Janssens varende zwembad Veel belanëstellmë Krant van FORMAAT AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4%% 5% 6% 6Ï4% AMR O BANK voor koopwoning BOTERPRIJS NIET VERDER OMLAAG WE HEBBEN EEN SOORT CHINESE MUUR GEBOUWD OOK HUREN VAAK LAAG „F rouwenbonden onmisbaar Drie meningen over geven van kinderbijslag DONDERDAG 20 MAART 1969 Een rijnaak 0111 in te zwemmen. I11 liet Gelderse Wijehen J wordt er hard aan gewerkt. Bouwer A. E. G. Janssen: „Vol- J gens mij bestaat zoiets nog nergens ter wereld". Acht jaar lang heeft hij met het idee van een mobiel zwem bad rondgelopen. Eind april zal het werkelijkheid zijn. Gemeenten of zwemverenigingen kunnen dan voor 400.000 gulden een varend bad kopen. „Een schappelijke prijs", vindt de heer Janssen, die een kleine winst verlangt, maar ook zwemmers gelukkig wil zien. „Kinderen in lekker water kunnen laten zwemmen", is zijn ideaal. Aan boord van het bijna vol tooide zwemschip, dat bij Wij- chen in de Maas ligt, zegt de eigenaar: „Zwemverenigingen van tenminste 1500 leden, of ge- Huib Goudriaan meenten die geen overdekte kun nen betalen, kunnen dit wèl ex ploiteren." Hij legt uit dat een varend zwembad voor een groep kleine gemeenten ideaal is: het is ge zamenlijk te gebruiken, omdat een schip steeds van plaats kan veranderen. Een grote gemeente kan stadsdelen zonder „over dekte" door deze oplossing hel pen. Ook is het mobiele bad het ei Prof. M. P. Verdam: Verschil tussen ambtenaar en Werknemer blijft O'an een onzer verslaggevers) I LUNTEREN „Er zal altijd verschil blijven bestaan tussen 1 de status van ambtenaar en die van werknemer in een particu lier bedrijf." Prof. M. P. J. Verdam zei dit gistermiddag in een toespraak voor de AR vereniging van gemeente bestuurders ..Groen van Prinsterer" in Lunteren. De ARP-senator merkte op dat het ambtenarenapparaat altijd nog het eigen gezicht heeft, terwijl de eindbeslissingen nog altijd bij de overheid liggen. Scherpe uitspraken werden door prof. Verdam vermeden toen hij de verschillen tussen ambtenaar en werknemer ter sprake bracht. Hij be merkte dat het eigen karakter van de overheid tegenwoordig langs onver wachte weg wordt liepaald. „De overheid kan zich minder veroorlo ven. Daarom heeft ze toch nog een eigen karakter." Hij betoogde in het congrescentrum ..De Blije Werelt" dat men in deze tijd .minder tegen de overheid, zoals burgemeesters, opziet. Wel wordt er meer van deze bestuurders verwacht. I De vergadering van „Groen van Prinsterer" wordt vandaag voortge- Het Tweede-Kamerlid mr. M. W. Schakel zal spreken over het penswijzigingsbeleid. Op de eerste dag werd mr. L. A. van Splunder gekozen tot voorzitter van de vereni ging. Hij volgt daarmee de overleden burgemeester van Gouda, mr. R. M. van Reenen. op. UTRECHT „Ik ben ervan over tuigd dat een vrouwenbond als de onze in deze tijd een onmisbare func tie vervult. Het zou een ontstellend verlies betekenen als een dergelijke organisatie niet meer zou bestaan. De vrouw kan namelijk in een krachtige, eigen organisatie een bijdrage leve ren tot de oplossing van de vraagstukken, waarmee wij in onze huidige samenleving worstelen". Dit betoogde vanmorgen de schei dende voorzitster van de vrouwen bond van het NW, mevrouw L. van Duyn-Spruyt. op de jaarvergadering. Ze keerde zich fel tegen het Twee de-Kamerlid mejuffrouw Goudsmit '66), die onlangs verklaarde dat alle vrouwènverenigingen maar moesten ontploffen. „De ellende met ontploffen is altijd dat je alleen maar zeker weet dat er een enorme ravage mee wordt aangericht, maar de ga rantie wordt nooit verkregen dat er van de overblijvende brokstukken "og een zinnig bouwsel is te maken", zoi de voorzitster van Columbus voor gemeenten, die een periode van wachten op een overdekt zwembad willen overbruggen. „Het is vooral acceptabel omdat in tegenstelling tot die van een vast overdekt bad, de kosten hiervan laag zjjn." Oneerlijk verdeeld Ondernemer Janssen is tot uitvoe ring van zijn plan aangezet door de gedachte dat de overdekte zwemba den in ons land wat oneerlijk zijn verdeeld. „Het ene kind kan 's win ters van dure zwembaden gebruik maken, het andere kan *s winters he lemaal niet zwemmen en 's zomers alleen maar in een kolk. We hebben in Nederland een kleine honderd overdekte zwembaden, waarvan een groot deel ook nog in de steden is te vinden. In de waterrijke provincie Zeeland is er helemaal geen, en in Friesland zijn er maar twee!" De in 1921 te Arnhem geboren heer Janssen is vertrouwd met het beheer van zwembaden. In 1959 begon hij als eerste in.Nederland te Tiel een instructiebad als particulier te exploiteren. In 1966 opende hij in Wijchen een overdekt bad. „Men beweerde destijds dat het voor een particulier onmogelijk zou zijn een zwembad te exploiteren: alle overheidszwembaden hadden altijd met verlies gewerkt." Daarom was het begin voor de heer Janssen wel moeilijk, vooral omdat hij met lage toegangsprijzen werkte. „Ik ben nu nog de goed koopste in Nederland: dat vergt enorm lange dagen, maar dat weet je als ondernemer." Dansende badmeester De eerste jaren zwom hij dus niet in het geld, maar wel kwamen bur gemeesters en ambtenaren van zo'n honderd gemeenten hem vragen hoe hij het aanpakte. En dat gaf ook vol doening. „Nu stond ik wel in de schijnwerpers, doordat ik instructie BOUWER JANSEN: instructiebad. is al gereed. gaf aan enkele jongelui, die (zwem)kampioen werden." Het zwemmen moet de heer Jans sen in het bloed zitten. Hij speelde in zijn jeugd waterpolo, en werd een keer kampioen borstcrawl voor het oosten van ons land. Toch werd hij zweminstructeur en badmeester uit motieven die niets met water hebben te maken. „Toen ik zeventien was wilde ik dansleraar worden; maar dat mocht van mijn ouders alleen als ik 's zomers de kosten van de cursus in de winter wilde verdienen. En als bad meester verdiende ik drie gulden per dag: een mooi bedrag in die tijd. In de oorlog werd de zaak gesloten; ik moest op transport naar Duitsland. Door de danswoede van na 1945, werd ik pas weer badmeester in 1947. Van 1949 tot 1959 was ik vertegen woordiger, en in die tijd exploiteerde ik ook twee café-restaurants in Arn hem: dat deed mijn vrouw erbij." Rijiinaf.' te lijf Inmiddels was de heer Janssen met zijn vrouw ook nog een keer derde .schip doet vaag denken aan ouderwets plaatje van de Ark van Noach. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat de prijs voor een kilo boter per 1 april nog lager wordt dan voorgesteld door de Europese com missie, namelijk ƒ0,90 cent per kilo. Minister Lardinois van Landbouw zei gisteravond laat in de Tweede Kamer vanmiddag moest hij weer naar Brussel om over de boterprijs te pra ten dat hij gezien de besprekingen in de EEG niet optimistisch is. Het zou pas kunnen wanneer in EEG-verband een besluit genomen is over de heffing op oliën en vetten, maar in België, Frankrijk en Italië ligt dat politiek moeilijk. Bovendien zouden wij bij verlaging van de bo terprijs de grootste bijdrage moeten leveren aan het Europese egalisatie fonds. Aangezien de EEG-prijs voor boter hoger ligt dan c)e Nederlandse, name lijk ƒ0,22, heeft Nederland van de prijsverlaging met 0.90 nog maar 0.68 per kilo voordeel. Vanuit de Tweede Kamer was door velen, onder wie de heren Van der Ploeg (soc.). Tolman (c.h.) en Schlin- gemann (lib.) aangedrongen op een prijsverlaging. De heer Van dei- Ploeg dacht zelfs aan 0,40 per pakje minder. Minister Lardinois ging ervan uit dat zo'n operatie veel geld gaat kosten. De financiering wordt het moeilijke punt Nederland zal wel blijven pleiten voor een grotere bo- terproduktie in de EEG liever dan de boter tegen afbraakprijzen op de markt te gooien. Naast de prijsverla ging kan nog gedacht worden aan boter voor de voedingsmiddelen industrie en het beschikbaar stellen van koelhuisboter voor de consu ment. Een consumentensubsidie op boter zou in Nederland nog wel kunnen maar is in EEG-verband onuitvoer baar. Het algemene prijsniveau voor melk in Nederland wordt gehand haafd door een verhoging van de in terventieprijs voor magere melk met ƒ0,12. Ook de suikerprijs ondergaat geen wijzinging. geworden bij de profkampioenschap pen dansen van Nederland. In 1959 sloot hij zijn dansschool: „De jeugd wil niet meer echt dansen." Voor de tweede keer in zijn leven nam zwemmen en alles wat daarmee te maken heeft, de plaats in van het dansen. Maar vooral het zo zuinig mogelijk terwille van de gebruiker beheren van zwembaden begon hem bezig te houden. Met zoveel suc ces dat hij meer dan een gemeente adviezen verstrekte. Vorig jaar begon hij vorm te geven aan het oude denkbeeld van een mo biel zwembad. In Wormer kocht de heer Janssen de Duitse rijnaak Ko ran. een schip van 67 meter lang en 8.20 meter breed, met een capaciteit van 900 ton. In de tweede week van oktober 1968 ging hij met vièr medewerkers („ik spreek nooit van werknemers, dat vind ik niet leuk") de rijnaak te lijf. „Alle materiaal hebben we met onze handen aan boord gebracht Ook ijzeren platen van 600 kilo: we heb ben een soort Chinese Muur gebouwd en dat vind ik wel netjes van ons." De onvermijdelijke, maar toch in teressante cijfers. Voorin het schip bevindt zich een instructiebad voor kin deren, maten 8,5 bij 6,5 meter. In het middenschip is het grote bassin van 20 bij 6,5 meter; de grootste diepte is Foto's Herbert Behrens 2,05 meter. Verwarming, waterzuive ring, geluidsinstallatie, kleedhokjes en douchecellen zijn aanwezig. Het bad voldoet aan alle eisen. „Volksge zondheid is zeer enthousiast." Op het schip zijn twee woningen, een van 90 vierkante meter en een van 124 vierkante meter. Elke wo ning beschikt over een woonkamer, drie slaapkamers, een badkamer en een keuken. Beheerder en bad meester kunnen hierin wonen. „Het schip kan 's nachts altijd beschermd zijn", verduidelijkt de heer Janssen. Rookgordijn Als er belangstelling is, gaat u^dan meer van deze varende zwembaden bouwen? „Als het commercieel leuk is, zou het dom zijn dat niet te doen. En deze aanpak is natuurlijk goed koop; zoiets helemaal nieuw bouwen komt op een miljoen. Kan ik dit schip niet verkopen, dan kan ik het altijd zelf nog exploiteren." In Wijchen is lange tijd ge dacht dat Janssen een botel bouwde. Maar de laatste weken kon de initiatiefnemer dit rook gordijn niet meer waarmaken. Het schip, dat vaak doet denken aan een ouderwets plaatje van de Ark van Noach, kreeg in het in terieur te duidelijk de contouren van een zwembad. „Dit schip gaat vol schoon lei dingwater rondvaren in veront reinigd oppervlaktewater", zegt de heer Janssen triomfantelijk op de loopplank. Op de wal roept een voorbijfietsende jongen: „Kunnen we nog niet zwem men?" (Van onze soc.-ccon. redactie) ARNHEM Zestig procent van de inkomensgroep tot f 7000 per jaar woont in een huis, dat minder dan vijftien procent van het inkomen aan huur kost. In de inkomensgroep van 10.000 tot 15.000 betaalt minder dan vijftien procent van het in komen aan huur en boven .000 per jaar inkomen betaalt ongeveer zeventig procent min der dan vqftien procent van het bruto-inkomen. Dit is gebleken bij een diepgaand wetenschappelijk onderzoek, dat het NIPO in opdracht van de Reinbouw Intermed' NV in de gemeente Rheden heeft ingesteld. Het wordt vrijwel ze ker geacht, dat deze gegevens van meer dan plaatselijke betekenis zijn en ook voor vele andere gemeenten van ons land grotendeels kloppen. Deze opmerkelijke gegevens, die het NIPO heeft geproduceerd, dank zij het lofwaardig streven van een particuliere onderneming, die circa duizend woningen per jaar bouwt, heeft ook nog andere belangwekken de feiten aan het licht gebracht. Bereidheid tot verhuizen bestaat vooral bij de jongere gezinnen, bij de hoogste inkomensgroep, bij drie-persoonsgezinnen, bij mensen idie minder dan ƒ40 huur per maand betalen en bij hen die in een dienst woning zitten. Verreweg het meest gaat de voor keur uit naar een eengezinswoning. De flat is niet geliefd. Het belangrijk ste vertrek van het huis is de keuken, aldus het resultaat van de enquête. Een door Reinbouw Intermed ont wikkeld woningtype bleek goed in de markt te liggen. Twaalf procent van alle gezinshoofden was bereid voor de aangegeven prijs een dergelijke woning te huren maar liever te ko pen. Tijdens een symposium in Rheden bood de directie van het bedrijf van daag het resultaat van het onderzoek officieel aan het gemeentebestuur van Rheden aan. dat hiermee over een grote hoeveelheid zeer waarde volle gegevens de beschikking kreeg. Mr. P. Achterhof, directeur van de ze bouwonderneming, merkte ter toe lichting op, dat de overheid onder zoekingen verricht via het woning en bevolkingsonderzoek, maar dat het bedrijfsleven over meer gedetail leerde en specifieke gegevens moet beschikken om de belangen van de volkshuisvesting zo goed mogelijk te dienen. Het bedrijf heeft daarom besloten zelf onderzoekingen ter hand te nemen. 25% DUURDER De heer Achterhof was somber gestemd over de kostenontwikkeling in het bouwbedrijf. Hij verwachtte voor de komende twee tot drie jaar een kostenstijging van circa 25 pro cent. Als oorzaken noemde hij de prijsstijging van zes procent, de ver hoging van de rentevoet, kwali teitsverbetering van de woningen, huurverhogingen en een steeds ster ker afnemend subsidiebedrag. Hij twijfelde er aan, of er nog wel voor 100 tot 190 per maand een dege lijke woning kan worden gebouwd, hoogwaardig en op de toekomst ge richt. Dit zou ten koste moeten gaan van de kwaliteit of met behulp van lagere grondkosten. Overheid en bedrijfsleven zullen op het gebied van prijzen, kosten en kwaliteit meer moeten samenwerken. Vele factoren waarmee men werkt, zijn nog onbekend, bijv. de sa menstelling van het aanwezige wo ningbestand, de inkomenssamenstel ling van de bevolking en het aantal mensen, dat te duur of te goedkoop woont, aldus de heer Achterhof. Het grote bassin met op de bodem timmerman G. Gerrits, een van Janssens vier medewerkers Midden- en Kleinbedrijf DEN HAAG De raad voor het Midden- en Kleinbedrijf zal in een brief aan de SER zijn drie standpunten bekend maken over de kinderbijslagregelingen van minister B. Roolvink (so ciale zaken en volksgezondheid). De commissie sociale verzekerin gen, die de brief had ontworpen, con stateerde: Binnen de raad zijn leden die menen dat de kinderbijslag bij het eerste kind moet beginnen. Het is een middel tot herverdeling van inko mens. Anderen zijn dezelfde mening toegedaan, zij het echter op andere gronden. Afschaffing van kinderbij slag voor het eerste kind ziet deze groep als een oneerlijke kans voor het geven van looncompensatie aan alle werknemers. Dat betekent een onrechtmatige verhoging van het loonniveau. Een derde groep maakt duidelijk dat maatschappelijke omstandighe den zodanig gewijzigd zijn dat een geleidelijke afschaffing toegestaan kan worden. Bij de discussie gistermiddag in Den Haag bleek dat twee vertegen woordigers van de federatie van het katholiek en christelijk ondernemers- verbond voor geleidelijke afschaffing van bijslag voor het eerste kind ko zen. Een bestuurslid van de Konink lijke Nederlandse middenstands bond was tegen. De heer P. J. de Kruif kon zijn standpunt echter niet overbrengen op mr. M. G. van der Kaa en mr. H. D. M. Lambooy. Zij bleven voor de afschaffing. rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AM RO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11