Hilda Heinemann blijft zelf koken Stalen meubelen hebben voordelen En waarom verandert de man zo erg door 't huwelijk? Nieuwe presidentsvrouwe In Bonn Meer dan vlees alleen Honing, zoet en gezond Innerlijke beschaving is Verpakking van voedsel verandert dialoog Pillenflesje bestand tegen kinderen O ZATERDAG 22 MAART 1969 Ons stalen slaapkamerameublement doet heel modern aan. Tóch Is het bijna twintig jaar oud. We kochten het eigenlijk omdat het degelijk en niet zo duur was; de stoelen hebben een sleemodel omdat ik dat bij m'n kantoorstoel destijds had leren waarderen. De stoel „veerde" enigs zins. We hadden een groene sprei en dito gordijnen, op de vloer balatum. Dat was helemaal fout, die combinatie. Daar ben ik nu pas achter. Bij voorkeur moet een stalen meubel namelijk niet op een harde vloer bedekking worden geplaatst. Het stalen meubel vraagt ook om een „war me" aankleding. Ons ameublement had een don kercrème kleur, die toen nog In de mode was. Enige tijd geleden ech ter verfden wij het in gebroken wit, ledikant, stoeltjes, en linnen kast. De hele zaak leek als nieuw. We kozen een vast slaapkamerta pijt van kunststof in een warme champagnekleur, dat makkelijk is te reinigen. Op het bed een nogal kleurige chenlllesprel die in de wasmachine gewassen kan worden witte handgeweven gordijnen met gele, grijze en groene motle- sen, hier en daar een zwart flguur- Ije. Dit blijkt 'n veel mooiere com binatie en met betrekklljk weinig kosten is het een goed geheel. Ik bedoel maar: denk ook eens aan stalen meubelen. Vaak worden ze bij voorbaat van de hand gewe zen omdat ze zo koel en strak aandoen. Voor de oorlog al wer den heel wat interieurs ingericht met meubelen die grotendeels in staal waren uitgevoerd. Een groot succes was het niet. Ze werden allengs uit de woonkamer verdron gen en kregen alleen een plaats in zakelijke ruimten. Zo ging „men" het stalen meubel tenslotte als een typisch kantoormeubel zien. Intussen Is het stalen meubel her-ontdekt. We zijn aan de weet gekomen dat staal helemaal niet ongezellig of koud hoeft aan te doen. mits we dit, meubel goed aanpassen. We moeten het combi neren met warme kleuren. Het gaat bij deze richtlijnen niet om een bank of fauteuil waarvan slechts de poten van metaal zijn vervaar digd. Hier speelt het materiaal een ondergeschikte rol. We bedoelen dus meubelen, die bijna geheel van metaal zijn gemaakt. Goedkope metalen meubelen zijn meestal gelakt of gemoffeld. Bij duurdere modellen is het me taal wel van een chroomlaagje voorzien. Hierin komen zeer uit eenlopende kwaliteiten voor. De prijs van het stalen meubel wordt mede bepaald door de afwerking van de verbindingen. Bij goedkope meubelen zien we de lassen in het metaal vaak slordig afgewerkt. Let ook op de doorsnee van de ronde of vierkante buis; als die te klein Is, kunnen we het bepaald niet degelijk noemen. Bij stalen meubelen zijn dezelfde kwaliteitsverschillen aanwezig als bij de houten meubelen. Een goed geconstrueerd stalen meubel is aanzienlijk sterker dan een houten meubel en vooral bij zwaar ge bruik zoals in grote gezinnen kan e4n stalen eetkamerstoel beter voldoen dan een houten model. Fraaf uitgevoerde stalen meube len In mat-chroom staan heel mooi bij donkere houtsoorten zoals pa lissander. Teak en chroom verdra gen elkander minder goed, zodat we bij teak liever gemoffeld metaal toepassen. Een mooie combinatie is ook echt leer of kunstleer met chroom. Omdat stalen meubelen meestal een moderne en progressieve vormgeving hebben zijn ze niet zo aan mode onderhevig of kunnen door een verfje een modern jasje krijgen. Zelfs nu nog worden yoor- oorlogse modellen gemaakt. Vroe ger verwerkte men uitsluitend ron de buis, terwijl nu de vierkante buis wordt toegepast. Ronde buis is goed voor een verend frame. De meeste meubelen van onze tijd hebben een stijve constructie. De prijs van stalen meubelen is even gevarieerd als die van houten meubelen. Ze lopen van heel goedkoop tot zeer kostbaar. De meeste stalen meubelen hebben een prettige ruimtewerking. Ze verbrokkelen de ruimte niet. Putjes In de vloerbedekking? Wel, 't is een kleine moeite zachte plastic doppen onder de poten aan te brengen als ze er al niet onder zitten. Het sleemodel-stoel geeft op een zachte vloerbedek king helemaal geen put op ons balatum gaf het lelijke zwarte ve gen. Recapitulerend: stalen meubelen zijn over het algemeen sterker dan houten meubelen, minder mode-ge voelig, hebben een gunstige ruim tewerking. zijn bijna ongevoelig voor beschadigingen en kunnen mits bij een warme stoffering aan gepast bijzonder gezellig aan doen. Ze zijn makkelijk In 't onder houd ook een overweging waard! JEANNE DE VLIEGER Mevrouw Hilda Heinemann zal door de verkiezing van haar man tot president van de Duitse Bondsrepubliek met ingang van 1 juli de nieuwe first lady zijn in Bonn. Het bejaarde echtpaar Heinemann woont daar nog niet. Men verwacht dat de Heinemanns hun huis in Essen trouw zullen blijven. Daar wonen ze nu al twee en dertig jaar, hoewel dr. Gustav Heinemann al sinds 1949 politieke taken in Bonn vervuld hetzij als afgevaardigde of als minister. Hilda zwaaide de scepter in het toevluchtsoord waar Gustav rust zocht en vond. Met de rust is het nti voorlopig gedaan. Hoewel beiden de „zeven kruisjesal gepasseerd zijn, is de „oude dagvoor hen nog niet aangebroken. Me vrouw Heinemann draagt tv el de kroon der ouderdom: prachtig wit haar, dat con trasteert met haar levendige blauwe ogen. De toekomstige presidents vrouw groeide op in Bremen, Zij was destijds in de kring van koopmansdochters een buitenbeentje toen ze naar de universiteit ging. Hilde Hei nemann studeerde Duits, ge schiedenis en godsdienst. Een beroep heeft zij echter nooit uitgeoefend. A'a het beëindi gen van haar studie trouwde zij. Hoewel ze als meisjesstu dente behoorde tot de voor hoede van de vechtsters voor vrouwenemancipatie, trok ze zich na haar huwelijk uit het openbare leven terug. Ze voedde vier kinderen op en beheerde het huishouden. Ze was echter niet alleen-maar huisvrouw. Zij beivoog zich op sociaal gebied, las veel en bleef voor haar man de ge lijkwaardige gesprekspartner. Men benaderde haar vaak om hulp, in de oorlog toen- haar man directeur van een mijn was, daarna toen hij mi nister teas in Bonn, of bur gemeester van Essen, en mi nister van justitie van de deelstaat Nor drhein-Westfa len. Toen haar man minister van justitie werd in de Bonds republiek groeide het pakket- brieven, dat haar dagelijks bereikte, nog meer. In Essen stelde zij zich ter beschikking van de kinder bescherming, dat werk scheen onvermijdelijk op haar pad te liggen. Afgezien van haar brief wisseling en haar boeken heeft mevrouw Heinemann een archief van niet minder dan 89 ordners, dat ze zelf heeft samengesteld en dat haar veelzijdige belangstelling weerspiegelt. Zij leeft dus tussen studeer kamer en keuken, tussen de oude cultuur van de Bieder meiersalon en de logeerka mers, waarin dikwijls haar kleinkinderen stoeien. In het vervolg komen daar nog de nieuwe representatieve ver plichtingen van Bonn bij, die ze met grote gelatenheid te gemoet ziet. Op de vraag, hoe ze haar man in de toekomst zal bij staan, antwoordt ze glim- -#• Van het echtpaar Heinemann zijn weinig foto's in omloop. lachend dat ze ook als presi dentsvrouw zelf het eten voor hem zal koken. Wat hem juridisch na aan het hart ligt kan zij wellicht ondersteunen in het raam van de organisa tie Internationale Amnestie. Wie nader met haar ken nismaakt. ontdekt bij alle te rughoudendheid en goedheid een grote aktiviteit. Hilda, de vrouw van een sociaaldemo craat ook al lijkt dat- een tegenstrijdigheid maakt zich het motto eigen van ge neraal Moltke: „Meer zijn dan schijnen". -#• Waar Is die tijd gebleven Voor de slagerij kwamen we Trees tegen. Nukkig droeg zij een zware bood schappentas en de rimpel tussen haar wenkbrauwen was zeer diep. Haar ge dachten waren even grauw als de lucht. Trees was duidelijk in op stand. Waartegen? infor meerden wij. Het was alsof we een kwartje in een juke-box hadden gestopt, want ze barstte uit in een droef lied. Waarom ben ik vijftien jaar geleden eigenlijk ge trouwd?," vroeg ze zich af. „Waarom ben ik een vrouw en blijf ik mijn hele leven roman tisch. Je weet wel, knusse sche merlampjes en zo, een blijde man die na een harde werkdag al met de lippen gespitst voor een blije zoen de sleutel in het slot steekt, een brede schouder waar je af en toe het moede hoofd op laat zinken... Nou, vergeet het maar. Het schemerlampje hangt er om het licht van de tv wat milder te maken, de kus is meer een stempelkussen gewor den en de schouder is een en al vulling. Ik bedoel maar, waarom verandert een man zo erg door het huwelijk? Vroeger keek Henk me de woorden uit de mond. Nu hoort hij me alleen als ik door de tv heenpraat. Er was een tijd, lang geleden, dat hij me beloofde de hoogste berg voor me te beklimmen. Als ik hem nu vraag om iets zwaar te dra gen jammert hij: „En gevaar lopen dat ik twee weken met een breuk in het ziekenhuis ligt?" Toen hij me over de drempel droeg, vergat hij dat hij nog jaren en jaren iets anders over die drempel moest dragen: de vuilnisbak. Trees zuchtte diep en haar ogen werden wat wazig. Waar is die tijd gebleven dat wij urenlang samen danstenAls ik er nu in slaag hem op de dansvloer te krijgen, heeft hij na één rondje last van zijn eksterogen. Toen hij me het hof maakte vond hij het heerlijk mijn sigaretten voor me aan te steken. Nu overreedt hij me om het roken op te geven. Alleen om zelf meer dure sigaren te kunnen roken. Voor ons huwelijk riep hij dat zijn liefde echt niet door de maag ging. Nu vraagt hij zich af hoe hij uit heel Neder land juist de vrouw heeft ge trouwd die alsmaar het eten laat aanbranden. Vroeger beschouwde hij al mijn familieleden als zonder linge, maar vermakelijke types. Nu, als er een van plan is om op bezoek te komen dreigt hij een bereklem achter de deur te zetten. Noemt hij dat gezellig?" vroeg Trees en ze keek droef naar een duif die iets onduide lijks van de grond pikte. Dat bracht haar op een idee. Toen we nog verloofd waren, wilde hij de grond on der mijn voeten kussen. Nu raap ik zijn kleren op van de grond, waarover hij heeft gelo pen. Waarom ist'ie nou zo moei lijk, zo knorrig, waarom is er zo weinig leuks overgebleven? 1 Vroeger zaten we uren te praten over onze toekomstige kinders. Je weet wel: „ik wil een dochter die jou ogen en jouw blonde haar heeft" en al dat dergelijks. Als Liesje nu zijn spoortrein heeft wegge maakt, roept hij: Geef dat kind van jou op haar Alsof het alleen van mij is". Een ding is zeker. Het huwelijk verandert de mannen. Al bezweer je dat hij zelf toch niet de enige trouwlustige was destijds, dat zij toch ook inspraak hebben gehad; ze zijn Ik weet niet hoe het u vergaat, maar het trekt mij helemaal niet, in plaats van karbonaadjes eens hersens te eten. Toch is het vreemd dat we met veel smaak een biefstukje verorberen, een lendelapje, hamlapje, varkenshaasje enz. enz. op tafel brengen, maar hersenshart en nieren verre dienen te blijven. Alleen de lever kan zich in een redelijke populariteit verheugen. Hart, nieren en hersens worden als afval gekwalificeerd. Waar om eigenlijk? Ze zijn kalorie-arm, rijk aan mineralen en vitaminen en bovendien goedkoper dan het vlees van rund of varken. Als we er geen been in zien een sappige karbonade af te kluiven, waar om zouden we dan afkerig zijn van een mals stuk hart? Het kookboek weet er wel raad mee. Sla het maar eens na, dan zult u zien dat er lekkere hapjes van te maken zijn. Er wordt niet veel reklame gemaakt voor honing, hier in Neder land een geliefde versnapering én gezond voedingsmiddel. Op brood, als zoetstof, als huismiddel (met warme melk bij verkoudheden) is honing zeer populair. En terecht. Men kan, om redenen van per soonlijke smaak, de ene of de andere soort honing prefereren. Alle soorten honing zijn even goed, mits onder behoorlijke hygiënische omstandigheden bereid. Honing die lang staat gaat kristalliseren en een min of meer vaste substantie vormen. De kwaliteit lijdt daar niet onder, de han delbaarheid wel. Gekristalliseerde honing wordt weer vloeibaar door de pot enige tijd in een waterbad van ongeveer veertig graden Celsius te verwarmen. Honing bewaren in niet te koude, droge ruimten waar het zonlicht geen toegang heeft Tot ongeveer een jaar kunt u honing bewaren zonder schade aan de kwaliteit, mits u het potje goed sluit. glad vergeten dat zij vroeger de sterren voor je van de hemel wilden plukken. Als er nu een op straat zou liggen, zouden ze hem niet zien. Ach, besloot ze, ik zal maar weer proberen hem met een milde, moederlijke blik te bekijken. Maar en ze greep de boodschappentas stevig vast vanavond krijgt hij gehakt en spruitjes. Daar houdt hij niet van. KIRSTEN EMOUS „Er is inderdaad iets mis met de beschaving onder de mensen van nu", opent mejuffrouw A. te dH. „Dialoog" met het nieu we onderwerp „Innerlijke beschaving". „Hoe groter de welvaart, hoe meer men zich alleen instelt op eigen „ik". Konsekwentie: wie heeft nog tijd voor een ander? Wie ziet nog naar een ander om, die soms werkelijk in grote moei lijkheden kan verkeren? Let maar eens op, de mensen heb ben zelfs geen tijd meer om naar een ander te luisteren! De oorzaak van dit alles schuilt m.i. wel grotendeels in de opvoeding, die een vrij egoïstische instelling ten gevol ge kan hebben. Als men als kind leert hoe je om moet gaan met anderen, zal dit zeker vruchten afwerpen. Men heeft dan bij het volwassen zijn een goed gerichte moraal verwor ven, die men het hele leven zal uitdragen. Ik spreek nu vanuit een christelijke levensbeschou wing, waarvan ik toch wel ver moed dat de meesten onder de lezers van uw blad een derge lijke moraal reeds verworven hebben. Daarnaast echter hoeft men in het geheel geen geloof te belijden om een goede mo raal te volgen. Regelmatig ont- In Japan neemt, na een peri ode van experimenten, snel het gebruik toe van potten, blikken en bussen voor conserven voor zien van een doorzichtig deksel van kunststof. Deze „venster- deksels" bieden het voordeel dat de consument kan zien wat hij koopt. Dat is voor groenten, vruchten en zeevis beslist een pluspunt Jammer dat deze ver pakking (nog) veel duurder is dan de conventionele verpak king. Zeker ook veroorzaakt door het feit dat deze verpakking nog niet geheel automatisch kan geschieden. Men zoekt ijve rig naar de mogelijkheden hier van. Het kunststofdeksel kan uitstekend tegen sterilisering. In Australië worden nu proeven genomen met een beschermende kunststoffilm waarin vlees wordt verpakt. Deze film is eet baar en volkomen smakeloos. Voordeel: veel grotere houd baarheid van het vlees, dat men nu rustig een dag of tien, twaalf kan laten liggen zonder dat het. zélfs in de hete Austra lische zomer, bederft. moet ik buitenkerkelijken die soms zoveel kunnen zijn voor anderen, vaak nog méér dan je eigen geloofsgenoten. Niettemin ben ik ervan overtuigd dat wij christenen zeer zeker verplicht zijn onze taak tegenover de naasten in dit zo korte leven zo goed mogelijk te ver vullen. Weet u wat het prachtige resulaat hiervan kan zijn? Dit uit eigen ervaring: je ontvangt dan zoveel mooie dingen, geestelijk zowel als maatschap pelijk, dat je niet weet wat el lebogenwerk is. Om de dood eenvoudige reden dat het niet nodig is. Door rijk te zijn voor een ander, word je zelf rijk." „Zoals bekend, bestaan er godsdienstige, zedelijke en fatsoensnormen voor de belan- genbeveiliging van de ge meenschap" zegt de heer M. te R. „Aanvullend hierop, omdat deze normen niet toereikend zijn. kennen wij het recht, dat het geheel zoveel mogelijk moet completeren. Wanneer aan de normen (o.a. de wet) wordt vol daan. kan men spreken van een uiterlijke beschaving, dus iets wat van buitenaf is opgelegd. Iets anders is het met de in nerlijke beschaving, hetgeen uit de mens zelf voortkomt en dan ook blijkt uit zijn handelen ten opzichte van de medemens. De basis hiervoor moet m.i. gelegd worden voornamelijk in het ge zin, waar goed voorgaan ook goed volgen betekent. Alhoewel de opvoeding in deze van uitermate groot be lang is. moet ik erop wijzen dat innerlijke beschaving een geschenk is en ten volle wordt verkregen, wanneer men zijn identificatie verkrijgt ten op zichte van zijn verhouding tot God, waardoor men werkelijk méns wordt" Mejuffrouw D. te H. vindt beschaving een begrip dat wel beleden wordt maar niet be leefd, althans te weinig. „Beschaving beoordeelt iedere persoonlijkheid op zich zelf. Laat ieder de vrijheid, bescha ving heeft de moed om een zaam te zijn, voor een principe. De praktijk wijst uit dat men zijn vrijheid heel graag ver koopt om slaaf te zijn van maatschappelijk hoogge- plaatsten. Beschaving is te veel een zaak van een laagje vernis. Bij stoten ziet men onmiddellijk de inhoud. B.v. dringen bij instap pen van bus of tram. Het trei teren van een werkelijk vrij en hoogstaande persoonlijkheid. Kannibalisme in moreel opzicht is heden ten dage een veelvul dige vrijetijdsbesteding. Inner lijke beschaving heerst m.i. meer in de lagere maatschappe lijke regionen. Daar is meer be grip voor de werkelijke le venswaarden." Mevrouw V. te G. is ervan overtuigd dat bij natuurvolken vaak een innerlijke beschaving aanwezig is. Ik geloof wel dat de opvoeding tot beschaafde mensen vooral in een gezin moet beginnen. Als ouders wel levend zijn zullen de kinderen dat overnemen. Op de scholen evenzo. Het valt mij op dat het ge haast en het gejacht van het westen hier (lezeres woont in Overijssel) niet voorkomt, waardoor er automatisch geen gedrang is bij een bus of in een winkel. De aard van de mensen hier is: doe het langzaam. Je wordt zelf ook veel rustiger. Er staan wej hele groepen bij een bus te waditen, maar als de bus komt, gaat het rustig en bedaard. De jeugd laat je meestal voorgaan. De chauf feurs hebben er overigens in de bus de wind onder. Als het spul te luidruchtig wordt is een klei ne vermaning meestal voldoen de om wat af te remmen. In de winkels is het mij al enkele malen gebeurd, dat er gevraagd werd: „Heeft u soms haast? Ga dan maar voor." Hiermee wil ik maar zeggen dat de volksaard ook een stem in het kapittel heeft. Over het algemeen is hier meer een stre ven elkaar te helpen dan elkaar te kwetsen." Ook mevrouw D. te R. heeft het over 't in- en uitstappen in bus of tram: ,.Je kunt je dan soms verwonderen dat de persoon waar je het niet van zou verwachten je helpt en de gene waar je zo in stilte op gerekend had, je (om het eens Rotterdams uit te drukken) van de sokken loopt Een al ouder wordend mens is er zo fijn mee geholpen als er, zonder dat je het behoeft te vragen, eens iets voor je uit de hand genomen wordt Die in nerlijke beschaving die wij bij anderen zoeken, moet wèl eerst De mens In de tropen toont zijn beschaving o.a. in het verkeer, waarin het dan ook heel wat wel levender toegaat dan bij ons. Hier een beeld uit Djocja. van onszelf uitgaan. Temeer als wij ons christenen willen noe men, om zo ons geloof te belij den." Tot slot mevrouw S. te P. die wat cynisch stelt: „Om inner lijke beschaving bij iemand vast te stellen is heel gemakke lijk. Je hebt daar alleen maar een gebrek voor nodig. Direkt heb je dan door, wie zich tracht te verplaatsen in je toestand, zonder je een zielepoot te vin den en medelijdend te doen, je te helpen. Nu kan iemand die gezond van lijf en leden is, zich onmo gelijk verplaatsen in wat het is, een handicap te hebben. Dat moeten we altijd goed voor ogen houden. En dan moet ik toegeven dat er zeer velen zijn (ook jvel van wie je het nooit zou verwachten) die je de nodi ge hulp geven. Voor je stoppen, zodat je rustig over kunt steken, enz. enz. Ja, op dat gebied valt het gedrag van het publiek heus wel mee." Hoeveel ongelukken gebeuren er niet doordat kindéren onver hoeds flessen en potjes openen met gevaarlijke inhoud? In En geland kwam men op het idee, aldus Times, een bepaald pil lenflesje te laten testen door de gastjes van een kinderdagver blijf. Ze probeerden te rukken en te trekken, ze beten en draai den, ze gebruikten hun nagels maar ze moesten het na vijftien minuten opgeven. Eén kleuter mopperde: dat is getover. Daarmee demonstreerden kleuters van drie en vier jaar de doelmatigheid van een nieuw type verpakking die de fabrikant betitelt als „bestand tegen kinderen". In Canada en Amerika is het aantal vergifti gingen van kinderen al terugge lopen door gebruik van het flesje. Kinderen zien ge neesmiddelen nog al eens voor snoepjes aan... De kinderen van Mulgrave Nursery mochten tien dagen lang elke dag vijf minuten pro beren de verpakking te openen. Juffrouw Pamela Autie, de leidster, vulde ze met speel goed-pennetjes. Ze vroeg de kinderen ze eruit te halen om ze op het bijbehorende bord te prikken. Zoals gezegd, het lukte niet. Tussen 1964 en 1968 stierven in Engeland tweehonderd kin deren aan vergiftiging en 66000 moesten worden opgenomen in een ziekenhuis. Sommige kinde ren liepen onherstelbare hersenbeschadiging op. Het nieuwe flesje gaat pas open door een gelijktijdige druk- en draaibeweging met de palm van de hand, een sim pele manoeuvre die door oude ren en reumapatienten kan wor den volbracht, maar ze vereist een zekere druk die door kleine kinderen niet kan worden opge bracht. Als er op gestampt wordt, kan het flesje breken, maar het is sterk genoeg om heel te blij ven als ermee wordt gesmeten. Binnen twee maanden zal het flesje op de markt zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17