Pastorale indeling in codes Commentaren Nieuwe stadswijk wordt bewerkbaar BIAFRANEN STELLEN EEN BESTAND VOOR Gastarbeiders minder misdadig dan de Vlaardingers zelf ga Meer van aandacht bijzondere voor integratie wijkgemeenten Synode, de Voorstellen van ds. Jongeboer Wereldraad Een woord voor vandaag Klein kerkje tussen hoge flats SGP en GPV tegen subsidie van rijk aan kerken Stichtster van Zakbijbelbond overleden BEROEPINGSWERK niet in Senaat onderzoekt moord op ds. King DONDERDAG 13 MAART 19é» Als Petrus de Here Jezus zegt, dat Hij helemaal niet zal behoeven te lijdenkeert de Heiland zich om en zegt: „Ga weg achter Mij Satan; gij zijt niet bedacht op de dingen Gods, maar op die der mensen." De overgang is wel plotseling. Volgens Mattheüs is Petrus net door Christus zalig gesproken. En volgens Marcus spreekt hier de satan door hem. Als er ergens een tx)orbeeld is, dat ons waarschuwt voor geestelijke zelfverheffing, dan is dit het wel. De goede belijdenis en de valse verloochening liggen heel dicht bij elkaar. Nooit is het dal zo diep, dan na de hoogste berg. Een geestelijke bergtop-ervaring wordt maar al te vaak gevolgd door een in de put zitten. Wij zijn niet zulke goede christenen of we kunnen God in de weg staan. Dat moeten we goed door hebben. Wie zichzelf geestelijk op de borst slaat, heeft deze les niet geleerd en kent zichzelf eigenlijk niet. Petrus bedoelde het zo goed. Petrus had het beste voor met Zijn Heer en Heiland. Maar Petrus begreep nog niets van het evangelie. Denk niet dat wij beter zijn dan anderen. Hoe goed onze belijdenis ook is, we kunnen een spreekbuis van satan worden, als we niet luisteren naar Christus woorden. We lezen vandaag: Mattheüs 2118-32. Ds. T. VAN T VELD Over het werk in zo'n parochie met extra problematiek geeft ds. T. van 't Veld verslag in een praktisch boekje, dat bij de Hervormde Bond voor Inwendige Zen ding op Gereformeerde Grondslag uitkwam en „Een klein kerkje tussen hoge flats" heet. Daaruit blijkt in geen geval een naar binnen gerichte instelling van deze dominee en zijn gemeente, maar een constant pogen als kerk(je) een huis voor alle hervormden te zijn. Hoe men dat probeert te realiseren en ook langs welke methodische lijnen wordt hieronder uiteen gezet. Er is een hervormde gemeente met een gereformeerde-bondssignatuur. Die ge meente breidt zich snel uit, omdat ze centraal in de randstad ligt en een grote „import" krijgt te verwerken. Hoe reageert zo'n wordende nieuwe wijkgemeente daar nu op? Experiment I TAE rooms-katholleke bisschoppen hebben zich achter kardinaal Alfrink gesteld en het Utrechtse ex periment afgekeurd. Naar hun me ning is de tyd er nog niet ryp voor, dat predikanten de mis bedienen. Niemand had een andere uitspraak verwacht. Belangrijker is evenwel wat in de verklaring van de bisschoppen niet gezegd wordt. Ze reppen met geen woord over een verbod van di diensten, noch spreken zy over sanc ties die genomen zullen worden als de diensten doorgaan. Er moet niet te gauw gezegd worden, dat de bisschoppen een dergelijk ver bod niet durven riskeren omdat dan vele jonge intellectuelen de kerk de rug toe zullen keren. De bisschoppen weten maar al te goed, dat een derge lijk progressief experiment uiteinde lijk dezelfde gevolgen kan hebben. Als de studenten zich ergens in het land gaan vestigen en terecht komen in een kerkelijk klimaat dat aan oecu mene nog maar nauwelijks toe is, zullen ze zich ook niet thuis voelen en geruisloos verdwijnen. Vele malen hebben de bisschoppen bewezen het kerkelijk heil niet van sancties te verwachten. Ze hebben het pastoraal concilie georganiseerd om het gesprek binnen de kerkge meenschap op gang te brengen. Ken nelijk willen zc ook in Utrecht nog verder praten. Sanctie zouden een gesprek onmogelijk maken. Experiment II JN rooms-katholieke kring is dit Utrechtse experiment al met heel wat minder sympathie ontvangen dan het Amsterdamse, waar een gehuwd priester voorlopig mag blijven pre ken. De Amsterdamse studentenpastores hebben van te voren de kaarten open op tafel gelegd. Het was een uitda ging aan bisschop Zwartkruis, waar over iedereen van te voren kon mee denken en meespreken. De Utrechtse pastores en predikanten zijn eenvoudig hun gang gegaan zonder zich om hun kerken te be kommeren. Zij hebben de kardinaal en de kerkelijke vergaderingen niet uitgedaagd, maar zich van hen niets aangetrokken. In wezen hebben de Utrechtse pas tores zich in een geestelijk ghetto van gelijkgezinden teruggetrokken. Er is In hun experiment geen plaats voor de achterban, noch voor enig kerke lijk gezag. Utrecht is zo beland in een kerkelijke wereld waarin een ieder doet wat goed is in zijn ogen en waarin voor het gesprek en het elkaar vasthouden nauwelijks plaats Is. Rapport Van Walsum (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Jongeling (gpv) en Van Dis (sg) hebben het denkbeeld van voortge zette subsidie van staat aan de ker ken van de hand gewezen. Zij zijn het niet eens met de conclusies uit het rapport-Van Walsum en stellen zich achter minister Witteveen, die de subsidies wil afkopen. De heer Scholten (ch) was daar niet zo van overtuigd. Hij zei, dat zijn fraktie nog geen definitief stand punt had bepaald, omdat de kerken hun mening nog niet hebben kunnen geven. Overigens achtte hij de af koopsom (zestig miljoen gulden) beslist te weinig. WADDINXVEEN Een Gereformeerde Bondsdominee in een gloednieuwe parochie. Acht jaar geleden nog maagdelijk polder land en nu Oranjewijk geheten. Bewoond door overwegend jonge gezinnen, die afkomstig zijn uit steden als Rotterdam en Den Haag en ook wel uit Waddinxveen-zelve. Zijn schaapjes, althans op papier: 2600 hervormden, die bij elkaar een heterogeen gezel schap vormen. Hoe in zo'n gemeente zinvol te werken? Men heeft alle Oranjewij- kers die op het gemeentehuis als her vormd staan ingeschreven als het ware gecatalogiseerd, in vijf catego rieën ingedeeld, elk met een eigen codenummer. Zodat kerkeraad en werkende kerkleden nu gemakshalve spreken van eentjes, tweetjes, drie tjes, viertjes en vijfjes. Men noemde code 1 de meelevenden (een jaar ge leden vormde die groep ongeveer een kwart van de wijkgemeente). Code 2 de half-meelevenden die wel huisbe zoek willen maar niet of sporadisch in de kerk komen (13 pet.). Code 3 de randkerkelijken, die geen ambtelijk huisbezoek meer wensen. Code 4, de niet bewerkbaren, en code 5 de onbe kenden (nieuw ingekomenen) die nog moeten worden ingedeeld. LAGOS De Biafraanse lei der, luitenant-kolonel Ojoekwoe, heeft voorgesteld de wapens een maand te laten rusten om de twee partijen in de burgeroorlog gelegenheid te geven, het eens te worden over de bepalingen van een langduriger bestand. Volgens Racïio Biafra dat dit giste ren bekendmaakte, heeft Oejoekwoe dit voorstel gedaan in een boodschap aan de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de EEG Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. SAIGON De leider van de Zuid- vietnamese militante boeddhistische Vredesjeugdbeweging, Thien Minh, moet terechtstaan voor een militair tribunaal. Hij wordt ervan beschul digd onderdak te hebben verschaft aan procommunistische jongeren en wapens te hebben verborgen. Hij kan ter dood worden veroordeeld. OPLOSSING VORIGE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. groen - Nero, 2. rood - eisen, 3. ami - ets -Lee, 4. temet - rode, 5. Irene - oost. 6. slegel - kus. 7. gesel - kano, 8. ante - salie, 9. la - Est - meer. VERTICAAL: 1. gratis - gal, 2. ro mer - Lena. 3. ooi - mees - te. 4. Ede - Engels, 5 nette - Eist, 6. nis - rol kam.. 7. eslook - ale, 8. reeds - unie, 9. one - ets - oer. HORIZONTAAL: 1. voorzetsel, 3. latwerk. 6. groente, 9. rund, 10. dwaze gewoonte, 12. bekende afkorting, 13. ransel, 15. bode aan een universiteit, 17. plat ovaal vat, 19. keurig, 21. ver telling, 25. soort van hond, 26. stok, 27. een vijandelijk schip aan boord klampen, 31. steensoort, 32. holte in een muur, 34. rivier in Rusland, 36. deel van een circus, 38. voorvoegsel, 39. langzaam, 41. voegwoord. 42. Eu ropeaan, 43. gewicht, 44. vaartuig. VERTICAAL: 1. sporeplant, 2. zij tak Douro. 3. draad van een spinne- web, 4. voegwoord. 5. hoenderachtige vogel, 7. ovenkrabber, 8. vis, 10. kaasworm, 11. zwemvogel, 14. aalschaar, 16. medelijden, 18. muziek noot, 20. vaarwel. 22. opening. 23. ge vangenis, 24. boom, 28. klinknageltje. 29. maanstand. 30. onbep. voor- naamw. 31. leeg, 33. hemellichaam, 34. gesloten. 35. radio omroep vereni ging (afk), 36. stap. 37. bouwland, 40. meisjesnaam. Hij deed voorts een beroep op hen om Engeland te bewegen tot staking van de wapenleveranties aan Nigeria en te streven naar een totaal verbod op het leveren van wapens aan beide partijen. De federale regering in Lagos heeft vorige week nog een Biafraans plei dooi voor een bestand van de hand gewezen. Zij vindt dat een staakt-het-vuren het resultaat van onderhandelingen moet zijn. In zijn boodschap aan de EEG-lan- den sprak Ojoekwoe zich opnieuw uit voor het houden van een volksraad pleging in wat hij omstreden gebie den noemde. Een neutraal orgaan zou de bevolking moeten vragen, aan welke zijde zij zich wil scharen. (Van onze kerkredactie) LONDEN Op 92-jarige leeftijd is in Engeland mevrouw Helen Dixon-Cadbury overleden. Als jong meisje stichtte zij in Engeland de Zakbijbelbond, die uitgroeide tot een wereldorganisatie. Doel van deze be- |j weging is de christenen te leren al tijd een bijbel bij zich te dragen. Helen Cadbury was de dochter van Richard Cadbury, de stichter van de grote chocoladefabriek Bourneville. Zij stichtte de Zakbijbelbond op 12-jarige leeftijd. Later huwde zij de zanger-evangelist Alexander die sa men met R. A. Torrey geweldige evangelisatiesamenkomsten hield in Engeland en Australië. Na zijn over lijden huwde zij de predikant Dixon. Bij haar dood was zij nog steeds presidente van de Zakbijbelbond. De werkverdeling is nu als volgt: ouderlingen code 1, 2 en 5, d.w.z. meelevenden, half-meelevenden en onbekenden. Evangelisatiewerkers doen ten dele code 2 (alleen lectuur) en 3, de randkerkelijken, die met lec tuur èn bezoek worden benaderd. Op deze wijze zijn de taken over zichtelijker geworden. Ouderlingen zijn in twee jaar en evangelisatie werkers in een jaar rond. De predi kant heeft in beginsel de begeleiding van alle bewerkbare categorieën, dus 1, 2, 3 en 5. In de Oranjewijk houdt men de vijfjes, de onbekenden dus. zo klein als het maar kan. Zo spoedig moge lijk wordt aan nieuw ingekomenen een bezoek gebracht, nadat geduren de enkele weken het kerkblad is be zorgd. Van de bezoeken wordt een rapportje gemaakt dat op een kaart systeem wordt overgenomen. De ge gevens van alle nieuwelingen zijn op die manier drie weken na vestiging pastoraal bekend. Via gespreksgroe pen, het „kopje koffie na de kerk dienst" wordt integratie in de ge meente nagestreefd. Viertjes, of onbewerkbaren, komen praktisch alleen nog maar in aan merking voor wat de Oranjewijk noemt het „adoptiesysteem": nage gaan wordt of er wellicht familiele den of kennissen zijn, die kerkelijk meeleven. Aan hun de taak door te geven wanneer er misschien wèl en tree is voor de kerk: bij ziekte, onge val en dergelijke. Randkerkelijken Randkerkelijken, drietjes, worden door predikant en evangelisatiewcr- kers benaderd. Laatstgenoemden doen dat niet eerder dan nadat er de nodige training is geweest (praktijk- gesprekken, test-eases derhalve, wor den nauwkeurig nagespeeld en besproken). Men tracht daadwerke lijk mee te leven in vreugde en ver driet en probeert ook in bepaalde ge vallen een gesprek over de doop, om- vend geloof. men tot een zo intensief mogelijke nazorg te komen. Gemakkelijk? Rest categorie een: de meeleven den. De gemakkelijkste categorie? Integendeel, als men weet dat in zo'n nieuwe wijk de hele hervormde kerk in al zijn schakeringen vertegen woordigd is. De leeftijdsopbouw, im mers jong, en de algemene ontwikke ling van de meeste bewoners gaan gepaard met een veel kritischer inslag dan in oudere wijken. De kerkdienst dient voor deze cate gorie centraal te staan. Men wil een concrete boodschap, eigentijdse be woordingen, maar, zo is vastgesteld, aanvaardt dan grif een „eenvoudige, schriftuurlijke gereformeerde predi king". Ondanks verschillen is in de jonge gemeente een grote mate van openheid en een êlkaar-willen-vast- houden merkbaar. Men wil ook actief zijn. Vandaar dat het kerkewerk over het algemeen niet aan een tekort aan krachten te klagen heeft. Toerusting tracht men behalve via prediking, ca techese en huisbezoek door middel van gesprekskringen te geven. Men wil ook meer gebedsgroepen die vra gen om getrouwheid, inspiratie, le- dat het ongedoopt blijven van kinde ren vaak uit een soort bijgeloof in de gezinnen nogal eens als een 1 onbevredigende situatie wordt erva ren. Confrontatie met de bijbel geschiedt in deze groep doorgaans via de kinderbijbel, waarvan verscheide ne uitgaven worden gebruikt. Gesprekskringen zijn wel gevormd in het begin, maar bleken niet aan te slaan. De categorie van de tweetjes, de half-meelevenden, wordt op tweeërlei manier benaderd. Door ouderlingen (in eerste instantie), door de predi kant en door de evangelisatiewerkers die hier alleen regelmatig lectuur be zorgen. Belangrijk aspect is hier de pasto rale zorg in verband mex de doop. Zo ruim mogelijk voor de doopaangifte probeert men contact te leggen over dit zo belangrijke gebeuren, waarbij de motieven uiteraard het thema zijn. Is de doopaangifte er eenmaal dan wordt het doopformulier samen doorgenomen en na de doop tracht Samenvattend: hier is een gemeen te wervend en niet in zichzelf ge keerd bezig. Zoekt welbewust contac ten met alle hervormden. Dit moge blijken uit vragen waar men mee bezig is, zoals: Schrikt de sfeer en liturgie van onze kerkdiensten mis schien mensen af, die uit andersoor tige gemeenten afkomstig zijn? En: wat kunnen we eraan doen om nader tot die meelevende hervormden in Waddinxvecn te komen, die we als niet bewerkbaren (categorie 4) moe ten beschouwen? Over deze hervormden van de z.g, buitengewone wijkgemeente in Wad- dinxveen merkt ds. T. van 't Veld op: zij hebben zich aan ons pastoraat onttrokken. Dit is een bijzonder nare situatie, waar je elke dag weer op stuit. Ik dacht ook: een beslist onbij belse situatie. Voor nieuw ingekome nen is het vaak een onbegrijpelijke zaak. dat er zoals ze vaak zeggen twee hervormde kerken zijn. Ge volg: velen stellen zich vrijblijvend op en dubiëren lange tijd met wie ze zullen leven. Mogen we daarin be rusten?" WADDINXVEENwordende gemeente (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De heer L. van Slooten, hoofdinspecteur van politie, heeft een onderzoek ingesteld naar de criminaliteit onder de in Vlaardingen wonende gastarbeiders. Hy is tot de conclusie gekomen dat verhoudingsge wijs minder buitenlandse arbeiders dan Vlaardingers zich aan misdrijven schuldig maken. Het onderzoek strekt zich uit over een periode van tien jaar. Gedurende die tijd kwamen zeventien gastarbei ders in aanraking met de politie. Het aantal Vlaardingse delinquenten be droeg over hetzelfde tijdvak 2295. Om een goed inzicht te krijgen dient men deze cijfers te vergelijken met de ge middelde aantallen Vlaardingers en gastarbeiders in die tien jaar. Dat geeft antwoord op de vraag of de criminaliteit onevenredig is toege nomen met de komst van vreemde lingen. Dit blijkt niet het geval te zijn. Van het in die tien jaar gemid delde aantal Vlaardingers heeft 0,32 procent zich aan een misdrijf schuldig gemaakt tegen 0,24 procent van de in Vlaardingen gemiddeld wonende bui tenlanders in tien jaar. VIER GROEPEN De misdrijven zijn onderverdeeld in vier groepen met de volgende crimi naliteitscijfers voor Vlaardingers en buitenlanders: gekwalificeerde dief stallen 372 Vlaardingers en geen bui tenlanders, eenvoudige diefstallen 442 en 2, zedenmisdrijven 318 en 6, overi ge misdrijven 1163 en 9. De studie van de heer Van Slooten strekt zich uit over de jaren 1958 tot en met 1967. Gedurende die tijd is het aantal in Vlaardingen wonende bui tenlandse gastarbeiders enorm toege nomen, namelijk van 430 tot 1156. Vo rig jaar steeg het aantal ingeschreven vreemdelingen tot 1456, hetgeen bete kent dat twee procent van de Vlaar dingse bevolking uit vreemdelingen bestaat. Haagse verontrusten NED. HERV. KERK Bedankt voor 's Grevelduin-Capelle: i B. J. Zaal te IJsselmuiden. Benoemd tot vicaris te Ouderkerk a.d. IJssel: S. Evers. kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Veldhausen. Duitsland: H. Alsmeier te Laar, die dit beroep ook I heeft aangenomen; te St. Pancras: J. P. Bos. kand. te Harderwijk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Harlingen: J. Oldekamp te Uithuizen, die dit beroep ook heeft j aangenomen. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat gaat onderzoeken of de ver moorde dominee Martin Luther King niet het slachtoffer is geworden van een samenzwering. Senator James Eastland zei gisteren dat James Earl Ray. die maandag in Memphis tot 99 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld nadat hy dc moord had bekend, volgens sommige inlichtingen niet alleen had gehandeld. HU wees er op dal de Senaatscommissie voor binnenlandse veiligheid geen Inzage had in de dossiers van de FBI of ministerie van justitie en voor het onderzoek geheel afhankelyk was van haar eigen staf. zy zou nu allereerst i WflKgemeeiIten alle mogeiyke getuigenverklaringen verzamelen. (plaatselijke hervormde I (Van onze kerkredactie) ELBURG Volgend jaar zal de hervormde synode zich opnieuw moe ten uitspreken over de toekomst van de „bijzon dere wijkgemeenten". In het Hervormd Weekblad van de Confessionele Ver eniging doet ds. C. Jonge boer enkele voorstellen om te komen tot integra tie van deze zelfstandige dc gemeente. In verschillende plaatsen van ons land hebben her vormden, die zich niet thuis voelen onder de prediking in de plaatselijke hervormde kerk „bijzondere wijkge meenten" gesticht, die een geheel zelfstandig bestaan voeren naasl de plaatselijke gemeente. Ds. Jongeboer meent dat nog niet voldoendr is geprobeerd om tot Integra Me te komen. Hij steil voor dat daar waar een wijkgemeente is gesticht iedere zes iaar een verkiezing wordt gehouden waaraan alle hervormde le den deelnemen, dus ook de leden van de wijkgemeente. Aanvullen De hervormden zeggen dan hoe de kerkeraad moet wor den samengesteld. In vele plaatsen waar een bijzondere wijkgemeente is vult de plaatselijke hervormde kerkeraad zichzelf aan. waardoor hervormden van een andere modaliteit geen kans krijgen om kerke- raadslid te worden Iedere zes laar kunnen de hervorm den zich echter uitspreken of daarin verandering moet worden aangebracht. Ds. Jongeboer zegt dat hij telkens weer merkt dat er in zo'n plaatselijke hervormde gemeente velen zijn die heel anders denken dan de plaatselijke kerkeraad. Daar de leden die tot de bijzondere wijkgemeente be horen niet met de andere hervormden meestemmen is het vrijwel nooit mogelijk een kerkeraad „om" te krij gen. Zou dat wei gebeuren dan Is dat in sommige plaatsen wel mogelijk. Ontmoeten Tevens wil ds. Jongeboer dat de kerkeraden van de plaatselijke hervormde ge meente en van de wijkge meente elkaar vaker ontmoe ten. Volgens de huidige richtlijnen moet er elke twee jaar een gesprek zijn onder leiding van de visitatoren-ge neraal. Ds. Jongeboer zegt in zijn artikel niet. hoe vaak de beide kerkeraden met elkaar moeten spreken. Ds. Jongeboer vraagt zich ook af of de svnode geen ter-1 mijn kan stellen, waarin de integratie van de wijkge meente in de plaatselijke ge meente een feit moet zijn. Voor iedere plaats zou de sy node dan een eigen datum moeten vaststellen. DEN HAAG De Haagse afdeling van de Vereniging van verontrusten heeft een beroep gedaan op de ko mende synode var de Gereformeerde I Kerken om niet tot de Wereldraad van Kerken toe te treden. „Indien u toch tot aansluiting overgaat, achten wy u verantwoor- delijk voor het feit, dat de verontrus ting in onze kerken alleen maar gro- ter wordt. De kloof die er in onze kerken dreigt te ontstaan zou u door j zulk een handelen alleen maar groter maken", luidt het slot van de brief. Aansluiting bij de Wereldraad wordt afgewezen, hoewel erkend wordt dat de grondslagformule aan- t vaardbaar is. Hel grote struikelblok voor de /ereniging is.dat de Wereld raad zich naar haar inzicht niet houdt aan die formule Zo wordt ge klaagd over een paaspreek van dr. Eugene Carson Blake, sinds 1967 se cretaris-generaal, uit 1957 waarin „verborgen vrijzinnigheid" wordt ge constateerd. Een mder bezwaar is, dat de Gere formeerde Kerken toch geen invloed zullen <unnen uitoefenen want met hun 900.000 leden maken ze maar net een half procent uit van het totaal. Ook zijn struikelblokken: het feit dat kerken achter hel ijzeren gordijn lid zijn; uitspraken van Uppsala die de revolutie steunen en communistische sympathieën die de Wereldraad aan de dag zou 'eggen ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT - RU - kand. psych mej. w A Vervoorn icum laudei. Helloinv; kand oedag.: rnel H P-lor (cum laudei. Gorkum: kand. nlet-westerse socio!.: F.' Staudt. Gouda: doet. Engelse taal- en let- terk.: mej. S. C Leenhoudts. Rlervllet; kand socio], p Edelman. Reeuwljk LEIDEN' RU doet. geneesk. dia: mej. F. J. v. Assen, mej. M. V. Deursen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2