Vliegtuig na 198( „mammoet" voor duizend passagiers Wie stuurt ons leven en waarheen? DEZE WEEK Gezegd Prof. ir. H. Wittenberg ZATERDAG 11 MAART 1969 Groter dan de Concorde ia de Boeing SST. Bij een startgewicht van 300 ton kan dit toestel 280 pas- eagiers de lucht inbrengen. BARRE WINTER In het noor den des lands, een zéér koude maart, een Limburgse vinder kan zijn eerste kievitsei niet kwijt, en zo Is het dan toch maar weer lente geworden, nog maar twee weken voor de Paas. Bij de Partij van de Arbeid luwt de storm: Van der Louw blijft In het bestuur en cr komt geen bui tengewoon congres. Schmelzer voorspelt (bij de KVP) dat er geen progressief akkoord zal ko men. De Tweede Kamer doet het bij het volk niet zo bijzonder goed, bfijkt op het reclamecon gres in het (pas geopende) Haagse Congresgebouw: er kan net een 6 plus af, en er is al een advertentiecampagne voorgesteld om de Kamer populairder te ma ken. De omroepwet wordt niet uit gesteld, de omroepen krijgen vaste tv-avonden, het modera- men der Hervormde synode dringt bij de Gereformeerden op meer eenheid aan de reekds bank overvallen is in Susteren voort gezet In de sociaal-economische hoek deze week vooral de bus stakingen in Friesland: een zenu wenoorlog, dreiging met massaal ontslag, geruchten over het op heffen van busondernemingen. Onzekerheid over de goedkeu ring van de bouw-cao. Het centraal economisch plan 1969 waarschuwt tegen over- besteding en bepleit doorbreking van de loon-prijsspiraal. De ertsen bevriezen hun tarief en voorkomen een prijsstop. Rotter dam gaat zich op de minister beroepen tegen het provinciaal verzet tegen een containerhaven op Naaldwijks grondgebied. AKU en de Belgische UCB gaan activiteiten bundelen en uit wisselen, Philips komt met een winststijging van 24 procent en aandelen van een tientje (in plaats van 25), de jubilerende Credletbank meldt een recordom zet, bij de Veenendaalsche moe ten wellicht 600 man verdwijnen, Verolme krijgt een krediet van 25 miljoen gulden voor zijn mam- moetwerf. Buiten ons land trekt de ope rette Anguilla de aandacht: Britse parachutisten herstellen zonder slag of stoot een nauwe lijks verstoorde orde op het Ca ribische Slangeneiland (zo groot als Terschelling, 6000 inwoners) en men zegt dat het erom gaat, Amerikaanse gangsters te verja gen. President Webster belooft lijdelijk verzet. Van het rode front: het com muniqué van de rode top over Europa Is matig (geen felle aan vallen op Bonn). Nieuwe inciden ten vergiftigen de sfeer aan de Russlsch-Chinese grens en de Russen zouden al met atoomra ketten hebben gedreigd. Nlxon besluit tot een goedko per antl-anti-raketsysteem, de Gaulle zet met het aangekondig de referendum zijn eigen politie ke lot in, Engeland stuurt een oorlogsschip naar Nigeria en Rusland wil wel tussen Biafra en Nigeria bemiddelen. De inciden ten aan de Israëlische grenzen duren voort, vliegongelukken srisen honderden mensenlevens in Venezuela en Egypte, en sinds het begin van de Parijse vre desbesprekingen nog geen jaar lang, zijn er in Vietnam al tien duizend Amerikanen gesneuveld. De KVP Is niet bereid samen te werken met een PvdA die zo chaotisch is dat zij daardoor geen regeerkracht kan opbren gen (Schmelzer). Ik zou voor geen geld met Schmelzer willen rullen (Den Uyl). Als ons officieel wordt vertelt meer ontwikkelingshulp, meer wo ningbouw, kleinere klassen, dat er geen „ruimte" is voor enz. en wij bedenken dat In ons land meer aan reclame wordt uit gegeven dan aan ontwikke- Nngshulp... dan roept de officiële propaganda het baardwekend re- cfnit in herinnering (prof. dr. J. Pen). IN de laatste drie maanden hebben drie vliegtuigtypen hun eerste succes volle proefvlucht uitgevoerd, die het begin vormt van een nieuw tijdperk in de verkeersluchtvoart. Op de laatste dag van 1968 koos de Russische Tupu- lev Tu 144 als het eerste supersone ver keersvliegtuig het luchtruim, op 9 fe bruari trok de Amerikaanse invlieger Waddel het grootste verkeersvliegtuig ter wereld de Boeing 747 voor het eerst van de grond, terwijl zeer on langs de Fransman Turcot met het Brits- Franse supersone verkeersvliegtuig Con corde de lang verwachte eerste vlucht uitvoerde. Tot heden is de ontwikke ling van het vliegtuig steeds geken merkt geweest door de bouw van snel lere en grotere vliegtuigtypen en met de komst van de bovengenoemde nieu we vliegtuigen wordt deze ontwikke ling voortgezet. De bekende Douglas DC-3 (Dakota), die reeds voor de Tweede Wereldoorlog werd gebruikt o.a. op de voormalige Indië-route van de KLM vervoerde 21 passagiers met een snelheid van 300 km/h en woog volbeladen elf ton. De grote moderne straalverkeersvliegtuigen zoals de Dou glas DC-8, vervoeren ca. 150 passa giers met een (subsone) vliegsnelheid van 850 a 900 km/h en hebben een startgewicht van ca. 150 ton. Toch zul len ook deze straalvliegtuigen niet kun nen voorzien in de groeiende behoefte aan luchtverkeer, die voor de komende jaren wordt verwacht. Prognoses geven namelijk aan dat in 1980 het passa giersvervoer door de lucht zal zijn toe genomen tot het vier- a zesvoudige van het vervoer in 1968 en voor het lucht- vrachtvervoer wordt zelfs een ruim tienvoudige toeneming verwacht. Deze ontwikkeling eist de bouw van nieuwe vliegtuigtypen met grotere vervoers capaciteit, die in dit artikel nader wor den besproken. De Boeing 747 is een vliegtuig, dat met ongeveer dezelfde (subsone) snelheid zal vliegen als de huidige straalverkeersvliegtuigen, doch is aanzienlijk groter. De kajuit kan worden inge richt voor het vervoer van 350 a 450 passagiers, die zijn gezeten op acht of negen zit plaatsen naast elkaar, welke via twee gangpaden bereik baar zijn. De ruime afme tingen van de romp, die een doorsnede van 6,5 m heeft, zullen de passagiers een comfort verschaffen, dat groter is dan bij de huidige vliegtuigen. Het gewicht van de Boeing 747 bij de start bedraagt 320 ton; typen met een dergelijk groot gewicht worden „jumbo"-vliegtuigen ge noemd. De capaciteit van de Boeing 747 is zeer groot; één vliegtuig van dit type kan per jaar ca. 200.000 passagiers over de Noord-Atlantische Oceaan ver voeren, d.i. het dubbele van het aantal dat het oceaanschip Queen Mary ingericht voor 2000 passagiers per jaar kon vervoeren. In 1970 zullen de eerste 747-vliegtuigen op de luchtlij nen verschijnen; hun aanschaf fingsprijs is ca. 70 miljoen gul den per stuk. Tot nu toe hebben 27 luchtvaartmaatschappijen waaronder ook de KLM in to taal 165 Boeing 747-vliegtuigen besteld voor een totaal bedrag van 11,5 miljard gulden. De ge zamenlijke vervoerscapaciteit van deze vloot bedraagt onge- en één achter aan de romp bij de staartvlakken). Tot heden zijn reeds meer dan 3000 stuks van deze luchtbussen besteld en zij zullen omstreeks 1972 in dienst worden gesteld. Ook bestaan plannen tot de bouw van een (tweemotorige) Europese luchtbus (type A-300), waarvan de verwezenlijking echter nog steeds niet geheel zeker is. De Boeing 747 en de genoem de luchtbussen zijn voorzien van motoren, die moeten wor den beschouwd als een verdere ontwikkeling van de huidige straalmotoren. Het geleverde vermogen wordt door een extra grote compressor, die voor de eigenlijke motor is geplaatst, aan een grotere luchtmassa toe gevoerd dan bij de huidige mo toren.. Behalve een geringer brandstofverbruik heeft dit ook het voordeel van een lagere snelheid van de gassen in de stuwstraal, hetgeen een verla ging van het motorgeluid bete kent De grote Boeing 747, voor zien van vier motoren met elk een maximale stuwkracht van twintig ton, zal dan ook minder geluidshinder bij de start ver oorzaken dan bij de huidige straalvliegtuigen het geval is. Jumbo-vliegtuigen en lucht bussen behoren tot de groep van subsone vliegtuigen, daar zij met een snelheid vliegen die lager is dan de geluidssnelheid. Supersone vliegtuigen vliegen daarentegen met een snelheid, die hoger is dan de geluidssnel heid. Voor deze vliegtuigen wordt de snelheid meestal uitgedrukt in het getal van Mach M., dat is de verhouding van de vliegsnel heid tot de geluidssnelheid, welke op grote hoogten ca. 1000 km/h bedraagt. Een vliegsnel heid van 2000 km/h komt dus overeen met een van Mach M 2. De supersone Concorde en TU-144 zijn ontworpen voor een getal van Mach M 2 2,2. Met deze typen zal de afstand Amsterdam - New York in on geveer 3'/i uur kunnen worden afgelegd, (voor de huidige subsone straalverkeersvlieg tuigen en de toekomstige Boeing 747 is de vluchtduur voor dit traject ca 7V» uur). Behalve een voordeel voor de passagiers, geeft de toepassing van supersone vliegsnelheden aan de luchtvaartmaatschappij het profijt dat het vliegtuig per jaar een groter aantal vluchten kan uitvoeren. Ook verhoging van de vliegsnelheid geeft dus een vergroting van de ver voerscapaciteit. Toepassing van supersone vliegsnelheden leidt tot een aantal problemen, welke sa menhangen met het optreden van discrete drukgolven in de stroming om het vliegtuig, die schokgolven worden genoemd. Door deze schokgolven is de weerstand van het supersone vliegtuig in verhouding tot het vliegtuiggewicht groter dan voor het subsone vliegtuig, het geen een groter brandstofver bruik betekent. Hierdoor is de verhouding tussen betaalde la ding en startgewicht van het supersone vliegtuig kleiner dan van een subsone type. Voor een vlucht over de N. Atlantische Oceaan gebruikt de Boeing 747 b.v. een brandstof- gewicht gelijk aan 29 pet. van het startgewicht; de lading be- draagt 15 pet. van het startge wicht. Voor de supersone Con corde is het brandstofgewicht daarentegen 47 pet. en de la ding slechts 8 pet. van het startgewicht. Dit heeft tot ge volg dat het supersone ver keersvliegtuig duurder in ex ploitatie zal zijn dan de huidige en de toekomstige, nog econo mischer subsone typen. Verwacht wordt dan ook dat hierdoor in het toekomstige luchtverkeer twee soorten van vervoer zullen ontstaan: het goedkope „langzame", subsone vervoer en het duurdere, snel lere, supersone vervoer. De schokgolven, die door het supersone vliegtuig worden op gewekt, veroorzaken nog een geheel ander probleem. Zij strekken zich uit tot op de grond en veroorzaken daar de supersone knal of boem. De verwachting is dat de sterkte daarvan aan de grens van het toelaatbare zal liggen. Slechts de ervaring, die zal worden opgedaan met typen als de Concorde en de TU-144, kan leren in hoeverre de veroor zaakte geluidshinder voor be volkte streken aanvaardbaar is. Mogelijk zal blijken dat su persone snelheden slechts bo- SINDS 1962 HOOG LERAAR IN HET ONT- WERPEN VAN VLIEG TUIGEN EN IN VLIEG TUIGMECHANICA 6AN DE TECHNISCHE HOGESCHOOL TE DELFT, BESPREEKT HIER DE GIGAN TISCHE ONTWIKKE. LINGEN IN HET Cl- VIELE LUCHTVAART. VERKEER. EEN TECH. NISCHE „KLUIF", WAARMEE IEDEREEN TE MAKEN KRIJGT. Eén van da compartimenten in de Douglas DC-10, die ruim 300 passagiers kan vervoeren. veer de helft van het gehele geregelde luchtvervoer dat in 1968 plaats vond. De Boeing 747 is in het bij zonder ontworpen voor het luchtverkeer over lange afstan den (6000 7500 km). Ook voor de kortere afstanden zijn thans echter subsone straalvliegtuigen in ontwikkeling, welke aanzien lijk groter zijn dan de typen, die op dit ogenblik voor het korte en middellange afstandsverkeer worden ge bruikt. Men noemt deze nieuwe typen meestal „luchtbussen", waartoe de Amerikaanse Lock heed L-1011 en de Douglas DC-10 behoren, die 250 300 passagiers kunnen vervoeren (startgewicht ca. 180 ton). Een andere naam voor deze twee typen is „Tri-jet", daar zij drie straalmotoren hebben (twee motoren onder de vleugel ven de wereldzeeën kunnen worden toegepast, hetgeen aan het gebruik van het supersone verkeersvliegtuig aanzienlijke beperkingen zal opleggen. Zoals bekend, bestaan ook in de VS van Amerika plannen tot de bouw van een supersoon verkeersvliegtuig, die aldaar meestal met SST wordt aange duid (Supersonic Transport). Dit Amerikaanse project is reeds sinds 1958 in studie en het door Boeing uit te voeren ontwerp heeft nog zeer onlangs belangrijke wijzigingen onder gaan, waardoor de verwezenlij king van dit vliegtuig aanzien lijk is vertraagd. De Ameri kaanse SST wordt voor een nog hogere snelheid ontworpen dan de Concorde, nl. 2700 km/h d.i. een getal van Mach M=2.7. Tengevolge van stuwing en wrijving ondergaat de lucht in de stroming om het vliegtuig bij supersone snelheden een aanzienlijke verhoging in tem peratuur, waardoor ook de constructie van het vliegtuig aan hoge temperaturen wordt blootgesteld. Dit verschijnsel wordt aërodynamische verhit ting genoemd. Voor de Concor de en de TU-144 is een getal van Mach M=2 a 2,2 gekozen, omdat in dat geval de tempera tuur van de vliegtuighuid niet hoger wordt dan ca 100 gr. C, waarbij het nog mogelijk is de vliegtuigconstructie uit te voe ren in de gebruikelijke alumini- umlegeringen. Voor de Boeing SST wordt de huidtemperatuur echter ca. 300 gr. C en dit vliegtuig zal daar om vrijwel geheel van titanium moeten worden vervaardigd. De technologie van dit nieuwe, hit tebestendige materiaal is in Amerika o.a. ontwikkeld ten behoeve van militaire ge vechtsvliegtuigen, die zijn ont worpen voor de vlucht met een getal van Mach M=3. De Boeing SST is ook aan zienlijk groter dan de Concorde en kan ca. 280 passagiers ver voeren bij een startgewicht van 300 ton. Voor de Concorde be dragen deze cijfers: 130 passa giers en 166 ton. De Russische TU-144 is nog iets kleiner. Kan de Concorde bij een succesvolle beproeving reeds in 1972 op de luchtlijnen verschijnen (er zijn opties genomen op 74 stuks), dit zal voor de Amerikaanse SST aanzienlijk later zijn en zeker niet voor 1976. Op dit type zijn reeds 122 opties genomen, waaronder zes door de KLM. De ontwikkeling van deze jumbo- en supersone vlietuigen vereist enorme investering» Aan het Concorde-projl wordt ongeveer vijf miljJ gulden uitgegeven. De vi kleinere Concorde zal dan oi, evenveel gaan kosten als I grote Boeing 747 (ca 70 miljJ gulden). De Amerikaanse S» zal ongeveer tweemaal zo dul worden. Verwacht wordt, eti deze grote investeringen v»j vliegtuigindustrie en lucw vaartmaatschappij verantwow zijn i.v.m. de grote vlucht i het luchtvervoer in de toekafl zal gaan nemen. Gezien het grote belang ftl het luchtverkeer in de wel van morgen, mag ons land gelukkig prijzen dat het» staat is gebleken een aandeel! de ontwikkeling van de luca vaart te leveren. De KLM vel zorgt een niet onbelangrijk del van het wereldluchtvervoerf heeft zich, zoals hierboven va meld is, door bestellingen f opties reeds verzekerd van tijdige indienststelling van ei kele van de modernste vljJ tuigtypen. Daarnaast heeft onze nn nale vliegtuigindustrie onkl de 500ste Fokker KI Friendship verkocht met eenjl zamenlijke opbrengst van bid twee miljard gulden! Thans 1 ook de F-28 „Fellowship" f| reed en gaat een veelbelove toekomst tegemoet in een wen Goethe heeft eens gezegd: Wie wetenschap en kunst bezit, heeft (daarin ook) godsdienst; wie evenwel noch wetenschap noch kunst bezit, die mag religie hebben. Met andere woorden: pure godsdienst is goed voor de onontwikkelden en onkunst- zinnigen. Toch blijft de godsdienstige trek bij de wetenschapsman een krie belige zaak. En dat. naar het mij voorkomt, vooral vandaag. Als leek en uit nieuwsgierigheid nogal eens neuzende in allerlei we tenschappelijke lectuur, valt het mij op hoezeer er in de we tenschappen zich een drang tot synthese en totaliteit doet gelden. Door de enorme vooruitgang in de natuurwetenschappen Is het ouder wetse materialisme achterhaald. De tegenstelling tussen materie en geest doet het niet meer. Vol gens de auteur van het boek waar over we hier enkele opmerkingen maken. ..leeft In vele beoefenaren der verschillende takken van we tenschap het streven naar een eenheid achter de veelheid der wetenschappen" (73). ,,De tijd schijnt aangebroken te zijn voor de ontwikkeling van een totali teitsbesef" (84). In plaats van tegenstellingen neemt men liever polariteiten san: b.v. de enkeling kan niet zonder de gemeenschap en omge keerd; tussen die beide bestaat een polaire spanning. Om zich in al die spanningsvel den te kunnen bewegen is stuur manskunst nodig. Het Griekse woord voor stuurman is ons be kend in zijn verfranste vorm van gouverneur, bestuurder. Aan dat Griekse woord is ontleend de term cybernetica, „de levenskunst om te sturen" (13). Voor een deel is de cybernetica, zoals wij dat zeggen, ingescha pen". anders zouden wij onze be wegingen niet kunnen beheersen en aanpassen aan de eisen van het moment (b.v. rechts houden). Er zit in al het geschapene dus al een drang naar evenwicht; treedt er een afwijking op ten op zichte van een bepaald doel, dan ontstaat tegen die afwijking een afweer, die .tegenkoppeling" wordt genoemd. „Elk deeltje van de na tuur streeft naar een evenwicht met de buitenwereld, dus In be ginsel naar een evenwicht In het heelal" (11). Nu Introduceert de auteur, op het voetspoor van zijn leer meester, prof. Bok. een psychocy- bernetica, een stuurmanskunst dus waarbij aan de menselijke geest de leidende rol is toebedeeld.Het streven naar evenwicht Is een streven dat gekend en geleid moet worden, wil het tot zijn doel geraken. De individuele mens, noch de menselijke samenleving, kan zich laten gaan als een zichzelf auto matisch besturend vliegtuig. Bo vendien bestaat er bij de mens een ruimtelijk besef (wij zouden zeggen een religieus bewustzijn); de godsdienst is een te belangrijk fenomeen in het menselijk leven om dat te kunnen wegpsycholo- gl8eren. De auteur, natuurwetenschap pelijk en filosofisch geschoold, tracht het verschijnsel van de godsdienst met het hem ten dienste staande apparaat te bena deren. Hij komt tot een herwaarde ring van het begrip 'geest'. Had Einstein halt gehouden bij de snel heid van het licht, de auteur ziet niet in waarom geen snelheden daarboven te denken zouden zijn. Hij noemt dat superlumineuze snel heden en brengt die in verband met ons begrip .geest'. Populair gezegd zou geest zijn datgene wat sneller is dan het licht (138). In een volstrekte snelheid vallen begin- en eindpunt samen. Dit noemt de auteur „een eeuwig Nu, waarbij het statische Nu samenvalt met de grootst mogelijke snelheid" (14) Hij brengt dit in verband met denkbeelden van de grote psycho loog Jung, die zegt dat parapsy chologische verschijnselen (b.v. te lepathie) niet aan tijd en ruimte gebonden zijn. Jung gebruikt hiervoor de term synchroniciteit, dit ook in verband met zijn theorie van het .collectief onbewuste' (het onbewuste zielele- ven van ieder mens .nondt uit In Naar aanleiding van dr. M. Lietaert Peer- bolte,, Psychocyberne- tic a, een psychisch- energetische inleiding, uitg. De Bezige Bij, Amsterdam, 286 blz. een gemeenschappelijk onbewust- zljn, waarin oervoorstellingen le ven die alle mensen van alle tij den, waar ook ter wereld, gemeen hebben en die zich b.v. In dromen en poëzie manifesteren). De schrijver wil het begrip geest" weghalen uit godsdienst en filosofie en onderbrengen bij de natuurwetenschap. Hij doet dit uit erst voorzichtig en wetenschappe- lijk-beschelden, maar op de ach tergrond voelt men de grote be hoefte aan een totaliteitsdenken dat ook de essentie van de religie In zich wil opnemen, om Goethes uitspraak waar te maken, dat wie wetenschap (en kunst) bezit, daar in ook de religie te pakken heeft. In dit moeilijke boek mist de argeloze lezer een duidelijke en uitvoerige confrontatie met de de monie In de menselijke samenle ving. Het fenomeen .schuldbewust zijn' komt niet aan de orde. Men voelt In heel dit boek duidelijke restanten van een verouderd ra tionalistisch optimisme. Hier is ik spreek als terzake niet-de8kundige, maar geïnteres seerd en ontvankelijk lezer een moderne harmoniseringspoging gaande, dit terwijl wij theologisch Juist bezig zijn verouderde harmo nisaties (b.v. van de evangeliën) af te wijzen. Aan de andere kant kan men alleen maar toejuichen dat de tota liteit van alles steeds meer in het gezicht komt, dat er een middel puntzoekend streven aan de gang is en dat het specialistisch isole ment van de vakwetenschappen als op den duur onhoudbaar wordt ervaren. DR. C. RIJNSDORP waarin een steeds grotere vra naar luchtvervoer bestaat. Voor dit vervoer zullen i alleen de zeer grote vliegtuig nodig zijn die in dit artikel a beschouwd, doch evenzeer ve honderden vliegtuigen van kle ner type, zoals de Fokker F-! en F-28. Reeds thans bezinnen vliegtuigontwerpers zich op t? pen, die in de verdere toekons nodig zullen zijn ter vervangit van de genoemde typen vooró jaren 1970-1980. Men verwac b.v. dat na 1980 subsone „i moet"-vliegtuigen voor passagiers (of zelfs meer) ns een startgewicht van 600 a ton zuilen worden ontwikkel Voor het luchtverkeer on korte afstanden is de ontwikte ling van vertikaal startende f landende subsone toestelk voor 100 150 pas waarschijnlijk (zg VTOL-vliegtuigen, „Vertic Take-Off and Landing"). Voor het afleggen van zé grote afstanden (groter dan b. 8000 10.000 km), zal vliegsnelheid vermoedelijk aanzienlijk worden verhoef boven de snelheid van de te noemde supersone toesteüé Men spreekt dan van „hyper* ne" vliegtuigen,, die word» ontworpen voor de vlucht tof een getal van mach M=5 i' (vliegsnelheid 5000 W km/h). Door het gebruik van VT0L- subsone-, supersone- e persone verkeersvliegtuigen z* in de toekomst kunnen word» bereikt dat elke luehtverbio- ding een reistijd zal vragen vz twee tot drie uur, ongeacht af te leggen afstand, tf- maatschappelijke betekenis een dergelijk vervoerssysteem kan moeilijk worden oversein- daar de wereld hierdoor veel kleiner zal zijn dan zij thans reeds door de huidige luchtvaart is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14