DREIGEMENTEN-OORLOG Patiënten aan hun hangen huisarts CHAOS OVER FUSIE BIJ SCHOENMAKERS Uit de Haagse hof geplukt Aanspraken China al oud Moskou staat geen stuk af Kernwapens zijn zinloos Propaganda is belangrijk Peking is beledigd Mensensmokkelaar kwam eerder terug Israëlische agent vrij Duitsland tegen Nationalzeitung Lenteslag Geen geheim overleg YS-Hanoi Hoessein gaat niet Nixon praten Onzin en zin TOTAAL 22 DODEN Vliegtuigen neergestort „Zuid-Afrika moet zich terugtrekken**' VRIJDAG 21 MAART 1969 (Van een onzer redacteuren) J AAR OM maken de Russen zich zo druk over een onbe woond eilandje in de rivier de Oessoeri. dat over enkele maan den weer onder water zal staan? Is een in bedekte termen geuit dreigement met kernwapens niet lachwekkend tegen de achter grond van wat zich aan de Chinees-Russische grens in het ook voor Moskou „Verre Oosten" afspeelt? Het lijkt voor de hand te liggen, dat propagandistische overwegingen aan beide kanten er toe hebben ge leid, dat sinds jaar en dag voorko mende grensincidenten, plotseling tot een enorme rel zijn opgeblazen. Zo wel Peking als Moskou kunnen een dreigende situatie best gebruiken om hun eigen politieke doeleinden te be vorderen. De Chinezen hebben zich het meest beledigd getoond. Zij hebben „heel het volk" tot demonstraties ogeroe- pen. Deze bieden overigens het dui delijke voordeel van opvlamming van nationale gevoelens bij de nadering van het lang uitgestelde en voor Mao Tse-toeng en diens aanhang lastige negende partijcongres. Moskou Anderzijds hebben de Russen zich het meest nerveus getoond, zo meent de Times. Zij hebben hun grensge bied in Oost-Azië zodanig versterkt, lat men kan zien, dat zij het ergste een onverantwoordelijk optre- |end China vrezen. Er kan een stille ink aan het Westen achter zitten, iste conclusies te trekken uit hun irlangen naar veiligheid en zeker- ■id in Europa. Het blad herinnert er aan, dat de tussen in dit conflict de meest vre- lievende partij moeten zijn. Zij 'worden al heel lang door de Chine zen van landroof beschuldigd. Peking herinnert de Russen voortdurend aan hun koloniale verleden, aan de onbil lijke Russisch-Chinese verdragen, waarbij grote delen van China bij het tsarenrijk werden ingelijfd. Rode tsaren De rode tsaren weigeren dit gebied terug te geven. Wat dat betreft is de Russische satellietstaat Buiten-Mon- golië, die diep in China doordringt, een voortdurende waarschuwing. Wellicht niet zonder reden is Peking steeds bevreesd geweest, dat het Chi- nese buitengewest Sinkiang, waar nog sterke Russische invloeden zijn, het voorbeeld van Buiten-Mongolië rkon volgen. Voor 1911 maakte Mongolië deel van China. Na de revolutie van dat jaar verklaarde het zich echter onafhankelijk. Het werd onmiddellijk l door het toen nog tsaristische j Rusland erkend. Bij herhaling heb- ben de Chinezen getracht, hun gezag over Mongolië te herstellen, maar steeds vonden zij de Russen op hun weg. Bescherming Het Rode leger nam de „bescher- mende taak" van de tsaristische troe- i pen over, met name toen China in 1921 van de verwarde toestand in i Rusland gebruik wilde maken om zich opnieuw van Mongolië meester te maken. Pas in 1945 verklaarde China zich (onder president Tsjang Kai Sjek) bereid, Mongolië als onaf hankelijke staat te erkennen. Peking blijkt zich echter niet onvoorwaarde lijk bij de huidige toestand neer te leggen. Een kaart in een handboek voor het geschiedenisonderwijs in China (die in 1954 werd gepubliceerd) laat zien op welke uitgestrekte gebieden buiten de grenzen van het huidige China Peking aanspraak maakt. In het westen is dat in de eerste plaats Pamir, dat in 1896 tussen Rusland en Engeland werd verdeeld. Yogi De noordwestelijke gebieden, wel ke een deel van het huidige Kirgizië en Kazachstan omvatten, werden in 1860 al door de Russen bezet. Zij waren bovendien de provincie Sinki ang binnengedrongen, die zij tracht ten te koloniseren. In 1881 stelde Rusland zich echter tevreden met het gedeelte dat op de bij dit artikel ge plaatste kaart is aangegeven. Het gebied, waar het de laatste tijd vooral om gaat is het grote noord oosten. Daarbij moet onderscheid worden gemaakt tüssen het gebied aan de linkeroever van de Amoer, dat de Russen bij het verdrag van Aigoen van 1858 in de wacht sleepten en de gebieden aan de rechteroever van de rivier, waar deze zich in I noordelijke richting voortzet. W'ladiivostok In dit omstreden gebied ligt ook de belangrijke havenstad Wladiwostok. Voor een groot deel wordt de grens tussen dit deel van Rusland en China gevormd door de rivier de Oessoeri, die van het noorden naar het zuiden loopt. In dit grensgebied en wel op het eilandje dat in het Russisch Da- mansky heet en in het Chinees Tsjen Pao, doen zich thans grote moeilijk heden voor. De Chinese aanspraken gaan echter nog verder: ook het eiland Sachalin valt er onder, dat China tegelijk met de noordoostelijke gebieden bij het verdrag van Peking in 1860 aan Rusland had afgestaan. In 1905 moesten de Russen op hun beurt de helft aan Japan geven, maar na de tweede wereldoorlog haastten zij zich, dit terreinverlies ongedaan te maken. Ook de aanspraken op Korea heeft China nog niet prijsgegeven. Kernwapens RUUD SIKRVAl: VRIJLATING WAS VOOR MIJ ONVERWACHT SCHIPHOL Zonder een opdracht van de Oostduitse autoriteiten mee gekregen te hebben, is de 21-jarige grafische ontwerper Ruud Sternau 0|) borgtocht uit Ziirieli Hoe groot? Moskou vreest wellicht, dat Peking besloten heeft, zijn aanspraken kracht bij te zetten, zij het niet over al tegelijk en niet op grote schaal. Het schermen met kernwapens zou tegen deze achtergrond te verklaren zijn, vooral als men in aanmerking neemt, dat Peking over een jaar mo gelijk over middelen beschikt om ook Moskou met kernwapens te besto ken. Het dreigement verliest echter zijn waarde, zodra de Chinezen terug kunnen slaan. Het zou evenwel te ver gaan te veronderstellen, dat Moskou een excuus zoekt om China als kern- mogendheid te kunnen uitschakelen, nu het op dit gebied nog in de kin derschoenen staat. Zelfs dan blijft het een vraag, of een dergelijke daad werkelijk een oplossing kan brengen voor het Russisch-Chinese conflict. Lentebruid Het Londense modehuis Ramvis toonde gisteren deze minibruids- japon, gehaakt van witte organza. Het frontje is bezet met witte bloe men, er worden lange witte kousen bij gedragen. De trouwmini, ont worpen door Penny Carter, is niet uitsluitend bedoeld voor bruidjes van klein formaat, al is het wel een revolutionair idee om zo de bruiloft te vieren. De dreiging die van China uitgaat is voor een deel denkbeeldig. Ook is zij gevolg van het diplomatieke isole ment. waarin het door eigen schuld en door toedoen van anderen, ver keert. In hoeverre zij werkelijk bestaat kan moeilijk worden beoor deeld. Voor de Russen lijkt er echter geen reden, in paniek te geraken. Stappen bij rechtbank KARLSRUHE De Westduitse re gering heeft stappen ondernomen te gen het extreem-rechtse blad „Deut sche Nationalzeiting". Het constitutio nele hof in Karlsruhe is verzocht een verbod in te stellen. Het weekblad heeft het land Israël de laatste tijd herhaaldelijk betiteld als een „misdadige staat". De rege ring meent dat er misbruik is ge maakt van het vrije woord. Het re- geringsverzoek houdt tevens in tot sluiting van de uitgeverij van hoofd redacteur dr. Gerhard Frey over te gaan. ZüRICH Zwitserland heeft giste ren de Israëlische veiligheidsagent Mordechai Rahamin. die vorige maand in Zürich een van de ara- bische aanvallers van een Israëlisch vliegtuig doodschoot, op borgtocht 83.500) in vrijheid gesteld. Als voorwaarde is bepaald dat hij naar Zwitserland komt om terecht te staan als de Zwitserse justitie daar om vraagt. Het onderzoek naar de zaak is nog niet afgesloten. Zo is nog niet zeker of Rahamin op een van de guerrilla's schoot en hem doodde vóór of nadat de man zich had overgegeven. Bij zijn aankomst in Israël, waar hij als een held werd ontvangen, zei Rahamin dat hij niet dacht dat hij I door deZwitsers zou worden gear- resteerd. ..Mijn daad was moreel en j goed. Maar tja...", zei hij. gisteravond tegen middernacht in Ne derland aangekomen. Hy heeft elf maanden in Oost-Berlyn gevangen gezeten, nadat hy samen met zyn vriend de fotograaf Lood van Benne- kom op 21 april 1968 hun paspoort hadden afgestaan om vluchtelingen over de grens te helpen. Verwacht wordt dat de 22-jarige Nederlander die nu nog eenzaam in een Oostduitse cel vertoeft uiterlijk 15 april naar ons land zal mogen terug keren. Ruud Sternau heeft bij zijn vrijlating gistermiddag wel te horen gekregen, dat van hem wordt ver wacht dat hij op 27 maart in Amster dam zal getuigen tegen de twee man nen die hen hadden overgehaald tot een „mensensmokkel". Een vrolijk voorjaarsboeketje op het hoofd en de lente kan beginnen, denkt Raymond, een Londense kapper, die dit model door zijn behendige vingers liet glijden. Het ziet ernaar uit dat hij met zijn souplesse in het manipuleren in dameshaar van allerlei slag de lenteslag te pakken heeft, want inderdaad komt er zoiets van voorjaars zon, al is het schoorvoetend Vader rd-T ietnam: Op Schiphol werd de jonge Neder lander opgewacht door enkele func tionarissen van de Koninklijke mare chaussee en een aantal journalisten. Ruud Sternau was in gezelschap van zijn vader. Hij vertelde dat heni pas gistermorgen om negen uur werd ver teld dat hij binnen enkele uren op vrije voeten zou worden gesteld. Zijn straf was omgezet in twee jaar vóor- waardelijk. Donderdagmorgen werd Ruud Ster- nau naar een andere gevangenis over gebracht. Zijn Oostduitse advocaat bracht hem vandaar naar zijn kantoor I waar hij werd opgehaald door de heer A. Weijnen. kanselier van de Neder- I landse militaire missie in West-Ber- ijn. LEIDEN Patiënten zijn«on- geacht hun milieu veelal zeer tevreden over hun huisarts. Wel is het zo dat de artsen daarente gen zich anders gedragen ten op zichte van patiënten uit een lager sociaal-economisch milieu dan ten opzichte van hen die afkom stig zijn uit een hogere sociaal- economische sfeer. 1 vv A 'ACUl-lLA &ur-.iu Fa v.ivr i KHODLiIA IMhet Gt\ PARIJS De officiële woordvoer der van de Noordvietnamese vre- desdelegatie heeft gisteren met klem ontkend dat er privégesprekken zijn geweest tussen vertegenwoordigers van Hanoi en Amerika in Lagos „of waar dan ook". Hij leverde hiermee commentaar op berichten van de laatste dagen dat er geheim overleg aan de gang zou zijn. De voornaamste woordvoerder van de Amerikaanse delegatie, "Ha rold Kaplan, weigerde op deze Noordvietnamese bewering commen taar te geven, wat normaal is ten aanzien van inlichtingen over gehei me besprekingen. Intussen heeft de negende voltalli ge zitting in Parijs gisteren opnieuw geen enkel resultaat opgeleverd. De afgevaardigden beschuldigden elkaar er over en weer van de oorlog in Vietnam uit te breiden. Waar je ook kijkt steeds meer mensen ontdekken Roxy 25. U blijft toch niet achter? (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In de kring van de organisaties van schoenmakerspa troons heerst een chaotische situatie. December vorig jaar stonden de r.k. en de christelijke bond op het punt tot een hechte samenwerking over te De leraren Roel Wutte (links) en Wim Gijsen hebben gistermiddag bij de militaire attaché van de Britse ambassade op het Lange Voorhout in Den Haag een uur lang met bor den gestaan om te demonstreren tegen de militaire interventie op het Caribische eiland Anguilla. De mini-expeditie dreigt een in ternationale kwestie te worden, want velen, die misschien nog nooit van het eilandje hebben gehoord, voelen zich gedrongen om voor de Anguillaanse zaak op de bres te staan. Herdisconto in Duitsland omhoog FRANKFORT PARUS De Westduitse centrale bank heeft giste ren het herdisconto verhoogd van 3.5 tot 4 procent. Deze poging tot afrem ming van de economie is vandaag ingegaan. Het disconto blijft op 3 procent. De Franse goud- en deviezenreser ves zijn de vorige week met 82,2 mil joen dollar gedaald. Sinds de meire volutie is het totale verlies 2,8 mil jard dollar. De reserves waren op 13 maart tot 3.953 gedaald. WASHINGTON Koning Hoes sein van Jordanië bezoekt op 8 en 9 april de Verenigde Staten om met president Nixon over de toestand in het Nabije Oosten te praten. Dit heeft het Witte Huis meegedeeld. DOOR Wanneer ons brave volk de Ka merleden „linke lui" noemt, zou ik wel eens een opinieonderzoek willen hebben over de benamingen en ei genschappen. die onze burgers en vooral de burgeressen toekennen aan de reclamemannen. Die reclamemannen hebben als stunt voor hun congres laten onder zoeken wat de Nederlander zo ge middeld van het parlement denkt. Een stukje reclame voor het Ge nootschap van Reclame, dat niet mis is. Nu weet iedereen, dat het Ge nootschap er is. Wat ook de bedoeling was. want de reclamelieden zijn uitgekookt ge noeg om niet te laten onderzoeken wat de Nederlander denkt over de dubbele waskracht, of de soep voor af met de geschenken toe, of de zijdezachtheid van onze huid en ha ren, laat staan van de man en zijn bier. Laten we wel wezen. Vrijwel ie dere burger heeft kritiek op zijn vertegenwoordiging, of dat nu een gemeenteraad of een parlement is. Het gaat nooit helemaal zoals wij persoonlijk ons voorstellen dat het zou moeten gaan. Daar valt een spaander en ginds een veer. Alleen de grootst gemene deler is als resul taat te boeken. Nu kan een gemeenteraadslid nog je buurman of -vrouw zijn. hoe kleiner de plaats hoe meer er je en jij tegen hem of haar kunnen zeg gen. Maar die honderdvijftig Twee de-Kamerleden zijn in het dagelijks leven spelden in de hooiberg van onze twaalf miljoen zielen. We ken nen alleen de televisiepraters en menigeen zal bij het eindeloze steekspel, dat ze op het scherm moeten leveren, verzuchten: „Wat hebben die het druk", of al wat ne gatiever „wat maken ze zich druk". In ieder geval ook: „Je durft ge woon je besognes niet op die over belaste figuren te laden". Alleen de actievelingen in de po litiek benaderen de parlementariërs gemakkelijker. Ze kennen de frac ties, weten de partijbureaus te vin den. Maar hoe groot is dat percenta ge van ons volk? En dan moet vanzelf de hand in eigen boezem worden gestoken. Als we zo goed weten wat en hoe we willen, horen we in een politieke partij thuis. Dan moeten we luiste ren en spreken. Achtergronden bestuderen en leren begrijpen.' Dan moeten we van de politiek proeven, zoals we de soep proeven. Kritisch oordelen. Tot we de soep gevonden hebben, die ons het beste smaakt en waarbij we hoogstens een snufje zout of wat specerij ter vervolmaking nodig ach ten. Het parlement heeft geen reclame nodig. Onze hele democratie heeft voorlichting nodig! Daar zit een enorm verschil in. Jammer dat de reclamebroeders dat verschil niet wat duidelijker zien. Wanneer de reclame meer voor lichting bevatte en minder malle kreten, zou veel onzin in zin kunnen veranderen. Ook zin in de produkten, die nu dikwijls zo onzinnig worden aange prezen. gaan. Plannen bestonden tot samen voeging van de secretariaten en de bondsbladen. De r.k. bond telt onge veer 800 en de christelijke bond circ* 400 leden. Op 11 december is echter om voor de christelijke bond onverklaar bare redenen het contact plotseling afgebroken en heeft men geen rechtstreeks contact meer met de r.k. bond gehad. Wel ontving men tot zijn grote verrassing een uitnodiging van de algemene bond tot een gesprek over samenwerking met de algemene en de r.k. bond. Ook de algemene bond telt onge veer 800 leden. In totaal zijn er in Nederland nog 4300 schoenmakerspa troons; in 1940 was dit aantal 14.000. Van de 4300 is op dit moment onge veer de helft georganiseerd. Zestig procent van de bedrijven haalt nog geen omzet van 15.000 per jar. De chrisielijek bond. die volkomen in het onzekere verkeert en zich on behoorlijk voelt beetgenomen, veron derstelt dat de algemene bond op het laatste moment erin is geslaagd de samenwerking tussen de r.k. en christelijke bond, die zo ongeveer in kannen en kruiken was. tc doen mislukken. OVERROMPELD In een overrompelingstaktiek heeft de algemene bond bet bestuur van de r.k. bond omgepraat. De confessionele samenwerking gaat nu niet door; het initiatief is overgegaan naar de alge mene bond en deze nodigt nu de christelijke bond uil ook deel te ne men aan de samenwerking, die tus sen de algemene en r.k. bond reeds is vastgelegd. De christelijke bond heeft de alge mene bond echter laten weten van zijn ledenvergadering geen machtiging te hebben tot samenspreking met de al gemene bond. De ledenvergadering heeft het hoofdbestuur van de chris telijke bond alleen toestemming gege ven zover mogelijk te gaan om te ko men tot een samenwerking met de r.k. bond. Het is op dit moment vol komen onduidelijk hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen. Uit een onderzoek van het Neder- j lands instituut voor preventieve ge neeskunde en TNO in Leiden blijkt dat er een duidelijke samenhang be- j staat tussen het optreden van de huisarts en de tevredenheid van de patiënt. De waardering neemt toe naarmate de arts niet dichtbij woont, zodat de patiënten onwillekeurig de gedachte krijgen beter met hem te kunnen praten. Steekproef De TNO-steekproef werd in liet najaar /an 1967 gehouden onder 350 personen. Uit de enquête konden vijf gedragsnormen worden onderschei den: informatief, communatief, afwe rend, 'nstrumenteel en diffuus. Bij de ondervraagden zijn de huisartsen vrijwel altijd communicatief en instrumenteel. soms informatief, maar zelden diffuus en afwerend. Tussen het gedrag van de huisarts en het uitstellen van een doktersbe zoek kon geen verband worden ge constateerd. Bij patiënten uit een ho ger sociaal-economische milieu bleek wel een verband te bestaan tussen het optreden van een arts en het aantal keren dat men hem raadpleeg de. NEW ORLEANS/MANCHES TER Negentien mensen von den gistermorgen in New Or leans de dood toen hun vlieg tuig in dichte mist neerstortte. Elf andere inzittenden overleef den de ramp. Het vliegtuig, een DC-3, maakte zich juist gereed voor een landing. De inzittenden, sportvissers en ja gers, waren van Memphis in Tennes see onderweg naar Honduras. Er werd in New Orleans een tussenlan ding gemaakt om brandstof in te ne men. Bij het vertrek van het vliegveld in Manchester stortte een Viscount van „British Midland Airlines" neer en brandde totaal uit. Drie van de vier bemanningsleden kwamen giste ren om het leven. Alleen de stewar dess overleefde de ramp. Het ver keersvliegtuig was leeg op de terug tocht naar Castle Donington. NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft giste ren een oproep aan Zuid-Afrika ge richt om zich onmiddellijk uit Zuid- west-Afrika terug te trekken. De raad nam de resolutie aan met dertien tegen nul stemmen, terwijl Engeland en Frankrijk zich van stemming onthielden. Voorstanders van de resolutie vonden het feit dat de Verenigde Staten voorstemden, een bijzonder belangrijke ontwikke ling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13