DINSDAG PRIJZENSLAG SIGARETTEN VERWACHT Commentaren Crita) WATEREN VAN NOORDWEST OVERIJSSEL ERG VEIL I Prins Bernhard naar begrafenis van Eisenhower yojLoUjum\ decoratieve onderzetteyel voor u a/s a een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet Vertrouwde merken werden verlaten Filters moeten er beter in komen zo biedt vandaag het weer Hogere temperatuur Minister Luns erkent uitlating Geen minimum broodprijs Was cijfer prijsstijging overdreven? Nieuwe Leicis e Coinramnt Zaterdag 29 maart 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is jhebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sigarettenfabrikanten treffen de laatste voor bereidingen voor een prijzenslag, die dinsdag 1 april moet be ginnen. Zij hebben daartoe vier maanden de tijd gehad nadat de Amsterdamse rechtbank Turmac Tobacco Company verbo den had per 1 januari j.l. de prijs van een aantal van zijn mer ken (Stuyvesant en Pall Mall Export te verlagen door in deze pakjes 25 in plaats van 20 sigaretten tegen dezelfde prijs (1.75) te verpakken. De eenzaamheid is de hes- te voedster der wijsheid. STERNE Waarom bezit Rijnmond geen overzicht van alle techniek -#■ Negentigjarige ARP uit de loopgraven Tragisch 6pel van onmogelijkheden Negerprotest beweegt zich naar revolutie ■#- Israël is heel zuinig op zijn kinderen M- Schoonmaak een soort nestdrang Mercurius in april te zien En vandaag starten we de nieuwe cursus over zelf filmen (hobby-pagina). ..Pap, ga nu eens naar uw auto kijken!" DE BILT Veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige la ter tot krachtige toenemende wes telijke wind. In de nacht tempe raturen enkele graden boven nul. morgen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. DE BILT De afgelopen nacht met in het westen vier en in De Bilt zelfs zes graden vorst is het einde geweest van deze hardnekkige koudeperiode in maart. De wind is inmiddels al van oost naar westelijke richting ge draaid en de temperatuur stijgt tot 10 graden. Voor eind maart is dit nog aan de lage kant. Verle den jaar noteerden wij op 29 maart al maximumtemperaturen boven de 20 graden. De neerslagkans blijft klein, maar de belangrijkste verbete ring is dat de koude lucht ver dwijnt en het kwik flink gaat stijgen. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 1 Maart: Zon op 6.20. zon onder 31 Maart: Zon op 19.12. maan op 16.32. ir 2 april volle maan. Vlak voordat generaal Eisenhower stierf arriveerde de familie van de voormalige president in het Walter Reedziekenhuis. Op de foto David Eisenhower, kleinzoon van de gene raal, met zijn vrouw Julie, dochter van president Nixon, bij aankomst in het ziekenhuis. De eerste advertenties die verla gingen aankondigen zijn reeds ver schenen. Het is wel zeker, dat andere merken zullen volgen, waarbij tevens een poging zal worden gedaan de filter sigaretten er beter in te brengen. Zij omvatten hier ruim een kwart van de sigarettenmarkt.maar in het buiten land liggen de percentages veel hoger. De vraag naar filtersigarettten eeeme overigens wel tote. Hoewel de schattingen over de oom- vang van de prijsverlagingen uiteen lopen. kan aangenomen worden dat enkele tientallen merken in prijs zul len worden verlaagd, waarbij over wegend 1.75 per pakje is gefixeerd. De prijsverlaging vindt ook haar uit drukking in pakjes van twintig, waar van de sigaretten zijn verlengd. TE DUUR Het initiatief tot de prijsverlaging is geboren, nadat werd geconstateerd dat in een aantal gevallen vertrouwde (duurder geworden) merken werden verlaten ten gunste van nieuwe mer- WASHINTON Europa rouwt met de VS om het over lijden van generaal Dwight D. Eisenhower, de 'glimlachende generaal' die Europa van de Nazi's bevrijdde en die later op de hoge golf van de 'I like Ike-campagne' tot tweemaal toe in het Witte Huis werd ingedragen. Een stroom van rouw-telegram- mcn van Europese staatshoofden en regeringsleiders bereikt Amerika: van president De Gaulle, premier Wilson, bondskanselier Kiesinger en nog veie anderen. President De Gaul le en ook prins Bernhard vergezelt van minister Luns zullen woensdag de begrafenisplechtigheid van ijle overleden generaal in Washington bij wonen. Premier De Jong zei gisteravond in een herdenkingsrede voor de tv. o.m. dat men hem zich vooral zal herinne ren als aanvoerder van de geallieer de legers in de Tweede Wereldoor log, wiens naam een symbool van hoop was in donkere tijden. Hij roem de de overledene als een menselijk veldheer, die begaan was met het lot van de bevolking van de bezette ge bieden. Reden waarom Eisenhower destijds heeft afgezien van een offen sief tegen de vestiging Holland. Ook de Nederlandse regering gaf een ver klaring met een gelijke strekking. O vermoeid Bondskanselier Kiesinger eerd de nagedachtenis van „deze grote Ameri kaan die na de Tweede Wereldoorlog onvermoeid werkte voor het behoud van de vrede en de vrijheid in de wereld." Veldmaarschalk Montgomery, vriend en strijdmakker van de ge neraal. was bedroefd. Toen men hem opbelde voor een reactie zei hij: „Ik ben zeer bedroefd, ik wil alleen gela ten worden." Ex-president Eisenhower overleed gisteren om 12.25 plaatselijke tijd (18.25 onze tijd) in het militaire hospi taal Walter Reed in Washington. Hij was 78 jaar. Hij overleed kalm na een langdurige en heldhaftige strijd tegen een overmachtige ziekte. Hij stierf in vrede en heeft geen pijn geleden, zo stond in het laatste me dische bulletin. Bij het sterfbed ston den mevrouw Eisenhower an de ove rige naaste familieleden. ken die soms beduidend goedkoper z(jn. De gemiddelde prüs werd vele rokers kennelijk te gortig, zodat ze gingen „zoeken". Prijsverlagingen o.m. worden inge- gevoerd door de fabrikanten van de merken Roxy en Camel (die een king size formaat met filter brengen), Pali Mall, Pall Mall Export. Golden Fic tion. Stuyvesant, Gauloise, Gitanes, Rothmans, Black. Beauty, Du Maurier. Eind vorig jaard werd bekend, dat Turmac de slag al had willen beginnen door met de datum van ingang (1 ja nuari) de concurrentie een slag voor te zijn. Grote partijen goedkopere pak jes waren al aangemaakt. EEN STOKJE Daar sttaken andere sigarettenfabri- katen een stokje voor, die een rechts geding aanspanden. De rechtbank ver bood daarop Hurmac vóór 1 april pak jes sigaretten op de markt te brengen, die in merk, versie en prijs afweken van hetgeen deze fabriek tot 31 decem ber vorig jaar had gevoerd. Tussen de fabrikanten gold namelijk een overeenkomst, die een bevriezing van merken en prijzen inhield. Dit akkoord loopt op 1 april af. Uiteraard zijn de winkeliers over de voorgeno men „oorlog" minder te spreken, om dat de* hun winstmarges niet ten goede komt. DEN HAAG Minister Luns er kent op 20 maart in Rome tijdens een gesprek met de pers op de kanselarij van de Nederlandse ambassade, te hebben verklaard „dat de paus heel blij is. dat het grootste deel van de rooms-katholieken in Nederland trouw is aan de traditie en het gezag van de kerk". De audiëntie die de paus minister Luns heeft verleend, droeg een volstrekt particulier en a-politiek ka rakter. De minister heeft dan ook ter zake geen enkel contact met de mi nisterraad opgenomen. Minister Luns antwoordt dit op vragen van het Twee de-Kamerlid drs. G. Nederhors (soc.) De minister voegt hieraan toe dat de genoemde uitlatingen niet vallen binnen zijn ministeriële verant woordelijkheid. Daarom antwoordt hij niet op de vraag. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA heeft vanaf I Kaap Kennedy de kunstmaan Mari- j ner-7 gelanceerd, die in augustus I foto's moet maken van de planeet i Mars op een afstand van ongeveer 3200 km. NEW YORK Uit diplomatieke bron wordt vernomen dat de ambas sadeurs bij de VN van de vier grote mogendheden vermoedelijk volgende week donderdag bijeen zullen komen om te beginnen te onderhandelen over een oplossing van het probleem van het Nabij Oosten. Volgens deze inlichtingen zouden de ambassadeurs van Rusland, de VS, Frankrijk en Engeland elkaar ont moeten op het bureau van de Franse missie bij de VN. Bakkers zijn boos (Van onze soc.-eeon. redactie) DEN HAAG Tot grote schrik van de bakkers is staatssecretaris Van Son teruggekomen op zijn voornemen een minimumprijs voor brood vast te stellen. Gisteren heeft hij de Nederlandse I bakkerystichting meegedeeld er vol ledig van af te zien. Vorig jaar sprak de Tweede Kamer de wenselijkheid j van zo'n minimumprijs uit. Bepaalde supermarkten verkopen brood voor 54 cent. Het verschil tus sen de bakkers en de staatssecretaris bij het gesprek van vorige week bestond hieruit, dat de heer Van Son naar een minimumprijs van 68 cent wilde en de bakkers naar 73 cent. Om voor de bakkers onbegrijpe lijke redenen is de staatssecretaris op al zijn toezeggingen teruggeko men. Bij de bakkersbonden bestaat hierover grote verontwaardiging. De staatssecretaris stelt zich op het standpunt dat een door hem af te kondigen minunumprys zo laag zou komen dat deze alleen nog maar de concurrentiepositie voor de bak kers zou verscherpen. Elk grootwinkelbedrijf en elke supermarkt zou zich aan zijn stand verplicht voelen, niet meer dan de ze lage minimumprijs te vragen. Daarom meent de staatssecretaris in het belang van de bakkers beter he lemaal van de minimumprijs te kun nen afzien. De bakkers zijn bang dat nu nog meer zaken gesloten zullen moeten worden. Er zitten al gemeenten ge heel zonder bakkersbedrijf. Over de broodprijsverhoging van 2 cent per 1 april, waarop de bak kers recht menen te hebben, heeft de staatssecretaris geen enkele me dedeling gedaan. Eisenhower TT ET is met gevoelens van diepe dankbaarheid, dat w(j aan de thans overleden Eisenhower terug denken. Naast andere mannen wy denken aan Churchill heeft hy mogen die nen als het instrument dat de wereld en ook ons land zou bevrijden van metterdaad satanische machten. Want hy mocht gerekend worden tot diege nen als Churchill en Gerbrandy, die deze machten tot in de wezeniyke kern doorschouwden. Eisenhower heeft enorme verant- woordeiykheden te dragen gekregen, schier te zwaar voor een mensenkind. Zo als militair en daarna als presi dent. Maar hy wist zich op zijn beurt gedragen. Stellig door de genegenheid van heel velen. Echter nog oneindig méér door de Heer, wiens kind hy zich mocht noemen. Naar 's lands gebruik maakte hy des- tyds by zün beëdiging tot president gebruik van twee bijbels en naar zijn wens werden die bijbels by bepaalde, door hem gekozen schriftgedeelten opengelegd. De eerste tekst was Psalm 127:1: „Zo de Here het huis niet bouwt, tever geefs werken de bouwlieden daaraan: zo de Here de stad niet bewaart, te vergeefs is het waken van de wach ters." En de tweede 2 Kronieken 7:14: „Zo mün volk. dat naar my genoemd is, zich vernedert en bidt en myn aan gezicht zoekt en zich afkeert van zijn slechte wegen, zal ik het uit de hemel verhoren en liet zyn zonden verge ven en zijn land gezond maken." Woorden die tot denken moeten stem men. zy geven de beperktheid aan van liet mcnseiyk kunnen. Maar zy wijzen bovendien de weg aan, waar langs de mens in zijn kunnen boven zichzelf kan worden uitgeheven. Eisenhower heeft het verstaan. Hij kon groot worden als mens omdat liij klein bleef voor zyn God. Inperking INTERIEUR VERZORGING MEUBEL TOONKAMERS PAPEN BUPOtinTl P'JNSPUPG MEUBELSHOW vanaf a.s. dinsdag t.m. vrijdag Zie pagina 24 Vragen t an Kamerlid DEN HAAG De Kamerleden De Goede en Nypels (D'66) hebben de mi nisters Schut en Roolvink gevraagd welke gevolgen de huurverhoging van 1 april zal hebben voor de kosten van lage inkomens. De heer De Goede wil van minister Witteveen weten waarop zijn uitspraak van 12 maart was gebaseerd, dat de door de heer De Goede gegeven becijfe ring van de totale prijsstijging over 1969 (tussen de 7 en de 8 procent) hem sterk overdreven voorkwam. Het Ka merlid herinnert aan de mededeling van minister De Block donderdag in de Tweede Kamer dat de totale prijsstij ging mogelijk zeven procent bedraagt. ZWOLLE De wate ren van noordwest-Over- ijssei zijn op vele plaatsen zo sterk veront reinigd, dat ze als zwem water volkomen on geschikt zijn. Er zijn te grote aantallen verse darmbacteriën in aange troffen. Niet alleen in de zomermaanden, maar ook in het voor- en najaar. Slechts op twee plaatsen in nooordwest Overijssels merengebied werd het water geschikt geacht om er in te zwemmen. Dit blijkt uit een gisteren verschenen rapport van de Overijs selse waterstaat. De resultaten van on derzoekingen in 1967 en 1968 zijn in dit rapport vastgelegd. Langs de oe vers van de meren wordt het rioolwater ongezui verd geloosd. Om deze lozingspunten heen heb ben deskundigen sterke :oncentraties van le venskrachtige darmbac teriën aangetroffen en wel tot zestien maal zo veel als voor zwemwater toelaatbaar wordt geacht. De enige plaatsen, j waar geschikt zwemwa ter werd aangetroffen, waren het zuidelijk deel van het Giethoornse meer en voorts langs de noordelijke oever van het Beulakerwiede. Dit rapport conclu deert, dat het de hoogste tijd is, dat in dit gebied ondanks de zeer hoge kosten rioleringen wor den aangelegd en uitge breide zuiveringstech- nische maatregelen wor den genomen. JJE dreigementen-oorlog tussen Rus land en China heeft slechts kort de aandacht afgeleid van de gebeurte nissen in Zuidoost-Azië en van wat Moskou daar doet om dc invloed van Peking in te perken. Tegen de achtergrond van het con flict tussen Moskou en Peking over gebiedsaanspraken krijgen de Russi sche activiteiten aan de zuidelijke grens van China en in het gebied van de Stille Oceaan speciale betekenis. De taktiek die de Russen toepassen lijkt veel op die van Amerika, toen na dc tweede wereldoorlog een zich agressief gedragende Sowjetunie haar invloed zo ver mogelijk naar het Westen probeerde uit tc breiden. Het streven. Rusland in bedwang te houden, slaagde toen zij het pas nadat in 1948 Tsjechoslowakije achter het ijzeren gordijn was verdwenen. Moskou ging tenslotte inzien, dat er in een oorlog met kernwapens geen overwinnaar kon zijn. De Russen trachten nu op hün beurt China te verhinderen, zijn invloeds sfeer uit tc breiden. Zij doen dit al jaren in India en Vietnam, en richten zich ook meer op Laos en Cambodja. Maleisië, en zelfs op Formosa. Russische vlooteenheden kruisen op de Indische oceaan. De rode vloot, die zich thans nog in de Atlantische Oceaan bevindt, is waarschijnlijk op weg naar de Stille Oceaan. De om- singelingsbewcging gaat zich vol tooien. Het is echter de vraag, of deze door veiligheidsoverwegingen ingegeven Russische taktiek Peking er op den duur van zal weerhouden de hand uit te strekken naar de gebieden waarop het aanspraak maakt. Dit kan alleen, als de Chinese leiders eveneens tot de conclusie komen dat er in een oorlog met kernwapens geen overwinnaar kan zijn. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand DWIGHT DAVID EISENHOWER n gratis. J plaats: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: I Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Als beloning voor mijn aktiviteit ont vang ik een onder- zettegel. Oe nieu we abonnee krijgt krant veertien] dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1