wachten. Maar wij mogen niet vooruitgrijpen, want dan loopt de eeuwigheid als zand door onze vingers. We lezen vandaag: Mattheus 26 30—46. We lezen morgen: Mattheus 26 47—56. ZATERDAG 29 MAART 19# WOLFENBÜTTEL (West-Duitsland) Twee studenten in de theologie zijn wegens „beeldenstorm" en verstc.ring van een kerkdienst ver oordeeld tot respectievelijk zes en drie weken gevangenisstraf. Dietrich Düllmann (26) had in een nacht in november in de Grote Kerk van Wolfenbüttel monumenten voor gevallenen met rode verf besmeurd en deels met een bijl vernield. Op de muren had hij leuzen geschreven te gen <3e verheerlijking van de oorlog. Een week eerder had hij samen met Peter van Riel (21) in een andere kerk tijdens de dienst gede monstreerd. Düllmann protesteerde vanaf de kansel tegen heldenverering in de kerk, terwijl Van Riel een spandoek ontrolde en pamfletten van af een galerij wierp. De studenten gaven hun daden ten volle toe. Düllmann zei, dat hij het weer zou doen, net zo lang tot de kerk nog alleen maar Gods Woord van vrede zou prediken. AMSTERDAM De Confectiefa briek De Groot en Co. en haar doch teronderneming Confectie- industrie „EM.CE.BE", beiden te Amsterdam, hebben uitstel van betaling aan moe ten vragen, zo deelde de directie gis teren mee. Het in 1919 opgerichte bedrijf legt zich toe op de confectie van dames kleding en -mantels. Daarnaast han delt zij onder de naam „Pelsunie" in bont en bontwaren. TEL AV1V Israëlische archeolo gen hebben bij de Dode Zee de resten gevonden van een nederzetting uit de tijd van Christus. De vondst werd gedaan ongeveer zeventien kilometer ten zuiden van de overblijfselen van Kumran. Aange nomen wordt, dat men het centrum gevonden heeft van de woestijnsekte, welker schriftgeleerden de rollen geschreven hebben, die in 1947 ge vonden werden (de „Dode-Zeerol len"). In een van de twintig ge vonden graven ontdekte men een scherf met een Hebreeuws schrift, dat sterk overeenkomst met dat op de Dode-Zeerollen. Ook werden mun ten gevonden uit de periode van 37 tot 46 na Crhristus. Onder de nu gevonden nederzetting werden nog oudere resten gevonden. Men vermoedt, dat die van de Zoutstad (Ir Hammelach) zijn, die in Jozua 15 62 genoemd wordt. NED. HERV. KERK Beroepen te DinteloordP. Vermaat te Ooltgensplaat; te De Kaag: kand. C. M. van Endt te Utrecht; te Zaan dam (vac. K. H. Reerds): G. Lijzen- ga te Bergum; te Zoetermeer: (v$k- gem. 2, vac. H. K. van Wingerden)* T. Langerak te Veenendaal. Bedankt voor Tholen: G. C. Post te Giessendam. Emeritaat verleend aan G. van Haasen te 's-Gravenhage (per 31 au gustus) en aan D. T. Los te Poortu- gaal (per 1 mei). GEREF. KERKEN Beroepen te Gerkesklooster: H. J. Swierts te Enkhuizen. Aangenomen de benoeming tot tij delijk gastpredikant te Baarn: W. Borgdorff, vrijgemaakt-gereformeerd predikant aldaar. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Zuidbroek-Veendam H. Mostert te Harderwijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam: J. van Am- «tel te Middelburg. ROME Paus Paulus heeft een tweede Nederlander tot kar dinaal benoemd. Het is de 59- jarige mgr. Jan Willebrands, se cretaris van het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid der christenen. Hierdoor is het waarschijnlijk ge worden, dat Willebrands wijlen kar dinaal Bea zal opvolgen als hoofd van het secretariaat. Met mgr. Willebrands zijn nog 34 andere kardinalen benoemd, zodat het kardinalencollege nu gegroeid is tot 136, het hoogste getal in de historie. Jan Willebrands werd op 4 septem ber 1909 in Bovenkarspel geboren. Na zijn priesterstudie en wijding op 26 april 1934 studeerde hij verder te Rome. Daar promoveerde hij cum laude op de Engelse negentiende- eeuwse theoloog, die van anglicaan rooms-katholiek werd, J. H. Newman. Van 1937 tot 1940 was hij kapelaan in Amsterdam, van 1940 tot 1945 pro fessor in de filosofie aan het semina rie te Warmond en na 1945 directeur van het philosoficum daar. - Zijn grote belangstelling voor de oecumene leidde in 1958 tot zijn be a noeming tot bisschoppelijkgedele geerde voor het oecumenisch werkl Hij was voorzitter van de Sint-Willi- brordvereniging. In 1960 benoemde paus Johannes hem tot eerste medewerker van kar dinaal Bea in het zojuist opgerichte secretariaat voor de eenheid der chris tenen. Contacten In deze functie ontwikkelde mgr. Willebrands zijn grootste kracht. Hij onderhoudt zeer levendige contacten met protestanten, orthodoxen, oud katholieken en anglicanen. Hij woont allerlei oecumenische studieconferen ties bij en leidde vorig jaar de rooms- katholieke delegatie in Uppsala. In 1964 werd hij tot bisschop gewijd. Onder de 34 andere nieuwelingen Russische moeder elke dag bad voor de officier, die haar zoon had laten ombrengen. Tenslotte deed ds. Wurmbrand een beroep op zijn gehoor, om mild te zijn en geld te geven voor de nagela ten betrekkingen van de martelaars. Geld om hen nog liever dan een bij bel het brood te geven, dat hen ont houden wordt Dit was de enige spreekbeurt van ds. Wurmbrand op zijn huidige tour nee door Europa. De bijeenkomst was georganiseerd door Protestants Ne- lerland. De Delftse predikant ds. G. H. van Kooten sprak, een inleidend woord over het beest uit de zee uit het laatste bijbelboek. Frapse theoloog Jean Daniélou. Hij is valt het meest op de naam van de de énige van de nieuwe kardinalen, die geen bisschop Is. Er zijn maar acht Italianen bij. Ver der acht niet-Ittaliaanse Europeanen, vijf uit Latijns-Amerika, vier uit de Verenigde Staten, een uit Canada, vier uit Azië, twee uit Afrika en een uit Nieuw-Zeeland. Twee namen zijn niet bekend ge maakt. Men veronderstelt, dat dit sen uit Oost-Europa zijn. Ook paus Johannes heeft destijds drie kardina len benoemd, wier namen nooit be kend zijn gemaakt. MADRID Het Franco-regime heeft gisteren een algemene amnestie afgekondigd voor zijn tegenstanders uit de burgeroorlog van 1936-'39. Zij die hoopten op vrijlating van huidige politieke gevangenen zijn evenwel teleurgesteld. De maatregel werd gisteren be kendgemaakt door de minister van voorlichting Fraga Iribarne. Deze verklaarde, dat de amnestie geldt voor „alle tenlasteleggingen, die voortvloeien uit daden, welke voor 1 april 1939 zijn begaan. Hiertoe iö besloten ter gelegenheid van het feit, dat het dinsdag 30 jaar geleden zal zijn. dat de burgeroorlog eindigde. Er gingen de laatste dagen in Ma drid geruchten, dat de regering bij de viering van de dertigste verjaardag van de dictatuur een uitgebreider amnestie zou afkondigen, die ook van toepassing zou zijn op momenteel in de cel zittende politieke gevangenen. (Van een onzer medewerkers) DELFT Zelden is de Nieu we Kerk zo vol geweest als gis teravond tijdens het onroerend en aangrijpend getuigenis van de bekende Roemeense predikant Richard Wurmbrand. De mensen zaten niet alleen tot aan het praalgraf van Willem van Oranje, maar ook de gangpaden en zijbeuken waren afgeladen met mensen, die van heinde en verre wa ren gekomen om deze vurige apostel van een waarachtig christen zijn waarvoor hij persoonlijk veertien jaar wreed gekweld is het evange lie te horen verkondigen. Ds. Wurmbrand, die vertaald werd door ds. George Brucks uit Zeist, sprak over de schreeuw van pijn, die Christus gegeven moet hebben op Golgotha nadat hij drie uur lang meester geweest was van zichzelf. Deze schreeuw heeft geklonken in al le eeuwen van het christendom en klinkt nu nog in China, als de mensen zes dagen en zes nachten achtereen duldeloze pijnen lijden tot ze sterven. „Dit geschreeuw dient u dag en nacht te horen. Laat nu eens even uw mooie liederen en gezangen ach terwege en weent met de wenenden. Komt tot berouw en leeft daadwer kelijk mee met de lijdende leden van het lichaam van Christus." Vervolgens gaf hij een indringend verslag van gebeurtenissen in China. Rusland en Roemenië, waar hij zelf jarenlang, tien meter onder deirorid, |nee( vvai samenstelling oeireit weiu geiei up. uiauuui, um- op de mees wirde en verfijnde wijze leeftijd en geslacht. De vragen werden alleen ge- gemarteld werd en waar hij de - - - -• -- schreeuw van Christus leerde Interesse (Van een onzer redacteuren) RIJSWIJK Een gereformeerde kerk, die zeer nijver aan een andere kerkstructuur sleutelt om tot een beter functioneren van de gemeente te komen is die van Rijswijk. Sinds kort heeft men daar iets wat op een echt management lijkt, ofschoon men nog wel met de vertrouwde naam Kerke- raad Algemene Zaken (KAZ) werkt. Deze KAZ hestaat uit louter specialisten, zoals een financieel expert, een econoom, een socioloog, een organisatiedeskundige en (uiteraard) een pastoraal deskundige. Zoiets als een zakenkabinet dus, dat het beleid bepaalt en een commissie van beheer overbodig maakt. Het is de bedoeling, dat de voorzitter van deze KAZ bij voorkeur niet een dominee zal zijn. De ambtsdragers-specialisten zijn vrijgesteld van de gebruikelijke ouderlingendiensten. Deze beleidstop wordt bijgestaan door commissies en subcommissies, die diverse deeltaken voor hun reke ning nemen. Ze kunnen wel enigszins vergeleken worden met de werkgroe pen, die in sommige hervormde ge meenten bezig zijn en onder meer door een man als prof. dr. H. Berk hof worden verdedigd. ALLERLEI GEDACHTEN Rijswijk heeft zo een commissie geestelijke taken, die zich onder meer oriënteert op: Wat is kerk-zijn in deze tijd? Men weet dat er in deze overwegend jonge gemeente, gemid deld met een meer dan middelmatig intellectueel niveau, allerlei gedach ten leven over eigentijds kerk-zijn. Ds. M. T. Minnema: dit filosofietje zit nu bij ons in het achterhoofd, dat we alles willen opvangen wat uit de gemeente opkomt, dat we steeds be ter gaan zien: daar en daar zitten leemten in het functioneren en dat dan vervolgens ook te „verwerken". Want hoezeer we ook centraal mo gen weten dat de kerk niet goed functioneert, dat het niet goed zit met de communicatie en informatie, we weten ook, dat over het „hoe dan anders?" zeer verschillend in de ge meente gedacht wordt. SAMEN OP WEG We willen samen veel bewuster zoeken. In dat kader moeten onze „vernieuwingspogingen" (zo'n groot woord) worden gezien. Ik wil maar zeggen: we hebben geen enkele pre tentie. Behalve de commissie geestelijke taken is er een sociaal-diaconale, een zakelijk-financiële, een Voorlich tingscommissie. Subcommissies bui gen zich weer over deelproblemen zoals liturgie, tweede kerkdienst, technische zaken. Alles staat nog maar aan het begin. Een lid van de technische commis sie, de heer C. Keijzer, vertelde: in Rijswijk is er nu geen centrale evan gelisatiecommissie meer en ook geen zendingscommissie. Dit zijn, naar on langs zeer nadrukkelijk op een ge meente-avond is uitgesproken, ty pisch (wijk)kerkeraadszaken, omdat het hier gemeente-opdrachten be treft, die toch eigelijk niet mogen worden overgedragen aan (afgescho ven op) een beperkt aantal mensen. De wijkkerkeraden moeten gaan bepalen hoe zij bijvoorbeeld in eigen contreien het evangelisatiewerk wil len aanpakken. Onze technische com missie kan daarbij dan de nodige bijstand verlenen. Wij proberen een plan uit te wer ken hoe we de gemeente in dit op zicht Kunnen activeren. Er zal met nadruk moeten worden geappelleerd aan het christen-zijn van de gemeen te en wat dat inhoudt. Want in feite is het toch zo, dat de meerderheid der gemeenteleden aan die opdracht pleegt voorbij te gaan. Voor het hoe van die activering hebben we tal van 'gesprekken met landelijke deskundigen gehad. Zo be zochten wc prof. Schillebeeckx in Nijmegen, majoor Krommenhoek van het Leger des Heils, ds. C. B. Ba- vinck van het Evangelisatiecentrum. Ook zochten we contact met tal van buitenkerkelijken. Centrale vraag: Waar blijft de kerk volgens u in ge breke? VERNIETIGEND De uitspraken die we noteerden komen neer op een vernietigend oor deel. We verzamelden uitspraken die een schokkend geheel vormen. Het plan Ts een „activerings-slag" te voe ren die een jaar in beslag neemt, waarbij de gemeente elke week In de kerk voortdurend met haar opdracht wordt geconfronteerd. Uitgangspunt zal elke week een andere uitspraak zijn, die als thema van de preek zal gelden. Wellicht dat elke week andere schokkende uitspraken tijdens de dienst op de kerkmuur zullen worden geprojec teerd. Het gaat om de bewustmaking van de taak, die iedere christen heeft te genover een niet-christen. De ge- loofsblijdschap moet via dienstbaar heid en voor-leven verwoord worden door iedere stem, met als zeer duide lijk bijbelwoord op de achtergrond Mattheus 25 vers 31 tot 46: „Want ik heb honger geleden en gij hebt mij (niet) te eten gegeven" en verder. INVENTARISATIE Een van de wijkgemeenten is al begonnen met een voorlopige inven tarisatie van krachten. Daar reageer de een kwart van de gemeente op, een redelijk cijfer, dat moed geeft. Om te beginnen kwamen daar al bijna der tig huisbezoekers uit, die voorlopig binnenkerkelijk gericht de band met een aantal gezinnen willen gaan on derhouden naast de ambtsdragers. Getracht zal worden dat steeds zo'n gemeentelid de zorg zal hebben over vier tot zes gezinnen. Een soort hoofdman over 25... Behalve deze huisbezoekers - zon der - officiële status bleek er be schikbaarheid te zijn voor vervoer, reparatie, advies financiën, buren hulp, bijstand inzake verzekeringen, bemiddeling sollicitaties, boodschap pen doen, oppas, bezoek eenzamen. Het zal niet bij inventarisatie blij ven: de aangeboden diensten zullen zo snel mogelijk in het kerkewerk worden ingepast. De heer M. H. von Meyenfeldt, die met deze wijk- enquête druk bezig is geweest: het Overzicht van een deel van nieuw-Rijswijk met in het hart het winkelcentrum In de Boo gaard. Het hoge gebouw huis vest de ambtenaren van Cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Daarachter, maar mis schien moeilijk te ontwaren, de ei-vormige Licht der Wereld kerk van de gereformeerden. is de eerste stap om de communicate te verbeteren. Voor we geladei woorden als „opdracht" en zo in d mond nemen, moeten we eerst ma® eens proberen iets van een band fe vormen, iets, wat je gemeenscha) kunt noemen. STUIF ES IN De gemente moet ook weten wa er allmaal gebeurt. We weten weinig van elkaar af. Informatie viab' kerkblad of misschien wel eiget wijkbladen kan daaraan tegemoe! komen. De communicatie blijkt ook zeal gediend met gemeentelijke instulf-a K vonden. Althans de eerste ervaringeim met zo'n instuif, die op veler verzoekTi gehouden werd, zijn succesvol. ,f Dat ging zo. In het Licht der We reldkerk kon je tussen acht en el komen wanneer je wilde en wee" gaan wanneer je wilde. Er was bespreking van de enquête. Maar jtgi kon in een andere zaal ook naar Fon! Jansen luisteren (via de plaat). Of ii vi weer een andere zaal een film vai p< Bert Haanstra zien. Wie daar zin It" had kon in de volgende ruimte eer dc dansje maken, of zo maar in de ha la een kop koffie drinken. Er*hoii«'»sia allerwegen. Ook van de predikant die ongedachte contacten legde. Da te wil men kennelijk: informeel bijeefit zijn van tijd tot tijd. Wel, we gaan hier voorlopig me^i door. Elke maand zo'n instuif. Ni meer naast en langs elkaar leven re Samen wat doen. Misschien worda we zo nog eens op de uur voorlo iti pers in plaats van achteraan-kruk- m kers. Da's namelijk wel nodig. Aldu«|dc de heer Von Meyenfeldt. Kort en goed, er rommelt heel wat 1; in gereformeerd Rijswijk. Een hoop- ti vol geluid. DEN HAAG Democratisch Appèl in de PvdA heeft gisteravond besloten op zaterdag 19 april bijeen te komen in Amsterdam. Op die bij eenkomst zullen drie referaten wor den besproken. Deze zullen worden ingeleid door de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Mazure. Sprekers zijn het Tweede-Kamerlid F. J. Goedhart, en de heren A. G. van Oorschot en Pors uit Capelle aan den IJssel. Voor de bijeenkomst zijn uitgeno digd dr. Vondeling, het partijbestuur, de Kamerfractie en alle adhesiebetui- gers. Doel van de vergadering is de „resultaten" van het PvdA-congres te bespreken. Proeftijd voor hereniging (Van onze kerkredactie) BAARN De vrijgemaakt- gereformeerde ds. W. Borgdorff heeft met toestemming van zijn kerkeraad een benoeming aan vaard tot gastpredikant van de gereformeerde kerk. Op 14 april zal hij zijn arbeid aanvangen. De gemeente van ds. Borgdorff (161 zielen) werd verleden jaar buiten het kerkverband van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) geplaattst. De gereformeerde kerk van Baarn (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Van de rooms-katholieken in ons and vindt 72 procent dat het aan priesters moet worden toegestaan te trouwen. Toch gelooft maar 53 procent, dat binnen een jaar zoiets mogelijk is en 21 procent meent dat het een breuk met Rome waard is. Vervolgens heeft 38 procent vertrouwen in de Nederlandse bisschoppen. Dit zijn enkele gegevens, die we ontlenen aan een enquête, die het NIPO voor Elseviers Weekblad onder 1200 rooms-katho- lieken in ons land heeft gehouden. De resultaten staan in -het laatste nummer van EW. De groep die is ondervraagd wordt representatief genoemd voor de Nederlandse rooms-katholieke bevolking in haar ge heel. Wat samenstelling betreft werd gelet op: bisdom, ont wikkeling. leeftijd en geslacht. De vragen werd I steld aan mensen die zelf zeiden katholiek te zijn. verstaan en begrijpen. Vergeving Toch vinden dc christenen in deie landen de kracht, om voor hun beu len te bidden als Christus „Vader, vergeef het hun. want zij weten niet wat zij doen". Een gebed, zoals een De geïnteresseerdheid van hen bleek groot. Het percentage, dat geen mening had was steeds erg klein. Op de vraag: Zou in het algëmeen aan priesters toegestaan .moeten worden om te trouwen of niet? kwamen de meeste I bevestigende antwoorden uit de bisdommen Rotterdam, Haar lem en Breda. Uit het bisdom Den Bosch het minste. Het verschil is nogal groot. In totaal reageerde 72 procent, zoals gezegd positief op deze vraag. De leeftijd speelt in de antwoorden een grote rol, maar bij de ondervraagden tot 34 jaar bleek ongeveer 83 procent met „ja" te antwoorden en boven vijftig jaar nog altijd 59 procent. Voor zeventig procent zou het nu al aanvaardbaar zijn als een gehuwde priester in de eigen parochie het priesterlijk ambt volledig bleef uitoefenen. Voor 69 procent zou het aanvaardbaar zijn als in de toekomst in de ene parochiekerk ongehuwde priesters en tegelijk in de andere een of meer gehuwden het ambt zouden uitoefenen. De ondervraagden bleven bij de beantwoording over de ge huwde priesters bij hun mening ook wanneer het hun eigen priester betrof. Geen breuk Op de vraag: Vindt u, als Rome het traditionele standpunt in de kwestie met het celibaat handhaaft dit een breuk met Rome waard? antwoordde 21 procent positief. Ook hier speelden de leeftijden een belangrijke rol. Van de Nederlandse rooms-katholieken heeft 88 procent ver trouwen in de Nederlandse bisschoppen. Maar: Spreken deze zich op het juiste moment en op de juiste wijze uit? werd door 34 procent positief beantwoord; 55 procent zei „nee". Vijf pro cent meende, dat de bisschoppen zich te veel uitspraken over actuele vraagstukken. Vijf procent had geen mening. Of het Nederlandse episcopaat de juiste houding aanneemt in het contact met Rome beantwoordde veertig procent met „ja": 42 procent vindi een krachtiger en moediger houding gewenst. Dertien procent is overtuigd, dat dit episcopaat te weinig eer bied heeft voor het opperste gezag. De vraag: Heeft u in het algemeen vertrouwen in uw eigen bisschop? beantwoordde 86 procent positief. Vertrouwen In de afzonderlijke bisdommen bleek het vertrouwen in de eigen bisschop nogal te verschillen. Het hoogste percentage scoorden kardinaal Alfrink (Utrecht) en bisschop Ernst (Breda) met 90 procent. Daarna volgden bisschop Bluyssen (Den Bosch) met 87 procent en bisschop Zwartkruis (Haarlem) met 83 pro cent Het laagst genoteerd stonden: bisschop Jansen (Rotterdam), bisschop Nierman (Groningen) met 77 procent en bisschop Moors (Roermond) met 76 procent. Eenenveertig procent vindt dat er de laatste jaren zoveel overhoop is gehaald in de kerk, dat het hoog tijd is voor eer, rustperiode: 55 procent is voor radicaal doorgaan. Beantwoor ding hield natuurlijk weer verband met de leeftijden. Moreel verantwoord, dat katholieke gehuwde vrouwen de pil gebruiken vindt 76 procent. Vrouwen en mannen dachten in dil geval gelijk. (2488 zielen) telt twee predi kantsplaatsen, waarvan er op het ogenblik een vacant is. Het beroë pingswerk is nu opgeschort en ds Borgdorff zal zijn werk speciaal doei in de noordwijk. Reeds eerder had dl classis Amersfoort toestemming gege ven tot kanselruil tussen de beide Baarnse gemeenten. De kerkeraad van ds. Borgdorfl - heeft wel laten aantekenen, dat deze J regeling niet meteen de belofte van hereniging inhoudt. Ds. Borgdorfl vroeg er begrip voor te hebben, dat zijn gemeente, na alles wat zij mee gemaakt heeft, een ingewortelde angst heeft voor kerkverbanden, wel ke dan ook. De benoeming geldt tot 1 juli 10": In de plaatselijke gereformeerde kerkbode schrijft ds. D. Krijger, dat de overeenkomst duidelijk gericht h op hereniging. „Wij leven naar een datum toe. Wat ons dwingt tot het peilen van de stand van zaken, tot de vraag: gaat het of gaat het niet En als het niet gaat," dan moeten wij onze overeen komst beëindigen, hoe verdrietig dat dan ook zijn moge." AMSTERDAM De Kamercentra le Amsterdam van de ARP belegt maandagavond een openbare forum bijeenkomst van KVP en ARP, in verband met de ontwikkeling in de PvdA en de recente partijraad de KVP. In het forum hebben zitting de voorzitter en vice-voorzitter van de KVP, mr. Van der Stee en drs E'sefti en namens de ARP dr. Bou'-ema er mr. J. N. Scho'ten. beiden lid van het centraal comité, en mr. Idenb'irg, db als exponent van de radicale stro ming wordt beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2