Si: Mensensmokkelaars harde materialisten Huren a.s. 6 procent dinsdag omhoog Onderneming moet autonoom blijven Rij npoortvraagstuk aan minister voorgelegd Kritiek op rol minister bij staalprojekt OFFICIER EIST ZWARE STRAFFEX deze krant behoor* tot Het Kwartet Bouw fabriek uranium start in juli Beatles houden ermee NCAB-kritiek plan-Mansholt Beeld aannemer is „miserabel" Kritiek in proefschrift op vakbeweging Ook vaste lasten VRIJDAG 28 MAART 1969 55 Een model van een gebouw van 23 verdiepingen waarvan de bouw in het Engelse Croydon is begon nen. De verdiepingen van het ge bouw. dat 2 miljoen gaat kosten, zijn onder een hoek van 45 graden geplaatst, hetgeen een vrij uit zicht naar alle kanten geejt. DRIEBERGEN In t april 1970 gaat „Kerk en Wereld" weer een an tiekveiling houden. Met genoegen wil Kerk en Wereld daarom nu al antiek in ontvangst ne men. Alles is welkom. De drie vorige veilingen brachten 74.000 gulden op. AMSTERDAM De officier van justitie mr. A. Habermehl heeft gisteren gevangenisstraffen van een jaar en vier maanden respectievelijk een half jaar geëist tegen de 37-jarige Amster damse kelner Jan G. H. (37) en ztfn 48-jarige stadgenoot Gerrit H. K. Beide mannen stonden terecht voor medewerking aan vluchtelingensniokkel over de grenzen van communistische landen naar het westen met behulp van Nederlandse paspoorten. I twee mensen gesproken, die op de passen van Lood en Ruud over de j grens waren gesmokkeld. De kelner I beriep zich in deze zaak op de Duitser Wolfgang I.öffler, die een particuliere vluchtelingenorganisatie in Berlijn heeft en wiens naam op dit gebied een begrip is. Deze Löffler was de commissaris omschreven als een „moeilijke fi guur" die niet alleen mensen smok kelt. maar ook goederen of sigaretten en verder verdovende middelen. Er zijn meer en zelfs elkaar beconcurre rende vluchtelingenhulporganisaties, vertelde de commissaris: „Het is een kwestie van geld, wie het meest kan betalen wordt geholpen, niet wie het meeste gevaar loopt" De officier noemde de mannen „keiharde materialisten, die de be langen van de mensen met wie ze werkten. volkomen negeerden". Vooral bij H. ging het volgens hem alleen om het geld. Ter illustratie van diens mentaliteit wees hij op de ervaring van één van H.'s slachtof fers, die in 1967 na enige maanden achter het IJzeren Gordijn gevangen te hebben gezeten, in Amsterdam te rugkeerde en bij H. om vergoeding van zijn kosten kwam. Geld kreeg hij niet, maar de kelner dreigde hem wel in elkaar te zullen slaan. De officier had drie gevallen ten laste gelegd o.a. dat van de pas uit een Oostberlijnse gevangenis losgela ten Ruud Sternau en zijn aldaar nog verblijvende vriend Lood van Benne- kom en het fotomodel Marion Blom uit Santpoort. Kwestie van geld Als getuige werd gehoord de com missaris van de rijkspolitie G. J. G, Peters, die voor deze zaak in West-Berlijn is geweest. Hij had daar Waar je ook kijkt steeds meer mensen ontdekken Roxy 25. U blijft toch niet achter? Rotterdam in hoger c, beroep Veerhaven alleen niet rendabel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de gemeente raadsvergadering van donderdag be zorgden B. en W. van Rotterdam sommige raadsleden een schok. Het voorstel, zich rechtstreeks te wenden tot de minister van ruimtelijke orde ning en die te verzoeken alsnog de Rijnpoorthaven „door te drukken" na de negatieve beslissingen van GS en van provinciale staten van Zuid-Hol land leek hen al te rigoureus. Tot een dergelijke slap van Rotterdam biedt de wet op de ruimtelijke ordening mogelijkheid. Mr. L. A. Struik (kath.) kwam met een motie, deze stap aan te houden tot de Rijnmondraad zich over de voor de Rijnpoorthaven noodzake lijke wijziging van het streekplan Westland heeft uitgesproken. En de communist S. Groenendijk, die de motie-Struik steunde, sprak zelfs over een beroep op de chauvi nistische gevoelens van een minister die toevallig zelf een Rotterdammer is. Het debat begon met een toelich ting van de zienswijze in Hoek van Holland over de Rijnpoorthaven. ge geven door de heer L. van der Hou wen, die, daartoe uitgenodigd, sprak namens de wijkraad voor Hoek van Holland. De heer C. Oosterwijk (pac. soc.) bracht het gehele project Rijnpoort weer in discussie, hetgeen hem een vrij scherpe reprimande van burge meester Thomassen opleverde. Die DEN HAAG Mr. W. Aantjes, lid van de Tweede Kamer voor de ARP, is bij koninklijk besluit benoemd tot lid en tevens voorzitter van de PTT- raad. Hij zal mr. V. G. M. Marijnen op volgen, die wegens de vele verplich tingen van het burgemeestersambt van Den Haag zich genoodzaakt ziet zijn functie neer te leggen. De PTT-raad is in 1954 ingesteld als col lege van advies en bijstand voor de PTT en telt 28 leden. In het Westen veruit grootste prot. ehr. dagbladpers discussie is immers reeds twee jaar geleden gevoerd. Waarna zijn partijgenoot H. C. La- grand het voor hem opnam. De motie-Struik kreeg geen steun van de niet-communisten. Burgemeester Thomassen had twee redenen om die te ontraden: de eerste was, dat waar de provincie hoger bestuur dan Rijnmond reeds een uitspraak heeft gedaan, Rijn mond „geen agendapunt meer heeft"; de tweede is. dat van de 465 hectare Rijnpoorthavengebied slechts omstre den is 80 hectare binnen de gemeente Naaldwijk. En Naaldwijk is géén Rijnmondgemeente. Zodat ook daaro ver Rijnmond „geen agendapunt kan hebben". Terugtrekken Er is nooit kritiek geweest op het transport en een binnen Rotterdams gebied komende veerhaven kan zon der meer worden gebouwd. Maar als Rotterdam alleen deze veerhaven mag maken, zal Rotterdam zich moe ten terugtrekken, aldus de heer Tho massen. Zo n haven is niet rendabel en Rotterdam kan geen onrendabele haven exploiteren. Essentieel voor de veerhaven en containerhaven Rijnpoort achtte de heer Thomassen het dat deze onmid dellijk grenst aan een grote elek trische spoorlijn die een directe ver binding is met de rest van Europa. Alle overleg is gepleegd, aldus de heer Thomassen, Rotterdam is muur vast komen te zitten, alle andere mo gelijkheden zijn uitgeput. Als hoger bestuur Rotterdam af wijst is er slechts één weg mogelijk: nog hoger bestuur een uitspraak ont lokken. Waarbij mr. C. J. N. van Dongen (soc.). de heer A. Snoek (bp), mr. K. Staab (lib.), mevrouw mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom (ar) en drs. H. J. Vierssen (ch) mede namens de heer C. N. van Dis (sg) zich aansloten. De heer Struik trok zijn motie in. de communisten en pacifistisch-soci- alisten stemden tegen de rechtstreekse stappen bij de mi nister. ALMELO Eind juli zal de bouw van het ultraeentrifugeproject kun nen beginnen. Afgevaardigden van het Reactor centrum Nederland en van Philips vertelden gisteren in de gemeente raad dat de tollen fabriek, waar de centrifuges worden gemaakt, het eerst aan de beurt komt. Enkele maanden later start de bouw van de uraniumfabriek. In maart 1970 moet het project klaar zijn. Als het experiment slaagt, zal het project uitgroeien en aan duizend werknemers arbeid hieden. Deze vakarbeiders hoopt men te recrute- ren uit leerlingen van de lts en uts. voor wie in augustus een speciale opleiding van start gaat beide jongens naar West-Berlijn ge reisd. Bij de Brandenburger Tor in Oost-Berlijn hadden de jongens de j passen aan K. overgegeven. Als deze s avonds om acht uur niet in een j bepaald café zou komen, betekende j dat dat de vluchtelingen goed over j de grens waren gekomen. Toen K. j inderdaad niet verscheen gingen Ruud en Lood volgens afspraak naar de grenspost waar ze aangifte zouden doen van vermissing van hun passen. iHier werden ze evenwel gegrepen. Op grond van een juridisch ver weer concludeerde H.'s verdediger mr. H P. van Duiken tot vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervol ging en ten slotte in ieder geval tot een lichtere straf dan geëist. De raadsman van G. K„ mr. J H. B. Rottinghuis, merkte op, dat hij nog nooit een zaak had meegemaakt, waarin zo'n drukte wordt gemaakt- over paspoorten. De rechtbank doet op 10 april uitspraak. De Westberlijnse belastingdienst slaaf Löffler aan voor 80.000 Dm. Per persoon kost hulp 9.000 Dm, waarvan 2.000 vooruit moet worden betaald. De commissaris vertelde, dal de laatste jaren het over de grens smokkelen van vluchtelingen in au to's eruit is geraakt door de scherpe controle bij grensoverschrijding. Men is daarna overgegaan op het smokke len met behulp van passen. Vluchte lingenhulp is in West-Berlijn een moeilijk probleem, aldus de heer Pe ters. De Westberlijnse politie wilde proberen van Ruud en Lood verkla ringen te krijgen om op grond daar van Löffler aan te pakken. Uit de verklaringen van Ruud en Lood bleek, dat de zaak voor hen was begonnen in café Casablanca aan de Amsterdamse Zeedijk. De eigena resse had vorig jaar in april aan Lood gevraagd of hij zin had 750 te verdienen. De jongeman, die schul den had zei ja en kreeg toen het telefoonnummer van Jan H. Deze ver telde Lood. dat hij twee vluchtelin gen kon helpen, voor wie de jongens dan hun passen beschikbaar moesten stellen. °1> I AMSTERDAM John Lennon en zijn vrouw Yoko Ono hebben gisteren even het grote bed in Hiltton verlaten om een witte fiets te aanvaarden, die namens Provo werd aangeboden. Vervolgens zetten ze hun demonstra tie voor liefde en vrede weer horizon taal voort. Achteraf blijkt, dat de pers happening van enkele dagen geleden, toen zeer druk gefilmd en gefotogra- i feerd werd. speciaal nodig is geweest voor een film, die Lennon en zijn vrouw maken. Fragmenten van de persconferentie worden onderdeel van die film Collega-Beatle Ringo Starr heeft intussen in Londen onthuld dat de Beatles echt nooit meer in het publiek zullen optreden. Het laatste concert dat nog zou worden gearrangeerd gaat zelfs niet meer door. VAN SOCIALIST NLDERHORST Geen risico Jan H. zei, dat de jongelui geen enkel risico liepen, omdat het al vele malen gebeurd was. Daarna waren Gerrit K. en Jan H. samen met de „Zeedraak" In Japan is een dezer dagen de eerste onderwaterbulldozer ge toond. Het gevaarte, dat tot op een diepte van drie meter onder water kan werken, kan zowel door een chauffeur' bestuurd worden als tot op een afstand van 100 meter door middel van radio. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid drs. G. M. Neder- horst spuide gisteren tijdens een in terpellatie over de vestiging van een staalbedrijf van Hoogovens- Hoesch op de Maasvlakte nogal wat kritiek op de rol die de minister van econo mische zaken De Block daarbij heeft gespeeld. „Deze minister laat econo mische macht prevaleren boven de mocratische inspraak. Hij staat veraf van het denken in het volk over de mocratie. Het politiek vertrouwen van onze fraktie in deze minister en dit kabinet heeft een nieuw diepte punt bereikt." Naast een groot aantal vragen over vele onduidelijkheden, kwam de heer Nederhorst ook met het verzoek om voor het zomerreces nog een nota te ontvangen, waarin alternatieven zou den worden gegeven o.m. voor de combinatie Hoogovens- Hoesch. ga ranties tegen de luchtverontreiniging (stranden!) en de huisvesting van de 2500 werknemers. Hij bekritiseerde hel ontbreken van een goede coördinatie tussen de gemeente Rotterdam en het -xijk, maar vooral ,het onthouden van tij dige informatie over deze zaak aan de kamer. Hij vroeg zich af of je minister op dc hoogfc was van dc plannen toen hij de garantie voor het Verolme- dok verleende. „Zo ja. dan is de plaats van het mammoctdok ver-, keerd gekozen, dat had dan op dc Maasvlakte moeten liggen", zo zei hij. Meisje zwierf door bossen ARNHEM Militairen van een luchtmachtkazerne in Schaarsbergen ten noorden van Arnhem hebben zich de afgelo pen dagen dagen het lot aange trokken van een meisje dat uit geput en hongerig moederziel al leen door het bos zwierf. He't bleek een 21-jarige Nij meegse te zijn, die het thuis niet kon uithouden. Ze was ongeveer een maand geleden weer in haar ouderlijk huis komen wonen na vijf jaar in een tehuis te hebben geleefd. De Arnhemse politie bracht haar terug naar Nijmegen, maar een dag later al werd ze weer in de bossen van Schaarsbergen aangetroffen. volkomen ver kleumd en te moe om op haal benen te kunnen staan. De politie bood haar onderdak en schakelde de nazorg in. die zich nu over het meisje ontfermt. Veel mogelijk heden wat voor haar te doen zijn j er niet, omdat ze meerderjarig is, aldus een vertegenwoordiger van I de politie. Minister De Block zei in zijn ant woord dat er een veelheid van combi naties mogelijk is op dc Maasvlakte. Dat er een staalbedrijf dient te ko men. staat volgens hem vast. In dit stadium kan en mag hij nog geen duidelijke uitspraak doen. vindt hij. Wel hoopt hij op een beslissing op korte termijn. De minister is zelf pas in een laat stadium ingelicht, half februari na melijk. Zeker niet op het moment toen het Verolme- dok speélde. Hij heeft de kamercommissie voor econo mische zaken niet kunnen inlichten voor de bekendmaking van de plan nen. omdat de besprekingen toen na melijk nog gaande waren. Geen staatsdeelneming Volgens dc heer De Block zal de slaat niet deelnemen in het nieuwe staalbedrijf. Hoogstens zal een ga rantie op een deel van de leningen worden gegeven, ais daar tenminste om wordt gevraagd. De heer Nederhorst merkte in tweede instantie op dat het hem een j raadsel bleef waarom de kamer zo laat was ingelicht, gezien de staats deelneming van 38 procent in Hoog ovens. Hij noemt dit soort beslissin gen, die door slechts enkele mensen worden genomen, een aanfluiting. De minister antwoordde daarop dar het géven varr inlichtingen een zaak van politiek evenwicht en zake- lijke verantwoordelijkheid is, waar- i j bij de politiek niet mag overwegen. I Voor het leven gegrepen Het Farce-Majeurteam gaf gis teren acte de presence, toen NCRV-regisseur W. van Schaik in Amsterdam in het huwelijk trad met Suzanne Postma, waar bij één van de FM-medewerkers opmerkte, dat Van Schaik „voor het leven gegrepen was Op de foto: het bruidspaar poseert met het FM-team. UTRECHT De bij het CNV aan- gesloten Nederlandse Christelijke Agrarische bedrijfsbond (N C A B) mist in het plan-Mansholt een gefun deerde planning met betrekking tot de vervangende werkgelegenheid. Er is sprake over kosten voor het schep pen van een arbeidsplaats (ongeveer 54.000) en als werkhypothese wordt genoemd het scheppen van 90.000 ar beidsplaatsen per jaar, maar de ge fundeerde planning daarbij ont breekt. zo meent de NCAB. Waar moet de industrie komen, aan welke gebieden wordt concreet ge dacht. welke maatregelen zijp nodig om hel doel inderdaad te bereiken; het zijn slechts enkele vragen, die het NCAB stelt. Over dit alles wordt naar het oordeel van de bond veel te gemakkelijk gesproken. Er moeten eerst uitgewerkte, fiér fundeerde plannen over plaatsver vangende werkgelegenheid op tafel komen alvorens men zich een oordeel kan vormen over dit zo fundamentele onderdeel van de structuurhervor ming. (Van onze sociaal econ. redactie) UTRECHT De jonge leden van het Algemeen verbond van onder nemers in de bouwnijverheid lAVOB), waarin dc katholieke en christelijke aannemersbonden zyn opgegaan, heb ben gisteren in een afzonderlijke ver gadering gelegenheid gehad tc praten over hel karakter van dc organisatie en het perspectief in het bouwbedrijf. Algemeen bestond de opvatting dat dc image van de aannemer in Neder land moet verbeteren. De aannemer moet als de dynamische bouwonder nemer van deze tijd herkenbaar zijn. Krasse uitlatingen hierover deed de vice-voorzitter van de bond. de heer J P. A. Nelissen. Hij zei dat het beeld van de aannemer ronduit miserabel is. Het grote publiek ziet als beeld van de aannemer de onbehouwen vent met de slappe hoed. de handen in de zakken, rijdend in een grote slee. ..Vaak ziet men hem als de grote gokker, die maar wat rotzooit. Allerlei externe factoren dragen tot die nega- tieve beeldvoorstellingen bij. zoals de beunhazerij, waaraan veel patroons z.elf ook schuldig zijn. het aanbestedings wezen en de opleiding." Dc heer Nelissen riep de jonge aan nemers op dit verkeerde beeld te ver anderen door bij zichzelf te beginnen. Do aannemers moeten hun angst los laten voor de ontwikkeling naar meer medezeggenschap van hel personeel. Ze moeten meer begrip tonen voor ver langens naar een ondernemersraad. De jonge aannemers spraken tijdens dc discussie gaarne bereidheid uit in deze richting in de toekomst mee te werken. AMSTERDAM Hedenmid dag is aan de Vrge Universiteit gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen de heer Pieter Willem Huizinga op het proefschrift getiteld: De jaarrekening van onderne- mingen. Promotor was prof. mr. W. F- de Gaay Fortman. Dc heer Huizinga verdedigt in zijn proefschrift de stelling, dateen onderneming geen in lichtingen kan verstrekken over t plannen omtrent fusie, overname j of bedrijfssluiting zonder haar "belangen in ernstige male te schaden. Ook vindt de heer Huizinga. dat het niet mogelijk is op zinvolle wijze een prijs politiek te voeren zonder een l daarby aangepast loonbeleid. Beide opvattingen gaan in tegen de mening van de vakbeweging; de vak- centralen in Nederland staan op het standpunt. dat er een grotere inspraak van dé werknemer moet ko men bij fusie, overname of be drijfssluiting en voorts geloven de vakcentralen een vrije loonpolitiek te kunnen voeren bij eeri vrij strak ge bonden prijsbeleid. Red.) De heer Huizinga doet ook een aanval op prof. A. Heertje, omdat deze de commerciële economie plaatst naast de bedrijfseconomie. Andere belangrijke gedachten Uit het proefschrift van de heer Huizinga zijn, dat de groei der beleg gingsfondsen de facto een verder gaande beperking van de rechten dei- aandeelhouders betekent, dat de vaststelling van de jaarrekening door de Raad van Commissarissen niet past in ons huidige ven nootschapsrecht. dat Adam Smith; Karl Marx en prof. H. van Riessen de gevaren van de moderne ar beidsverdeling scherper hebben ge zien dan de huidige vakbeweging, dat het toezicht van de Verzekeringska mer en de Nederlandse Bank op kre dietinstellingen versterkt moet wor: den en dat ter wille van de onafhan kelijkheid van een eventuele onder nemingskamer de leden daarvan geen nauwe betrekkingen dienen te heb ben met het bedrijfsleven. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Volgende week dinsdag 1 april gaat de huur verhoging van 6 pet. in. Deze huurvevhoging gaat echter niet voor alle woningen gelden. Het percentage zal voor sommige woningen hoger, voor andere lager kunnen zijn en bovendien zullen er woningen zjjn, die ge heel huiten de huurverhoging vallen. Voorts is er nog een cate gorie, waarvoor een niet-ver- plichte huurverhoging kan gel den, die door huurder en ver huurder overeengekomen moet worden. In het hele land geldt een huurver hoging van 6 pet. voor woningen, die na mei 1945 en voor 1 januari 1968 gebouwd zijn en waarvoor het rijk jaarlijks nog financiële bijdragen be taalt. Niet verplicht is de huurverhoging voor particuliere huurwoningen en woningwetwoningen, die na mei 1945 met financiële steun van het rijk ge bouwd zijn. maar waarvoor het rijk geen jaarlijkse bijdrage meer betaalt, j Eveneens geldt voor de woningen. J gebouwd voor mei 1945. geen ver- plichte huurverhoging. Wel kunnen huurder en verhuurder in beide laatst genoemde gevallen vrijwillig een huurverhoging van ten hoogste 6 pet. overeenkomen. De verplichte huurverhoging voor woningwetwoningen wordt ook bere kend over de in de huurprijs begre pen vaste lasten voor centrale ver warming en lift. Bij particuliere huurhuizen (premiewoningen) gaat de huurverhoging ook gelden over cen trale verwarming, lift. centraal an- tennesvsleem en warm waterinstalla tie. Hier gaat de huurverhoging dus meer bedragen dan de 6 pet. van de kale huurprijs. In de gevallen, waar geen verplich te huurverhoging geldt, maar waar huurder en verhuurder vrijwillig tot een huurverhoging kunnen besluiten, bestaan verschillende mogelijkheden. I Kunnen huurder en verhuurder het I niet eens worden, dan kan men plaatselijk de huuradviescommissie inschakelen. De commissie kan zich uitspreken over de betalingsplicht van de huurder of -over de redelijk heid van het huurvoorstel van de vefhuürder Het advies van de commissie is i niet bindend, maar geldt wel als offi- i cieel stuk. wanneer het tussen huur der en verhuurder tot een proces komt. Dient de verhuurder een vor dering tot ontruiming in dan moet hij een verklaring van de huurad viescommissie overleggen. Zonder de ze verklaring kan de rechter de zaak niet in behandeling nemen. In vele steden van het land zijn de huuradviescommissies al overstroomd met verzoeken tot nadere inlichtin gen en met gerezen geschillen tussen huurders en verhuurders. Een lagere huurverhoging kan j worden overeengekomen in gevallen I van slecht onderhoud, toegezegde I voorzieningen, die niet zijn aange- bracht enz. In gevallen waar men de huur vrijwillig met 6 pet. verhoogd op 1 april, terwijl op 1 mei van het vorig l jaar de 4 pet. verhoging niet werd berekend, daar mag men nu de huur optrekken met 10 pet. Knelbrander Gisteren werd in Geldermalsen een demonstratie gehouden met een „droogbrander"een pneuma tische hamer, die op een stikstof - cylinder werkt en die gebruikt kan worden om beknelde automobilis ten te bevrijden. Het apparaat zal worden aangebracht op Rijksweg 26, bij de Zaltbommelsc brug. Foto: de toepassing van de droogbrander.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13