Sociale academie „De Horst" nu in nieuw eigen gebouw Boekjes over geloven vandaag Beslissing valt op deze synode Gemengd gehuwden schrijven kerken Luthers fonds voor ontwikkelingshulp Een woord voor vandaag Ds. J. M. Lindeijer (81) overleden Volgende GOS in 1972 Lege kerken in Amsterdam Bisschoppensynode zonder celibaat Een procent van inkomen Lutherse Kerk achter Van Walsum Kuyper sloeg in op openingsfeest SERIE VAN YER. TOT VERSPREIDING VAN DE SCHRIFT Ds. Van Strien over avondmaal j Twee r.k. in „Open Deur' redactie BEROEPWGSWERK „Want wie zich voor Mij en voor Mijn woorden schaamt in dit overspelig en zondig geslacht, de Zoon des mensen zal Zich ook voor hem schamen, wanneer Hij komt in de heerlijkheid Zijns Vaders", zegt Christus nog in Marcus 8. Deze woorden volgen op de uitspraak over de waarde van het menselijk le- ven, of, zo u wilt, letterlijk: de menselijke ziel. Wat maakt die ziel of dat leven zo waardevol? Is hij uit zich zelf zo waardevol? Neen. Iets daarvan zien we al op de eerste bladzijden van de bijbel. God formeert de mens uit materie. Maar Hij blaast in hem Zijn Geest. Dat laatste schenkt de mens zijn waarde. Hier geeft Christus een verdere uitleg van die woorden. De ziel ontleent zijn waarde aan de verhouding tot Mij. Hij moet beseffen en belijden dat hij bij Mij hoort. Maar schamen wij ons voor Christus, dan zal Hij Zich voor ons schamen bij Zijn wederkomst. Dan is er geen plaats voor ons in Zijn rijk, omdat er in ons leven voor Hem geen plaats was. Dan is er voor ons geen toekomst, maar daardoor ver liest ons leven zijn zin. want een leven dat ten dode gedoemd is is zinloos geworden. Ons leven ontleent zijn zin aan Chris tus. We lezen vandaag: Mattheus 24 15-31. We lezen morgen: Mattheus 24 32-51. ZATERDAG 22 MAART 196» HOORN Op de leeftijd van 81 Jaar ls te Hoorn overleden ds. J. M. Lindeijer, emeritus-predikant van de Lutherse Kerk. Ds. Lindeijer werd in 1915 predi kant te Groede en een jaar later te Pekela. Vervolgens stond hij nog te Monnikendam en te Purmerend. Ds. Lindeijer heeft zestien jaar in Nederlands-Indië gewerkt In 1930 werd hij daar predikant in Cheribon, later in Semarang, Batavia en Soera- ba ja. In 1946 kwam hij terug, werd hulppredikant in Den Haag en later predikant in Hoorn en Medemblik. In 1953 ging hij met emeritaat. De begrafenis is dinsdag 25 maart op de Algemene Begraafplaats om kwart over drie, na een rouwdienst in de Lutherse Kerk, die om twee uur begint GRAND RAPIDS De zevende assemblee van de Gereformeerde Oe cumenische Synode zal gehouden worden in augustus 1972 in Sydney (Australië). Evenals vorig jaar in ons land, zal weer een vijfdaagse zen dingsconferentie aan de GOS-ont- moeting voorafgaan. Bij de Gereformeerde Oecumenische Synode zijn 35 kerken aangesloten met samen bijna vijf miljoen leden. In ons land zijn de Gereformeerde Kerken en de Christelijk-Gereformeer- de Kerken lid. AMSTERDAM Het zielental van de gereformeerde kerk van Amster dam-Centrum is in de periode van 1951 tot 1968 gedaald van 14.640 tot S.550. Veel sterker is nog de daling van het aantal kerkgangers. Blijkens tel lingen, verleden jaar oktober, be draagt het aantal kerkgangers in de ochtenddiensten gemiddeld 2.043 of 22,4 procent van het ledental. In de avonddiensten kwam men op een ge middelde opkomst van 948 of 10,4 procent ROME De paus is niet bereid, om gevolg te geven aan het verzoek van de Nederlandse bisschoppen om de celibaats-problematiek te plaatsen op de agenda van de bisschoppensy node, die in oktober in Rome gehou den wordt. Dit blijkt uit een brief, die kardi naal Clcognanl heeft geschreven aan de voorzitters van de nationale bis schoppenconferenties. Alerdinck-weékends slaan in (Van onze kerkredactie) LAAG ZUTHEM Maak het kerkordelijk mogelijk, dat kin deren uit gemengde huwelijken, bij hun doop in één van de twee kerken, in beide doopboeken in geschreven worden. Dat vragen kerkelijk gemengd ver loofden en gehuwden, die kort gele den bijeen waren op een oecume nisch contactweekend op het vor mingscentrum Den Alerdinck, in een brief, die binnenkort uitgaat aan alle kerken in Nederland. Zij dringen er in hun brief ook op aan, dat de kerken hun viering van avondmaal of eucharistie openstellen voor leden van andere kerken. Ver der vragen zij om de mogelijkheid van »en dubbel kerklidmaatschap (door ds. F. H. Landsman juist dezer dagen afgewezen; red.). Tot nu toe zijn tien weekends voor1 kerkelijk gemengd verloofden en ge huwden op Den Alerdinck gehouden, steeds in samenwerking met Sjaloom, waaraan door enkele honderden werd (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De Evange- lisch-Lutherse Kerk overweegt een fonds te stichten voor de ont wikkelingshulp. Alle leden zal dan gevraagd worden, om daarin elk jaar een procent van hun in komen te storten. De synodale commissie (het mode- ramen) komt met dit voorstel op de synode, die 12 - 14 mei in Amsterdam wordt gehouden. Aan de synode wordt gevraagd, een bijdrage uit de synodale middelen vast te stellen als eerste storting. Verder zal dan een beroep worden gedaan op de plaatselijke gemeenten om elk jaar een bijdrage te schenken. De opbrengst van dit fonds zal dan in overleg met overheid en kerkelijke bijstandsorganen worden besteed voor daadwerkelijke hulp aan arme landen, zodat de beschikbare gelden regelmatig doorvloeien. De synodale commissie stelt de sy node voor, uit te spreken dat het streven naar meer sociale gerechtig heid in de wereld door het oefenen van druk op de rijke landen als een kerkelijke zaak gezien dient te wor den. Ook wil men bij regering en parle ment erop blijven aandringen, om op basis van vaste grondstoffenprij- zen en andere maatregelen van een ontwikkelingspolitiek voor de arme landen mogelijkheden te construeren, om hun achterstand in ontwikkeling in te halen. Aan de synode gaat de generale (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De synodale commissie van de Evangelisch Lu therse Kerk heeft zich gisteren ach ter het rapport van de commis sie-Van Walsum gesteld, dat pleit voor ruimere subsidiëring van de eredienst. Deze kerk is daarmee de eerste, die zich over deze materie officieel heeft uitgesproken. Gelijk bekend wil mi nister Witteveen de bestaande (kari ge) subsidiëring beëindigen door een inkoopregeling. kerkelijke vergadering vooraf op 12 mei. Hierin zal de relatie tussen jon geren en ouderen aan de orde komen. De bespreking wordt ingeleid door dr. H. Faber, lector in de pastorale psychologie aan de Leidse universi teit. Twee jongeren en twee ouderen zullen korte reacties geven en daar na is er een open bespreking onder leiding van een forum. deelgenomen. Elke weekend werd besloten met een gezamenlijke eu charistie/avondmaalsviering onder leiding van een priester of predikant. Stijging De laatste jaren valt er een stijging van het aantal gemengde huwelijken te zien. In de jaren 1964 - 1967 ging 13,2 procent van de huwende rooms-katholieken een huwelijk aan met een niet-rooms-katholiek. Bijna de helft van de kinderen uit deze huwelijken wordt buitenkerkelijk op gevoed. Van de kinderen van gemengd hu wende rooms-katholieken wordt 48.8 procent buitenkerkelijk opgevoed, 38,8 procent rooms-katholiek, 9,3 pro cent hervormd en 1,3 procent gere formeerd. In verband met de grote be langstelling zijn enkele extra week ends met open inschrijving georga niseerd, waarvan die op 20 en 21 september nog niet is volgeboekt. Medewerkers zijn ds. A. Klamer, Bruno de Roeck, pastoor H. Kroon en E. Pruim. BRUMMEN Op de Corten Oe- verseweg in Brummen is gisteravond de 6-jarige Jople Teunissen door een auto aangereden en zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Hij overleed enkele uren later. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN „Tot voor kort gold een sociale academie als een opleiding waarin het hoofdaccent lag op hulp aan mensen bin nen een bestaand bestel. Het bestel zelf stond niet of slechts ter loops ter discussie. Dit stemde overeen met wat überhaupt in ons land de hoofdtendens was: wel verbeteringen binnen, maar niet radicale vernieuwing van de bestaande maatschappelijke orde. Het is duidelijk dat dit niet langer zo kan. Wij kunnen er als sociale academies niet omheen de maatschappelijke orde zei kritisch te wegen. Wij kunnen als sociale academies niet nalaten de sociale kwestie zelf aan de orde te stielen", aldus dr. F. Boerwinkel, direc- tuer van de Sociale Academie De Horst te Driebergen, gisteren bij de opening van het nieuwe gebouw van dit hervormde opleidings instituut. Wat nu aan de sociale academies aan de orde is, illustreerde dr. Boer winkel met woorden, die Abraham Kuyper in 1891 op het eerste sociale congres uitsprak: „Dat er ernstige twijfel is gerezen aan de deugdelijk heid van het maatschappelijk ge bouw waarin we wonen. Voor wie dit niet erkent en denkt dat het kwaad te bezweren is door 't kweken van vromen zin en vriendelijkheidsbe jegening of milder liefdegave, moge er een religieuze en moge er een philan- tropische kwestie bestaan, maar een sociale kwestie bestaat voor hem niet". Bij de aanwezigen gisteren oogstten Kuypers woorden ook nu nog veel bijvaL De Academie De Horst, die is voortgekomen uit de stichting Kerk en Wereld, leidt se dert 1953 een volledig zelfstandig bestaan. Wel zijn banden met Kerk en Wereld gebleven omdat de acade mie tot voor kort was gehuisvest in gedeeltelijk van dit instituut gehuur de ruimten. Pas sedert januari van dit jaar beschikt de academie over een eigen gebouw, dat qua ruimte en inrichting is aangepast aan de eisen van deze tijd. Studenten Vooral de laatste jaren is het aan tal studenten met sprongen omhoog gegaan, waardoor de behoefte aan een eigen gebouw steeds sterker werd gevoeld. In oktober 1960 telde de Academie De Horst 77 studenten; nu is dat getal verachtvoudigd tot 630 cursisten. In dezelfde periode steeg het aantal docenten van 6 tot 42: 30 full-time stafleden en 12 part-time docenten. De Academie De Horst leidt be roepskrachten op voor vier studie richtingen: cultureel werk, maatschappelijk werk, personeelwerk en inrichtingswerk. Voor al deze richtingen bestaan een dag- en een part-time opleiding. Bovendien is er een speciale cursus voor het kinder beschermingsdiploma B. Het nieuwe gebouw, gelegen op een terrein aan de Horstlaan te Drieber gen, is niet alleen modern, maar ook ruim van opzet. Rondom een grote hal met foyer is een aantal dienstruimten gegroepeerd, terwijl daar ook een deel der docentenka mers is te vinden. In de lesvleugel bevinden zich o.a. een grote sportzaal met ruime kleedkamers en douches, een filmzaal, een zaal voor creatief spel, een handenarbeidsafdeling, een muzieklokaal en 23 les- en werkgroep lokalen. Bovendien beschikt men in hetzelfde complex nog over twee ver gaderzalen en een grote bibliotheek. De eerste plannen dateren van 1961. Sedertdien steeg het aantal stu denten zo sterk dat nog tijdens de bouw besloten moest worden op de lesvleugel een extra verdieping te zetten. De bouw en inrichting hebben in totaal circa 3.000.000 gekost. Alle opleidingen hebben hun eigen staf en hun eigen docenten. Op die wijze is concentratie op het eigene van elke beroepsopleiding gewaar borgd. Zowel de dag- als de part-ti me opleiding hebben een sterke groei doorgemaakt. De sterke professiona lisering van de sociale beroepen is daarop van invloed geweest. Velen die al in deze beroepen werkzaam zijn, hebben de behoefte aan een meer gefundeerde opleiding in hun werk gevoeld. Voor hen zijn de part-time opleidingen bedoeld. De lesuren zijn voor hen zodanig gespreid dat het mogelijk is deze op leidingen naast een volledige werk kring te volgen. Alle dag- en part-time-studies du ren vier jaar. Voor de dagcursisten is het derde jaar een stagejaar dat wordt doorgebracht bij instellingen en op afdelingen van bedrijven waar zij praktijkervaring in hun studie richting kunnen opdoen. Tot de dagop leiding worden jongeren toegelaten vanaf 18 jaar, met een middelbare opleiding. Cursisten voor de part-ti me opleidingen dienen tenminste 25 jaar te zijn en eveneens een middel bare opleiding te hebben gevolgd. De Academie De Horst is een Instelling van de Nederlandse Her vormde Kerk. Bij de opening van het nieuwe gebouw was dan ook dr. G. de Ru, praeses van de Hervormde synode, aanwezig. De feestelijke in gebruikneming werd voorts bijge woond door een groot aantal geno digden en door studenten en afgestu deerden van de Academie De Horst. De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een «rondje energie' waardoor nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. AMSTELVEEN „Zoveel is duidelijk dat de hoop gericht staat op God, op de toekomst, op de mens-in-zijn-wereld, als het ware in één greep en in één visie. En dit niet onder afzien van het eigen ik. maar juist met dit „ik" erin betrokken. Met de blik van dit eigen ik afgericht alle religieus egoïsme wordt in deze hoop weggebrand - maar wel in de hoop (in bruiloftstrant gezegd) ,er lang getuige van te mogen wezen". Terwijl het geloof in desnoods blinde hardnek kigheid zich aan God vastklemt, klimt de hoop in het kraaiennest, houdt de horizon in het oog en bepaalt de koers. De hoop is een trillende kom pasnaald, die nooit geheel tot stilstand komt en soms wijd uitslaat, maar altijd weer de ene richting hervindt, de richting van Gods toekomst." Zo schrijft de helaas gestorven dr. J. M. de Jong in, naar ik meen. het laatst verschenen geschrift van zijn hand: De hoop, die leven doet. En even verder: „Wij concentreren ons op één punt. In de boodschap van het Nieuwe Testament is de opstanding van Christus allereerst het nieuwe begin dat God maakte toen het einde gekomen was. Dat was het einde door wat mensen elkander nan- doen, leugen, wreedheid, moord. Het was ook het einde van de dood, de grote leegte, het zwarte gat. Nu voor Jezus, straks voor eenieder, tenslotte voor ieder en alles." Juweeltje Dit boekje ik mag zeggen een juweeltje is één van de serie die is uitgegeven onder de titel: Geloven vandaag, uitgegeven door de Vereeniging tot Verspreiding der Heilige Schrift, prijs ƒ1,50 per exemplaar. De eerste acht boekjes van deze serie zijn nu verschenen. Het ontstaan van deze serie heeft een kleine geschiedenis. Enige theologen waren in een kleine kring bijeen: de lectuurcommissie, die erop uit is de uitgaven zoveel mogelijk bij de tijd te doen zijn. Het ging in het gesprek over de aanvechting waar aan het geloof blootstaat in onze tijd, een aanvech ting, die niet van één kant komt, maar van vehe kanten. Genoemd werden de ontwikkeling van de we tenschap en de techniek die zoveel oude voorstel lingen die wel niet wezenlijk zijn voor het geloof, maar er altijd zo nauw mee verbonden zijn ge weest, op z'n zachtst gesproken onzeker hebben gemaakt. Weggraven Genoemd werd ook de invloed van de nieuwe theologie die veel verder en dieper geïnfiltreerd is, niet alleen in het denken van sommige theologen, maar ook in het leven en denken van de gemeente. En dan, in de derde plaats, de wijziging en de beschouwing van de Bijbel, die overal in discussie is en waardoor velen zich de grond onder hun „geloofsvoeten" weggraven. Wat moeten we doen, was de vraag. Ligt hier niet een taak voor ons? Waar zo het geloof van intellectuelen en van het gewone gemeentelid wordt bedreigd, moeten we dan niet wat doen om te trachten weerstand te bieden en steun te geven waar dat nodig is? Neen, niet door te doen alsof er niets aan de hand is. En ook niet door de oude waarheid in de oude vorm met de oude voorstel lingswijze zonder meer te verdedigen. Maar door in te gaan op de vragen, die door de moderne wetenschap en door de nieuwe theologie worden gesteld; ook door te luisteren naar wat aan nieuw geluid bij de beschouwing van de Bijbel naar voren wordt gebracht; om bij dat alles het kaf van het koren te scheiden en vast te houden wat echt en wat waar is het oude geloof in de Bijbelse boodschap. En het uiteindelijk resultaat van dit gesprek is er nu. Acht werkjes van ongeveer 28 bladzijden zijn gereed en op het ogenblik zijn er nog zestien ge pland. Liefhebben Het eerste boekje, dat gereed kwam was van prof. Roscam Abbing en heet: Wat is liefhebben? Dr. De Jong volgde spoedig met „De hoop, die leven doet, waarna dr. Graafland met Wat is gelo ven? de trits vol maakte van geloot hoop en liefde. Van prof. Van Niftrik is op komst: Het einde van het conventionele christendom, evenals Is God af wezig? van dr. G. Ubbink. Dr. Buskes heeft geschreven: Ik geloof wel in Jezus, maar niet in God, waarin hij op zijn bekende heldere wijze de nieuwe theologie bestrijdt. Op andere wijze kwam ook ds. Overduin naar voren, die behalve dat hij het werkje: Kan het Christendom verouderen? geschreven heeft, ook de richtlijnen gaf voor de andere boekjes. Hij keert zich in zijn boekje tegen hen, die poneren dat we in een post-christelijke tijd leven en ook willen aan vaarden en tegen hen, voor wie het christendom een verouderde zaak is, die we als afgedaan kun nen beschouwen. Ds. Overduin stemt toe, dat er in de historische gestalten van het christendom veel is, dat niet bestand is tegen de tijd. Dat er onzuivere elemen ten In en onzuivere gestalten van dat christendom zijn. Maar „naarmate nu het wezenlijke van Christus' bestaan beleefd werd, naar die mate hebben wij te doen met het blijvende, het altijd geldende, het nooit verouderende, het altijd nieuwe en urgente. Lozen Ten slotte is er het boekje: De Bijbel, wat is dat voor een boek? waarvan ondergetekende de schrij ver is. Er is de laatste tijd heel wat over de Bijbel geschreven. Er is heftig gediscussieerd over de vraag hoe we de Bijbel moeten lezen. Dus bevat dit boekje weinig nieuws. Het hoofdmotief, dat door alles heen klinkt is: We moeten de Bijbel nemen zoals hij is en niet zoals wij menen dat hij moet zijn. Het slot luidt: „We hopen dat dit geschriftje iets mag betekenen zowel voor degenen, die zich geen raad meer weten met de Bijbel waarbij ze opge voed zijn, omdat ze een groot en diep conflict zien tussen wat ze als wetenschappelijke waarheid zien en wat ze als bijbelse waarheid meenden te moeten aanvaarden, alsook voor degenen, die in hun geloof zijn geschokt door allerlei „nieuwigheden" van deze tijd. Moge de Bijbel voor beiden weer zijn het boek der waarheid waarin de Goddelijke Waarheid met overweldigende kracht op ons afkomt, het boek waarin zij horen woorden van eeuwig leven, het boek van de ontmoeting met God." Dr. H. J. LANDMAN Morgen zal op feestelijke wijze de gerestaureerde Hervormde Kerk Monnickendam, de Sint Nicolaaskerk, in gebruik worden genomen. Op dit foto wordt de laatste hand gelegd aan het uit de vijftiende eeuw daterende wandorgel. De Sint Nicolaaskerk, een hallenkerk, werd gebouwd van 14001 tot 1640. (Van onze kerkredactie) WOUDENBERG De kwestie van de avondmaalsgemeenschap tussen de Nederlandse Hervorm de Kerk en de Gereformeerde Kerken zal op de komende gere formeerde synode in elk geval tot een beslissing komen. Het wordt nu ja of nee. Dit vertelt ons ds. P. van Strien. Hij vindt het plezierig dsrt het her vormd moderamen en ds. F. H. Landsman deze zaak nog weer eens aan de orde gesteld hebben. Dat ds. Landsman de gedachte van het dub bele lidmaatschap afwijst, vindt ds. Van Strien volkomen juist. „Dit is een oplossing, die geen oplossing is". Ds. Van Strien is samenroeper van het deputaatschap, dat door de vorige gereformeerde synode is ingesteld ter bestudering van het vraagstuk van de gemeenschappelijke avond maalsviering. Het rapport, dat dit deputaatschap (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN „De Open Deur/Onderweg", het bekende her- vormd-luthers-gcreformeerde cvan- gelisaticblad, gaat zijn redactie uit breiden met twee rooms-katholieken. Dit deelt dr. J. M. van Veen mee in zijn Brief van Kerk 'en Wereld in het blad „Woord en Djenst". Op het ogenblik bestaat de redactie uit ds. G. P. Klijn en Jac. Roos (her vormd), ds. E. Pijlman (gereformeerd) en ds. J. Blase (luthers). Wie de rooms-katholieke redactieleden zul len worden, is nog niet definitief be kend. Incidenteel (bij de Kerst- en Paasnummers) werkte „De Open Deur/Onderweg" reeds op deze brede basis. Met deze oecumenisering van het blad houdt die van het plaatselijke Open-Deurwerk gelijke tred. TAIZÉ De communiteit van Taizé organiseert van eind juni tot november een onafgebroken serie in ternationale jongerenontmoetingen. Het hoogtepunt zal van 28 tot 31 au gustus zijn, als men 1600 jongeren verwacht. Voor nadere informatie wende men zich tot International Youth Meetings, 71, TaizéèCommuni- ty, Frankrijk. gaat uitbrengen, is nog niet helemal klaar, maar het zal er wel op gerich zijn, om nu een beslissing te force ren, aldus ds. Van Strien. De vorige synode gaf nog geen j toestemming tot avondmaalsge- 1 meenschap gezien de bezwaren, dit er nog bij velen leven. Deze bezwa- i ren betreffen de situatie binnen de r Nederlandse Hervormde Kerk. Voor de toelating tot en het toezicht op het avondmaal functioneren daar andere normen dan in de Gereformeei Kerken. De zaak werd niet afgesnedi maar om vooral op goede gronden een beslissing te nemen, werd het studi deputaatschap ingesteld. Intussen is de situatie nu zo, dat er op allerlei wijzen toch al meenschappelijke avondmaalsvierii. gen zijn, ondanks de houding van de h synode. Deze situatie kan niet blijven bestaan, meent ds. Van Strien. Vandaar dat het deputatenrapport de zaken zo op de synode zal bren gen, dat de synode ja of nee zal moe ten zeggen tegen de voorstellen. D« beslissing kan niet nog eens uit gesteld worden. Voorwaarden Indien de synode ja zegt, dan zul len er naar het oordeel van ds. Van Strien duidelijke voorwaarden gefor muleerd moeten worden, zoals die et ook zijn bij gemeenschappelijke kerkdiensten (zoals een consensu! f binnen de gemeente en toestemming J van de classis). Het moderamen van de gerefor meerde synode wilde nog geen com mentaar geven, omdat de brief van het hervormde moderamen formeel nog niet binnen is. Wel hebben de beide moderamina donderdag gezamenlijk vergaderd, maar de brief is toen niet (behalve zeer terloops) ter sprake gekomen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Dinteloord en voor Nunspeet (vac. J. Wieman): G. C. Post te Giessendam-Neder-Hardinx- veld. Beroepbaarstelling: E. M. Top. do cent a. d. Near East School of Theo logy, P.O. Box 235, Beiroet, Libanon. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Overschie (accl.-vac. H. Moll): J. Jellema te Blokzijl. Aangenomen naar Musselkanaah kand. R. Hassefras te Lobith, die be dankte voor de andere beroepen, die op hem werden uitgebracht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal: J. C. Welt strate te Meliskerke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2