Omgekomen diplomaat was topspion in W.-Duitsiand Vieux Geld voor u flOOO,- f2500,- f4000- BIESHEUVEL: WIE IS VOLGEND SLACHTOFFER PvdA? Betere image nodig voor het parlement Geweld Gesprek China OOK DE NAAM VAN ZIJN TWEEDE MAN BEKEND BONN LIET VORONZOE RUSTIG BEGAAN Bont protest Ambassadeur Tyler van VS uit Den Haag ARP buiten het christelijke blok alles losd em wel 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) AMRO-LENING Genootschap voor reclame: Gesprek over ontwapening hervat Ririmtewieg 7 DINSDAG 18 MAART 1969 TTET doet wrang aan, dat de landen van het Warschaupact andere Europese landen hebben opgeroepen geschillen niet met geweld maar door onderhandelingen op te lossen. Men zou zo zeggen: laat dan zelf Tsjechoslowakye met rust en gebruik dat Warschaupact niet als een middel om ook de andere landen van Oost- Europa onder de duim te houden. Weinig geloofwaardig ïykt dan ook het aanbod, op basis van het prin cipe van vreedzaam samenleven te praten over het opheffen van de mili taire machtsblokken: Navo en War schaupact. Alsof het laatste met het eerste te vergelijken valt. Het Warschaupact zou al lang niet meer hebben bestaan, als het zijn leden vrjj zou hebben ge staan het lidmaatschap op te zeggen. 'POCH zou het niet juist zyn, de op roep van de Warschaupactlanden tot een Europese veiligheids-topcon ferentie zonder meer naast zich neer te leggen omdat er nog altyd geen basis van vertrouwen is. We realiseren ons terdege, dat ook op de conferentie te Boedapest, die slechts enkele uren duurde, een ver klaring werd goedgekeurd die gerui me tyd van tevoren was opgesteld. Ook beseffen we, dat deze verkla ring voornamelijk bedoeld was om het effect weg te nemen van het Joegoslavische partijcongres, dat de Warschaupactlanden (met uitzondering van Roemenië) niet zonder reden ne geerden. Desondanks kan het de moeite waard zyn de Europese veiligheid tot onder werp van bespreking te maken. Zty het dat tevoren dient vastgesteld, dat er een redelijke zy het beperkte kans van slagen is. JN de verklaring van Boedapest valt op, dat met geen woord wordt gesproken over de incidenten aan de grens tussen Rusland en China. En dat terwyl de Russen er juist een hartig woordje over wilden laten spreken. Het is geen geheim, dat Roemenië er al jaren niets voor voelt, zich aan te sluiten by demonstratieve verkla ringen die Peking veroordelen ei pleiten voor uitstoting ervan uit de communistische wereldgemeenschap. Nog altijd is niet duidelijk wie ver antwoordelijk is voor het opvoeren van de spanning in het grensgebied. AI doen de massale en felle beto gingen in China wel vermoeden, dat men daar niet onvoorbereid was. Niettemin is het tekenend voor de verhouding in Oost-Europa, dat een voor de Russen belangrijk punt niet in een gemeenschappelijke verklaring wordt opgenomen omdat er onenig heid over bestaat. Het lot van de zeehonden wordt heter. Na het algehele verbod van de Canadese regering op de meedogenloze knuppeljacht heb ben de Nederl. federatie van werkgeversorganisaties in het bontbedrijf en de stichting bont- waarborg gistermiddag tijdens een persconferentie in Den Haag met klem betoogd, dat hun leden geen „white coat-bont", af komstig van jonge zeehonden, meer aan de man zullen bren gen. Op de foto de heer A. Reij- mer, voorzitter van de stichting bontwaarborg tijdens zijn pro testrede tegen het „bont"-mis- drijf. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De heer Biesheuvels reactie op de poli tieke besluiten van de laatste weken is: „In ons politiek ver deelde land moet je niet zomaar een ander uitsluiten, zoals de VVD de PvdA en de PvdA de VVD en de KVP. Dat werkt Franse toestanden in de hand. Ter wille van de bestuurbaar heid van ons land moet je be reid zijn het compromis aan te gaan". Mr. B. W. Biesheuvel vroeg zich op een vergadering van de Centrale Kiesvereniging Rotterdam in het Groothandelsgebouw gisteravond af, wie het volgende slachtoffer van uitsluiting zal zijn. Over de samenwerking in de „groep van 18" zei hij, de resolutie van de KVP dat in het najaar een besluit genomen wordt over samen werking op basis van het eigen kern program en de stukken van „de 18" voorbarig te vinden. De christen-de mocratische samenwerking moet open zijn naar alle kanten en dat blijkt in de praktijk. Een goed pro gramma moet uitgevoerd worden en dan gaat het er om: met welke mensen? Dat kun je in het najaar nog niet weten, vond Biesheuvel. OPPOSITIE De anti-revolutionaire fractieleider betreurde het besluit van de PvdA zich tot 1975 te isoleren in de opposi tie. Dat is een nieuwe vorm van op positie, omdat het totnutoe wilde zeg gen dat je bereid zou zijn de rege ringsverantwoordelijkheid na vier jaar over te nemen. De heer Biesheu vel vond de reactie van Toxopeus wat egocentrisch: „Hij had even goed kunnen zeggen: dit besluit (de KVP uit te sluiten) versterkt de positie van de vier regeringspartijen". De ARP blijft het beleid van het kabinet-De Jong kritisch volgen. Moeilijke punten in het komende jaar zijn: het loon- en prijsbeleid, en de begrotingen 1969 en 1970. Hij dacht dat de kritische houding van de ARP het typisch liberale van het kabinetsbeleid had afgezwakt. De heer Biesheuvel stelde overi gens de verwantschap van de drie christelijke partijen centraal. De op dracht van dfe christelijke partijen zal zijn de mensen niet van zich en de politiek te vervreemden. „Dan kan het pragmatisme van Van Mierlo nooit een oplossing geven. Er zullen he°l zware redenen moeten zijn sa menwerking tussen de christelijke partijen af te wijzen". Dat de ARP pluriform kan zijn, bewezen de heren J. Wilschut en Brak. De eerste wilde de belasting- correctie van ƒ900 miljoen te allen tijde laten doorgaan als een zaa': van recht en gerechtigheid, de ander dacht dat deze correctie alleen de hoogste inkomens ten goede zou ko men. „Als het om recht gaat, geef het dan aan de armsten". De heer Wilschut vond dat de ARP zich te gereserveerd tegenover het kabi net-De Jong opstelt en te veel naar twee kanten kijkt. De ander wees de KVP af. Beiden kregen applaus. De heer Biesheuvel was het hier niet mee eens, evenmin trouwens met de kritiek op het West-Irianbeleid. „Het is bepaald fout dat een groep denkt: er is maar één weg en dat is de zelfstandigheid. Daar help je de Papoea's niet mee". De ARP wil dat Nederland actief meehelpt het ak koord van New York uit te voeren en wel samen met Indonesië. Dan kun je het maximum voor West-Irian berei ken, want hoe je het ook went of keert „West-Irian blijft altijd een (klein)buurland van Indonesië. NEW YORK De vrachtprijzen in het verkeer tussen de oostkust van de Verenigde Staten en Europa zullen per 1 juni vijftien procent stij gen. De speciale toeslag van tien pro cent op de vrachtprijzen als gevolg van de stakingen, vervalt op 1 mei. BONN De Westduitse geheime dienst is een diepgaand onder zoek begonnen naar de activiteiten van de Russische diplomaat Joeri Voronzof, die vorige maand bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Hij werd 45 jaar. Voronzof was hoofd van de politieke afdeling van de Russische ambassade in Bonn. Het Duitse weekblad Der Spiegel beweert, dat de man als agent van de Russische geheime dienst de leider was van tientallen spionnen in de Bondsrepubliek. uit te zetten vanwege spionage-ac- tiviteiten. „We weten niet precies hoeveel spionnen zich in de Bonds republiek bevinden", zei men. ,,De zaak-Voronzof is voor ons geëin digd met de dood van deze man". Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken is nog ge zegd dat Sobolef zijn werkzaamhe den in Keulen voortzet. Op een vraag waarom niets tegen Sobolef was ondernomen als men weet dat ook hij een geheim agent is, antwoordde een woordvoerder: ,,Voor ons is elke in West-Duitsland geaccrediteerde buitenlandse diplo maat persona grata, zolang niet is bewezen, dat hij de Duitse wet heeft overtreden". WASHINGTON President Nixon heeft het ontslag van William R. Tyler als Amerikaans ambassa deur in Nederland aanvaard. Tyler heeft zijn regering sinds mei 1965 in ons land vertegenwoordigd. Hij blijft tot juni op zijn post. Het Witte Huls heeft de naam van zijn opvolger nog niet bekendgemaakt. Bij de ambtsaanvaarding van een nieuwe president is het de gewoonte dat alle Amerikaanse ambassadeurs hun ontslag aanbieden. Successieve lijk beslist het staatshoofd of hij zulks aanvaardt of niet. De heer Tyler, 58 jaar oud, werd in 1946 onderdirecteur voor internatio nale voorlichting en culturele zaken. In 1948 perschef bij de Amerikaanse ambassade in Parijs, in 1958 ambas saderaad in Bonn, in 1961 plaatsver vangend staatssecretaris voor Euro pese zaken, in juni 1965 ambassadeur in Den Haag. En volgens Der Spiegel was Sobolef, de plaatsvervangend chef van de Russische handelsmissie in Keulen, Voronzofs tweede man. Ambassadeur Voronzof is onder nog niet duidelijke omstandigheden op 25 februari bij een verkeers ongeluk tussen Keulen en Bonn om het leven gekomen. Regerings kringen in Bonn menen dat de Rus in slechte lichamelijke conditie ver keerde, de macht over het stuur ver loor en daardoor frontaal tegen een andere auto opbotste. Noch van Westduitse noch van Russische zijde is het bericht be vestigd dat bij lijkschouwing zou zijn gebleken dat de man door een hart aanval is overleden. In een zieken huis werd het lijk onderzocht in aan wezigheid van een arts die door de Russische ambassade was aange wezen. Voronzof kreeg zijn instructies rechtstreeks van de Russische ge heime dienst (KGB) in Moskou, waar Alexander Sjelepin zijn mach tigste vriend was. Als diplomaat ging hij in Duitsland uiteraard met hoge autoriteiten om. In Bonn wees men er gisteren1 op, dat er geen plannen bestonden' om Voronzof of Sobolef het land Aarden verwacht UTRECHT De fractievoorzitter van de Politieke partij radicalen in de Tweede Kamer, drs. J. M. Aarden,' is van oordeel dat de radicalen bin nen de ARP er wel in zullen slagen het partijbestuur te dwingen buiten een christelijk blok te blijven. Hij verwacht dat de ARP zich tot aan de' verkiezingen vrijblijvend zal opstel len. Op een discussieavond in Utrecht noemde de heer Aarden gisteravond de gereserveerde houding van D'66 teleurstellend „omdat deze partij al leen maar wil praten met de top van de PPR". De grote winst van het PvdA-con- gres vond hij het besluit om niet met de KVP in een regering te gaan zit ten. Uit de samenstelling van het nieuwe PvdA-bestuur blijkt overi gens wel dat men een bijdrage wil leveren voor een politieke vernieu wing in Nederland, aldus de heer Aarden. World Press Photo In verband met de bekroonde foto's van World Press Photo schreef u te recht: „Het begint erop te lijken dat de jury alleen eerste prijzen bestemt voor deze afschuwelijke foto's". Ik vind de bekroning van deze fo to's een aanklacht tegen alle goede zeden. Wat een eer om voor zoiets tot de beste persfotograaf van het jaar te worden uitgeroepen! Er wordt, heel terecht, moord en brand geschreeuwd over een blad dat veel naaktfoto's vertoont. Elk fatsoen lijk mens moet toegeven dat hier het hek van de dam is, maar dergelijke bekroonde foto's zijn nog veel meer in strijd met de goede zeden. Rotterdam J. Onderweg Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07=f 1117,26. Dat is f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 6,50. In die 24 mnd betaalt u: 24 xf 118,37 f2840,88. Dat is f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 14,20. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39 f 4545,36. Dat is f545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 22,70. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ookl) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f700,-en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kuntu deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK TV"AAST me in de trein zat een bijzonder elegante dame. Ze was nog knap ook, van dat aardige knappe. Geen koele schoonheid, maar iets gezelligs, vriendelijks met een vage glimlach als vond zij het leven zo kwaad nog niet We boemelden naar Amsterdam en stopten overal waar we stoppen konden. Bij de Laan van Nieuw Oost Indië stond ze plotseling op en snelde naar het balkon. Haar tas en handschoenen liet ze liggen en net wilde ik die verschrikt achter haar aandragen, toen ze alweer verscheen, behoedzaam een oud en zenuwachtig dametje binnenlei dend. Even later snapte ik het. Ze had het mensje zien tobben bjj het por tier en was te hulp gesneld. Ik was onder de indruk. Goed, ik had het getob niet kunnen zien, want ik zat er met de rug naar toe. Maar dan nog.... als ik het gezien had? Zou ik dan zo snel gereageerd hebben? Of pas medelijden hebben gekregen als oud-dametje op de per rontegels was blijven staan? Bij Mariahoeve vulde de coupé zich met twee heren, die hun ouder lijke ervaringen uitwisselden. Dat ging fors. De een betoogde, dat hij zich door die snotmeid van een dochter niet liet kisten; de ander legde daarop uitvoerig de methode uit waarmee hij zijn zoon had dui delijk gemaakt, dat deze de ouder lijke woning verlaten kon, indien hij niet bereid was zijn verdiensten af te staan en niet tevreden was met een tientje zakgeld. In Leiden kwam er een echtpaar binnen. De vrouw ging naast de ele gante zitten; de man naast mij. Opeens veerden de elegante en ik tegelijk op met de neus naar het raam. We hadden het tegelijk ge zien: een reiger.... Verwijt Toen naast me een gesnuif, zoals de boze reus aangekondigd wordt als hij In een kinderoperette ten to nele moet verschijnen. „Als u zo om de natuur en de dieren geeft, moest u zich schamen om die schoenen te dragen...", bul derde hij opeens tegen de elegan te. Iedereen keek naar de schoenen. Hoge enkellaarzen van glanzend zeehond met een fleurige rode bies afgezet. In de wintersportplaatsen zie je ze bij honderden. „Parden?" vroeg de elegante. „Zeehond, bah. Onschuldige die ren doodgeknuppeld voor uw ij del heid..." De man was purper. Zijn vrouw viel hem bij: Der moest straf op staan zoiets te dra gen..." Een van de mannen opzij baste net: „En ik geef er een klets om der oren De trein rolde langs het station Haarlem. De man en de vrouw stonden op. Hij hield haar mantel omhoog en behaaglijk zich koeste rend schoot ze erin. Een heel mooie mantel van breitenschwanz. Met een laatste vernietigende blik op de laarzen spoedden ze zich weg. De elegante stond fluks op, graai de een paar glacéhandschoenen van de zitplaats van de vrouw en spoed de zich naar de deur, waar het echt paar net stond te morrelen. „Vergeten...", zei de elegante, de handschoenen hooghoudend. „En wist u dat glacé en breitschwanz naar ze zeggen van ongeboren lam meren velletjes gemaakt wor den....?" Zelfs de autoritaire heren zwegen verstomd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Wat denken Nederlanders van hun parle ment en parlementariërs? Op de ze vraag heeft het marketing bureau Makrotest in Amsterdam door middel van een omvanrijke enquête onder 1200 mensen een antwoord proberen te vinden. Het stelde er in opdracht van het Genootschap voor Reclame een rapport van samen, dat don derdag op de eerste dag van het tweedaagse congres van het ge nootschap in het Haagse con gresgebouw wordt aangeboden aan Tweede Kamer-voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel. Bij dat rapport is een advies ge voegd voor een campagne, waarmee het parlement zijn image zou kunnen veranderen. „Of mr. Van Thiel er wat in zal zien, is nog niet te zeg gen", aldus dr. J. Bartcls voorzitter van de congrescommissie. „Wij zien het uilsluitend als een gebaar omdat wc dit jaar in Den Haag congresse ren." Zoals bekend, is op ander niveau de commissie-Biesheuvel bezig met een onderzoek naar mogelijkheden voor betere relaties tussen overheid en bevolking. Volgens het ge nootschap kan het nieuwe rapport eventueel door deze commissie wor den gebruikt, al behandelt het dan alleen de relatie tussen parlement en bevolking. Andere onderwerpen van het con gres (1000 deelnemers) zijn onder meer: de veranderende instelling van de consument (waaraan reclamecam pagnes eventueel moeten worden aangepast) en de mogelijkheden voor het inpassen van het reclamevak in het onderwijs, o.m. op kunstacade mies. GENEVE Na een onderbreking van zeven maanden is vandaag de ontwapeningsconferentie in Genève hervat. Alles wijst erop dat de Vere nigde Staten en de Sowjetunie niet veel verder zijn gekomen dan op het moment dat de Russen in augustus Tsjechoslowakije binnenvielen. In een speciale boodschap heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zijn „grote be zorgdheid" uitgesproken over het voortduren van de bewapeningswed loop in de wereld. Hij leed een be roep op Russen en Amerikanen spoe dig een begin te maken met hun voorgenomen besprekingen over be perking van raketstelsels. Ondanks het akkoord over een be wapeningscontrole is van een vertra ging in de uitbreiding van het kern- wapenarsenaal nog niets te bespeu ren. De uitgaven voor militaire doe len hebben over de hele wereld een recordhoogte bereikt. Voor alles moe ten de zeebodems en de ruimte van de bewapeningswedloop worden uit gesloten, aldus Oe Thant. De ruimtesymbolen vinden umtig hun commerciële weg, zo stuac op de vakbeurs Het kind in de Juiiena- hal te Utrecht tussen de tientallen traditionele wiegen deze ene van „kosmische allure". Het is een mo- dukt van de firma Schulting en draagt de toepasselijke naam Apollo. Het ruimteu-ï 'e is uit gevoerd in zacht oranmet ruit jes van cellofaan. De toekomstige eigenaars moeten zich wel realise ren, dat er tot nu toe negen versies van de Apollo zijn gefabriceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7