OAF wint wéér Middelbaar economisch en administratief onderwijs Geen laden en lossen meer op de Morsweg WEEKAGENDA Goede aansluiting op het m.a.v.o. Genezen geesteszieke wordt nog gediscrimineerd Dit jaar start in LEIDEN nieuwe streekschool: Vijf richtingen Meisjes Streekfunctie GOUDEN ARMBAND of COLLIER JUWELIER v.d. WATER Vrachtrijder Lisse krijgt drie maanden Wedstrijd in vlees braden Ds. Van Ieperen in Sassenheim Nieuw magazijn Sleutels-Conserven Wonder DAF GEBR. VAN ULDEN GARAGE POELGEEST L. II. van der Vos jubileerde NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 12 MAART 1969 LEIDEN Nog dit jaar wordt in Leiden een gemeen schappelijke m.e.a.o.-school gestichteen school voor middelbaar economisch en administratief onderwijs. De school zal uitgaan van een nog in het leven te roe pen stichtingwaarin zitting krijgen voorstanders van openbaarprotestants-christelijk en rooms-katholiek onderwijs. Dit nieuwe schooltypewaarvan overheid en bedrijfsleven grote verwachtingen koesteren, is be doeld om in het bijzonder jongelui met een mavo-di ploma een voortgezette opleiding te geven voor beroe pen van commerciëleeconomische en administratie ve aard. De opleiding duurt drie jaar en de school wordt voorlopig gehuisvest in lokalen van de nieuwe mavo-school aan de Sumatrastraat van de Rembrandt- scholengemeenschap. De drie „onderwijszuilen" zijn erg blij met het bericht van het minis terie van onderwijs en wetenschap pen, dat reeds bij de aanvang van het cursusjaar 1969-1970 in Leiden mag worden begonnen met een meao-school. In juli 1967 bracht de commissie „samenhang industrie- patroon-onderwijspartoon" een rap port uit inzake het m.e.a.o. In dit rapport werd aangetoond, dat met inachtneming van de toen geldende normen in Leiden plaats was voor de drie meao-scholen, een openbare, een protestants-christelijke en een rooms - katholieke. Zowel het gemeentebestuur als het bestuur van de Vereendging voor Prot-Chr. Onnderwijs in Lei den en het bestuur van de R.K. Zitavereniging dienden daarop bij de minister een verzoek in voor stichting van een meao-school. Later adviseerde de rijksinspecteur voor het economisch en administratief onderwijs de gemeente en de school besturen te trachten om tot een aan vraag voor een samenwerkings school te komen, waardoor de toe wijzing van een school belangrijk zou worden bespoedigd, dat dus in derdaad is gebeurd. Op de meao-school wordt les ge geven in Nederlandse taal, moderne talen, algemene economie, bedrijfs economie en calculatie, commerciële economie en -calculatie, bedrijfsad ministratie, maatschappijleer, recht, statistiek, praktische beroepsvor ming, stenografie, machineschrijven, esthetische vorming en lichamelijke opvoeding. Er zijn vijf studierichtingen: de administratieve richting, de commer ciële richting, de secretariële rich ting, de bestuurlijke richting en een vrije richting. De differentiatie begint pas in het tweede jaar. De mogelijkheden voor meisjes zijn door de nieuwe onderwijsvorm Het nieuwe gebouw van de Wet houder Verwey-mavo-school aan de Sumatrastraat in Leiden, waarin voorlopig de Leidse school voor middelbaar econo misch en administratief onder wijs zal worden gevestigd in af wachting van de bouw van een definitieve m.e.a.o.-school. veel groter geworden. Daarom wordt de aandacht van hen speciaal gericht op de secretariële richting, die een uitstekende op leiding belooft te worden onder meer voor de toekomstige secre taresse, de directie-assistente en de receptioniste. Het bezit van het meao-diploma opent vele poorten naar functies bij het bedrijfsleven en overheids instellingen, terwijl bovendien voor de besten onder de leerlingen doorstroming naar het hoger eco nomisch en administratief onder wijs mogelijk is. Voorts kunnen bezitters van het meao-diploma door middel van avondstudie zich voorbereiden op verschillende vakdiploma's en hogere beroeps opleidingen. Leerlingen, die van plan zijn een meao-opleiding te gaan volgen, kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij het voorlopige secreta riaat van de stichting-in-oprichting, de afdeling onderwijs van het setad- huis in Leiden. De Leidse meao- school zal een uitgesproken streek school zijn met een groot „voedings- gebied". voor 70,- en 100,- of 300.- en 800.- Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alüe prijzen. Altijd voordelig 's Maandags gesloten DEN IIAAG Een 26-jarige vrachtrijder uit Lisse haalde met een truck met oplegger de oprit op van de rijksweg bij Sassenheim, waar een inhaalverbod gold. Er volgde een frontale botsing met een tegenligger, waarbij de bestuurder van deze auto, H. Zwart, overleed. Verdachte was al herhaalde malen veroordeeld voor verkeersdelicten. De officier van justitie eiste vijf maanden gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid gedu rende vier jaar. De rechtbank heeft vonnis gewezen en de Lissenaar veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende vijf jaar. LEIDEN Woensdag 19 m,aart om 2 uur zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal een vleesbraadwed- strijd worden gehouden, uitgeschre ven door de Stichting Voorlichtings bureau Vlees, Vleeswaren en Vlees- conserven. Hieraan nemen deel tien lden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afd. Leiden, Lei derdorp, Sassenheim en Voorscho ten. De jury die de gerechten van de wedstrijd zal beoordelen op origina liteit bereidingstijd, kostprijs, op maak van de schotel en smaak, zal bestaan uit volgende leden: de heer J. J. van der Steen (bestuurslid Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven, me vrouw Henriët van Aelst (deskun dige, redaktrice en radio-mede werkster op het gebied van koken en voedingsleer), mevrouw A. E. C. de Geus-Eggink (presidente Nederland se Vereniging van Huisvrouwen, afd. Leiden), mevrouw R. Lotgering-Hil- lebrand (deskundige en redaktrice op het gebied van koken en voe dingsleer), mevrouw J. M. M. v. d. Willigen (echtgenote van de burge meester en ere-presidente Neder landse Vereniging van Huisvrou wen, afd. Leiden) en de heer C. T. Faes (chef-kok van de mensa van het Leids Studenten Corps). Mevrouw Teddy Scholten zal als gastvrouw optreden. De vleesbraadwedstryd is gratis toegankelijk voor leden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdelingen Leiden, Leiderdorp, Sassenheim en Voorschoten, met hun introducées. SASSENHEIM Voor de Gemeente-avond van de Hervormde Ge meente, die in ..Ontmoeting" werd gehouden, was als spreker ds. Van Ieperen uitgenodigd, geestelijk verzorger van het psychiatrisch zieken huis „Overduin" te Katwijk. Hij begon met te zeggen dat het woord discriminatie vooral de laatste jaren in zwang gekomen is. Hieronder verstaat men dan de niet-gelijkwaardige behandeling van gekleurde tegenover blanke mensen. Maar discriminatie is er ook t.a.v. geestes zieken. tegenover wie men in Nederland een naargeestige houding aan neemt. In een enquête hierover, die en kele jaren geleden is gehouden, bleek dat over geestesziekte grote onkunde bestaat, niet alleen bij een- voudigen, maar ook bij meer ont wikkelden. In het verleden dacht men dat geesteszieken een geheim verbond met de duivel hadden gesloten, een mening die vooral in stand werd ge houden door een verkeerde schrift uitleg in de Kerk. Als gevolg hier van werden geesteszieken tot in de vorige eeuw onbarmhartig behan deld. Opgesloten in hokken en tij dens jaarmarkten voor een vergoe ding te kijk gezet en gehoond. Al zijn deze excessen voorbij, toch kost het altijd nog moeite genezen ver klaarde patiënten weer een plaats in het maatschappelijk leven te laten innemen. De meeste werkgevers wil- LEIDEN Begin juni zal een nieuw magazijn voor de NV v.h. L. Nieuwenhuizon Sleutels Conserven aan de Morsweg gereed komen. Bij de plaats van de gesloopte oude magazijnen is met de bouw ervan bogonnen. Met de oude magazijnen is een van de obstakels voor het verkeer via de Morsweg verdwe nen. Het laden en lossen van de vrachtwagens op deze weg behoort nu tot het verleden. Het nieuwe gebouw krijgt een oppervlakte van 2300 m2. Ei' zal plaats zijn voor 7 miljoen literblik ken met verduurzaamde levensmid delen. Het ruim tekort, waal-mee het groeiende bedrijf reeds jaren kampt, wordt met het nieuwe pand aanzienlijk kleiner. Het magazijn is ontworpen door het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop en wordt uitge voerd door de firma Huurman te Leiden. De staalconstructies wor den verzorgd door de firma Van der Voet. Met de tweede fase, de bouw van een kantoor, is al reke ning gehouden bij het ontwerp van het nieuwe pand len hen niet terug hebben in hun bedrijf. Gevolg van het niet accepteren door de maatschappij is het weer op genomen moeten worden in zieken huizen, als de spanningen te groot worden. Dit komt bij 15 tot 20 pet van de gezond verklaarden voor. Spr. zei dat de psychiatrie de laat ste jaren enorme vooruitgang heeft geboekt. Heel veel patiënten die vroeger in dwangbuizen en sluitla- kens gehouden moesten worden, en voor wie tot 10 jaar geleden de „shockbehandeling" de enige genees methode was. krijgen nu veel betere behandeling en medicijnen, met goed resultaat. Geestesziekte komt meestal voort uit de hersenen. Men vergaapt zich aan de wonderen van het heelal, maar het grootste wonder draagt de mens in zichzelf mee. En dan te we ten dat de hersenen nog geen pond wegen. Een computer die alles zou moeten registreren, zou van wereld- omvang moeten zijn. Maar deze tere organen hebben maar heel weinig nodig om verkeerd te reageren, b.v. beschadiging bij geboorte, of wat nu heel vaak voorkomt bij verkeers ongevallen. Verder raken in deze tijd veel mensen gestoord door de spanning. De welvaartstijd brengt veel zegen, maar ook veel spanning en onrust met zich. Ds. Van Ieperen zei dat zeker 50 pet van de patiën ten genezen zou zijn als zij zich in het beginstadium onder behande ling zouden laten stellen. Maar men wacht tot het uiterste. DS. VAN IEPEREN achterstand inhalen In Nederland zijn er 20.000 gees teszieken boven de 65 jaar. Dit aan tal is gering als men in aanmerking neemt dat er 1.200.000 mensen zijn boven de 65 jaar. Vaak wordt ge dacht dat het bij bejaarde geestes zieken gaat om aderverkalking, maar dat is niet juist. Het is vaak ook een gevolg van lichamelijke ver waarlozing. Voor de 20.000 geestes zieke bejaarden wordt veel tfï wei nig gedaan. Slechts 3000 van hen kunnen op de juiste wijze worden verpleegd. De Hervormde Stichting voor Geestes- en Zenuwzieken heeft twee psychiatrische ziekenhuizen, w.o. „Overduin" te Katwijk. Niet alleen binnen de muren van inrich tingen moet voor bejaarden worden gezorgd, maar vooral ook daarbui ten. In dit verband wéés de inleider op de vele mannen boven de 65 jaar die geen levensvervulling meer heb ben. zwartgallig en zwaarmoedig worden. Dat de toekomst vooral aan de jeugd is noemde spr. eenzijdig en onjuist. De maatschappij maar ook de Kerk heeft een achterstand in te halen wat betreft de bejaardenzorg in het algemeen. Gezocht dient te worden naar nieuwe vormen, niet massaal maar individueel. Voor de ouderen is activiteit tot het laatste toe belangrijk. RIJNSBITRG De heer N. Drie bergen heeft ons ter lezing iets toe gezonden met het verzoek het aan hem terug te zenden? Daaraan vol doen wij graag, maar wil hij ons dan zijn adres even laten weten? Red. N.LC. eerste en tweede plaats voor daf in rallye dei fiori san remo: van de 89 gestarte wagens slechts 26 aan de finish, hieronder de 2 daf's 55 van de equipes haxhe-delferier en laurent-marche die na 1500 km over veelal zeer slechte wegen met steenslag, modder en sneeuw de eerste en tweede plaats behaalden in de tourwagenklasse tot 1150 cc. weer een grandioze pres tatie van daf. betrouwbaar en volautomatisch als geen ander, test 'm zelf. coupon Stuur mij Informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar. DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat i u wenst.) DP7»5- 57 i Naam: Adres: Officieel DAF-dealer voor Leiden en omstreken. Verdamstraat 6 Leiden - Telef. 23041 GEBR. VAN ULDEN Officieel dealer voor Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond. Hogerbeetsstraat 6 (zijstraat Warmonderweg) leiden - Telef. 50330 Woensdag 12 maart Chr kleuterschool Hummeloord. C. Franckenstraat 7: 7 tot 9.30 uur: gelegen heid lot bezoek van ouders en andere be langstellenden. Breestraat 19, 8 uur: afd. Lelden chr. bond plattelandsvrouwen, W. Beets jr. over goede raad Is goud waard. Pieterskerk. 7.15 u. avondgebed. Trouwkamer stadhuis, 4 tot Y u.: spreekuur soc. raadsvrouw. Beloftekerk, 8 u.: afd. Mors Christen vrouwenbond, film over verzorging en verpleging van geesteszwakke mensen. Chr. nijverheidsschool Boshuizen, 2.30 tot 4.30 u. en 7 tot 9 u. openbare lessen en modeshow. Toegangsbewijzen vereist. Hal Bevrijdingskerk, 9 tot 12 en 2 tot 4.30 u.: bevolkingsonderzoek tuberculose. Donderdag 13 maart Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Zuid-West Christenvrouwenbond, mej. Braat uit Noordwljk over de Van den Bergh-stlchting. Hal Bevrijdingskerk, 9 tot 12 en 2 tot 4.30 u.: bevolkingsonderzoek tuberculose. Chr. Nijverheidsschool Boshuizen, 7 TOT 9 u.: openbare lesseD en modeshow. Vrije toegang. Gehoorzaal 2.30, 7 en 9.15 u.: modeshow Llbelle. Toneelzaal soc. Minerva, 8 u.: forum fusies en concentraties in het bedrijfsle ven. VOORSCHOTEN Kasteel Duivenvoor de, 8.30 u.: Shakespeare-lnsplratle In sa menwerking met Ver. Vrienden van het Lied, Meta Bourgonjen alt-mezzo, Henk v. d. Brink bas, Chris Veelo plano. Nora Boerman en Gerard de Geus voordracht, 7.30 u. rondleiding door het kasteel. Vrijdag 14 maart Boshuis, achter Hoflaan 74, 7 tot 9.30 uur: rullclub voor verzamelaars. Kloksteeg 19, 9 u. nam.: cabaret Peter de Jong. Hal Bevrijdingskerk, 2 tot 4.30 u. en 7 tot 9.30 u.: bevolkingsonderzoek tubercu lose. Zaterdag 15 maart Volkshuls, 8 u.: culturele filmavond. OEGSTGEEST Het witte Huis, 2 tot 5.30 u.: schaaksco. Palamedes. Dienst apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. BEHANDELING NA ONGEVALLEN De poliklinische oenandellng na ongeval «en wordt van dinsdag 12 uur Cs middags, tot woensdag 12 uur waargenomen dooi het Dlaconessenhuls Van vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uur door het St. Elisabeth ziekenhuis (Hooigracht) Op andere werk dagen en op zondagen door bet Acade misch Ziekenhuis Films LEIDEN De heer L. H. van der Vos vierde zijn veertigjarig jubileum bij de firma Van der Stok aan de Breestraat. Hij is belast met de lei ding over de afdeling aan de Oude Rijn. Gisteren werd hij gehuldigd. Di recteur J. H. J. van der Stok over handigde hem na een hartelijke toe spraak een enveloppe met inhoud en de zilveren herdenkingsmedaille van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 7 en 11 maan Geslaagd: dvcl. ex. II gen.: mej. K G Dekker (Aer- denhout). de heren P J v d Broek (Leld- schendam), A J A Douglas (Lelden), R P W Spieksma (Den Haag); semi-artsex.: mevr N E van Hees-v d Valk (Leiden), deh eren PPM Knegt (Den Haag). A Labrie (Leiden), M F Niermcljer (Wapen veld). w A J Zwart (Leideni; %-tsex.: mej. MAC van Drimmelen (Den .loorn), mevr. HAM Potter van Loon-Peek (Oegstgeest). de heer R A Cohen (Hens broek): doet ex. Ned recht: de heren J C Schweers (Lelden). F B B van Deur- sen (Lelden), J W Rekers (Den Hag); doet, ex. fiscaal recht: de heer P J Vo gelaar (Alkmaar); doet. ex. klassieke taal- en letterkunde; de heer M c J M Jonkers (Bergen op Zoom); kand ex. G w en N: de heer M A Stevens (Leiden). KATWIJK Op de kruising Ach terweg-Kerkstraat gaf de 17-jarige bromfietser J. N. B. uit de Kerkstraat gisteravond geen voorrang aan een bestelauto. Hij liep een hoofdwond en een shock op en werd naar een ziekenhuis in Leiden gebracht. uur; do. vr en zat 24 uur: Een mes In het water, 18 Jaar; zo en wo 2.30 uur: De jongen uit het Wilde Westen, aJ. LIDO: The Graduate, 18 Jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur zo 2.30, 4.45, 7 en 9J5 uur. LUXOR: Op vrijersvoeten, a.l., dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30. 7 en 9.15 uur. REX: Mondo infame. 18 Jaar. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; vrijdag en zaterdag 23.30 uur: Het mon ster van dr. Jekel, 18 jaar. STUDIO: Edlpo Re, 18 jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch ziekenhuis voor patiënten ln klasse Ia. ib en 2e: dagelijks 10.3011.30. 14.30-16 en 19-20 UUT. Voor paUénten ln klasse 3: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15—19, dinsdag 13—14, zaterdag 15—16, zondag al gemeen christelijke en nationale feestda gen 14.30—16 uur. vrouwenkliniek: maandag t.m vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.39~16.30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatlënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30-11.30. 14—16.30 en 19-20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp. 12 Jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Ellsabethzlekenhuis Lelden derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot halt acht, kraamafde- tlng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht, tweede klas dagelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8, eerste klas dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van zeven tot acbL Psycniatrlsch ziekenhuis Endegeest, van hall twee tot half vier en elke avond dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dag li tot 12 en 2 tot 3 uur. DIACONESSENHUIS: dagelijks eerste kL 11 tot 12, 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; derde kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; kinderafdeling dagelijks van 1.15 tot 2 en van 6.30 tot 7 u. ALPHEN Rijnoord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8 op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. KATWIJK Zeehospitium, longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8. tbc-afde- Ung dagelijks van half 3 tot half 6. Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half s tot half 4. NOORDWIJK Sole Mlo klasse-pa- tlcnten dagelijks van 3 tot half 6 en 's-avonds van 7 tot 8. zaalplatlënten zon. dgs. van 1 tot 3. dinsdag van l tot half 8. donderdags van half 7 tot half g en zaterdags van l tot half 3. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van l tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg op wertJageo van 10 tot 9 u. ook zaterdag, zondag van 1 tot p uur. Sted. Museum Dc Lakenhal, Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 u.. zondags van l tot 4 uur. Hortu9 Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 0 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. TENTOONSTELLINGEN De Ruif, Janvossensteeg: foto-tentoon stelling Anne Marle Schrofer te Voorscho ten, tot en met 17 maart. Galerie 't Duivenhuys, Rapenburg #4 werk van WUlem Breddels, van 22 febr. tot 15 maart, dlnsd. tot en met zond. van 2 tot 8 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Assembla ges, Krijn Gieren, van 17 tebr. tot 30 maart, dag. 10 tot 16 u., zond. 13 tot 16 uur. Galerie Walenkamp, Nleuwsteeg II: Se- rle-schllderljcn Albert Roskam, dlns. t/m vrij. l tot 6 uur. zat. 2 tot 5 uur, van 5 tot 27 maart. Trappenhuis Akadcmie, Rapenburg 73: pentekeningen en houtsculpturen van Ge orges Fransen, van 3 tot 28 maart. Galerie Van der Vllst. Botermarkt 3: schilderijen Hessel de Boer, 1 t/m 29 maart, dlns. t/m zat. 9 tot 18 uur. Taverne Tnstevln, tot eind maart expo sitie Stoffel Winter. Koffiebar Gonk. Korte Diefsteeg: tot 20 maart grafisch werk van R. Thomasen. MOBIEL KANTOOR ANWB Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lammermarkt bij molen De Valk. ALARMNUMMERS Politie: 5 maai t. Brandweei 6 maal 3. Doktersdlenst: 6 maai 2 (zat. 10 u. voor middag tol zondag 24 uur). EHD: 20045.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3