Avondmaalsgemeenschap niet langer uitstellen OP 16 APRIL BEGINT DE EXAMENSLAG Boekje acht Britse kerken shock-prooi als je trouwt is een paar honderd gulden J extra V- altijd meegenomen sparen- verstandig en handig Een woord voor vandaag Bijeenkomst van Hervormd modercimen schrijft gerei, synode bezwaarden in SGP PAUSNAAR OEGANDA i Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een .rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert Omdat King stimuleert en activeert Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. 1 Voor 31.000 middelbare scholieren Engels heeft de voorkeur Franse kerken vragen vrede BEROEPINGSWERK Leerstoel over relatie kerk en samenleving DONDERDAG 20 MAART 1961 Volgens veel dominees mag je tegenwoordig niet meer over de ziel praten. Het gaat niet om de zielmaar om de gehele mens. Het merkwaardige is dat Christus die angst niet kende. In Markus 836 zegt Hij: „Want wat baat het een mens de gehele wereld te winnen en aan zijn ziel schade te lijden." Hier staat „de mens" tegenover de „ziel". De mens bereikt het hoogste wat de wereld te bieden heeft. Maar de ziel is beschadigd. Het eerste, zegt Christus, weegt niet op tegen het laatste. De prijs is die schade niet waard. Vandaag zijn we zo bang om over de ziel van de mens te spreken, dat we soms vergeten dat hij een ziel heeft (of zo u wilt een ziel is. De bijbel is minder precies dan sommige theologen wel wensen). Maar die angst heeft consequenties. Daarom denken velen alles gedaan te hebben wat nodig is, als ze de hongerigen voeden. Daarom spreken sommigen altijd over ontwikkelingshulp en nooit over zending. De woorden van de Here Jezus zouden in onze tijd vertaald kunnen worden met: „Wat baat het een mens als de hele wereld hem brood en sociale gerechtigheid verschaft en zijn ziel schade lijdt." Soms heb ik het gevoel dat de „primitieve" volken van Afrika en Azië beter begrijpen wat ze nodig hebben dan wij. Ze hebben materieel zo weinig, dat ze ook nog de geestelijke honger voelen knagen. Onze maag is zo vol, dat er voor een ziel geen plaats meer in ons is. Dan behoren wij tot degenen wier ziel al schade geleden hebben. We lezen vandaag Mattheüs 23 23-39. hnryiro onrlon UTRECHT Aanstaande zater dagmiddag zal in het restaurant „De Glashof" aan de Lingedijk te Leer dam een landelijke vergadering wor den gehouden van bezwaarden bin nen de Staatkundig Gereformeerde Partij. Deze bijeenkomst wordt belegd door een landelijk comité, dat ge vormd is na de algemene vergadering van de SGP vorige maand. De verga dering, die alleen voor partijleden toegankelijk is, is bedoeld als alge mene gedachtenwisseling over de be zwaren, die op het ogenblik binnen de partij leven. ROEME Paus Paulug gaat in de tweede helft van juli naar Oeganda. Hij wil in de hoofdstad Kampala het altaar consacreren in de nieuw gebouwde kerk, die gewijd is aan de martelaren van Oeganda, 22 Afrika nen, die in 1882 vermoord zijn. In 1964 werden ze heilig verklaard, waarmee ze de eerste Afrikaanse hei ligen zijn. Verder zal de paus ook de Afrikaanse bisschoppenconferentie bijwonen, die voor dit doel drie maanden uitgesteld is. Oeganda telt voor Afrika een hoog percentage rooms-katholieken: drie miljoen van de acht miljoen inwo ners. Dit wordt de zevende buiten landse reis van paus Paulus en de eerste naar Afrika. Niar (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het moderamen van de hervormde synode heeft de generale synode van de Gereformeerde Kerken een brief geschreven, waarin gesteld wordt dat de avondmaalsgemeenschap tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken en de wederzijdse ambtelijke dienst geen langer uitstel gedogen. De Hervormde Kerk wil met de Gereformeerde Kerken een zelfde regeling, als zij met de Evangelisch-Lutherse Kerk heeft: volledige avondmaalsge meenschap, wederzijdse erken ning van elkanders ambten, mo gelijkheid van wederzijdse be roeping en bijstand in het pasto raat. Dit schrijft secretaris-generaal ds. F. H. Landsman in Hervormd Neder land van deze week. Hij spreekt de hoop uit, dat de gereformeerde syno de nu eindelijk haar voorbehoud laat varen en deze belangrijke stap in de richting van het volledig herstel van de kerkelijke gemeenschap doet. „De hervormde synode zal, naar het ons voorkomt in elk geval niet de vrijmoedigheid hebben, om die hervormde gemeenten die (hoewel dat kerkrechtelijk niet kan) gerefor meerde predikanten tot „bijstand in het pastoraat" willen benoemen en in de dienst van Woord en sacramenten willen laten voorgaan, de voel dwars te zetten", aldus ds. Landsman. I Hereni"in£ „De Hervormde Kerk wil zelfs ver der gaan", aldus ds. Landsman. „Ze wil hereniging. Liever vandaag dan morgen. Verder samen optrekken in een verenigde kerk. Opheffing van afscheiding en doleantie. Wederkeer! Maar dan niet als een eenzijdige, maar als een tweezijdige actie". „Deze gescheidenheid kan niet lan ger en mag niet langer omdat het om twee kerkgemeenschappen gaat, die „in geest en hoofdzaak" (en dat niet in negentiende-eeuwse zin opgevat) door eenzelfde belijden van de waar heid Gods zijn verbonden en door de Geest Gods in deze twintigste eeuw weer naar elkander toegedreven wor den." De aanleiding tot het artikel van ds. Landsman (en misschien ook wel vhmo-scholen. 6 havo-afdelingen ver bonden aan kweekscholen en 6 ha vo-scholen van havo-mavo-scholen- gemeenschappen de eindexamen drempel te passeren. Vorig jaar na men 917 leerlingen van 14 havo-scho len en -afdelingen aan het eindexa men deel. I Bij de mondelinge examens van de mavo-scholen zal dit jaar eveneens voor het eerst het systeem van de leraar-gecommitteerde worden toege past. Aan deze examens zullen 46 mavo-IV scholen en 38 mavo-III scholen deelnemen, met resp. 3.280 en 1.027 kandidaten (vorig jaar 286 ma vo-IV en 757 mavo-III leerlingen). Havo Voor de havo-school geldt de vol gende regeling: twee verplichte vak ken. namelijk Nederlands en een mo derne vreemde taal en vier keuze vakken. Voor mavo-IV ziet het eindexa menpakket er als volgt uit: twee ver plichte vakken, te weten Nederlands en een van de modene vreemde talen, en vier vakken ter keuze. Bij het examen voor mavo-III kon uit dezelfde vakken een keuze wor den gedaan, maar de kandidaat be hoeft in slechts vijf vakken examen te doen. Ook hier zijn Nederlands en een moderne vreemde taal verplicht. Mogelijkheden De leerlingen hebben dus vele mo gelijkheden gehad hun vakkenpakket samen te stellen. Zo koos 95 procent van de mavo III leerlingen voor En gels; Frans daarentegen werd door 5 procent van de mavo-III en door 37 jprocent van de mavo-IV leerlingen Op maandag 21 april beginnen de „ko„„ Voor het onderdeel Dulls leerlingen van de middelbare scholen i voor meisjes (6.314) met hun schrifte- DEN HAAa Over ongeveer vier weken op 16 april be gint weer de grote examenslag voor de zestien- tot achttien jari gen. Bijna 31.000 middelbare scholieren zullen dan schrifte lijk moeten bewijzen wat ze qua kennis waard zijn. Vorig jaar waren dat er 30.422, van wie er 27.799 na het afleggen van het mondeling examen het eind diploma in ontvangst konden ne men. Op de eerste examenmorgen star ten de gymnasiasten a (2.635 kandi daten) met latijn de gymnasiasten b (3.035) met algebra, de hbs-a-kandi- daten (8109) met het eerste gedeelte boekhouden en bedrijfshuishoud- kunde, de hbs-b-kandidaten (10.308) met algebra en die van de han delsdagscholen met vierjarige cursus (315) met handelswetenschappen a (eerste gedeelte). In de middaguren voor het gym nasium a en b en voor hbs a en b een Engelse vertaline en voor de han delsdagscholen met 4-jarige cursus een vertaling Duits. De staatsexa menkandidaten voor gymnasium en hbs zullen 16 april in dezelfde onder delen een examen afleggen. Meisjes lijke eindexamens. In de ochtenduren een vertaling Engels, 's middags een opstel. De 33 kandidaten van de han delsdagscholen met driejarige cursus beginnen op 21 april met handelswe tenschappen a. een vertaling Engels en brieven. De eindexamens HAVO beginnen 17 april met handelswetenschappen I, 's middags gevolgd door een tekstbe grip-toets voor Duits. De mavo III en mavo IV scholen komen op 22 april aan de beurt met Nederlands I (tekst), handelskennis 1 en Engels. Voor de dagscholen vhmo wordt het laatste schriftelijke examen ge houden op 24 april en wel voor de leerlingen van de handelsdagscholen met drie-jarige cursus (Duits verta ling en orieven) De eindexamens havo, mavo IV en mavo III sluiten op 23 en 25 april het schriftelijk gedeelte af. Ingedeeld De mondelinge eindexamens van de havo-scholen zullen dit jaar niet worden afgenomen onder toezicht van gecommitteerden buiten de school. Alle havo-scholen zijn hiertoe in groepen ingedeeld, die onderling de examens regelen De bedoeling is dat de leraren hun eigen kandidaten examineren in aanwezigheid van een collega-leraar van een naburige ha vo-school. In totaal hopen dit jaar 2.912 ha- heeft dit jaar 70 procent van de ma vo-III kandidaten en 81 procent van de mavo-IV gekozen. Van de havo-kandidaten gaf 96 procent de voorkeur aan Engels als j examenvak, tegen 54 procent voor I Frans en 71 procent voor Duits. Voor de exacte vakken liggen deze percentages aanzienlijk lager. Zo nam 22 procent van de havo-leerlin gen wiskunde in zijn examenpakket op tegen 20 procent natuurkunde en 21 procent scheikunde. PARIJS De gezamenlijke kerken j in Frankrijk hebben het Franse volk opgeroepen, oni zich intensiever in te 1 spannen voor een oplossing van de crisis in het Nabije Oosten. Zij vragen vooral de aandacht voor de Palestijnse vluchtelingen en voor i de Joden in de Arabische landen, wie t tenminste zou moeten worden toe- 1 gestaan, om die landen te verlaten. De boodschap is ondertekend door j aartsbisschop Marty van Parijs, me tropoliet Meletios en ds. Charles i Westphal, voorzitter van de federatie ■kandidaten afkomstig van 31 oude van protestantse kerken. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Iedere keer weer als er een deeltje van de serie „Wat de Bijbel ons vertelt" voor gees telijk gehandicapten uit is kom je onder de indruk van de kwaliteit van de illustraties. Dezer dagen is boekje acht „Genezing van de ver lamde" verschenen. Zo kinderlijk eenvoudig, zo vrolijk en zo geestig getekend, dat je er af en toe om lachen moet en ook als volwassene er van kunt genieten. Tekenaar is De Kort, die er zo te zien met veel plezier aan gewerkt moet hebben, niet in de laatste plaats aan de laatste bladzij als we de genezen verlamde vrolijk naar huis zien wandelen. (Zie de afbeelding). De boekjes worden uitgegeven door het Neder- landsch Bijbelgenootschap te Amsterdam, in samenwer king met de Katholieke Bijbelstichting te Boxtel en de Stichting Docete te Hilversum. De prijs is 3,60. Bij de boekjes horen grammofoon plaatjes met de vertelling, de tekst uit de boekjes en mu ziek. Ditmaal is de plaat kleiner dan anders en kost 4,90. tot de brief aan de gereformeerde synode) is de daad van de Amster damse hervormde ds. D. Groeneboer, waarover wij uitvoerig hebben be richt. Ds. Groeneboer wil van drie kerken (hervormd, gereformeerd en rooms-katholiek) tegelijk lid zijn en er ook Woord en sacramenten bedie nen. Zo moet het niet, vindt ds. Landsman. Een dubbel lidmaatschap is geen opheffing van een zondige gescheidenheid, maar een bevestiging en consolidatie daarvan. „Als een belijdend hervormd christen meent evenzogoed lid van de Gereformeerde Kerken te kunnen zijn en omgekeerd, en als vele, zo niet de meeste hervormden en gere formeerden dat menen (en hoevelen zijn er niet die daar terecht van uit gaan), dan mag de huidige situatie geen dag langer duren en kan het „dubbele lidmaatschap" deze situatie alleen maar onduidelijker maken." Kloof Wat netreft de verhouding tot Ro me schrijft ds Landsman, dat de Re formatie niet achterhaald is. Maar wel constateert hij (gelet op de nieu were rooms-katholieke theologie en de Nieuwe Katechismus) in de Rooms-Kath'olieke Kerk een kloof tussen de officiële kerk en de belij dende kerk. Dit roept voor de Hervormde Kerk vragen op ten aanzien van het kerke lijk beleid en de houding tegenover individuele leden en ambtsdragers van de Rooms-Kathol'eke Kerk. zoals over de mogeh'ikheid persoonlijk in bepaalde gevallen deel te nemen aan de eucharistie, over de ambtsbedie ning door bepaalde rooms-katholieke priesters in hervormde diensten en omgekeerd. Ds. Landsman schrijft, dat de her vormde synode zich dit jaar over de ze vragen gaat beraden naar aanlei ding van een concept-geschrift van het hervormde beraad voor dc ver houding tot de Rooms-Katholieke Kerk. Bij deze vragen doet zich telkens weer de moeilijkheid voor. of men wederzijds wel onderscheidingen mag maken, die scheiding maken tusen wat eigenlijk nog niet kan en feite lijk („experimenteel") toch wel mag of moet. tussen persoonlijke verant woordelijkheid en kerkelijk gezag. Men kan volgens ds. Landsman zelfs de vraag stellen (trouwens ook als het om de verhouding tot de Ge reformeerde Kerken gaat), of de Here God niet zelf bezig is door zijn Geest zijn kerk te reformeren en een nieu we orde te stichten, die wij met onze orde misschien bezig zijn tegen te houden en te verstoren. Toch meent hij, dat ook ten aan zien van de Rooms-Katholieke Kerk het dubbele lidmaatschap of het indi viduele vragen van ambtserkenning de weg niet kan zijn. ,iDe enige mogelijkheid is, dat bei de betrokken kerken tezamen de vor men vinden, waarin zij in deze over gangstijd naar elkaar toe kunnen le ven. Vormen die dienstbaar zijn aan de groeiende gemeenschap en die de (groeiende) eenheid in de waarheid Gods geen geweld aandoen, maar be vorderen. Waaraan moeten we denken? „Gastlidmaatschappen", zoals er nu tussen reformatorische kerken moge lijk zijn? ..Overgangsgemeenten", die een voorlopig tehuis bieden aan ge meenteleden en ambtsdragers die zich niet meer in één van de beide gescheiden kerkgemeenschappen kunnen vinden? Gemeenten van een eigen hervormd-rooms-katholieke modaliteit? We gaan aarzelen. Velen zullen zeggen terecht?! dat gaat ons al te ver! Alleen in het wederzijds tasten en zoeken zullen dc wegen gevonden kunnen worden. Maar de tijd dringt wèl!" NED. HERV. KERK Beroepen te Zwolle (toez.): J. den Besten te Huizen (N.H.); te Wezep: C. v. Schoonhoven te Vreeswijk: te Ten Boer <Gr.) toez.: W. v. d. Wolk te Middelstum; te Joure (toez.): kand. C. M. v. Endt te Utrecht. Aangenomen: naar Noordwijk a. zee (wijkgem. oost; nu nog Noordwijk- binnen): dr. J. G. B. Jansen, vic. aldaar. Bedankt voor Hollandscheveld en voor Kampen: G. C. Post te Giessen- dam. GERFF. KERKEN Beroepen te Alphen a. d. Rijn-noord: J. Vos te Lichtenvoorde, die bedankte voor Zierikzee (vac. J. H. Nawijn). DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Aangenomen naar Haarlem: L. Koop- mans te Den Burg (Texel). OUD GEREF. GEM. In NED. Bedankt voor Giessendam: M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJsseL Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2,700,- inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. Geen eigen opleiding meer voor dominicanen NIJMEGEN Er zal geen eigen opleiding voor de paters dominicanen blijven bestaan. Er komen nog maar 25 studenten voor deze opleiding in aanmerking en daarom is het niet efficient om voor dit kleine aantal een eigen staf van docenten te heb ben. Paters dominicanen zullen voor taan worden opgeleid aan de Uni versiteit van Nijmegen. Wel zullen zij, die al enige jaren studeren aan het Albertinum te Nijmegen daar krijgen de dominicanen hun oplei ding er hun studie af mogen ma ken. AMSTERDAM Dr. A. van Bie- men uit Bentveld wordt binnenkort benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de kennis van de samenleving en haar problemen in relatie tot kerk en godsdienst aan de Universiteit van Amsterdam. Het betreft een nieuwe leerstoel. De benoeming van dr. Van Biemen gaat op een nader te bepalen datum in. Prof. Van Biemen werd in 1914 in Leiden geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit in Leiden en legde in 1939 cum laude zijn doctoraal exa men af in de hoofdvakken godsdienstwijsbegeerte en sociologie. Van 1939 tot 1944 was hij prpdikant bij de hervormde gemeente te Barsingerhorn, Kolhorn en Haring huizen, vervolgens tot 1946 predikant in bijzondere dienst in Haarlem en voorganger van de Vereniging van Vriizinnig Hervormden. Dr. Van Biemen is sindsdien direc teur van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrokers in Bentveld en do cent voor godsdienst, later ook voor culturele en maatschappelijke stro mingen aan de Rijkskweekschool te Haarlem. Hij promoveerde in 1950 in Leiden op een proefschrift over „De zede lijke waardering van de arbeid in het industrialisme". Hor.: 1. legerplaats. 4. plaats i! Drente, 9. vogel, 10. dikke boterharr. 11. eer. 12. balspel. 14. voedsel, rund. 16. voorzetsel, 17. maanstand 19. een vijandelijk schip aan boord klampen, 22. buiging, 24. voorzetsel 25. zuster, 27. dichterbij komen, 30 rivier in Italië, 32. zot, 33. kle dingstuk, 35. opschik, 37. plaats i! Limb., 39. plaats in Gelderl., 40 mandje, 41. eer, 42. verhaal, 43. aan loop. (Van onze kerkredactie) LONDEN Een vliegtuig, dat de geluidsbarrière doorbreekt, is voor de muren en ramen van kerken minder gevaarlijk dan een orgel dat fortissimo bespeeld wordt. Dat blijkt uit een onderzoek, dat de Britse regering heeft laten verrichten, nadat bezorgde architecten op een verbod van het doorbreken van de geluids barrière boven Engeland hadden aangedrongen. Proeven in dertien kathe dralen wezen uit, dat de muren en glas-in-lood-ramen de knal uitstekend doorstonden. Vert.: 1. weefsel, 2. vlaktemaat 3 kreupel, 4. verkeerd, 5. oude lengte maat, 6. plaats in N.H.. 7. eer, 8. leef 10. schrander, 13. bijb. figuur, H achting. 16. plaats in Gelderl.. 18 dee van het gelaat, 20. kever, 21. vlokje, 23. specerij, 26. schikgodin nen (Germ. Myth.) 28. honingbij, 25 zandheuvel, 31. zoon van Jacob, 31 lichaamsdeel, 36. dorp in Drente, 3! verstandig, 38. tijdrekening, 40. foei OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. zesde. 4. kater, 7. alsem. kasteel. 11. eden. 13. Rome. 15. rei. 1' gen. 17. ons. 18. lel. 20. Lea, 22. enit 24. vork. 25. parabel, 28. leger. 2! traan, 30. aster. Vert.: 1. zeker, 2. Daan. 3. els. kee, 5. Amer. 6. reden, 8. steenslag, kei, 10. log, 12. deken. 14. meter, l* leest. 19. lip. 20. lol. 21. akker, 23 gala, 24. vers, 26. ren, 27. Bea. Het weer in Eoropa weer min.temp. gisteren ref ui Amsterdam geh. bew. 0 0 Brussel zw. bew. 2 0 Frankfort geh bew. -1 0 Genève onbew. 0 0 Innsbruck geh. bew. 2 0 Kopenhagen onbew -2 0 Locarno 1 P! Londen motregen 5 Luxemburg mist 1 0 München geh bew. 0 0 Nice onbew. 10 p Parijs geh. bew 7 1 Rome licht bew. 8 li Wenen sneeuw -3 ZUrich geh. bew. 8 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2