INJUISTE INFORMATIES Pro"i,M"' VAN NARCOTISEUR Leraar te links voor werkweek Shell investeerde in tien jaar twee miljard gulden Webster schrijft referendum uit Splijtstof- fabriek BU BASISONDERWIJS LIGGEN PROBLEMEN Luns: Crisis landbouw in de herfst \Prof. ■I- INDONESISCHE BESCHULDIGING: Wertheim agent van Peking Produktiviteit werknemers toegenomen Lentepaar Sterven aan een gebroken hart" Eis 3 jaar voor wurging weduwe MEER PARA S GEEN PARADE IN BREDA Minder boter naar Engeland 19 VRIJDAG 21 MAART 1969 Beslissing, van hof beslaat pagina DEN HAAG De narcotiseur, die Mia Versluis verkeerd heeft behandeld, is door het Amster damse Gerechtshof veroordeeld tot duizend gulden boete. Uit de overwegingen van het hof blijkt, dat hij het vertrouwen in de stand van de geneeskunde heeft ondermijnt. Mia Versluis is. zoals bekend, uit de narcose niet meer tot be wustzijn gekomen en het hof xegt nu, dat de narcotiseur hier over deels onjuiste, deels onvol ledige en onvoldoende gegevens had samengesteld. ROME/SCHIPHOL Aan hel eind ran zijn bezoek aan Italië heeft mi nister Luns gezegd le v-rezen, dat lich in de herfst moeilijkheden voor doen om het landbouwvraagstuk in de Europese gemeenschap. Hij meent, dat Frankrijk zich niet ral losmaken van de Westeuropese Unie, omdat het verdrag o.a. de toe zegging van West-Duitsland inhoudt dat het niet zal streven naar het be zit van kernwapens. Italië steunt het initiatief van Ne derland betreffende het beleggen van een Europese topconferentie. In het algemeen bestaat tussen beide landen grote overeenstemming over Euro pese problemen. Voorts heeft Italië veel belangstel- ing voor het ultracentrifuge-project ■an Nederland, Engeland en West-Duitsland ter verrijking van uranium. Beide landen bepleitten hervatting van de ontspanningspolitiek ten op- K.ite van Oost-Europa. Het huidige «inflict tussen Moskou en Peking wen zij als aansporing tot een dialoog ijlden de westerse en oostelijke Wokken. Paus Mr. Luns sprak gisteren bijna drie F kwartier met de paus. Na afloop j beperkte hij zijn commentaar tot de I volgende zinnen: „De paus heeft zijn F gevoelens van affectie en respect on- I derstreept voor het Nederlandse volk. I Hij sprak daarbij zijn grote voldoe- I ning uit dat zoveel Nederlandse gelo- I vigen met zoveel trouw vasthouden aan de leer van de Roomse kerk en I het in die kerk heersende opperge- "g In de Nederlandse Staatscourant van gisteren worden viereneenhalve pagina ingenomen door de tekst van de beslissing van het Gerechts hof. In deze tekst worden, zoals gebruikelijk in het medisch tucht recht, geen persoonsnamen, plaats namen of afkortingen daarvan ge bruikt. Op 29 januari werd reeds het be richt verspreid, dat het hof te Am sterdam dr. B. P. de P. te Ensche de had veroordeeld. Toen werd ook gemeld, dat de beslissing in de Staatscourant zou worden gepubli ceerd. Tekort geschoten In deze beslissing over het geval van de nu al byna drie jaar bewuste loze 22-jarige Mia Versluys wordt gezegd, dat de narcotiseur in zjjn ver plichtingen. die hij had tegenover de patiënte, haar verwanten en tegeno ver de gemeenschap tekort is gescho ten. Het moet hem duidelijk zyn ge weest. dat de narcose, die tot „ont- hersening" had geleid, een gebeur tenis was „die bij de naaste verwan ten van de patiënte gevoelens van he vige verontrusting, van angst voor narcose en wellicht van een zeker wantrouwen tegenover hem veroor zaakte. Hierby kwam nog het ge vaar. aldus staat in de beslissing, dat het wantrouwen zich uitbreidde tot de narcotiseurs In het algemeen. Het hof spreekt verder uit, dat de narcotiseur onverantwoord handelde, toen hij de chirurg toestemming gaf met de operatie (een lichte ingreep, eerst aan de rechter- en daarna aan de linkerhiel) te beginnen. Het meisje had toen een bleek blauwe gelaatskleur. Tijdens het laat ste deel van de operatie constateerde de narcotiseur, dat het met de patiënte niet goed was. De chirurg vroeg of hij de operatie af kon maken. De narcotiseur zei, dat het vlug moest gebeuren. „Hartstilstand" Er volgde een onderzoek en een discussie tussen de narcotiseur, de chirurg en een in consult geroepen hartspecialist. Bij deze discussie is over „hartstil stand" gesproken. Hierna scheen de toestand van het meisje wat te ver beteren. De zogenaamde „onthersening" heeft zich voorgedaan tijdens de operatie wegens zuurstofgebrek. Zoals bekend, was de fout, dat Mia Versluys een verkeerd gas in plaats van zuurstof is toegediend. Later verklaarde de chirurg als getuige-deskundige. dat hij achteraf concludeerde, dat het meisje Tijdens de operatie „onthersend" was. Het Amsterdamse hof wil de nar cotiseur niet verwijten, dat hy na een onderzoek en in overleg met de chi rurg de operatie heeft laten voort zetten. Dood Ook wil het hof de narcotiseur niet schuldig verklaren, omdat hy de ouders een voorstel had gedaan om de medische behandeling van het meisje te beëindigen. Volgens vader Versluys vroeg de narcotiseur vijf maanden na de ope- DJAKARTA „De Amster damse prof. dr. W. F. Wertheim is een agent van Peking, die de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië tracht te saboteren en wil verhinderen, dat Den Haag hulp aan Djakarta ver leent.'' In een hoofdartikel in de Indonesian Observer wordt Wertheim beschreven «ls een linkse intellectueel en een bewonderaar van de afgezette presi dent Soekarno. Het is het tweede dagblad, dat zich de laatste dagen tegen Wertheim keert. Deze zou de communisten ook ge steund hebben na de mislukte staats- greep van 1965 en het Indonesische i leger beschuldigd hebben, de putsch zelf op touw te hebben gezett ratie een „canule" die was aan gebracht om de ademhaling van Mia te garanderen, te verwijderen om zo de dood van het meisje te bevorderen. Dit voorstel is gedaan tijdens een gesprek met de ouders in aanwezig heid van een predikant. Het verzoek van de narcotiseur is begrijpelijk, zegt het hof. De grens van het oirbare is niet overschreden. Het hof wyst in dit verband op een verklaring van een getuige-des kundige, dat de hersenen zo kunnen worden beschadigd, dat niet meer van het voortbestaan van de persoon kan worden gesproken en de uit gebreide verzorging en verpleging j niet meer vanzelfsprekend zijn. Dat was de conclusie van een gesprek tussen artsen, theologen, psycholo gen en juristen. Daarnaast, aldus het hof. bestaat de opvatting, dat het stopzetten van de medische behandeling gelijk staat met moord. Wel vindt het hof het onjuist, dat de narcotiseur zelfstandig besloot dit voorstel te doen. Een dergelijk voor stel is immers zo verstrekkend, dat het besluit met alle denkbare waar borgen moet zijn omkleed en de in stemming moet hebben van deskun dige medici. In eerste instantie had een me disch tuchtcollege in Zwolle de nar cotiseur reeds tot 1.000 gulden boete veroordeeld. Een gerechtshof legde hem. in hoger beroep, naast de boete, nog zes maanden ontzegging van de be voegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunde op. De Hoge Raad vernietigde dat arrest in cassatie en verwees die zaak voor een nieuwe behandeling naar een ander gerechtshof, dat te Amsterdam. Hearing Kamercommissie luchtverontreiniging Bezwaren in Rijnmond tegen wetsontwerp (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG De vaste Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken en volksgezond heid heeft gistermiddag ver schillende organisaties gehoord over het wetsontwerp tegen de luchtverontreiniging. Er blijken bij deze organisaties nogal wat bezwaren te bestaan tegen enkele onderdelen van het wetsont werp. Zo pleitten vertegenwoordigers van de tuinbouw-struktuurcommissie voor het Westland voor een beter waarschuwingssysteem in het gebied van de Waterweg. Het is moeilijk vast te stellen wat in dit gebied op een bepaald moment de lucht verontreinigt. De commissie probeert momenteel in samenwer king met Rijnmond een eigen waarschuwingsnet te vormen. Aan de mogelijkheid in beroep te gaan tegen beslissingen van regering of provincie wordt in het wetsont werp niet voldoende aandacht besteed. De Vereniging tot bestrijding van de luchtverontreiniging in Rijnmond vindt dat de bevolking te -finig I inspraak krijgt. De provincie is een j bij de bevolking niet erg levende instantie. Daarom zouden enkele ta- ken beter aan de Rijnmondraad kun- nen worden overgedragen. Ook de Vlaardingse kunstenaars kwamen hun bezwaren tegen dit wetsontwerp nader toelichten, 's Morgens heeft de commissie vooral gesproken over de verdeling van be voegdheden tussen de provincie en regionale instanties zoab Rijnmond en IJmond. aangehouden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De aanvraag van het Tweede-Kamerlid Van der Lek (pac. soc.) de minister van Econo mische zaken en de staatssecretaris van Volksgezondheid te mogen inier- pelleren in verband met de mogelijke vestiging van de zwavelkoolstoffa- hriek Progil in Amsterdam heeft gisteren tot een onverwacht debat geleid. Kamervoorzitter Nederhorst wildé de interpellatie volgende week toestaan, maar de heer Toxopeus (lib.) maakte bezwaren. Volgens hem I heeft Amsterdam nog geen besluit genomen en zijn B. en W. van 1 Amsterdam met enkele commissies van bijstand in gesprek. Verder zul- I len nog drie hearings worden gehou den. Roekeloos Pas daarna valt de beslissing. Men j zou wat roekeloos met het recht van interpellatie omspringen, aldus de heer Toxopeus, als de Kamer over het hoofd van de gemeente heen en voor dat een besluit is genomen over de zaak gaat debatteren. De heren Bakker (comm.) en Den Uyl (soc.) ware i het met de heer Toxopeus eens. De heer Den Uyl meende dat een Kameruitspraak een ongeoorloofde pressie op Amsterdam zou inhouden. Maar toch wilde hij het verzoek tot interpellatie op een later tijdstip, indien dat noodzakelijk zou zijn. gunstig beoordelen. De heer Nederhorst deelde mee, dat volgende week een datum zal worden bepaald, waarop de interpellatie van de heer Van der Lek wel zal kunnen door gaan. DEN HAAG De Konin- klijke/Shellgroep heeft in de af gelopen tien jaar meer dan twee miljard gulden in Nederland ge- investeerd. Hiervan werd ruim driehonderd miljoen gulden vo rig jaar uitgegeven. De investeringen hadden be trekking op de olie- en gaspro- duktie, de raffinaderij en de chemische fabrieken, het ver koopapparaat en de onderzoek centra, zo blijkt uit gegevens die vandaag tegelijk met het jaar verslag zijn gepubliceerd. De Nederlandse industrie ontving in 1968 voor 370 miljoen aan orders van de Shell, waarvan ƒ300 miljoen voor activiteiten in Nederland. In de afgelopen tien jaar ging het om een totaal bedrag van meer dan drie mil jard gulden. Btiiten dit bedrag vallen de in aanbouw zijnde en opgeleverde tankschepen, waarmee ƒ600 miljoen was gemoeid. De Shell toont met veel cijfermate- scherp. Toch heeft het chemische 'be- teiten zijn voor de Nederlandse eco nomie. Aan wettelijke sociale lasten en bijdragen in pensioenfondsen werd vorig jaar meer dan 100 mil joen betaald en aan salarissen ƒ320 miljoen. Wat de kapitaalmarkt betreft: eind 1968 had het pensioenfonds bijna ƒ1.475 miljoen belegd, door middel van leningen aan het bedrijfsleven en hypotheken, aandelen, vaste eigen dommen en in de overheidssector. De arbeidsproduktiviteit van de werknemers is in tien jaar tijd op merkelijk toegenomen. Terwijl hun aantal met bijna 23 procent terugliep van 219.000 in 1959 (alle maatschap pijen bij elkaar) tot 171.000 In 1968. is de omzet van olie, aardgas en che mische produkten per werknemer meer dan verdubbeld. Beoordeling In 1968 is een nieuw systeem voor het beoordelen van persoonlijke pres taties en het vaststellen van verdere ontwikkelingsmogelijkheden inge voerd. Ook de richtlijnen en de me thoden voor de opleiding van de em ployés voor leidinggevende functies Voor de circusgemeenschap Boltini, in Soest residerend, is het een grandioos feest: Josette ondste dochter van het circus echtpaar Dicky en Toni Boltini, is gistermiddag in het huroelijk getreden met de heer C. Vassa- lo, een telg uit een Itialiaanse circus familie. Op de foto krijgt het bruidspaar een gelukwens- kiisje van Dicky en Toni Boltini. Of het circus het paar op de huwelijksreis vergezelt, is nog niet zeker Het blad beschouwt het Comité Indonesië van Wertheim en anderen I als een westelijke voorpost van rood j China, waarvan het zegt: 'Hoezeer j haar getier ons ook irriteert, wij leg gen het naast ons neer omdat de opvattingen van het Nederlandse volk er niet in weerspiegeld worden'. WEERBERICHT STRAKS VOOR TW EE W EKEN I WASHINGTON Ameri kaanse meteorologen denken dat i het over ongeveer tien jaar mo gelijk zal zijn voor elk punt op de aarde het weer twee weken van tevoren te voorspellen. Gisteren werden gedetailleerde Plannen bekenrgemaakt voor een kostbare studie hierover. Het onder- wek. dat in mei begint, zal drie maanden vergen. De deskundigen hebben ervoor een gebied in de At lantische Oeaan uitgekozen dat ligt len oosten van Barbados. ..Bomex", de codenaam voor het experiment, heeft tot gevolg dat er 24 vliegtuigen, tien schepen, verscheide ne satellieten, een tiental zeer geraf fineerde boeien en zelfs een vreemd voertuig dat op zee uit horizontale in verticale stand kan komen in rep en roer zullen zijn. Meer dan 1500 geleerden zijn bij het exper ment betrokken. Tachtig afzonderlijke wetenschappelijke pro jecten zullen ter hand genomen wor den om te proberen inzicht te krijgen In de practisch onbekende wisselwer king tussen zee en lucht. Executies De Indonesische regering acht voorts het bestaan van een schakel tussen de communisten enerzijds en de oud-Nederlander Johannes Prin- cen en de Nederlandse journalist H. Kolb anderzijds, mogelijk. Zij ontkent, dat massamoorden zijn j gepleegd. Volgens Kolb werden en- kele duizenden gevangenen vermoord, j naar de bevindingen van Princen (vi- cevoorzitter van het Indonesische in- j fitituut voor de mensenrechten) zeker 860. Overigens bestrijdt zij niet. dal zich mogelijk excessen hebben voorgedaan tijdens militaire operaties. Zij heeft j echter geen exacte cijfers over slachtoffers. LONDEN Sterven aan een „ge broken hart" is inderdaad mogelijk. Britse medici hebben dat ontdekt bij de bestudering van een groep van vijfduizend weduwnaars. Twintig van hen stierven binnen het half jaar na het overlijden van hun echtgenote. De helft van die mannen stierf als gevolg van een hartaandoening. 's-HERTOGENBOSCH De recht bank in 's-Hertogenbosch heeft giste ren met gesloten deuren de zaak be handeld tegen de 21-jarige Marok kaanse gastarbeider Abdella M. Hij stond terecht onder verdenking in de nacht van 12 op 13 augustus 1968 de weduwe G. Verstappen (72) in Mill door wurging om het leven te hebben gebracht na haar eerst te hebben aangerand. De officier van justitie mr. J. van Mierlo achtte doodslag bewezen en eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De gastarbei der woonde met zijn vader in een tuinhuisje achter de woning van de weduwe. Omdat het huisje werd ver huurd had de bejaarde vrouw de twee mannen in haar woning geno men. MEIJEL Het driejarige dochter tje van de familie Brummans is gistermiddag, toen zij bii haar ouder- liike woning in Donk de weg opliep, door een trekker met oplegger gegre pen. Dc kleuter werd vrijwel op slag gedood. ANGUILLA Ronald Webster, die i zich als president van het eilanden- I republiek je Anguilla beschouwt, heeft de Britse vertegenwoordiger, Ton.v Lee. meegedeeld, dat een referendum j zal worden gehouden. i Hierin moet de bevolking (ongeveer J 6000 mensen) uitmaken of het eiland onafhankelijk moet worden, terug moet keren naar de federatie met I St. Kitts en Nevis of een directe band j met Engeland zal aangaan. De Anguilliaan Gumbs, die naar de Verenigde Naties is gezonden zei, dat „zijn land" bereid is een associatie aan te gaan met de Amerikaansp Maagden eilanden of met de Franse of Nederlandse Caribische ge bieden. De Amerikaan Jack Holcomb. die de Britten als ongewenste vreemde ling van het eiland hebben verwij derd, beweert dat de bevolking de aanwezigheid van de Britten niet lang zal dulden. Hij noemde de in vasie de grootste blunder die Enge land ooit heeft gemaakt. Intussen zijn nog meer para's onderweg. Reacties Om kosten te besparen BREDA In Breda zal op Konin ginnedag geen parade worden gehou- den. Als argument voert het ministe- rie van defensie de kostenbepanng aan. Wel zal het kadetten-bataljon van de KMA een mars door de stad houden. Vorig jaar kwam het tijdens de parade enkele keren tot ongeregeld heden tussen politie en jongelui die demonstreerden tegen de parade. En kele weken geleden heeft het „actie comité Koninginnedag" een groep studenten de militaire autoriteiten in Breda verzocht de parade niet te laten doorgaan. DELFT De aan de stede lijke scholengemeenschap Hugo Grotius in Delft verbonden na- tuurkundeleraar ir. J. Visser, mag niet deelnemen aan een schoolwerkweek. Hij heeft naar het oordeel van de rector drs. J. B. Wildeman, een te extreem linkse maatschappij-opvatting. Ir. Visser zou tijdens de werkweek, die direct na Pasen in Zuid-Limburg wordt gehouden, het onderwerp „derde wereldproblematiek, de pro blematiek van de ontwikkelingslan den". met de vijftig deelnemende leerlingen behandelen. Aanleiding tot het besluit van de rector, dat de natuurkundeleraar geen deel mag uitmaken van het drie manschap dat leiding zal geven aan de werkweek, was een telefoontje van een van de ouders van de deelnemen de leerlingen. Twee leerlingen zullen in verband met de kwestie niet mee gaan naar Zuid-Limburg. De heer Visser was door de organi sator van de werkweek, aardrijks kundeleraar Van der Kraan, uitge nodigd om mee te gaan. Op het pro gramma stonden de behandeling van de geologie, de biologie en de socio logie van Zuid-Limburg. Ir. Visser kreeg het laatste onderwerp toege wezen. „Daar weet ik zo weinig van, dat ik er met die leerlingen niets van kan maken", zei hij. „Daarom koos ik het onderwerp De derde wereldproblema tiek. Noch de organisator, noch de leerlingen maakten daartegen be zwaar." Rector Wildeman zegt: „Ik heb zelf, en niet de schoollei ding, besloten dat Visser niet zou meegaan. Ik heb geen bezwaren te gen de persoon van de heer Visser, maar wel tegen zijn nogal extreem linkse maatschappijbeschouwing. Met het door hem gekozen onder werp zou hij rechtstreeks politieke en maatschappelijke opvattingen in het onderwijs hebben gebracht. Dat vind ik niet juist op een openbare school. Als ik mij bewust was geweest, dat Visser klasseleraar was van de be trokken klas die de werkweek mee maakt, dan had ik de zaak misschien in andere banen kunnen leiden", al dus rector Wildeman. (Vervolg van pagina 1) Op korte termijn zal een NV wor den opgericht. U.C. Nederland, waar in de Staat en het bedrijfsleven deel nemen. Het Reactor Centrum Neder land zal in het bestuur vertegen woordigd zijn. Deze NV wordt de Ne derlandse aandeelhouder in de holding. Wat betrefi Almelo, de vestiging is nog niet helemaal zeker. De (reeds gekochte) grond daar is trillingvrij en vast, nodig voor de uiterst gevoe lige centrifuges. Deze plaats heeft bo vendien het voordeel van de aanwe zigheid van fijnmechanische in dustrieën met ervaren personeel. In totaal zijn voor een produktie van 25 ton 200 mensen nodig. Opgemerkt kan nog worden dat de minister uitdrukkelijk melding maakt van de kwestie van de paten ten. Men zou hieruit kunnen afleiden dat Engeland inderdaad nog niet erg ver is met de ontwikkeling van de ultracenlrifugc-methode en dat bin nenkort door Londen een beroep ge daan zou kunnen worden op de Ne derlandse trommels van Kistemaker. LONDEN Nederland zal vanaf 1 april slechts 8.770 ton boter in Enge land mogen invoeren. Totnutoe was het invoercontingent 18.560 ton boter per jaar. Dit is een gevolg van het Britse regeringsbesluit van gisteren de boter- invoer in Engeland met bijna 50.000 ton te verminderen om deviezen uit te sparen en de eigen producenten te beschermen. Er mag het komende jaar in totaal 397.000 ton boter wor den ingevoerd. Nieuw-Zeeland. de grootste leverancier, zal in het ko mende jaar 176.000 ton leveren, dat is 6.000 ton minder dan de vorige perio de. De protest-optochten op het nabij gelegen eiland Antiqua duren voort. In Trinidad overhandigden studenten een protestnota. Overigens is er ook instemming met de Britse stap. Pre mier Burnham van Guyana deelde mee. dat Engeland ingegaan was op een verzoek van de vorige maand ge houden Caribische Gemenebestconfe rentie. Een commentator van radio Mos kou berichtte smalend dat het be roemde monument voor Nelson op Trafalgar Square plaats moet maken voor een monumentale obelisk ter ere van de bevryders van Anguilla. Hij vergat echter dat. wie boter op het hoofd heeft, niet in de zon moet gaan staan. zijn aanzienlijk verbeterd, aldus het jaarverslag. Grote aandacht wordt geschonken aan de vorming van topfunctionaris sen en aan het geven van cursussen voor wie hen in de toekomst moeten opvolgen. Er zijn zelfs discussiegroe pen gevormd en bovendien worden opiniepeilingen gehouden, dit alles om de werknemers meer bewust te doen worden van het belang van hun plaats in de onderneming. Zoals reeds enkele weken geleden werd bekendgemaakt is het nettore sultaat van de Koninklijke'Shell groep in 1968 sterk gestegen: in dol lars uitgedrukt 18.3 procent meer. in pond sterling uitgedrukt 37 procent meer dan in 1967. (De winst klom van 266 tot 360 miljoen pond ster ling). De chemische industrie is vorig jaar aanzienlijk gegroeid. In vele sec toren was de produktie echter niet groot genoeg om aan de vraag te kunnen voldoen. De concurrentie op dit gebied is overigens nog zeer scherp. Toch heeft het chenische be drijf zich verder kunnen uitbreiden, zo wordt opgemerkt De hoeveelheid verkochte produkten steeg met on geveer zestien procent Tankers In 1968 kwamen de eerste mam moettankers voor groepsmaatschap pijen in de vaart: tegen het eind van het jaar waren vijftien schepen van ongeveer 200.000 ton in dienst, bijna de helft van het wereldtotaal in deze klasse. Eind 1970 zullen er 31 van zulke schepen zijn. Negen hiervan zullen worden gecharterd. De mam moettankers vertegenwoordigen op het ogenblik zestien procent van de eigen en gecharterde tankercapaciteit van de groep: in 1970 zal dat 30 tot 35 procent zijn. verwacht de Shell. Uiteraard daalden de vervoerskos ten van ruwe olie door het gebruik van mammoettankers. Vooral in 1968 kwamen deze schepen door de nog voortdurende sluiting van het Suez- kanaal goed van pas. Het verschepen van een ton olie per 200.000 tonner van de Perzische Golf rond Kaap de Goede Hoop naar Rotterdam kost on geveer de heltt van het transport per tanker van 50.000 ton... In Europa is Fos bij Marseille de enige door groepstankers gebruikte haven die toegankelijk is voor volbe- laden schepen van 200.000 ton. De haven van Gothenburg zal naar ver wachting eind van dit jaar op diepte zijn gebracht, en de havens van Rot terdam, Le Havre en Taranto in de loop van 1970. Voorts bestaat volgens de Shell het plan-Thameshaven en Tranmere (in Engeland), Sola (Noorwegen) en later ook andere plaatsen, te bevoorraden door 200.000 tonpers die dan eerst een deel van hun olie in een andere haven hebben gelost. Het laden van zulke schepen tot hun volle diepgang is thans mogelijk in enkele havens aan de Perzische Golf -en in Libië. In Singapore en Japan zal dat spoedig het geval zijn. NAM De Nederlandse Aardolie Maat schappij, waarin de Shell voor vijftig procent participeert, produceerde vo rig jaar 2.1 miljoen ton ruwe olie, wat vijf procent minder is dan in 1967. Vooral in het Westen van het land werd minder olie geboord. Ver wacht wordt dat het produktiepeil de komende jaren op hetzelfde niveau zal blijven De aflevering van aardgas uit Gro ningen liep op tot bijna 14,3 miljard kubieke meter, meer dan het dubbele van 1967. Buiten Groningen werd 260 miljoen kubieke meter afgeleverd. In 1968 werd 4.3 miljard geëxpor teerd en 9,6 miljard in Nederland afgezet. Naar verwachting zullen de afleveringen dit jaar oplopen tot 24 miljard kubieke meter. Tenslotte kan nog worden opge merkt dat in het afgelopen jaar meer werkzaamheden in zee werden uitge voerd voor de opsporing van aardgas en olie dan ooit tevoren. In 1965 wer den 12 zeeboringen en 24 land borin gen verricht, drie jaar later waren dat er resp. 27 en 24. In Nederland werden aan de NAM opsporingsver gunningen verleend voor dertien blokken in de Nederlandse sector van het continentale plat in de Noordzee. Minister Veringa op teach-in: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veringa van onderwijs heeft gisteravond in het Haagse Amicitia gezegd dat er te weinig studenten zijn uit de lagere inkomensklasse. De verhouding is slecht, vindt tij. Ongeveer 10 procent komt uit de laagste groep, 47 procent uit de middelbare groep en 43 pro cent uit de hoogste. Wil er verbetering komen dan zal echter eerst de toestand bij het basis- en kleuteronderwijs moeten verande ren. Daar ligt de moeilijkheid: de doorstroming vindt niet genoeg plaats. De komende nieuwe wet op het basisonderwijs zal dan ook soepel zijn. met veel experimenteermo gelijkheden. De heer Veringa gaf een overzicht van de problemen op onderwijsge bied op een door de afdeling Den Haag van de KVP georganiseerde teach-in. Ongeveer 125 belangstellen den weinig studenten, wel veel onderwijskrachten hoorden de mi nister toezeggen dat de leerlin- genschaal in de toekomst verder zal worden verlaagd. Prognose Ook de financiële problemen kwa men aan de orde. De minister haalde de achtste medische faculteit aan ter illustratie: een investering van 500 miljoen, waarbij de planning nog erg moeilijk is en de prognose vaak ver keerd Een leerling van een Haags gym nasium vroeg waarom op scholen niet aan politiek gedaan mag worden. Oud-wethouder Happel antwoordde in de plaats van minister Veringa. dat hij het best vindt als het maar blijft bij inzicht bieden en er geen beïnvloeding plaats heeft. Maar er bestaan geen regels op dit gebied. Waarop de scholier triomfantelijk besloot dit zijn rector onder de neus te wrijven, want deze had een de monstratie op zijn school om te plei ten voor het meeverkiezen van de Amerikaanse president verboden met het argument: er zijn regels en daar aan moet ik me houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 19