FABRIEK VOOR SPLIJTSTOF Onderzoek onvoldoende - te veel versnippering Commentaren artistieke place-mat voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft r Het Kwartet Verrijkt uranium volgens de methode-Kistemaker HET WEER Nog koud Hans van Z. hoger beroep? Voor vreedzame doeleinden Prijsstijging blijft beperkt tot 5 pet. Etherpraat Advies: uitgaven sterk opvoeren Bizar gesprek met electroniscli brein engels drop JAMIN La rara 'niandan aan Bur.au van dit blad j Nieuwe Leidse Courant Woensdag 12 maart 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeurs F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Koppig volharden wordt hij- na altijd volharden in koppig heid. DE BOISSON (RITA) „Wees maar niet bang. Hij bijt niet!" DE BILT Een storing, die gisteren regen en sneeuw ver oorzaakte in het midden en zui den van ons land is via Duits land naar Polen weggetrokken. Achter deze storing breidde een gebied van hoge luchtdruk van Schotland over de Noordzee naar onze omgeving uit. Tijdens op klaringen heeft het in de nacht bij ons plaatselijk vier graden gevroren. In de ochtend bereikte een neerslaggebied, behorend bij een nieuwe frontale storing het zuid westen van ons land. Deze sto ring, evenals de volgende die zich nu ophoudt boven de oceaan ten westen van de Golf van Biskaje, trekt via Frankrijk en onze omgeving het vaste land op. Het ziet er daarom naar uit, dat het huidige weertype met af en toe regen en sneeuw het ko mende etmaal zal voortduren. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 of meer. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven nor maal. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 13 Maart: Zon op 7.00. zon onder 18.40, maan op 5.22, maan onder 12.11, 18 maart nieuwe maan. UTRECHT De 26-jarige Hans van Z. die de rechtbank gisteroch tend veroordeelde tot levenslange ge vangenisstraf wegens het plegen van drie moorden en een diefstal met ge weldpleging zal waarschijnlijk niet in hoger Deroep gaan +egen het von nis. Zijn raadsman mr. F. P. van Ra- venswaay zei gisteravond desge vraagd dat hij zijn cliënt niet zal adviseren appel aan te tekenen. Hij gelooft dat Van Z. vrede heeft met zijn vonnis en voor zich zelf weet dat hoger beroep toch geen nut meer zou hebben. Het vonnis van de rechtbank had de raadsman overi gens niet teleurgesteld. (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL Een van de voorlopig twee fabrieken, die in West-Europa de produktie zal verzorgen van verrijkt uranium volgens de methode van prof. dr. J. Kistemaker zal in Nederland komen te staan. I De Parijzenaars hebben gisteren zich wel veel moeite moeten ge troosten om naar het werk te gaan. Alle openbaar vervoer, in clusief metro, functioneerde door de stakingen niet en het inge schakelde militaire apparaat kon niet alles verwerken. In de mid dag verzamelden zich de demon stranten op de Place de la Bas tille om massaal te protesteren tegen het beleid van het De Gaullebewind, dat hun weinig financiële perspectieven zou bieden. Op de foto een overzicht van de duizendkoppige menigte. m Prof. Kistemaker De minister van economische za ken, mr. L. de Block, deelde dit gisteravond op Schiphol mede, na uit Londen te zijn teruggekeerd, waar Engeland, West-Duitsland en Neder land 's middags overeenstemming hadden bereikt over de aanmaak van goedkope splijtstof voor vreedzame doeleinden op basis van het ultracen- trifugesysteem. De bewindsman wilde nog niet aanduiden waar de proeffabriek komt te staan. In ieder geval zal de plaats van vestiging niet binnen de Randstad Holland worden gezocht. Vermoed wordt dat het uranium- verrijkingsbedrijf in Brabant of Lim burg komt te liggen. Ook de Veluwe (Apeldoorn) wordt in dit verband ge noemd. Al de volgende maand zal de eerste paal moeten worden geslagen. De proeffabriek, die een jaarlijkse capaciteit krijgt van 25 ton verrijkt uranium, zal in 1971 In gebruik moe ten worden genomen. De vereiste in vesteringen bedragen voorshands 40 miljoen gulden. De duizenden sneldraaiende trom mels, die voor het procédé nodig zijn, zullen door het Nederlandse be drijfsleven wonrerr vervaardigd. Shell, Philips, Werkspoor en de Staatsmijnen werden door minister De Block als participanten genoemd. De drie samenwerkende landen zullen pas tot volledige uitwisseling van gegevens komen, als het defini tieve verdrag gesloten is. Het ont werp hiervan zal in juni besproken worden tijdens een nieuwe ministe riële bijeenkomst in Bonn. De bewindsman kon niet zeggen of Nederland het verst gevorderd is met de uitwerking van de metho de-Kistemaker. Dit zou pas in een later stadium kunnen blijken. Ook Engeland krijgt een proeffa briek van ongeveer gelijke omvang. Het administratief centrum zal in West-Duitsland gevestigd worden. Aan de besprekingen in Londen namen o.a. deel de Britse minister van technologie, Wedgewood Benn, de Westduitse minister van we tenschappelijk onderzoek, Stolten- berg, en de ministers De Block en Luns. BELANGEN In een na afloop uitgegeven com muniqué werd gezegd dat de be windslieden de belangen erkennen van Europese technologische samen werking en vooruitgang ten aanzien van het vreedzaam gebruik van atoomenergie, alsook van de oprich ting van een onafhankelijk produk- tielichaam. Besloten werd twee organisaties in het leven te roepen. De eerste betreft een Brits-Duits-Nederlands consorti um, dat belast wordt met de bouw van centrifuges en verrijkingscentra les. De tweede, een industriële groep, eveneens bestaande uit particuliere ondernemingen, die de eigenlijke produktie van het verrijkte uranium ter hand moet nemen. Het onderzoek inzake het centrifu geproces zal geïntegreerd worden, terwijl zoveel mogelijk gebruik zal worden gemaakt van bestaande nati onale en industriële laboratoria. Het gemeenschappelijk project zal worden uitgevoerd in overeenstem ming met de politiek van de drie landen inzake de niet-verspreiding van kernwapens en de hiertoe aange gane verplichtingen. Een gezamen lijke commissie zal niet alleen op de samenwerking toezicht houden, maar ook en vooral op de veiligheid, die het werk met kernbrandstof nu een maal vereist. De drie regeringen hebben zich be reid verklaard andere geïnteresseerde Westeuropese landen tot deelneming aan het projekt in staat te stellen, indien daartoe behoefte bestaat. Het ultracentrifugesysteem is ont wikkeld door de Nederlandse profes sor Kistemaker. In kennis en erva ring zou Nederland een aanzienlijke voorsprong hebben op de rest van de wereld. Het systeem zou veel goedko per zijn dan de zogenaamde diffusie methode, waarmee in de Verenigde Staten en ook in Frankrijk verrijkt uranium wordt geproduceerd. VREEDZAAM De splijtstof die straks in grote hoeveelheden zal worden aangemaakt is in de eerste plaats bedoeld voor opwekking van energie (ook in elek triciteitscentrales), en zal uitsluitend gebruikt worden voor vreedzame doeleinden. Populair gezegd wordt in de vele trommels (met een diameter van slechts tien centimeter), die nodig zijn, en die met een snelheid van 40 tot 50.000 toeren per minuut in het rond draaien (het woord ultracentri fuge duidt hier al op) splijtbaar ura nium 235, gescheiden van niet-splijtbaar, natuurlijk uranium - 238 (de getallen wijzen op het ge wicht; de laatste uraniumsoort is dus zwaarder dan de eerste). Hiertoe wordt deze grondstof in gasvormige toestand aan fluor ver bonden. Omdat in uranium-238 slechts 0.7 procent van het waardevolle urani- um-235 voorkomt, moet er dus heel wat basismateriaal worden rond geslingerd om een redelijke hoeveel heid bruikbare sp'vjtstof te krijgen. Meer dan twintig Kamerleden hebben gisteren het hunne ge zegd over de Omroepwet. Er waren er die de invoering van deze wet liever uitgesteld zagen, anderen waren bevreesd voor commerciële hegemonie en al die standpunten moet de minister van Cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mejuffrouw M. Klompé (op de foto met staatssecretaris H. van de Poel de discussie volgend) morgen in haar antwoord, tot een synthese brengen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Centraal Planbureau verwacht, dat de prijs stijging dit jaar (tegen veler ver wachting in) beperkt zal blijven tot 5 procent. In 1968 gingen de prijzen gemjddeld 3 procent om hoog. Het CPB zal dit binnenkort be kend maken in zijn centraal econo misch plan voor 1969, waaraan reeds nu enige cijfers ontleend zijn in vergaderstukken van de Raad voor het midden- en kleinbedrijf. Voorts wordt verwacht dat de loonsom per werknemer zal toe nemen met gemiddeld 8.5 procent (vorig jaar met 6.5 procent). De produktiviteit in bedrijven zal vol gens het CPB dit jaar stijgen met 5 procent (6 procent in 1968), de uitvoer zal toenemen met 10 pro cent (13.5 procent) en de invoer met 8.5 procent (11 procent). De prijsstijging in 1969 wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door overheidsmaatregelen, zoals de komende huurverhoging, de verho ging van diverse indirecte belastin gen en de invoering van de btw. In vakbondskringen wordt betwij feld of de prijsstijgingen dit jaar inderdaad tot 5 procent beperkt zul len kunnen blijven. Zoals bekend zijn de kosten van levensonderhoud van half december tot half februari reeds gestegen met 4.4 procent en er zijn nog diverse prijsstijgingen op komst (huurverhoging, accijnzen en motorrijtuigenbelasting). DEN HAAG Het weten schappelijk onderzoek in Neder land schiet op tal van terreinen nog ernstig tekort. Vooral geldt fmorgen 200 gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijst LONDEN De Britse minister van onderwijs en wetenschappen Edward Short heeft dinsdag een bizar gesprek gevoerd met een computer in een laboratorium voor medisch on derzoek, dat hij in gebruik kwam stellen. De conversatie begon al niet zo gelukkig toen de minister een tik fout maakte op het toetsenbord in het woord „hallo". „Ik begrijp u niet," antwoordde de computer. De minister begon opnieuw en vroeg de computer „Ik zou willen weten hoe laat het is." De computer reageerde hierop met: „De conversa tie neemt een vervelende wending," maar de minister hield aan: „Hoe laat is het?" Waarom vraagt u dat." wilde de computer weten. „Omdat ik honger heb," antwoordde Short. De computer toonde zich niet tevreden gesteld. „Is dat de enige reden? Inte resseert deze vraag u werkelijk? U vindt het zeker leuk om mij zinloze vragen te stellen?" Toen gaf minister Short het maar op. „Het is precies als wanneer een minister antwoord geeft op een vraag zonder iets te zeggen", vond hij. dit voor de volksgezondheid, justitie en politie, sociale voor zieningen, onderwijs en ruimte lijke ordening. Dit is de conclusie van de raad van advies voor het wetenschapsbeleid dat een interimrapport heeft uitge bracht. Minister Veringa heeft het rapport aan de Tweede Kamer aan geboden. De raad wil geen oordeel geven over het wetenschappelijk onderzoek en het ontwikkelingswerk op het ge bied van kernenergie en kernfysica, waarvoor in 1967 75 miljoen werd uitgegeven. Wel is hij tot de conclusie gekomen dat de Nederlandse astrono mie op een hoog niveau staat Volksgezondheid: de totale uitgaven voor de „gezondheid" bedragen meer dan vijf procent van het nationale inkomen, maar aan onderzoek werd in 1967 nog geen 0,7 procent besteed. Dat bedrag zou volgens de raad van advies tot en met 1971 met negen tot elf procent per jaar moeten stijgen. Onderzocht moet worden of het ren dement van het onderzoek kan wor den verbeterd door betere coördinatie van de universitaire gezondheids- research. Het onderzoek ten behoeve van sociale voorzieningen is niet alleen onvoldoende naar omvang en niveau, maar bovendien versnipperd. Omdat niet genoeg mensen beschikbaar zijn moeten de universiteiten worden in geschakeld. Verminderen De landbouwresearch staat op een hoog peil, maar onderzoek op het gebied van de veeteelt is voor ver betering vatbaar.' Gezien de terug lopende betekenis van de landbouw sector en de zeer dringende taken op andere terreinen pleit de raad ervoor, het aandeel van 17,5 procent van de landbouwresearch in het wetenschaps budget te verminderen. Het sociaal-wetenschappelijk onder zoek voor justitie en politie is onvol doende. Het natuur-wetenschappelijk onderzoek op dit gebied is echter goed. Vanwege het grote belang van goed onderwijs dient aan onderwijsresearch een hoge prioriteit te worden toege kend en moet de relatieve positie sterk worden verhoogd. Een verdub beling van de uitgaven in 1971 ten opzichte van 1967 is verantwoord. Voor research op het gebied van volkshuisvesting en bouwnijverheid zou in 1971 10 miljoen moeten wor den uitgetrokken tegen 6 miljoen in 1967. Dat geldt ook voor verkeer en vervoer. Wat er staat Onderzoek op sommige terreinen van waterstaat staat volgens de raad op hoog peil, maar toch bestaat de imlruk dat de nationale inspanning nog te versnipperd is. Coördinatie en concentratie zijn geboden. De uitga ven zouden met vyftig procent moe ten stijgen. Universiteiten moeten ook worden ingeschakeld bij het onderzoek op het gebied van de ruimtelijke orde ning. Ook hier is sprake van versnip pering. De uitgaven moeten sterk om- Voorspellingen J1JOEYVEL van 1969 nog geen drie maanden voorbij zijn, is al wel duidelijk dat we dit jaar op loon- en prijsgebied met een grote mate van grilligheid te maken hebben. Een grilligheid, die ook vele econo men duidelijker heeft gemaakt dat zij de conjunctuur- en structuuront wikkeling nog lang niet onder de knie hebben. Deze mensen kunnen verdienstelijke adviezen leveren, knappe analysen produceren, maar blindvaren op hun visie voor de toekomst is onmogelijk. En dat zal ook wel zo blijven. De werkloosheidscijfers zijn meer dan 20.000 lager dan het Centraal Planbureau nog geen half jaar gele den voorspelde, de conjunctuur heeft zich verbeterd in een mate, die hier en daar in het westen van het land al weer spanningen op de arbeids markt oproept en de loonsverho gingen zijn groter dan de regering in haar loonnota van mei 1968 „dreigende Ioonpauze voor 1969" - maar in de verste verte kon vermoe den. De nieuwe ervaringen op sociaal- economisch gebied nopen voor de toekomst tot nog grotere voorzichtig heid. Sommige economen kunnen hier een les uit trekken. Loonoperatie TAE kostbare loonoperatie, die zich thans in ons land voltrekt, zal waarschijnlijk de Nederlandse werk nemer niet veel reële verbetering op leveren. Het grootste deel van de 7,85 pet. het gemiddelde waarmee op dit mo ment de loonkosten in de vernieuw de contracten zijn gestegen zal wegvloeien aan prijsstijgingen en ta riefsverhogingen. die voor het over grote deel een gevolg zijn van over heidsmaatregelen. De concurrentie bij de detailhandel is over het algemeen wel zó groot, dat men hier niet uit weelde over gaat tot prijsverhogingen. De maatregelen ter beteugeling van prijsstijgingen, door minister De Block genomen, zijn hoewel inci denteel terecht genomen toch meer van psychologische betekenis dan een poging de prijsstijgingen duidelijk terug te dringen. De regering weet, dat het bedrijfs leven van de prijsstijgingen over het algemeen zelf niet veel opstrijkt. Het gaat hier voornamelijk om de door werking van overheidsmaatregelen en de gevolgen van hiermee samen hangende loonsverhogingen. Het stuk geldontwaarding, dat deze operatie dit jaar voor ons land mee brengt. is een ongelukkige zaak. Ho pelijk zal het de regering lukken zoals zij in het gesprek met het be stuur van de Stichting van de Arbeid in het vooruitzicht stelde 1970 tot een rustig jaar te maken op loon- en prijsgebied. De regering zal zichzelf zoveel moge lijk beperkingen moeten opleggen en eventueel te nemen maatregelen voor 1970 zo tijdig mogelijk aan het be drijfsleven meedelen, zodat elk schok effect en misverstand tegengegaan kan worden. Ook zij dient lering te trekken uit de les van dit jaar. hoog: 1,6 in 1967 tot 5 miljoen in 1971. Tenslotte wordt nog meegedeeld dat de overheid in 1968 voor onderzoek en ontwikkelingswerk 933 miljoen heeft uitgegeven (waarvan 455 mil joen binnen universiteiten en hoge scholen), en het bedrijfsleven 900 miljoen, waarvan tweederde door vijf grote ondernemingen. Ik geef op als V nieuwe abonnee: voor verzorgd tafeldekken, ook als u even tus sendoor" iets eet. Van naturel linnen, met de hand bedrukt in klein kunstnijverheids-atelier. T Ais beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een place-mat. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: I I 1 I Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1