Fiscale positie van gehuwde vrouw wordt verbeterd Berisping geëist tegen KLM-gezagvoerder De Laat anders dan andere Nieuw girokantoor over week open Uit de Haagse hof geplukt Witteveen bedolven onder tien moties WurliTzér GAWINA Straks maximum prijs voor de koelhuisboter constante kwaliteit j Na foute start op Schiphol 7 DONDERDAG 13 MAART 1969 caballero (Van onze correspondent) ARNHEM Het nieuwe giro kantoor in Arnhem (zestig mil joen gulden aan bouwkosten als het in 1973 helemaal klaar is) wordt volgende week donder dag officieel geopend door de minister van verkeer en water- Sportnieuws (33) De heer B. A. Davids schreef een zeer ernstig woord, waarin hij terecht waarschuwde tegen wetticisme en het ver-sabbatten van de zondag. Maar Van hij mij uit de volgende gewe tensnood halen? 1. Het gaat niet om sport op zondag (een eindje wandelen is ook sport), maar om sportwedstrijden die gro tendeels tijdens de kerkdiensten ge houden worden. Als de krant daar waarderend over zou schrijven, gaat daarvan een zuiging uit naar de jon geren. Kan de heer D. zich de gewe tensnood voorstellen van ouders, di« hun doopbelofte willen nakomen en die een krant in huis ontvangen met opgetogen verhalen over wedstrijdsport op zondag? 2. Als Iemand op zondag wandelt, fietst, zijn roeiboot neemt of ergens picknickt, zet hij niemand aan het werk. Bij de wedstrijdsport is* veel arbeid nodig. Kan de heer D. (die an deren zo graag vrij laat) het met z'n geweten in overeenstemming brengen te genieten van sport, die zondagsar- beid meebrengt? 3. Een bekend apostel heeft ver klaard dat hij zijn leven lang geen vlees zou eten als hij daarmee zijn broeder zou ergeren. Dat is nogal wat: je leven lang geen vlees meer eten! Ik mis in de brief van de heer D. deze christelijke naastenliefde. 4. Er was een argument: te strenge opvattingen maken de kerken leeg. Weet de heer D. hoe kerkverwoestend de vrijzinnigheid heeft gewerkt? Men kan korte berichten opnemen over sportevenementen op zondag zon der een volledige reportage te geven. Als er toch niet aan berichtgeving te ontkomen is. zou men dit kleinste kwaad moeten kiezen om een groter kwaad te voorkomen. Het is inderdaad niet erg principieel, het is een noodop lossing. Kortgene (Z) D. v. d. Boogaard Sportnieuws (34) De argumenten van de heer B. A. Davids zijn niet erg overtuigend. Hij sleept er Handelingen 15 bij en meent dat de gemeente te Jeruzalem het vreemd en ondenkbaar gevonden heeft, dat de zondag wel eens een soort van Sabbat zou kunnen worden, zodat ze daarover geen uitspraken de den. Dat is er geheel naast, want over die vraag was in het geheel geen verschil van mening (Hand. 15 vs. 21). Bovendien, het moet de heer Davids toch bekend zijn dat de Nieuwtesta mentische gemeente samenkwam op de eerste dag der week. Dit heeft niets j te maken met wetticisme. maar is eenvoudig een ordinantie Gods. Ook verslaggevers behoren 's zondags naar de kerk te gaan en geen enkele lezer mag hen beletten in deze getrouw (d.i. conform de belijdenis) te handelen. De sneren die de heer Davids meent te moeten uitdelen („goed christelijk lijken", „mooi visitekaartje" en „scho ne deugden, waarop men prat kan gaan") hebben als argument geen en kele waarde. Het zou te waarderen zijn als hij- dit oordeel over medele zers terugnam. De Lier W. Drogt Sportnieuws (35) Het is opmerkelijk dat de discussie alleen maar over zondagssport gaat. Ook sport op andere dagen, die in I vechtpartijen ontaardt, en de koop en verkoop van spelers voor grote bedra gen is m.i. geen goed woord in de krant waard. Kumansdorp a. van Gameren staat, drs. J. A. Bakker. Twee van de drieduizend man die in de girogigaht hun werk moeten vinden zullen daar een vrije dag voor krijgen: zij houden zich al bijna een jaar bezig met de ver werking van de ongeveer dertig duizend overschrijvingen die de PTT elke nacht met zakken vol aanvoert. Zo enorm snel is sinds de invoering van de automatisering, nu drie jaar geleden, het aantal rekeninghouders gegroeid dat de dienst venvacht bin nenkort de tweemiljoenste te kunnen begroeten. Samen met het Haagse kantoor, dat zal blijven bestaan, kan de Arnhemse vestiging twee en een half miljoen rekeningen aari. Drie kamers vol computers zijn on dergebracht in de op zijn hoogste punt dertien verdiepingen tellende schepping van de architekten Van den Broek en Bakema. Alle rekenin gen van niet in de drie westelijke provincies en Utrecht gevestigde aan geslotenen rollen daar door, met in begrip van alle nieuwe aanvra gers. Den Haag namelijk verwerkt alléén nog oude „klanten". //V 1962 Arnhem, waar in 1962 met de bouw werd begonnen, kreeg de vestiging omdat er in Den Haag niet voldoende personeel meer kon worden gevon den. Of de stad er uiteindelijk blij mee is staat nog te bezien: als alle par keergarages van de giro klaar zijn, krijgt de toch al overbelaste Velper- weg nog duizend auto's extra te ver werken. Maatregelen voor een sprei ding van de „piek" zijn er nog niet genomen, men wil het eerst even aankijken. Het gebouw, waarin de ettelijke liften en roltrappen in een centrale hal zijn ondergebracht, is door een groot aantal kunstwerken opgefleurd. De Rotterdammer Woody van Amen, de Hagenaar Livinus van de Bundt, Sia Bakema en ook Constant Nieu- wenhuis lever(d)en hun aandeel. De laatste moet zorgen voor de plastische vormgeving voor de trot toirs tussen gebouw en Velperweg. nieuwste EIECTRONISCHE ORGELS Reeds voor 20. p. maand ™.—...-......-™ met onj exclusieve I SPAAR-terwijl U speelt-SYSTEEM Bij Van Urk degrootite keus: meer don 150 instrumenten von olie vooraanstaande merken. Prijzen vanaf 995.- tot 28.000.- Ook in HUUR met recht van koop Dagelijks geopend van 8.30 tot 18.00 uur, Vri jdagovond tot 9 uur. Westersingel 42 - 44. Rotterdam telefoon (010) 136400. 8 lijnen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zowel regerings- als oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben gisteren kritiek geleverd op minister Witte veen en staatssecretaris Grapperhaus van financiën. Dat kwam tot uiting in niet minder dan tien moties, waarvan er later twee werden ingetrokken en een aangehouden. De beide bewindslieden hebben de overige moties met klem ontraden. voerd. De gemeenten voelen daar overigens maar weinig voor. Dr. Vondeling (soc.) was verbaasd over de regeringsmoties. die hij ver gaand vond en als wantrouwen tegen het beleid van minister Witteveen beschouwde. Dat verheugde hem. Echter niet lang: de minister werd lief tegen de vier partijen en die trokken daaruit weer hun conclusies. Dr. Vondeling diende op de valreep zelf ook een motie in. Daarin wordt de regering de overweging gegeven een zodanig beleid te voeren, dat overheidslichamen in beginsel en praktijk gelijke rechten krijgen op de kapitaalmarkt. Dr. Vondeling was er niet van overtuigd, dat de ge meenten in beginsel evenveel recht hebben op de kapitaalmarkt als het rijk. Vanmiddag werd over de moties gestemd. Daarbij kwamen ook nog twee moties van de heren De Goede (D'66) en Bakker (comm.) aan de orde. In zijn motie vraagt de heer De Goede de regering de verhoring van de accijnzen niet te laten doorgaan. De heer Bakker wil, dat de minister de tarieven van de BTW wijzigt. De opbrengst blijkt volgens hem veel hoger te zijn, dan aanvankelijk was geraamd, zodat een tariefsverlaging wel op zijn plaats is. Staatssecretaris Grapperhaus wees de motie af, omdat zo'n ingreep minstens een miljard gulden zou kosten. Hij wir.t niet, waar men dat geld vandaan moet halen. De heer Kieft (arp) was het daar mee eens. De AR-woordvoerder deed bovendien een felle aanval op de heer De Goede, die hij beschuldigde van „algemene agitatie". Deze „lek kere" motie ligt volgens hem wel bij de belastingbetaler goed in het ge- hoor; maar het is een „slag in de lucht". DEN HAAG Minister Landinois overweegt na Pasen een maximum praijs vast te stellen voor koelhuis- boter Hij wil hiermee voorkomen dat het vasthouden van koelhuisboter later tot ongewenste prijsverhogiwgen leidt. De minister heeft hierover het advies van het prduktschap voor zuivel ge vraagd. In een vrijdag jl. gehouden extra be stuursvergadering van het schap deed de heer S. van der Ploeg het voorstel, de minister van economische zaken te verzodken een maximumprijs voor kcel- huisboter vast te stellen op 1,21 per pakje. Dat voorstel werd met vijf tegen zes stemmen verworpen. Minister Lardinois. zo bleek vandaag in de vergadering van het prduktschap, heeft verandering gebracht in de ver deling van duiztnd ton koelhuisboter over de handel zoals vrijdag was vast- gesteLd. Het ging om de tweede branche van duizend ton van de drieduizend ton koelhuisboter. die dit voorjaar beschik baar is. De vier regeringspartijen hadden een motie ingediend, waarin de rege ring werd uitgenodigd de positie van de werkende gehuwde vrouw niet verder fiscaal te verzwaren, zoals de commissie-Hofstra wil. In een andere motie vroegen de vier partijen de minister zijn standpunt ten aanzien van de belasting van de gehuwde vrouw op zeer korte termijn kenbaar te maken. Beide moties werden ingetrokken, nadat staatssecretaris Grapperhaus had toegezegd de fiscale positie van de werkende gehuwde vrouw spoedig te bezien. De regeringspartijen dienden een derde motie in inzake teruggave van omzetbelasting aan in Duitsland win kelende Nederlanders. De heer Grap perhaus zegde de indiener van de motie, de KVP'er Nooteboom toe, de motie wel aan zijn Duitse collega te zullen overbrengen. Treft de Duitse regering niet voor juli maatregelen, dan zal de motie opnieuw ir behan deling kunnen worden genomen. Indexering De heer Wiebenga (pac.soc.) diende een motie in, die mede was onderte kend door de heer Jongeling (gpv) en waarin een beroep op de regering wordt gedaan staatsleningen, lijfren tes en pensioenen waardevast te ma ken door indexering. De minister had tijdens de behan deling van dit vraagstuk in de com missie indexering van staatsleningen al afgewezen en zag niet in waarom hij nu op deze beslissing moest te rugkomen. De heer Jongeling had de toene mende inflatie vergeleken met een zevenkoppige slang, die alleen maar gedood kon worden door alle koppen er af te slaan en de wonder* dicht te branden. Hij zou graag zien dat de minister de inflatie wat doelmatiger bestreed. De bewindsman vond het voorbeeld echter te bloedig... De heer De Goede diende een mo tie in, over de werkende gehuwde vrouw, die verder ging dan de moties van de regeringspartijen. D'66 zou graag zien dat reeds per- 1 januari 1970 de positie van de werkende vrouw zou worden verbeterd. Ook de PvdA kwam op dit terrein met een motie, die werd ingediend door drs. Berg. Deze verzocht daarin de minister tijdig maatregelen te ne men en een beleid uit te stippelen, zodat de fiscale positie van de wer kende vrouw werkelijk per 1 januari 1970 kan zijn verbeterd. Gemeenten Staatssecretaris Grapperhaus wees een andere motie van drs. Berg, waarin deze de regering uitnodigt de uitkeringen van de bijstandswet van inkomstenbelasting vrij te stellen, van de hand. Wel was hij berei^ deze uitkering te laten belasten door een loonbelasting, die dan door de ge meente zou moeten worden uitge- Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé 25 STUKS f 1.75 - EEN LAURENS PRODUKT (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Slecht zicht, duisternis, misleidende verlich ting en bebording en nalatigheid van de gezagvoerder zijn er de oorzaken van geweest, dat op 2 december vorig jaar een KLM DC-8 met 112 passagiers op weg naar Montreal op Schiphol een foute start maakte en daardoor een aantal naderingslampen ver nielde. Tot deze conclusie kwam gister middag in Den Haag de Raad voor de Luchtvaart Gezagvoerder Jan F. de Laat (53) gaf zijn fout ruiterlijk toe en nam daarvoor alle verantwoor ding. Hij heeft intussen eigener bewe ging ontslag genomen bij de KLM en is met vervroegd pensioen gegaan. Zijn nalatigheid was geweest, dat DOOR H» iwm Mém Sinds de plasticzakkenmode Den Haag veroverd heeft verkeer ik in het opruimingsstadium. Was vroeger „de vuilnisbak is vol" een alarme rende kreet, omdat er dan allerlei vernuftige hulpmiddelen als karton nen dozen, kisten en kratten gevon den moesten worden, nu wordt er eenvoudig een nieuwe zak getrok ken. Overigens stom van de fabrikan ten. die zakken zo in elkaar te rol- ibn, dat heel het pak uit elkaar ge haald moet worden voor je één enkel exemplaar kunt pakken. Het is dui delijk dat de heren geen huisvrouw geconsulteerd hebben eer ze hun produkt op de markt slingerden. Maar de zakken werken anime rend Zak vol, strip om de nek en dan nummer twee. 'drie.... Ga maar door. Tweemaal per week een tijtje voor de deur en nooit meer een lege loodzware bak bin nenwaarts behoeven te sjouwen. Zo kwam de opruimwoede. Onge looflijk wat een conservatief mens pleegt te bewaren.... Kast na la werd Ingeruimd, gezuiverd van onvolko menheden, die zakwaarts gingen. En dan komt het. Dan stop je niet meer. Dan ontdek je, dat ruimte ruimte vraagt. De selectie wordt strenger. Zo nadert de grens tussen rommel en overtollig. Het verant woordelijkheidsgevoel voor spullen, die te goed voor de vuilniszak en te onbruikbaar om te bewaren zijn. Ze kwamen in een hoekje apart. Van dit en van dat. Een tafeltje, waar je alle trouwende stellen mee afgeleurd hebt om „nee - dank u" te vangen; een spiegel waar geen muurplaats voor is. Maar wat nu? Een advertentie van „de - man - die - alles - meeneemt" mét telefoon nummer. We belden. De geanimeerdheid bleek op het krantenpapier groter dan door de telefoon. Maar goed hij zou komen. Inderhaast creëerden we nog een baal vodden een metershoge stapel oude kranten en enig metaal werk uit de dagen dat er gesleuteld werd aan bromfietsen. Knikken el kaar toe. Het was de moeite. itifVI ten De - man - die - alles - meeneemt kwam. Hij was breed en had zo'n blik als de Gaulle opzet als hij zijn Fransen laat kiezen tussen de chaos en de Generaal. Trots toonden we de verzameling, maar er was geen sprankje waardering. Tactisch boden we een sigaret aan, maar hij maakte duidelijk al leen sigaren te accepteren. Mijn zoon holde direct naar de hoek. waar dit omkoopmateriaal te koop is. Een kop koffie werd geaccep teerd. De stemming werd werkelijk iets milder. Maar meenemen? Neen. Hel kostte tijd en vervoer meer dan het zou opbrengen... Dwalend ging zijn heersersblik door de kamer. Toen wees hij: „Die kandelaars.... als die er nou bijkomen..." Verschrikt staarden we. Die... nooit! Nou dan dat vaassie.... hij wees op een stukje gekoesterde liefde. Neen. De koffie was op en de sigaar brandde. Hij maakte het gebaar van opstaan, wegwezen... zonder onze verzameling! In paniekerige wan hoop zagen we onze rommelhoop voor altijd in de gang geparkeerd. De oplossing viel in de laatste se conde. Net boven de hoop het schil derijtje, dat we er eens achteloos opgehangen hadden. Een onbekende meester die met zijn penseel nim mer ons hart beroerd had. Eerlijk gezegd: een monster. Hij stond er net voor en zei opeens met een heel andere stem: „Da's mooi..." Het was al van het haakje ge wipt. Lag in zijn hand. „Hoeveel?" vroeg hij. We glimlachten mild, schonken het met vreugde. Vijï minuten was hij weg. Met alle rommel. Het afscheid was hartelijk. Een telefoon tje van ons en hij zou komen al was het voor een ouwe stoel... Hij draai de zich nog even om en zei achte loos: „Voor die kandelaar* hoef je dan niet bang te zijn, da's toch nep." hij voor de start zijn kompas niet had bijgesteld. Had hij dat wél ge daan. dan moest direct zijn opgeval len, dat hij van de verkeerde baan startte. Dc directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, vice-admiraal W. J. Kruys, verzocht de raad voor deze fout een berisping te geven. Hij toonde echter alle begrip voor de aangevoerde verzachtende omstan digheden en sprak met waardering over de wijze, waarop De Laat zijn DC-8 op het kritieke moment (hij had nog maar 1100 meter in plaats I van 3300 meter voor zich) volmaakt beheerst nog op tijd van de grond had weten los te komen. Hoewel hij aanvoerde, dat ook tweede vlieger N. H. J. Ballast „in zekere mate heeft gefaald", meende hij tegen deze geen strafvordering te moeten uitspreken. Noodsituatie Waardering sprak ook de voorzitter van de raad, mr. R. P. Cleveringa, uit. „Totaal onverwacht met een noodsituatie geconfronteerd, heeft u de juiste beslissing genomen en met veel vliegerservaring de start doorge zet en tot een goed einde ge bracht". Zoals bekend, speelde een en ander zich af op de inmiddels berucht ge worden T-kruising van de banen 09 en 09 Links (aan verbetering wordt nu gewerkt). Door de duisternis, de slechte be bording en het feit. dat de korte baan 09 baadde in het licht en daardoor de indruk wekte de startbaan te zijn. was De Laat na het aantaxiën in plaats van naar baan 09 Links te rijden gelijk van de 09-baan omhoog gegaan. De Laat: „Toen ik plotseling op nog maar enkele honderden meters het einde van 'de baan voor me zag, terwijl ik al meer dan 100 knopen snelheid had, was mijn eerste reactie er een van schrik. Ik geloof, dat ik overwogen heb om nog te remmen, maar meteen realiseerde ik me, dat het stoppen van deze zware machine zou betekenen, dat ik door het einde van de baan zou schieten. Ik wist ook, dat ik met de normale techniek niet tijdig meer van de grond kon komen en ik heb dus de nodige cor recties op de techniek toegepast". Met vijf mijl minder dan de aange geven start-snelheid trok h(j net op tijd de machine de lucht in. Lakoniek j Volgens de als getuige gehoorde verkeersleider J. van Ginkef had De Laat hem. toen het vliegtuig eenmaal I in de lucht was. lakoniek toegeroepen „we just made it". Verdediger mr. A. van Dal wees op de vele verzachtende factoren. Ook vond hij het voor De Laat extra pech, dat deze niet door de ver keersleider was gewaarschuwd, in te genstelling tot drie andere vliegers, die later soortgelijke vergissingen dreigden te gaan maken. Hij verzocht de raad niet tot een maatregel over te gaan. Subsidiair vroeg hij de lichtste bestraffing, die mogelijk is. Uitspraak 23 april. LONDEN De Britse regering heeft besloten haar vertegenwoordi ging in de permanente raad van de Westeurope/e Unie te 'verzwaren'. Eind maart zal lord Chalfont, mi nister van staat in het ministerie van buitenlandse zaken, belast met de zorg voor de betrekkingen tussen En geland en de EEG. de zetel van per manent vertegenwoordiger van Enge land innemen, welke tot dusver werd bezet door lord Hood. De Raad voor de luchtvaart heeft zich gisteren het hoofd gebroken over de verkeerde start van de DC-8, die op 2 december van het vorige jaar van een veel te korte baan wilde opstijgen. Deze mis- manoeuvre van het KLM-vlieg- tuig werd sindsdien gevolgd door soortgelijke vergissingen van buitenlandse piloten. Op de foto tijdens de zitting in de Haagse Trèveszaal van links naar rechts: tweede piloot N. H. J. Ballast, gezagvoerder J. F. de Laat eii verdediger mr. A. van Dal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7