Belofte Indonesië: Papoea's wijzen zelf kiesmannen aan Consument staat op hoger niveau Nieuwe fosforfabriek in Vlaardiiigen INDONESIË GEEFT SCHULD NIET AAN DE SOLDATEN OFFICIËLE VERZEKERING AAN VERENIGDE NATIES CONSULTATIEVE RAAD VAN DUIZEND MENSEN Weigering Premier de markantste brildrager Zwartkijkers! aangifte formulier Verleiding ISRAËLISCH VLIEGTUIG NEERGEHAALD Dan kijkt a gerust! Produktie-primeur hij ENCK 7 ZATERDAG 22 MAART 1969 DEN HAAG De Indonesische regering heeft de speciale ver tegenwoordiger van VN-secretaris Oe Thant in West-Irian, Fernando Ortiz-Sanz, officieel verzekerd dat zij zich aan het door Ortiz-Sanz gestelde „wezenlijke vereiste" zal houden dat de te benoemen leden van de „consultatieve vergaderingen" voor de volksuitspraak op West-Irian duidelijk door het volk zjjn aangewezen. Burgemeester Samkalden van Amsterdam werd gistermiddag gecon fronteerd met demonstranten: de borden spreken voor zichzelf. De burgemeester verlaat het RAI-gebouw waar hij de tentoonstelling Stadhuisontwerpen had geopend. „RECLAME MOET ZICH AANPASSEN" (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De consument van gisteren is een heel andere dan die van vandaag en mor gen. De reclamemensen zullen zich daaraan in hun campagnes moeten aanpassen. Dat is de me ning van Maurice Zinkin, eco nomisch adviseur van Unilever in Londen, die gisteren op de tweede dag van het congres van het Genootschap voor Reclame over de veranderende consument sprak. Voor die verandering zijn drie oor zaken: de stijgende inkomens, de be tere opleiding en de grotere vrijheid van de consument op middelbare leeftijd. DEN HAAG Een commissie van deskundigen heeft minister-president P- J. S. de Jong aangewezen als „de meest markante brildrager van het jaar". Deze commissie (daartoe uit genodigd door de Stichting Oog en Bril) prijst de smaak, die de premier by het kiezen van zyn brillen aan de dag legt en de wyze waarop hy zyn bril pleegt te gebruiken. „De bril is daardoor als het ware tot een ingegrerend deel van zyn totale persoonlijkheid geworden", al dus de commissie. De Stichting „Oog en Bril" wil de verkiezing van de beste brildrager (of -draagster) tot een jaarlijkse traditie maken. Wat die inkomens betreft: al sedert de laatste honderd jaar zijn deze gestegen, maar vooral na de laatste oorlog. „Drie procent per jaar wordt nu als heel normaal beschouwd", al dus Zinkin. „Men vindt het zelfs niet veel; maar toch betekent deze stij ging, dat we over tien jaar tweemaal zoveel Verdienen als thans. Na die tien jaar zal ook de helft van de bevolking van de ontwikkelde landen een middenklas-inkomen (voor Ne derland zo'n 20.000 gulden per jaar) hebben." OPLEIDING De opleiding: in Nederland deden vorig jaar vijfmaal zoveel jongeren toelatingsexamen voor de universiteit als in 1930, terwijl tienmaal zoveel meisjes voortgezet hoger onderwijs volgden als in „de tijd van haar grootmoeder". In vergelijking met Amerika is dit overigens niet eens zo heel veel: daar blijft 80 procent van de jongeren tot hun 18de jaar op school en volgt de helft tenminste een jaar universitair onderwijs. Deze verbetering betekent niet al leen middenklas-inkomens over tien jaar, maar ook (en al eerder) een middenklas-opleidüig voor grote groepen. Naast die scholen doen, al dus de heer Zinkin, ook de massame dia en vooral de televisie een hoop aan die opleiding. De grotere vrijheid van de consu ment van middelbare leeftijd ver klaart Zinkin met het verschijnsel, dat men steeds vroeger trouwt en dus eerder volwassen kinderen heeft. Daardoor kunnen steeds meer vrou wen van tussen de 40 en 50 worden ingeschakeld in het arbeidsproces. Niet in onbetekenende baantjes, maar in goede betrekkingen omdat zij daarvoor voor hun trouwen hun opleiding al hebben gehad. Men ziet daardoor vooral in deze groepen waar man én vrouw ver dienen vaak hoge inkomens. Het is. volgens Zinkin, dan ook beslist niet waar dat, zoals velen menen, de teenagers de grote besteders zijn in deze maatschappij: de gezinshoofden van tussen de 40 en 50 hebben een derde méér inkomen dan gezinnen van onder de 30 en verdienen twee of driemaal meer dan jongeren van 16, j 17 jaar kunnen verdienen. VERGELIJKING Prof. mr. W. J. Slagter, ree tor-mag nificus van de economische hogeshool in Rotterdam, sprak over de vraag waar de grenzen van vergelijkende reel.-me moeten liggen (fabrikant A wijst in zijn advertenties op de nade len van het produkt van fabrikant B). Hij zag in deze vergelijking geen bezwaar mits de reclame niet mislei dend of kleinerend is en men niet probeert aan te haken bij de grotere reputatie van een concurrerend pro dukt. In deze vergelijkende reclame mag alleen naar waarheid worden gewe zen op de zwakke kanten van het concurrerende produkt, aldus prof. Slagter. ook wanneer deze waarheid voor de mededinger onaangenaam is. Hij vindt, dat bescherming van de consument voorrang moet hebben op die van de concurrent. Door verge lijkende reclame wordt de concurrent gedwongen tot verhoging van de kwaliteit of verlaging van de prijs en dat komt de consument ten goede. In een communiqué van de Vere nigde Naties staat dat Indonesië zich ook aan de twee andere „wezenlyke vereisten", die Ortiz-Sanz heeft gesteld, zal houden. Deze zijn: de „consultatieve vergaderingen" heb ben een voldoend aantal leden en alle sectoren van de bevolking zijn erin vertegenwoordigd. Indonesië is van plan „in over eenstemming met de traditionele po litieke methoden van Indonesië" de vertegenwoordigende raden in West-Irian te horen met het doel hun instemming te krijgen om de daad van vrije keuze uit te voeren door toepassing van het Moesjawarah-sys- teem overleg om tot een algemeen aanvaard besluit te komen met speciaal voor dat doel samengestelde „consultatieve raden". Het totaal aantal leden zou dan duizend bedra gen. (De bevolking telt 800.000 zielen. Elke kiesman vertegenwoordigd dus 800 Papoea's.) GEMENGD SYSTEEM Ortiz-Sanz had de Indonesiërs voorgesteld een gemengd systeem toe te passen, namelijk het „één man één stem" systeem in de ontwikkelde plaatsen aan de kust en raadplegin gen in de „moeilijker" gebieden in de binnenlanden. Indonesië was daarop met het andere voorstel gekomen, daarbij wijzend op de moeilijkheden en de speciale omstandigheden van het gebied. In het communiqué staan ook bij zonderheden over de vrijlating van Wcstiriaanse politieke gevangenen. In overeenstemming met een voorstel van Ortiz-Sanz zijn 195 Westiriancse politieke gevangen vrijgelaten. In het communiqué staat ook dat de Indonesische regering heeft beslo ten Indonesiërs van Westiriaanse af komst, die in het buitenland wonen, in de gelegenheid te stellen terug te keren en zich weer in West-Irian te vestigen om hen in staat te stellen deel te nemen aan de daad van vrije keuze, die voor het einde van 1969 moet worden gehouden, en aan de ontwikkeling van hun eigen land. Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan Russische dreigementen aan het adres van communistisch China staan in géén verhouding tot de inci denten, die zich aan de meest ooste lijke grens hebben voorgedaan. Zij herinneren aan de periode, waar in van Amerikaanse militaire zijde het gebruik van kernwapens werd bepleit om de Chinese communisten ervan te weerhouden, zich van Korea meester te maken. Ook toen was het duidelijk, dat zij nóg drastischer stappen wilden ne men, om te voorkomen dat China een gevaarlijke wereldmacht zou worden, i President Truman weigerde toen op de militaire suggesties in te gaan, en na hem wees ook president Eisen hower het idee van de hand, met ge weld een eind te maken aan het communistische bewind. Geen enkele Amerikaanse president is er evenwel in geslaagd begrip te kweken voor het feit, dat men niet kan doen alsof een regime, waar bijna 700 miljoen mensen onder leven, niet bestaat. Ook nu dat bewind al circa twintig jaar de scepter zwaait, is er nog geen kijk op, dat Amerika bereid is de werkelijkheid onder ogen te zien en niet aan ficties vast te houden. TEL AVIV Zowel in Tel Aviv als iii Amman is bekendgemaakt dat een Israëlische Mystère-straaljager gisteren in de middaguren is neer geschoten door afweergeschut. Het was met nog een ander toestel uitge zonden om Jordaanse posten tot zwijgen ie brengen, ten zuiden van de Allenby-brug. De piloot is in zijn toestel omgekomen. Dit is de eerste maal sinds de herfst dat, volgens Israël, een Israëlisch oorlogsvliegtuig is neergehaald. De Arabieren melden regelmatig dat zij toestellen van Israël neerschieten. Israël zal volgende week objectief antwoorden op de vragen van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring over de manier waarop vrede kan worden bereikt met erkende en veili ge grenzen. Minister Abba Eban van buitenlandse zaken verwierp gisteren in New York het denkbeeld van sta tionering van VN-troepen op Israëlisch-arabisch gebied. Ray's nieuwe advocaat WASHINGTON De nieuwe ad- voaat van James Earl Ray heet J. B. Stoner. Vandaag zou de verdediger met de moordenaar van ds. Martin Luther King overleg plegen over de poging tot een nieuw proces. Ray heeft zijn aanvankelijke schuldbe kentenis ingetrokken. - JN Rusland doet zich een omgekeerde ontwikkeling voor. Men heeft daar van het begin af het regime van Mao Tse-toeng erkend, en men pleit nog altijd voor toelating van zijn ver tegenwoordigers in de Ver. Naties. Naarmate de Chinese leider probeer de in versneld tempo een wereld- mogendheid uit de grond te stampen, groeide men uit elkaar en gingen his torische tegenstellingen een belang rijke rol spelen. En nü is het dan zo ver, dat men om gebiedsaanspraken in staat is elkaar met kernwapens te bestoken ook al lijkt Peking daar thans nog niet toe in staat. Het eerste dreigement kwam uit Mos kou, waar als gevolg van de Tsjecho- slowaakse crisis gebleken is dat de militaire leiders op belangrijke ogen blikken de dienst uitmaken. Ook zij menen wellicht dat het Chi nese gevaar thans nog in de kiem vatl worden gesmoord. Als zij dat doen, maken zij een grote vergissing. De politieke leiders mogen het zo ver niet laten komen. Zwemles Twee zwanen maken nog geen lente, maar met zes erbij begint het er toch op te lijken. Zelfs al was het min elf graden: moeder zwaan heeft ritten broeden. En gisteren, de eerste lentedag, wer den de zes kuikens voor het eerst aan zwemles onderworpen. VLAARDINGEN De Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek is begonnen met de bouw van een nieuwe fosforzuurfabriek met een capa citeit van 60.000 ton P205 jaar. De nieuwe fabriek, die in 1970 gereed komt en een investering vraagt van acht miljoen gulden, zal de eerste van dit type in de wereld zijn. De fabricage van het zuur zal geschieden volgens het nieuwe hemi- hydraatproces, dat door Fisons Limi ted Engeland is ontwikkeld, maar nog niet op commerciële schaal is toegepast. Het nieuwe proces bete kent een aanzienlijke vereenvoudi ging van de fabricagemethode voor fosforzuur. Hierdoor zal het voor de ENCK mogelijk zijn een kostenverlaging in te voeren, waardoor de positie op de wereldmarkt, die door hevige concurrentie wordt gekenmerkt, aanmerkelijk wordt versterkt. De directie noemt de bouw van de nieuwe fabriek dan ook een de fensieve maatregel. i Grootste De fabriek zal worden opgenomen in de bestaande produktie-eenheid, die goed is voor 100.000 ton P205 per jaar. Met de nieuwe uitbreiding zal de ENCK tot een van de grootste producenten van fosforzuur in Euro pa behoren. Afhankelijk van de be drijfsresultaten zal de oudste „unit", die uit 1930 stamt, al of niet worden opgeheven.. De nieuwe fabriek heeft geen uit breiding van het personeel tot gevolg. Mensen uit eigen bedrijf zullen op de nieuwe produktie-afdeling worden geplaatst. Zij ontvangen daarvoor een opleiding bij Fisons in Engeland. Ook zullen mensen van het Engelse be drijf naar Vlaardingen komen om in structie te geven. Luchtverontreiniging Uitgaande van elke soort fosfaat kan men in de nieuwe fabriek direct, dat wil zeggen zonder malen en zon der dat indamping in de eindfase no dig is, zuur met een sterkte tot 54 procent :205 produceren. Tevens kan worden gesteld dat door het ontbre ken van de indampfase geen conse quenties op het gebied van de lucht verontreiniging te verwachten zijn. Het fosforzuur wordt voornamelijk gebruikt als grondstof voor de fabri cage van meststoffen, zoals dubbelsu- perfosfaat, mono- en diammonium- fosfaat en mengstoffen, terwijl een ander gedeelte wordt verwerkt tot dicalciumfosfaat, een belangrijk veevoedercomponent De bouw van de nieuwe fabriek zal worden uitgevoerd door het inge nieursbureau Lurgi Gesellschaft für Chemie und Hüttenwesen m.b.H. te Frankfurt. Volgende week dinsdag behandelt de Tweede Kamer de brief van minister-president De Jong over eventueel door Nederlandse militairen in Indonesië gepleegde excessen. Het is niet te ver wachten dat dit debat veel zal opleveren: de regering is bezig met een onderzoek naar documenten waarvan eerst de resultaten afgewacht moeten worden. Wij meenden er echter goed aan te doen in het koor van meningen ook eens een Indonesiër aan het woord te laten. Te meer waar de mening daar ten aanzien van de verantwoordelijkheden nogal verschilt van de onze en ook, waar als excuus voor eventuele misdragingen de guerrilla van de Indonesiërs zelf aangevoerd wordt. Wij hebben redenen aan te nemen dat de schrijvgr van het volgende artikel goed op de hoogte is van de Indonesische verhoudingen. (Van een Indonesische medewerker) Toen de Indonesische ambassadeur in Nederland, generaal Taswin Natadiningrat, werd verzocht zijn reactie te willen geven o)> de discussies over zogenaamde oorlogsmisdaden van Neder landse militairen in Indonesië, verklaarde hij na overleg met Djakarta dat Indonesië er geen behoefte aan heeft zich in de discussie te mengen en nieuwe spanningen tussen Nederland en Indonesië uit te lokken. Dit is een standpunt dat heel begrijpelijk is. Indonesië ontvangt op het ogenblik door de actieve voorspraak van de Nederlandse regering jaarlijks immers bijna twee miljard gulden van de westelijke mogend heden in de vorm van nieuwe leningen en giften, om de begrotings- en betalingstekorten te dekken. Om de daardoor snel stijgende buitenlandse schuld in de toekomst af te kunnen lossen, moeten de natuurlijke rijk dommen van het land aangeboord worden en daartoe worden de grote buitenlandse concerns door de westerse regeringen ook aangespoord. Nieuwe spanningen met Nederland moeten dan ook worden voor komen, althans zo wil Djakarta het. Op langer zicht evenwel bekeken, kan men zich onmogelijk aan de indruk onttrekken dat generaal Taswin en de Indonesische regering door dit hard-zakelijke antwoord de commer cie gesteld hebben boven de intermenselijke betrekkingen die ook tussen het Nederlandse en het Indonesische volk de enige basis voor werkelijke vriendschap zal zijn. Geen schuld Het gaat bij de discussie over die zogenaamde oorlogsmisdaden al lang niet meer om de vraag of er zulke misdaden zijn begaan en door wie. Wanneer er „oorlogsmisdaden" zijn begaan door toenmalige Nederlandse soldaten, is vrijwel iedereen het al lang met elkaar eens dat deze de Hol landse jongens niet aangewreven kunnen worden. In bepaalde psychische omstandigheden zal een fatsoenlijke Hollandse jongen immers ook wel op dezelfde wijze reageren als mensen van ander geloof, ras of nationaliteit. Alleen verstokte hypocrieten kunnen nog menen, dat Hollandse jongens zich anders uiten. De discussie bewoog zich integendeel reeds in een richting van een onderzoek naar de identiteit van diegenen, die verantwoordelijk zouden kunnen zijn voor het feit, dat jonge Hollandse mensen in zulk een fatale psychische toestand kwamen te verkeren. Een deel van het Nederlandse volk blijkt de mening te zijn toegedaan dat dit werd veroorzaakt door Indonesische wreedheden, gepleegd op door hen gevangen genomen Ne derlandse soldaten. Anderen menen weer dat de Nederlandse legerleiding in Indonesië daaraan schuld had. Maar zou men ooit een leger op vreemde bodem kunnen stationeren zonder dat het op z'n minst een taak kreeg tot „herstel van orde en rust?" Het Indonesische volk heeft altijd gemeend, dat begane wreedheden de Nederlandse soldaat op een enkele uitzondering na niet aangewreven kunnen worden. Mag zag de soldaat immers uitsluitend als (weliswaar ge wapende) uitvoerders van de wil van èeh bépaalde economische macht Machten De economische macht die het ook heeft klaargespeeld in het verdrag tot overdracht van de souvereiniteit in december 1949 een financieel- economische overeenkomst in te vlechten, welke het Indonesische volk opnieuw en nu bij verdrag koloniseerde. Pas in 1956 verbrak In donesië deze ketenen en wel door toedoen van een Indonesische regering die alleen maar uit politieke tegenstanders van de toenmalige president Soekarno bestond. Eén van die ministers, dr. Soemitro, is weer minister van handel hetgeen er op kan duiden dat ook de huidige Indonesische regering over die economische machten die zo'n ongelukkige invloed op de Nederlands- Indonesische betrekkingen uitoefenden, niet anders denkt dan vorige regeringen. Houden niet een aantal Nederlandse maatschappijen nog steeds onrechtmatig vele honderden miljoenen guldens aan Indonesisch deviezenbezit onder zich? Generaal Taswin had aan de groeiende vriendschap een nieuwe di mensie kunnen toevoegen, indien hij in zijn antwoord had gezegd dat het Indonesische volk als geheel de daden van Nederlandse militairen in In donesië ziet als een gevolg van omstandigheden waarin zij geheel buiten hun schuld waren gebracht. De vraag is: wie en wat hebben het Nederlandse volk inclusief een door een socialist als dr. W. Drees geleide regering zo verblind, dat het zich niet heeft gerealiseerd dat de status van „bevryders van het Indo nesische volk" voor het uit te zenden Nederlandse leger niet te reserveren was. Om die status te kunnen verkrijgen had het Nederlandse leger minstens moeten zijn gekomen voordat Japan gecapituleerd had. Toen de eerste Nederlander echter voet op Indonesische bodem zette had Japan gecapituleerd en was de onafhankelijkheid bovendien uitgeroepen. Die eerste Nederlander mocht niet met de leiders van dat onafhankelijke volk praten en kwam dus niet als bevrijder-vriend, maar duidelijk als vijand. De frustratie van een deel van het Nederlandse volk blijkt ook uit de verwarde discussie over de zogenaamde oorlogsmisdaden. Vele voormalige Nederlandse soldaten blijken het nog niet begrepen te hebben dat zij 'zich na de bevrijding van Nederland weliswaar opgeven voor de bevrijding van Indonesië, maar dat in de status van toekomstige bevrijder al een defini tieve wijziging was gebracht nog vóór zij zelfs waren ingescheept. „Meester" Wie waren er voor verantwoordelijk dat aan deze jongens niet de ge legenheid is gegeven hun aanmelding na de gewijzigde omstandigheden op nieuw te overwegen? De frustratie spreekt ook uit het feit dat velen thans menen in Indonesië aan land te zijn gebracht om de Nederlanders die ongelukkig genoeg nog in kampen in het binnenland verbleven, te redden. Deze Nederlanders hadden in het algemeen in de gehele pe riode van de Japanse bezetting niet over. Indonesische vriendschap te klagen. Maar toen de Japanners hadden gecapituleerd, merkten de In donesiërs dat de Nederlander in de kampen zich weer als hun „meester" wenste te gedragen. Om die Nederlanders te redden had Nederland de hulp van de In donesische leiders moeten inroepen in plaats van troepen aan land te zetten om deze leiders te bestrijden. Dit laatste bracht als vijandige daad juist de levens van de kampbewoners in het allergrootste gevaar, niet in het minst door de invloed die het bericht over landingen op hun houding tegenover de Indonesiërs in hun omgeving uitoefende. De aankondiging van premier De Jong dat een speciale commissie zich met het registreren van alle beschikbare gegevens welke op eventuele oorlogsmisdaden in Indonesië zouden slaan, zal bezighouden, komt velen in Indonesië irreëel voor, temeer omdat men in Nederland nog niet eens toe is aan de vraag wie verantwoordelijk is geweest voor het toch uitzenden van militairen ondanks de onafhankelijkheidsverklaring en de capitulatie van Japan. Men kan zich niet voorstellen dat eventuele oorlogsmisdadigers aan de kaak worden gesteld, terwijl zij die om welke reden dan ook op hun uitzending hebben aangestuurd buiten schot blijven. Fouten Het feit alleen al, dat een socialist van het formaat van dr. W. Drees heeft toegegeven mede-verantwoordelijkheid te hebben gedragen voor foutieve beslissingen ten aanzien van het Indonesië-beleid, maakt de nieuwsgierigheid naar de identiteit van hen de dr. Drees tot de beslissingen hebben kunnen bewegen, des te groter. Zal het debat over de brief van premier Do Jong er toe leiden dat de aandacht gevestigd wordt op het dramatische moment waarop beslist werd dat Nederlandse jongens die zich voor de bcvryding van Indonesië opgaven, tot koloniale soldaten werden gedegradeerd?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7