NEGERPROTEST BEWEEGT ZICH NAAR REVOLUTIE Bier trok spoor door historie Amerika kent al eeuwen verzet van zwarte mens Mysterie van leven is soms moeilijk WATER OP MARS Tekst op een grafzerk: „Hier ligt een zwarte man, gedood in de strijd tegen een gele man ter bescherming van een blanke man." Met deze en soortgelijke uitingen geeft de Ame rikaanse neger uitdrukking aan zijn diepe scepsis ten aanzien van het Amerikaanse streven „de wereld veilig te maken voor de demokratie." Het verrassende van deze uitspraak is, dat hij niet zoals men zou verwachten dateert uit deze dagen van toenemende maatschappelijke en politieke bewustwording van de neger-Amerikaan, maar uit het begin van de tweede wereldoorlog. Deze stemming van onlust en bitterheid over schoon schij nende gemeenplaatsen, die blanken zo vaardig kunnen hanteren, is er al zo lang de neger in Amerika is. En zolang hij daar is, zijn deze onlustge voelens omgezet in actie. Dat is het vooral waarop de neger-'auteur Lerone Bennet jr. wijst in zijn boek: Amerikanen van het eerste uur. Zijn werk is om meer dan een reden interes sant. Literatuur over de strijd, die de neger voert om erken ning als volwaardige burger, verschijnt in overvloedige mate. „Amerikanen van het eerste uur" evenwel is voor alles een historisch document, dat de po- „We hebben nu het over tuigend bewijs dat er water op Mars is. Daardoor is er een kans dat er een vorm van leven op deze planeet is". Dr. Ronald Schorn van het Jet Propulsion Laborato ry van Pasadena in Cali fornia vertelde dat dit is ontdekt na een studie van vijf jaar in het Mc Donald observatorium in Fort Da- vis in Texas. „Er ïs water op Mars. Je ziet gele en witte wolken boven de planeet. Deze wit te wolken zijn naar onze mening precies dezelfde cir ruswolken als wij op aarde kennen. Indien er water is, zal de planeet nog geen prettige plaats zijn om te leven, maar er is een kans dat er leven is." Voor de studie, gefinan cierd door de NASA, was een 215 cm telescoop ge bruikt om het licht te foto graferen dat door de at mosfeer naar Mars dringt Gebroken door de verschil lende golflengten, toont dit licht de aanwezigheid van water aan. „Het is hetzelfde als het fotograferen van een regenboog, maar in dit ge val is daarvoor een infraro de camera gebruikt". Volgens dr. Schorn is er op Mars voldoende water om een meer te vullen, dat een oppervlakte heeft van 1600 bij 1600 meter en dat een diepte heeft van even eens 1600 meter. Uit gespreid over Mars, zou de waterlaag slechts 0,0025 meter diep zijn. De hoeveel heid water wijst op een vochtigheidsgraad voor Mars die is te vergelijken met de vochtigheidsgraad op de top van de Mount Everest. pulaire mythe ontzenuwt, dat het negerras een van nature volgzaam ras is en pas de laatste tijd georganiseerd verzet biedt. Bennets boek is een inventa risatie van een lange reeks on afgebroken opstanden, samen zweringen en oproeren van sla ven tegen hun koloniale meesters, die al beginnen in het jaar 1663. In totaal zijn er 250 opstan den van negers in Amerika ge registreerd. Vooral de vloedgolf veroorzaakt door de Franse re volutie en de Amerikaanse Vrijheidsoorlog, deinde heftig na in de harten van de slaven, met als hoogtepunt de revolutie op Haïti. Hier werden op 22 au gustus 1791 twaalfhonderd kof fieplantages en tweehonderd suikerplantages platgebrand. De bezitters werden achtervolgd en omgebracht. Meer dan honderdduizend slaven waren in opstand. Drie weken lang was de horizon een muur van vuur, waaruit onop houdelijk zwarte rookwolken opstegen. „Op deze wijze begon er een revolutie, die de wereld schokte en die lang nawerkte in Ameri ka, waar planters er nadien een gewoonte van maakten om te gaan slapen met het pistool onder hun hoofdkussen Een diepe aanstekelijke en besmet telijke angst wrong zich lang zaam in het onderbewustzijn van de planters, waar zij ook woonden." Er waren al eerder opstanden geweest, tientallen in het Cari- bisoh gebied, in Zuid-Amerika, in Noord-Amerika; maar die waren snel bedwongen en de details ervan werden uit de her innering gebannen. De opstand in Haïti verergerde de vrees. Hij had een grote invloed op de afschaffing van de slavenhan del. Gedreven door vrees voor de onhandelbare slaven en ge leid door humanitaire overwe gingen, die ontsproten aan de Franse revolutie en de Ameri kaanse Vrijheidsoorlog schaften politici in de negentiende eeuw de slavenhandel af. •Bennet besteedt grote aan dacht aan deze opstanden. Ze zijn, zo zegt hij, een van de sleutels tot begrip van het Zui-, den, waar zoals bekend de discriminatie haar hoogtepunt vindt. Die sleutel is: vrees voor de neger; een erfenis van de slavernij. In een van de eerste hoofdstukken merkt Bennet op, dat het een enorm verschil maakte voor de slaven waar ze terechtkwamen: in een rooms-katholieke of in een pro testantse kolonie. Slavernij was altijd een soort hel. „Maar er waren gradaties in de hel. Vol gens vele berichten vormden de protestantse kolonies het diep tepunt. De rooms-katholieken waren mild. Fransen en Spanjaarden konden wreed zijn. Maar ze schenen niet voortgedreven te worden door dezelfde demonen, die de Puriteinen achtervolg den. Over de superioriteit van hel ene boven het andere ras is al tijd veel kolder verkondigd. Bennet geeft er een voorbeeld van: „Een vooraanstaand En gels burger houdt een lezing en verkondigt de opvatting, dat de structuur en het gewicht van een Afrikaanse hersenpan zoda nig is, dat het volkomen onmo gelijk is hem te ontwikkelen voor hoger onderwijs. De man meent, dat zijn ge hoor uitsluitend uit Europeanen bestaat. Maar als er gelegen heid wordt geboden tot het stellen van vragen staat achter in de zaal een neger-zendeling op die hem bedankt voor de interessante voordracht en zegt: „Ziet u, het doet me denken aan wat ik gisteravond las in Cicero's brieven. Het was een brief van Cicero aan zijn vriend Atticus, de miljonair die rijk is geworden door het exploiteren van slaven. Hij schrijft, dat van al zijn slaven de Britten de le lijkste en stomste waren. En de neger voegt er beminnelijk aan toe: „U bent al wel een heel stuk bijgekomen!" Een ander boek, dat docu mentatie bevat over de geschie denis van de protestbeweging der negers is: „Zwart Protest", door Joanne Grant De schrijfster signaleert een bui tengewoon belangrijke wijzi ging in de strijd, die de negers voeren. Het voornaamste streven van het negerprotest was er altijd op gericht een rechtmatige positie in te nemen binnen het Amerikaanse leven. Langzamer hand zijn evenwel belangrijke negergroeperingen tot de con clusie gekomen, dat werkelijke verandering in de situatie van de negers niet mogelijk is zon der radicale veranderingen in de politieke en sociale structuur van Amerika. Deze groeperin gen geloven niet, dat de blanke Amerikaan bereid zal zijn ver andering te brengen in de structuur van hun land, waar economisch het recht van de sterkste geldt. Joanne Grant geeft een inte ressante verklaring voor het toenemend „nationalisme" van de Amerikaanse neger. Dat is niet, zegt ze, vrijwillig ingege ven door het verlangen zich af te scheiden om bepaalde cultu rele waarden te verdedigen. Het is veeleer een verdedigend ant woord op de druk van krachten van buiten vijandige krach ten, die zijn bestaan bedreigen. „Het is een eenheid, voortge komen niet uit de wens om te bewaren, maar om te ontkomen aan een samenstel van omstan digheden. De vraag waarmee het land thans geconfronteerd wordt, is of die omstandigheden zodanig kunnen worden verbe terd, dat de drang om zich bij de bestaande maatschappij te voegen sterker wordt dan de drang om deze maatschappij door middel van strijd te ver anderen." „Amerikanen van het eerste uur", verscheen bij Uitgeverij In den Toren te Baarn, 359 blz., 17.70. „Zwart Protest", uitge geven bij Nederlands Boek huis", Tilburg, 300 blz., ƒ12.50. Nederlanders hebben «iie eeuwen door een biertje gelust. Een pilsje is er bij ons volk altijd ingegaan. We drinken dan wel minder dan vroeger, maar de bierbrou werijen doen toch nog steeds geen slechte zaken. Op school leerden we het al: de Batavie ren dronken bier uit de sche dels van hun neergeknuppelde vijanden. Het bier heeft een flink spoor getrokken door onze historie. Er zijn oorlogen om gevoerd, belastingen op gebaseerd, fortuinen mee verdiend. Bier: alles wat zich rond die drank heeft afgespeeld Is gebun deld in een boek, geschreven door A. Hallema en Ir. J. A. Emmens, een oud-brouwerljdirekteur. Het heet „Het bier en zijn brouwers", het kost f 25,50 en het is uitgege ven bij J. H. de Bussy in Amster dam. Detail van een kostelijke ets van Adriaen van Ostade (1610 1685), die de drinkgewoonte van zijn tijd treffend in beeld brengt. Nog maar driehonderd jaar gele den was bier naast melk onze volksdrank bij uitstek. Water v/as te vies om te drinken en wijn was te duur. Vandaar dat bier een geliefd handelsobjekt werd en dat elke stad die zichzelf respekteerde een brouwerij moest hebben. Haar lem. Delft, Gouda, Dordrecht draaiden voor een deel op het bier. Wat later volgden Amsterdam en Rotterdam. Bier is eigenlijk even oud als de beschaafde mensheid. Tientallen eeuwen voor onze Jaartelling werd het reeds gedronken door volkeren als de Sumerlër8, Babylonlërs, As- syriërs en Egyptenaren. De Romei nen gingen daarmee door en sindsdien drinkt men het overal. Er waren en er zijn vele soorten bier, op alle mogelijke manier be reid. BIJ de Germanen, waren het de vrouwen die het in deze stre ken brouwden. Alle eeuwen door werkte men met graan, fruit, hop an vele andere landbouwproduk- ten. In ons land kwam de opbloei van het brouwerijbedrijf rond 1300 Meer dan drie eeuwen lang was het bierverbruik zeer hoog. Het wordt geschat op drie- tot vierhon derd liter per hoofd per jaar. Na 1700 kelderde de trek in bier. Na een lichte groei in de negentiende eeuw ligt ons hedendaags verbruik op zo'n veertig liter de man en de vrouw. Het vele bier drinken in de Mid deleeuwen had z'n oorzaken: er was, zoals gezegd, weinig anders te drinken. Zelfs kinderen dronken braaf mee. Van likeur en jenever had men nog niet gehoord, koffie en thee kwamen pas in de zeven tiende eeuw In zwang. De Middeleeuwse mens had een ferme dorst Dat kwam niet alleen omdat hij bijna uitsluitend vlees en vis at maar ook omdat er nog al wat te feesten viel: in en rond de kerken, in de gilden, op de jaar markten en tijdens de kermissen Het vele getap uit die dagen Is nu dus afgezwakt. Bier is een van de vele dranken die ons volk er dagelijks doorspoelt De produktie is nu voor het grootste deel In handen van enkele grote concerns, met daarnaast een handjevol brou- werijtjes die hun eigen, specifieke bier blijven brouwen. Een eeuv. geleden hadden we binnen onze grenzen nog bijna tweehonderd dorpen en steden die bier lever den. Vandaag de dag zijn het er een kleine dertig. BRAM OOSTERWIJK ZATERDAG 29 MAART 1969 .1 -3.4 door Bert van der Ent Het zal nooit afgezaagd klinken: de natuur is onbeschrijfelijk mooi en blijft altijd boeien. Vooral het jonge leven (en is dat niet precies hetzelfde als met kinderen?) heeft een grote bekoring. De komende maanden bloeit dit prille leven in al zijn glorie en duizenden stedelingen trekken uit hun wooncentra om op het platteland te genieten van het wonder van de schepping. De bloei ende bomen, de ontluikende bloemknoppen, de lammeren, de veulens, de jonge zwanen en meer koeten. alles groeit en bloeit. Ook de geboorte van een kalf Is een wonder van de natuur. In de meeste gevallen zal zo'n bevalling goed verlopen en houdt iemand slechts de wacht om in noodgevallen bij te springen. Niet altijd gaat ech ter alles even goed. Bij de geboorte van een kalf riep veehouder E. L. Vervelde in Dubbeldam zijn kinde ren te hulp. Het werd een zware bevalling die ruim anderhalf uur duurde. Voor de heer Vervelde was het eigenlijk niet zo bijzonder, want op zijn boerderij met zestig grote en kleine koeien komt zo iets wel meer voor. Wel bijzonder was het dat een fotograaf aanwezig was. Het resul taat is deze fotoreportage die een essentieel deel van het platte landsleven in beeld brengt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15