CHU-Alphen huldigde y. d. Oever en v. d. Berg Gratis bij uw melkman Tijdelijk een fraai zachtgroen glas bij 3 pakjes Leeuwezegel VLEET Er moet een derde gemaal komen bij Beinsc7 p Boerenkapel veroverde Nieuwveen HAARLEMMERMEER werkt aan betere waterbeheersing leeuwezegel Visserijnieuws bij de Vertrouwen Kraanvogels in Nieuwveen Regenval „Kunst na Arbeid" moet in 't nieuw Verrassend lekker! Noorclwijkse Reddingsbrigade heeft nog heel wat wensen W oning wetbouw in Langeraar NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MAART 1969 ALPHEN Twee leden van de chr. 'historische kiesvereniging „Groen van Prinsterer" werden tij dens de gisteravond in een zaal van de Opstandingskerk gehouden le denvergadering in het zonnetje ge zet. De heer J. v. d. Oever nam af scheid wegens zijn vertrek naar Lei derdorp. Tiointig jaar maakte hij deel uit van het bestuur waarvan dertien jaar als voorzitter. Zijn op volger, ir. Buysert sprak hem har telijk toe. In deze periode heeft u getoond over drie goede eigenschappen te beschikken nl. trouw, bescheiden heid en vasthoudendheid. Met deze eigenschappen toonde u zich een democratisch bestuurder en een goed voorzitter. De heer J. v .d. Berg heeft na twintig jaar het wethouderschap neergelegd. Ook hieraan besteedde voorzitter Buysert uitvoerig 'aari- dacht. Hij bracht in herinnering hoe de heer v. d. Berg voor de kiesver eniging in 1949 de uitbreidingsplan nen voor Alphen aan den Rijn be handelde. Wat u toen vertelde klonk ons als een sprookje in de oren. Wetende dat die plannen slechts een beperkte visie waren op de werke lijkheid van nu, kan men zonder meer stellen, dat er onder uw wet houderschap wel iets tot stand, is gekomen. Als eigenschappen van de heer v. d. Berg noemde de heer Buy sert zijn grote werkkracht en zijn scherp zakelijk inzicht waaraan een sterk rechtvaardigheidsgevoel ten grondslag ligt. Door uw bescheiden heid was het spelen op de tribune u vreemd. Dit wordt in de Unie vaak gewaardeerd, zij het dat wij er wel eens door op de achtergrond blijven. Namens de kiesvereniging bood de heer Buysert aan de heren v. d. Oever en v. d. Berg een pen met inscriptie aan, terwijl er voor de dames bloemen waren. De rest van de avond werd ver zorgd door de C.H. jongeren orga nisatie. Op de foto: Van links naar rechts: ir. N. Buysert, J. v. d. Oever en J. v. d. Berg. Brandweer Haarl.meer moet materieel gaan vervangen HAARLEMMERMEER Volgens het jaarverslag van de gemeentelijke brandweer- en ambulancedienst van Haarlemmermeer was het geschatte brandschadecijfer in 1968 groter dan ooit tevoren. Het bedroeg in totaal f 61.226.920.-, wat voornamelijk te wijten was aan de hangarbrand van de luchthaven Schiphol, waarvoor de brandschade werd geschat op onge veer f 60 miljoen. In verband met de ouderdom van de brandweervoertuigen werd aan de rijksinspectie om een keuring ge vraagd, waarbij drie voertuigen en een motorspuit werden afgekeurd. De vervanging van het huidige voer tuigenpark zal volgens een meerja renplan plaats hebben. Het nieuwe alarmeringssysteem dat voor de post Zwanenburg werd ingevoerd, bevalt goed en zal ook bij de andere posten worden toege past. In 1968 rukte de brandweer 97 maal uit voor een brand en 53 maal voor een hulpverlening. Zeven brandweerlieden liepen bij blus- singswerkzaamheden verwondingen op. Het aantal ambulanceritten (de brandweer en ambulance zijn in Haarlemmermeer ondergebracht in één dienst) bereikte een record met 1075. Hiervan rukte de ambulance 437 maal uit voor ongevallen in Haarlemmermeer- NIEUWVEEN De muziek avond van de Boerenkapel, Cres cendo-drumband en de Jostiband, een muziekgezelschap van patiënten van de Johannes-Stichting, werd gehouden in de „Stal", een sfeervol gedeelte van een boerderij, die bij deze stichting hoort. De Josti-band opende met het „Dag mevrouw, dag meneer, ja hier zijn wij dan weer", een nummer met een heel goede zanger en zangeres die ook nog een dansakt uitvoerden. De drumband gaf een show met lichteffecten. De muziekvereniging Crescendo kwam overigens met enige voortreffelijk uitgevoerde stukken, licht en toch wel serieus, onder leiding van de dirigent J. Vervark. Als intermezzo werd zijn plaats ingenomen door enkele patiëntjes, die als gastdirigent heel aardig voor de dag kwamen. Na een potpourri van de Josti band gaven de leerlingen van de muziekvereniging, die door de leden in hun vrije tijd worden opgeleid, een uitvoering van een wals. De Boerenkapel zette na de pauze het programma voort, compleet met snor en al. Dit illustere muziekge zelschap lanceerde een aantal mee zingers, die goed weerklank von den. Boerenkapel en Jostiband wis selden elkaar af op een voortreffe lijke manier. Aan het eind van de avond kwam ook Crescendo nog een keer op met een aantal moderne nummers. Als „klapstuk" speelden de Jostiband en Crescendo samen. Al met al een heel gezellige avond. BENTHUIZEN Ondertrouwd: M Havenaar, 24 jr te Benthuizen en Adriana Pieternella Kaashoek, 21 jr, te Benthuizen, Ochtenstraat 11. HOOFDDORP Tijdens een bijeenkomst in het polderhuis in Hoofd dorp gaf Dijkgraaf B. K. Buurman, bijgestaan door enkele heemraden en secretaris C. Meeuwig, opening van zaken omtrent het stichten van een derde gemaal in de Haarlemmermeer. Sinds 1958 is er al sprake van, in de polder een derde gemaal te plaatsen ter verbetering van de waterbeheersing. De zgn commissie-Krijn stelde een onderzoek in en bracht daarover rapport uit. Dit rapport verscheen in 1963, waarna het polderbestuur het rapport met algemene stemmen aanvaardde. Voorge steld werd: a. de stichting van een derde gemaal met een capaciteit van 800 m3 per minuut, te plaatsen in Haarlemmermeer-zuid bij Beinsdorp, ten noorden van de HUlegommerbrugb. het maken van een nieuwe vaart vanaf dit gemaal naar de Hoofdvaart en het graven van een aantal nieuwe vaarten en tochten; c. het verbreden en verdiepen van een aan tal vaarten en tochten; d. het maken van nieuwe kunstwerken en ver beteren van een aantal kunstwerken zoals bruggen. Het maken van het plan heeft veel tijd gevergd, o.a. omdait van de zijde van het Hoogheemraad schap van Rijnland aanvankelijk bezwaar bestond tegen de gepro jecteerde plaats van het nieuwe gemaal, op grond van kwaliteits eisen van het uitslagwater. Uit eindelijk werd echter met alle in stanties, het Hoogheemraadschap Rijnland, de Cultuur-Technische Dienst en Provinciale Waterstaat Noordholland overeenstemming be reikt. Toen het plan rond was, bleek echter dat nog een moeilijkheid moest worden overwonnen. Een zgn. actiecomité derde gemaal in Haar lemmermeer-Zuid, onder aanvoering van o.a. de heer C. van der Heu vel uit Buitenkaag, deed alle mo gelijke moeite de plannen van de polder geen doorgang te laten vin den. De ene actie na de andere werd gehouden. Het comité liet zelf een ander plan ontwikkelen en de polder bleek bereid ook dit in te zenden aan de cultuur-techni sche dienst. Verwacht wordt dat het plan wel goedgekeurd zal zijn, maar dat er geen subsidie op ver kregen zal worden, zodat het dan toch in ieder geval nadelig voor de polder zou zijn en daarnaast zeker niet afdoende voor een goede waterbeheersing. „Wij hebben een groot vertrou wen in de deskundigen die voor ons hebben onderzocht wat het beste is voor een goede waterbe heersing en dat is nu eenmaal een derde gemaal. Wij vertrouwen er dan ook op dat dit gemaal er wel komt", aldus de dijkgraaf tijdens de vanmiddag gehouden bijeen komst. Gewezen werd ondermeer op het waterschap „de Beemster", waar men in 1957 ook al moeilijkheden ondervond met een nieuw ontwa teringsplan. Dat plan omvatte de bouw van twee gemalen. Gehoord de kritiek werd besloten één ge maal te stichten. Er is met de nieuwe bemaling ervaring opge daan. Daar zal dan ook het tweede gemaal gebouwd worden geheel volgens het eerste plan. Door de actiegroep in De Beemster is dit waterschap veel meer geld kwijt dan nodig zou zijn geweest, als het totale plan direct was uitgevoerd. NIEUWVEEN Bij de boerderij van de heer Soede in Blokland zijn gisteren acht kraanvogels waargenomen. De hoogte van de vogels was ongeveer 1.15 meter. De kleur was grauw. De dieren hadden een witte kraag om de hals en een rode streep over de kop. Deze vogels komen gewoonlijk in midden-of noord-Europa voor. Waarschijnlijk zijn zij door de koude uit de koers geraakt. Ze vlogen door in noordelijke richting. In de Haarlemmermeerpolder wil men hiervoor waken. Het polderbestuur blijft er bij dat een derde gemaal alleen uit komst kan brengen in de slechte waterbeheersing. Dat de polder het afgelopen jaar geen enkele moeilijkheid ondervond, komt door de bijzonder gunstige re genval, „Maar als het even uit de hand loopt, kunnen wij de waterbeheersing niet aan", zo werd gezegd. Daarbij wordt ge dacht aan de toekomst: „Uit een nota van het Sociografisch Bureau „De Meerlanden" blijkt dat de verharde oppervlakte in onze polder thans circa 1850 ha bedraagt en in de toekomst 3100 a 3300 ha zal worden. Het zal een ieder bekend zijn dat dit tot gevolg heeft dat het water sneller op de boezem terecht komt", aldus dijkgraaf Buur man. Bij realisering van het verbete ringsplan zullen de verschillen in de polderwaterstanden bij grote of kleine neerslag slechts gering zijn vergeleken met de huidige situatie. Het handhaven van een gelijkma tige waterstand is belangrijk voor de onderhoudstoestand van de ta- Gesprek in Haarl.meer tussen besturen van ARP, CHU en KVP HOOFDDORP Naar aanleiding van de aan alle besturen van plaat selijke kiesverenigingen van ARP, CHU en KVP verzonden brief van de „groep van 18" (de gespreksgroep van de drie christendemocratische partijen) kwamen de delegaties van de Haarlemmernteerse kiesvereni gingen van ARP, CHU en KVP bij een. Doel van het gesprek was de uitwisseling van ideeën omtrent meer samenwerking op gemeentelijk niveau tussen deze partijen. De delegaties hadden een oriënte rend gesprek in uitsctekende ver standhouding en zullen ieder in e^gen kring de discussie op breder niveau voortzettten om op 24 april een en ander nader uit te werken. De besprekingen hadden tot re sultaat dat men de christelijke be ginselen als grondslag aanvaardt bij toekomstig beleid en verdere sa- mensprekingen Sportief De Kaag DE KAAG De ballet-, judo-, vol leybal- en gymnastiekvereniging zal woensdag 19 maart een filmavond houden. Tussen de sportfilms door laat men zien, wat er in De Kaag aan bin nensporten wordt gedaan. Iedereen kan komen kijken, de toegang is vrij. luds van alle vaarten en tochten. Een verbeteringsplan dat voldoet aan de eis van een afvoer van 8,4 m3 per minuut per 100 ha, zal no dig zijn en alleen kunnen worden gerealiseerd met een derde gemaal. Opgemerkt werd ten slotte dat de gemeentelijke en provinciale planologische diensten en rijkswa terstaat al rekening houden met een vaart tussen Hoofdvaart en Hillegommerdijk. Gestolen auto terecht BENTHUIZEN De onlangs ge stolen personenauto van garage Van der Meer is onbeschadigd in Schie dam teruggevonden en inmiddels weer in het bezit van de eigenaar gekomen. BENTHUIZEN Op woensdag 26 maart om acht uur zal in het verenigingsgebouw een burgeravond worden gehouden, waarop van ge dachten kan worden gewisseld over de initiatief-nota inzake de ruimtelijke ordening van Benthui zen, ontworpen door wethouder A. van Noort (voorheen raadslid). KOUDEKERK Het muziek korps „Kunst na Arbeid", dat bij allerlei feestelijke gebeurtenissen muzikale medewerking verleent is dringend toe aan nieuwe unifor men. De oude kleding siert de mu zikanten al meer dan 15 jaar. De verenigingskas laat echter geen uniform-vernieuwing toe. Het gemeentebestuur heeft toe stemming gegeven in Koudekerk een huis-aan-huiscollecte te houden. De organisatoren van de collecte hopen ongeveer 6000 gulden bijeen te krijgen. irrHviw uw melkman! v leeuwe^èool IJMUIDEN De treiters ln de Noord troffen meer makreel aan dan de laat ste t(jd het geval was. Voor sommige schepen was de bult aan blauwpUpjes zo groot dat zij hiervan vrijwel net zo veel konden bergen als aan koolvis en dat wilde heel wat zeggen. De laatste maanden deelde laatstgenoemde vis soort ln deze contreien volledig de la kens uit. Enkele vaartuigen konden ook redelijke beetjes haring bergen. Gul, kabeljauw en schelvis waren schaars. Onder de Nederlandse kust stond het slechte en koude weer de activiteiten bijzonder ln de weg. In de omgeving van de Witte Bank moesten de tongschepen met zeer af wisselende resultaten genoegen nemen. Soms leverde een trek tussen de 30 en 50 kilo op maar andere pogingen brachten vrijwel niets aan boord. Door elkaar genomen bemachtigde men uit een trek 7 manden schol, pe kleinere NOORDWIJK Tijdens de jaar vergadering van de Noordwijkse Reddingsbrigade in hotel „De Zee leeuw' is besloten de contributie van f 6 op f 6,50 Per jaar te brengen. De stijgende kosten van het briga- dewerk maken deze verhoging nood zakelijk. Men dient het contributie bedrag vóór 1 mei te betalen. Na 1 mei worden de kwitanties afgege ven en komen er incassokosten bij. Verder besloot de vergadering de „Bart de Groot-wisselbeker" voor het meest verdienstelijke brigadelid in het afgelopen jaar toe te kennen aan „Tante Jo" (mevr. J. Boot-Koe- lewijn). In zijn openingswoord verwelkom de voorzitter B. de Jong de trouwe kern van brigadewerkers, in het bij zonder de ere-voorzitter, de heer E. de Groot, en het ere-lid, de heer S. Verloop. Het ledental was flink toegeno men, „maar we zijn nog lang niet waar we zijn moeten", zo meende de voorzitter De heer W. Smit bleek te hebben bedankt als hoofdinstructeur van het Golfbad. Niet minder dan 25 jaar had hij dit werk ten behoeve van de Brigade gedaan. Daarvoor betuigde het bestuur hem hulde en dank. Tot heden was men er niet in geslaagd een opvolger voor hem te vinden. Het jaaroverzicht van de secreta ris, de heer W. Star meldde een groot aantal aktiviteiten. Penning- meeser J. van Est kon zijn boeken met een batig saldo afsluiten. De technische commissie bleek nog heel wat wensen te hebben, zodat het saldo hard nodig is. Als voorzitert van de technische commissie meldde de heer Th van den Berg, dat zijn commissie op een goed jaar terug ziet. De heer Kobessen ging heen als hoofd van de zweminstructie te Was senaar. Hij wordt opgevolgd door de heer Vogels, terwijl mej. R. Raap horst als hoofd van de EHBO is vervangen door mevr. A, Vermey- Augustinus. Een punt van discussie was de deelneming aan de districtswedstrij den. Men kwam tot de slotsom, dat er te weinig trainingsmogelijkheden zijn. Het wachten is op een groot zwembad te Noordwijk. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren C, van Zeist, M. Peen en J. Koemans herkozen. Dokter J- van Nes werd herkozen als medisch adviseur en de heer Th. van den Berg als voorzitter van de technische commissie. Opgewekt werd nog zich te melden als strand- waoht. exemplaren drongen zich op de voor grond. Wat er was Aan de IJmuidense markt versche nen 93 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 7690 kisten vis, waar van 110 kisten schelvis, 830 kisten wij ting, 110 kisten gul en kabeljauw, 800 kisten kleine gul, 2050 kisten koolvis, 160 kisten haring, 280 kisten makreel 2450 kisten schol, 20 kisten tarbot, 480 kisten diversen, 20 kisten schar, 15 kisten leng, 10 kisten poon, 25 kisten kleine haai, 6630 stuks stijve kabeljauw en 20.000 kilo tong. Verder waren er 290 kleine kisten schelvis, 1640 kleine kisten wijting, 430 kleine kisten ha ring en 310 kleine kisten makreel. De tong was weer aan de dure kant. Voor de eentjes werd op de eerste af slag f 7.68 betaald, onder de f 7.02, kon men niet terecht. De slips zat met een notering van f 6.55 tot f 6.08 steeds bo ven de zes gulden. Ook de kleinmid- del was met een koers van f6.63 tot f 5.95 goed in trek. De tarbot steeg met een notering van f 8.60 tot f 6.60, even eens in aanzien. De schelvis was over het algemeen wat goedkoper. Voor de grootste soort werd niet meer uitge trokken dan vijftig gulden. De braad- schommelde tussen f 36 en f 26 en ook dat betekende een achteruitgang. De gul handhaafde zich op het voorste plan. Alle soorten bereikten een top van ongeveer vijftig gulden. De klein ste soort was op de laatste ronde on der de f38 niet te koop. De katten- centrale stond voor de zoveelste maal buitenspel. Bij de schol lieten de tweetjes met een top van f 32 de an dere soorten achter zich. Bijzonder goed deden de poontjes het. Zij haal den een hoogste bod van zeventig gul den. De goede kwaliteit makreel reik te naar een mooie top van f 76. De ha ring zat tussen f35 en f 14 en dat scheelde niet veel met het gemiddel de van de voorgaande dagen. Vandaag aan de markt Vandaag verschenen in IJmuiden onder meer aan de markt de KW 40 Alie met 25 kisten en 20 stuks stijve kabeljauw, de KW 146 Cornelis van Beelen met 121 kisten, de KW 24 Cor nelis met 20 kisten, de KW 183 Aleida met 40 kisten en 17 kleine kisten di versen, de KW 63 Margriet Jozien met 34 kisten, de KW 119 IJsbrand met 94 kisten, de KW 194 Eben Haëzer met 7 kisten, de KW 132 Jacoba Catharina met 32 kisten, de VL 131 Petronella met 229 kisten en 439 stuks stijve ka beljauw, de VL 7 Ada met 201 kisten en 300 stuks stijve kabeljauw, de KW 212 Marlena met 30 kisten, de KW 196 Aagje Adriana met 130 kisten, de KW 67 Arie met 12 kisten, de KW 54 met 22 kisten, de KW 221 Arie Jacob met 10 TER AAR Maandagmiddag heeft burgemeester B. J. Hogen- boom zich weer aan de heimachine van de firma N. Wijfjes uit Ter Aar gewaagd, om de eerste paal te slaan voor de bouw van 33 woning wetwoningen in (het uitbreidings plan Langeraar. Wethouder Volge- ring, leden van de raad, de heer Blok, directeur Gemeentewerken en de heer De Jong, van de bouwonder neming. De Jong en v. d. Velden te Leiderdorp die de huizen zal bou wen, waren er getuige van. Er wor den keuzewoningen gebouwd naar het ontwenp van het architectenbu reau Leo de Groot te Rotterdam. Negen woningen komen aan de Van Wassenaerstraat en 24 nabij het sportcomplex van de voetbalverend- ging Altior. Demonstratie „snelbehang" NIEUW-VENNEP Dat er tij- dens een voorjaarsschoonmaak be langstelling is voor een nieuw be hangetje, bleek wel uit de grote op komst van leden van de Vereniging van Huisvrouwen op de demonstra tie-avond van Rath en Doodeheef- ver. De presidente, mevrouw Dun ning-Duvekot, verwelkomde in haar openingswoord mejuffrouw Janson. die namens de firma de gehele avond verzorgde. De film Wanden" werd vertoond, die duidelijk maakte, dat de mens er altijd behoefte aan heeft gehad om zijn woonruimte gezellig te ma ken. Aan de hand van dia's demonstreer de mej. Janson, wat men met be hang in een kamer kan bereiken. Een persoonlijk interieur vraagt ook een bewuste keuze van behang. Voor de „doe-het-zelvers" was er nog een demonstratie van snelbe hang. „Je plakt hef als een postze gel op de muur", zei mejuffrouw Janson. kisten, de KW 173 Aquarius met 24 kos ten, de KW 217 Cornelia met 20 kisten, de KW 123 Holland met 1180 kisten en 500 kleine kisten diversen, de SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn met 995 kisten, de IJM 99 Egmont met 890 kis ten en 106 kleine kisten diversen de VI 90 Caroline met 137 kisten en'760 stuks stijve kabeljauw, de KW 43 Rijn mond 2 met 188 kisten en 750 stuks stijve kabeljauw en de KW 174 Cor nelia met 13 kisten. In Schevenlngen In Scheveningen werden aangevoerd 100 kisten wijting, 300 kleine kisten wijting, 150 kisten gul en kabeljauw, 1300 kisten koolvis, 282 kleine kisten haring, 240 kleine kisten makreel, 700 kisten schol, 1600 stuks stijve kabel jauw en 21.000 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5