EEN MINI-DRAMA ACHTER ZEEDIJK Dieper duiken naar olie en gas Vaak is iets te doen aan aangeboren afwiikingen Kostbare Karweien predikant uit jutten ging Waar eens de Terwijl de 6 miljoen stierven bijlage van het kwartet 1 IA7WDAQ 22 MAART >969 Nóg staat het plaatsnaambord ian da ingang van het dorp: hoe lang nog? wordt geheel aan het Industriege bied van Delfzijl toegevoegd en Oterdum wordt gedeeltelijk haven terrein) zijn enige ontelgeningspro- eedures voorafgegaan, want zo gemakkelijk laten Groningers zich niet van hun bezit verdrijven. Niet in het minst goedschiks be reid te vertrekken was raadslid mej. mr. J. L. M. Toxopeus Pott, die in Oterdum 'n groot landbouw bedrijf heeft. Zij liep huilend uit een raadsvergadering weg: „Als iets, dat het doel van je leven is leweest zo gemakkelijk wordt af- lenomen, wou ik dat Ik deze dag niet had hoeven te beleven". Heveskes woont nog een handvol mensen In een paar hui len en boerderijen, die verspreid r jf Na de verschrikkelijke waters noodrampen in Oterdum bleek er voor een dijk tussen zee en dorp nauwelijks plaats zeedijk definitief aan het waterge weld onttrokken. Van het vroeger zeer welvarende dorp was toen echter al weinig meer over: de haven was verdwenen, evenals de vier bolwerken, de borstwering en de grachten. Nu ligt Oterdum dromerig op het einde te wachten. Op de plaats waar al in 1237 een kerk stond, kreunt het huidige antieke kerkje onder de harde zeewind. Onder houd wordt er niet meer aan ver richt. evenmin als aan het mi ni-kerkhofje rond de kerk, waar hoog gras zerken uit 1670, 1684 en 1721 overwoekert. De zee zal er geen vat meer op krijgen, maar ook Deltawetten houden geen reke ning met hetgeen velen lief is. Zo komt aan alles een einde... A. K. HULST Interieur van het pittoreske kerkje van Oterdum. Vanfa de kan sel keek de dominee over de dijk en geen scheepsramp op de Eems ontging hem. liggen tussen kale plekken van vroegere bewoning en ruïnes. Ech ter niet alles In het dorp wordt afgebroken: als een waarschuwen de vinger zal de oude kerk blijven staan, in de toekomst omgeven door moderne industriecomplexen. Dit gebouw Is een monument en zal niet mogen worden afgebro ken... 's Zondags lulden nog de klokken, maar het dorp heeft al sinds vele Jaren geen eigen predi kant meer. In Oterdum is over het vale, wit gepleisterde kerkje van dit dorp veel te doen geweest. Toen zeker werd dat het gebouwtje zou moe ten verdwijnen, was er sprake van overplaatsing naar het openlucht museum in Arnhem, „maar", zegt dorpshistoricus en diaken H. Wijn tjes (66), „de besprekingen daaro ver zijn langzaam afgegleden". Daarna werd met het havenschap, de industriepromotor van Delfzijl, over verkoop gesproken, maar het kerkbestuur wilde 150.000 van gen en het hoogste bod was nog geen f 17.000. De heer Wijntjes zegt daarover: ..Het kerkbestuur van Oterdum heeft zoveel gevraagd In verband met eventuele nieuwbouw op een andere plaats. Veronderstel dat ten zuiden van dit gebied een nieuw dorp zal ontstaan; om daar weer een kerk te kunnen bouwen is veel geld nodig. En in de vraag prijs van het kerkbestuur was na tuurlijk ook de unieke waarde van de kerk en van het prachtige orgel meegerekend". Inmiddels is ook het kerkje onteigend en de" prijs bedroeg tenslotte tegen de f 20.000. Het bijzonder pittoreske kerkje van Oterdum, gevat in een krans van bosjes en bomen, ligt precies tegen de voet van de zeedijk en de dominee kan vanaf de kansel de hele Eems overzien. Vroeger was het dorp een berucht jut- tersnest: als dominee onder de preek een schip zag stranden waarschuwde hij de kerkgangers, die onmiddellijk de dienst in de steek lieten om, met de predikant voorop, te gaan jutten... Dat was al zo toen de kerk nog midden In het dorp lag en het is vele tiental len jaren zo gebleven. Vanzelfsprekend stond het kerk je in een grijs verleden midden in het dorp, maar Oterdum lag aan zee en de bewoners hebben dat geweten. Bij de St. Maartensvloed van 12 op 13 november 1686, toen het woeste water zelfs de stad Groningen omspoelde, werd minstens de helft van alle huizen verwoest. In de veelbewogen geschiedenis van het dorp over heerst nog zo'n verschrikkelijke wa- Achter de zware zeedijken van de Eems in noordoost- Groningen speelt zich een drama in zakformaat af. Om de dynamische groei van industrieën en havenwerken in Neder lands meest noordelijke haven Delfzijl niet te stuiten, zullen - en hebben gedeeltelijk al zo'n 600 Groningers de nodige ruimte moeten verschaffen. De twee pittoréske dorpjes Oter dum en Heveskes, sterke plattelandsgemeenschappen, zullen finaal van de kaart verdwijnen en het laat zich raden dat daarachter groot menselijk leed schuilgaat. ■#- Het booreiland Transocean II werkte voor Shell op de Noordzee. vast platform bij een diepte van 30 meter 12'/2 miljoen gulden, bij 100 meter 25 miljoen en bij 150 meter 50 miljoen. Een grote rol speelt ook de afstand tot de kust wan neer een pijpleiding moet worden aangelegd. De hogedruk-, In de zeebodem begraven, aardgaslei ding van 55 kilometer lengte en met een diameter van 75 centime ter die het Leman-veld In de Noordzee met de Engelse kust verbindt, kostte 72 miljoen gulden of 1,3 miljoen gulden per kilome ter! En het werken op een plat form zelf vergt ook kapitalen: een halve ton per dag Is heel nor maal. BRAM OOSTERWUK Vorig jaar verscheen van de hand van de Amerikaan Arthur D. Morse het geruchtmakende boek ..While six million died". Bij Zomer Keuning is nu een Nederlandse vertaling uit gekomen van deze gedocumen teerde aanklacht tegen de westelijke democratieën, die in een beslissende periode hebben nagelaten, de ten dode op geschreven Joden de helpende hand te bieden. „Terwijl de zes miljoen stier ven" (399 blz, ƒ30,90) stelt niet alleen de Duitsers verant woordelijk voor de massale uit roeiing, waartegen slechts wei nigen zich hebben verzet. Het keert zich ook tegen het eigenbelang, het wanbegrip en de naïviteit bij degenen, die veel leed hadden kunnen voor komen. Het boek is intussen be kroond met de Herinne- ringsprijs van de Wereldfedera tie van overlevenden van Ber- gen-Belsen. In Heveskee, dat eenmaal onge veer 350 zielen telde, is de ontta keling al geruime tijd geleden be gonnen. Tussen de ruines staan nog •(echts enkele huizen en boerderij- t overeind. De ontluistering van >1» historische dorpje Oterdum •tut op het punt van beginnen. tM niet al te lange tijd zullen de 250 bewoners zich elders moeten wstigen. Het café Is el ontruimd m het kerkkoor Is wegens gebrek lan „stem" opgeheven. ter9noodramp, de Kerstvloed van 1717, toen het water nog twee voet hoger kwam. Bij die twee watersnoodrampen kaapte de woeste Eems veie me ters land en spoelden de huizen in het oostelijke deel van het dorp weg. De kerk kwam bijna aan de waterkant te staan, werd eerst provisorisch beveiligd door een dijkje en later door een zware Aangeboren afwijkingen, lichamelijk of geestelijk, blij ken in tachtig procent van de gevallen hetzij geheel te kun nen worden gecorrigeerd, dan wel hun ernstig karakter min of meer te kunnen verliezen. Mow dan moeten zij in een vroeg stadium van het leven op de juiste wijze worden be- hondeld. Dat leert een tienjarige erva ring in de Verenigde Staten, tot nu toe het enige land waar de ilrijd tegen deze afwijkingen systematisch wordt gevoerd. De belangstelling voor wat daar in deze sector wordt gepresteerd is froot. Vandaar, dat in septem ber een internationaal congres over dit onderwerp in het Ne derlands Congresgebouw te Den Haag zal worden gehouden. De afwijkingen kunnen zowel door erfelijke factoren als door bepaalde omstandigheden tij dens de zwangerschap worden veroorzaakt (letsel dat tijdens de geboorte wordt opgelopen rekent men niet tot de aangebo ren afwijkingen). Geschat wordt, dat zeven procent van de geboorten een of meer ernstige afwijkingen heeft. In de VS gaat het om een kwart biljoen baby's per jaar. Nadat met de vinding van het Salk-vaccin een duidelijke overwinning was geboekt in de strijd tegen de kinderverlam ming ging de Amerikaanse ge zondheidsorganisatie The Natio nal Foundation - March of Di mes zich toeleggen op het on derzoeken, voorkomen en gene zen van aangeboren afwijkin gen. Thans beschikt deze organisa tie, door president Franklin D. Roosevelt destijds gesticht, over meer dan honderd centra, zowel voor onderzoek als behandeling, die verdeeld zijn over vrijwel alle staten van het land. Veel aandacht wordt besteed aan prenatale zorg, waardoor de kansen op aangeboren afwij kingen worden verminderd Vaccinatie kan bepaalde oor zaken van aangeboren afwij kingen wegnemen. Dit geldt voor z.g. rhesuskinderen en ook als de moeder in de kritieke maanden van de zwangerschap rode hond krijgt. Tegen rode hond zijn vaccins in ontwikke ling, die nog worden getest. Zij zullen, naar verwacht wordt op korte termijn beschikbaar ko men. In de strijd tegen aangeboren afwijkingen speelt voorts het afraden van zwangerschap op grond van hel bestaan van er felijke factoren een rol. In an dere gevallen kan door behan deling worden voorkomen, dat Het zoeken naar olie en gas in de zeebodem zal zich de komende jaren in steeds dieper water gaan afspelen. Dat is nodig omdat de wereldbevolking almaar meer energie verbruikt en de bestaande vindplaatsen niet onuitputtelijk zijn. De eerste twintig jaar moet de vraag naar olie meer dan tweemaal en die naar aardgas driemaal zo groot worden als nu. En naar verwachting zullen we ongeveer éénderde van de nieuwe olie- en gasreserves onder de zee bodem aantreffen. Exploratie en (eventueel) exploitatie van olie en gas ver van de kust is technisch moge lijk, maar de kosten zijn enorm hoog. Het boren op de huidige diepten kost reeds drie- tot vijfmaal zoveel als op het land; naarmate de waterdiepte toeneemt, stijgen vooral de ontwikkelingskosten. De nog jonge speurtocht naar olie en gas in de zeebodem heeft zich de laatste Jaren snel ontwik keld. In 1949 bestond er nog maar één verplaatsbare boorinstallatie, waarmee In ongeveer zes meter diep water kon worden geboord. Nu zijn er bijna tweehonderd, waarvan de nieuwste tot driehon derd meter diep kan gaan. De jacht op olie en gas, die na de oorlog in de Golf van Mexico be gon, strekt zich thans uit tot de continentale plateaus van ongeveer zeventig landen, over de gehele wereld verspreid. En de ontwikkeling is zo dat steeds dieper en woeliger water wordt opgezocht. Tien jaar gele den was vijftig meter een behoor lijke prestatie, nu zit men reeds zesmaal zo diep. Dat is mogelijk geworden omdat de olie maatschappijen vele problemen hebben overwonnen, vooral wat betreft de construktle van boorei landen die werk moeten doen in gebieden waar hevige stormen kunnen woeden. De vele eilanden die momenteel op de Noordzee boren een der onbereken- baarste zeeën zijp daarvan het bewijs. De techniek houdt gelijke tred met de behoefte aan uitbreiding van het zeebodemonderzoek. De laatste ontwikkelingen duiden erop dat geboord zal kunnen worden tot voorbij het continentale plat (tot ongeveer tweehonderd meter diep) naar het zeewaarts steiler afda lende gebied, de z.g. continentale helling. Amerika blijft de toon aangeven. Bij Californië is reeds in driehon derd meter diep water geboord en er is een pian voor een boorput vierhonderd meter onder water.- In dien op dergelijke diepten vaste produktieplatforms op de zeebo dem moeten worden opgesteld, zou elk platform aanzienlijk hoger moeten zijn dan de Eifeltoren. Olie en gas zelf zitten vaak kilometers diep in de bodem. Een belangrijk punt bij het ont wikkelen van energlevelden in die pe wateren Is daarom het zoeken naar nieuwe methoden, omdat in die gevallen geen gebruik kan worden gemaakt van va9te plat forms. Men zal zich verder moeten richten op diepdrijvende ver plaatsbare boorinstallaties, die hebben aangetoond stabiel te zijn. Twaalf meter of meer beneden het wateroppervlak hebben deze installaties een aantal cilinders die geen last hebben van golfwerking. Ze geven de installatie tevens het drijfvermogen. Vrijwel alle olie- en gasvelden vereisen ter plaatse faciliteiten voor het verzamelen, meten en pri mair behandelen van de produktie. Boren in de zeebodem is vuil en zwaar werk. En het is mogelijk die onder te brengen op een diepdrijvend pro- du.ktieplatform, dat permanent aan de zeebodem is verankerd. De verbinding tussen platform en de putten komt tot stand door flexibe le pijpleidingen. Na behandeling kunnen de produkten vanaf het platform via een pijpleiding aan land worden gepompt of wat be treft olie in drijvende opslagtanks worden overgebracht en later per schip worden afgevoerd. In plaats van het op de bodem rustende platform is het ook denk baar een compleet onderwater-pro- duktiesysteem te construeren, waarbij dus alles onder water zit. In de Verenigde Staten is een der gelijk systeem aangekondigd, met een opslag-capaciteit van 5500 ton olie. In diep water zou zo'n installatie niet op de bodem zelf behoeven te rusten, maar zich ruim beneden het wateroppervlak kunnen bevin den (bereikbaar voor duikers, met het oog op onderhoud). Duikers spelen bij het onderwa- terboren, afwerken en onderhou den van putten een belangrijke rol. Er zijn proeven genomen met op afstand bediende „zwemmende ro- bot"-machlnee, die afsluiters kun nen bedienen en andere eenvoudi ge handelingen kunnen verrichten, maar de mening dat de mens niet kan worden gemist, wint toch steeds meer veld. Het is op dit ogenblik mogelijk duikers op een diepte van 185 tot 220 meter te brengen en veilig te laten werken. Het onderzoek naar duikwerk op grotere diepten gaat echter door en men verwacht dat binnenkort duiken tot 300 meter diepte een routinekwestie zal zijn. Maar wat over tien jaar, als men op diepten tot duizend meter komt? Dan zullen de olie maatschappijen toch duikers nodig blijven hebben, die bijv. kunnen werken vanuit een soort miniatuur duikboot, via van binnenuit bedien- bare mechanische armen. Derge lijke ingenieuze apparatuur blijft echter kostbaar, evenals alle ande re zaken die voor boren op zeer grote diepten nodig zijn. Dèt wordt het grootste probleem voor de toe komst. Een paar cijfers van het boren en exploiteren ven gas en olie In de huidige diepten geven daarvan een goede indruk. Voor de Noord zee bijv. koat de bouw van een een ziekte van de moeder zich aan het ongeboren kind mee deelt. Verder wordt operatief in grijpen kort na de geboorte toe gepast bij vergroeiingen, zoals die zich kunnen manifesteren in extra vingers of tenen of in een gespleten verhemelte. Sommige afwijkingen worden echter pas op latere leeftijd manifest. Het totale terrein van de aan geboren afwijkingen is uiterma te gecompliceerd. Vorderingen zullen niet anders dan bij stuk jes en beetjes kunnen geschie den. De Amerikaanse instelling steunt wetenschappelijk onder zoek aan bijna dertig instituten, ook buiten Amerika. Pas nog werd in San Diego, Californië, het Salk Instituut opgericht, dat zich zal concentreren op fundamenteel boilogisch onder zoek. Het is de bedoeling dat dit instituut onder leiding van dr. J. Salk zarl uitgroeien tot een team van twintig hoog gekwali ficeerde wetenschapsmensen, gesteund door honderden we tenschappelijke assistenten. Ook specialisten uit andere lan den zullen op tijdelijke basis medewerking aan het werk van dit instituut verlenen. TON v. d. HAMMEN De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13