Verdeeldheid in Europese communistische gelederen 't zit in SANOVITE RAY VEROORDEELD TOT 99 JAAR CEL Nog een week tijd voor elf busbedrijven Tito weer herkiesbaar Rode top bijeen? Boycot van congres Ray: voorkeur voor het leven Veel hartziekten onder Belgen Wegens moord op ds. King Onderzoek naar wapenfabricage in West-Berlijn Koopkracht neemt af in grensgebied Maatregelen tegen BTW in belgië Fort Baker Vitaliteit! Levenskracht! Presidentiële signaturen Felle kritiek op dr. Heinemann Vervoersschap instellen ULTIMATUM AAN WERKGEVERS Hoeroel? Morgen beginnen de scholen in Suriname weer NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DINSDAG 11 MAART 1969 James Earl Ray heeft zich giste ren schuldig verklaard aan de moord op de Amerikaanse neger leider dominee Martin Luther King, hiermee voorkomend, dat hij ter dood zou kunnen worden veroordeeld. De rechtbank in Memphis, Tennessee, veroordeel de hem tot levenslang (99 jaar). PRAAG De kwestie Tsjechoslowakije blijkt opnieuw tot grote verdeeldheid in het Oosteuropese communistische blok te leiden. Terwql gisteren bekend is geworden, dat zes landen van het Warschaupact waaronder Tsjechoslowakije van pian zyn woensdag een topconferentie in Boedapest te beginnen, boy cotten deze landen tegelijkertijd het congres van de Zuid- slavische communistische partij. De topconferentie in Boedapest is bekend gemaakt door het Praagse dagblad Mlada Fronta, dat deze con ferentie de eerste bijeenkomst noemt van vooraanstaande staatslieden van de vijf bezettingsmachten die Tsje- choslowakije binnenvielen en Tsje- choslowakije zelf. De conferentie zal de vorm hebben van een zitting van een politieke ad viserende commissie van het BRUSSEL Meer dan de helft van alle sterfgevallen in België zijn het gevolg van hartziekten en aan doeningen van de bloedvaten, zo heeft de Belgische Cardiologische Stichting gisteren meegedeeld. Ook moet meer dan een kwart van alle gevallen van volledige invalidi teit aan deze oorzaken worden gewe ten, aldus de Stichting, die een grootscheepse voorlichtingscampagne, op dit gebied aankondigde. MEMPHIS James Earl Ray is gisteren tot 99 jaar gevange nisstraf veroordeeld voor de moord op de Amerikaanse neger leider dominee Martin Luther King. Ray verklaarde zich schul dig om de elektrische stoel te ontlopen waarna het tot een „bliksemproces" kwam dat nog geen drieëneenhalf uur duurde. De jury, bestaande uit tien blanken en twee negers, stemde met de door de rechter aanbevolen straf in zonder zich zelfs ook maar voor beraad te rug te trekken. Het proces zou oorspronkelijk pas 7 april beginnen, maar gisteren kwam de rechtbank op verzoek van Ray's advocaat, Percy* Foreman, in speciale zitting bijeen. Foreman had met de officier van justitie en de rechter een akkoord weten te bereiken. Verklaar de Ray zich schuldig, daarmee een slepend proces voorkomend, dan zou automatisch niet de doodstraf maar S9 jaar tegen hem worden geëist vol gens een bepaling in de wet van Ten nessee. Vrije wil Rechter W. Preston Battle onder vroeg de verdachte uitvoerig over zijn schuldigverklaring. Ray, die gist?ren 41 jaar werd, zei het besluit uit eigen wil te hebben genomen zon der dat er druk op hem was uitgeoe fend. Tijdens de zitting werd geconsta teerd dat dr. King niet het slachtoffer is geworden van een samenzwering. King werd zoals bekend op 4 april van het vorig jaar in Memphis dood geschoten toen hij op het balkon van een hotel met enkele medewerkers stond te praten. Ray werd vier maanden later door Engeland uitge- BERLIJN Behalve de Westber- lijnse justitie gaan ook de drie westelijke geallieerden in Berlijn na, of de Westberlijnse onderneming Ca rat Hartmetall GmbH de viermo- gendhedenovereenkomst heeft geschonden, die de productie van wa penmateriaal in deze stad verbiedt Het Westberlijnse stadsbestuur deelde maandag mee van de redactie van het weekblad Der Spiegel docu menten te hebben ontvangen waaruit bleek, dat een Amerikaans bedrijf in Pittsburg deze onderneming granaat kernen ter waarde van 18.500 dollar geleverd had. Het gaat om 20.000 pro jectielen, die inmiddels in beslag zijn genomen. De Carat Hartmetall zegt dat de partij haar bij vergissing is toe gestuurd. Oost-Duitsland ziet in deze kwestie een bevestiging van haar stelling, dat West-Berlijn „rechtstreeks betrokken is bij de pro ductie van oorlogsmaterieel." Hét Westberlijnse stadsbestuur heeft in een verklaring onderstreept, dat in dit deel van de stad gealli eerde bepalingen worden nage'eefd en dat hel elke bewering, dat er militair materieel wordt vervaardigd, zorg- ▼uldig zal nagaan. leverd aan de VS nadat hij op Lon don Airport was aangehouden. Een tot 99 jaar veroordeelde kan in Tennessee na dertig jaar in aanmer king komen voor voorwaardelijke in vrijheidstelling. Maar Ray moet ook nog een deel van een straf van twintig jaar we gens een roofoverval uitzitten in de staatsgevangenis van Missouri, waar uit hij in 1967 is ontsnapt. Normaal wordt een gedetineerde, die door een andere staat gezocht wortit, niet op vrije voeten gesteld. Onderzoek De weduwe King zei na de uitspraak, ervan overtuigd te zijn dat Ray niet alleen gehandeld had. Zij en Kings opvolger dominee Ralph Aber- nathy deden een beroep op de rege ring, het onderzoek naar de moord voort te zetten tot alle schuldigen waren gegrepen. „Deze schuldigver klaring (van Ray) mag niet de afslui ting vormen van de zaak, van de speurtocht naar de vele vingers die de trekker hielpen overhalen", zei mevrouw Coretta King. Pas wanneer alle schuldigen waren gevat kon „het geweten van de natie" rust vinden. Mevrouw King en dominee Aber- nathy zeiden dat ze blij waren dat Ray niet de doodstraf had gekregen. „Voor vergelding en wraak is in ons land geen plaats", zo verklaarden ze. DEN HAAG In een telegram aan staatssecretaris Grapperhaus van financiën heeft de federatie van het katholiek en het christelijk onderne- mersverbond aangedrongen met spoed maatregelen te nemen tot vol ledige teruggave van BTW over aan kopen in ons land door buitenlanders. De federatie deelt de staatssecreta ris mee zeer ongerust te zijn over het afvloeien van koopkracht in de grensgebieden. Die koopkracht vloeit naar het buitenland door de stijging van het Nederlandse prijspeil als ge volg van het invoeren van de BTW en van verschillen in het Systeem van teruggeven van omzetbelasting bij het grensverkeer. Uitspraak over afluisteren in YS WASHINGTON Het Ameri kaanse opperste gerechtshof heeft gisteren met vijf tegen drie stemmen bepaald, dat een verdachte ook als hij van spionage wordt beschuldigd het recht heeft op inzage van de inhoud van door de overheid afge luisterde gesprekken van hem. Het ministerie van justitie had met kracht een dergelijke uitspraak ont raden, omdat naar haar mening dit materiaal gebruikt zou kunnen wor den door niet-bevriende naties. De uitspraak van het hof houdt in, dat een verdachte kan controleren of de aanklacht al dan niet op onwettig verkregen materiaal berust. Het hof deed zijn uitspraak in een proces in hoger beroep tegen een Amerikaanse technicus en ccn Russische chauffeur, die in 1964 schuldig waren bevonden aan spionage. Warschaupact, die bestaat uit partij en regeringsleiders. De onderhande lingen op het hoogste niveau zullen vermoedelijk op 12 maart beginnen. Daarna volgt eveneens op het hoogste niveau een bijeenkomst van Comecon, de economische sa- menwerkingseenheid van het blok. Sowjet-druk Op hetzelfde ogenblik begint het congres van de onafhankelijke Zuidslavische communistische partij, waarvan de leiders officieel hebben meegedeeld, dat het congres zal wor den geboycot door de communistische partijen van Tsjechoslowakije en de vijf landen, die deelnamen aan de invasie in Tsjechoslowakije. Dat geen Tsjechoslowaakse delegatie naar Joe goslavië gaat is duideijk het gevolg van Sowjet-druk. Van de landen van het Pact van Warschau zal alleen Roemenië op het congres vertegenwoordigd zijn. De weigering van de overige landen van het pact houdt ongetwijfeld verband met de scherpe Zuidslavische veroor deling van de invasie in Tsjechoslo wakije. Wel zullen vrijwel alle commu nistische partijen uit het westen ver tegenwoordigd zijn. Als eerste had de Sowjet-partij de Zuidslavische uitno diging afgeslagen. Later volgden de partijen van Hongarije, Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslo wakije. Ook Bulgarije en Mongolië trokken zich terug. Minderheden De houding van deze landen wordt beschouwd als de grootste boycot van de beweging van Tito sinds de tijden van Stalin. Het congres wordt van daag geopend met een overzicht van president Tito. Het staatshoofd, dat binnenkort 77 jaar zal worden, is zo wel voor het presidentschap als voor het voorzitterschap van de commu nistische partij herkiesbaar gesteld. In de loop van het congres zullen voorstellen aan de orde komen om ook minderheden in de partij het recht te geven hun oordeel uit te spreken en om ook andere dan par tij-organisaties zeggenschap te geven in partij beslissingen. Dergelijke voorstellen zijn volkomen in strijd met de opvattingen van de orthodoxe partijen zoals in Moskou, Oost-Ber- lijn, Warschau en Sofia. BRUSSEL De Belgische Socia listische Partij, die samen met de Christelijke Volkspartij de rege ringscoalitie in België vormt, heeft zich uitgesproken voor speciale wet geving om prijsverhogingen bij de invoering van de BTW (op 1 januari 1970) te kunnen bestrijden. In een resolutie, die de algemene raad van de BSP gisteren in Brussel goedkeurde, wordt verklaard dat de regering de nodige middelen moet krijgen om alle ongeoorloofde prijs stijgingen doeltreffend te bestrijden en de belastingontduiking te beteuge len. DJAKARTA President Soe'nar- to heeft de hoofdstad van West-Irian, Soekarnopoera vernoemd naar president Soekarno een andere naam gegeven. Het heet nu Djajapoe- ra. Het besluit werd genomen tijdens een bijeenkomst over de voorberei dingen van „de daad van vrije keu ze" op West-Irian. President Soehar- to woonde deze vergadering bij. Josephine Baker, binnenkort te zien op de Nederlandse televisie, moet zich als een middeleeuws ridder in haar kasteel in Les Milandes, Frankrijk, verschansen uit protest tegen de nieuwe eige naars, die erin zouden zijn -ge trokken, voordat zij daartoe het recht hadden. Het schijnt in de huidige samenleving niet moge lijk te zijn je niet te stoten tegen het onaandoenlijk eigenbelang. Op de foto: Josephine Baker bij een zijdeur van haar(?) kasteel. Eet dagelijks enkele Sanovietjes. Heerlijk met alle beleg. Een president om een handteke ning vragen is een exclusieve Tsjechische aangelegenheid, mis schien omdat staatshoofden in andere landen of niet populair zijn öf omdat men het gewoon niet doet. Maar op het congres van de Tsjechische vakbeweging in Praag aarzelden vele congres sisten niet in de pauze president Svoboda, die door zijn aanwezig heid van zijn solidariteit met de arbeiders getuigde, te benaderen. Krantencombinaties in Amerika verboden WASHINGTON Het federale hooggerechtshof in Washington heeft gisteren bepaald, dat bladen de an- ti-trustwetten overtreden, als zij hun productieapparaten bundelen, maar de redacties gescheiden houden, ten einde kosten te besparen. De uitspraak kwam in een proef proces in verband met het samen gaan van twee bladen in de staat Arizona. De beslissing heeft gevolgen voor 44 dagbladen in 22 Amerikaanse steden, die combinaties hebben aan gegaan. KLM driemaal over Pool naar Japan ROTTERDAM De Japanse rege ring heeft de KLM toestemming ge geven na 1 april driemaal per week een vlucht over de Noordpool naar Japan te maken Nu vliegt de KLM tweemaal per week de Poolroute. BONN Enkele Westduiste poli tici en dagbladcommentatoren hebben vandaag felle kritiek geleverd op de gekozen bondspresident Heinemann, die heeft gezegd dat West-Duitsland bereid moet zijn, zijn leger op te geven, alsmede te breken met de NAVO om zo tot hereniging van de beide Duitslanden te komen. De Frankfurter Allgemeine schreef dat de uitlating van dr. Heinemann tot gevolg heeft, dat er een ernstig politiek geschil is ontbrand in de coalitie-regering, slechts zes maan den voor de algemene verkiezingen (voor de Bondsdag). N.K.V. bepleit: UTRECHT Het NKV pleit in zijn blad Ruim Zicht voor de instelling van een samenwerkingsorgaan, waarin alle sectoren van het openbaar vervoer deel nemen. Dit orgaan zou een nationale strategie voor het openbaar vervoer moeten ontwerpen en over verorde nende bevoegdheden moeten beschik ken om de gewenste integratie te reali- Volgens het NKV kan een dergelijk orgaan het beste gestalte krijgen via de pbo en wel door oprichting van een ver voersschap. Zonder ingrijpende struc tuursveranderingen in het openbaar vervoer integratie van rail-, stads en streekvervoer en zonder finan ciële hulp van de overheid zijn be langrijke delen van het openbaar ver voer gedoemd te verdwijnen, aldus het NKV. Het zou onaanvaardbaar zijn in dien een stuk welvaart, waarvan juist de minst draagrachtigen profitéren, zou wegvallen. Wel vraagt het NKV zich af of zon der een vervoersschap de eveneens noodzakelij ke structuurshervormingen in het openbaar vervoer er wel zullen komen. „Zolang echter de talloze ver voerbedrijven naast elkaar en ongeco ördineerd blijven doormodderen, kan van een werkelijk nationaal vervoers bedrijf geen sprake zijn." Schrijvers vind ik mysterieuze mensen. Echte bedoel ik. Die boeken vol schrijven. Juist omdat ik maar een krabbelaartje van kolommetjes ben en nooit tot de boeiende roman zal komen. Schrijvers, echte dan, doen me denken aan de gymnastiek les vroeger. Daar was ik ook al geen held. Kieperde voor het einde altijd van de evenwichtsladder; haalde nooit het vogelnestje en liep steeds uit de pas. In mateloze bewondering staar de ik dan naar die anderen aan wie het allemaal wel lukte. Zo is het met schrijvers, de echte, ook. Ik word helemaal stil eerbie dig als ik naar ze kijken mag. Ze hebben allemaal de evenwichts- balk afgewandeld; roerloos zuiver in het vogelnestje gehangen en de maat gehouden. De eerste maal in mijn leven, dat een schrijver mij zijn boek cadeau deed met handtekening was ik stil geroerd. Ik heb het nog, doch zal het niet noemen. Het heeft de boekhandel zelfs nooit bereikt, wat ik pas veel later begreep toen heel de kennissenkring er van voorzien was middels de door de schrijver weggeven exemplaren. Toch is het verzamelen van boe ken met signatuur van de schrijvers een hobby geworden. Een ererijtje in mijn boekenkast, waardoor er een vreemde verzameling is ontstaan, want het lijkt wel of ik meer ietwat zonderlinge dan zeer serieuze ken nissen heb. Vraag me wel eens af of dat aan hen of aan mij ligt. Maar dat is nu buiten de orde. Er is, laat ik eerlijk blijven, geen enkele echte beroemdheid bij. Geen Simenon en geen Bertus Aafjes, die ik beiden in aparte hokjes van mijn hart gesloten heb. Bertus Aafjes heb ik eens stame lend mijn verering getoond over Morgen bloeien de abrikozen Hij keek me vaag aan en wenkte in tussen de kelner, die met een blad met glazen rondliep (het was, hoe kan zo'n ontmoeting anders, op een cocktail) zei toen lusteloos: „Ach dat' Sindsdien vereer in woordloze stil te. Zo'n desillusie moet je geen twee maal overkomen. Daarom ga ik nooit naar Boeken markten. Bang voor de confrontatie. Veel liever die mij onbekende schrij vers, die opeens met het bandje voor je neus staan en het werk van sla peloze uren met de oprechte en ver baasde vreugde van een vader, die zijn eersteling aanschouwt, in iet wat plechtige ontroering aanbieden. Die zelf nog nauwelijks geloven echt de evenwichtsbalk afgewankeld te zijn en weten op het nippertje het eindpunt gehaald hebben. Ik koester hun produkt, zelfs al kom ik niet verder dan drie bladzijden. Al mijn levensdagen zullen zij in het ere rijtje staan. Ik vind hen nog altijd uitzonde ringen om te bewonderen. Maar nu blijkt mij, dat alleen al in Wassenaar zestien schrijvers wo nen, dat is duidelijk geworden op de Schrijversmarkt. waar niet de schrij vers maar hun pennevruchten ver kocht werden. Alleen de naam van de heer L. G Oosterling is mij bekend. Nu de vraag: Wie zijn de vijftien anderen? En ook: „Wanneer er alleen al in Wassenaar zestien schrijvers wonen hoeveel zijn er dan wel in heel hei land?" En ik voel me weer helemaal op de gymnastiekles UTRECHT Als de leden in de betrokken bedrijven zich daarmee kunnen verenigen zal woensdag een ultimatum wor den gesteld aan elf autobus ondernemingen, die hebben ge weigerd ^kkoord te gaan met de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor het streekver voer. Deze werkgevers krijgen nog een week bedenktijd, waar na eventueel op woensdag 19 maart door de drie bij de vak centrales aangesloten bonden een staking zal worden uitge roepen. Het ^antal weigerachtige bedrijven ls tot elf verminderd, want de Damster Automaatschappij uit Ap- pingedam heeft zich inmiddels bereid verklaard de 3-jarige CAO te onder tekenen. De drie bonden van vervoersperso- neel, de NBV, de KBV en de PCB, zullen woensdag hun kaderleden in de elf grote busondernemingen op de hoogte stellen van de achtergronden van het gerezen conflict. Niet reëel Enkele werkgevers hebben het aan hun werknemers doen voorkomen alsof zij wel bereid zijn de voorstel len van de bonden te accepteren. Zo als bekend wensten zij wel akkoord te gaan met de 6,8 procent loonver- hoging voor dit jaar, maar niet met de extra verhoging van 33 als eerste poging een deel van de ach terstand in het streekvervoer ten op zichte van het stadsvervoer in te ha len. De elf werkgevers wensten dit be drag pas te betalen als het resultaat bekend is geworden van het onder zoek naar de zwaarte van de functie van de chauffeurs in het streek- en stadsvervoer. De bonden achten dit niet reëel, omdat het onderzoek niet gaat over de lonen, maar over een werkclassificatie. Bovendien menen zij, dat bij aan vaarding van het werkgeversvoorstel grote onzekerheid blijft bestaan over de uitbetaling van het geld. De vraag -is namelijk volgens de bonden of alle bedrijven aan het eind van het jaar nog wel zullen bestaan. Nu zijn er al berichten bij de vakbonden vernomen, dat enkele van de elf werkgevers bereid zouden zijn hun vervoersconcessie te verkopen. De bonden wensen zekerheid, dat ook PARAMARIBO Morgen zullen 120.000 leerlingen van het lager en uitgebreid lager onderwijs weer les krijgen nu de staking van meer dan 4.000 onderwijzers, die zes weken duurde, is opgeschort. De nieuwe Surinaamse regering van premier May en de federatie van onderwijskrachten in Suriname heb ben volledige overeenstemming be reikt, hetgeen heeft geleid tot een interim-akkoord. Intussen is vice-premier drs. J. A. Bakker in Paramaribo aangekomen op uitnodiging van premier May. Doel is kennismaking met de nieuwe Surinaamse „tussenregering". Mi nister Bakker wil van de gelegenheid gebruik maken bepaalde problemen met premier May te bespreken. Woensdag zou drs. Bakker naar Ne derland terugkeren, maar "het zou best wat later kunnen worden", zo meent men in regeringskringen. Vragen over broodprijs DEN HAAG De ledenbond van het KCOV (federatie van het katho liek en christelijk ondernemersver- bond) heeft in een telegram aan de minister en de staatssecretaris van economische zaken gevraagd ten spoedigste hun standpunt inzake de broodDriizen bekend te maken De ledenraad is verontrust door het uit blijven van een beslissing en vraagt de bewindslieden een eind te maken aan de in deze bedrijfstak heersende onzekerheid. I geëffectueerd kan worden wat voor drie jaar werd overeengekomen. De dagelijkse besturen van het NVV en het NKV hebben hun vervoersbonden alle mogelijke steun bij de actie toe gezegd. Kerk en subsidie (3) Na lezing van het ingezonden stuk van de heer H. Hiemstra moest ik onwillekeurig denken aan de geschie denis van de zalving van Jezus ter voorbereiding zijner begrafenis. Ook toen bezorgde gezichten over de verspilling van die kostelijke zalf. Ik ben het volkomen eens met de opvatting van commissie-Van Walsum en niet eens met die van minister Wit- teveen. Laatstgenoemde verkondigt een valse neutraliteit, die niet strookt met de opvattingen van brede lagen van ons volk. Wij hebben altijd nog artikel 36 van de Nederlandse Ge loofsbelijdenis waarin staat dat de overheid geroepen is de hand te hou den aan de heilige kerkedienst om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valse godsdienst om het rijk van de antichrist te gronde te werpen en het koninkrijk van Jezus Christus te doen vorderen. Ik ben mij ervan bewust dat wij niet meer in de zestiende eeuw leven, maar het is in ieder geval toch zo, dat de overheid meer het belang zou moe ten inzien van het instandhouden van de kerken, die zich geroepen voelen om het evangelie van Jezus Christus uit te dragen. De heer Witteveen heeft zich hierin een echte volgeling van Thorbecke ge toond, zij het dan dat Thorbecke ook geen voorstander was van subsidie aan de kunst. En dat doet tegenwoor dig de overheid wel. Ik denk hier bijv. aan het feit dat minister Klompé zich niet wil bemoeien met het reper toire van de kunstinstellingen, die door haar ministerie worden gesubsi dieerd (Opera Reconstruction van Pe ter Schat). Hier zit toch ook wel be lastinggeld bij van degenen die zich met de inhoud van- deze opera niet kunnen verenigen. De vruchten van een volledige schei ding van kerk en staat hebben of zien wij nu in Frankrijk. Tegen de leus van Ni Dieu, Ni Maitre de leus: heel de kerk en heel het volk (Hoedema- ker). Den Haag p. Van Wely Kerk en subsidie (4) Ik geef de heer G. J. Bek groot gelijk als hij schrijft dat de kerk mensen zelf maar hun kerken in stand moeten houden. Evenzo echter zou ik rechtvaardig vinden de sport mensen hun velden en sporthallen van miljoenen guldens zelf te laten betalen in plaats van door het gehele volk, inclusief de kerkmensen. We betalen zelfs nog voor sportvelden in Indo nesië, zoals de krant ons vorig jaar berichtte... Nieuwe Tonge p. Van Heemst Kerk en subsidie (5) Ook ik ben niet enthousiast over subsidiëring van kerken. Maar de commissie-Van Walsum heeft deze zaak van verschillende kanten beke ken. Ieder weet. dat de kerken ook op maatschappelijk en sociaal terrein werkzaam zijn, iets waarvan de gehele samenleving profiteert. Wie zegt: laat de kerken voor eigen kosten opdraaien, die moet tevens be denken dat wij allemaal (via de be lastingen) gelden opbrengen voor za ken, waar wij geen spaan wijzer van worden. Noordwijkerhout J. Wassenaar Oud'Beijerland Daar ik mij sterk interesseer voor de geschiedenis van Oud-Beijerland, verzamel ik sinds enige tijd allerlei historische en andere bijzonderheden van deze plaats. Ik zou daarom graag in contact ko men met mensen, die zich eveneens voor de geschiedenis van Oud-Beijer land interesseren of die over gegeveni cn materiaal beschikken. Mijn adrea is: Emmastraat 60. Barendrecht A. E. J. Groene veld

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5