Jahn gaf onvergetelijke avond "Die wijn werd geproefd met een roomtaart" Stinksloot dicht voor boten PePijn: cabaret zonder gewichtdoenerij Nieuwe trommels voor de drumband Ir. W. Starrenburg vice-voorzitter AZ SROFVUIL; OPHAALDIENST. A B C D E F G H I J k L M N O P Q R S T U V W X Y Z NlEUWf LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 22 MAART TWf LEIDEN In de tot de laatste plaats bezette Vijf-Meihal heeft Jahn gisteravond een goed geor ganiseerde uitvoering gegeven, waarmee men veel bijval oogstte. Waren voor de pauze hoofdzakelijk de kleintjes aan de beurt, na de pauze gaven de wat ouderen hun kannen ten beste. Nadat Jahn zich aan het publiek had gepresenteerd, begroette de voorzitter de vele toeschouwers. Vervolgens bracht de drumband van Jahn met zang van de leden het vlaggelied ten gehore. Zoals ieder jaar werd ook dit keer een cadeau aangeboden. Ditmaal was het niet speciaal voor de gymnas tiekvereniging, maar voor de drum band. Men kreeg uit handen van voorzitter Guldemond nieuwe trom mels aangeboden met de wens, dat zij Jahn nog lang mogen begelei den. Natuurlijk moesten de trommels even worden ingespeeld en men deed dit met enkele bekende melo dieën. Kleuters Daarna was het de beurt aan de leden van de gymnastiekvereniging om hun kunnen te tonen. Eerst kwamen de kleuters de zaal in. Allen waren getooid met feestelijke hoedjes in de kleuren van de Ne- erlandse vlag. In de zaal zelf tonden hoeden, eveneens in de leuren van de driekleur. Na de kleurige mutsen, kwamen neisjes van 10 en 11 jaar met een itmische oefening met de knots, felke oefening een groot succes ird, ij het kastspringen deden de Bi ffASSELMAN PANDER Eksklusieve artistieke handdrukstoffen van 51 p"p §5l Ploeg en y,\'\ Wim v. d. Doeff aspirant dames niet onder voor de jongens, en dit gold ook voor de meisjes van 7, 8 en 9 jaar, die daarna op het liedje „Het ezeltje van Zanzibar" een leuke oefening deden. Bij het gemengde klassikaal laag- brug deden de meisjes ook niet on der voor de jongens. Na de vrije les voor kleuters en klassikaal „banken" voor meisjes en jongens van 79 jaar kwam het grotere vuurwerk: hoogrek voor heren. Hierbij lieten de senioren zien, wat men alzo kan bereiken door veel te oefenen. Grond gymnastiek Na de pauze waren het hoofd zakelijk de ouderen, die het pu- LEIDEN Dezer dagen is ir. W. Starrenburg te Wassenaar door het College van curatoren der Leidse universiteit benoemd tot lid van het bestuur van het Academisch Zieken huis. In dit bestuur, dat wordt voor gezeten door de heer Sidney J. van den Bergli en waarin de heer Star renburg de functie van vicevoorzit- ter zal vervullen, hebben voorts zit ting mevrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie en de heren M. M. van Hen gel, mr. C. A. van Gorcum en M. Zondervan. Secretaris is drs. J. J. Overeem. Ir. Starrenburg, die in 1908 te Apeldoorn werd geboren, behaalde ln 1932 het diplima van mijnbouw- kundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Na gedurende vierentwintig jaar in dienst van de Koninklijke/Shell Groep werkzaam te zijn geweest in onder meer Roe menië, Venezuela en Groot-Brittan- nië, keerde de heer Starrenburg in 1956 terug naar Nederland, waar hij achtereenvolgens verschillende lei dinggevende functies bij het concern bekleedde. Met ingang van 1 janua 1963 werd hij benoemd tot directeur van de Koninklijke. Tevens werd hij lid van het presidium van de raad van beheer van de Bataafse Petro- leum-Maatschappij N.V. en maga- ging director van The Shell Petro leum, Ltd. Vorig jaar is de heel* Starrenburg bij zijn aftreden wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd benoemd tot commissaris van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Pe- troleum-Maatschappij. Mode- en beatavond LEIDEN In het Antoniusclub- huis werd gisteren ter gelegenheid van de opening van de boetiek Stefano-Young Club van de N.V. gebr. Coster een mode- en beat avond gehouden. Optredenden waren de Leidse groep Six Pence en de Rotterdamse soulcombvv9tie The Swinging Soul Mach: ,.e. De op brengst ging naar hoe Leger des Heils en de school voor moeilijk opvoedbare kinderen (die hiermee het vakantiepotje gespekt zag). ■UURT 1 maandag: Herensingel (van Wusastr. tot Lage Rijndijk). Hambroek- «i. Kooilaan geheel, Celcbesstr., De- oastr., Sieboldstr., Floresstr.. Bloemstr., ormosastr., Borneostr.. Driftstr., Lom- ftstr., Javastr., Medusastr., Parkstr., Molpark, Atjehstr. (van Koollaan tot Su- ^irastr.), Ambonstr., Madoerastr. Buurt 3 maandag: Lage Rijndijk, «oretr., Sumatrastr., Atjehstr. (van Su- atrastr. tot Soembastr.). Soembastr., Ba- Tlmorstr., Rlngkade. Bonairestr., ^rubastr., Surinamestr., Antlllenstr., Cu- *aosir., Sint Maartenstr., Sint Eustati- JWh, ^Sabastr., Bankastr., BUlltonstr., Buurt 2 dinsdag: Jacques Ur- nplantsoen. Aaltje Noordewlerlaan, Cor k's SchuyUaan, Diepenbrocklaan, Joh. urhulststr., Rich. Holstr., Obrechtstr., "lurchlll-iaan, Willem Pijperstr., Peter Anrooystr., Joh. Wagenaarlaan, Vale er., Van Blankenburgstr.. Julius «itgenstr., Mozartstr., Bernard te*rsstr.. Sweelincklaan, Eduard van «numstr., Brücknerstr., Debussystr., «velstr., Chopinstr.. Moessorgskistr., •«sar Frankstr., Verdistr. .BUUrt g dinsdag: Schubertlaan, Mah- JJk, Höndelstr., Beethovenlaan, Vlval- Bachstr., Corelllstr., Toscanlnilaan, Wllotpad, Rossinistr.. Lisztpad. Mendels- •"jnkade. wagnerpleln. Brahmslaan, jjaikowsklkade, Sibeliusstr., Bartókstr., «nnedylaan, Max Regerlaan, Jozef «ydnlaan, Apollolaan. Smétanastr., Pa- F'nlstr., Scarlattistr., Griegstr., Donizet- BUURT 7 donderdag: Herensingel (van Medusastr. tot Julianastr.), Julianastr., Julianakade, Sophiastr.. Anna Paulow- nastr., Alexanderstr., Prinsenstr.. Oran- jestr., Lusthoflaan, Dillenburgerstr., Nas- saustr., Mecklenburgerstr., Os- en Paar- denlaan, Bernhardkade. Marijkestr., Mar- grletstr., Irenestr., Beatrixstr.. Bern- hardstr. BUURT 5 donderdag: Paramaribostr.. Corantijnstr., Willem de Zwijgerlaan geheel. Abr. Crijnssenstr.. Stuyvesanthof, Van Riebeeckhof, Jan Pieterszoon Coen- hof, Pieter Bothstr., Albertine Agnesstr., Charlotte de Bourbonhof. Juliana van Stolberghof, Anna van Burenhof, Mar- nixstr. (van Willem de Zwijgerlaan tot volkstuinen). Zwarte Pad. BUURT 4 vrijdag: Haagweg (geheel), Rijndijk. Dijkhoflaan, valkenburgseweg. Haagweg (tien hulzen), Kllkspaanweg. Da Costastr., De Genestetstr., Nicolaas Beetsstr., Potgieterlaan, Tollensstr., Schimmelstr., Oltmanstr., Hasebroekstr., Borgerstr., De Lennepstr., Ten Katestr., Tousasintkade, Staringkade. BUURT 6 Vrijdag: Kneppelhoutstr., Multatulistr., Fred, van Eedenlaan, Lode- wijk van Deyselstr., Albert Verweystr., Jacques Perkstr., Herman Gorterstr., Louis Couperusstr., Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meerhof, Ak kerhof, Weldehof, Telderskade, Mul- derstr., Gerrlt Kastelnstr., Segaarstr., Van Diemelstr., Rooseveltsrt. (geheel). bliek tot bijval dwongen. Na het ringen voor dames en heren kwam de grondgymnastiek voor jongens, waarbij men liet zien, dat er niet alleen aan toestellen wordt gewerkt, maar ook op de grond. Hiermee werd tevens aangetoond, dat grond gymnastiek soms meer inspanning vergt dan de toestellen. Na nog enkele inspannende oefe ningen door jongens en meisjes was er een eind gekomen aan deze avond. Het is voor Jahn een onver getelijke avond geworden. De alge hele leiding was in handen van de broer van de voorzitter de heer J. C. de Knegt, die werd bijgestaan door o.a. de dames Van Polanen, Lancel en Breedveld en de heren P. de Knegt, Van Ark Jr. en K. van Kralingen. De muzikale leiding was in de vertrouwde handen van de heer K. Favier. LEIDEN In verband met de na derende bouw van de slechts 60 cm hoge brug over de Slaagh- of Stinksloot in Leiden-Noord (tussen de Haarlemmertrekvaart en de Zijl) heeft de dienst van Gemeentewer ken borden geplaatst, die botenbezit- ters waarschuwen dat de sloot voor doorvaart wordt afgesloten. Momenteel liggen er in de Slaaghsloot nog enkele pleziervaar tuigjes, die via de Haarlemmertrek vaart nog wel open water kunnen bereiken. Er zal tijdens het werk aan de nieuwe brug op worden toe gezien dat geen bootjes worden in gesloten. De vroegtijdige plaatsing van de waarschuwingsborden houdt verband met het naderende hengel en watersportseizoen. Prof. Groen aanvaardde 1 ïoogleraa rsambt LEIDEN In het groot auditori um van de Leidse Universiteit heeft gisteren prof. dr. J. J. Groen, het ambt van buitengewoon hoogleraar in de methodologie van het psycho- biologisch onderzoek aanvaard met het uitspreken van een oratie, geti teld „Ken uzelve. Het mensbeeld der psychobiologische geneeskunde". LEIDEN Bij K.B. is dr. A. Cats, tot dusverre wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij de afdeling Reumatologie te Leien, benoemd tot gewoon lector in de inwendige ge neeskunde met een bijzondere op dracht voor reumatologie aan de Leidse Universiteit Paul van Vliet in Leiden LEIDEN By het gezelschap „Pepijn" heeft men geen last van een cultureel minderwaardigheidsgevoel. Dat vereenvoudigt de zaken en maakt alles veel prettiger. Men hoeft niet vanwege een zekere status op z'n tenen te gaan staan. Het gaat allemaal eerlijk, open en zonder enige gewichtigdoenerij. Paul van Vliet Men vindt zich niet belangrijk en daardoor zijn ze het. Niet dat het zo diepzinnig is; wel aan de studentiko ze kant Dat geeft aan de zaak iets pittigs. Dat brengt misschien ook wel mee, dat men doordrongen is van de betrekkelijkheid van alle dingen, waardoor de tekst met een eigen soort humor wordt gekruid. Onder de titel „Dag en nacht" geeft Paul van Vliet met de zijnen een niet altijd verrassend nieuwe kijk op het leven maar hij doet dal toch op zijn eigen manier. Door hei relativeren is er ook niet een uit gesproken drang naar vernieuwing ten koste van alles, want hij ziet heel goed. dat ook in dit „groeipro ces" de geschiedenis zich herhaalt. Dit alles werd ons vooral duidelijk in het nummer. „Wonderlijke tij den" gebracht door Paul van Vliet en „De Bouwvergunning" uiterst in getogen en daardoor met grote kracht gezegd door Ferd Hugas. Liselore heeft een buitengewoon indringend en expressief uitbeel dingsvermogen. Het is allemaal in dringend en fel. In Rob van Kreeveld bezit Pepijn een uitstekend musicus. Zijn muziek is meer dan alleen maar een melo dietje. Dat het vrij talrijke publiek geno ten heeft van deze zeer vlotte opvoe ring. bewees het ovationele applaus. A. C. Bouwman HOE ik in de wijnbouw terecht ben gekomen? Dat is heel eenvoudig. Als 16-jarige jon gen trok ik naar Frankrijk en werkte daar in de champagne. Dat ivas al in 1929. Ik ben begonnen in de wijnbergen en later kwam ik zo zoetjesaan in de kelders. De wijnbergen heeft men uitsluitend voor de druiventeelt. De mensen vergissen zich daar nogal eens in. maar druiventeelt. en wijn produ ceren zijn twee verschillende din gen. Bij de wijnbergen krijg je les in enten, snoeien, kunstmest en plantensoorten. Dat heeft allemaal te maken met de smaak. Het is ook niet zo, dat je eerst in de wijnteelt moet zijn geweest, voor dat je naar de kelder gaat. Vroe ger deden boeren (de kleintjes) het allebei, maar tegenwoordig wordt het steeds meer gescheiden. JK heb niet al m'n kennis in de praktijk opgedaan. Ik ben in Frankrijk ook op de wijn- bouwschool geweest. Verder heb ik cursussen gevolgd. De praktijk gaat natuurlijk gepaard met de theorie. Frankrijk is wel zo'n beetje m'n tweede moederland geworden. Ik spreek het Frans even vloeiend als m'n Nederlands en soms als ik weer hier benmoet ik weieens denken: hoe zeg je dat ook al weer in het Nederlands. In Nederland heb je geen oplei ding voor wijnproever. Dat is hier gewoon niet rendabel. Je moet in de eerste plaats een druivenpro- ducerend land zijn. Het is echt een vak apart. IfTAT mij in het bijzonder boeit rr is natuurlijk om een zuivere. goede wijn te importeren. Ik heb zelf een wijnhandel. Vroeger zat ik ook in de produktie, maar ik kan nu moeilijk zeggen, dat ik nog produceer. En dan verder, dat je met dat gistingsproces en die hele nazorg die wijn zo kan ver kopen, dat je ervan kan bestaan. Mijn familie heeft altijd in het wijnberoep gezeten. Van de zijde van m'n vader was het de hout handel en van mijn grootvader ook en van de kant van m'n moe der altijd de wijnhandel. Ja, dat gaat wel goed samen. De meeste wijn, die zit in het vat. /K vind andere dranken niet minderwaardig. Kijk, alle andere dranken zijn meer of min sijntlietisch, terwijl wijn een zuiver natuurprodukt is. Het is een heel ander iets. Als je bessen zou lasten gisten, heb je ook een natuurprodukt. .Over, het algemeen heeft de Nederlander niet zoveel met wijn op. Dat is maar een klein percen tage. Er zit een zekere mate van familietraditie in. Bij het beoor delen van drank aan tafel en zo. Dan kan je zeggenhier wordt een goed glas wijn gedronken en in andere kringen weten ze er abso luut geen bal vanaf. Ze proeven het trouwens ook niet. Het hangt samen met de opvoeding. JK kan me nog wel herinneren, dat toen ik een jaar of twaalf ivas, ik wist, wat een Medoc was. Ik proefde weieens zo'n fles en ik wist ook, wat Bourgogne was. En champagne. Al was ik nog nooit in Frankrijk geweest. Je hoorde er over praten gewoon, maar je kan wel zeggen, dat ik 99 procent van m'n kennis in Frankrijk heb opgedaan. Ik heb daar twintig jaar gezeten. Het is zo, dat men in Nederland geen wijnbouw heeft. Was dat wel het geval, dan ivas het volk ook heel anders ingesteld. Niet dat de wijn dan goedkoper zou zijn. Het verschil tussen een goeie fles wijn daar en hier is tegenwoordig niet meer zo groot. DE grootste wijnhandel in Nederland tapt maar een klein gedeelte af van hetgeen Frankrijk produceert. Ik ken fir ma's in de Elzas en in de Cham pagne, die in één dag aftappen, waar sommige firma's hier een maand overdoen. De capaciteit is ook veel groter. Het verschil is enorm. Je hebt een enorm kwetsbaar beroep. De welvaart hoeft maar iets te zakken of je merkt het on middellijk. Het is nog altijd een luxe produkt. Niemand vindt het een noodzaak iedere dag twee flessen wijn te drinken, terivijl er toch in de zwaarste crisistijd in Frankrijk behoorlijk werd ge dronken. 4LS ik wijn proef, wil ik eerst weten, waar die vandaan komt. Op dat gebied moet je je altijd concentreren. Ik vind het onzin om Bordeaux, Champagne of een Elzasser door elkaar te proeven. Ik proef bijvoorbeeld een Medoc. Dan concentreer ik me eerst op de Medoc. Dan moet ik weten, wat de prijs is en tenslotte ga ik na of de ivijn wel voldoet aan de eisen, die ik aan die en die prijs stel. Je kan wel zeggen, dat is een schitterende wijnmaar als die dertig gulden per fles kost, kan je hem in Nederland niet verkopen. Dat is niet te betalen gewoon. De mensen hebben het er niet voor over, terwijl het toch heus een goed wijntje is. ER gaat veel wijn naar ont wikkelingslanden. Niemand weet, waar die terecht komt. Ik heb alleen de partijen gezien, die werden geëxporteerd. Daar viel ik stijl van achterover. Wat er allemaal naar Afrika gaat. Je begrijpt het niet. Nee, Nederland is echt niet hel grootste import- land. Ga je wijn proeven, dan ontdek je, dat een wijn fouten heeft. Hij is te stroef, te hard, heeft een grondsmaak of een houtsmaak. Hij kan te zuur zijn. Met al die dingen moet je rekening houden. BIJ mij moet een wijn in de eerste plaats voldoen aan de smaak van de streek. Als ik een Chabois proef, moet hij een behoorlijk zuurgehalte hebben en- de smaak van de streek. Heeft hij dat niet, dan koop ik hem niet, want dan is het een mislukking. Of de klanten kopen een waarde loze wijn voor een dure prijs. Niet alleen heeft elke streek zijn eigen smaak, maar ook ieder dorp en ieder jaar. Daarom kan je uit die onnoemelijke hoeveel heid flessen niet zeggen, het is dit of dat. Met al dat blindelingse proeven kan je iedereen te pakken nemen. Ik ben er niet capabel voor. Dan kan ik mezelf net zo hard voor de gek houden als ik wil. De factoren bij een oogst spelen zo'n enorme rol, dat de beste boer in een goed jaar een slechte wijn kan maken, omdat hij niet vol doende personeel heeft. De ene kuip kan goed gaan en de volgen de mislukt. iedereen voor de gek houden, maar er zijn mensen, die het een eind kunnen schoppen. Ik had bijvoorbeeld een kelner-meester in Bordeaux, die als hij een wijn één keer had geproefd, het tien .jaar later nog wist. Ze konden hem een wijn voorzetten en dan zei hij, dat is die wijn, maar hij had hem al een keer geproefd. Zulke mensen heb je. Ik ben niet de belangrijkste man bij een wijnhandel. Wel bij de import, maar een zaak drijft niet alleen op het proeven van een fles. Daar komt veel meer bij kijken. Ik ga niet op de bonnefooi naar Frankrijk. Je gaat eerst eens lezen, wat goed is. En natuurlijk je oren de kost geven. Je moet goed gedocumenteerd zijn, voor dat je zegt, ik ga m'n slag slaan. 4Ls je bij een boer in de Bor deaux komt, zal hij beginnen met je een mislukte wijn te laten proeven. Daarna komt hij met iets beters en nog iets beters en eindelijk zeg je: ja, maar dat is hem. Dat is de juiste wijn. Ten minste bij hem. maar bij een chateau aan de overkant kan het wel veel beter zijn. Een leek trapt er altijd in. Iedere boer vindt zijn eigen wijn het beste en zal steeds de wijn van een ander afkammen. Ik kan zelf goed tegen wijn. Als je in de wijn zit, hoort dronken schap er nooit bij. Dat word je in Frankrijk ook hoogst kwalijk ge nomen. Je moet altijd weten, waar je staat. Je drinkt je niet dronken. Dat is onopgevoed. IE proeft niet raak. Je gaat niet zo maar even een wijnkelder binnen met het idee, nu zal Wijnproever W. Noordman (Leiden) Foto Van der Horst ik eens zo'n 15 tot 20 glazen wijn naar binnen duwen. Dan proef je ?iiets meer. Als wij gaan proeven, beginnen we met naar de kleur te kijken. Dan draaien we de wijn rond in het glas en ruiken aan de geur. Na de geur proeven we met de punt van de tong of de wijn suiker heeft en uitgegist is en zo. Met dS zijkanten van de tong proeven we de verschillende zuren en bij het doorslikken in de keel of de wijn krachtig en rond is. Als je erg veel moet proeven, spuug je de wijn uit. In Frankrijk moet je soms wel 25 vaten vul len. Dan is het onbegonnen werk om dat allemaal door te slikken, want bij het derde vat proef je niets meer. Mijn tong is erg belangrijk voor me en natuurlijk ook m'n neus. Je moet zorgen, dat je niet ver kouden bent. Als dat zo is, moet je er maar niet aan beginnen. Ik mag er vlak voor ook niet roken of dingen eten, die van in vloed kunnen zijn op het proeven.' We kregen een keer klachten over een voortreffelijke rode wijn, die ondrinkbaar werd genoemd. Geen wonder. Die wijn werd geproefd met een roomtaart. Ik doe dit werk nu al 40 jaar en ik zou niets anders meer wil len. Ik kan het me niet voor stellen, dat ik een beroep zou heb ben, waarbij ik geen eens een glas wijn zou kunnen drinken. flCeed de^exuw-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3