KLOOS: NIEUWE PARTIJ Communistische top op 5 juni Commentaar Werknemers hebben te weinig inspraak Mr. Biesheuvel wil weer snel minister van landbouw worden NVV niet met PvdA getrouwd PPR is boos op KNVB Mimïmissie Engeland duldt geen VN-missie op Anguilla Nixon: verwijder de oproerige studenten 5 MAANDAG 24 MAART 196» UTRECHT an de malaise waarin de Partij van der Arbeid verkeert, heeft het NW geen hinder. Er bestaat in ons land niet meer één rode familie waarvan ook het NW deel zou uitmaken. NW en PvdA zijn niet één pot nat en er bestaan geen organisatorische banden tussen beide organisaties", zegt NW- voorzitter A. H. Kloos. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT „Als ik nog eens i minister zou worden, en ik wil het gauw worden, kan ik beter m'n aandacht vestigen op een i ander departement dan buiten- landse zaken. Dat is dan land- I bouw." Aldus mr. B. W. Biesheuvel, AR-fraciieleider in de Tweede Ka mer, op de jaarvergadering van de Arjos. zaterdag in Utrecht. Vanwaar plotseling die dalende belangstelling voor buitenlandse zaken, werd hem gevraagd. Mr. Biesheuvel: „Heb ik ooit be- langstelling voor buitenlandse zaken gehad?". En daarmee drukte hij alle j geruchten, als zou hij de opvolger I van minister Luns willen worden, de kop in. Waarschijnlijk ten behoeve van zijp katholieke collega Schmel- zer. die er geen geheim van maakt, die post te ambiëren. Dat mr. Biesheuvel al gauw mi nister wil worden, gaf aanleiding tot speculaties. Radicaal Idenburg pro beerde te gissen, maar verder dan „Bent u spijtformateur?" kwam hij niet. In het nauw Vice-voorzitter Jan van Houwelin- gen had de fractieleider eerder uitge nodigd „enkele schoten voor de boeg te maken", ten gunste van het „roeri ge volkje". Het bleef bij deze ene uitspraak, want Biesheuvels rede over buitenlandse politiek bracht geen enkel nieuw gezichtspunt aan het licht. Even kwam hij in het nauw. toen een gebaarde Arjosser hem herinner de aan de avond vóór de verkiezin gen, nu twee jaar geleden, toen hij in Krasnapolsky de Amsterdamse jeugd achter zich schaarde met enkele pro gressieve uitspraken. Eén daarvan ging over de ontwikkelingshulp. Het blijkt dat de fractie over het echter mogen deze landen niet buiten stellen van voorwaarden nog geen overeenstemming heeft bereikt. Hoogst vervelend Het houden van Portugal en Grie kenland binnen de NAVO vond hij een „hoogst vervelende zaak". Op j grond van veiligheidsmaatregelen het Atlantisch bondgenootschap wor den geplaatst. Partijvoorzitter dr. Veerman deed een beroep op het Arjos-bestuur als men met de socialistische FJG gaat praten, vooral aan te dringen op ma tiging van de socialistische eisen. Het voeren van een scherpe oppositie met vierkante tegenstellingen vond hij niet geloofwaardig. Hij was het met Hans de Boer eens, dat de Achttien zich moeten opheffen, zodra alle rapporten klaar zijn. Een grijze heer Smeedes zorgde aan het eind van de levendige discus sie voor hilariteit: „Zijn jullie jeugd met je getheoretiseer" beschuldigde hij de Arjossers. „Je laat je beduvelen door een Duitse CDU en een Calvi nistische Internationale die een Vere nigd Europa in de weg staan". Hij bleek Biesheuvels vaste briefschrij ver te zijn. Een poging van enkele jongeren een telegram van medeleven te zen den naar de Stichting Door de Eeu wen Trouw, die zaterdag in Utrecht voor West-Irian manifesteerde, werd door voorzitter De Boer met kracht getorpedeerd. „Die mensen denken zonder nuanceverschillen". j De voorzitters van de christelijke I zusterorganisaties schitterden door afwezigheid en misschien daarom het daverend applaus voor- FJG'er Relus j ter Beek. Verder waren aanwezig mi- nister Bakker, oud-minister Smallen- j broek, staatssecretaris Grosheide, PPR-afgevaardigde Gidi van Dongen en de radicalen mr. Scholten en Kui- per. i HILVERSUM De Nederlandse j Radiounie zal in de ronde van Frank- rijk, in tegenstelling tot vorige jaren, j niet samenwerken met de Belgische I radio en televisie (BRT). De beide omroepen hebben besloten aparte re- portageploegen te sturen. Beeldschild De toch nog altijd ruimtelijk niet gering te krijgen afmetingen van een televisietoestel was de Ja panse elektronische industrie Mitsubishi Electric Corp. steeds een doorn in het oog en na lang miniscuul ploeteren ontwikkelde men tenslotte (met succes) een buisloos televisietoestel, dat als schilderij kan worden opgehan gen. Het beeldschilderij heeft een omvang van 10 bij 7,5 cm en zal binnen drie jaar op de markt komen. Ondertussen zal men zich kunnen concentreren op andere revolutionaire snufjes, zoals een zak-t.v. of een vulpen-i.v. „Vroeger was het gebruikelijk, dat in de Tweede Kamer altijd een lid van hel dagelijks bestuur van het NW deel uitmaakte van de fractie van de PvdA. Dit systeem heeft hel NW verlaten, zoals het ook heeft gebroken met het samen met de Par tij van de Arbeid organiseren van 1 meifeesten." „Een vereenzelving van het NW met de PvdA zou de vakbond be paald niet willen, temeer waar alle fouten en politiek-organisatorische problemen zoals de PvdA die thans doormaakt, door het grote publiek ook gezien zouden worden als de fouten en de problematiek van het NW." Dit zegt de voorzitter van het Ne derlands verbond van vakverenigin gen in een gesprek met het NKV- blad Ruim Zicht. IS iet a-politiek De heer Kloos vindt dat de vak beweging bepaald niet a-politiek mag zijn. Maar een vakcentrale moet zich niet al te zeer vereenzel vigen met één der partijen zoals die thans functioneren. „De vraag rijst of de vakcentrales hun leden geen duidelijke politieke aanwijzingen moeten geven. Juist j omdat zij zoveel belang hebben bij wat zich in het politieke veld vol trekt." De heer Kloos wil iets nieuws. „Destijds heb ik gepleit voor een progressieve concentratie. Maar in Nederland, waar alles meteen een etiket krijgt, zijn alle aanduidingen meteen beladen en ontaarden in vie ze woorden. Toch is zo'n progressie ve concentratie de enige oplossing om de verlangens van tachtig pro cent van het Nederlandse volk, het werknemersdeel namelijk, ingewil ligd te krijgen. Dit geldt met name voor de verlangens op het gebied van de maatschappijvernieuwingen." DEN HAAG De Politieke Partij Radicalen vindt het machtsmisbruik van de KNVB om het niet -aan de werknemers over te laten of zij al dan piet .een halve vrije dag willen opnemen om de tv-uitzending te zien van de voetbalwedstrijd Spartak- Ajax op 24 april. In een verklaring van het PPR-bestuur wordt het een onjuiste beslissing van de KNVB genoemd („onder druk van de werkgevers") bij voorbaat een rechtstreekse uitzen ding van de wedstrijd te verhinde ren, althans op een later tijdstip te doen herhalen. Het bestuur zegt verder: „Door de ze beslissing gaat de KNVB er ken nelijk van uit, dat de Nederlandse werknemers niet in staat zouden zijn zelf te bepalen of en wanneer zij al dan niet naar een voetbalwedstrijd zouden kunnen kijken. Hier tasten kleine belangengroepen de vrijheid van een overgrote meerderheid van i het volk aan om naar een belangrijke (jl*l elvCn JailCl Olltkeilt rechtstreekse sportuitzending te kij- ken." doezeld. ..Men kan niet doorgaan I met het sluiten van onbevredigende compromissen en het traineren van maatschappelijke oplossingen." ..Voor hen die moeite hebben om die nieuwe partij socialistisch te noemen, wil ik wel zeggen dat ik aan het woord socialisme niet zo sterk hecht. Voor mij persoonlijk be tekent het woord socialisme het op komen voor de rechten van de un derdog. Het maken van een eind aan de ongelijkheid in vermogens, in komens en macht. Het opnemen voor een groep die onderbedeeld is." ..Socialisme betekent voor mij niet socialisatie van de produktiemidde- len, het nationaliseren van bedrijven of het creëren van staatsbedrijven. Deze opvattingen verschillen dacht ik niet met die van'Mertens en Van Eibergen (voorzitters van resp. NKV en CNV - red.). Daarover laat ook ons gezamenlijk actieprogram geen misverstand bestaan." Niet aan banden Dat het NW met de PvdA een ze kere verwantschap voelt komt om dat die partij, volgens Kloos, de ver langens van de vakbeweging in gro te lijnen honoreert. Hoewel de vak beweging tot taak heeft de politieke beslissingen te beïnvloeden, moet die vakbeweging wel oppassen banden aan te gaan met één politieke partij. Mensen die uit de vakbeweging voortkomen en deel uitmaken van de confessionele partijen, zitten vol gens hem veel moeilijker. Zij zitten veel meer in een conflict van plich ten. omdat de standpunten van de vakbeweging belangrijk afwijken van de standpunten die hun politie ke partijen verdedigen. Niet gelukkig De heer Kloos zegt niet zo geluk- I kig te zijn met de politieke ontwik keling. Voorop staat bij hem dat de 'J wensen van de werknemende bevol- 1 king beter tot hun recht dienen te komen in het parlement. „Dan kan eindelijk eens ernst worden ge maakt met de maatschappijvernieu- wing en met het afschaffen van de ongelijkheid in vermogens, inkomens en macht in ons land." Niet getrouwd „Ik hen niet getrouwd met de Partij van de Arbeid", zegt de heer Kloos, en het is wellicht mogelijk te komen tol een geheel nieuwe par tij, wellicht door een optelsom van enkele bestaande partijen of brok stukken hiervan." „Het is in ieder geval thans zo, dat de vakbeweging en daarmede I grote groepen van het werknemende I deel van Nederland, in het parle ment thans niet zijn pendant vindt." Hij noemt het onmogelijk dat dit overgrote deel van het Nederlandse volk via de huidige confessionele partijen zijn verlangens gerealiseerd krijgt. Door de heterogene samen- stelling van die partijen worden de tegenstellingen tussen boeren, werk gevers en middenstanders enerzijds en de werknemers anderzijds ver- MOSKOU Op 5 juni zal in Moskou de al vele malen door onderlinge onenigheid uitgestel- de wereldconferentie van com- De vakbondsleider vindt het lang zamerhand bedenkelijk worden, dat de politieke belangenbehartiging van het overgrote deel van het volk in handen is van politici die ervan ge tuigen het met die belangenbeharti ging niet zo nauw te nemen en die te J munistische partijen worden ge veel rekening houden met de be- houden perkte groep die in ons land de pri- j vileges van grote vermogens, hoge inkomens en macht hebben. In een door radio-Moskou omge roepen communiqué werd gezegd dat de agenda van de conferentie als volgt is geformuleerd: „De strijd te gen het imperialisme in de huidige fase en eenheid van actie van de communistische en arbeiderspartijen en van alle anti-imperialistische krachten". Prinses Paolo en prins Albert van België hebben zaterdag een wandeling gemaakt langs de Amsterdamse grachten en een kijkje genomen in de Zuiderkerk, waar een expositie over de stads uitbreiding door burgemeester Samkalden van commentaar werd voor zien. Na even verpozen op het stadhuis maakten zij als hoogtepunt van hun informeel bezoek de traditionele rondvaart. Prinses Paola genoot volop van dit Amsterdamse intermezzo. c Waar je ook kijkt overal gaan steeds meer mensen over op Roxy 25. U blijft toch niet achter? belemmering van commissie ATHENE Griekenland heeft za terdag ontkend de werkzaamheden van de subcommissie voor de rechten van de mens te hebben belemmerd, zoals vrijdag door de commissie in een verklaring was gezegd. Het horen van sommige getuigen was niet toegestaan, omdat hun za ken nog in behandeling zijn. De rege ring achtte het niet nodig, dat de gevangenkampen op Leros en de ge vangenis Averoff werden bezocht, omdat dat al door het Rode Kruis was gebeurd. Ronald Webster, de leider van het door Britse troepen bezette Anguilla, heeft niet over gebrek aan belangstelling te klayen. Nu de „sensationele" reportages in de wereldpers loskomen, kunnen de soms emotionele realties niet uitblijven en om zijn zaak vu or de Verenigde Naties te bepleiten is Webster zaterdag naar New York gegaan, waar hij onder meer werd verwelkomd door Jeremiah Gumbs, de onlangs aangestelde vertegenwoordiger van Anguilla bij de VN: Of Webster de Britse actie aan hangig zou maken, kon hij op dat moment nog niet zeggen. In communistische kringen werd gezegd, dat in het document over de communistische eenheid geen aanval op China wordt gedaan. Het is zo algemeen dat vrijwel alle commu nisten het kunnen goedkeuren, aldus deze kringen. Tezelfder tijd werd uit Moskou ver nomen dat de communistische partij en de regering van de Sowjetunie een onverwijlde bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Europese landen willen om een intereuropese Fusie-feest (2) Als een soort slogan gebruiken veel mensen de uitdrukking „verbonden aan Schrift en belijdenis", dan hebben hj hun zegje gezegd en dan is de kous af. Dat je je met het klakkeloos ge bruik van iedere keer diezelfde uit drukking in je vinger kunt snijden bewijst de ingezonden brief van de heer H. G. Barendregt, waarin hij zich legen de fusie van het pro testants-christelijk onderwijs uitspreekt. Hij eindigt met de zin „Fusie-feest? Neen, een grote stap terug voor dege nen, die zich verbonden weten aan j Schrift en belijdenis". En dat is nu precies de grondslag i ran de nieuwe vereniging, zoals de i heer Barendregt, zelf notabene in zijn 1 0fief aanhaalt: „De Heilige Schrift j volgens het belijden der Reformatie in Nederland". Dergelijke drogredenen hebben de •Usie heel lang uit doen blijven, omdat j *r altijd in ons kleine land mensen '•Un, die van het christendom een heel 1 benauwde zaak maken. "otterdam Mcj. A. Zink Over een week zullen we weer bij de tijd zijn. Tenminste al degenen, die het Vredespaleis passeren. De klok op de vierkante toren heeft nu precies een jaar stilge staan. na een wilde periode, waarin de wijzers zonder blikken of blozen, een uur in een minuut aflegden. Toen op een dag vertikten ze het verder en bleven klokke twaalf stil. Nu staan er wel meer openbare klokken stil. Of maken dolle toeren. Een enkeling valt dat op en men neemt het, zoals men zoveel neemt, wat niet klopt. Maar de klok van het Vredespa leis maakte met zijn kuren zovelen van streek, dat alom het protest op klonk. Wij Hagenaars waren een houvast kwijt. Nu is heel het Vredespaleis opge bouwd uit giften en gaven van de landen, die deelgenomen hebben aan de Haagse Vredesconferenties, Zwitserland gaf het uurwerk. Wat doet men, wanneer men bij de opzet van een huishouding een geschenk krijgt en het is op een gegeven ogenblik versleten? Een vervangend apparaat kopen? Daar zijn geen centjes voor. de Carnegiestichting die het beheer over het Vredespaleis heeft, tobt al genoeg om rond te komen. Men beeft dus maar de stoute schoenen aangetrokken en Zwitserland op de hoogte gesteld van de nooitgedachte slijtage waaraan zelfs een Zwitsers uurwerk onderhevig blijkt te zijn wanneer de klok moet draaien ir de Kij de lijd zilte zeedamp inplaats van in de hoge berglucht. De Zwitserse regering zal er wel mee ingezeten hebben. Op welke be groting moet je in Bern een Haagse klok onderbrengen? De Zwitserse klokkemakers zullen het ook niet lekker hebben gehad. Wat is 55 jaar voor een klok van goede huize? Het resultaat van dit alles is, dat er nu een stalen ladder met een (van de grond af gezien) miniscuul plateautje voor een der wijzerplaten hangt, omdat een dezer dagen een mannetje (van de grond af gezien) nieuwe wijzers zal plaatsen. Die zul len op 31 maart klokke 11.30 hun secondenloop beginnen. De Zwitserse regering oiedt de klok aan. maar de Fédération suisse des associations de fabricants d'hor- logerie betaalt de zaak. Het wordt een wonderklop, die uit zichzelf op éénhonderdste se conde nauwkeurig tikt. Maar... wij zullen tot op ééntienduizendste se conde bij de tijd zijn. want een ont- vangsysteem van radiosignalen, uit gezonden vanuit Prangins in Zwit serland. regelt automatisch de kleinste afwijking. Waarmee, en daar zijn we dan toch wel trots op. Den Haag de stad wordt, waar men het beste bij de tijd is! NEW YORK THE VALLEY Engeland wil geen VN-missie op Anguilla. De woordvoer der bij de Britse delega tie bij de VN zei, dat zijn regering de bevoegdheid van de VN in de kwestie niet erkent en dat dit ook geldt voor de missie wel- ;ke de dekolonisatiecom missie vrijdag besloot naar het eiland te zen den. Men verwacht dat de missie nu in plaats van volgende week te ver- trekken de zich president van Anguilla noemende Webster zal horen. 'Webster, die zaterdag avond in New York Is aangekomen, zei echter nog niet te weten of hij de Britse actie bij de VN aanhangig zou maken. Hij was uit het door de Britten bezette Westin- Een schreeuwende me nigte heeft zaterdag En- gelands voornaamste vertegenwoordiger op Anguilla, Tony Lee, aan gevallen toen deze uit dische eilandje Anguilla zijn auto wilde stappen gevlucht omdat hij .uit Britse politiemannen goede bron' had verno men dat de Britten hem hadden willen arresteren. De Britse beschuldi ging dat .ongewenste ele menten' de macht op An guilla tot zich dreigden te trekken, noemde hij een voorwendsel om hel eiland te bezetten. Webster vluchtte vrijdag uit Anguilla naar het na bijgelegen Franse eiland St. Maarten, twee dagen na de Britse bezetting. raakten toen slaags met de eilandbewoners in de eerste krachtige de monstratie sedert de En gelse landing. Kort voorj Lee's aankomst moest oolitierechter Ralph Dreshfield het ontgelden.; Volgens de laatste be-; richten wil .president', Webster in verband metl de demonstraties naar I zijn eiland terugkeren om, naar hij zei. de be-, volking te kalmeren. i conferentie voor te bereiden over vraagstukken vam veiligheid en sa menwerking. SAN CLEMENTE (VS) President Nixon heeft de presidenten van de colleges in Amerika zaterdag gevraagd studenten, die de orde op de colleges verstoren, uit te sluiten. De cam pusonrust heeft de vrijheid van het intellect in ons land in gevaar ge bracht. zo zegt Nixon. Hij voegt hier echter aan toe, dat veel eisen van de studenten juist zijn en dat de colleges moeten veranderen. De president noemt het duidelijk, dat de onrust gericht is op politieke beïnvloeding van de student en van de universiteit. Hij legt er de nadruk op, dat men nooit moet toestaan, dat geweld de vrije intellectuele activi teit of het vrije oordeel van de uni versiteitsgemeenschap beïnvloedt. Anarchie DAKISTAN is letterlijk en figuur lijk een verdeeld land, politiek cn geografisch. Het in wezen mili taire bewind van president Ayub Khan heeft daar niets aan kunnen veranderen. Zijn eenmansbewind heeft even als dat van dc president van Frank rijk een langzaam afglijden naar de chaos niet kunnen voorkomen. On danks belangrijke concessies aan linkse krachten. Te lang aarzelde Ayub Khan de weg in te slaan, die hij enkele weken ge leden toch niet meer links kon laten liggen. Op het moment dat hij op zjjn schreden terugkeerde had dit ge baar al geen zin meer. De leiders van dc linkse oppositie groeperingen hadden het zoet van de overwinning geproefd en weigerden van dat ogenblik af genoegen te ne men met beloften voor de toekomst. Deze overwinningsroes is nog niet uitgewerkt en met name in Oost- Pakistan, waar men toch al niet vriendelijk over de dominerende po sitie van Wcst-Pakistan denkt, grijpt de anarchie om zich heen. Het is moeilijk te zien hoe Ayub Khan, die zijn aftreden als president in het vooruitzicht heeft gesteld, maar nog steeds aan de macht is, kan voorkomen dat de chaos compleet wordt. Aangenomen moet worden, dat hij geen incidenten aan de grens met India uitlokt om de aandacht van de bevolking van de binnenlandse moei lijkheden af te leiden en de opstan dige elementen te kalmeren. Zouden de incidenten van het afge lopen weekeinde b{j de Indische grens met Oost-Pakistan daar wel verband mee houden, dan stort Ayub Khan zich in een bijzonder gevaarlijk avontuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5