Spelen met bloemen Democratie niet voor bange mensen Postkantoor overvallen: buit f 2690 op de spoorbaan VERINGA IN EERSTE KAMER: Arabische maatregel tegen wapenleveranties Overvoorde: fleurig ijzer en gasbeton Inbreker (13) bekneld in wc-raam CHAUFFEUR GEDOOD Vrachtwagen stortte Tien procent meer misdrijven Zomerstrepen 11 DONDERDAG 13 MAART 196* ijzer met kaarsen vaas bloemen met pasteltinten. kienhout uit Drenthe en gasbeton Toon Overvoorde volgde een cursus lassen om beter bloe men te kunnen schikken. In Rotterdams Rivièrahal, waar de derde Lentiade gisteren nogal contrasteerde met de terugge keerde winter, vertelde hij me: „Als eerste in Nederland ben ik in 1965 moet het geweest zijn met ijzer begon nen. Een aantal vakgenoten heeft me nagevolgd en dat geeft toch voldoening. Twee jaar geleden begon ik met gasbeton te werken, en ook dat heeft navolging gevonden. Je mag in dit vak eigen lijk alles doen, als de bloemen maar geen ondergeschikte rol spelen. Het gebruikte materiaal moet met de bloemen een gaaf geheel vormen.*' Huib Goudriaan Op de Rotterdamse bloemen tentoonstelling heeft Overvoorde laten zien hoe bloemen met de meest uiteenlopende soorten materiaal, in grillige vormen, kunnen harmoniëren. De „bloemstukjes" van z\jn arrangement zijn stillevens van een Oosters aandoende gratie, die (zonder de andere werk stukken tekort te doen) werke lijk opvallen. Niet in de laatste plaats ook door een geraffineerd zuinig gebruik van bloemen. Overvoorde: „Ik probeer altijd met zo weinig mogelijk bloemen te werken. Maar dit moet u natuurlijk als een persoonlijke aanpak zien: wat de anderen maken vind ik ook mooi." Overal vandaan Hij wijst aan: „Hier heb ik ge werkt met kienhout, de resten van stammen uit hoogveen in Drenthe. En dit zijn drie kubussen, die ik heb uitgezocht omdat ze bij elkaar pas sen: die takken zijn er zo heel grillig bij. Ik ben overal heengereden om ma teriaal te vinden: waar ik het alle maal vandaan heb gesleept weet ik niet meer." Kienhout, gasbeton, een door hem- .zelf gelast stuk ijzer waarop enkele kaarsen staan. Toon Overvoorde heeft geprobeerd nieuwe wegen in te slaan. De in Capelle a/d IJssel geboren, en nu in Krimpen a/d IJssel wonende bloemarrangeur heeft met zijn werk vaak de aandacht getrokken. In 1968 „moet u dat nu weer in de krant zetten?" werd hij bij de wedstrij den om de titel Europees kampioen bloemarrangeur tweede. Hij teerde het vak bij zijn baas H. J. Roosenschoon („Bloemsierkunst") Rectificatie Oplettende lezers zullen hebben ge zien dat in de brief van de heer M. de Lange („AOW'ers 10") vorige week in deze rubriek geplaatst enkele zetfouten waren geslopen. In de eerste plaats waren tussen de tekst twee regels geplaatst uit het interview met Vera Beths. Tevens stelde de heer De Lange de vraag: „Wilt u het Ziekenfonds be kend maken, dat u voor ƒ200 per jaar verzekerd bent?" Dit moet zijn: „Wilt u het Ziekenfonds bekend ma ken, waarbij u voor ƒ200 per jaar verzekerd bent?" te Rotterdam. „Ik heb een heel goeie leermeester aan hem gehad. Ik kreeg ook de gelegenheid te experimente ren. We hebben zelfs samen een lascur sus gevolgd. Voor meneer Roosenschoon was dat meer uit lief hebberij: zo om af en toe een hekje te maken." Maar Toon Overvoorde leerde lassen om ijzer als materiaal te kunnen toepassen in zijn werkstukken. De nu 32-jarige was 16 toen hij naar de lagere tuinbouwschool in Bleiswijk ging. „Ik dacht eerst bloemkweker te worden, maar na een poosje voelde ik meer voor het vak van bloembinder." Was hij als schooljongen al weg van bloemen? „Ik ben niet zo lyrisch dat ik altijd met bloemen liep te sjouwen, maar ik wist wel welk vak ik moest kiezen." Toon ging dus naar de lagere tuin bouwschool. Er was toen nog geen vakschool voor de bloemsierkunst (nu in Rotterdam). „Naast die vakschool is er nog een cursus voor meesterbin- der. Ik heb die ook niet gevolgd, maar ze hebben me wel uitgenodigd of ik les wil geven." Club vun achttien Wat is het verschil tussen bloemist, bloembinder en bloemarrangeur? „De bloemist kweekt alleen maar bloemen. De hovenier ontwerpt tui nen en legt die aan. De bloembinder verwerkt bloemen in de winkel voor de klanten. En als een binder naar een tentoonstelling gaat met een werkstuk wordt hij arrangeur ge noemd. De bekende binders in Nederland, die tentoonstellingen bezoeken, heb ben ongeveer twee jaar geleden een club bestaande uit achttien leden op gericht. Nee, niet de groep van acht tien, maar de club van achttien!" Toon Overvoorde vindt dat „je in dit vak nooit genoeg van bloemen weet Hoe langer je erin zit, hoe meer je beseft «dat je er eigenlijk niets van af weet. Dit is een nog vrij jong vak. De interesse van het publiek is de laatste jaren toegenomen door de welvaart en doordat de interieurs meer om opmaak met bloemen vra gen. IVaar academie? Er wordt nog steeds gezocht naar de juiste methode om de mensen het bloembindersvak te leren. Ik geloof dat in de toekomst een opleiding aan een kunstacademie wenselijk zal zijn." In samenhang hiermee zegt hij over zijn werk: „Ik doe het nu zoals ik het aanvoel, maar ik zou willen weten of ik goed zit: een kunstcriti cus zou er, bijvoorbeeld, iets over moeten zeggen. Gevoel voor kleuren is in ons vak ook belangrijk Dit is ook een punt, dat in geval van een opleiding aan een academie beter uit de verf zou komen." Overvoorde werkt soms samen met binnenhuisarchitecten. „Als in een interieur een bak moet komen, wordt onze hulp wel ingeroepen." Verkeerde kransen Hoe oud is uw vak? „In de tijd van de Romeinen waren er al bloembin- ders. De lauwerkrans is toen ontstaan; die was ovaalvormig en TERHEYDEN In Terheyden (Nb.) hebben gistermiddag kwart over vijf drie mannen een roofoverval ge pleegd op het postkantoor. De buit bedroeg 2690. De overvallers kwamen per auto bij het postkantoor aan. Twee van hen bleven in de auto zitten, de der de ging het postkantoor binnen en eiste, met een vuurwapen dreigend, geld van de kantoorhouder. Er was op dat ogenblik geen publiek aanwe zig. Kantoorhouder T. de Jonge (60), die alleen in het gebouw was, gaf eerst wat klein geld aan de overval ler. Toen de man dreigde hem te zullen neerschieten reikte de kan toorhouder hem nog ongeveer ƒ2500. De mannen waren al 's morgens om half tien in Terheyden gearriveerd. De politie is een speurtocht begon nen. Van de daders is een nauwkeu rig signalement bekend. Bij de bankoverval op de Boeren leenbank in Hunsel, die 's morgens werd gepleegd door twee jonge man nen die met een Duits accent spra ken, werd circa ƒ50.000,- aan Neder lands geld, ƒ70.000,- Belgische franks en een bedrag aan Duitse marken meegenomen. De auto, die de overvallers hebben j gebruikt, is in Maaseyk onbeheerd aangetroffen.Hij bleek uit een garage in Roermond te zijn gestolen. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. APELDOORN Een wc-raam is de politie van Apeldoorn gisteravond behulpzaam geweest bij het vatten van twee zeer jonge inbrekers. De jongens braken in bij een radiozaak in de Hoofdstraat, maar een van hen raakte beklemd in het wc-raam, waardoor zij naar binnen wilden. Het lawaai, dat de jongen maakte bij zijn pogingen om los te komen, trok de aandacht van de buren, die de politie waarschuwden. Toen de politie arriveerde, troffen ze de der tienjarige T. de W. die zich inmiddels had bevrijd, alsmede zijn 15-jarige vriend T. H„ beiden uit Deventer in de zaak aan. Beide jongens bleken in het bezit van een luchtdrukpistool. Zij bekenden zich in de afgelopen weken aan meer inbraken te hebben schuldig gemaakt. PRAAG De ideoloog van de Slo waakse communistische partij Mi- roslav Kusy is ontslagen, omdat hij er „rechtse" en „opportunistische" standpunten op na hield. Dit heeft de leider van de Slowaakse commu nistische partij Gustav Husak giste ren bekend gemaakt. TOON OVERVOORDE: we gaan naar de kunst toe met de bloemen werd gemaakt van laurierbladeren, en onder gesloten met een grote strik. De ronde bloemenkransen, waar mee tegenwoordig wordt gehuldigd, zijn eigenlijk grafkransen. De jon gens die ze dragen weten dat meestal niet, maar ze kunnen zo'n krans di rect op een kerkhof leggen. Dit komt omdat men meestal geen geld voor een echte lauwerkrans over heeft, en omdat mijn vakgenoten te weinig op dit punt wijzen." Overvoorde maakt een onderscheid tussen oloemkunde en bloemsier kunst. Bloemkunde omvat het wer ken voor het publiek het vak van de binder terwijl bloemsierkunst de artistieke kant is. „Bloemsierkunst is een nobby, waarin we ons (zoals op de Lentiade) uitleven." Maar het gaat met de bloemen wel een beetje naar i de kunst toe. Ik wil hier vooral uit i laten komen hoeveel verschillende j kanten ie met bloemen uit kunt." Het dagelijks omgaan met bloemen heeft zeker wel invloed op uw humeur? Met zoveel kleur en fleur om u heen moet u wel opgewekt zijn. Overvoorde: „Elk vak stompt natuurlijk af. 's Winters, als het lang donker blijft, en al die bloemen om je heen staan, vrolijkt dat wel op. Maar als je lang in dit vak zit, merk je dat dikwijls niet meer. En ik geloof dat ik niet vrolijk hoef te zijn. De bloemen zijn het al!" TOKIO De hoofdstad van Ja pan is vandaag getroffen door een ernstige sneeuwstorm. In enkele uren tijd viel er dertig centimeter. Het weg- en spoorwegverkeer kwam nagenoeg tot stilstand en bin nenkomende vliegtuigen moesten uit wijken naar Zuid-Korea, Noord-Ja pan en Okinawa. De resten van de vrachtauto plaats, waar de zware vracht- liggen op de spoorbaan Utrecht- wagen van het viaduct reed bij Den Bosch. Rechts boven de Houten in de weg Oudenrijn- Arnhem. UTRECHT Door onbekende oorzaak is gistermiddag een vrachtwagen met oplegger van een viadukt in rijksweg 12 (UtrechtArnhem) gestort en op de spoorbaan UtrechtDen Bosch terecht gekomen. De chauffeur was op slag dood. Het was de 21-jarige H. Leeflang uit De Steeg. De ravage was zo groot, dat de chauffeur pas na drie kwartier kon worden be- vrijd. Hiervoor moest uit De j Meern een kraanwagen komen. j Het treinverkeer Utrecht Gel- I dermalsen was van drie uur tot zeven (Van onze onder wijsredacteur) DEN HAAG Democratie is geen staatsvorm voor bange mensen. Met de verdraagzaam heid die in de democratie is in gebouwd, mag ook nooit zo ge manipuleerd worden dat naast een kleine elite alleen nog de bangen een plaats gereserveerd krijgen. Aldus minister Veringa in antwoord op de beschouwin gen die prof. De Rijk (soc.) in de Eerste Kamer gehouden heeft over totalitaire trekken in de theorieën van Herbert Marcuse en van sommige Marcuse-volge- lingen onder de studenten. De minister sprak met veel waar dering over het streven van de Kritiese Universiteit om de bestaande maatschappij kritisch te beoordelen. Het is een kenmerk van waarachtige wetenschap dat zij zich openstelt voor elke vraag en elk fundamenteel probleem en dit geldt niet alleen Waarschuiving voor FS en Engeland CAIRO De Arabische lan den zullen „passende stappen op militair, politiek en economisch gebied nemen om de wapenleve ranties aan Israël tegen te gaan". Dit staat in een verklaring van de raad van de Arabische Liga, die gisteren in Cairo werd uit gegeven. De verklaring komt na berichten dat Engeland en de VS van plan zijn Israël tanks te le veren. De Egyptische regeringswoordvoer der. dr. Mohammed el Zayyat, zei gisteren in Cairo, dat Egypte het volste recht "heeft een militaire poli tiek van actieve zelfverdediging bij het Suezkanaal te voeren om te voor komen dat de Israëliërs een aanval voorbereiden. De Israëliërs brengen volgens hem raketten in de kanaalzone en „dat doen ze niet voor tentoonstel lingsdoeleinden, maar misschien voor een aanval. Wij hebben het volste recht die te verijdelen", aldus dr. Zayyat. „Wij zullen er ons niets van aantrekken wie het eerst schiet", voegde de regeringswoordvoerder er aan toe. Hij betwistte de VN-berichten dat de VN-waarnemer generaal Odd Bull gezegd heeft dat de Egyptenaren bij het Suez-kanaal begonnen waren met schieten. Dergelijke conclusies zet ge neraal Buil nooit in zijn rapporten, zei hij. Israëlische militaire autoriteiten hebben gisteren een beperkt uit gaansverbod afgekondigd in Nabloes. Dit naar aanleiding van een massa betoging en relletjes, waarbij Israëlische politiemannen met stenen werden bekogeld. Vijf betogers en drie politiemannen zouden verwon dingen hebben opgelopen. voor het eigen vakgebied van de we tenschapsman, maar ook voor maatschappelijke en politieke proble men. Een kritische houding van de studenten is dan ook gerechtvaardigd en verheugend. Maar sommige uitin gen van de KrU zijn eenzijdig en dan is men onkritisch. Een ASVA-secretaris heeft gezegd, dat de radicale groeperingen voor de vraag staan of het mogelijk is de „establishment" een ommezwaai te laten maken of dat er van buiten af een guerrilla gevoerd zal moeten wor den. Veringa onderstreepte het plei dooi van De Rijk voor democratische methoden. Het olite-achtige denken van Marcuse vormt een bedreiging van een waarachtige democratie; het is in wezen autoritair en zelfs totali tair. Structuur Bij de behandeling van de Onder wijsbegroting we»"d van enkele kan ten nadruk gelegd op de bijdrage die het onderwijs kan geven tot verande ring van de maatschappelijke struc tuur. Maar wat vf illen we dan voor structuur, vroeg Veringa zich af. Hij schetste een maatschap pijbeeld waarin het gezag niet meer stoelt op oude rechten, maar op zijn nut voor de gemeenschap. De nieuwe tijd is snel met het aiopen van wat niet de kracht heeft overeind te blij ven. Meestal vragen jongeren rede lijke dingen; hun onbehagen valt positief te waarderen, aldus Veringa. Dat er onder de studenten nog geen rust is, noemde hij „goed". Hij voegde eraan toe, dat de kansëh op werkelijke democratie in het onder wijs nu reëler zijn dan ooit tevoren. Het is jammer dat de plaatselijke grondraden van de studenten geen „meedenkers" naar de Acamische Raad willen afvaardigen. „Het gaat er niet om hen in te kapselen". De mi nister bestreed dat hii alleen maar in woorden veranderingen zou nastre ven. „Om daden te kunnen stellen, heb ik ook de studenten nodig". Ze hoeven geen gebouwen te bezetten om tot resultaten te komen, zo zei hij. Men had -gevraaj 1 om een wette lijke regeling die het mogelijk maakt met de universitaire organisatie nieu we wegen in te slaan. Veringa ant woordde hierop dat er binnen de bestaande wet ai heel wat kan ge beuren. „Ik zie de noodzaak van zo'n experimenteer-artikel nog niet. Maar als blijken zou dat de wet wer kelijk te weinig elastisch is, dan komt het er. Met veelzijdige waardering voor de ministeriële verdediging werd de On derwijsbegroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. uur gisteravond stilgelegd. De stroomtoevoer van de bovenleiding werd afgesloten. Het reizigersvervoer werd met bussen onderhouden. De schade aan de spoorbaan valt volgens de NS mee. Wiel verloren? Het ongeluk gebeurde op de zuide lijke rijbaan van rijksweg 12 ter hoogte van Houten. Uit mededelingen van de Spoorwegen mag worden af geleid. dat het ongeluk om tien over drie is gebeurd, toen juist tevoren twee reizigerstreinen de ongevals- plaals waren gepasseerd. De politie onderzoekt verklaringen volgens welke het ongeluk gebeurd is toen de vrachtwagen een wiel ver loor. Het gevaarte kwam onderstebo ven dwars op de spoorbaan terecht en was grotendeels vernield. De transportcombinatie is eigendom van de NV Hegeman uit Huissen bij Arn hem. DEN HAAG Vorig jaar zijn ruim 213.000 misdrijven ter kennis van de politie gekomen. Dat is tien procent meer dan in 1967, toen het er 194.000 waren. Ongeveer de helft van de misdrijven kon worden opgehel derd. Vooral de vermogensmisdrijven na men sterk toe: van 1.340 tot 1.440 en de verkeersmisdrijven met veertien procent, van 227 tot 259 per 100.000 inwoners. Voor de zedenmisdrijven liep het op van 73 tot 79. Het is misschien wel een onge loofwaardige zaak, maar niette min heeft de winter met alle ongerief toch zijn greep verlo ren, hoewel het nog wel wat na- sneeuwt zo hier en daar. En in de modewereld is de vorstperiode een afgesloten hoofdstuk, want alleen lente- en zomercreaties hebben recht van spreken. Frans Molenaar heeft tijdens een show in Amsterdam zijn nieuwe col lectie gepresenteerd, dit jaar ge streepte jassen, uitgevoerd in dubbel geweven wollen stof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11