CHINA RISKEERT EEN KERNWAPEN AANVAL Vliegtuig neergestort: 87 doden Commentaar De Gaulle verbindt lot aan referendum Op Anguilla viel geen enkel schot Voorschot voor bus bedrijven decoratieve onderzetteqel voor a ah neen nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet C rita) HET "'tWEEl!-- i :i Opklaringen Hardnekkige brand op tanker Kamer inlichten over gesprek met huisartsen Gelukkig Friese commissaris wil wèl kievitsei Gemeenschap niet langer uitstellen pindarotsjes JAMIN Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Nieuwe Leuke Courant Donderdag 20 maart 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Nieuwe Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Orvigenieittvn vin tie vatlio Vrees vaav tnassttle aanvallen Peking tveigevi onderhandelingen Er zijn onoverwinnelijke dwalingen, die men nooit moet bestrijden. JOUBERT „Pap praat er tegen i I hij liet weer gaan doen." DE BILT Een hogedruk- gebied breidt zich van de Oceaan over Spanje naar het noorden uit. waarbij boven West-Europa een verbinding tot stand kwam met het hogedrukgebied dat nog altijd boven Scandinavië aan wezig is. In onze omgeving handhaafde zich een oostelijke wind, die echter in kracht afnam. De invloed van de hogedruk- gebieden veroorzaakten voorts opklarinjjen, waarin het in de afgelopen nacht plaatselijk nog twee graden heeft gevroren. Het komende etmaal blijft de lucht druk boven West-Europa hodg, zodat het huidige weertype aan houdt. DE BILT Droog en over wegend zonnig weèr. Zwakke lot matige oostelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgen middag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hoger. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 5 of meer; min. temp.: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. 21 Maart: Zon op 6.41. zon onder 18.55. maan op 7.30, maan onder 23.24. 26 maart eerste kwartier. LONDEN Rusland heeft China laten weten dat het vergel- dingsaanvallen met kernwapens riskeert, als de incidenten aan de lange gemeenschappelijke grens uitgroeien tot een ernstig conflict. Dit dreigement werd geuit in voor China bestemde Russische radio uitzendingen. Aldus schrijft de bekende Krern- lin-deskundige Victor Zorza in het Britse dagblad The Guardian. In de uitzendingen wordt gezegd, dat de voornaamste wapens van de Russische strijdkrachten hun raket ten met atoomkoppen zijn, die een onbegrensde vernietigende uitwer king hebben. Ook wordt herinnerd aan het feit. dat de raketten hun doelen met grote precisie kunnen raken en dat zij ook gelanceerd kunnen worden door atoomduikboten en zeer hoog vlie gende bommenwerpers. Tevens laten de Russen er geen twijfel over bestaan, dat China de middelen mist om zich tegen dergelijke aanvallen te verdedigen. Voorkomen In Moskou is men geneigd, de felc toon die de Russen legen Peking aanslaan, te zien als een poging om te voorkomen, dat de Chinese leiders in de verleiding komen, de aanvallen in het oostelijke grensgebied te ver hevigen. Zij lopen echter ook gevaar, dat hun dreigement Peking in verle genheid brengt en dwingt, op de in geslagen weg voort te gaan. Als de Chinezen de tactiek gaan toepassen, die zij in Korea hebban aangewend, krijgen de Russen te ma ken met massale mensen-golven, die niet te stuiten zijn, omdat steeds an deren de plaats innemen van de mili tairen die worden neergemaaid. Te- Commodorc H. NMulder volgt 5 juli a.s. luitenant-generaal A. V. van de Wall Bake op als gouver neur van de Koninklijke militaire academie. De aanstaande gouver neur is thans commandant van het cotnmando luchtmachtopleidingen. PARIJS President De Gaulle 'let het referendum van volgende maand over gewestelijke en senaats hervormingen als een vertrouwens- 'temming. De 78-jarige generaal had totnutne onzekerheid over laten hestaan of hij zijn eigen politieke positie zou koppelen aan het succes van het referendum op 27 april. Regeringswoordvoerder Le Theule 'ei na afloop van de wekelijkse kabi netszitting dat de president om streeks 10 april voor de televisie zal laten weten in hoeverre de uitslag hem persoonlijk zal raken. „Hij zal "iet name het belang uiteenzetten van de aan het Franse volk voorge legde vertrouwenskwestie", zei Le Theule. De Gaulle zei niet met zoveel "oorden dat hij zou aftreden als de volksstemming een nederlaag ople verde voor zijn hervormingsplannen. De voorstellen zijn nog niet offi— deel gepubliceerd maar wel de afge ven tijd al uitvoerig uiteengezet. gewesten krijgen meer autonomie I 'o de senaat krijgt in plaats van een Wetgevende een sociaal- economische adviserende-taak. De hoogste wettelijke instantie in 'rankrijk, de staatsraad, heeft het feferendum in strijd met de grondwet genoemd, maar daar zal de regering zich waarschijnlijk niet aan storen. De uitspraken van de raad, een zuiver advieslichaam, zijn niet bindend. gen een dergelijke tactiek zijn ook de modern uitgeruste Russische troepen niet opgewassen.. Intussen duren de incidenten voort. Volgens Moskou openden de Chine zen weer het vuur .bij de rivier de Oessoeri. Er werd geen melding ge maakt van slachtoffers. De Russen beweren, dat zij vaak hebben aange drongen op onderhandelingen over meningsverschillen ten aanzien van het grensgebied; Peking weigerde er echter op in te gaan. Zoals bekend maakt communistisch China echter niet alleen aanspraak op kleine stukjes grondgebied langs de grens met Rusland. De Chinezen willen de enorme gebieden terugheb- ben. die de tsaren in de vorige eeuw i op China hebben veroverd. Omdat l Moskou er niet aan dénkt, op deze j eisen in te gaan. lijkt een conflict tussen btide giganten moeilijk te vermijden. HOEK VAN HOLLAND Pas gisteravond laat slaagden sleepboten erin een hevige brand aan boord van de 50.030 ton metende Noorse tanker Siluna onder controle te krijgen. Het stond toen vast dat het vuur niét bij de lading kon komen. Uren tevoren waren alle bemanningsleden aan boord genomen door liet Noorse vrachtschip Sunda. De Siluna was geheel geladen op weg naar Wilhelmshaven toen gister middag op zestig mijl ten westen van Hoek van Holland in de ma chinekamer de brand uitbrak. Aan vankelijk leek men de brand met de hulp van enkele sleepboten meester te kunnen worden maar in de loop van de avond breidde het vuur zich uit. Zestien van de veertig opvarenden gingen aan boord van het Deense schip Madrilene, maar naarmate de uren verstreken moesten ook de 1 overige bemanningsleden het zekere i voor het onzekere nemen. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Tilanus (c.h.), Dc Vreeze (kath. v.) en Aantjes (a.r.) hebben mi nister De Block en minister Roolvink gevraagd de Kamer in te lichten over j het verloop van de besprekingen om trent de tarieven van huisartsen en specialisten. Ze willen graag weten of en zo ja, welke maatregelen zijn ge- troffen. Britse parachutisten en mari niers zijn gisteren zonder tegen stand, maar ook zonder toe juichingen, op het „opstandige" eiland Anguilla geland. Op de foto een aantal Anguillanezen, die de Britse soldaten niet veel belangstelling waard achten, en zich liever bemoeien met de fotograaf, die ook in deze mini- actie een grote reportage zag. KAÏRO Een Iljoesjin-18 van de Egyptische luchtvaartmaatschappij is vannacht op het vliegveld van As- soean neergestort. Van de 94 passagiers en zeven be manningsleden zouden er 87 om het leven zijn gekomen. De overige veer tien inzittenden werden gewond, van wie drie ernstig. Een van de vleugels van het toestel raakte de grond bij het landen. Er volgden een ontploffing en een brand. De wrakstukken liggen honderden meters uit elkaar. Het toestel werd twee weken ge leden van de Sowjetunie gekocht. Het vervoerde Mohammedaanse pelgrims uit Mekka. Het vliegveld van Assoean ligt zes honderd kilometer ten zuiden van Kairo. Sinds gisteren staan de bushalten in het zuidwesten van Friesland tevergeefs te wachten. Er staan geen passagiers naar de komst van de bussen uit te zien, want door middel van pamfletten zijn zij van de (tijdelijke) intrekking van de gehele dienstregeling op de hoogte gesteld. Het wordt soms wel wat moeilijk, als je je doel moet be reiken. en een lift van particuliere autobezitters valt niet altijd mee. TJET bezoek dat de minister president en de minister van bui tenlandse zaken vorig jaar aan Bonn brachten om met de Duitse regering te spreken over de vervoersproble men tussen Nederland en West- Duitsland is niet zonder resultaat ge bleven. De als vrucht van commissoriaal overleg tot stand gekomen regeling bevat een aantal concessies van Duit se zijde, waar het internationale Nederlandse vervoer gelukkig mee kan zijn. In de regeling zijn garanties ingebouwd, die voor de toekomst een grotere zekerheid bieden. Het beleid van de Duitse verkeers minister Leber ter bevoordeling van de Duitse havens en dc Duitse spoor wegen is voor een groot deel aan ban den gelegd. Er zijn maatregelen ge troffen. die ons vervoer op West- Duitsland op dit moment al verrui men; voorts wordt medewerking toe gezegd aan een optimale benutting van het Nederlandse vervocrscontin- gent; en bovendien zal ons inter nationale vervoer voor de toekomst de kans krijgen, mee te groeien met de internationale handelsontwikke ling. Het is een gelukkige zaak. dat dit kabinet zich zo sterk heeft ingespan nen voor de belangen van het Neder landse internationale vervoer. De bewindslieden De Jong, Luns en Keyzer hebben hier door tactisch op treden de goede verhoudingen met West-Duitsland weten 1e benutten in het belang van ons internationale ver voer. Dit neemt niet weg, dat hier en daar nog wel bezorgdheid bestaat over bepaalde Duitse maatregelen voor het wegverkeer: waakzaamheid blijft daarom ondanks tevredenheid op bepaalde punten geboden. ../'hev/h/ v/ - n'/itsrtit £A t xoa V l/A l/./HEVS ..m t s//: ANGUILLA Ronald Web ster, die zichzelf tot president van het Westindisehe eiiandre- publiekje Anguilla had uitgeroe pen, zat nog in bad, toen gister ochtend Britse para's met heli kopters en landingshoten land den om „orde en rust te her stellen". Later werd hij in zijn bun galow aangetroffen in een geel met wit shirt, slacks en plastic sandalen. Hij zei op Anguilla te blijven om „deze oorlog niet met kogels maar met woorden uit te vechten". Dat er geen bloed was vergoten kwam, om dat hij opdracht had gegeven niet op de Britten te schieten. Verrassing Niettemin was de aanval in de vroege ohtenduren voor Web ster een complete verrassing. De meeste eilandbewoners waren nog niet uit bed. Toen zij buiten kwamen, vonden zij door heli kopters verspreide pamfletten, waarin werd uiteengezet dat „de actie was bedoeld om mr. An thony Lee te herstellen in zijn functie van commissaris van de Britse koningin- opdat er vrede en vooruitgang op Anguilla kun nen zijn". Zoals bekend bereikten de mo gelijkheden met „het bewind" op het eiland hun hoogtepunt, toen de Britse onderminister Whitlock met bedreiging van wapens werd verjaagd. Deze had voorstellen bij zich, die „vreedzame vooruitgang onder een ordelijk bewind van be trouwbare mensen zouden bren gen". Minister Stewart heeft het Lagerhuis van het nieuws op de hoogte gebracht. Ook VN- secretaris Oe Thant werd inge licht. Intussen zou een verte genwoordiger van „president" Webster een zekere Wallace Ray in New York zijn aange komen om de zaak van Anguil la in de VN te verdedigen. Nederland AP meldt dat Nederland de Zeven Provinciën naar een punt bij Sint Maarten op 20 km van Anguilla had gezonden, maar dat uit niets was gebleken, dat het oorlogsschip samenwerkte met de Britse marine. Voor zich tii De para's gingen uiterst voor zichtig te werk. uit angst voor scherpschutters. Zo liet een ser geant, die de knal van een jachtgeweer meende te horen, zijn manschappen in dekking gaan. Het geluid werd echter geproduceerd door de uitlaat van een motorfiets van een nieuwsgierige jonge eilandbe woner. Na de landing zetten de Brit ten onmiddellijk de hoofdwegen op het eiland met olievaten af en begonnen zij mensen en voertuigen te inspecteren. En kele mannen en vrouwen, wié werd verzocht met de mili tairen mee te gaan, huilden. Er werd echter niet geschreeuwd, beledigd of bedreigd. Staking ook vandaag LEEUWARDEN De toezegging van staatssecretaris Keyzer van ver keer en waterstaat om voorschotten te verlenen aan de autobusondernc- j mingen, die in financiële moeilijkhe- j den verkeren, heeft nog geen wijzi ging gebracht in de stakingsactie van de ruim honderd autobuschauffcurs in Friesland. Zoals gemeld hadden Gedeputeerde deramen geen langer uitstel meer. LEEUWARDEN De commissaris der Koningin in Friesland, mr. II. P. Linthorst Iloman, wil graag het eerste kievitsei uit zijn provincie in e»«"-»»i«ret nemen. Hij berichtte dit uit Griekenland aan zijn kabinet. Van de twaalf commissarissen der Koningin is mr. Linthorst F'.man de i-proifi bliift. na de bekendmaking dat de Koningin het eerste ei niet meer in ontvangst neemt. Staten van Friesland de staatssecre- l taris gevraagd om een voorschot op het bedrag van drie miljoen gulden, dat dit jaar op de begroting van ver keer en waterstaat is uitgetrokken voor steun aan het streekvervoer. Een woordvoerder van het ministe rie zei gisteren overigens nadrukke lijk dat de toezegging van het voorschot geheel los staat van de busstaking. „De staatssecretaris had dit al eerder aangekondigd", aldus de woordvoerder. Volgens de directies van de twee vervoersbedrijven waar wordt gestaakt, kan deze wat zij noemen vage toezegging voorlopig geen oplos sing brengen. Directeur H. Pols van het LAB meende dat de staking een prestigekwestie is geworden. Dertig Het aantal chauffeurs dat weer aan de slag wil wordt steeds hoger. Bij de directeur van de Zuidwesthoek, de heer De Boer. hebben er zich dertig gemeld. Het overgrote deel van de honderd chauffeurs besloot gister avond op een vergadering in Balk, het werk niet te hervatten. Volgens stakingsleider J. H. Hendriks zouden zij vandaag opnieuw versterking krijgen van andere busondernemin gen. In Lemmer zouden familieleden van een van de directeuren opge trommeld zijn om mee te helpen de busdiensten weer op gang te krijgen. In hoeverre dat is gelukt, was van morgen nog niet békend. Intussen dreigt ook in het zuide- Hervormden vragen DF.N HAAG Het moderamen van de hervormde synode heeft een brief geschreven aan de gereformeer de synode. De avondmaalsge- meenschap tussen beide kerken en de erkenning van eikaars ambten ge doogt naar het inzicht van het mo- „Laten we hopen, dat de gerefor meerde synode nu eindelijk haar voorbehoud laat varen en deze be langrijke stap in de richting van het volledig herstel van de kerkelijke ge meenschap doet", aldus secretaris-ge neraal ds. F. H. Landsman. Zie pagina Kernmerk. 200 gram van tos voor 95 niet te geloven voor die prijs! lijke gedeelte van Zeeland ccn bus staking. GS hebben al een dringend beroep gedaan op de directie van de Zeeuws-Vlaamse Trammaatschappij én op dc werknemersorganisaties al les in het werk tc stellen om een oplossing voor het geschil tc vinden. De ESA-busonderneming en gara ge- en revisiebedrijf in het Groningse Marum overweegt de helft van het personeel over te hevelen van de cao- streekvervoer naar de cao-kleinme- taal. Hierdoor zouden 120 perso neelsleden niet mee kunnen doen aan de staking van het buspersoneel die ook hier dreigt. Het ultimatum van de vakbonden loopt voor de ESA maandag af. Ik geef op als nieuwe abonnee: beloning voor mijn aktiviteil ont vang ik een onder, zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertien, dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courent, Antwoordnummer 267, Leider.,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1