EUROPEES TOPOVERLEG' Zes Russen gesneuveld decoratieve onderzettegel voor u als u een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet SPREUK Nog koud Oproep Boedapest Blokken opheffen I Realistisch Stormy weather Oproep is niet nieuw Verbied invoer zeehondenbont Britse troepen naar mini-eiland Anguilla sr/r/ro-a Nog deze maand meer AOW Autopremies omhoog door btw? Discriminatie bij emigratie Hordijk volgt Van Nierop op Dodental vliegramp blijft stijgen I I Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 18 maart 1969-49ste |aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,10. p. m. 4,70. P- kw. 14.10 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Niemand neemt meer be sluiten dan de besluiteloze. VAN DER WEYER „We moeten nu een film voor alle leeftijden zoeken." DE BILT Veel bewolking met hier en daar nog wat regen, ijzel of sneeuw. Matige tot krach tige in het Waddengebied aan vankelijk nog harde oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DE BILT Ook het afgelopen etmaal is met een krachtige oostelijke wind koude lucht naar ons land getransporteerd. Hierin kwamen de minimumtempera turen in de noordelijke provin cies tot min drie graden celsius, maar in het zuiden van het land kwam het kwik niet lager dan plus twee graden. De vorstgrens lag vanmorgen langs de lijn die liep van Hoek van Holland naar Volkel. Ten noorden van deze lijn kwam op vele plaatsen ijzel voor. Het hogedrukgebied boven Noorwegen, dat samen met een depressie voor de kust van Par- tugal de oostelijke luchtstroom in stand hield, verandert slechts weinig, waardoor er in het weer beeld van ons land geen belang rijke verandering komt. De aan voer van de koude lucht houdt aan. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.temp. omstreeks normaal; max.temp. 0 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. De mini-topconferentie van de Warschaupactlanden (in Boedapest) heeft een verklaring opgeleverd, waarin opnieuw wordt gevraagd om een Europese veiligheidsconferentie ter opheffing van militaire blokken. Zij bracht Moskou ook een teleurstelling. Brezjnef BOEDAPEST De topconferentie van de Warschaupact landen is gisteravond na een vergadering van slechts twee uur geëindigd met ondertekening van een verklaring, waarin alle Europese landen worden opgeroepen: geschillen door onderhandelingen en niet door geweld op te lossen; "A deel te nemen aan een Europese veiligheidsconferentie; en de verdeling van Europa in militaire blokken te beëindigen. EINDHOVEN Philips heeft offi ciële toestemming gekregen bij wijze van proef een groep arbeiders één 13-urige werkdag per week te laten maken. Het initiatief hiertoe gaat uit van de betreffende werknemers zelf, die, liever dan overwerkuren gespreid over de week, de extra uren in een keer willen afdoen. De werknemers, verbonden aan enkele afdelingen van de lichtgroep, zullen voorlopig gedurende drie maanden elke week een 13-urige in- plaats van een ruim 8-urige werkdag mogen maken. De conditie die de di? recteur-generaal van de arbeid stel de was, dat het experiment weten schappelijk wordt begeleid. Er komt geen eind aan de win ter, deze verzuchting zullen vooral onze noordelijke landge noten slaken, die sinds dagen te kampen hebben met dichte en langdurige sneeuwval, gepaard met een stevige storm. Vooral het begld van stad en provincie Groningen vertoont en bijzonder ijzig patroon. Hier een kijkje op de Grote Markt in Groningen, waar eenzame wandelaars zich verbeten een weg huiveren naar huis en haard. De bijeenkomst, die gisterochtend zou worden geopend, begon pas later op de dag, naar gemeld wordt als ge volg van bezwaren van de Roemeen se delegatieleider Ceausescu. In de tevoren opgestelde verklaring had Moskou „veroordeling van door China veroorzaakte grensincidenten" aan de orde gesteld. Roemenië, dat steeds heeft gewei gerd Peking af te vallen, motiveer4e zgn verzet tegen de veroordeling van de grensincidenten met de opmer king, dat het Warschaupact een op Europa gericht verdedigingsbondge nootschap is en dat China daarin niet thuishoort. Het verloop van de bijeenkomst moet een grote tegenvaller zijn ge weest voor de Russische partijleider Brezjnef, die samen met premier Kosygin en minister van defensie Gretsjko naar Boedapest was geko men om het belang van het topge- sprek te demonstreren. De lidstaten keurden nieuwe bepa lingen betreffende de strijdkrachten en het nieuw gevormde oppercom mando goed. Doel hiervan is een ver dere verbetering van de structuur van de bevelvoering, hetgeen kan worden Kamer leden vragen: DEN HAAG Mr. F. Portheine en de heer R. G. Koudijs, Kamer leden voor de VVD hebben de minis ters van economische en sociale zaken gevraagd een eind te maken aan de invoer van white coat bont, dat afkomstig is van een bepaald soort zeehondenbaby's. Met deze maatregel wordt de minister verzocht het dezer dagen genomen particulier initiatief te steunen, dat inhoudt dat de bont handelaren geen white coat meer zullen verkopen. Overigens is dit een druppel op de gloeiende plaat, want in de af gelopen jaren hebben de bonthande laren slechts enkele white coat-jassen verkocht. White coat wordt overal verwerkt als garnering in de stoffen- j assen-industrie. Deze industrie importeert zelf dit soort bont. De bonthandelaren en de Neder landse huishoudraad zullen deze industrie ook verzoeken geen white coat meer te gebruiken. Bovendien zal men aan de zusterorganisaties in het buitenland vragen dezelfde ge dragsregel te volgen. uitgelegd als versterking van de greep van Moskou op de aangesloten lan den. In de oproep aan de andere Euro pese landen wordt gezegd „dat de geschiedenis heeft gewild, dat we naast elkaar moeten samenleven. Nie mand kan dat veranderen. Hoe ge compliceerd de vraagstukken ook zijn, zij kunnen alleen langs vreed zame weg worden opgelost door onder handelingen, niet door het dreigen met geweld."' De verklaring ziet geen reden, een Europese veiligheidsconferentie nog langer uit te stellen. Zij zou „moge lijkheden bieden voor het vinden van wegen en methoden, die kunnen lei den tot eindiging van de verde ling van Europa in twee militaire blokken en tot vredelievende samen werking". MOSKOU Bij de gevechten aan de Russisch-Chinese grens van het afgelopen weekeinde zijn ten minste zes Russische militairen, onder wie een kolonel, gedood. Moskou deelde niets mee over het aantal gewonden. Volgens de kranten bestond de aan vallende Chinese legermacht uit tweeduizend man. De Izwestia meldde dat gisteren op tal van plaat sen in de Sowjetunie anti-Chinese campagnes werden gehouden. Op een bijeenkomst in Rotterdam heeft mr. B. W. Biesheuvel gisteren gezegd het te betreuren dat de PvdA zich tijdens het recente congres min of meer heeft geïsoleerd, temeer daar van de PvdA een solide be stuurskracht uitging, zowel landelijk als regionaal. Op de foto de frac tievoorzitter van de ARP tijdens de partijbijeenkomst gisteravond in Rotterdam. LONDEN De Britse rege ring zal zo nodig met militair geweld een eind maken aan het „gangster-regime" op het mini- eiland Anguilla, dat zich in juni 1967 onafhankelijk verklaarde. Er zijn al luchtlandingstroepen naar het Caribisch gebied ver trokken, naar men aanneemt om het eilandje te bezetten. Anguilla, dat ten noorden van het Nederlandse St.-Maartén ligt, vormt officieel een deel van de „federale statenbond" St.-Kitts, Nevis en An guilla. Het maakte zich in 1967 echter los van deze federatie en wilde toen zelfstandig deel uitmaken van het Britse Gemenebest. Toen de regering in Londen daar niet mee instemde, zocht Anguilla aansluiting bij de Verenigde Staten, zoals Puerto Rico dat ook had gedaan. Maar Washing ton voelde daar ook al niets voor. Het bestuur van het eilandje 60 vierkante kilometer groot en een bevolking van 6000 mensen bestaat uit zeven man met aan het hoofd „president" Ronald Webster. Het be wind zou wat in Londen wordt ge noemd „Amerikaanse gangster methoden" toepassen. Anguilla zou men als basis willen gebruiken voor operaties in het gehele Caribische ge bied. Tegen een Britse „invasie" kunnen de eilandbewoners weinig uitrichten, want ze hebben slechts de beschik king over één kanon, dat bovendien dateert uit de tijd van Napoleon. Webster en de zijnen hebben het vliegveldje van het eiland echter on klaar gemaakt. DEN HAAG Eind maart worden de per 1 januari verhoogde aow- en aww- uitkeringen uitbetaald. Ook de verhoging over de maanden januari en februari wordt in de bedragen verwerkt. In enkele gevallen zal de verhoging slechts voor een deel worden uitge keerd. In april geschiedt dan de bij betaling. Het kan voorts voorkomen dat het uit te betalen bedrag niet overeenkomt met de eerder bekend gemaakte uitkeringsbedragen. Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat meer loonbelasting wordt ingehouden of een hogere ziekenfondspremie is afgetrokken. NANTES De Franse monteur Léon Lanneau is gisteren op zijn fiets gestapt en naar de Japanse hoofdstad Tokio vertrokken De enthousiaste ling hoopt de tocht van 18.000 kilo meter in acht maanden te maken. Léon nam slechts 1000 franken (ƒ700) mee: ,Ik red me wel". Eerst ging hij naar de bedevaartplaats Lourdes. Daarna zal Léon dwars door Europa en Azië naar Cambodja fietsen om daarvandaan de oversteek naar Japan te maken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Er is zeer waar schijnlijk een nieuwe verhoging van de verzekeringspremies voor particuliere auto's op komst, zulks als gevolg van de b.t.w., die heeft geleid tot een stij ging van de reparatiekosten. Dit blijkt uit een brief van de CoCn- tactcommissie Motorrijtuigenverzeke ring aan de EVO, de organisatie van eigenvervoerders, waarbij ondernemin gen met in totaal ca. 150.000 vracht- en bestelwagens zijn aangesloten. De EVO heeft zich bij de commissie beklaagd over de wijze, waarop de automobiel-assuradeuren sinds 1 janu ari de premie berekenen bij het afslui ten van een bedrijfsautoverzekering. Die premies blijken nl. te worden be rekend op basis van de aanschaffings prijzen, inclusief btw. Schade wordt evenwel vergoed exclusief btw, zowel bij uitkering voor herstelkosten als bij uitkering voor „total loss". Deze wijze van premieberekening is volgens de EVO onbillijk en onjuist; zij kan voor de ondernemer een nadelig verschil betekënen van 8 tot 10 pro cent! De EVO heeft de contactcommis sie daarom dringend verzocht van deze (uniforme) gedragslijn af te stappen en (als principieel uitgangspunt) de premies voor de cascoverzekering te laten vaststellen op basis van de aan schaffingsprijs exclusief de btw. Ook heeft de EVO gesignaleerd dat de assuradeuren er geen rekening mee houden, dat op grond van de btw-over- gangsregeling de 12 procent omzetbe lasting tot 1971 door de ondernemers slechts gedeeltelijk van de fiscus kan worden teruggevorderd. Bij de vast stelling van de schade beschouwen de assuradeuren de btw nl. nü reeds als volledig aftrekbaar. Onjuist, aldus de EVO. (Van onze soc.-ccon. redactie) DEN HAAG De emigratiecom missie van de sociael-economische raad heeft minister Roolvink een ad vies gezonden over het Australische immigratiebeleid. Nederlanders van zuiver Europese afkomst krijgen de overtocht dank zij subsidie van de Australische regering in geval van emigratie bijna cadeau. 100 per man). Maar Indische Neder landers moeten het volle pond beta len. De SER-commissie noemt dit een onaanvaardbare discriminatie, waar voor de Australische regering via de Nederlandse tv veel reclame maakt. Minister Roolvink heeft al eerder dit Australische optreden sterk afge keurd. De SER-commissie vraagt nu de regering voor Indische Nederlanders die naar Australië willen emigreren, zelf de subsidie op tafel te leggen, die Australië voor zuiver Europese emigranten betaalt. Over het algemeen kan de com missie wel akkoord gaan met de sub sidieregeling die ons land voor emi granten kent. Aanmerking wordt al leen nog gemaakt op de aanloopkos ten, zoals kosten voor keuring, foto's, garderobe, gereedschappen, paspoor ten en emballage, die voor driekwart door het Rijk en voor een kwart door de gemeente worden betaald. Het Rijk zou deze kosten geheel voor eigen rekening moeten nemen. JJET nieuwe rapport van het Cen traal Planbureau geeft een bij zonder realistische situatieschets van de sociaal-economische ontwikkeling in 1969. Dit realiteitsgevoel van het planbureau heeft het perspectief voor de toekomst echter niet beter gemaakt. De uitlating van de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dat hij voor dit jaar de looncontracten zoveel mogelijk ongewijzigd zal laten passeren om te voorkomen, dat het in de nabije toekomst tot een tweede loonexplosie komt krijgt hierdoor extra reliëf. Het rapport van het planbureau maakt duidelijk, dat ook in 1970 nog wel wat prijsstijgingen valt te ver wachten en dat als gevolg van de toenemende spanning op de arbeids markt in 1970 ook weer kans is op flinke loonsverhogingen. Met dit alles op de achtergrond zou het inderdaad ongelukkig zijn, wan neer de regering dit jaar de omvang van de loonsverhogingen binnen een nauw keurslijf perste. Bij royale loonsverbeteringen dit jaar zal het de regering volgend jaar mak kelijker vallen ter voorkoming van een nieuwe overbesteding met kracht aan te dringen op beperking van de loonsverhogingen, zonder de vrije loonpolitiek aan te tasten. Minister Roolvink wil om de vak beweging manoeuvreerruimte te ge ven in de toekomst met name na druk leggen op de mogelijkheden van spaarloon. De directe loonsverhogin gen zouden volgend jaar zoveel mo gelijk binnen de grenzen van de pro- duktiviteitsstijging moeten blijven. In dit licht moet men ook zien de moeite die het kabinet thans heeft met de goedkeuring van het meer jarig contract van de bouw. Voor 1970 zit er in dit contract een loonkosten stijging van 8pet. Zal het overige bedrijfsleven zich volgend jaar aan dit percentage op gaan trekken, wan neer de regering dit contract aan vaard? Kortom, het rapport van het plan bureau is voor zowel regering als bedrijfsleven veelzeggend. Alg. secretaris CNV (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De verbondsraad van het CNV heeft gisteren de heer A. Hordijk gekozen tot opvolger van de heer C. van Nierop, algemeen secre taris van het CNV. De heer Van Nie rop, die gedurende twintig jaar het secretariaat heeft verzorgd, hoopt fe bruari 1970 wegens pensionering de dienst van het CNV te verlaten. De heer A. Hordijk was aanvanke lijk bestuurder van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en werd twee jaar geleden reeds gekozen tot bestuurder van het CNV. Hij is thans belast met het werk voor scholing, vorming, middengroepen en Hoger Personeel bij het vakverbond. Op korte termijn hoopt de ver bondsraad kandidaten te stellen ter voorziening in de vacature ontstaan door de benoeming van de heer Hor dijk tot algemeen secretaris. De nieu we bestuurder zal nog dit jaar wor den aangewezen om zich tijdig te kun nen inwerken in de nieuwe functie. Karig Anguilla heeft de vorm van een aal (Het Franse Anguille betekent aal). De inwoners hebben een karig be staan, voornamelijk door uitvoer van kreeften en zout. Zij worden voor een groot deel onderhouden door gcld- overschrijvingen van vierduizend An- guillanen die elders werken. Het eilandje heeft geen elektriciteit, geen stromend water, geen telefoon en zelfs geen dokter. De wegen zijn er zeer primitief. Het liefst worden de bewoners (meest afstammelingen van negerslaven) met rust gelaten. De na tuur is er prachtig, maar voor toe risten zijn er geen faciliteiten. Men hoopt in Londen dat de ge hele „operatie" zonder bloedvergieten kan verlopen. Het is de bedoeling dat na de machtsovername veertig agen ten van Scotland Yard voor orde en rust zorgdragen. Of het er dan inder daad rustig zal blijven, moet worden afgewacht! MARACAIBO em Het aantal doden als gevolg van de vliegramp bij Ma- racaibo blijft stijgen. Gisteren wer den nog meer doden onder het puin vandaan gehaald, waardoor het do dencijfer op 156 kwam. Onder de slachtoffers bevinden zich alle 84 in zittenden van het verongelukte toestel. Ik geef op als nieuwe abonnee'. naam straal betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor ml|n aktiviteit ont vang ik een onder.| zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertien dagen Mijn naam: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1