Dode vogels openbare Krant van FORMAAT Pepmiddel werd op bovenkamer geproduceerd Ice Station Zebra" een bijzondere oorlogsfilm Belg ontdekt in VS onbekende ijsman Vlinderslag Waarom weigert Soestdijk eerste kievitsei? Filmproducent Charles Bracket overleden Minister: verbod doorbreken van geluidsbarrière V. I t I 7 DINSDAG 11 MAART 1969 H - ^-V :rs J - "1 „De grootste ramp, die de Nederlandse vogelstand tot nu toe heeft getroffen!" Zo typeert Arno Bos, secretaris-pen ningmeester van het comité „Wees wijs met de Waddenzee", het sterven van 20.000 vogels in het Waddengebied. De laatste twee weken spoelden duizenden stervende vogels aan op de stranden van de Waddeneilanden. Op zee geloosde olie had de dieren in vormloze teerklompen herschapen. Teerklompen, die nu toch nog een functie kunnen heb ben: ons doordringen van onze verantwoordelijkheid voor de door onze techniek aangevreten natuur. BRUSSEL Een Belgische zoöloog, Bernard Heuvelnians, heeft in het bulletin van het Belgisch Koninklijk Instituut voor natuurwetenschappen melding gemaakt van de vondst van een onbekende, geheel behaarde mensen soort. Bij een bezoek aan de VS in december vorig jaar, was h(j door een Ameri kaanse kennis in contact gebracht met een man die kermissen afreist niet een blok Us waarin een geheel met haar begroeide menselijke gestalte zit inge vroren. Na een studie kwam de Belg tot de conclusie, dat de man. die 1,80 meter lang is, een mens moet zyn uit onze t\jd, die niettemin essentiële karakter trekken van de pre-historische Neanderthaler vertoont. De Amerikaanse eigenaar van de „onbekende ijsman" heeft verteld, dat hy hem in Hongkong had gekocht en dat men daar had gezegd dat het kadaver in ijs afkomstig was uit de streek van Kamtsjatka. AMSTERDAM In een woning aan de Haarlemmerdijk heeft de po litie een hoeveelheid zgn. geestver ruimende middelen aangetroffen, en een veel grotere hoeveelheid grond stoffen hiervoor. Zowel het middel, DET geheten, als de chemicaliën- grondstoffen zijn in beslag genomen. De „verwerker", een Amerikaan die in ons land als ongewenste vreemde ling te boek staat, is gearresteerd. De man, de 33-jarige E. G., had een kamer gehuurd bij een dame, die geruime tijd niet thuis was. Bij haar terugkomst trof ze de chemica liën aan, zegde de huurder op en waarschuwde de politie. Deze kon de Amerikaan, die nog eenmaal terugkwam om wat spullen te halen, als bij toeval arresteren. Hij wilde naar Antwerpen oim daar zijn activiteiten voort te zetten, en zei tegen de politie „niet de bedoe ling te hebben het middel te ver kopen". G. is voor de officier van justitie geleid. Huib Goudriaan Een verantwoordelgkheid, die wordt beseft door de heer L. A. A. Jans, beheerder van een vo gelhospitaal in Roosendaal. Hjj was eind februari de „voorman" van de mensen van de Vlaarding- se stichting voor vogel-olieslacht offers. Het Vlaardingse team rei nigde met behulp van cleanosol ongeveer 700 vogels, die nu op krachten komen in de Vlaarding se eendekooi. Arno Bos van „Wees wijs met de Waddenzee", tevens lid van de drie jeugdbonden voor na tuurstudie NJN, KJN en CJN, is ook niet weggelopen voor zijn verantwoordelijkheid. Wèl had hij een andere aanpak. Demonstratie Samen met zijn jonge natuurvrien den besloot hij het publiek met de neus op de feiten te drukken. Vorige week werd burgemeester mr. V. G. M. Marijnen van Den Haag om toestemming gevraagd voor het uitstallen van dode vogels op het B'nnenhof. De jongelui vertelden erbij dat een Rotterdams bedrijf na afloop de olie resten 7-ou opruimen. Ook zou een petitie aan de minister van verkeer en waterstaat worden overhandigd, waarin werd aange drongen op scherpere controle op het lozen van olie op zee. Mr. Marijnen vond dat de voorge nomen demonstratie „jegens anderen dan louter sensatiezoekers in sterke mate aanstoot kan geven en uit dien hoofde als in strijd met de openbare zedelijkheid niet kan worden inge willigd". Wel mochten twintig dode vogels per bakfiets worden vervoerd over het Binnenhof. De jongelui meenden dat dit aantal allerminst een indruk van de ramp zou geven. Ze zagen dus af van hun weinig zachtzinnige demonstratie. Overigens gaan ze in beroep tegen de uitspraak van mr. Marijnen bij Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland. ling" gemaakt van tweeduizend om- gekomen vogels. Foto's van dit tiende gÉS^ deel van het totaal aantal slachtof fers kreeg ik gisteren van Arno Bos. Een aangrijpend beeld van dode dieren, door de jongens met we tenschappelijke nauwgezetheid gesor teerd naar soort, geslacht en leeftijd: 1066 zwarte zee-eenden. 780 eidereen- den, 12 futen, 42 alken, 2 mantel meeuwen, 4 drieteenmeeuwen, 14 stormmeeuwen, 16 scholeksters, 28 zeekoeten. 14 roodkeelduikers, 3 grote zee-eenden, 9 brilduikers, 1 grote zaagbek. 2 middelste zaagbekken en 1 papegaaiduiker. Arno Bos: „Onder Texel zullen er volgende week vermoedelijk nog 2000 omkomen. Er sluit zich een net van olie om Texel en Terschelling. Zo gauw de olie op het strand komt, kunnen ook zo'n 10.000 strandlopers in gevaar komen, maar er Is nu niets meer aan te doen. Het is te laat om het olieveld nog in brand te steken." Ada wil zich niet (ver)mengen in de Zuidafrikaanse sportperi- kelen en dus gaat ze niet naar de minispelen in Zuid-Afrika. Maar misschien dat ze hierdoor wat vrije tijd overhoudt en hoe kan je die dan beter gebruiken dan als fotomodel? Ze toont hier een voorjaarscollectie van coutu rier Edgar Voss, die de zwem- vedette tot een gracieuze manne quin transformeerde. Tweeduizend dode vogels op het strand Uitstalling9' Bovendien is op het strand van een van de Waddeneilanden een „uitstal- Schokeffect Wat wilden Arno en de zijnen be reiken met de verboden actie op het Binnenhof? „We wilden een schokeffect berei ken, om de mensen een indruk te geven om welke aantallen het gaat We willen dat de regering meer druk uitoefent op kapiteins en schippers stookolie niet op zee te lozen. De wet op de stookolielozing is wel goed, maar de naleving niet. In alle havens ook langs de Waddenzee behoren olieloosinrichtingen te zijn. Ook is het denkbaar de vogels met behulp van helikopters weg te hou den van olievelden." Hoe denkt de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels over de actie die niet doorging? Ad viseur H. van Dongen van de vereni ging geeft als commentaar: „We staan niet achter dezt provo-metho des, want we hebben een behoorlijke entree bij de minister. Dliet kies Er Is geen sprake van onbegrip bij de overheid, die het ook moeilijk heeft. Er zijn onder vrije vlag varen de schepen, die zich niet houden aan de bepalingen. De jeugdbonden hebben natuurlijk onze volle steun (we hebben zelfs voor 1000 gulden foto's geschonken voor hun actie tegen het afdammen van de Waddenzee) maar we vinden het niet kies dode vogels aan te sle pen, terwijl de overheid ook veront rust is." Voor deze verontrusting zijn rede nen. Niet alleen strandlopers en zee vogels moeten het veld ruimen voor het ingrijpen van de mens in de na tuur. In Drenthe worden de laatste twee jaar ware slachtingen aange richt onder de roofvogels en uilen. Uit Zeeland kwamen najaar 1968 alarmerende berichten: roofvogels, uilen, eenden, waterhoentjes, meer koeten, patrijzen, veldleeuweriken en duiven bezweken bij honderden aan zaadontsmettingsmiddelen. De Provinciale Zeeuwse Courant meldde dat in totaal 58 diverse soor ten uilen, sperwers, buizerds en to renvalken slachtoffer waren gewor den van giftige stoffen in zaaigranen. Ook honderden andere bovenge noemde vogels stierven hieraan. Verbod nodig Op op Drenthe terug te komen: na de voorjaarsinzaai van 1967 kwam men handen tekort om de kadavers van vele duizenden duiven te bergen. Het Friesch Dagblad schreef hierover: „Het comité ter instandhouding v/t de Drentse fauna voerde een actie om aldrin, dieldrin en heptachloor verbo den te krijgen en te laten vervangen door het minder schadelijke lindaan. Minister Lardinois kwam in 1967 aan dit verlangen tegemoet, zij het ge deeltelijk." De secretaris van het comité, mr. H. J. A. Ensink: „De roofvogel- en ui lenstand in het Drenthe van 1969 is nog slechts een flauwe afspiegeling van 10 jaar geleden. Het is voor 99 procent zeker dat door vergiftiging enkele soorten zijn verdwenen of op de rand van de afgrond balanceren." De havik is als broedvogel reeds verdwenen. Het aantal broedparen van de sperwer is tot minder dan vijf gedaald en van de boomvalk zijn er nog slechts vier over. Slechts zes bui zerdparen brachten nog broedsel groot. Volgens mr. Ensink moeten, om de weinige broedende roofvogels en ui len van Nederland te redden, zowel voor de voorjaars- als de najaarsin- zaai gevaarlijke zaaizaadontsmet tingsmiddelen worden verboden. Symbolisch gebnar Zullen de „provo-methodes" van de jeugdnatuurbonden effect hebben? Zal het gebaar van de Koningin, die het „eerste" kievitsei niet meer aan vaardt, worden begrepen? In Friesland is na het besluit van de Koningin opgemerkt dat de kievit door het rapen niet wordt bedreigd. Alleen het eerste broedsel wordt ge raapt, en daarvan komt toch niet veel terecht. Het tweede broedsel kan niet meer worden geraapt, omdat de raaptijd dan is gesloten. Maar Arno Bos ziet in het be sluit van de Koningin een sym bolisch gabaar. „Het gaat tegen het eieren zoeken in het alge meen. In andere provincies ge beurt dat niet zo zorgvuldig als in Friesland; daar gaat het tegen de klippen op. De NJN juicht het gebaar van koningin Juliana toe." Misschien mag het uitstallen van dode vogels ook als een sym bolisch gebaar van protest worden gezien. Mr. Marijnen oor deelde dat dit, voor het Binnen hof, „in strijd was met de open bare zedelijkheid". Een vraag: is het slordig omgaan (zachtzinnig uitgedrukt) met onze vogels niet in strijd met de openbare zede lijkheid? LEEUWARDEN In Friesland betreurt men het besluit van konin gin Juliana de traditie van „het eerste kievietsei naar Soestdijk" af te schaffen. Men gelooft, dat de vorstin verkeerd is voorgelicht, want er zijn geen pedagogische of ethische argumenten aan te voeren die tegen het rapen van kievietseieren pleiten. Het rapen van eieren binnen een bepaald tijdvak wordt zelfs door na tuurbeschermers van groot belang geacht. Want de eerste series eieren die de dieren leggen bevriezen vaak door nachtvorst en een kievit is in staat vijfmaal series van vier te pro duceren. Raapt men eieren tot de nachtvorst voorbij is dan broedt de kievit op eieren die uitkomen, waar mee de kievitenstand dus is gediend. Een ander argument voor rapen is, dat de mensen kieviten, meer dan andere dieren, ontzien. Dit moge blij ken dat nesten in het hoge gras meestal door stokjes worden aange geven. zodat de maaier kan zien: hier niet mechanisch maaien, anders wordt een nest vernietigd. De stand van deze vogels gaat dus door het rapen niet achteruit inte gendeel. Vandaar dat het besluit van de Koningin wordt betreurd. In Friesland heeft de waarnemend Commissaris van de Koningin mee gedeeld het eerste kievitsei voortaan in ontvangst te zullen nemen. HOLLYWOOD Charles Bracket, bekend scenarioschrijver en produ cent is gisteren op 77-jarige leeftijd in Bei-Air overleden. Bracket heeft met Billy Wilder samengewerkt in films als „Sunset Boulevard" en „The lost week-end" die een Oscar verwierven en voorts in films als „De achtste vrouw van Blauwbaard", „The king and I", „Ten North Frede rick", „Ninotchka" en „Journey to the centre of the earth". Twee jaar geleden werd Bracket getroffen door een beroerte, waarna hij nooit meer helemaal is hersteld. Dc oorlogsfilm is weer duidelijk „in", want er gaat geen week voorbij of wij worden met een produkt in dit genre verrast.... Nou, verrast niet he lemaal, want maar zelden zijn deze films oprecht en eerlijk. Ze zijn of te onwaarschijnlijk, of te romantisch, of te gekleurd naar de een of andere zijde, doch zelden geheel aanvaard baar. Doch zie, ditmaal heeft regisseur John Sturges een oorlogsfilm ge maakt naar de roman van Alistair MacLean, die naar vorm en inhoud een witte raaf genoemd mag worden. Geen schietpartijen, geen slagvel den en bloedige massatonelen, maar ditmaal een zich rustig ontwikkelend verhaal, dat hoewel geladen met ge- helmzinnigheden en spanningen, het hart niet naar de keel jaagt. We krijgen op het groot cinerama- doek prachtige onderwaterbeelden te zien gedurende de tocht van een atoomduikboot die onder de poolkap vaart en daarnaast een kijk op de ingewikkelde apparatuur en bediening daarvan in het schip zelf. Op zichzelf reeds een gang naar de bioscoop waard. DEN HAAG Minister Bakker van verkeer en waterstaat voert overleg met zijn collega's van defen sie en justitie over een wijziging van de Luchtvaartwet. Vóór 1971, als de supersonische vliegtuigen Schiphol gaan aandoen, wil de minister een verbod voor het doorbreken van de geluidsbarrière. De Rijksluchtvaartdienst heeft een ontwerp opgesteld, waarin het ver bod ook geldt voor militaire vlieg tuigen. Met name de minister van defensie heeft hier echter grote be zwaren tegen. In zijn begroting kondigde minis ter Bakker reeds aan, dat op korte termijn maatregelen genomen moes ten worden tegen de geluidshinder. Er bestaan contacten met andere Europese landen over een algemeen verbod op het continent. Tot nu toe hebben alleen België en Zwitserland enige belangstelling getoond. Enge land, W.-Duitsland en Frankrijk zouden niet bereid zjjn aan een Europees verdrag mee te werken. Minister Bakker acht zo'n verdrag echter noodzakelijk, omdat het voor al voor verkeersvliegers onmogelijk is om de snelheid in elk land aan te passen aan de regels, die daar gel den. Aan deze tocht ontleent de film dan ook haar titel: „Bestemming: Poolbasis Zebra". Daarvandaan zijn dringende oproepen om hulp geko men, want een explosie en een ge vecht hebben de bezetting ernstig ge decimeerd, zodat de basis niet te houden is. Poolstormen beletten snelle vlieg tuighulp. dus krijgt de Marine com mandant Ferrady (Rock Hudson) op dracht met zijn bemanning onder het ijs door naar de basis te varen met al de gevaren van dien. iHij krijgt daar bij aan boord de zwijgende Engelse agent Jones (Patrick McGoohan) en daaruit blijkt Ferrady, dat er iets geheimzinnigs met de basis aan de hancMs. Tijdens de reis wordt sabotage ge pleegd, die het schip ernstig in ge vaar brengt, doch dat Ferrady weet te redden, en uiteraard is het ver trouwen in de vreemdelingen aan boord nu geschokt. Ieder is op zijn hoede. Na veel moeilijkheden bereikt men de basis, waar nog maar zeven man levend wordpn aangetroffen. Daar verneemt Ferrady pas het geheim van de opdracht Het gaat om een ruimtecapsule met een zeer belang rijke film, zowel voor Rusland als de Westelijke staten De Russen hebben deze capsule op net ijs laten dalen en juist als Ferrady en zijn mannen de buit gevonden hebben dagen de Rus sen op. De overmacht is te groot en Ferrady heeft g«>en andere mogelijk heid dan de film over te geven.... Door een list weet hij op het laatste ogenblik de gehele capsule te vernietigen. De Russische comman dant reageert verrassend. Hij zegt: „Er is nu geen reden meer om elkaar te doden, want ons beider opdracht is ten dele volbracht". Daarop nemen de „vijanden" vriendschappelijk van elkaar afscheid. Een wonderlijk verhaal, doch op aanvaardbare wijze verteld. John Sturges heeft er een prachtig en spannend filmwerk van gemaakt, waarin men eenieten kan van uitste kend camerawerk en een sublieme regie. Het enig jammere van deze film is dat er te duidelijk met decors is gewerkt, wat vooral opvalt in de onderwater-opnamen en bij de ge beurtenissen op de Poolvlakte. Dat konden de woedende sneeuwstormen niet verhullen Niettemin zijn de beelden, de licht effecten en de kleuren daarvan beslist boeiend. Het is naar inhoud en vormgeving een goede ontspan ningsfilm voor iedereen. Cinerama, Rotterdam: 14 jaar. H. Steggerda Een scène uit de film Bestemming Poolbasis Zebra", waarin de Russen de basis overvallen om in het bezit te komen van een belangrijke film die daar verborgen is. Het ziet er wel dreigend uit, doch er wordt geen schot gelost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7