GROTE TALLOZE SPANNING ONDER WERKNEMERS Commentaar Pastores geschorst Vierling achter Barkruk treft auto: één dode Mertens waarschuwt Ramp hij afkeuring Bij busstaking geen bemiddeling mogelijk Het Kwartet C RITA HIT WIER Koud weer Vondeling gaat met Democratisch Appèl praten ,BABY'S NOG NIET IN ARMEN GEHAD" GEVECHT IN ROTTERDAM Benden oefenen terreur uit in Oost-Pakistan Nieuwe Leidse Courant Maandag 24 maart 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stjntvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 De narigheid met de mensen is niet dat zij onwetend zijn, maar dat zij zoveel weten dat niet zo is. BILLINGS „Ik bel ©ven al mijn vriendjes dat ik in bad ga. Ze behoeven dan het eerste uur niet te bellen." DE BILT Een hogedrukge- bied, dat zich dagenlang boven Scandinavië ophield en in het weekeinde ook in ons land zon nig weer veroorzaakte, is inmid dels naar Rusland weggetrokken. Ondertussen verplaatste een de pressie zich van de oceaan over Spanje naar Italië en breidde zich naar het Alpengebied en Duitsland uit. Een bij de depres sie behorende neerslagzone be reikte in de nacht van zondag op maandag het zuidoosten van Ne derland. Op het vliegveld Zuid- Limburg was tot vanmorgen zes uur twee centimeter sneeuw ge vallen. Genoemde depressie blijft het komende etmaal het weer in ons land bepalen. Er wordt daarom veel bewolking verwacht met plaatselijk neerslag. Het blijft daarbij te koud voor de tijd van het jaar. VOORUITZICHTEN Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; Min. temp.: van ongeveer, nor maal tot 3 graden onder nor maal; Max. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. 25 Maart: Zon op 6.31, zon onder 19.01, maan op 9.20, maan onder 2.59, 26 maart eerste kwartier. HET KAB1NET-DE JONG STAAT VOOR ENKELE BELANGRIJKE BE- SLISSINGEN: GOED- OF AFKEURING VAN DE CAO'S VOOR HET BOUW- BEDRIJF EN DE AUTOBUSONDER NEMINGEN. Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Doden bij explosie op Australisch schip MELBOURNE In Port Welspool, 200 kilometer van Melbourne in Australië, zijn zaterdagavond twintig mensen gewond en twee gedood bij een ontploffing en brand op een schip voor bodemonderzoek. HAAKSBERGEN „De re- gering moet niet te licht denken over wat er aan spanningen on- j der de werknemers leeft. De ramp zou niet te overzien zijn indien zowel in het openbaqr vervoer als in de bouwnijver heid door een „neen" van de mi nister de onlustgevoelens open baar worden." Zo waarschuwde de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond, de heer P. J. J. Mertens, zon dag op een bijeenkomst in Haaksber gen. Het zou onverantwoord zijn de so ciale vrede te verstoren in- een pe riode, waarin ons land zich van een economische teruggang herstelt en waarin alle mankracht én een goed economisch klimaat nodig zijn om die economie in de goede richting te blij ven voeren. De heer Mertens voelde niets voor Parijse toestanden, maar men moet die ook niet uitlokken door een te grote bemoeizucht en inmenging in was werkgevers en werknemers zijn overeengekomen. ZORGEN ,,De vakbeweging kent haar mensen beter dan wie ook en daarom wil zij I de regering deelgenoot maken van j haar zorgen over de onrust, opdat j men ons later niet verwijt, dat de 1 vakbeweging haar mensen niet in de hand heeft weten te houden." Werknemers begrijpen niet, waar om aan de ene kant de prijzen, nog voortdurend oplopen (bovendien gaan 1 april de huren en 1 juli enkele ac cijnzen omhoog), terwijl aan de ande de kant de regering in de loonsector traag is met beslissingen en dreigend met afkeuren. Ruim 250.000 bouwvakarbeiders wachten nu al zes weken op een be slissing over hun cao. „De werkne mers nemen het niet meer met een kluitje in het riet te worden gestuurd en maar te moeten afwachten wat Den Haag uiteindelijk beslist over wat zij in hun loonzakje zullen krij gen. Zij begrijpen wél, dat hun ge rechtvaardigde verlangens nog niet gehonoreerd werden, hoewel zij da gelijks de hoge prijzen op vrijwel elk gebied moeten betalen." De heer Mertens vond dat de rege ring ook de cao voor het streekver voer ongemoeid moet laten. De bus chauffeurs zijn over het compromis (ƒ33 extra per maand om de achter stand in te halen) niet enthousiast, maar zij staan loyaal achter hun vak bonden, op voorwaarde dat de achter stand in de nabije toekomst gehéél (Van onze parlementsredactic) BUSSUM Aan het eind van deze week zal de heer Vondeling, voorzit ter van de PvdA, op zijn verzoek een gesprek hebben met het comité De mocratisch Appèl. Het comité heeft zaterdag besloten zijn werk voort te zetten. Het doet een dringend beroep op alle leden in de Partij van de Arbeid te blijven, maar het zal krachtig stelling blijven nemen tegen acties welke beogen het karakter van de partij als brede democratische en progressieve partij aan te tasten. Dit staat in het communiqué dat zaterdag na afloop van de vergade ring van Democratisch Appèl is uit gegeven. Ongeveer half april zal er een vergadering van adhesiebetuigers worden gehouden, waarvoor de heer Vondeling ook is uitgenodigd. Deze vergadering is toegankelijk voor in- troducé's, partijbestuur. Kamerfrac ties en pers. Het comité heeft zichzelf niet opge heven, omdat niet voldaan is aan zijn wens: een representatief samen gesteld partijbestuur. Er is een groep die uit de partij wil treden, maar anderen willen zich solidair verkla ren met de partij. Men meent name lijk dat Nieuw Links zijn acties niet zal staken en nu in opmars zal gaan naar de Kamerfractie. De soüdari- teitsgedachte won het zaterdag. Het comité zal Vondeling steunen in zijn poging de verhoudingen te saneren. Het heeft een aantal punten opgesteld welke ter discussie in de partij zullen worden gesteld: me- nings- en besluitvorming in de partij, en zaken als NAVO, Nabije Oosten. West-Berliin. welzijnsbeleid en inko mensbeleid. Voorzitter na het aftreden van Drof. Heertje is nu prof. dr. ir. J. P. Mazure, Leden zijn de heren Goed hart, Joh. Polak, J. Drees jr. en 'Pors jr. Experimenten ^NDER de zaken die in onze da gen hoog genoteerd staan be hoort ook „het experiment". Als er onzekerheid is. ook over de toelaatbaarheid, redeneert men spoe dig: laten we het dan in elk geval als experiment mogen proberen. De indruk die daarbij wordt geves tigd is, dat het experiment dan zo iets is als een vrijblijvende aangele genheid. Men heeft het immers al leen als experiment willen zien. Voor de aartsbisschop van Utrecht is nu zulk een experiment reden ge worden tot nogal krachtig ingrijpen. Hij heeft zich door het betoog dal hier alleen maar een experiment aan de orde was niet willen laten terug houden van het nemen van een ern stig besluit. Wij moeten erkennen daar wel be grip voor te hebben. Er is in onze tijd een onmiskenbare neiging tot het aftasten van grenzen en het pro beren van mogelijkheden. Nu zijn wij niet van mening, dat alle grenzen onaantastbaar zijn, en alle andere mogelijkheden dan de tot dusver ge- gebruikelijke verwerpelijk. Maar het lijkt soms wel, of grenzen op be paalde mensen irriterend inwerken alleen reeds door de omstandigheid dat ze er zijn. Dan lijkt het voor onze tijd niet over bodig, er de nadruk op te leggen dat cr ook nog zoiets moet zijn als orde en als ordeningen. Dat geldt op alle gebied: het geldt bijvoorbeeld ook het kerkelijk leven. Ergens houdt ook het experiment op toelaatbaar te zijn, en zeker wan neer men iets wat men wenselijk acht gaat mengen met zelf gekozen methoden om dat ook te bereiken. Want dan wordt het experiment tot een vrijbrief. Dat lijkt op vrijheid. Maar in wezen heeft het cr niet zo bijster veel mee te maken. UTRECHT Kardinaal Alfriuk heeft de drie rooms-katholieke slu- deutenpaslores in Utrecht geschorst. Hij besloot hiertoe, nadat gistermor gen opnieuw een experimentele dienst in de studentenparochie was gehou den, waarbij een doopsgezind predi kant niet alleen preekte, (dat mag), maar ock de eucharistieviering leid de (dat mag tot op zekere hoogte ook nog) en daarbij de consecratie woorden uitsprak (en dat mag niet). Zie verder pagina Kernmerk. wordt weggewerkt. De heer Mertens vond het onbegrijpelijk dat tien bus ondernemingen weigeren het voor beeld van hun collega's te volgen. (Van onze correspondent) WOERDEN Mevrouw Verheul-van Os uit Bodegraven, die op 6 maart het leven schonk aan een vierling, heeft zaterdag morgen het Algemeen Zieken huis van Woerden mogen verla ten. Haar baby's moeten daar voorlopig nog blijven. Enigszins teleurgesteld vertelde de moe der dat zij de kinderen nog niet in haar armsn heeft mogen houden. Zij had daar overigens alle begrip voor en nam toi aan haar afscheid genoegen met eel plaats achter hel glas van de geïsSoleerde couveuse. Die is zo hermetisch afgesloten, dat zelfs de kruk uit de Seur is gehaald. Alleen de hoofdzustei kan de kamer binnen. Fotografen of hndere bezoe kers krijgen gaan kans als de dokter er zelf niet bij is. De veilig heidsmaatregelen zijn voor de pa tiëntjes bijna net zo streng als in dertijd voor dr. Blalberg in Zuid-Afrika, die een nieuw hart kreeg. De baby's mogen voorlopig Hog niet naar huis. Als zij vijf p«»nd wegen, mogen zij in de wieg en bij 3000 gram, als verder alles ten minste goed is, naar huis. Daar gaan, volgens de directeur-ge- neesheer, dokter Trommel, vermoe delijk nog wel vijf tot zes weken mee heen. En dan is het de bedoe ling dat ze niet alle vier tegelijk naar Bodegraven gaan. Daar is intussen gemeentelijke ge zinshulp toegezegd en ook heeft het echtpaar Verheul veel geschenken geki^gen o.a. een wasautomaat en kleding. Mevrouw Verheul, die zaterdag morgen door haar man en zuster uit Voerden werd afgehaald, heeft ruim twee weken in het ziekenhuis door gebracht, omdat zij bij de geboorte van de vierling toch wel „een jasje had uitgetrokken" en er bovendien een griepje was bijgekomen. Maar vrijdag mocht zij, lopend, bij haar zuster op de thee en zater dagmorgen verliet zij het zieken huis, uitgeleide gedaan door de di rectrice, zuster De Bruijn, dokter Trommel en enkele verpleegsters. In Bodegraven wachtte haar 's middags een grote en muzikale ontvangst. Intussen wordt de woning uitge breid: de vader van de heer Verheul gaat naar een bejaardencentrum en zijn woonruimte wordt bij de beslaande getrokken. Dat mag ook wel als er straks vier kinderen bij komen Alle steun van vakbonden LEEUWARDEN Nog steeds is er geen kijk op een einde aan de busstaking in Friesland. Op een demonstratieve vergadering in Koudum zegden zaterdag ver tegenwoordigers van de vak centrales de stakers alle steun toe. Vast staat dat de stakende chauffeurs geen ontslagbrief krijgen. De vice-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, zei zaterdag dat er in het conflict zelfs geen bemid deling mogelijk is. Het gaat erom. zei hij, of een cao ondertekend wordt ja of nee. Ook de heer W. Kieboom van de Nederlandse vervoersbond kritiseerde de houding van de KNVTO. „Wat wilt u: een goede verhouding met ons of van twee walletjes eten? Aan de ene kant de cao tekenen en aan de andere kant bedrijven die de overeenkomst niel accepteren, steunen?" Fel keerde de heer Kieboom zich tegen de Zeeuwse bedrijven die hun werknemers formulieren hebben ge geven waarin zij moeten invullen of zij al dan niet meedoen aan een even tuele staking. Hij riep de chauffeurs op, deze formulieren nooit in te vul len. „Ik vraag me af hoe een directie met een dergelijke feodale mentaliteit nog kan bestaan." .a j Een ovationeel applaus kreeg de CNV-secretaris C. Bakker hekelde I student J. Bommerson, die de steun de houding van de Koninklijke Ne- In de nacht van zaterdag op zondag is het in Rotterdam nogal rumoerig geweest. Op het Oosi- plein werd een beschonken automobilist aangehouden, het geen voor een aantal bezoekers van een aan de Oostzeedijk ge legen café aanleiding was zich er mee te bemoeien. De politie greep hardhandig in (foto bo ven). In de Oranjeboomstraat woedde een veldslag tussen enige tien tallen Ambonse jongelieden en een even groot aantal café bezoekers. Een barkruk vloog door de voorruit van een auto foto onder met als gevolg één dode. derlandse vereniging van transport ondernemingen. Haar leden hebben de cao aanvaard, maar zij hebben j kennelijk niet in de hand dat ieder- i een de cao toepast. „Wij staan achter u", zei de heer Bakker. De strijd om loon en cao noemde hij het onvervreemdbaar recht van de bonden. „Dit recht laten wij ons niet ontnemen door een paar con- servatieve directeuren." De heer Bak- ker deed een beroep op de chauffeurs om hun discipline niet te verliezen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een strafexpeditie van enkele tientallen Ambonezen in het Rotterdamse Feijenoord had in de nacht van zaterdag op zondag een veldslag lot gevolg met evenzoveel Rotterdammers. De electricien B. J. Tomasoa uit Krimpen aan de IJssel werd tijdens de terugtocht van de Ambonezen, terwijl hij weer in zijn auto zat, getroffen door een barkruk. Hij kwam om het leven. De lasser Joh. de T. uit Capelle aan 1 den IJssel ligt met een gebroken arm in het Dijkzigtzickenhuis. Andere gevolgen van het gevecht: twee Ambonese gewonden, een drenkeling in de Koningshaven en een totaal vernielde auto. Zondag avond waren nog negen Ambonese jongens in arrest. Om de orde te herstellen kreeg de politie hulp van een bijzondere assistentiegroep. De aanleiding tot de rel was een vrij onbenullig verschil van mening verleden week in het café Studio le Disque aan de Röntgenstraat, waar twee Ambonese jongens een woorden wisseling kregen met andere bezoe kers. Een van hen zag zaterdagavond in de Bijenkorf een van zijn tegenstan ders terug en gaf hem een klap. Hier na verzamelden de Ambonezen in een café aan de Binnenweg vijftien land genoten. Men besloot tot een „straf expeditie" naar Studio le Disque. Met vier auto's ging de strijd macht zuidwaarts over de bruggen. De wagens werden gestald op de Nas- saukade vóór de Blue-Band-fabrieken, te voet ging de patrouille verder. In Studio le Disque werd het vuur geopend met bierglazen en alles wat gooi- en smijtbaar was. De bezoekers lieten dit niet op zich zitten en voch ten terug met barkrukken, onderdelen daarvan, moersleutels en ander wa pentuig. De Ambonezen besloten tot een strategische terugtocht en holden naar de auto's, achtervolgd door de cafébezoekers. Twee auto's konden bijtijds worden j bemand. De derde wagen, bestuurd j door C. A. M. L. K. uit Alphen aan KARATSJI Benden van 200 tot 300 man oefenen in het noorden van Oost-Pakistan een ware terreur uit. Volgens berichten die Karatsji berei ken zijn er mensen onthoofd en ge kruisigd. Anderen werden doodgesla gen of in vuren gegooid. Sedert het begin van de maand zijn al 140 do den gevallen. De politie kan de terro risten oiet de baas. Indiase en Pakistaanse militairen hebben gisteravond over de grens tussen hun beide landen voor de tweede maal binnen 24 uur tijd op elkaar .;«*schoten, zo heeft radio India gemeld. Bijzonderheden werden niet gegeven. van de Studenten vakbeweging toe zegde. „Een democratische samenle ving en een rechtvaardige inkomens verdeling is zowel uw als onze zaak." GEEN ONTSLAG De stakende cheuffeurs zullen niet worden ontslagen. De ontslagbrieven hebben ook nooit klaar gelegen, zei zaterdag de directeur van de bus onderneming De Zuidwesthoek. M. de Boer. Wel waren er brieven geweest met dreigementen over ontslag, maar die zullen niet worden verstuurd. Hij deel de voorts afschriften uit van een brief van de KNVTO. Hiermee wilde hij weerleggen dat hij zijn personeel 1 verkeerd zou hebben voorgelicht over I het standpunt van de bemiddelings commissie-Van der Dussen. Do ZWH Is bereid de voorgestelde loonsverhoging van 6.8 procent te be talen. maar niet de 33 voorschot pm maand, dit om de achterstand op buschauffeurs bij het stadsvervoer in te halen. Zij wil het standpunt van de loonstructuurronunmissie afwach ten, die zal beslissen of een achter stand van de streekchauffcurs ge rechtvaardigd is. Op hun beurt citeerden de vakbon den later op een eigen persconferentie het rapport van de bemiddelingscom missie. waarin zou staan dat reke ning houdend met de achterstand al vast een bedrag van f 33 uitbetaald zou mnpten worden om het complete verschil van ƒ90 op den duur op te heffen. den Rijn, 21 jaar, werd aan de voor ruit geraakt door een barkruk. Deze kruk trof Tomasoa, die in de auto zat, dodelijk. De bestuurder bleef onge deerd. De T„ die achterin zat. brak zijn arm. Dit was het einde van het gevecht. De vierde auto bleef staan. De rel speelde zich af voor de deur van het politiebureau aan de Nassaukade. Ne gen Ambonezen werden aangehouden. UI1S £eer Wie de noodlottige barkruk naar de „en moet overwegen ot men het nu- auto had gesmeten, is nog met be- bliek alle narigheid van eeü steking mag aandoen, nu het vaststaat dai De directie van de ZVTM in Ter- neuzen stelt alles in het werk om een staking te voorkomen. In een circu laire aan het personeel verwijst de directie naar een brief van de com missie-Van der Dussen. Directeur ir J. F Denie zegt te ver trouwen dat men begrip heeft voor .ons zeer redelijk standpunt" en dat kend. Wel is er een vaag signalement. Tijdens het gevecht op de Nassau kade raakte de lasser J. N. uit Capelle aan den IJssel, 26 jaar, in het water J van de Koningshaven. De jongeman hees zich aan een meertros van een schip weer aan de kant. men door „een onjuiste opvatting van de vakorganisaties" tot deze actie meende te moeten overgaan. Hij zegt nog eens dat direct ontslag volgt als de chauffeurs onder de reizigers pamfletten (laten) verspreiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1