kwart van alle huurhuizen Mens beheerst door eigen uitvindingen Bezwaarden in de SGP stichten comité Vrouw bekent vergiftiging van echtgenoot Uitstel bepleit van jf referendum W.-Irian decoratieve onderzet teff et voor a (ds ff een nieuwe abonnee ojn/eeft! STEEDS GROTERE ACTIVITEITEN India wil voor Fokker Woningcorporaties hebben bouwen 11 i i Vice-consul bij botsing gedood Overvaller van bank Meerssen gegrepen Inbreker 11a maanden jacht gepakt Londen ontslaat 30 diplomaten NIEUWE LEIDSE COURANT '7 MAANDAG 24 MAART 1969 (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Er is een redelijke kans, dat Fokker in samenwerking met de vliegtuigfabriek Hindustan Aircraft in India Fellowschips gaat bouwen. Besprekingen, die al enkele jaren aan de gang zijn, zijn in een verge vorderd stadium. Fokker heeft voor gesteld eerst 20 Fellowships te leve ren aan de Indian Airlines Corpora tion, waarna Hindustan Aircraft 80 toestellen in licentie zou moeten gaan bouwen. Fokker zou hiervoor zijn technische kennis inbrengen. Al jaren zijn er tussen Fokker en India stevige banden. Indian Airlines is een van de groootste afnemers van Fokerprodukten. De maatschappij vliegt thans hiet vijftien Friendships. Hindustan Aircraft is ,bezig met de bouw in licentie van Britse Hanker Siddeley 748-toestellen. Als de plannen doorgaan wordt In dia het eerste land waar de Fellow ship in licentie wordt gebouwd. De Amerikaanse vliegtligfabriek Fair- schild, die de Friendship in licentie bouwde, heeft afgezien van de bouw van Fellowships. Oude plannen van Fokker om in Indonesië een fabriek te bouwen, lig gen alweer enige tijd in de ijskast VANNES Nederlands honorair vice-consul in Loriënt, de heer F. G. A. J. M. Perroud, en drie andere personen zijn zaterdagavond om het leven gekomen, toen hun auto op de weg Vannes-Auray werd vermorzeld onder een tankwagen, die ten gevolge van een botsing op de linker weg helft was geraakt. Westduitser na harttransplantatie overleden MüNCHEN De tweede West- duitse harttransplantatie patiënt is gisteravond, nauwelijks 24 uur na de operatie, in het universiteitszie kenhuis te München overleden. De overledene zou de 36-jarige sleutelmaker Willy Hanus uit Zwiesel in Beieren zijn. De donor van het hart was een vrouw, die bij een ver keersongeluk was gedood. Vorige maand ontving een 36-jari- ge Westduitse vrachtwagenchauffeur het hart van een 39-jarige vrouw. De man overleed binnen 24 uur tenge volge van complicaties. ANTWERPEN jZaterdag is Nin Antwerpen een 83-jarige weduwe od in haar woning aangetroffen bij pan met'Overgekookte melk. Ver- V oed wordt, 'dat dóór het overkoken urstofgebrek in de kamer is tstaan, die verstikking van het achtoffer tot gevolg had. (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN De woning bouwcorporaties ontplooien de laatste jaren meer activiteiten. In de jaarvergadering van het Verbond van christelijke woning bouwverenigingen en -stichtingen is eind vorige week hieraan uitvoerig aandacht besteed. Voorzitter J. C. Pellicaan onderstreepte dit feit in zijn openingsrede en de beide spre kers op de conferentie gaven hierop een duidelijke toelichting. De heer P. van Gemeren jr., direc teur van Patrimonium's woningstich ting te Rotterdam-Delfshaven, sprak over net management van de wo ningcorporaties en drs. J. L. Neus, economisch medewerker van het Ka tholiek instituut voor de volkshuisvesting oVer: De econo mische begeleiding van de woning corporatie. Invloed Uit de referaten en de discussie kwam duidelijk naar voren, dat de corporaties nog te weinig weten over de economische aspecten van de zaak. Men beseft nog te weinig, dat de circa 1000 woningcorporaties in ons land samen 600.000 woningen bezit ten. Zij beschikken daarmee over een zesde van de Nederlandse huizen en zelfs over een kwart van de huurwo- ningvoorraad. Zij leveren woning diensten aan naar schatting 2V» mil joen Nederlanders. Hun gezamenlijke bezit is te taxeren op vier procent van het totale nationale vermogen. Het afgelopen jaar is een kwart van de nieuwbouw door woningcor poraties gebouwd. De totale huursom van de gezamenlijke woningbouwcor poraties blijft niet ver beneden de ƒ600 miljoen per jaar. Jaarlijks stel len zij f 100 miljoen voor onderhoud beschikbaar. De gezamenlijke be heerskosten naderen een bedrag van 20 miljoen per jaar. Ongeveer 5 a 6000 bestuursleden geven er hun vrije tijd aan, bij gestaan door ongeveer eenzelfde aan tal functionarissen. Van de 600.000 woningen in bezit van de corporaties is de laatste vier jaar 100.000 of 20 pet. gebouwd. Een enquête van het Katholiek instituut voor volkshuisvesting heeft aan het licht gebracht, dat in twee jaar een groei heeft plaats gehad van het personeel in vaste dienst van 30 pel. Motie Met algemene stemmen nam de vergadering een motie aan van de afdelingen Delfshaven en Den Haag van de Patrimoniumcorporaties, waarin het verbond werd uitgenodigd zich te beraden over) de) nieuw ontstane problematiek en daarvan zo mogelijk op de eerstvolgende algemene vergadering verslag uit te brengen. Van Rossum: Geestelijke op achtergrond (Van een medewerker) UTRECHT „Bij het zoeken van oplossingen van veel problemen wordt het materiële overbekjem- toond. waarbij het geestelijke totaal op de achtergrond dreigt te raken". Dit zei het Tweede-Kamerlid ir. H. van Rossum van de SGP. „Men wil", zei hij, „het geloof al leen maar een rol in de particuliere sfeer laten spelen. Men tracht in dat alles los van God en Zijn geboden te handelen. Nu ziet men echter dat de mens beheerst gaat worden door zijn eigen uitvindingen". Ir. van Rossum sprak zaterdag tij dens de jaarvergadering van het Landelijk verband van Staatkundig Gereformeerde Studieverenigingen in Hotel Smits in Utrecht. De heer B. van de Graaf, gemeen- teraads.lidjpRidderkerk en lid van huishVüdi de Rijnmondraad noemde deze raad meer een praat- dan daadcollege". De bevoegdheden van de raad vindt hij te beperkt en bovendien is de „Tegen afglijding en verslapping" raad na vier jaar nog steeds het ex perimenteel stadium niet ontgroeid. Hij had grote waardering voor de nieuwe voorzitter van de Rijnmond- raad, die zich volgens de heer Van de Graaf in de praktische politiek steeds zo positief mogelijk probeert op te stellen. Discussie Hierna volgde er een boeiende discussie over allerlei actuele politie ke problemen, zoals landbouwbeleid (plan-Mansholt) ^en Nieuw-Guinea. Van het forum maakten naast de bei de inleiders de heren G. v. d. Berg, gemeenteraadslid van Veenendaal en drs. C. S. L. Janse uit Amsterdam deel uit. De leiding van de discussie berustte bij de heer Golverdingen, ■hoofdbestuurslid van het Landelijk Verband. In <je,mprgenvergadering was het de orde de mprgenvergadering hoüdelijk gedeelte aan (Van een onzer medewerker) LEERDAM Ernstige bezwa ren tegen „de voortgaande af glijding en verslapping in de SGP-politiek" werden gehoord tijdens een landelijke vergade ring van bezwaarden in deze partij. Maar algemeen was het verlangen, dat er geen partij- scheuring zou komen. De ontevredenheid was vooral het gevolg van de algemene vergadering van de partij, die vier weken geleden gehouden werd. Laten we niet beginnen met ande ren de schuld te geven, doch de schuld bij onszelf zoeken, dat we niet getuigd hebben tegen de voortgaande afglijding en verslapping in de be ginselen, aldus het Utrechtse ge meenteraadslid de heer E. de Groot, die de leiding had van de vergade ring, in zijn openingswoord. Daarna werden mededelingen ge daan over de oprichting van het co mité. De gerezen bezwaren werden besproken en resulteerden in de vol gende punten: 1. Op de algemene vergadering van 22 februari werden bezwaren niet ge hoord. De mogelijkheid om van de rondvraag gebruik te maken werd afgesneden. Er was bezwaar gerezen tegen de al te grote inbreng van de Gereformeerde Gemeenten in het hoofdbestuur. Voorgesteld werd een dertiende bestuurszetel te creëren en deze te laten bezetten door iemand uit de Oud-Gereformeerde Gemeen ten, de Gereformeerde Gemeenten in Nederland of uit een vrije kerkelijke groep. 2. De kiesvereniging Brakel en de statenkring Tiel-Wijchen hadden ernstige bezwaren tegen het jeugd- rapport-Walcheren, dat aan bijna alle kiesverenigingen toegezonden is en zeer suggestief gesteld was. Deze bezwaren deelt het comité ten volle. Getuigen Het keurt het voorstel om radio- en tv-zendtijd te vragen af, evenals de bepleite soepeler houding tegeno ver het sociale verzekeringspakket "et is het ook niet eens met de toe nemende waardering van het intel lect in vertegenwoordigende licha men en meent, dat het eenvoudige Principiële getuigenis, zoals dat door ds. Kersten en ds. Zandt gegeven is, minder wordt. De SGP-crs In raden *n staten behoren pas in de tweede Plaats aandacht te hebben voor ma teriële en technische zaken. Primair moet staan het waarschuwend getui gen tegen het verlaten van Gods ge boden. 3. De Stichting Reformatorische Publikatie kreeg geen gelegenheid, om haar belangen op de partijdag naar voren te brengen, terwijl deze toch parallel lopen met de SGP-be- ginselen. 4. Het comité heeft ook bezwaren tegen de bundeling van het partij voorzitterschap, het voorzitterschap van de Tweede-Kamerfractie en de hoofdredactie van De Banier in één persoon. Uit de discussie bleek, dat de meerderheid van de aanwezigen ach ter het comité stond. Samenvattend zei de heer De Groot, dat het niet de bedoeling is een nieuwe partij tc stichten, maar wel te strijden opdat Gods Woord en Wet richtsnoer blij ven voor het politieke leven. Het slotwoord werd gesproken door ds. H. J. C. H. Zwijnenburg uit Gou derak. Hij deed een indringend be roep op de aanwezigen, om niet toe te geven aan de tijdgeest. De SGP moet een getuigende partij zijn. moet oproepen tot wederkeer, maar ook ei gen schuld bewenen. Dan ook pas is er bekommering over de verbreking van Jozef. Hij besloot met de wens, dat er geen partijscheuring zal ko men, maar dat God zijn vreze moge planten in het hart van oude en jon ge SGP-ers. geweest. Daarbij kwam zeer duide lijk naar voren de grote activiteiten die het Landelijk Verband v. S.G.-studieverenigingen ontplooit. Het orgaan Onderling Kontakt verschijnt in 1969 voor het eerst zes maal, i.p.v. viermaal. Het aantal abonnees is in een jaar met ruim 200 gestegen. De heren G. v. d. Berg uit Veenendaal en K. Janse te Apeldoorn werden als hoofdbestuursleden van het Verband herkozen. Conferenties Vorig jaar heeft het Verband van studieverenigingen twee zeer goed bezochte studieconferenties ge organiseerd, nl. te Haamstede (Zee land) en Zeist. Steeds meer aandacht wordt besteed aan principieel gefun deerde politieke informatie, ook door middel van het uitgeven van reeksen brochures. Het bleek, dat het werk van het Verband zowel binnen als buiten de gelederen van de SGP steeds meer waardering en grotere bekend heid geniet. Aan propaganda tracht men dan ook zoveel mogelijk aan dacht te besteden. Het totale aantal studieverenigingen bedraagt reeds 22. Samenwerking Nederlandse Indonesische veteranen DJAKARTA Het Indonesische Veteranenlegioen en de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtof fers willen bijdragen tot de bevorde ring van goed begrip tussen de vol keren van Indonesië en Nederland, hoewel zij elkaar in het verleden hebben bevochten. De organisaties willen voorts helpen bij het bezoek van verwanten aan oorlogsgraven. Dit staat in een gezamenlijke ver klaring die zaterdag in Djakarta is gepubliceerd na een bezoek van de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, voorzitter van de Nederlandse bond, aan het Indonesische veteranenlegi oen. I De afdelingen spraken de wens uit, te komen tot oprichting van een we tenschappelijk instituut binnen het j kader van het Christelijk-sociaal cen- trum voor de volkshuisvesting. De i vergadering deed deze v'tspraak met het oog op de vele problemen rond om het management en de econo mische begeleiding van de woning bouwcorporaties. De aftredende bestuursleden C. A. Bakker, T. Elsinga en Z. Robbemont werden herkozen. In de vacature van de heer H. Uffen, die bedankte als bestuurslid, werd gekozen de heer J. H. Weerd, eveneens uit Den Haag. VAALS De negentienjarige J. van W. heeft de overval op het bij kantoor van een spaarbank in Meers sen bekend. De buit, drieduidend gul den, is vrijwel op. De jongeman werd zondag van zijn bed gelicht, nadat huisgenoten in het pension de politie hadden verteld dat hij de laatste dagen veel geld had uitgegeven. De politie had toen al via de dagbladen het signalement van de overvaller verspreid. Van W. zei dat hij eerst een be zoek aan het bijkantoor Bel fort-Maastricht van de spa.irbank had gebracht, maar dat het daar zo druk was geweest, dat hij van een overval had afgezien. Toen was hij met zijn auto naar Meerssen gereden. Het wapen waarmee hij had ge dreigd, was een kinderpistool dat hij in Vaals had gekocht De stichting Door de eeuwen trouw staat op de bres voor het „broedervolk" op West-Irian, dat door de Indonesische verkiezings tactiek bij het op handen zijnde referendum geluidloos deel zal uitmaken van het Indonesische grondgebied, dat zich dan uit zal strekken van „Sabang tot Mc- rauke". Zaterdag wist zij ruim vijftienhonderd West-Iriansymva- thisanten tot een demonstratieve mars in Utrecht te krijgen. In het Tiyoligebouw spraken nog Papoea leider Nicolaas Jouwe, de heer P Jongeling en mr. Van Rijckevorsel. Voor een verslag van de bijeen komst zie elders in dit blad. (Van onze correspondent) MEGEN, N.B.Met onkruidver gif. dat z(j in zijn bier deed, heeft de 64-jarige C. N. v. d. B. haar man, de 64-jarige postbode Johan N., van het leven beroofd. Dit heeft de vrouw, na drie dagen verhoor, tenslotte aan de politie bekend. Zij werd vandaag voor geleid voor de officier van justitie In Den Bosch. De man kwam herhaaldelijk dron ken thuis. Juist dan gaf zijn vrouw hem nog een glas bier, waarin zij het vergif deed. De bijsmaak merkte hij zo niet op. Woensdagavond, toen de man weer dronken thuiskwam, gebeurde het op nieuw en dë man werd er doodziek van. Pas donderdag belde de vrouw een dokter, die de man onmiddellijk naar het ziekenhuis liet overbrengen, waar hij die dag stierf. Geattendeerd door het late waarschu wen van de vrouw nam de politie haar onder scherp verhoor. Eerst vertelde zij van niets te weten, maar toen sec tie natriumchloraat als vergiftigings middel aantoonde, dat de vrouw ook in haar gootsteenkastje had staan, hiel pen uitvluchten niet meer. Haar motief zou zijn, dat ze er niet mee tegen kon dat haar man herhaal delijk dronken thuiskwam. Meermalen moet zij haar man vergiftigd bier heb ben geschonken. Hijzelf ontkende nog voor zijn dood, plannen tot zelfmoord te hebben gehad. Dit had gevrouw na melijk beweerd. AMSTERDAM Na een jacht van byna drie maanden hebben recher cheurs gisteravond laat in de Amster damse Stuyvesantstraat de inbreker Evert C. (24) gearresteerd. De man wordt ervan verdacht in totaal voor een miljoen gulden te hebben gesto len. Toen hjj werd aangehouden had hjj zijn laatste buit nog op zak: 30.000 gulden aan juwelen, die hij enkele uren tevoren had gestolen in een villa aan het Mlnervaplein. C. werd door zes rechercheurs klem gereden voor het huis van de vrouw van de 47-jarige koopman Ch. v. N., die op 23 februari na een in braak in een juwelierszaak aan de Jan Tooropstraat (buit 7.000 gulden) was aangehouden. De koopman pleeg de deze inbraak samen met Evert C. Hij probeerde nog te ontkomen, maar tijdens zijn vlucht viel hij. Het schietklare pistool met zes patronen, dat hij bij zich droeg, kon hij niet meer gebruiken. Al verscheidene malen heeft de po litie de man bijna te pakken gehad, maar deze wist telkens weer te ont komen. De laatste keer gebeurde dat op 3 februari pp de Adrriiralengracht toen hij in zijn tien jaar oude Volks wagen wilde stappen. In de auto werden toen zes kost bare schilderijen, een collectie in Vught gestolen gouden munten, een verza meling Oosteuropese postzegels, sie raden, paspoorten, chequeboekjes, kle ding en andere goederen aangetrof fen. De schilderijen waren eind januari ontvreemd in de bungalow van de weduwe Pon in Amstelveen. Het was een Toulouse Lautrec (165.000 gulden), een Boudin (25.000 gulden), een Ja cob Maris (80.000 gulden) en een Fantin Latour. Ook lag er een Breit- ner, die gestolen was uit een villa in Laren en een ander kostbaar schil derij, dat thuishoorde in een villa aan de Bernard Zweerskade in Amster dam. LONDEN Minister Stewart van buitenlandse zaken heeft 30 diploma ten, onder wie ambassadeurs, wegens reorganisatie vervroegd pensioen aan gezegd. Demonstratieve mars in Utrecht UTRECHT Ruim vijftien honderd West-Irian-sympathi- santen hebben zaterdag in Utrecht een demonstratieve mars gehouden. Doe] ervan was een laatste appèl tot Nederland te richten ter verkrijging van Ik geef A naam op als nieuwe abonnee: V plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor I mi|n aktivitell ont- T vang ik een onder.l zettegel. De nieu-T we abonnee krijgt f onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. een eerlijke uitvoering van de a s. volksstemming (in augustus van dit jaar) in West-Irian zoals in 1962 in New York overeen gekomen door Indonesië en Ne derland. Er werden telegrammen verzonden s-an de regeringen van Nederland, In- j donesië en de secretaris-generaal van de VN Oe Thant. In het Tivoli-gebouw sprak Papoea leider Nicolaas Jouwe. Nederland, aldus de heer Jouwe, is jegens West-Irian en de Papoea's nog altijd verantwoordelijk omdat het me de-ondertekenaar is van het verdrag van New York. Nederland moet vol gens de Papoea-leider geen Pila- tus-houding aannemen. „Het Papoea volk bijna 800.000 zielen mag niet het slachtoffer worden van de Nederlandse betrekkingen met Indo nesië", zei hij. Druk uitoefenen •In het telegram aan minister van >uitenlandse zaken Luns wordt erop •angedrongen druk uit te oefenen op 'ndonesië opdat het Newyorkse ak- oord zoveel mogelijk naar letter en 'eest wordt uitgevoerd. Tevens wil nen dat de regering in Djakarta dui- 'elijk wordt gemaakt dat Nederland ■zeen prijs stelt op vriendschappelijke betrekkingen wanneer de volksstem ming van de Papoea's een schijnver toning wordt. Voorts wordt aangedrongen op In voering van „one-man-one vote"-sys- Tijdbom Ministeriële beschouwingen over belastingen, woningnood of de fensie trekken meer aandacht dan een visie op de toekomstige maat schappijstructuur. Maar wat minis ter Vcringa in de Eerste Kamer zei over de maatschappij van morgen, was fris genoeg om het in gedach ten te houden. Hij denkt aan een maatschappij waarin het gezag niet meer steunt op het feit dat het er nu eenmaal is, maar op zijn nut. Onze samenle ving sloopt snel wat niet de kracht heeft zelf overeind te blijven. Maar zo blijft ons land modern. Er is een gezonde ontwikkeling aan de gang, waarbij wc de democratie meer aan haar trekken moeten laten ko men, ook in het onderwijs. De jon geren moeten niet in een toestand van voortgezette adolescentie ge houden worden als ze al gerijpt zijn tot jonge volwassenen. De minister wil de vernieuwing van het onderwijs gebruiken als een bijdrage tot verandering van maatschappelijke structuren, constateerde de PSP-senator Boe tes. Of dat lukt, is een tweede. Maar een eerste punt is dat Ve- ringa opgewekt de bestaande orga nisaties en instellingen heeft voor gehouden dat ze hun bestaan maar eens opnieuw moeten bewijzen; dat we er jong bij blijven wanneer er het een en ander tegen de vlakte gaat en dat het onderwijs mee moet werken om „vandaag al waar te maken wat morgen heel gewoon zal zijn". Een tijdbom, zei Boetes. Bezetting Veringa heeft bij diezelfde gele genheid de roerigen onder de stu denten nog eens bemoedigend toe geknikt. Ze moeten zich niet ont wikkelen tot een onverdraagzame elite, maar hun kritische opstelling tegenover de bestaande maatschap pij is gerechtvaardigd en verheu gend. Het onbehagen is positief te waarderen. De minister ziet alleen niet in waarom studenten ge bouwen zouden moeten bezetten: ook zonder dat kan men tot resulta ten komen. Veringa zei er maar niet bij dat het „bezetten" van gebouwen een armzalige vertoning aan het wor den is. De universitaire autoritei ten zijn doorgaans zo wijs zich er niet te druk over te maken en zo wordt dit verlate nadoen van Pa- rijse neldendaden meestal een slag in de lucht. Eén goed geschreven stuk van de radicalen maakt in ieder geval mfeer indruk. Overhaast „De Mammoetwet is veel te over haast irjugevoerd", aldus de gezag hebbende dr. A. la Fleur in „Ad FontesO'', cultureel maandblad voör het christelijk onderwijs. Even het jaartallenboekje erbij nemen: 1949 Kamer aanvaardt motie Paters-Van Steen die vraagt om een sluitend geheel van onderwijsvoor zieningen. 1951 Eerste Onderwijsnota. 1955 Tweede Onderwijsnota. 1958 Wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs inge diend. 1962 Mammoetwet in de Tweede Kamer aanvaard. 1963 Mammoetwet in de Eerste Kamer aanvaard. 1966 Overgangswet ingediend. 1967 Overgangswet aanvaard. door Ton Elias 1968 Mammoet op 1 augustus van start. Een wordingsgeschiedenis van een kleine 20 jaar en dan laten we de voorgeschiedenis van de „Ineen- schakelingscommissie", die van 1903 tot 1910 ook al aan deze mate rie dokterde, maar rusten. De Mammoetwet heeft een enorme administratieve romslomp meegebracht, aldus dr. La Fleur. Dat is zo. Maar misschien zou hij er goed aan doen bij het bedrijfsle ven eens te informeren naar het tempo waarin de administratieve operatie als de invoering van de BTW geklaard is. Milieu Na de financiële kwesties zijn de standenkwesties de vervelendste van het onderwijs maar ze zijn er nu eenmaal. Om de scherpte er wat af te halen spreekt men mees tal niet van standen, maar van mi lieus. Een merkwaardige milieu eigenschap trad aan het licht bij een onderzoek in Hamburg. Bij adviezen over de schoolkeuze na het basison derwijs blijken onderwijzers die zelf afkomstig zijn uit het arbei dersmilieu lager te mikken dan hun collega's die in „hogere" so ciale milieus zijn opgegroeid. De onderwijzers van de eerste groep achten niet alleen minder leerlin gen geschikt voor de moeilijkste vormen van voortgezet onderwijs, maar bij degenen die zij er wel geschikt voor vinden, plaatsen zij ook meer leerlingen uit hogere mi lieus dan de andere onderwijzers die zelf uit die milieus afkomstig zijn. Peinzend over een verklaring, zou men kunnen zeggen dat hoog en laag een omarming nabij zijn: de onderwijzers uit het hogere mi lieu oieden zoveel mogelijk kansen aan de kinderen uit het lagere en zo is het ook omgekeerd. Maar het zou ook kunnen zijn dat de „ho gere" onderwijzer de moeilijkheden van het „lagere" kind onderschat en dat de „lagere" onderwijzer de mogelijkheden van het „hogere" kind overschat. Dan doen de twee milieus elkaar nog steeds geen goed. Bij al deze publikaties blijft het belangrijkste punt dat er zo ver schillend geadviseerd kan worden. Als er nog eens een warenonder zoek naar schooladviezen wordt ge daan, mag men niet vergeten ook de sociale herkomst van de advi seurs na te trekken. Flats Mededeling van de Wageningse studentendecanen over 30 premie flats die beschikbaar komen voor gehuwde studenten: „Bij het verge ven van de flats zijn de criteria in het algemeen de leeftijd en de stu diestand Met nadruk zij ver meld dat zij die „moeten" trouwen, niet op de een of andere wijze be voordeeld zullen worden boven de genen bij wie dit niet het geval is". En verder deelt de Algemeene Senaten Ver gadering mee dat het Groninger Studenten Corps zijn nieuwe leden op basis van principiële gelijkheid gaat introduceren. Ook de corpora in Leiden, Amsterdam en Utrecht willen de ongelijkheid niet langer accentueren. Is er dan niets meer heilig in deze tijd? teem bij het referendum. Ongeveer dezelfde wensen werden ook in het telegram aan Oe Thant kenbaar ge maakt. Dodelijke angst Dr. Vic Bruin, een bekende strijder voor de vrije verkiezingen in West-I rian, zei dat de Papoea's op het ogen blik in dodeljke angst leven en zich niet vrij durven uit te spreken. Hij hekelde de uitspraken van Kamer voorzitter Van Thiel, die had gezegd dat wanneer hij zelf Papoea was ge weest hij op Indonesië zou hebben gestemd. Andere sprekers waren de heer Jongeling en mr. K. van Rijckevorsel, die voorstelde het referendum enige tijd op te schorten, omdat hiervoor nu eenmaal veel tijd nodig is. Mr. Van Rijckevorsel wil dat zo lang dit referendum nog niet is ge houden West-Irian de status krijgt waarbij de staf en troepen van de VN permanent de ontwikkeling vol gen. totdat een volledige zelfstandig heid door middel van deze volks stemming mogelijk is. De manifestatie was georganiseerd door de jongerenorganisatie van de Stichting Door de eeuwen trouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7