Blake over pessimistisch Nabije Oosten 1 VERTROUWENSVOTUM VOOR HIERONYMOS Kerk en Islam beginnen gesprek DINGEN BIJ HUN NAAM NOEMEN Katechismus- dossier zet het Vaticaan te Een noord voor vandaag Uw probleem is het onze.. Onderdak voor 1120 gezinnen Goed woordje voor gevangen priester )tr Een Noorse kroon de man voor Biafra BEROEPINGSWERK Gereformeerd predikant ontheven Tweede docent^ aan seminarie baptisten Kernvraagstukken VU in de Doelen Intercommunie taboe voor Engelse r.k. DINSDAG 18 MAART 1961 EljWÏ Gisteren schreven we dat het lijden zinloos is. We bedoelden niet dat de mens niet uit dat lijden iets zou kunnen leren, of door het lijden geheiligd zou kunnen worden. Het zinloze zit veeleer in het feit dat het de één aanvalt en de ander pas seert. Sommigen hebben een uitermate zwaar kruis te dra genanderen een veel lichter. Er is geen gerechtigheid te ontdekken achter het lijden. Het lijden is het voorspel van de dood, schreef ik ook. Maar lijden en dood zijn ook niet zomaar in de wereld gekomen. Ze zijn het gevolg van het oordeel Gods over de zonde. Pau- lus zegt dat door één mens de zonde in de wereld is gekomen en door de zonde de dood. Maar door de zonde is ook het lij den in de wereld gekomen. Lees de eerste bladzijden'van de bijbel maar. Als de mens gezondigd heeft, lezen we van „smart" en ,^weet des aanschijns". De zonde heeft ons in de sfeer van de ongerechtigheid ge bracht. Omdat de mens God de rug toekeerdewerd hij door God uit het paradijs weggezonden, uit de hof van gerechtig heid. In het lijden ervaren we wat ongerechtigheid betekent. Met de zonde is het lijden in de wereld gekomen. Omdat ieder mens lijdt onder de gevolgen van de zonde, wordt ook ieder op de een of andere manier getroffen door het lijden. Wie zich daartegen gaat verzetten slaat met zijn hiel tegen de prikkels van Gods oordeel. God zegt onderwerpt u aan het lij den. Wil uw leven verliezen, wil vernederd worden, wil smart dragen, wil de minste zijn. Dan schenkt God in zijn gerech tigheid u Zijn leven. We lezen vandaag: Mattheus 23 1-12. (Van onze kerkredactie) ATHENE Aan het einde van een af en toe stormachtig verlopende synode heeft aarts bisschop Hieronymos een una niem vertrouwensvotum gekre gen van de bisschoppen van de Griekse Orthodoxe Kerk. Nadat de uitslag van deze stemming bekend werd (65 tegen 0 stemmen( kwam hij terug van zijn ontslag, dat hij even tevoren „om gezondheidsre denen" aangekondigd had. De bisschoppensynode stond in het teken van de nieuwe kerkorde. Oorspronkelijk had de synode deze moeten goedkeuren, maar nadat Hieronymos de synode tweemaal had uitgesteld, liet hij de kerkorde door de Griekse regering bij decreet pro clameren. Deze nieuwe kerkorde bevat op veel punten verbeteringen, maar het wordt Hieronymos vooral kwalijk ge nomen. dat hij de regering een stevi ge vinger in de pap heeft gegeven bij de benoeming van nieuwe bisschop pen. Voorheen koos de kerk de bis schoppen zelf, waarna de regering de benoeming moest goedkeuren. Nu moet de kerk ermee volstaan, een drietal voor te stellen, waaruit de regering de keus doet. Ook net feit dat de kerkorde bul ten de bisschoppen om was afgekon digd, had kwaad bloed gezet. Sommi gen beschouwden de kerkorde daar om als onwettig en eisten een artik- kelsgewijs onderzoek door een com missie van bisschoppen. Geen verslag Ook werd Hieronymos verweten, dat hij op deze synode geen verslag wilde uitbrengen van zijn activiteiten en die van de „permantente synode" gedurende de 22 maanden, dat hij nu primaat van de Griekse Kerk is. Daarop dreigde Hieronymos te zul len aftreden. Blijkbaar zagen de bis schoppen in, dat dat geen enkele op lossing zou brengen. Overigens boekte de oppositie een succesje, doordat een van hen, metro poliet Barnabas van Kitrous, gekozen werd in de „permanente synode", een dagelijks bestuur van tien man. De oppositie bestond uit drie groe pen. In de eerste plaats was er een groep, die scheiding voorstaat van kerk en staat. Hun leider was metro poliet Chrysostomos van Piraeus. Dan was er een groep aanhangers van oecumenisch patriarch Athena- goras en tenslotte een regionale groep metropolieten van de Pelopon- nesos onder leiding van de bisschop van Korinthe Panteleimon. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen nlel ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verhand staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Raad van lezer: Naar aanleiding van uw antwoord Inzake c?c reini ging van een schapevacht: We heb ben er een al 46 jaar in gebruik, eerst op de kinderwagen en daarna op de vloer. De vacht is nog niet versleten. Zeker al tien keer hebben we de vacht gewoon in een teil met goed zeepwater gewassen en gespoeld, waarna die steeds prachtig schoon was. Vraag: In een bloemistenbedrijf hebben leerlingen van een tuin bouwschool gewerkt. Onlangs kreeg de bloemist een rekening van de Agrarische sociale fondsen te Gouda van enige tientallen guldens. Moeten deze leerlingen verzekerd wezen te gen ziekte, ongeval, enz.? Een bestuurder van die tuinbouwschool meende dat de leerlingen geen werknemers zijn. Antwoord: De werknemers waar voor de bloemist een rekening ont ving. kunnen onderscheiden worden in stagiaires of praktikanten (gro tendeels of geheel premieplichtig) en jeugdige seizoenwerkers (na 1 juli 1967 premieplichtig ten aanzien van alle sociale wetten). Wat de eerstbe- d oei den betreft, is aan te raden, bij de land- en tuinbouwscholen waar van zij leerlingen zijn te infor meren of zij officieel door tussen komst van c?e school tewerkgesteld zijn. In dat geval behoeft men slechts voor hen alleen geen premie krachtens de werkloosheidswet te betalen, wanneer men dit de ASF mededeelt. In het andere geval wel. Ten aanzien van de laatstgenoem den wordt het waarschijnlijk moge lijk in plaats van 6 pet. slechts 0,7 pet. premie te betalen voor de werk loosheidswet, hetgeen zou leiden tot vermindering van de genoemde aanslag. Een beslissing wordt bin nenkort genomen en dan zal de ASF de betrokkene daarvan wel bericht geven. Boodschap van Tsjechische synode (Van onze kerkredactie) GENÈVE Als de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Eugene Carson Blake, gehoopt heeft dat hij een bijdrage kon leveren aan de vrede in het Nabije Oosten, is hjj teruggekeerd als een teleurgesteld mens. Op een persconferentie in Londen zei hij zeer pessimistisch gestemd te zijn over de mogelijk heid van een snelle vrede tussen Israël en de Arabische staten. De secretaris-generaal bezocht in het Nabije Oosten zowel kerkelijke als politieke leiders. In Jordanië droeg hij 560 dubbele golfplaathuisjes over ln een vluchtelingenkamp, die door de Wereldraad zijn ge bouwd. Daarin kunnen 1120 gezinnen ondergebracht worden. In Israël boekte hij een succesje, toen hij het voor elkaar kreeg, dat een gevangen genomen anglicaan se priester, de Arabier Elia Khoury, door zijn bis schop bezocht mocht worden. De Arabische geestelijke was gevangen genomen, omdat hij twee meisjes die een bom legden in een warenhuis in Jeruzalem, een lift zou hebben gegeven. Blake bezocht vijf landen. In Egypte had hij een gesprek met Nasser, in Jordanië werd hij door koning Hoessein ontvangen en in Israël bezocht hij de plaats vervangende minister-president Yigal Allon. Nergens weigerden de politieke leiders met hem te spreken over de politieke situatie, maar de „ex treme eisen die van beide kanten gesteld worden hebben een situatie geschapen die weinig hoop biedt". In de eerste plaats wilde de secretaris-generaal van de Wereldraad echter de kerkelijke leiders ontmoeten. Zijn bezoek is van grote waarde ge weest voor de „wat geïsoleerd" leven de christenen, zei Blake. (Van onze kerkredactie) PRAAG Het ernstigste teken van de groeiende crisis Tsjechoslowakije is, dat waarheid ophoudt waarheid te zijn en dat de dingen niet genoemd worden bij hun eigen naam. Dit zegt de Tsjechische Evangeli sche Kerk in een boodschap van haar synode, die 18 - 22 februari vergaderd heeft. Deze boodschap, die aansluit op de verklaring van de predikanten, die wij zaterdag publiceerden, be vat een dringende oproep aan het Tsjechoslowaakse volk, om „de din gen te zien, zoals ze werkelijk zijn en waarheid van leugens te onder scheiden." De synode schrijft de crisis toe aan „interventie van buiten, die het houden van verkiezingen onmo gelijk maakt, het handhaven van autoritair georiënteerde politici van gisteren, die hun onbekwaam heden verbergen achter hun vriendschap met Rusland, de onze kerheid over het vertrek van vreemde troepen en het bestaan van hun garnizoenen, vooral in de steden." Wij kunnen en willen geen men sen als onze vertegenwoordigers kiezen, in wie wij geen vertrouwen hebben, en wij verwerpen elke on derdrukking van objectieve kritiek, aldus de synode. Verdeeldheid In een tweede boodschap, die spe-1 ciaal gericht is tot de kerken in Tsjechoslowakije, betreurt de sy node van de Tsjechische Evangeli sche Kerk de kerkelijke verdeeld heid. De synode dringt aan op een ver nieuwing van de Raad van Kerken als middel om de interkerkelijke samenwerking te intensiveren. 'él l£ Protest In Israël zou Blake voorgaan in een anglicaanse kerkdienst. Maar toen de dienst zou beginnen, hadden dertig Arabische christenvrouwen de eerste banken bezet voor een protestsamen komst. Ze zongen geestelijke liederen en wilden in de kerk blijven tot ds. Elia Khoury was vrijgelaten. Het kostte ds. Edward Every enige moeite om de vrouwen zo ver te krij gen, dat ze andere plaatsen innamen en de eerste banken bezet konden worden door diplomaten die als ere gasten de dienst bijwoonden. Dank zij de interventie van Blake mocht de anglicaanse bisschop Najib Cuba'in ds. Khoury bezoeken. De man is nog steeds niet in staat van be schuldiging gesteld. De aartsbisschop van Canterburry heeft al tegen zijn gevangenneming geprotesteerd. On dertussen hebben anglicaanse advo caten zich tot de Israëlische regering gewend om de priester te kunnen ver dedigen, maar zij werden door Israël niet erkend. Vluchtelingen In Jordanië ontving dr. Blake uit handen van koning Hoessein de hoog ste onderscheiding van dat land. Hij besprak met de kóning de situatie waarin de Arabische vluchtelingen verkeren. Na dit gesprek zei hij tegen kerkelijke leiders in Jordanië dat het gesprek hem een „duidelijker beeld" had gegeven van het vluchtelingen probleem. Jordanië telt op het ogenblik 775.000 vluchtelingen. Van hen wonen 350.000 vluchtelingen al sedert de oorlog van 1948 in Jordanië. De zesdaagse oorlog van 1967 vermeerderde hun aantal met 425.000 vluchtelingen. Slechts 90.000 van hen wonen in georganiseerde kampen, de anderen wonen in tenten en grotten in het Jordaanse gebergte. Verslag Na zijn bezoek aan het Nabije Oosten reisde dr. Blake naar En geland, waar afgevaardigden van kerken die bij de Britse Oecumenische Raad zijn aangesloten zich door hem lieten voorlichten. Zij zijn bezig een memorandum op te stellen voor de volgende nationale vergadering. Van Londen reisde dr. Blake door naar de Verenigde Staten, waar hij de Amerikaanse regering verslag uit bracht van zijn reis. GENÈVE Een volk, dat ook zeer meeleeft met de Biafranen is het Noorse. De beslist niet zo rijke Noren hebben met elkaar vijf miljoen Noor se kronen voor Biafra bijeenge bracht. Dat wil zeggen ongeveer een kroon een halve gulden per Noor. Noorwegen telt 5 miljoen inwo ners. De Noorse regering heeft 6000 ton stokvis aan Biafra geschonken. Ni geria was vroeger al een grote af nemer van deze vis. Joint Church Aid; de hulp van de kerken, heeft onlangs een record aan tal vluchten in een nacht kunnen uitvoeren, namelijk 24. Er werd toen 263 ton aan levensmiddelen overge vlogen, waaronder veel Noorse stokvis. De Anglicaanse Kerk heeft 22 theo logen benoemd, die dit najaar een ge sprek met de oosterse orthodoxie zullen beginnen. Horizontaal: 1. verhindering, 5. vis, vette vloeistof, 12. overal, voedsel. 18. soort, 20. tussenzetsel; 21. schel, 22. luitenant (afk.). 24. uitroep, 25. tweetal. 26. bedehuis, 28. spil van een wiel, 30. meisjesnaam, 32. bedekking van een gebouw, 34. verkeerd, 36. doorweekt, 38. klasse (afk.), 39. kant van een stroom. 41. muzieknoot, 42. lusthof, 44. nobel 46. houten klepper, 47. vaste koper in een winkel. Verticaal: 1. lomp, 2. profeet, 3. munt in China, 4. eikenschors, 6. vis, 7. telwoord, 8. ontgonnen land, 9. zandaal, 11. boom, 15. telwoord, 16. boom, 19. zijde van het voorhoofd, 21. adellijke titel, 23. stapel, 24. lidwoord, 27. stuk bouwland 29. gevierde zan gers, 31. stok met voettrede, 33. meisjesnaam, 34. voornaamw., 35. scheik. element (afk.), 37. palmboom, 39. telwoord (Eng.) 40. opstootje, 43. voegwoord (Fr), 45. kindergroet. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Thorn-demi. 2. Ro me-oever. 3. Eem-L.K.-Ee-si. 4. ide- aal-ras. 5. nol-Aar-die. 6. gras-linde. 7. Adam-barak. 8. Ger-iedere. 9. er-das-gems. Verticaal: 1. trein-gage. 2. hoed-or der. 3. Ommel-aard. 4. relaas-Mia. 5. nok-aalbes. 6. deel-Ria-dg. 7. ever-dn-ree. 8. mes-a.i.-darm. 9. iris-eek-es NED. HERV. KERK Beroepen te Maassluis (toez. vac. H. bedehuis. 17. lidwoord, F. Meijer; wijkgem. een): W. Goed hart te Emmen: te Besoyen: A. Tromp te Goudriaan-Ottoland: te Buren (Gld.): kand. H. de Bie te Arnhem: te Bloe- mendaal (toez.): dr. L. G. Wagenaar te Leeuwarden. Aangenomen naar Leiden (jeugd- pred.; vac. A. J. Lamping): C. H. Bijl te Wormer: naar Eist (Gld.)-(vac. J. Ribbink): W. Vons te Schiedam (Ke- thel): naar Vriezenveen (vac. H. Bin- nekamp - toez.): J. Groenenboom te Muiden: naar Vroomshoop (toez.): J. Weernekers te Wommels: naar Coe- vorden: J. H. Israël te Holten. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Weerdinge (Dr.), te Marrum (Fr.), te Meeuwen en Dus- sen (N.B.) en te Meliskerke: kand. Th. de Kok te Waddinxveen. Bedankt voor Werkendam: G. Oppe- dijk te Delft; voor Overveen (vac. F. H. Veenhuizen): J. Th. Heemskerk te Axel. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Haarlem-A: W. Triem- stra te Vrouwenpolder. Beroepbaarstelling: kand. D. Grutter, S. L. Louwestraat 98, Enschede. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-zuid: H. Biesma te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo en te Boskoop: i A. W. Verhoef te Barneveld. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het theologiseren laten de Italianen graag aan het Vaticaan over. Maar toen het „Mondadori-dosier" verscheen, was het al spoedig een bestseller. In enkele weken waren er 40.000 exemplaren van verkocht en de verkoop steeg nog toen de Ita liaanse bisschoppenconferentie het boek afraadde voor priesters en seminaristen. Het merkwaardigste was echter dat dit dossier handelt over een Nederlands boek: De Nieuwe Katechismus. Het dossier is nu in het Nederlands verschenen, hier en daar wat be werkt, aangevuld en soms herschre ven door dr. Leo Ailing von Geusau, zodat ook de laatste ontwikkelingen erin verwerkt zijn. In zekere zin is het een tragisch boek, want Rome staat er wel in te kijk; zo althans voelt een protestant het aan. Aan het slot is een brief opgeno men van kardinaal Ottaviani, geschreven op 11 december 1967 aan de voorzitter van de Spaanse bis schoppelijke commissie voor de ge loofsleer wat vroeger de Spaanse inquisitie was bisschop Laureano Casta Lacoma. De brief gaat over twee priesters die in een Spaans blad de Katechismus prezen. Voor straf moeten ze twee weken in retraite gestuurd worden „voor het feit dat zij op lovende wijze over onaanvaardbare zaken geschreven hebben en met hun artikelen schan daal verwekt hebben onder de gelo vigen." In Manilla is zelfs de Nieuwe Katechismus hetzij in het Nederlands of in vertaling „verbannen". BESPREKING Maar dat is nog maar de kerkelijke folklore. Interessanter is het officiële verslag dat is opgenomen van de besprekingen te Gazzada tussen een Nederlandse delegatie en een Vati caanse. Het gesprek is volkomen vastgelopen op het Romeins onbegrip en de Nederlandse onwil om daar voor uit de weg te gaan. Rome gaat handig te werk. Als aangevallen wordt wat gezegd is over de eucharistie als offer, wordt de Ne derlandse protestant dr. C. P. van Andel (niet wordt gezegd welke van de twee hervormde C. P. van Andels bedoeld is) te hulp geroepen. Hij heeft geschreven dat de Katechismus bijna niet over het offer spreekt. Toch blijkt telkens weer, hoe ver het Romeinse en Nederlandse denken van elkaar staan. Met verbazing constateren de Nederlandse theologen bijvoorbeeld, wat Rome uit de Kate chismus peurt dat er nimmer in zat. Zo wordt op een gegeven ogenblik verbaasd gezegd: „Het is een ieder duidelijk dat alleen een soort psycho logische angst, ingegeven door de be zorgdheid om de „autoriteit" te red den. een zo ondeugdelijke interpreta tie van de Katechismus heeft doen ontstaan." WIJZIGINGEN Het slot van dit boek geeft een overzicht van wat er allemaal veran derd is om de Nederlandse tot een Romeinse Katechismus te maken. Op 98 plaatsen zijn veranderingen aan gebracht. Soms is een woord geschrapt of bijgevoegd, soms zijn hele pagina's weggelaten. Het is jam mer dat dit dossier niet al die veran deringen bevat, omdat we nog altijd niet precies weten wat er veranderd is. Dit boek geeft daardoor commen taar op veranderingen die nog gepu bliceerd moeten worden. In een van de laatste hoofdstukken schrijft dr. Leo Alting von Geusau: „Het probleem opgeworpen door de Nieuwe Katechismus schijnt biina onoplosbaar te zijn. Twee mentalitei ten staan hier tegenover elkaar en de vraag rijst onontkoombaar of hier nog bruggen geslagen kunnen wor den, bruggen om de steeds groter wordende kloof in beleving en uit drukking op christelijke wijze teniet te doen...." Hij vervolgt: „De autoriteit van enkele Vaticaanse organismen werd (Van onze kerkredactie) GENÈVE Het ge sprek tussen christendom en jodendom komt maar moeizaam op gang. Veel moeilijker nog is de dia- iloog tussen christenen en I moslims. Begin van deze I maand hebben echter twintig vertegenwoordi- igers van kerk en islam luit tien verschillende lan den elkaar ontmoet in Cartigny, Zwitserland. Unaniem spraken zij uit dat vertegenwoordigers van de twee godsdiensten met el kaar in gesprek moeten ko men om elkanders geloof be ter te kunnen begrijpen. Tij dens deze eerste ontmoeting werd een agenda van onder werpen opgesteld die in de nabije toekomst besproken moeten worden. Beide godsdiensten, zo werd gezegd, moeten om verschillende redenen met elkaar in gesprek komen. In een persbericht werden er vijf genoemd: 1. De beide religies hebben gemeenschappelijke histo rische wortels. 2. Eeide godsdiensten moeten zelfkritiek leren beoefenen. Ze moeten luisteren naar de vragen en misverstan den van de ander. 3. De stammen en volkeren zijn in beweging gekomen. Het gevolg is dat mensen die verschillende geloven belijden nu naast elkaar leven. Omdat iedere groep eigen gewoonten en wetten heeft, ontstaan er allerlei misverstanden (bv. op het gebied van de huwe lijkswetgeving). 4. Beide godsdiensten hebben een verantwoordelijkheid voor de problemen die in Palestina ontstaan zijn. Hun gemeenschappelijke in teresse legt de verant woordelijkheid op hen om mee te werken aan een vreedzame en rechtvaardi ge oplossing. 5. De beide godsdiensten eisen van hun gelovigen, dat zij zich inzetten voor ontwikkelingswerk, gerech tigheid en vrede. De bijeenkomst van Car tigny werd geleid door de Zwitser dr. Lukas Vischer, die het secretariaat van Ge loof en Kerkorde (Faith and Order) leidt. kennelijk van meer belang geacht, dan die van de Nederlandse bis schoppen." Een vernietigender zin van een rooms-katholiek over het Vaticaan is niet denkbaar. Het dossier van de Nederlandse Katechismus, documentatie verza meld door Aldo Chiaruttini. Met een inleiding en historische en theolo gische aantekeningen van dr. Leo Al ting von Geusau, secretaris-generaal van het IDO-C en dr. Fernando Vit- torino Joannes. Uitgegeven door A. \V. Bruna en Zoon te Utrecht. Prijs 13, 304 pagina's. Conflict om Bijbel (Van onze kerkredactie) HINDELOPEN Tussen de kerkeraad van de gereformeerde kerk van Hindelopen (107 zie len) en ds. J. M. Mulder zijn moeilijkheden ontstaan, die er toe hebben geleid, dat de predi kant van zijn ambtelijk werk is ontheven. Deze moeilijkheden vinden hun oorzaak in de theologische opvattin gen van de predikant, met name zijn visie op het gezag van de Bijbel. Er ontstond onrust in de gemeente over zijn preken. Dit leidde ertoe, dat de kerkeraad overeenkomstig de kerkorde het advies van de gena- buurde kerk van Koudum gevraagd heeft. Op grond van artikel 112 van de kerkorde is ds. Mulder daarop van zijn ambtelijke werk ontheven. Deze procedure betekent geen schorsing, maar moet gezien worden als een poging om tijd te scheppen voor broederlijk overleg in een wat rustiger sfeer. Onder leiding van ds. D. Middel koop uit Workum Koudum is vacant is er onderling overleg geweest. Dat heeft echter nog niet tot resultaat geleid. Ds. Mulder is ook predikant van de gereformeerde kerk van Staveren. Beide kerken zijn voor de dienst des Woords gecombineerd. In Staveren verricht de predikant normaal zijn ambtelijke werk. De gemeente Hindeloopen (die voor de komst van ds. Mulder bijna twintig jaar vacant was) telt 107 zielen, de gemeente Staveren 203. Ds. Mulder is 34 jaar. In 1965 stu deerde hij af aan de Vrije Universi teit. Staveren en Hindeloopen zijn •zijn eerste standplaats. Commissievoorstel (Van onze kerkredactie) ARNHEM De baptisten overwe gen, aan hun opleidingscentrum „De Vinkenhof" in Bilthoven een tweede kracht aan te stellen naast drs. J. Reiling. Deze tweede man zou dan speciaal belast worden met het werk van vor ming en toerusting van gemeentele den en tevens met de praktische vor- ming .ran de aanstaande voorgan gers. De commissie der unie en de com missie voor de opleiding hebben hier-j toe een voorstel ingediend op de alge-' mene vergadering 1969, die van 7 tot 9 mei in Eindhoven zal worden ge houden. Een r-nder voorstel van de commis-J sie der 'nie betreft de instelling vai een werkgroep voor theologisch be raad. Daarbij tekent de commissie aan, dat bij de samenstelling reke ning gehouden zal moeten worden met de theologische ligging der kan didaten, opdat verschillende opvattin gen in deze werkgroep vertegenwoor digd zullen zijn De huidige adviescommissie theolo gisch beraad is er niet in geslaagd vruchtbare gesprekken over actuele theologische vragen binnen de Neder landse baptistengemeenschap gang te brengen, omdat de commis: (tegen de zin van de leden zelf) theo logisch te eenzijdig was samenge steld. ROTTERDAM Donderdag 10 april -.al de Vrije Universiteit om acht uur in de Doelen te Rotterdam een vergadering beleggen over kern vraagstukken. Het onderwerp is ditmaal theolo gie. Voorzitter is ds. P N. Kruyswijk. Sprekers zijn: prof. dr C. Augustijn en prof. dr. R Schippers. Gratis Kaarten kunnen worden aan gevraagd bij de VU, landelijke orga nisatie, postbus 7161, Amsterdam- Zuid. Kijken mag n el (Van onze kerkredactie) LONDEN De oecumenische commissie van de Rooms-Katho- lieke Kerk in Engeland en Wa les heeft zich uitgesproken tegen intercommunie. Samen bet avondmaal ontvangen veronderstelt een eenheid in het ge loof. Iedere communicant geeft daar mee te kennen, dat hij hetzelfde ge looft als zijn mede-communicanten en als de kerk aan wier communie hij deelneemt. Maar onze tragische situatie is thans, dat wij in het geloof gedeeld /'in. aldus de verklaring van de commissie De jommissie heeft er geen be zwaar tegen, als rooms-katholieken bij bijzondere gelegenheden, zoals oecumenische bijeenkomsten, de „avondmaalsvieringen vdn onze gescheiden broeders" bijwonen, mits zij niet aan het avondmaal zelf deel- Verleden laar heeft de Anglicaanse Kerk een rapport uitgegeven over de verhouding Lussen de kerken, waarin gezegd wordt, dat intercommunie niet alleen vrucht van bereikte een heid, maar ook middel om eenheid tot stand ie brengen kan zijn. Pater John Coventry zei overigens met klem, dat het rooms-katholieke rapport niet bedoeld is als reactie op het anglicaanse Friedrich Müller. bisschop van dt Lutherse Kerk in Roemenië, is over leden. Hij werd 84 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2