Krant van FORMAAT Opp assen niet naar dat de aarde de maan gaat Bezwaar regering cao buschauffeurs Caltex haar strijkt vlag Zendtijd voor ds. Toornvliel Madame Tussaud naar Amsterdam? TEXACO Medische diensten in Leiden en omgeving PROF. LAN JOUW: WE ZIJN HARD OP WEG DE WERELD ONBEWOONBAAR TE MAKEN kwijl Straatbomen jnen door £aslekka°es Huurkoop' wordt nader bezien Drs. M. van Beek ffenromnveerd Groot plan voor Europese [straaljager Dr. Masurel kan griepepidemie voorspellen Huldigingseomité prof. C. Veenhof Canada moet lid van NAVO blijven Wereldraad: in Nigeria /Biaf ra l>emid delen Anton SchuIte op landdag Ie Velsen Ziirich moet op tijd naar bed Chevron ..Hollandse" kerk op Cevlon gedupeerd Burgerlijke stand Haarlemmermeer 'I andarlsen NtWJWÏ IEIOSE COURANT 23 ✓RIJDAG 28 MAART 1969 UTRECHT „Ik zie wèl een leefbare wereld in bet ver schiet, maar dan moet de milieubiologie in volle omvang aan onze universiteiten worden onderwezen en in het wetenschappe lijk onderzoek worden betrokken", zei de Utrechtse professor dr. J. Lanjouw vanmiddag. „Naast de bestaande organisaties moet een stichting „Milieuonderzoek en Milieubescherming" tot •tand komen, die het onderzoek financieel mogelijk maakt, die stimuleert en internationaal samenwerkt." Voor deze stichting zal over mkele jaren vijftig miljoen gul len nodig zijn. Dat is niet veel, want het gaat ten slotte om ons leven". Dit voorstel deed prof. Lan jouw vanmiddag toen hij als rector magnificus het woord voerde ter gelegenheid van de 333ste verjaardag van de Utrechtse universiteit. Volgens prof. Lanjouw schieten wij nog schromelijk tekort en zijn wij hard op weg de wereld onbewoon baar te maken. „Onze kennis van de levensorganismen is nog onvoldoende en onze biologische kennis van de gevaren voor een leefbare wereld staat nog in de kinderschoenen. Wij geven miljarden uit o.a. om de maan letterlijk beter te Ieren kennen en tegelijk ontbreekt het ons aan mil jarden voor onderzoek, waardoor on- se aarde figuurlijk gesproken naar de maan gaat". ONBEVOEGD „Als bioloog wordt men gemeenlijk onbevoegd verklaard. Je begrijpt niets van economie, je ziet het belang van de groei niet in. Dat bleek enkele maanden geleden weer, toen pro testen werden afgedaan en tegen elke afspraak in werd besloten om aan de Moerdijk een milieu-ver pestend economisch groeiobject te vestigen", De rector confronteerde zijn gehoor van hoogleraren, stafleden en studen ten met de vraag. „Waar gaan wij heen?" Naar een onvoorstelbare ver- DEN HAAG Heel wat bomen die stadswegen stofferen in de vaktaal „straatbomen" lijden een kwijnend bestaan. Dat ia 's zomers te merken aan het bijna geheel ontbreken van blade ren. De voornaamste oorzaak moet lek kage van ondergrondse aardeasleidin- gen zijn. Een studiecommissie heeft uitgebrei de metingen verricht en is van mening, dat het methaan in het aardgas aan sprakelijk is. omdat het de ademhaling en ontwikkeling van het wortelstelsel verstoort. Aanbevolen worden drie methoden van bodemventilatle. waarvan de meest effectieve die van de ventilatiekanalen H'kt. Deze methode is niet duur en ook in preventief opzicht bruikbaar op plaatsen waar zich nieuwe gaslekkages kunnen voordoen. DEN HAAG De minister van justitie deelt mee. dat nader beraad nodig is over de vraag of wettelijke voorzieningen met betrekking tot huurkoop van onroerend goed nood zakelijk zijn. De bewindsman zegt dit j in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mejuf frouw Haars (CH) en de heer Van der Peljl (CH) over de risico's die zijn verbonden aan huurkooptransac- tie6 met huizen. AMSTERDAM Tot doctor in de letteren Is vandaag aan de VU gepro moveerd drs. M. van Beek met als promotor prof. dr. H. H. Meier. De heer Van Beek studeerde Engels aan de School voor Taal en Letterkunde in Den Haag en aan de VU. Hij was jarenlang leraar aan het christelijk lyceum Zandvliet in Den Haag. Se dert 1960 doceert hij o.m. de syntaxis en fonetiek van het modern Engels aan de VU. waaraan hij als we tenschappelijk hoofdmedewerker verbonden is. Het profschrift heet „An inquiry into Puritan vocabulary" en is als een bijdrage tot de ontwikke lingsgeschiedenis van het Engelse lexicon te beschouwen. Het beschrijft de opkomst van een groot aantal nieuwe woorden en nieuwe betekenis sen en bestaande woorden voorna melijk religieus, deels ook politiek van inhoud in Puriteinse geschrif ten. Voorts promoveerde aan de VU tot doctor in de wiskunde drs. A. W. Fonds te Zaandam met als promotor prof. dr. J. M. Los. Zijn proefschrift handelt over „Experiments in pulse polarography". De heer Fonds is in dienst van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid. Stadion-directeur vraagt ontslag AMSTERDAM De directeur van het Olympisch Stadion de heer J. Mellegers. heeft de raad van commis- •arissen verzocht hem met ineang van 1 juni 1969 te ontheffen van zijn functie als d'-p^feur in "D mei het aanvaa den van een functie in kit bedrijfsleven. arming van levensgemeenschappen, verarming van het aantal soorten van levende organismen die ontston den in de lange loop van de evolutie maar die nu in een eeuw van techno logie in korte tijd dreigen te worden uitgeroeid? Naar een onleefbare we reld, doordat het milieu is verknoeid door lucht- en waterverontreiniging? Naar een door de techniek dodelijk getroffen wereld, een wereld waarin de mens geen rol meer speelt en ver eenzaamt in de door de techniek be heerste massa? LANDSCHAP De invloed van het ingrijpen van de mens op de totaliteit van het landschap noemde prof. Lanjouw doorgaans het meest opvallend. Voor de studie van hetgeen hier geschiedt en voor het vinden van een afdoende remedie is de samenwerking van bio logen, fysisch-geografen, sociologen, bodem- en landbouwkundigen en ve le andere specialisten nodig, zo be toogde hij. Prof. Lanjouw vond het zeer be treurenswaardig dat de grootte van de heidegebieden afneemt. In dit ver band noemde hij ook de verminde ring van de floristisch zeer- rijke blauwgraslanden van het Hol lands-Utrechtse veenlandschap. In de Krimpenerwaard lag omstreeks 1880 nog 10.000 tot 15.000 hectare blauw- grasland. in 1925 nog 70 tot 80 hecta re, in 1929 nog tien ha. En ten slotte is het gelukt om met veel moeite vier hectare veilig te stellen. De rector magnificus sprak ook zijn bezorgdheid uit over de grote schade die de waterwinning aan het Iandschapsschoon cn de vegetatie van de duinen toebrengt. Vochtige vallei en in kalkrijke duinen vinden we alleen nog op Voorne. terwijl de fraaie duingebieden van de Wadden eilanden. vooral op Ameland, wor den bedreigd door de voorgenomen aanleg van dammen. Een ander gevaar van onze tijd, zo hield prof. Lanjouw de toehoorders voor. betreft het uitroeien van soor ten, waarbij het vooral gaat orp het verdwijnen van zeldzame soorten uit onze flora. Uit de brochure Voorne in de branding citeerde hij dat van de 1400 soorten die Nederland tot 1925 rijk was, er nu 50 geheel zijn ver dwenen, 120 zijn teruggedrongen tot minder dan vijf standplaatsen en 200 tot 250 zeldzaam tot zeer zeldzaam zijn geworden. „PARAAT" Ten aanzien van de lucht- en wa terverontreiniging zei prof. Lanjouw, dat steeds weer blijkt dat de reactie i AMSTERDAM Fokker en drie andere Westeuropese vliegtuigfabrie ken hebben gisteren gezamenlijk be kendgemaakt dat ze samen de Pana- via Aircraft GMBH hebben opgericht met het doel leiding en uitvoering te geven aan contracten voor onderzoek, ontwikkeling, produktie en verkoop van het supersone jachtvliegtuig dat bekend staat als Multi-role combat aircraft 1978. ofwel de MRCA-75. Dit supersone toestel zal de Starflghter in de toekomst moeten vervangen. De drie andere fabrieken zijn Fiat. British aircraft Corporation en Mes- serschmitt-Boelkow. Panavia is ge vestigd in München. Directeur van het consortium wordt Gera Madelung 1 van Messerschmitt-Boelkow Volgens een eind 1969 uitgegeven communiqué ls er. volgens planning van toen. in Westeuropa circa 1975 behoefte aan rond twaalfhonderd vliegtuigen van het nieuwe type. Eén van de reden van de oprichting van het consortium is dat moet wor den voorkomen dat Amerikaanse vliegtuigfabrieken de Westeuropese militaire vliegtuigenmacht weer wil len voorzien, zo wordt aangenomen AMSTERDAM - Het Londense wassenbeeldenmuseum Madame Tus saud overweegt de vestiging van zo'n kabinet in Amsterdam. Gedacht wordt de voormalige tearoom Formosa In de Kalverstraat daartoe in te richten. Definitief is nog niets beslist. Behalve j internationale grootheden zouden er ook typische Nederlandse figuren te j zien zijn. is: „Onze deskundigen zijn wel pa raat. Zij hebben netjes op de gevaren gewezen. Voor de rest gaan wij maar door met bestrijden, hoewel wij niet weten hoeveel groter de catastrofe jaarlijks gaat worden". Prof. Lanjouw waarschuwde voorts voor de invloeden van DDT en der gelijke stoffen. Reedt bij lage con centratie wordt de voortplanting beïnvloed, xo xei hij. Er worden min der eieren gelegd, xodat het aantal jongen per jaar van twee tot drl» terugloopt tot nauwelijks één. Dit achtte prof. Lanjouw onvoldoende voor het voortbestaan. Het aantal dieren loopt terug en wordt zo ge ring, dat de kans dat een mannetje in het broedseizoen een vrouwtje vindt te klein wordt. Het eindresultaat is: uitsterven. Met enige aarzeling noemde de rec tor magnificus ook de recreatie als een gevaar voor de natuur en het milieu. Recreatie moet voor het be trokken gebied draagbaar zijn. an ders mag die niet plaatsvinden. Voor broedreservaten is rust nodig. Er zijn tal van gevallen aan te wijzen waai de recreatie al in korte tijd schade lijk heeft gewerkt. In het algemeen kan wel gesteld worden dat massare creatie vrijwel door geen gebied zon der schade wordt verdragen. Prof. dr. Lanjouw is van oor deel dat de maatschappij zich deze eeuw en vooral de laatste tientallen jaren op een beang stigende wijze heeft ontwikkeld. „De overheid zal bereid moeten zijn de prioriteiten te herzien. Voor alles is geld en besluitvaar digheid nodig." UTRECHT Het ziet er naar uit, dat de wetenschap binnen afzienbare tijd vrij nauwkeurig zal kunnen voorspellen wanneer een influenzavi- rus met gewijzigde antigene ei genschappen moet worden verwacht en welke virusstam dit dan zal zijn. Dat zou dan een even belangwekken de als belangrijke Nederlandse bij drage vormen voor een afdoende pre ventie van influenza. De opsteller van deze theorie is onze landgenoot dr. N. Masurel, hoofd van het Neder lands Influenza centrum ln Leiden. Op grond van verschillende over wegingen ontwikkelde dr. Masurel een hypothese. Die komt er op neer, dat influenzavirusstammen niet ein deloos variëren doch dat zij na ver loop van jaren terugkeren. In de tus sentijd zouden z(j onder dieren circu leren, vooral onder varkens en paar den. Wanneer de specifieke afweer bij de mens na verloop van tijd zodanig is verzwakt, dat zo'n oud virus weer eens de kans krijgt om toe te slaan en de mens ziek te maken, keert hel onder ons terug. Op deze wijze voorspelde dr. Masurel in 1967 bij voorbeeld de Maogriep, maar men wilde hem niet geloven KAMPEN In verband met het afscheid van prof. C. Veenhof als hoogleraar is er een huldigingscomité gevormd, dat dinsdagmiddag 8 april een samenkomst organiseert. Tijdens deze samenkomst (in Ons Gebouw naast de Nieuwe Kerk aan de Broederweg) zal prof. Veenhof een schilderij worden aangeboden. (Van onze aoc.-econ. redactie) DEN HAAG De cao voor de bus- j chauffeurs bij het streekvervoer blijkt toch niet alle moeilijkheden te boven I te zijn. Na de stakingen in Friesland en de dreigende situatie in Limburg en Zeeland, waar de werkgevers door de knieNn gingen, dreigen nu moei lijkheden bij de goedkeuring van het contract. De loonadviesi'ommlssie, die de re gering moet adviseren, heeft onver- hindendverkfarlng geadviseerd. Minister Roolvink heeft gisteravond delegaties van werkgevers en werk nemersbonden in het vervoersbedrijf dit advies meegedeeld. Binnen het ka binet, deelde hij mede, is het contract, oals het nu op tafel ligt, niet haal- iaar. Maar als de bonden bereid zijn •et contract te matigen, zal wellicht Isnog een goedkeuring kunnen vol- 'en. De minister is bereid zich sterk te maken voor een aanvaarding van het contract, als partijen voldoende me- dewerklng verlenen en de loonkosten stijging voor 1969 verminderen. j Op het ogenblik is in dit ontwerp een loonstijging opgenomen van 6.8 procent plus een extra loonsverho- I ging van ƒ33 per maand om de ach terstand van het streekvervoer ln te halen. Overleg Het interne overleg van partijen is vanmorgen al begonnen. Woensdag wordt het gesprek met minister Rool vink voortgezet. Komen partijen mei een matiger voorstel en dus een ge ringere loonsverhoging dan ls de kans alsnog groot, dat het contract wordt goedgekeurd. OTTAWA De commissie voor defensie en buitenlandse zaken van het Canadese parlement heeft in een rapport aan het parlement aanbevo len het land lid te laten blijven van de NAVO en een Canadese troepen macht in Europa te handhaven. Volgens dr commissie moet Canada via de NAVO ijveren voor een ontspanning in Europa en pleiten voor een wederkerige vermindering van de troepensterkte in Oost- en West-Europa, zoals bepleit wordt in een rapport van de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Har- mei. Premier Elliott Trudeau zal bin nenkort besluiten of Canada al of niet in de NAVO blijft, waarbij hij ook rekening zal houden met het rapport van de commissie. (Van een onzer verslaggeefsters) GENèVE Hulp in Nigeria/Biafra moet ook worden afgestemd op de toekomst als er weer vrede zal zijn. Dan moet worden geholpen bij de wederopbouw, het bouwen van hui zen, de landbouw en de industrie, die in verband staat met de bodemop brengst. Met het stillen van de hon ger alleen is men niet klaar. Dit is deze week op een vergade ring van de afdeling Hulp aan Vluch telingen van de Wereldraad van Ker ken duidelijk naar voren gebracht. Als christenen wilde men ook trachten te bemiddelen in het con flict. Het eigenlijk sluiten van de vrede moet aan de politici worden overgelaten. Aandacht werd geschonken aan de hulp. die de Nigeriaanse Raad van Kerken zal geven. Gehoopt wordt, dat de Biafraanse Raad van Kerken ditzelfde van zijn kant zal doen. Het lijkt erop d^t werkgevers en werknemers Inderdaad bereid zijn aan de wensen tegemoet te komen. Maar in de praktijk doet zich nog de moei lijkheid voor, dat in een aantal ge vallen de hogere lonen al worden be- aald. Hier zou een verrekening moe ten plaatsvinden. Oplossing van deze puzzel is echter van latere zorg. Duitse Graham (Van onze kerkrcdactie) VELSEN De Duitse evan gelist Anton Schulte zal de be langrijkste spreker zgn op de evangelisatie-landdag te Velsen. Schulte wordt wel de Duitse Billy Graham genoemd. Hjj spreekt in grote evangelisatie campagnes en verzorgt radio uitzendingen in het Duits, die via Trans World Radio in Montc Carlo en Latfjnsamerikaansc zenders worden uitgezonden. Traditioneel wordt de evangellsatie- 1 anddag op Tweede Pinksterdag ge houden. Er komen gemiddeld zo'n 2000 mensen. Tot nu toe spraken meestal Nederlandse evangelisten en predikanten Evenals Billy Graham komi Schulte voort uit het Youth for Christ- werk. Hij was ln Duitsland de pio nier die als eerste evangelist tijd kocht hij commerciële radiostations voor evangelisatie-uitzendingen. Daartoe stichtte hij de organisatie Neues Leben. Zijn organisatie organiseert de laatste jaren ook telefonische evange lisatie. In meer dan 50 Duitse steden kan een bepaald nummer gedraaid worden om de evangelist te horen spreken. Vorig jaar werden deze nummers meer dan een miljoen maal gedraaid. Schulte zal zowel in de ochtend als de middagbijeenkomst spreken. Hij brengt bovendien de zanger Vei'non Wicker mee die zal zingen. ZüRICH Het stadsbestuur van Zürich heeft met 115 stem men tegen 23 uitgemaakt, cfat er na twaalf uur middernacht ln de stad in openbare gelegenheden niet gedronken en gedanst mag worden. Dit als antwoord op de zoveelste poging van bepaalde le den van het gemeentebestuur te trachten van Zürich ook 's nachts een ..stad" te maken. Vermetelen ondernemen thans pogingen in de buurt van het vliegveld een „discotheque" in te richten, maar daar moet het stadsbestuur ook over beslissen. Door ervaring wijs maar droef geworden Zürlchenaren geven het plan niet veel kans. (Van onze verkeersrednefeur) DEN HAAG/HARMELEN De splitsing van Caltex in Che vron en Texaco, waartoe twee jaar geleden op papier werd be sloten, wordt binnenkort ook voor het publiek zichtbaar. Beide maatschappijen hebben Texaco met een eigen embleem hun benzinestations zullen merken. Texaco heeft van deze scheiding gebruik gemaakt om meteen een nieuwe benzine op de markt te bren gen, die van 1 mei af, aan do pompen onder de naam Ultra 4 zal worden zich vandaag gepresenteerd en hun eigen vlag gehesen. Dit be tekent, dat voor 1 juli alle Caltex-sterren verdwenen zullen zijn en zowel Chevron als KEULEN FC Kölm en FC Barce- na zijn overeengekomen hun tweede wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerhouders op 19 april te spe len. De ontmoeting in Keulen was eerder reeds vastg'steld op 3 april (Van onze kerkrcdactie) BLOEMENDAAL Ds. G. Toornvliet heeft zendtijd gekregen voor radio- Luxemburg. Met ingang van 4 mei aal hU elke zondagavond van kwart over acht tot half negen te beluisteren zijn via de ultrakorte golf op de 49.26-meter- band. Ds. Toornvliet ls zeer verheugd met deze mogelijkheid, omdat nu ook ge bieden als Braban' en T.imburg te bereiken zijn, wat met radio-Bloemendaa) niet mogelijk was. Er den nog besprekingen gevoerd, om het kwartier uit i te breiden tot een IvaU uur, i Het gaal hier om normale supei benzine, waaraan dope werd toege voegd. Volgens de maatschappij, die er ln Duitsland uitgebreide proever mee heeft genomen, biedt Ultra 4 dc voordelen van minder slijtage, scho nere carburateur, minder kans op Ijsafzetting in de carburateur en bescherming van het brandstofsys- teem tegen corrosie Op de Nederlandse marki is Texa co. die in Amerika de grootste benzi- neomzel heeft, geen onbekende. Al ver voor de oorlog was de maatschappij actief. In 1947 verdwenen de pompen om dat Texaco samenging met Standard Oil of California 'niet te verwarren met Esso), waaruit Caltex werd gebo ren. Om commerciële redenen is dii samengaan echter twee jaar geleden weer ontbonden. zodat beide maatschappijen thans weer concur renten zijn. Pompen Voorlopig heeft Texaco 92 verkoop punten li) Nederland (overgenomen van Chevron, die er 1693 heeft, waar van 400 in eigendom), maar in de toekom-' - breid ChfeViüll g««l i uitbreiden int. tuu cAiw-siaUona (van de Steenkolen Handelsvereni ging NV). Dit als gevolg van de sa menwerking v an beide maatschappij en. Onlangs gingen zy een 50/50 ..joint venture" aan. waaruit de on derneming Calpam werd geboren. Deze maatschappij zal nog voor 1970 beginnen met de erkoop van huisbrandolie, lichte ei zware stook olie. petroleum en asfalt. Van de Caltex-raffinaderij (in d> Botlek) krijgt Chevron tweederde en Texaco eenderde van de aandelen. Deze raffinaderij zal binnenkort wor den uitgebreid met een ontzwave- 'ingsinstallatie. waarmee 25 miljoen gulden Is eemoeid. COLOMBO De historische Wol- vendaalkerk van de Dutch Reformed Church van Ceylon is tijdens een re cente cycloon zwaar beschadigd. Er kunnen geer diensten meer worden gehouden en verdere schade wordt gevreesd, als er niet snel wordt opge treden. Deze kleine kerk heeft daarom eei beroep op haar zusterkerken in de wereld gedaan, om financieel bij te springen. De cchade wordt geephat op 31.00b gul der De Wo'vrndaalk-rk datetrt van ~ir). toen Ceylon Nederlands bezit Doktersdiensten Gill, AARLANDERVEEN: dokter Zwammerdam. tel. 01726 - 2527. ALKEMADE: dokter Glansbeek, Po pulierenstraat 45, Roelofarendsveen, tel. 01713 - 2511; dokter Brinkhorst, dr. Stapenseastraat 6. Leimuiden, tel. 01721 - 269. ALPHEN: zaterdag, dokter Veenen- daal, Rembrandtlaan 31, tel- 2072: zon dag dokter Stehouwer, Anna van Bu- renlaan 5, tel. 2070 BENTHUIZEN: dokter De Goeje, Dorpsstraat 20, tel. 3636: bij geen ge hoor zie Zoetermeer. HAZERSWOUDE: dokter Hennink. Mauritssingel 166. Leiderdorp, tel. 33686. HILLEGOM: dokter Van der Kaa- den. Hoofdstraat 14, tel. 5114. KATWIJK RIJN: dokter Van der Laan. Rapenburg 1. Rijnsburg, tel. 2810. KATWIJK ZEE: dokter Timmers. Groen van Prinstererweg 41, tel. 4004. KOUDEKERK: zie Hazerswoude. LANGERAAR: dokter Nooter. Wou- brugge, tel. 01729 - 104. LEIDEN: tot zat. 10 uur eigen huisarts raadplegen, daarna bellen tot zondag 24 uur: tel. 22222. LEIDERDORP: zie Hazerswoude. LEIMUIDEN: zie Alkcmade. LISSE: dokter Holl, Veldhorststraat 50. tel. 3155. NIEUW-VENNEP: dokter Dunning, Previnaireweg 2, tel. 2220. NIEUWVEEN: zie Langeraar. NIEUWKOOP: dokter Sanders. Nieuwkoop, tel. 01725 - 1555. NOORDEN: zie Nieuwkoop. NOORDWIJK: dokter Van Nes, Van Berckelstraat 22, tel. 2405. NOORDWIJKERHOUT: dokter Van Heesch, Herenweg 17, tel. 2385. OEGSTGEEST: dokter Hugenholtz, Wilhelminapark 2, Oegstgeest. tel. RIJNSBURG: zie Katwijk Rijn. SASSENHEIM: dokter Van Nes, Hoofdstraat 155, tel. 7119. VALKENBURG zie Katwijk Rijn. VOORHOUT dokter Bots. Prof. Aalberselaan 2, tel. 7393. VOORSCHOTEN - dokter Van Dam, Prof. Asserlaan 26, tel. 3960. WARMOND zie Voorhout. WOUBRUGGE zie Langeraar. ZOETERMEER dokter De Bruijn, Dorpsstraat 1, tel. 3059. ZOETERWOUDE zie Hazerswou de. ZWAMMERDAM zie Aarlander- -I nolheken ALPHEN apotheek Somberg, Wilhelminalaan 67, tel. 3500. HAARLEMMERMEER Géboren: Benaja Gideon zv K M de Feijter en C D de Kraker: Jeroen zv J H Stroes en H van Smeden; Irma dv H Dokter en D L Schutte; Johan Henri zv B C H Coster en G G Hajunga; Joost zv T P Zegstroo en M P de Visser: Michel le Cynthia dv N W MacDonald en H J M Borst; Mare Hendrik zv R T van Breen en D Schalk: Gertjan Tobias zv P T Zaal en P Dekker; Jacoby dv G Feenstra en J P Dijksman Ondertrouwd: Nlcolaas Huibert de Koster 21 jaar en Jacinta Lucia Maria Visser 22 jaar; Johannes Hendrikus Cornells Luijben 21 jaar en Johanna Theodora van den Bunt 17 jaar; Wil helm Hans Berle 22 jaar en Elisabeth Bouwmeester 18 jaar; Paul Maria Kreetz 23 jaar en Anna Maria Chris tina van Olsf 20 jaar; Cornells van Duijn 22 jaar en Janna Anna Cornelia Mersie 22 jaar; Bernardus Wilhelmus Maria Kroon 25 Jaar en Gerarda Jaco- ba Maria Kooter 22 jaar. Gehuwd: Nlcolaas Willebrordus An- tonius Maria Duivenvoorde en Agatha Smit; Constantinus Jacobus Wezen beek en Catharina Geertruida Maria van der Tol; Ronald Peters en Hieke Herbertine Klaassen; Teunis Gerard Jacob van der Marei en Adriana Schalk: Martin Koers en Neeltjes Jo hanna Noórthoek; Cornells Dronkers en Marjon Pasman: Cornells Jan Been en Mary Patricia Salmon; Marius Onos en Anna Scholte Overleden. Maria Hendrika Elen- baas 74 jaar geh gew met K Harting; Rients Theodorus Bosma 64 jaar geh met J Zuman; Hendrik Jan Jacobs 80 jaar geh met M E Boom; Teunis van der Ent 73 jaar geh met A C Tjalma: Janna de Vlaming 89 jaar geh met J N 't Hoen; Jan Vreeken 81 jaar geh met M van der Zwaard; Chirstlaan de Haan 65 jaar geh met J E Randeraat: Maria Huiberts 43 jaar geh met M H Bakker; Pieter van der Kwast 86 jaar geh met T Rietbrock; Aletta van Donk 82 jaar geh gew. met A de Jong: Anna Geertruida van Leeuwen 63 jaar geh met J H J van Hulsen. LEIDERDORP B. en W. stellen de raad voor grond in het Essenpark te verkopen aan: de heer W. Frijlink, Frederik Hendriklaan 39, Leider dorp; de heer J. A. Devilee, Anna van Saksenstraa; 24, Leiderdorp; mevrouw J. G. Vos-van Nifterik, Anna van Burenstraat 28. Leider dorp; de heer N. Flinterman. Frede rik Hendrikplanitsoen 28. Leider dorp. C.ontau'" wisselkoersen AMSTERDAM, 27 maart Londen 8.68 8.69%, New York 3.63%- 3.63'». Montreal 336H—3.37A. Parijs 73.24'273.29*2: Brussel 7.21%—7.21%: Frankfort 90 24 a—90.29 Stockholm 70.39—70.44. Zürich 84.54%—84.59% Milaan 57 84%—57.89%, Kopenhagen 48.33%— 48.38%. Oslo 50.86%—50.91%, Wenen 14.0414.05. Lissabon 12.76% 12.78%. H a it on Ion <ls hon k po toer AMSTERDAM. 27 maart - De ad- vleskoersen voor buitenlands bankpa pier geldend ln Amsterdam op de vol gende werkdag lulden: Londen 8.658.75: Montreal 334 3.39; New York 3.60—3.65: Parijs 67.50— 70.50; Brussel 6.836 93; Frankfort 89.90—90.90: Stockholm 09.90—70 90: Zürich 84.00—85.00; Milaan 57 00— 59.00; Kopenhagen 47.9048.90; Oslo 50.30—51.30; Wenen 13.94—14.14; Lissa bon 12.60—12.90; Madrid 5.10—5.25. BOLLENSTREEK apotheek ta Lisse. Vierkant 223, teL 02530 - 3608. KATWIJK Katwijkse apotheek, Princestraat 3, Katwijk aan Zee, tel. 2755. LEIDEN zie weekagenda. LEIDERDORP zie weekagenda. OEGSTGEEST zie weekagenda. VOORSCHOTEN zei weekagen da. IVijkvernleuinp AARLANDERVEEN zuster Ver haar, Langeraar, tel. 01722 - 345, b.g.g. 02976 - 236. ALPHEN: zuster Koning, Acacia straat 34. tel. 4722. BENTHUIZEN zuster Egberts, Raadhuisplein 6. Hazerswoude, tel. 01728 - 322. BOLLENSTREEK zuster Van Paassen. Kerkdam 1, Warmond. teL 01711 - 2250. HAZERSWOUDE <DORP> - Zie Benthuizen. HAZERSWOUDE (RIJNDIJK) zuster Van Maarle. Bonifasiusstraat 15, Zoeterwoude-Rijndijk. tel. 01710 - 34673. KATWIJK: Chr. Wijkverpleging (tel. 2282) zuster Van der Kruit; Groene Kruis (tel. 5693 of 2702) zuster Van den Eijkhof. LEIDERDORP zie Hazerswoude (Rijndijk). KOUDEKERK - zie Hazerswoude (Rijndijk). LEIDEN Groene Kruis: zuster Brans en zuster Rigters, Witte Singel 58, tel. 31055. zuster Bosch, Val- dezstraat 11. tel. 33603: Oranje Groene Kruis: bellen 22222 NIEUW-VENNEP: zuster Swaneveld, Belnsdorpstraat 2a. Nieuw-Vennep. teL 02526—2741. NOORDWIJK - Wijkcentrum van Panhuysstraat, tel. 2907. NOORDWIJKERHOUT zuster Koster, Helmstraat 43. tel. 3137. OEGSTGEEST - zuster De Groot. Lijtweg 2, tel. 54500. SASSENHEIM zuster Groeneste- ge. Frlezenhorst 27. tel. 7643. TER AAR zie Aarlanderveen. VOORHOUT zie Bollenstreek. VOORSCHOTEN zuster Zuidam. Curielaan 41, tel. 4647. WARMOND zie Bollenstreek. WOUBRUGGE zie Aarlander veen. ZEVENHOVEN zie Aarlander veen. ZOETERMEER zuster Van der Poel. Groen Kruisgebouw. Dorpsstraat 76. tel. 3230. ZOETERWOUDE zie Hazerswou de (Rijndijk). ALPHEN tandarts Van Tuijl, Stevinstraat 12. spreekuur van 12.00— 12.30 u. BOLLENSTREEK tandarts Van Hilvoorde. dr. Kuyperlaan 5A, spreek uur van 5.30 - 8 u, KATWIJK tandarts Verkaik. Zeeweg 68, tel. 3377. spreekuur van 11.30 - 12.30. VOORSCHOTEN tandarts Dek ker. Handellaan 41. spreekuur vanaf half tien,. Reursoverzichl AMSTERDAM. 27 maart Met hoofd en schouders heeft het aandeel Kon. Olie vandaag boven de overige internationale waarden uitgestoken. Dit fonds was met een eerste note ring op 185.20 „willig". Het voorgaande slotniveau van Kon Olie was 180.40. Er werd in deze hoek ruim gehandeld door vraag van het publiek en het bui tenland. De stemming voor de toon aangevende fondsen was merendeels vast. Hieraan deden ook AKU eq Hoogovens mee. Philips cn Unilever vielen tegen. AKU werd op cicra 123 verhandeld (121.50). Hoogovens ging in andere handel over op 111 (109.80L Philips was vier dubbeltjes lager op 177.50, terwijl Unilever 20 cent prijs gaf op 121. Ook voor AKU en Hoog ovens toonde het buitenland wat be langstelling. De strijd om het staalproject op de Maasvlakte bij Rotterdam is zich aan het toespitsen Ook de Nederlandsche Kabel en de Steenkolen handels ver- eeniging schijnen belangstelling te tonen. De beurs geeft Hoogovens echter de meeste kans van slagen. De markt in Amsterdam werd goed gestimu leerd door Wall Street, aldaar woens dag met ruime handel vast werd ge sloten. Speciaal de olie-aandelen lagen er gevraagd In de markt, ook voor Kon. Olie. Dit aandeel steeg ln New York 1' dir. hetgeen tot de zeer gun stige tendentie voof Kon. Olie in Am sterdam heeft bijgedragen. Het olie aandeel liep later nog op tot 185.80. In de overige internationale waarden kwamen geen grote veranderingen voor AKU daalde tot 122.60 door winst nemingen. Van de cultures moest Amsterdam Rubber bijna een punt prijsgeven op 55'/«. Ook HVA was gemakkelijker. De scheepsvaartsector lag er verla ten bij. De handel in deze hoek had weinig te betekenen. De koersen schom melden rond 't voorgaande slotniveau. De staatsfondsenmarkt gaf over een breed front een koersherstel te zien met toenemende handel. De geruchten ter beurze over een op handen zijnde nieuwe BNG lening zijn, aldus deze bank ongegrond. Men tracht van die zijde onderhands te lenen. Dell Mij was vast op circa 76. KZ Organon goed prijshoudend op 192.10 en Heineken aan de vaste kant op 169.50 KLM gaf een gld prijs op 240. De 7"< pet obligaties Nat. Investering Bank (Herstelbank) werden op 100 (99H) verhandeld. Veranderingen van betekenis kwa men er ln de Internationale waarden niet meer voor. AKU verliet de markt op 122.80. Hoogovens 110.80, Philips 177.50. Unilever 121 en Kon. Olie op 185.40. In de le periode stegen Synress, Key Houth, Kondor en Simon de Wit leder 5 punten. Nutrlcla en Schokbe- ton gingen ieder 6 punten omhoog. Metaverpn verbeterde 10 punten en Mijnbouwk. werken 9 punten. Billi- ton-2 steeg f 1.70. Ruime koopopdrach ten deden de koers van Gist-Broc 40 punten hoger bieden komen op 1060. Bergoss daalde 6. Naarden 10 punten. AMEV ging f 5. Alb. Heijn f 2. Cindu f 3. Kluwer f 1.60 en Desseeaux f 4.50 omlaag. In totaal kwam de biedkoers van Gist-Brocades 60 punten hoger te lig gen op 1080. Albert Heijn kon het ver lies van de le periode weer geheel inlopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 23