SCHOTEN OVER EN WEER Commentaar Barre winter in het noorden KVP: niet samenwerken met de verdeelde PvdA artistieke place-mat voor ie* ieder die een nieuwe abonnee opgeeft. Toestel stort op dorp Het Kwartet Paus niet naar Nigeria Israël: tegen El Fatah Jordanië: op burgers Instructie Oe Thant overlegt met de Grote Vier twee arbeiders Bovenaards SPREUK Zeehonden j acht Canada gesloten Stuk beton doodt 152 DODE HET WEER andag 17 maart 19Ó9 49ste jaargang Nieuwe Leidse Courant mr.rt.ur: F. Di«m«r CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .,St.n....«cK is sh.bi...n Hoofdredacteur! Dr. E. Ditmor mijn her» in teghenspoet!" hoofdkantoor leiden Steenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - crisissituatie beland, dan had zij de KVP met het standje dat zij haar had gegeven ook intern heel wat last kun nen bezorgen. Nu het van déze PvdA kwam, was het een lachertje gewor den. Alsof de KVP er van haar kant voor voelde om met deze PvdA sa men te werken. Overigens moesten de rozen de KVP welkom zijn. Want net als de meeste partijen heeft ook zij haar problemen. Voor een aantal kiezers heeft zij het beeld niet méé. Vandaar haar aan dringen op resultaten bij „de Acht tien"; ze heeft behoefte aan image en aan steun, en de partijen van de Reformatie moeten daarbij helpen. Daar behoeft niets tégen te zijn. al is het begrijpelijk dat er ook daar zijn die wat op hun tellen het tellen namelijk van de mogelijke kiezers willen passen. Wat de PvdA betreft, daar heeft men dan eind vorige week een soort van schade-enquête gehouden. Geen over bodige bezigheid. Daar laten de inter ne reacties zich nog volop gelden, al moet men aannemen dat de golf bewegingen straks wat uitgeëbd ra ken. De kwalijke gang van zaken op het PvdA-congres had partijvaders als Drees en Mansholt tot bewogen en vermanende kritiek gebracht. Dat was een golfbeweging. Hun kritiek leidde tot tegenkritiek: ook in de PvdA wordt het woord van de ouderen niet zomaar meer ..genomen". Dat werd dus een tegenbeweging. En nu moet men het binnen de PvdA dan maar met elkaar zien te vinden. Dat laatste zal nog veel moeten ver gen aan wijsheid, die overigens tot dusver zo duidelijk heeft ontbroken. Iets waarom men bijvoorbeeld de KVP zo heeft gehoond zal men nu zelf moeten gaan proberen: het on verzoenlijke verzoenen. Voorlopig zien we er nog geen barst'van. Uiteraard doen de andere partijen verstandig zich jn deze situatie niet tot toekijken te beperken. Politiek is trouwens altijd een zaak van bezig- zijn, van nimmer aflatende activiteit, van beoordeling van telkens wis selende situaties, en van nemen van beslissingen en kiezen van stand punten. Dat het daarbij vooral ook moet gaan om de regeerbaarheid van het land, lijkt dermate vanzelf sprekend dat het soms schijnt to worden vergeten. C.I.E.B.A. LEIDERDORP JZZZ Til. <01710,.10Ï57VJ1S., |qj i®g| ROME Het is niet meer waarschijnlijk dat paus Paulus VI naar Nigeria zal gaan om te bemid delen in de burgeroorlog in dat land. Nigeria wees gisteren namelijk de nog niet aangekondigde plannen van de paus van de hand. Er gingen namelijk sterke geruchten dat de paus naar Nigeria zou gaan, hoewel Nigeria zei niet door het Vaticaan in verband met een eventueel bezoek van de paus te zijn benaderd. De Komende nacht zal het Rode Kruis de voedsel-luchtbrug van het eiland Fernando Poo naar Biafra voorlopig voor veertien dagen her vatten. Al meer dan een maand voeren diplomaten van de grote mogendheden gesprekken over het Nabije Oosten. Deze week zal VN-secre- taris Oe Thant overleg met hen gaan voeren. Ware deze laatste niet in zulk een zou voor geen geld met Schmelzer willen ruilen." Hij noemde het uitgesloten dat de PvdA na 1971 de KVP toch als par- ner zou kunnen zien. „Er zijn geen veranderingen in de KVP te signale ren." Voor een eventuele samenwerking met de CHU en de ARP liggen zijns inziens de kaarten wel wat anders, maar ook niet zo gemakkelijk. De werkstukken van de Achttien zullen ongetwijfeld heel progressief van toon zijn, maar het gaat om daden en >m beleid, aldus drs. Den Uyl. VVO VVD-fractieleider Toxopeus had gezegd dat de positie van de VVD na het PvdA-congres ten opzichte van de christelijke partijen versterkt was. Maar 'o'n uitspraak is volgens drs. Schmelzer tot 1971 niet aan de orde. En wat 1971 betreft „ligt het veld nog open". Drs. Den Uyl noemde de liberale uitlating logisch en voor de hand lig gend. De confessionele partijen en zeker -le KVP zijn volgens hem aan de VVD gebonden. De KVP heeft geen andere keus dan met de VVD samen te werken. Maar daar heeft de KVP het dan ook naar gemaakt, vond hij. De sfand J^E KVP zat vorige week met haar partijraad op rozen. Die waren haar aangedragen door de PvdA. OE THANT Het partijcongres van de KVP vrijdag en zaterdag in Arnhem kenmerkte zich door een rustige en weinig spectaculaire sfeer, wat PvdA-fractievoorzitter aan leiding gaf om het een „tamme vertoning" te noemen. Op de foto een gezellig gesprekje titssen de ministers Klompé en Vennga en fractievoorzitter Schmelzer, die zich niet over een congres instructiehet hoofd hoeft te breken. voor verzorgd tafeldekken, ook als u "even tus sendoor" iets eet. Van naturel linnen, met de hand bedrukt lk geef op als ■v\U nieuwe abonnee: in klein kunstnijverheids-atelier. "1 I plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een place-mat. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam 8 Inzenden aan Bureau van dit blad Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden DEN HAAG De Katholieke Volkspartij wijst de Partij van de Arbeid als regeringspartner op dit ogenblik af, zei fractieleider Schmelzer gisteravond laat voor de televisie. „De KVP is niet bereid om samen te werken met een partij die zo chaotisch en zo verdeeld is, dat zij daardoor geen regeerkracht kan opbrengen." Drs. Schmelzer sloot samenwerking na, de Kamerverkiezingen van 1971 niet geheel uit. Maar, zei hij, we zul len eerst in dèt jaar kunnen bekij ken, hoe de partijpolitieke kaart er uitziet en in hoeverre de PvdA constructief is. „En constructieve krachten zijn er in die partij". Volgens drs. Schmelzer is er ook na zaterdag niets in de PvdA veranderd. Er is sprake van een diepe verdeeld heid tussen groepen en stromingen in de partij, tussen congres en fractie. De toestand is nog even chaotisch; de socialistische gelederen zijn nog niet gesloten. DEN UYL Zijn collega Den Uyl van de PvdA gaf toe dat zijn partij tegenstellingen kent, In ernstige moeilijkheden ver keert en duidelijk „in merg en been" een crisis doormaakt. Maar hij voeg de eraan toe een beetje trots daarop te zijn en daaraan de voorkeur te geven boven de „matte" KVP. „Ik Deze eeuw was 16 maart nog niet zo koud ASSEN Bar winterweer was het gisteren in de noorde lijke provincies, maar in de rest van Nederland was het niet veel beter: de zestiende maart is nog niet zo koud geweest in deze eeuw. En ook vandaag was het over het gehele land zeer koud voor de tijd van het jaar. Door ijzelvorming was het trein verkeer vanmorgen op sommige plaatsen ernstig gestagneerd. Gistermiddag werd de kop van Groningen werd zelfs „geteisterd" door een zware sneeuwstorm. Ijzel en onderkoelde regen zorgden in gro te delen van het land voor gladde wegen, zodat tientallen strooiwagens moesten uitrukken. In Friesland werden zaterdagavond al verscheidene busdiensten gestaakt vanwege de gladheid. Ook elders in het land was het glad. De ijzel en de harde wind berokkenden het elektri citeitsbedrijf van Groningen en Dren te moeilijkheden. Herhaaldelijk ge beurde het dat er kortsluiting ont stond, doordat de beijzelde hoogspan ningskabels tegen elkaar waaiden. Regelmatig moest met handkracht spanning op de lijnen worden ge bracht. In het noordelijk deel van Gronin gen hadden de bomen erg te lijden. Takken braken af en zelfs hele bo men werden geveld. Ongelukken Op de gladde wegen ontstonden tal van verkeersongelukken. De achttienjarige Michel Peeze uit Bor- nebroek kwam om het leven toen de personenauto waarin hij samen met zijn broer en zuster zat, met grote snelheid tegen een boom reed. Zijn broer en zuster werden zwaar ge wond, de auto werd totaal vernield. Tussen Sneek en Leeuwarden reed zaterdagavond een bus tegen een boom. Vier passagiers moesten in een ziekenhuis worden behandeld. Niet minder dan drie schepen zitten al dagenlang vast in een geheel droog gevallen vaargeul in de Waddenzee. Het zijn de veerboot Prinses Maria Louise, de Javanca, een boot voor personeelsv ervoer van Rijkswater staat, en de UO 5, een vissersboot uit Usquert, Ze zitten ongeveer vijf kilometer uit de kust. Vanuit Emmapolder in de provin cie Groningen zijn zaterdagavond en ook gisteren enkele mannen als wad- lopers door de ijzige wind naar de schepen gelopen om de bemanningen in totaal zeven man voedsel te brengen. De schepep kunnen niet eerder vertrekken dan wanneer de wind gaat liggen. Dat kan nog wel een paar dagen duren. De mobilofoon van de veerboot schijnt bovendien defect te zijn, zodat het contact met de buitenwereld verbroken is. Ook op de Noordzee raakten ver- seheidene schepen door hel zware weer in moeilijkheden. Het Griekse schip Kadiani van bijna tweeduizend ton zonk ten noorden van de Dog- gersbank. Kort tevoren had een heli kopter alle veertien opvarenden van boord weten te halen. Het schip was op weg naar Rotterdam. Voor vervolg zie pag. 2 Barram. Er was geringe schade. Volgens Libanon is gisteren een Israëlische patrouille, die Libanees gebied zou hebben geschonden, door de strijdkrachten teruggedreven. President EI-Atassi van Syrië schijnt nu officieel te zijn afgetreden. De machtsstrijd in Syrië lijkt hier door in het voordeel van luite nant-generaal Assad, de minister van defensie en luchtmachtbevelhebber, te zijn uitgevallen. Het -jftreden van El-Atassi houdt waarschijnlijk verband met Iraakse troepenbewegingen in Syrië. Het is niet duidelijk of deze troepen stellin gen in Syrië betrekken of op weg zijn naar Jordanië om zich bij de Iraakse troepen te voegen die daar sinds de Arabisch-Israëlische oorlog van 1967 zijn gelegerd. Generaal Assad zou op eigen hout- tje de Iraakse troepen toestemming hebben gegeven het land binnen of door te trekken zonder overleg met de partijleiding. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in Kairo besprekingen ge voerd met de Egyptische president, Nasser. Oe Thant zal deze week met gedele geerden van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland overleg gaan plegen over een oplossing van het geschil tussen de arabieren en Israëliërs. Voorbereidende besprekin gen tussen de diverse VN-delegaties zijn al sedert 11 februari aan de gang. APELDOORN Twee arbeiders zijn zaterdag in Apeldoorn door een vallend stuk beton gedood. Het onge luk gebeurde bij het slopen van een transformatorhuisje "aan de Prins Willem-Alexanderl a an De 40-jarige J. Lijnsvelt en de 34-jarige P. van der Meulen waren, samen met twee collega's, bezig een zwaar stuk beton naar de kant te wrikken. De twee collega's wisten, nadat het huisje instortte, zich in veiligheid te stellen. DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide heeft op vragen van het Tweede- Kamerlid Dijkstra (D "66) meegedeeld, dat vorig jaar inderdaad bijna 85 pro eent van de kandidaten voor het exa men staatspraktijkdiploma voor be drijfsadministratie (SPD) is gezakt. Bij de beoordeling van de examenresulta ten hebben zich evenwel geen gebre ken voorgedaan, aldus de bewindsman, die het daarom niet nodig acht de exa menprestaties van de gezakten opnieuw te beoordelen. MARACAIBO Als gevolg van het neerstorten van een DC-9 van de Venezolaanse internationale lucht vaartmaatschappij op het dorp Ziru- ma zijn gisteren in Venezuela 152 mensen om het leven gekomen. Bo vendien werden zestig mensen ernstig gewond. Het toestel was juist opgestegen in Maracaibo. Volgens ooggetuigen vloog een van de motoren in brand, waarna het vliegtuig ontplofte en neerkwam op het dorpje Ziruma. On geveer dertig huizen gingen hier ver loren, er braken talrijke branden uit. Het grootste deel van de zestig ge wonden liep ernstige brandwonden op. Alle 74 passagiers van het toestel kwamen om het leven, evenals de tien bemanningsleden. Zeker achten zestig dorpelingen vonden op de grond de dood. Dit is de ergste ramp uit de luchtvaartgeschiedenis. Nog vijf tien rampen hebben meer dan honderd doden geëist, waaronder boven New York in december 1960 (134 doden), in de baai van Tokio in februari 1966 (133 doden) en op Orlj* in juni 1962 (130 doden). Op de vierde dag van de tiendaagse ruimtereis, 6 maart, heeft astronaut Schweickart deze foto gemaakt, op het moment dat collega Scott de capsule verlaat, op weg naar het maanlandings- loestel. Op de achtergrond is de aarde zichtbaar. TEL AVIV De toch al zo gespannen toestand in het Nabije Oosten is het afgelopen weekeinde verslechterd door verschei dene militaire acties. Een woord dat eenmaal uit zijn kooi is gelaten kan er niet meer in terug worden gefloten. HORATIUS OTTAWA De Canadese regering heeft zaterdagavond de onmiddellijke sluiting bevolen van dc jacht op zee honden en robben in een deel van de Golf van St. Laurens en in de Straat van Northumberland. Gevreesd wordt dat de zeehonden daar zullen uitsterven. Als gevolg van de slechte toestand van de ijsvelden zijn vele pasgeboren zee honden verdronken. Geschat wordt dat tot nu toe 35.000 van deze jonge beesten zijn gedood. Jordanië heeft bij Oe Thant een klacht ingediend tegen de Israëlische luchtaanvallen van gisteren op Jor daans grondgebied. Volgens Israël was deze een uur durende actie ge richt tegen kampen van Arabische verzetsorganisaties, maar de Jor daanse woordvoerder sprak van aan vallen met raketten en napalm op „burgerlijke doelen". Jordanië heeft niet om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad gevraagd. Israël liet weten dat kampen in Djibin. Jadoeda (op tien kilometer van de Jordaanse hoofdstad Amman) en in Sjoebak waren bestookt. Later werd een tweede aanval op het ge bied bij Djibin ondernomen. Israël meldde dat alle vliegtuigen waren te ruggekeerd, maar volgens de ver zetsorganisatie El Fatah zijn zes toestellen neergehaald. Er kwamen vijf „burgers" om het leven, aldus Jordanië. Gisteravond is er over een front van tien kilometer langs de Jordaan meer dan een uur een artillerieslag geleverd. Israëlische vliegtuigen wer den ingezet en bestookten de Jor daanse stellingen. Volgens Israël wa ren de Jordaniërs begonnen met schieten. Drie raketten, die vanuit Jordanië werden afgeschoten, troffen zaterdag een Israëlische nederzetting op de hoogvlakte van Golan. Ook vandaag bombardeerden Israëlische vliegtui gen guerrillaposten in het Jordaandal. LIBANON Zes vanaf Libanees grondgebied afgevuurde mortiergranaten troffen gisteren de Israëlische nederzetting „Die zou ik niet in mijn kamer willen hebben..." DE BILT Het front dat de scheiding vormt tussen de kou de lucht over het noorden en oosten van ons land en de min der koude lucht over de zuide lijke provincies, heeft zich het afgelopen weekeinde langzaam naar het zuiden verplaatst. De koude lucht wordt met een oostelijke luchtstroom naar ons land gevoerd. Deze stroming wordt in stand gehouden door een gebied met hoge barome terstanden waarvan het cen trum boven Skandinavië ligt en dat vrijwel stationair is. Onder invloed van een depressie met het centrum voor Bretagne wordt de minder koude lucht naar ons land getransporteerd. Er bevond zich veel bewolking boven onze omgeving waaruit op vele plaatsen neerslag viel. In de noordelijke en oostelij ke provincies ijzelde het. Het luchtdrukpatroon verandert het komende etmaal slecths weinig zodat de scheidingslijn van de twee luchtsoorten het komende etmaal boven ons land blijft. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3; Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 5 graden onder nor maal; Max. temp.: van 3 tot 9 gra den onder normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 18 Maart: Zon op 6.48. zon onder 18.49, maan op 6.57, maan onder 19.26, nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1