Arabieren willen dood Riad wreken Goud en Doodslag diep menselijk Groep van 18 deed PvdA in zeven minuten af Felle anti-Israël betoging Prof. Heertje uit Democratisch Appèl Jan Lemaire 85 jaar IN ALMELO ÉÉN LIJST KVP, CH, AR KWAKTET Agrarische top bijeen Dr. O. J. de Jong aanvaardt ambt van hoogleraar Bronzen stem Schrijnend Kinderpanorama RUIMTEKAART Kerklied Sinds u het weet NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DINSDAG 11 MAART 1969 Hallo, meneer de Uil.... De fijnste televisie-kinder (nou, kinder....) strip, die we ooit gehad hebben, de Fabeltjes krant, zet ook handwerksters in beweging. Zij kunnen nu namelijk de nijvere voorlezer, Jacob de Uil, zélf vervaardigen dankzij een handwerk pakket, waarin alle patronen en hulpmiddelen compleet verpakt zijn: vilt, ijzerdraad, en een foto van Jacob. De gele veren, het blauwe lijf, een rode snavel en pootjes, de vlerkjes opgezet en kijk, daar groeit het wijze dier onder je handen. Iedere oma zal haar kleinkinderen met zo'n zelfgemaakte uil een enorm plezier doen en han dige tieners vinden dit wellicht een idee om hun kamer op te vrolijken. In handwerkzaken 10.95. Binnenkort zijn daar ook schilderijtjes van de Braamstruikse Binnenpad-bewoners verkrijg baar, te bewerken met de gobelinsteek. In het Grote Dierenbos gebeurt verschrikkelijk veel, daar kun Je eindeloos over doorborduren. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Prof. Heertje is gis teren uit het comité Democratisch Appèl getreden. Zondag nog had hij de hoop de basis van Democratisch Appèl zodanig te kunnen verbreden, dat het comité zichzelf kon opheffen. Prof. Heertje zei gisteravond dat de ontwikkelingen zo snel gaan, dat men op zo korte termijn van mening kan veranderen. De heer Heertje vindt dat Democra tisch Appèl na het congres geen en kele constructieve politieke functie meer kan vervullen. Hij wil de weg vrijmaken voor de njeuwe voorzitter, ir. Vondeling, de partij te saneren. Hij wil alles doen om die kans van slagen zo groot mogelijk te doen zijn. Hij heeft de heer Vondeling gister avond persoonlijk op de hoogte ge bracht van zijn besluit. Deze was bij zonder ingenomen met het onver wachte steuntje in de rug. Andere leden van Democratisch Appèl waren verrast. Zij dachten dat Juist nu de mogelijkheden aanwezig waren constructieve krachten in de Partij van de Arbeid te mobiliseren. Zij menen nog steeds, dat steeds meer partijleden verontrust zijn en dat zou dan te danken zijn aan de activiteiten van Democratisch Appèl Jan Lemaire, de nestor van het Nederlandse toneel, viert van daag zijn 85ste verjaardag. Op zijn 25ste jaar begon hij zijn zestigjarigecarrière als acteur en dus wordt het vandaag in intieme kring) een dubbel jubi leum. Hij is onlangs door Wim lbo op de televisie herdacht voor zijn aandeel in het Nederlandse cabaret. (Van onze parlementsredactie) ALMELO De plaatselijke kies verenigingen van ARP, CHU en I KVP hebben in beginsel overeen- stemming bereikt over een „fusie" bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1970. De drie christelijke partijen I zullen dan, als de leden ermee ak- j koord gaan in Almelo, met één lijst uitkomen onder de naam Combinatie christelijke partijen (CCP). Over een week gaan de drie kies verenigingen apart hierover verga deren. Daarna wordt een gezamen lijke bijeenkomst belegd, waarop zo mogelijk Kamer- en Statenleden van de drie partijen aanwezig zul len zijn. Als voorzitter van de com binatie is de KVP'er Gommans aan gezocht. De CHU staat in beginsel niet af wijzend tegenover de samenwerking. Overigens vindt men een „fusie" wel wat ver gaan. deze krant behoort tot het (christelijk# dagbladeenheid met grote oplage) Zoetwaterbad Hebt u wel eens opgelet dat in kopjes thee-zonder suiker na enige tijd een dun vliesje verschijnt? Zit er suiker in de drank, dan géén vlies te bekennen. Suiker, opgelost in water, bindt namelijk een deel van de kalk en vermin dert zo de hardheid. Aan gezien in vele delen van ons land hard water uit de kraan stroomt, is dit een handig hulpmiddeltje voor schone baadsters: doe een paar klontjes sui ker in het badwater en het wordt zacht. Ei-lampje Het lijkt op een groot plastic ei, maar je kunt dat ei openklappen en dan blijkt het opeens een aller aardigst lampje dat als bureau-, bed-lichtje, of zo maar om een schilderij of beeldje te belichten een goed figuur slaat. Dit ei vormig lampje is op verschillende manieren in- en uitschuifbaar, is verkrijgbaar in rood en wit en kost 48. Bij Hart man interieur Rotterdam. Kitty Swan is de naam. Gisteren is in het Congrespaleis in Brussel de landbouwvergade- ring van de EEG-landen begon nen. Voordat de agrarische vraagstukken ter discussie wer den gesteld, kwamen de minis ters nog even de hoofden bij elkaar steken voor een aftastend onderonsje. Op de foto van links naar rechts: minister Boulin (Frankrijk), zijn Nederlandse collega Lardinois en de vice- voorzitter van de Europese com missi e, dr. S. Mansholt, net terug van een bijeenkomst in een ander congresgebouw. AMSTERDAM Met een rede over de „Theologische faculteit en de Bataafse revolutie" aanvaardde dr. O. J. de Jong gistermiddag zijn ambt van hoogleraar te Amsterdam. Hij volgt zowel prof. dr. W. J. Kooiman als prof. dr. VV. F. Golterman op aan de gemeentelijke universiteit. Hij do ceert de geschiedenis van het christendom en van de christelijke leerstellingen in de nieuwe en nieuwste tijd. Prof. De Jong besprak de poging van de Bataafse revolutie (17951801) om de bevoorrechting van de Gereformeerde Kerk, de toen malige landskerk, te beëindigen. Dat plan ging zelfs zover, dat werd voor gesteld de theologische faculteiten op te heffen. De centrale regering nam ln 1798 maatregelen om de theolo gische hoogleraren een nieuwe en gespecialiseerde leeropdracht te ge ven in de literaire faculteit. De reactie van 1801 verijdelde de opheffing, maar maakte de specia lisatie niet ongedaan. Het gevolg is dat sindsdien de bestudering van de bijbel, ethiek en kerkgeschiedenis een wezenlijk bestanddeel werd van de theologische faculteit. Voor 1795 bleef de studie beperkt tot de leer van de Gereformeerde Kerk. Prof. De Jong was sinds 1964 ge woon lector in de Nederlandse kerk geschiedenis aan de rijksuniversiteit van Groningen. DEN HAAG Zeven minuten lang heeft de „groep van 18", het overlegorgaan van KVP, ARP en CHU, gisteravond gesproken over de congresbesluiten van de PvdA. Dat was voldoende om te constateren dat men over deze kwestie eensluidend dacht. „De 18" vindt dat de gezonde poli tieke ontwikkeling bemoeilijkt wordt als men uitspraken blijft rondslinge ren met wie men niet wil samenwer ken. Overigens zal de mening van de PvdA en van anderen nooit onze ei gen procedure, die van „de 18", kun nen veranderen, aldus KVP-voorzit- ter Van der Stee. Over het eigenlijke werk van „de 18" werd weinig meegedeeld. Het rapport van de werkgroep Econo mische macht, is in grote lijnen goedgekeurd. Op 22 april wordt de definitieve tekst vastgesteld en gepu bliceerd. Men zal het ook eens wor den over het rapport van de werk groep Ondernemingsstructuur dat op de vergadering van 24 maart wordt doorgesproken. LONDEN De uitslagen van de dinsdag gespeelde wedstrijden voor de eerste divisie van de Engelse league zijn: ChelseaCoventry City 21, Everton—Manchester United 0—0, Sun derlandWest Bromwich Albion 01. Conny Vink, die in de Roemeen se hoofdstad derde werd op een internationaal songfestival (met 28 deelnemers uit 23 landen) is gisteren stralend teruggekeerd op Schiphol. Een muzikaal triom- fatrice, die haar succes dubbel en dwars heeft verdiend, hier mee bewijzend dat Nederland niet alleen een land is waar voet- balheroïek en schaatsrecords domineren. De heer Van der Stee wilde verder niet ingaan op de inhoud van het rapport Economische macht. „Het zou te gevaarlijk zijn zo maar even de hoofdlijnen te schetsen. De materie is te complex". De ideale gastvrouw Wie kan er tegenwoor dig nog grote ontvangsten organiseren? Dat vroegen we ons af bij de lezing van het nieuwe, prachtig uitgevoerde boek De idea le gastvrouw van Gene- viève Dariaux, uitgegeven door Ad. M. C. Stok Den Haag, 274 blz. De schrijfster is dol op chi que, grote ontvangsten, exclusieve hapjes, en het woord: stijlvol. Bij lezing van haar handleiding voel je je aanvankelijk helemaal geen ideale gastvrouw, in tegendeel. Bij nader in zien vinden we toch een stel waardevolle tips, en zelfs een hoofdstuk „eten wat de pot schaft". De gastvrouwelijke proble men zijn alfabetisch ge- foto's en een inhoudsopga ve een duidelijk overzicht waarborgen. Dat dit boek onontbeer lijk is, nee. Wie het met de nodige kritiek aanpast aan Nederlandse gewoon ten en omstandigheden zal zeker iets opsteken van fantasie en organisatie vermogen van mevrouw Dariaux, die als directrice aan het Parijse modehuis Nina Ricci is verbonden. Kousenloos De lente staat voor de deur, en daarmee het blo- te-benen-seizoen. Wie het kousenloze tijdperk met een gaaf huidje tegemoet wil treden, doet er goed aan tijdig overtollige haargroei te verwijderen. Een ouderwets middeltje is: smelt 70 gr. bijenwas en 150 gr. harspoeder au bain marie of op een heel laag pitje. Als de massa bij afkoelen bijna stijf gaat worden, smeert u er een streep mee op het been, dat tevoren met talkpoeder is ingewreven. Is de waslaag stijf gewor den tanden op elkaar, moed verzamelen en trek de „pleister" er af, de haren gaan mee. De huid zal na behandeling iets geïrriteerd zijn, even wat crème erop om te ver zachten. Blanke benen kleurt u iets bij met been- make-up. rangschikt, terwijl vele Kamp-kooktoestel Het is nuttig de kam peeruitrusting eens te inspecteren. Moeten er geen hoeken versterkt worden aan de tent, zitten de ogen nog wel stevig genoeg, hoeveel tuien en haringen dienen aange vuld te worden? Zoekt u naar een verbetering van uw kampkeuken, dan tip pen we het twee- pi tsgascomf oortje, dat in geklapt een klein diplo matenkoffertje lijkt (afm. 390 x 115 x 270 mm). De neergeklapte bovenkant vormt een goede bescher ming tegen de wind. Elke brander heeft een eigen (weggooi)butaanfles. inhoud 480 g butaan. Raakt één van de flessen leeg, terwijl de maaltijd staat te pruttelen, dan kunnen we zonder meer op de tweede brander doorkoken. Tijdens het vervoer zijn de regelknop- pen veilig onder de geslo ten bovenkant. Prijs zon der gas: ƒ55,50, gasfles per stuk ƒ3,95, per vier 14,80. Bij temperaturen beneden het nulpunt valt de druk van de fles snel weg. Het vergaan van de fles duurt jaren: niet weggooien of begraven dus in de natuur, maar: in de afvalemmer! De KVP-voorzitter, mr. Van der Stee, daarentegen is wel blij met de combinatie. Alleen de naam leek hem minder juist, omdat in andere plaat sen waarschijnlijk weer andere aan duidingen zullen worden gekozen, wat niet bevorderlijk is voor de dui delijkheid. De eerste indruk van de voorzitter van de ARP, dr. Veerman, was dat men in Almelo verder wil gaan dan de bedoeling is. Enige tijd geleden hebben de drie confessionele partijen in een brief aan de afdelingen en kiesverenigingen laten weten geen bezwaar te hebben tegen samenwer king op provinciaal en gemeentelijk niveau. In de brief werd echter ge steld dat de samenwerking zich niet mocht uitbreiden tot bepaalde vaste bindingen, zoals het uitkomen met één lijst. Opnieuto een boeiende ro man van een verrassend veelzijdig schrijver, die een steeds grotere bekendheid begint te genieten. De vele historische gegevens, die de schrijver in „Goud en Doodslag" heeft verweven, getuigen van een gedegen en goed gedocumenteerde voor bereiding. Naast de histo rische waarde ligt de kracht van deze roman in de psy chologische aspecten, die het boek tot een meesterwerk maken. De meeslepende roman Is doorkruid met sfeervolle zeeroversverhalen, die de le vensgeschiedenissen van de vijf hoofdpersonen vormen. De psycholoog Manuel van I-oggem beschrijft de karak ters van het vijftal bijzonder suggestief. Iedere man verte genwoordigt een bestaand mensentype. VERSCHENEN Bij Zomer en Keuning in Wageningen verscheen een klein, maar leuk kinderboekje („Welke kleur heeft de Lief de?") van Joan Walsh Ang- lund. Een boekje met prachti ge tekeningen en via de zeer summiere tekst een wijs lesje... Diet Kramer's boek „Lode- wijk de mensenredder" blijkt het nog steeds uitstekend te doen. Dezer dagen verscheen bij Hollandia in Baarn de veertiende druk. „De torens van Tribourg" is een door Jelte Kuipers vlot en boeiend geschreven ver haal uit de tijd van Napoleon. Het boek, interessant voor zowel jongens als meisjes, verscheen in de jeugdserie van de Arbeiderspers. Robertson, de leider van de mannen, komt het sterkst uit de verf. Hij is volkomen verblind door geldzucht, doodt om zijn ideaal te kun nen bereiken iedereen die hem in de weg staat Hij is het prototype van de nietsontziende egoisy. In zijn metgezellen zijn duidelijk getekend de laffe, de geestelijke labiele, de re ligieuze, de zwakke, de ro mantische en de avontuur lijke mens. Het zijn (gewo ne) mensen met al hun be geerten, afwijkingen en zelf zuchtige trekken. „Goud en Doodslag" is een in sobere stijl geschreven, diep menselijk roman. Ach ter de op het eerste gezicht wat „goedkoop" lijkende ti tel gaat een roman met grote literaire kwaliteiten schuil. (Ned. Uitg. Centrum, Hil versum, 9.90). Kinderpanorama, gekleur de platen-encyclopedie, uit het Duits vertaald door C. Waltman. Gezamenlijke uit gave van de uitgevers Hel mond en J. N. Voorhoeve (Den Haag) (192 blz., 24,95). Het kind van nu wil zien de leren, het is verwend met tv en film. De typografische mogelijkheden stellen in staat om het ook (diepgaan der) via het boek te doen. Zo'n boek is dit encyclope dische platengeheel. Het laat bijzonder veel zien met kor te toelichtende teksten. Daardoor wordt de be langstelling gewekt Wil het „Het was of de regen weende". Een van de melan cholieke zinnen uit de roman „Het vuur van de trots" van de Belgische journalist Willy Lauwens. Als vijftienjarige begon hij te schrijven voor een Antwerpse krant, publiceer de veel korte verhalen in België en Nederland en schrijft ook songs, waarvan enkele op de plaat zijn gezet Zijn roman is overladen met verwarrende situaties rond de volwassenwording van de astmalijder Walter Paris. Hij wordt „geraakt" door de poëtische kanten van het bestaan, maar desondanks is hij moedeloos door zijn slopende ziekte, waaraan hij overlijdt Met name zijn verblijf in het weeshuis, zijn relaties tot een oom en zijn geliefde zijn goed uit de verf geko men. Blijft over een boek dat veel inspanning kost om het volledig te kunnen door gronden. (Nijgh en Van Dit- mar, 7,90). kind meer weten, dan vindt het achterin deze qua groot te aan een atlas denkende prachtuitgave bijzonderhe den. De kinderen krijgen een globaal inzicht in (we doen slechts een greep) gebouwen, steden, ruimtevaart, voertui gen, klokken gieten, kerk bouw, tv, kastelen, bruggen, schepen en vooral ook de natuur in zijn bonte verschijningsvormen. Waar devol bezit voor jongeren, dat aan hun algemene ont wikkeling bijdraagt en op boeiende wijze hun weetgie righeid bevredigt. CAIRO De staatsbegrafenis in Cairo van generaal Abdel Mo- neim Rad, de chef-staf van de Egyptische strijdkrachten, is gisteren uitgegroeid tot een felle anti-Israëlische demonstratie. Ongeveer 250.000 mensen eisten wapens om de dood van hun generaal die zondag door een Israëlische gra naat werd gedood, te wreken. „Dood aan Israël" en „Wraak, wraak", schreeuwden de Egyptenaren. De be togers werden rustig verspreid nadat politieversterkingen waren aange voerd. Riad werd beschouwd als één van de bekwaamste Egyptische officieren en zijn dood wordt als een groot ver lies beschouwd. Zijn militaire oplei ding kreeg hij hoofdzakelijk in Rusland, de VS en Engeland. Tijdens de Juni-oorlog was hij commandant van het oostelijke (Jordaanse) front. De ministers van buitenlandse za ken van de Arabische landen zijn gisteravond in Cairo bijeengeweest om de gespannen toestand te bespre ken. Er werd op deze bijeenkomst aangedrongen op een doeltreffende gecombineerde actie van de Ara bische landen. De Zwitserse uitgeverij Hallwag, die doorgaans voortreffe lijk uitgevoerde wegenkaarten drukt, is een zijpaadje op gestapt met een „wegenkaart voor de ruimte". Uitgevouwen is het een kaart van 80 x 110 cm, die een beeld geeft van de penetratie van de mensheid in de ruimte. Men vindt er duidelijk geïllustreerd de belangrijkste satel lieten, die in de afgelopen elf jaar omhoog zijn geschoten, inclusief hun baan en doel. Uiteraard konden niet alle satel lieten worden gereproduceerd, want dan zou men er enkele duizenden hebben moeten opnemen. Maar men krijgt met deze weergave toch wel een indruk hoe de ruimte zich langzamerhand aan het vullen is. De achterzijde van de kaart is bedrukt met een schema tisch overzicht van de gelanceerde kunstmanen. Een groot aantal foto's van kunstmanen, raketten en andere ruimte vaartattributen verduidelijkt het overzicht. De door Meulenhoff-Bruna NV geïmporteerde kaart leent zich uitstekend voor wandversiering, maar is daarnaast voor geïnteresseerden een welkome informatiebron. Prijs: 6,75. Dr. Cornells P. van Andel (Hervormd predikant in Den Haag en secretaris van de Raad voor kerk en samenle ving) heeft een interessant, origineel boek geschreven. Onder de titel Tussen de re gels beschrijft hij de samen hang van kerkgeschiedenis en kerklied en op die manier draagt hij een steentje bij tot de bezinning op de bete kenis van het kerklied, waarvoor immers steeds meer belangstelling bestaat. In een zevental hoofdstuk ken kruipt Van Andel de kerkgeschiedenis door, van Ambrosius tot Tom Naaste pad. Oudheid en middeleeu wen krijgen een degelijke behandeling, maar natuur lijk gaat de schrijver pas goed op zijn onderwerp in als hij het kerklied bij de reformatoren, Gerhardt, Tersteegen, piëtisten en me thodisten beschrijft, en ver der de totstandkoming van. de psalmberijmingen van Datheen, 1773 en 1967 en de verschillende Hervormde ge zangenbundels. In het 203 bladzijden tel lende boek staat de tekst van zeer vele liederen ter il lustratie afgedrukt, en dat is een goede gedachte. Ook de (weinige) opmerkingen over de muziek snijden hout. Toch jammer dat Van Andel de recente geschiedenis van het kerklied zo beknopt be handelt. Vermelding van an dere moderné psalmberij mingen (ook in Zuid-Afrika bijv.) en iets meer over Hasper bijv. was welkom geweest De schrijver wilde zich strikt beperken tot het kerk lied, maar in aansluiting aan de behandeling van het methodisme en piëtisme hadden we toch wel wat willen lezen over opwek- kings- en geloofsliederen (Joh. de Heer, de Pinkster beweging, het Leger des Heils), over de negro spiritu al, over het lied in de kin- derkerk. Wat overigens wei nig afdoet aan onze bewon dering voor dit goed gedocu menteerde en boeiende boek. (Uitgave Boekencentrum). Sinds u het weet, door Herman Roose. Uitgave van Ploegsma, Amsterdam (136 blz., 9,90). Zoals de titel al sugge reert, is dit boek speciaal bedoeld voor ouders die tot de ontdekking zijn gekomen dat hun zoon zich niet voor meisjes, wel voor jongens in teresseert of hun dochter niet voor jongens, wel voor meisjes. Het is een praktisch boek dat ouders goede raad wil geven in de wirwar van vragen, die daarbij opdoe men. Niet, zoals eerder verschenen boeken, ver plaatst de schrijver zich pri mair in de gedachtengang van de homofiele mens, maar in die van zijn/haar ouders, om vandaaruit de in deze omstandigheden beste weg voor het kind te zoeken. De auteur is een jonge psycholoog, ontwikkelt een nuchtere kijk op dit zo gela den probleem en is een uitstekende raadsman. Bij schriftelijke voorlichting be hoeft het overigens niet te blijven. Er is de laatste tijd ook persoonlijk contact mo gelijk met mensen die de problematiek in zijn ware proporties doorgronden. Aan het slot van dit boek wordt daarnaar met naam en toe naam verwezen. Boven een van de twee raffinade rijen in Suez, die tijdens de twee daagse gevechten in het weekeinde door Israëlische granaten zijn getrof fen, hingen gistermiddag nog steeds dichte rookwolken die men op tien tallen kilometers van het Suez-ka- naal kon zien. Generaal Odd Bull, hoofd van de VN-waarnemers in het nabije Oos ten, heeft in een rapport aan VN- secretaris-generaal Thant meege deeld dat Egypte zowel zaterdag als zondag begonnen is met schieten in de uitgebreide gevechten langs het Suezkanaal. Volgens het gezaghebbende dag blad Al Adram is het Egyptische le ger constant in gereedheid om een nieuw oplaaien van de gevechten langs het Suezkanaal te beantwoor den en dreigt er ook elk ogenblik een nieuwe gewelduitbarsting. Wederkerigheid Waarnemend premier Allon van Israël zei gisteren dat Israël de bestandsovereenkomst alleen maar zal blijven nakomen op basis van wederkerigheid. Zou Egypte weer aanvallen, dan zou Israël met kracht terugslaan. Secretaris-generaal Thant van de VN heeft gezegd dat de eerste essen tiële stap naar vrede in het Nabije Oosten een verklaring van de Ara bische staten en van Israël moet zijn, dat zij de resolutie van de Veilig heidsraad van november 1967 ten uit voer zullen leggen. Thant zei dit in antwoord op een boodschap van de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Abba Eban, waarin deze hem vorige week verzocht de Arabische staten te vra gen zich te distantiëren van de ac tiviteit van de Arabische guerrilla strijders. Overigens hebben zowel minister Eban als de Israëlische vertegen woordiger bij de VN, Tekoah, als hun mening te kennen gegeven dat de jongste incidenten aan het Suez-ka- naal niet tot een nieuwe oorlog zul len leiden. SWERDLOVSK De Rus Vatskelav Alanov heeft maandag tijdens indoor- wedstrijden in Swerdlovsk het officieu ze wereldrecord op de 5000 meter ruim vier seconden scherper gesteld. Op een 200 meter lange kunststofbaan liep Ala nov een tijd van 13 min. 45,2 sec. Het oude wereldrecord was met 13.49.8 in handen van zijn landgenoot Anatoli Makarov.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9