Jaren vooruitZIEN IN 1970 STEREO VOOR IEDEREEN Jongeman maakt 4.000 buit P. C. VAN KEULEN - NEDERLANDS GROOTSTE KALENDERFABRIKANT - Bootje kopen? Peter en Frans adviseren MAN IN JURK GEEN MISDRIJF H. HARMEYER (Het Zonnehuis OVERLEDEN RECORDJAAR CREDIETBANK Intermezzo in blond Kamervraag over „burgemeester- commissaris Goede resultaten Middenstandsbank DINSDAG 18 MAART 1969 UTRECHT Binnen een jaar zal de stereo-ontvangst in geheel .Nederland mogelijk zijn. Daar mede is ons land het eerste in Europa dat dan volledig is „ge- stereofoneerd". Het aantal zend uren bedraagt nu per week ge middeld 33. Verwacht wordt dat dit aantal zal toenemen als het zenderbereik eenmaal is uitge breid. Op de laatste dag van deze maand zullen de -radioluisteraars in het noorden en oosten van het land in de j gelegenheid worden gesteld stereofo- nische uitzendingen te beluisteren- Markelo en Smilde worden dan voor stereo geschikt gemaakt. Wat een drama zou kunnen worden, heeft zich ten goede ge keerd: Lucien Cuello, die zich in de Parijse voorstad Verieres-le- Buisson met zijn twee kinderen heeft verschanst en dreigde hen liever te zuil endoden dan ze aan moederlijke „zorg" toe te vertrouwen de rechtbank heeft beiden na de scheiding aan haar toegewezen heeft zich door de burgemeester laten kal meren: ze mochten ongehinderd en ongedeerd de woning verla ten. Op de foto nog tijdens het „beleg": Cuello opent een luik van zijn gebarricadeerd huis, links de kinderen. riaal voorzien. Maar Fox Jach- ten-Adviesbureau kan nog wel wat materiaal gebruiken: botenbouwers, die de jongens willen helpen kunnen folders sturen aan postbus 67, Fox Jachten-Adviesbureau, Rotterdam. Lezers, die zich bij het kopen van een auto of boot willen laten advise ren, kunnen ook schrijven naar de jongens. Voor de auto's moeten de brieven natuurlijk woerden gericht aan het Fox Auto-Adviesbureau (maar ook postbus 67). In april of mei volgen de FM-zen- ders in Goes, terwijl eind van dit jaar begin volgend jaar Roermond, Hulsberg en de Wieringermeer aan de beurt komen De ingebruikname van de zenders Markelo en Smilde wordt op 31 maart gevierd met een stereo-radiouitzending. In een ander half uur durend programma zullen via Hilversum I diverse mogelijkhe den van stereofonie worden gede monstreerd. Experimenteel Tijdens een persconferentie van NRU en PTT werd medegedeeld dat zeventien procent van de Neder landers in het bezit is van een stereo radio. Binnen het bereik van de zender IJsselstein, die al in 1963 werd aangepast, bedraagt het aantal rond 25 procent. De nieuwe aanpassingen drager voor de PTT nog een experimenteel karakter. Eerst gaat men gebruik maken van straalverbindingen, waarna kabel transmissie volgt. Sind9 net aftastend begin van ste- reoprogramrna's zijn de studiogebou wen in Hilversum geleidelijk aan voorzien van hiervooi benodigde installaties. De AVRO, KRO en NCRV bezitten ieder voor zich een grote studio net alle stereomogelijkheden De VARA krijgt op 1 mei een-studio die geschikt zal zijn voor stereofo- nische uitzendingen. In Italië ROME In Italië is het geen mis drijf als een man zich in vrouwen kleding in het publiek vertoont. De Romeinse rechtbank heeft hierover gisteren uitspraak gedaan. Het ging om Ennio Simone (24) die door de politie was opgepakt omdat hij op straat liep als vrouw gekleed. De Italiaan was eerst beboet met 25.000 lire 150,-). In hoger beroep werd bepaald dat hij zich niet aan een strafbaar feit had schuldig ge maakt. BRESCIA De officier vam justi tie in Brescia is in zijn kantoor met revolverschoten gedood door een voormalige gevangene. De moorde naar, Loris Quizzardi, wilde zieh wreken. Wat brengt iemand ertoe jaarlijks ongeveer anderhalf miljoen kalenders in 40 verschillende soorten te laten druk ken? Het begin was dat vader Van Keulen zei: „Nou ja, je leest graag dus je wordt maar zetter." De in Bruinisse gebo ren jongen werd, na de mulo in Zierikzee inderdaad zetter. „Maar ik heb altijd een drijven gehad een eigen zaak te be ginnen, en zo werd ik in 1942 firmant van een kleine druk kerij in Delft." Hoofdbrekens VOORBURG Op 77-jarige leef tijd is overleden de heer H. Harmeyer, ere-voorzitter van de Christelijke ver eniging tot verpleging van langdurig zieken „Het Zonnehuis" te Utrecht. Als geboren en getogen Rotterdam mer heeft de heer Harmeyer de eer ste aktiviteiten van deze in 1921 te Rotterdam opgerichte vereniging van nabij meegemaakt. In 1933 tot hoofd bestuurslid gekozen werd hij reeds in 1934 tweede voorzitter en in 1956 voorzitter. Het was onder zijn leiding dat de Vereniging „Het Zonnehuis" zich na 1945 tot een grote landelijke vereni ging ontwikkelde en pionierswerk deed op haar terrein van de volks gezondheid, de verpleging van lang durig zieken. Na „Het Zonnehuis" te Beekbergen (het oudste verpleegtehuis van de vereniging, dat volgende maand 40 jaar bestaat) ontstond dat te Schie dam (1950, in 1966 verplaatst naar Vlaardingen), Doorn (1954) en Zuid- horn (1963). Mede onder invloed van zijn inzichten ontwikkelden deze hui zen zich tot moderne verpleeginrich tingen, enkele met een speciale af deling voor demente bejaarden. Midden in de planning van nieuwe vestigingen (Amstelveen en Zwolle) besloot de heer Harmeyer in 1967 zijn bestuursfunktie om leeftijdsredenen neer te leggen. De vereniging be noemde hem toen, uit waardering voor zijn grote toewijding aan het werk en zijn verdiensten daarin, tot haar ere-voorzitter. AMSTERDAM Het jubileumjaar 1968, waarin de instelling vijftig jaar bestond, is voor de Nederlandse Cre- dietbank NV een recordjaar geweest. Het is, bij de stijging van de bruto- baten met ƒ5,6 miljoen tot het re cordbedrag van 33,2 miljoen (een toeneming met ruim twintig procent), volgens het verslag in hoge mate be vredigend dat de rente hiertoe, pro centueel gezien, nagenoeg in gelijke mate heeft bijgedragen als de pro visie. De inkomsten uit rente stegen van 13,5 tot 16,1 miljoen, die uit provisie van 14,1 tot 17,1 miljoen. Daarentegen stegen ook de be drijfskosten (ruim 22 procent). Het saldo winst komt uit op ƒ6,4 miljoen tegen ƒ5,2 miljoen over 1967. Voor gesteld wordt acht procent dividend in contanten en vijf procent in aan- delen-b uit de agio-reserve incl. een extra stock dividend van drie procent wegens het jubileum (in 1967: acht procent in contanten plus twee pro cent in aandelen). De kredietverlening werd het vorig jaar uitgevoerd met 126 miljoen, een stijging van ruim 31 procent Renteniveau De vooruitzichten voor dit jaar zijn, wat betreft de kapitaalvoorzie ning, niet erg hoopgevend. Van de te verwachten toeneming van het kapi taal aanbod zal slechts weinig ruimte beschikbaar komen voor het be drijfsleven. Men dient er, volgens de directie van de Credietbank, rekening mee te houden dat het toch al hoge renteniveau voorlopig niet zal dalen. In het verslag wordt gewezen op de sterke groei van de Credietbank. Op het ogenblik neemt de bank de vijfde plaats in op de ranglijst van algemene banken in ons land (de bei de Boerenleenbank-centrales buiten beschouwing gelaten): 1. de ABN, 2. de AMRO-bank, 3. Ned. Mid- denstandsbank, 4. Mees en Hope, 5. Credietbank. De huidige gratiën zijn veelal blond en bovendien bewegen ze zich razendsnel voort. Op Schiphol kon men gistermiddag een glimp ontvangen van een dergelijke ver schijning. En misschien kan er wel sprake zijn van nationale trots, want het gold ditmaal geen bui tenlandse schoonheidskoningin, op weg naar een van de vele miss verkiezingen, maar het was „onze" eigen Haarlemse Liana Engelman, een van de weinige vrouwelijke autocoureurs, die de wereld kent, vanuit Londen op doorreis naar Amerika even in haar vaderland aanwippend. Zij gaat in Amerika deelnemen aan de 12-uursrace van Seebring in Florida, in een Austin- Healy prototype. Op de foto de 23- jarige wegfee op Schiphol. MEERSSEN Een jongeman van even twintig jaar heeft gis termiddag omstreeks twee uur een overval gepleegd op het bij kantoor van de gemeentelijke spaarbank van Maastricht in Meerssen. Met een bedrag van ongeveer vierduizend gulden ging hij er vandoor. De dader die niet gemaskerd was, is nog niet opgespoord. Juist had de kantoorhouder, de 24-jarige heer K. Jeurissen, de deur van het gebouwtje geopend, toen een jongeman, die op een bromfiets aan kwam, zich bij hem vervoegde. Hij liep met de heer Jeurissen naar bin nen. Daar vertelde hij de kantoor houder dat hij zijn spaarbankboekje kwijt was. Een ogenblik later bedreigde hij de heer Jeurissen met een revolver en hield hem een tas voor, waarin geld moest worden gedeponeerd. De heer Jeurissen stopte er een bedrag van vierduizend gulden in, waarna de overvaller verdween. Voor hij het gebouw verliet maakte hij de tele foon nog onklaar. De heer Jeurissen wist van de dader een vrij nauwkeurig signalement te geven. Hij was stevig gebouwd en had blond haar. Aangenomen wordt dat de jongeman geheel alleen de overval heeft uitgevoerd. Er zou in het kantoor geen alarminstallatie zijn geweest. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid drs. J. Aarden heeft minister Beernink gevraagd of deze zich op de hoogte stelt van eventuele commissa riaten bij vennootschappen van kan didaat-burgemeesters. De heer Aar den informeert of een kandidaat voor zijn benoeming of een burgemeester tijdens zijn ambtsvervulling wordt gewezen op de onwenselijkheid van het verenigen van bepaalde commis sariaten met het burgemeesterschap. Het Kamerlid wil weten of er over een dergelijke combinatie klachten binnenkomen. DEN HAAG De heren C. F. van der Peijl en drs. A. M. de Boo (bei den ch) hebben minister De Block (Economische zaken) gevraagd of het juist is dat in de omgeving van Haamstede op Schouwen en Duive- land uranium is gevonden. Indien dit zo is, willen beide Twee de-Kamerleden dat de minister de Kamer inlicht over de omvang en be tekenis van deze vondst. De vragen zijn volgens de beide Kamerleden van belang in verband met de recen te ontwikkelingen om het ultracen trifuge-project Kistemaker. AMSTERDAM De resultaten van de Nederlandse Mid denstandsbank zijn in de eerste maanden van dit jaar zeer bevredi gend geweest. Op de jaarvergadering gisteren werd gezegd dat erover wordt gedacht dit jaar tot een emis sie over ie gaan. President-directeur drs. C. Blase heeft om gezondheidsredenen onthef fing uit zijn functie gevraagd. Beslo ten is drs. J. F. H. Wijsen, direc teur-generaal van het directoraat-ge neraal voor het midden- en kleinbe drijf en toerisme tot zijn opvolger te benoemen. Hij is z'n tijd ver vooruit. Nu wij de lente in het lioofd krijgen is hij in gedachten bij de jaarwisseling. De heer P. C. van Keulen (55), Nederlands grootste uitgever van ka lenders: „De meeste kalenders voor 1970 draaien nu al vol op en in mei gaan we de foto's uitzoeken voor die van 1971". Huib Goudriaan ders hebt u? „Wij onderscheiden drie soorten: a. de cijferkalender, die wij niet uitgeven; b. de reclamekalender (waar een firmanaam op gedrukt kan worden) in de prijsklasse tot ƒ2; c. de relatiegeschenken-kalender in de prijsklasse van ƒ2 tot ƒ4; d. de di- rectieksrlender of -agenda, waarbij natuurlijk de kunstkalender van 17,90 hoort." In zijn werkkamer aan de Haagse Laan van Nieuw Oost-Indië laat hij ze zien: van de kalenderkaartjes „5 a 6 cent per stuk, een van onze grootste fondsen" tot de Anton Piek-kalender en de kunstkalender voor de Duitse markt van 17,90. „Nee, voor de Nederlandse markt is d«?ze niet geschikt; de Nederlanders geven geen achttien gulden uit voor een kalender." Van Keulen NV maakt uitsluitend kalenders met reproducties (er is een „oude meesterkalender" bij de collec tie) en met foto's. Er worden verschillende drukprocédé's gebruikt, van offset, tot koperdiepdruk en boekdruk. Uiteraard kan Van Keulen niet alle drukorders zelf aan. Een groot aantal Nederlandse drukkerijen werkt mee. Relatiegeschenken De NV werkt voornamelijk voor het bedrijfsleven. Nadat ontwerpen zijn gemaakt, worden deze door de verkoopsstaf aan verschillende be drijven voorgelegd. Daarna komen de orders. Heel wat kalenders, vooral die door de foto's een indruk geven van Nederland, komen terecht bij de buitenlandse relaties van Neder landse zaken. „We leveren 90 procent aan het binnenland, maar daarvan komt ver moedelijk toch 40 procent in het bui tenland terecht", meent de heer Van Keulen. Welke verschillende soorten kalen- Ruimte nodig Ondanks de overkoepelende naam en de opzet van de vier jongens el kaar zo nodig bij te staan, blijven de beide bureaus zelfstandig. Wel hopen de ondernemende Rotterdammers een ruimte ergens in Rotterdam te vin den, waar ze twee of drie keer in de week kunnen vergaderen en hun ar chief kunnen bewaren. Wim Koelman: „We zoeken een kleine kantoorruimte, een kelder of zoiets, gratis of tegen een kleine ver goeding." (Wie van de lezers kan de jongens helpen?). Wim en Cees tonen een riog onver flauwd enthousiasme voor hun au to-adviesbureau, dat na een jaar le vensvatbaar is gebleken. Ze hebben al heel wat mensen gratis van advies gediend bij de aankoop van een auto. Al reputatie Wim vertelt dat Fox Auto-Ad viesbureau al een „kiein naampje" heeft. „En we kunnen objectief blij ven, want het is een hobby!" Ook Peter en Frans denken er zo over: ze willen graag de mensen, die de wa tersport met een bootje willen beoe fenen, maar te weinig ervaren zijn om een verantwoorde keuze bij de aankoop te maken, helpen. Op de Hiswa en op de RAI hebben de jongens heel wat contacten gelegd, en werden ze gastvrij in de stands ontvangen en van documentatiemate- De eigen zaak werd werkelijk heid in een tijd, waarin aller minst over kalenders kon worden gedacht. „In Delft zijn we direct in de illegaliteit gerold. Het ging eigenlijk vanzelf: eerst lag je 's nachts wakker na het verval sen van het persoonsbewijs van een joodse jongen. Later deed het draaien van 60.000 nummers van het illegale Trouw je niets meer, al is dat misschien wat sterk ge zegd." Door het drukken van Trouw, dank zij de illegaliteit, kreeg de heer Van Keulen contacten, waardoor hij na de oorlog uitgever werd. „Op een gegeven ogenblik vroeg ds (W. H.) Gispen de latere prof. Gispen, of ik een catechesatieboekje wilde laten drukken. De zending Daarna kwamen er belijde nisgeschriften het ging zo geleide lijk aan en tenslotte kwam ik in aanraking met de zending. Ik ben voor de zending een heleboel boeken gaan drukken, en in 1955 ging ik voor het eerst naar Indonesië". Tussen neus en lippen door praat de heer Van Keulen over zijn activi teiten voor de zending. Toch verbergt zich hierachter een twintigjarig ad viseurschap voor de lectuurvoorzie ning in Indonesië in opdracht van het gereformeerd Zendingscentrum te Baarn. „De laatste keer bezocht ik Indo nesië in 1965. Voor de zendingsinsti tuten hier, de Deutsche Evangelische Missionsrat en Amerikaanse zen dingsinstituten reisde ik toen ook Het uitzoeken van foto's voor de kalenders bezorgt de heer Van Keu len heel wat hoofdbrekens. Voor de vijf talige Nederlandse foto-almanak: „Het lijkt zo simpel, maar je moet in de schoenen van de buitenlanders gaan staan. Je kunt wel foto's geven in de geest van huisje, boompje, bees- sie, oftewel molentje, meisje, bloem bollen, maar dat geeft geen totaal beeld van Nederland. Er gaan duizenden foto's door onze handen en toch hebben we dikwijls een schrijnend gebrek aan bepaalde foto's. Ook het drukprocédé speelt een rol: koperdiepdruk stelt weer andere eisen aan de foto's dan boekdruk. Soms ontstaan er moeilijkheden door bepaalde foto's. Zo kwam er een keer een klacht van een concurreren de firma, dat in een van de kalenders een foto van een tractor stond met een firmanaam erop. De concurrent verdacht Van Keulen NV van recla me maken voor die firma. Maar de heer Van Keulen wees die verdenking verontwaardigd van de hand. Alleen KIM Er werd hem ook eens 2000 gulden geboden voor plaatsing van een foto van een bepaald bedrijf in een kalen der.... maar de enige „firmanaam", die de heer Van Keulen (natuurlijk zonder betaling) in zijn kalenderfo to's toelaat is „KLM". En dat vindt hij aanvaardbaar: „Nederland is niet Peter (links) en Frans (rechts): er zijn mogelijkheden, die de meeste mensen niet weten Foto's Herbert Behrens naar de Verenigde Staten en Hong kong". Hij was belast met de voorbe reiding van het project van de actie „Brood voor het hart": een drukkerij in Indonesië. Ander emplooi Het drukken van boeken voor dat land was na de onafhankelijk heidsverklaring gauw verleden tijd. Soekarno verbood het importeren van boeken in de landstaal. „Toen dit weg viel ben ik ander emplooi gaan zoeken." De heer Van Keulen begon in 1954 de vijftalige foto-almanak van Nederland uit te geven. „En dit groeide uit tot de pro- duktie van 40 kalenders per jaar". P. C. VAN KEULEN: foto's uitzoeken voor 1971 denkbaar zonder Schiphol, of de KLM". De baas van Nederlands groot ste kalenderfabriek zoekt zelf altijd ijverig mee naar de juiste foto's. Op het ogenblik wordt ge werkt aan een selectie voor de „Rotterdamse bureau-agenda". En in mei moeten de foto's voor de kalenders van 1971 worden uitgezocht. Wilt u een mo torbootje of een zeiljacht kopen? Maar wordt u in in de war ge bracht door de grote verschei denheid aan typen? In Rotter dam wonen twee jonge wed strijdzeilers, die u gratis willen adviseren bij het bepalen van uw keuze. Peter Loef (18) en Frans de Brune (16) hebben ruim twee weken geleden 1 maart een jachten-adviesbureau opgericht. Peter: „Veel mensen kopen een verkeerde boot, omdat ze de mo gelijkheden niet kennen." Peter en zijn vriend Frans kennen de mogelijkheden wel. Frans heeft deelgenomen aan wereldkam pioenschappen en Peter aan na tionale kampioenschappen. Het bureau van Peter en Frans werkt onder de naam „Fox Jach ten-Adviesbureau". De jongens zijn bij de oprichting namelijk geholpen door Cees Vos en Wim Koelman van het reeds een jaar oude „,Fox Au to-Adviesbureau."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11