Waarom overzicht bezit van Rijnmond geen alle techniek? Mercurius in spril te zien ALLE SOLDATEN DE GEVANGENIS IN Buitenland ging ons al lang voor Plan voor oprichting museum Ki I 1 ZATERDAG 79 MAART 19é» Omdat hij zat te zaniken aan tafel, hadden we hem op de kruk voor het aanrecht ge zet. Zijn smalle rug was naar ons toegekeerd. Hij liet zich niet kennen en bewoog zich nauwelijks. Maar zijn veront waardiging was tastbaar. Het ingrijpen van ouders is ken nelijk zelden rechtvaardig. De bom ontplofte. Hansje draaide zijn hoofd om en zei: ..Volgende week is het Pasen. Dan spijkeren ze de Here Je zus aan het kruis." „Als je dat maar weet", zei hij er nog bij. Het effect was groot. Want het was voor het eerst, dat hij wat zei over de Here Jezus en zijp dagelijks bezoek aan de christelijke kleuterschool waar maakte. Zijn oudere broers probeer den hem nog enige evange lische kennis bij te brengen en te wijzen op de opstanding na drie dagen. Maar de rug zweeg verder. In de minuten van de alge hele dagelijkse verzoening vlak voor het slapen gaan, kwam hij erop terug. Na het „Ik ga slapen, ik ben moe" daagde Hansje zijn moeder uit: „Jij kunt het verhaal van de Here Jezus aan het kruis niet vertellen. Dat weet je niet." „Ik weet dat heel goed", zei ze. „Want ze heb ben het mij zo vaak verteld." Hansje: „Probeer het dan." Ze begon. Want hij had nog niet eerder ernstige aandacht gehad voor een verhaal uit de Bijbel. Hij at de woorden op. „Ze kwamen op de heuvel en toen pakten de soldaten de Here Jezus en ze legden hem op het kruis „Stop", eist Hansje, Hij zit weer overeind. Zijn hele li chaam leeft mee. Hij vraagt: „Was zijn moeder Maria er ook bij?" „Ja", is het schriftgetrouwe antwoord. „En zijn vader Jo zef ook", beslist Hansje. Zijn moeder laat het zo. „Weet je wat Jozef en Ma ria deden?" Hij wacht niet op het ant woord en maakt zelf het Bij belverhaal af. Ze vertelde me later, dat hij dit half huilend deed: „Stil, ik zal het vertellen. Jozef en Maria liepen hard weg. Ze gingen naar de telefoon en belden de politie met de zwaailichtauto op. Maria zei tegen de politie: die gemene soldaten willen mijn jongen met spijkers aan het kruis timmeren. Jullie moeten gauw komen. Hoor je het wel? Maria schreeuwde gewoon in de telefoon." Hansje raakt even buiten adem. Dan gaat hij verder: „De politiemannen renden hard naar buiten. Ze sprongen in de zwaailichtauto, die heel vlug wegreed. Tè-tèèèèt, tè-tèèèèt, tè-tèèèèt". Zijn moeder, die dit intens doorleefde verhaal aanhoorde, zei me, dat hy dat tè-tèèèl wel tien keer schreeuwde. „De politiemannen reden de heuvel op. Nog net op tijd. Ze pakten die gemene soldaten en stopten ze allemaal in de gevangenis Hansje was opgelucht. Hij ging direct slapen. WIM BAKKER Met de voet voortbewogen Franse machine om roosjes en andere figuren in metaal te graveren iScience Museum, Birmingham). zou het museum plaats moeten bieden aan technische verzame lingen, die op het ogenblik hier en daar op zolders en in kelders opgeslagen liggen, omdat het uitstallen een onoverkomelijk probleem is. Er zou een tentoonstel lingszaal moeten zijn voor ex posities die niet eerder naar Nederland kwamen. In het Deutsches Museum zagen wij bijvoorbeeld een unieke exposi tie van oude filmprojectors uit het archief van de firma Zeiss. In Birmingham verzorgde het Yale-concern verleden jaar een tentoonstelling van oude sloten en sleutels, en er was toen tege lijkertijd een expositie over de fabricage van schrijfpennen uit de gehele wereld, die verzorgd was door een verzamelaar. Het •)(- Het Deutsches Museum in München bezit de eerste auto van Karl Benz, 1896. maken. In de zomermaanden kan men tijdens eeVi weekend op niet minder dan 5000 bezoe kers rekenen! Het museum, ei gendom van de gemeente, is gratis toegankelijk. Het is ge vestigd in een oud fabriekscom plex. De hal biedt plaats aan zeer grote machines, de kleinere, langwerpige zalen zijn geschikt voor het tentoonstellen van handzamer machines, oude au to's en oude fietsen. Herinne ringen aan James Watt, die met zijn partner Boulton de eerste fabriek van stoommachines in Soho bij Birmingham stichtte, een stoombrandspuit, oude stoomtractors, historische mo torfietsen en raceboten alsmede een enkel vliegtuig behoren tot de voornaamste attracties. Een oude stadstram staat in een aparte ruimte, beschenen door een originele gaslantaarn. Wie op een knopje drukt, krijgt via een bandje te horen hoe de trams zich vroeger in Birming ham luid bellend door het ver keer worstelden. Op een bandje is ook het geluid te horen van een stoomtrein en van de zeld zame speeldozen, die achter glas staan opgesteld, (op deze wijze is het mogelijk de mu ziekdozen voor iedere bezoeker te laten horen en de broze me chaniekjes toch te sparen!) Van de Rolls Royce fabrieken kreeg het museum een glanzen de motor cadeau. Aan het uit beelden van de geschiedenis van de computers wordt ge werkt Een wel heel bijzonder object is een kraakinstallatie uit het jaar 1917.... In Birmingham heeft men uitstekend begrepen, dat in een technisch museum alles dient te kunnen bewegen en dat het pu bliek de beweging zoveel moge lijk zelf in gang moet kunnen zetten. Je gaat niet naar een technisch museum om in som bere stille Zéden het „fluisteren de eerste stoommachine in Ne derland in 1785 werd geplaatst in de polder Blij dorp, precies op de plaats waar thans in Rot terdam de hoek van de Staten- weg en de Bisschopstraat is. Van de vooroorlogse plannen om hier een monument te plaatsen voor Steven Hoogen- dijk (1698-1788). de man die het eerste stoomwerktuig uit Enge land liet komen, is door de oor log niets gekomen. Het tech nisch museum zou aan zijn na gedachtenis gewijd kunnen zijn. Een aantal voorlopige aante keningen samenvoegend, kun nen wij zeggen, dat wij aan een museum denken met afzon derlijke afdelingen voor de ont wikkeling van stoomkracht, elektriciteit, electronica, chemie en in het bijzonder de voor het Rijnmondgebied zo belangrijke petrochemie. Er moet voor een ieder gelegenheid zijn het nodi ge over computers te weten te komen. Voor de toeristen zouden er spectaculaire maquettes van het Deltaproject, van de bemaling van de polders en van de werk zaamheden bij de Maasvlakte kunnen zijn. Liefhebbers zou den er oude stadstrams, stoom tractors, stoombrandspuiten en misschien ook een enkele loco motief moeten kunnen vinden. Modellen van booreilanden mo gen beslist niet ontbreken. Ook Mercurius, de planeet die zich zo zelden goed laat zien. gunt de sterrenliefhebber op het einde van april een kansje. Mercurius staat dan ten oosten van de zon, en is dus 's avonds vlak na zonsondergang In het westen waar te nemen. De planeet bereikt haar maximale oostelijke verwijdering van de zon weliswaar pas op 5 mei. maar eind april is zij helderder en biedt daardoor betere kansen. Wie vrij uitzicht heeft op de westelijke horizon, kan bij helder weer in de laatste week van april de planeet niet missen. Een kleine verrekijker kan goede diensten bewijzen, maar is niet strikt noodzakelijk. Met Venus gaat het slecht. Deze schitterende planeet, die de voorbije maanden zo opvallend de avondhemel heeft gesierd, is nu vrijwel verdwenen. In het begin van de maand kan men haar nog even zien. laag in het westen, kort na zonsondergang, maar op 8 april reeds staat Venus in benedenconjunctie. wat wil zeggen, dat zij tussen zon en aarde passeert, en dus voor ons volledig aan het oog wordt onttrokken door de heldere zonnestra len. Op het einde van de maand komt zij weer te voorschijn, maar nu ten westen van de zon, zodat Venus dan haar intrede doet aan de morgenhemel. kort voor zonsopkomst. De planeet Mars is een helder en opvallend hemellichaam, dat zichtbaar is gedurende heel de tweede helft van de nacht in het sterrenbeeld Slagendrager. Mars komt langzaam dichter bij de aarde en wordt daardoor voortdurend helderder. Haar rode kleur onderscheidt haar van alle andere planeten. Jupiter is 's avonds en een groot deel van de nacht waar te nemen. Deze reuzen-planeet, de grootste van het zonnestelsel, is in april het meest in het oog springende lid van de planetenfami- lie. Jupiter is, na zon en maan en de moeilijk waarneembare Venus, het helderste objekt aan de hemel. Zij staat In het sterrenbeeld Maagd. Saturnus is in april niet waarneembaar, want deze planeet bevindt zich thans te dicht bij de zon. Op 1 april is er een mooie samenstand tussen maan en Jupiter. De maan schuift onder de planeet voorbij en duidelijk is te zien hoe zij de volgende dag reeds een heel eind ten oosten van Jupiter staat. Op 2 april is er een maansverduistering waarvan helaas vrijwel niets te zien zal zijn. De maan zal niet in de eigenlijke schaduw van de aarde binnendringen, maar enkel in de zogenaamde „bijschaduw", wat wil zeggen, dat, voor een waarnemer op de maan, de aarde niet helemaal voor de zonneschijf schuift, doch slechts gedeeltelijk. Niet al het zonnelicht wordt dus onderschept en de maan blijft nog verlicht, al is het dan wat zwakker. Deze verzwakking is echter niet erg opvallend, te meer daar het ogenblik yan maximale „verduistering" valt wanneer de maan voor onze streken nog maar juist is opgekomen en dus heel laag boven de horizon staat. Op 29 april staat de maan opnieuw bij Jupiter. Sinds de samen- stand van 1 april is zij du9 éénmaal rond de aarde gedraald. BIJ de kaart: Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden en het N' laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 april om 21 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen In tegenover gestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getallen dulden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Jupiter (J) aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duldt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. museum in Praag hield enkele jaren geleden in Parijs een ten toonstelling van zijn speeldo zen. Met de publicatie van ons denkbeeld komen wij op een ogenblik, waarop enkele en thousiaste Nederlanders bepaal de plannen aan het uitwerken zijn. die enigszins in dezelfde richting gaan. Wij beseffen, dat ons plan pretentieus is en dat de uit voering kostbaar zal zijn. Dit mag echter geen reden zijn om het niet te bestu deren en het zonder meer te verwerpen. Het kunnen bieden van een veelomvat tend overzicht van tech nische ontwikkelingen is meer dan een attractie. Een onmisbare schakel wellicht tussen mens en techniek in één van de hoogst ge- industrialiseerde gebieden ter wereld. J. VAN RHIJN Wij beschikken in ons land over een textielmuseum, een spoorwegmuseum, een postmu- seum, een rijtuigmuseum, een automobielmuseum, luchtvaart- en scheepvaartmusea en nog enkele andere technische musea. In Eindhoven is het Evoluon. Wie zijn technische kennis ver groten wil, kan dit derhalve niet doen zonder een rondreis door Nederland te maken, een rond reis, die beslist niet in één dag en zelfs niet in twee dagen te maken is. Thuisgekomen van zijn rondreis zal de vermoeide „Museumtoerist" zich dan realiseren, dat hij nergens uitstallingen kon vinden op het gebied van de atoomenergie, de ruimtevaart, het aardgas, de boringen in de Noordzee en nog een stuk of wat andere belangrijke onderwerpen. In dit artikel wordt aandacht gevraagd voor het plan tot de oprichting te komen van een spectaculair algemeen museum gewijd aan de historische ontwikkeling van de techniek. Stoomwagen van Cugnot (1771) in het Conservatoire des Arts et Métiers in Parijs. Middeleeuws wagenwiel. Spionagecamera in de knop van een wandelstok uit 1901 (Deutsches Museum, München). der eeuwen" te beleven; er mag gerust lawaai zijn! Het is wel vooral dit laatste Britse voorbeeld geweest dat ons heeft geïnspireerd tot het denkbeeld ook in ons land zulk een museum te stichten. En dan in Rijnmond, dat op dit gebied karig bedeeld is! Laten wij niet vergeten dat land zijn ze wel! Daar is het Deutsches Museum in München, in zijn soort het grootste ter wereld. Het werd in 1906 opgericht en het heeft een expositieruim te van ongeveer 23.000 vier kante meter. In de westelijke koepel van het 460 meter lange gebouw bevindt zich een ster renwacht en op de zesde ver dieping is een planetarium te bewonderen. kan hier op andere gedachten komen. Ook in Wenen en in Praag zijn interessante technische musea. Dat in Wenen is verbon den met het Spoorwegmuseum en het Postmuseum. Het museum in Praag heeft een verzameling van 25.000 objec ten, waartoe het Russische Anatra vliegtuig van 1917, de oudste race-auto ter wereld, de sextanten van Tycho Brahe en de astronomische instrumenten van Erasmus Haberlem beho ren. Uniek is de collectie speel dozen.... Niet minder dan 300.000 bezoekers overschrijden elk jaar de drempel van dit Tsjechisch museum. Naar onze mening heeft het Verkehrshaus in Luzern een bijzonder goede perschef. „Le .Musée Suisse des Transports" zendt ons elke maand trouw een perscommuniqué, waarin de aanwinsten met groot enthousi asme worden opgesomd; dat van februari handelt over enke le pas ontvangen vliegtuigmoto ren. Niet het grootste, maar wel het modernste, het levendigste en het aardigste technische museum dat wij ooit gezien hebben is het bijzonder interes sante Science Museum in Bir mingham. Het bestaat pas vijf jaar, maar in die vijf jaar zijn de bestuurders er in gesla'agd er een enorme attractie van te W: ftE-Piflit 'ïöi Historische gelijkstroomgene rator in het Deutsches Mu seum, München. -*• De eerste stoommachine in Nederland bevond zich in het gemaal van Biijdorp (Atlas Van Stolk). „foto en film", de geschiedenis van de televisie, oude optische instrumenten, de eerste schrijf machines; enz. enz. In de kelderruimte zijn de drooglegging van de Zuiderzee en andere Nederlandse wa terstaatsbesognes in beeld ge bracht. Evenals op de Wereld tentoonstelling in Brussel is hier gebruik gemaakt van een maquette met stromend water.... Bij dit imposante geheel beho ren een congreszaal met 2400 plaatsen, een technische biblio theek en een enorm groot fo to-archief. Het Londense Science Mu seum (in Kensington) is klei ner maar daarom niet minder interessant. Zijn „paradepaard" is de originele locomotief van Stephenson, die in 1825 de eerste trein van Stockton naar Darlington trok. Het is het Na tionaal Brits Technisch Museum en het legt uiteraard ook de nadruk op wat in Enge land bereikt werd op het gebied van transport op het land, over water en door de lucht, de na tuurwetenschappen en moderne research. Wij hebben het altijd enigszins statisch gevonden. Dit bezwaar geldt ook voor het reusachtige Conservatoire des Arts et Métiers in dc Rue Saint-Martin in het negentiende Parijse Arrondissement Wat hier aan historische technische schatten wordt vertoond, is echter alleszins de moeite van een bezoek waard. Het is onbe grijpelijk dat dit museum niet is opgenomen in de meeste pro gramma's voor een bezoek aan de Franse hoofdstad. In de voormalige behuizing van een oude Kloosterge meenschap vindt men o.a. de eerste camera's van Daguerre, het vliegtuig waarmee Blériot over het Kanaal vloog, de eerste stoomwagen van Cugnot, de oudste Franse auto's. Ook hier is uren te dwalen langs de tentoongestelde objecten. Wie ongelovig staat tegenover het begrip van „Le génie francais" Het is eigenlek onbegrij pelijk, dat er in Nederland geen instelling is waar een alomvattend beeld wordt gegeven van de ontwikke ling van het „weten en het kunnen"In het buiten- Men vindt er een stuk van een kolenmijn, een textieldruk- kerij in volle werking, oude stoommachines, locomotieven, de eerste auto's, de eerste dieselmotor, oude vliegtuigen, schepen, het volledige laborato rium van prof. von Liebig, staatsiekoetsen, postwagens, een zaal gewijd aan de atoomener gie, een gloednieuwe afdeling Mercury-capsule uit 1963. BIJLAGE VAN HET KWARTET Dé Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13