ALGEMENE STAKING TREFT FRANKRIJK Commentaar Fransen manen Duitsers om samen te werken Storm verwacht in landingszone Apollo Atleten en zwemmers niet naar Z.-Afrika decoratieve onderzettegel voor u als u een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet Crita) het weer Actie met steun van vakbonden Eis: twaalf procent loonsverhoging Vanavond zal de Gaulle een toespraak houden Kritiek van CNV op Witteveen Geen moeilijkheden met drs. J. Boersma Bombardement gaat door Franse nazorg in Bonn LENTE IN OFFENSIEF Ar j os-enquête over West-lrian Bij uilkering Bijstandswet ook belasting Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 11 maart 1969—49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wanneer zwakke karakters nog zwakkere ontmoeten to nen zij zich bijzonder gebie dend. REY Vluchtelingenwol pagina 2 Dodc-vogelmoraal pagina 7 „Ik heb tienduizend gulden van Tommy gewonnen met monopoly. U kunt me dus rustig krediet geven." Een eeuw bij om roep pagina 11 Arabische rancune (pagina 9) DE BILT Een frontale sto ring trok in noordoostelijke rich ting over het Engelse Kanaal. Daarbij ontwikkelde zich een neerslaggebied dat gisteravond het zuiden van Nederland be reikte. Samenhangend hiermee heeft het alleen nog in het noordoos ten van ons land een enkele graad gevroren. Met zuidwestelijke winden wordt over Frankrijk en België zachte Oceaanlucht aangevoerd, die in de nacht en ochtend tot Zuid-Limburg doordrong met een temperatuur van ongeveer acht graden. Inmiddels is ten westen van de Golf van Biskaje een vol gende storing aangekomen. Deze houdt eveneens een noordooste lijke koers aan. In verband daar mee wordt er in ons land in het komende etmaal opnieuw regen verwacht. Daarbij zullen over dag de temperaturen in het zuidoosten van oris land iets lager worden. Vooruitzichten voor donder dag: Aantal uren zon: 1 tot 5 uur; Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal; Max. temp.: omstreeks nor maal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheèl droog et maal: 50 procent. 12 Maart: Zon op 7.02, zon onder 18.38. maan op 4.32, maan onder 10.51, 18 maart nieuwe maan. PARIJS Een algemene staking heeft vandaag het openbare leven in Frankryk goeddeels lamgelegd. Er reden geen treinen, de metro in Parijs bleef in de remise. In de meeste kantoren en fabrie ken werd niet gewerkt en waar geen staking was uitgeroepen, kon men niet aan de slag omdat elektriciteit ontbrak. De actie, die de steun heeft van de drie grote vakcentrales, is een uit vloeisel van de toenemende sociale ontevredenheid in Frankrijk. De on rust op sociaal gebied had gisteren ook haar weerslag op de positie van de frank. In Parijs steeg de goudprijs tot een recordhoogte van 48,43 dollar per ounce, welk peil de afgelopen 21 jaar niet werd bereikt. Een devalua tie van de frank zou evenwel niet voor de deur staan, menen financiële deskundigen. Voor de economie in Frankrijk en niet minder voor de man- en- de- vrouw- in- de- straat was het van daag een zwarte dag. Banken, scho len en universiteiten bleven overwe gend gesloten. Bij de posterijen lag het werk stil met uitzondering van het automatische telefoonverkeer. Voorts verschijnen er vanavond en ook morgenochtend geen kranten. Ook het personeel van de staatsradio en -televisie werkte niet, waardoor het publiek van ontspanningsmuzick èn nieuws verstoken bleef. Wel zou vanavond de rede van president De Gaulle via radio en televisie worden uitgezonden. uitgezonden. De vraag is echter hoe veel mensen de uitzending kunnen zien en horen in verband met de ge stoorde stroomvoorziening. Hoewel aanvankelijk was meege deeld dat het staatshoofd zou spreken over het referendum van 27 april, waarin het oordeel van de Fransen wordt gevraagd over de reorganisatie van de Senaat en de vergroting van de regionale autonomie, is het vrij wel zeker dat hij ook de huidige fi nanciële en sociale crisis zal aanroe ren. Looneisen De staking, die 24 tot 36 uur duurt, is bedoeld om aan looneisen kracht bij te zetten nu het overleg met de werkgevers en de regering vorige week is vastgelopen. De drie vakbon den CFDT, CGT en FO vragen Mogelijk naar ander gebied HOUSTON/VS De kans bestaat dat de Apollo-9 met de drie ruimtevaarders aan boord in een ander gebied zal landen dan is vastgesteld. In het gebied waar de Apollo te recht moet komen het westelijk deel van de Atlantische Oceaan op rond 1.150 km ten oosten van Kaap Kennedy worden donderdag nl. een sterke wind en golven van ca. twee meter verwacht. Maar NASA-functionarissen heb ben er de nadruk op gelegd, dat het hier een weersvoorspelling voor een ver verwijderd gebied betreft en dat de omstandigheden in het voor de landing uitgezochte stuk zee afhan gen van de afstand die het „storm front" tot donderdag heeft afgelegd. De drie astronauten McDivitt, Scott en Schweickart hebben kalm op de ongunstige weersvoorspelling gereageerd. Het dichtst bij de uitge zochte landingszone liggende lan dingsgebied bevindt zich in het UTRECHT Het Christelijk Na tionaal Vakverbond noemt het een hoogst kwalijke zaak, dat minister Witteveen (financiën) de uitspraak van de Tweede Kamer, om de be perking van de investeringsaftrek voor bedrijfsgebouwen niet te laten gelden voor de gebieden met een kwetsbare werkgelegenheid, naast lich heeft neergelegd. oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, ten zuidwesten van de Cana- rische eilanden. Hier wacht het Ame rikaanse marineverzorgingsschip Al gol. De NTS zendt donderdag vanaf halfvier via Nederland I een recht streekse kleureportage uit van de landing. Om 3 uur begint een inlei dend programma. Intussen is gisteren aan boord van de Apollo voor de zevende keer de hoofdmotor ontstoken. Hierdoor is de baan om de aarde gewijzigd en zijn de ruimtevaarders in een betere posi tie voor de landingsmanoeuvre op donderdag gekomen. UTRECHT Er is geen sprake van moeilijkheden tussen de drie vakcentralen en drs. J. Boersma, eco nomisch adviseur van het CNV en a.r.-lid van de Tweede Kamer. Het CNV heeft dit verklaard naar aanleiding van berichten als zou het aftreden van de heer Boersma als voorzitter van het Consumenten Contact Orgaan verband houden met het door hem ingenomen standpunt tijdens het recente prijzendebat in de Tweede Kamer. De drie vakcentra len zijn in het CCO vertegenwoor digd. Drs. Boersma heeft al geruime tijd geleden aangekondigd dat hij het voorzitterschap van dit orgaan (in verband met zijn drukke werkzaam heden) wilde neerleggen. voor dit jaar een loonsverhoging van gemiddeld twaalf procent om de gestegen kosten van het levensonder houd op te vangen. De Franse regering heeft voor het overheidspersoneel de stijging tot vier procent beperkt Daarnaast heb ben de werkgevers gewaarschuwd voor al te grote stijgingen van de loonkosten, omdat het evenwicht na de forse loonsverhogingen van vorige zomer nog niet is hersteld. Wel heb ben zij zich bereid verklaard tot „constructief overleg" met de vakor ganisaties. Speldeprikken Gisteravond werden al speldeprik ken van de stakers gesignaleerd: veel plaatsen in Frankrijk zaten zonder stroom. Zelfs in Bordeaux cn Marseille gingen de lichten uit. De stroomvoorziening bleef gehandhaafd in districten met ziekenhuizen of kli nieken. Ook het spoorwegpersoneel begon gisteravond met de staking. Na acht uur vertrokken nog maar enkele lo kale treinen uit Parijs. Toen reden de internationale treinen evenwel nog normaal. In Bordeaux had gistermid dag 35 procent van het treinpersoneel het werk neergelegd. De massale staking van vandaag is ongetwijfeld de grootste sinds die van mei en juni van het vorige jaar. Zij zou gepaard gaan met demonstra ties, met name in Parijs. Kort voor president De Gaulle zijn rede uitspreekt, zou de communistische vakbond CGT een betoging houden langs de traditionele route van de Bastille naar de Place de la Républi- que. LAGOS Ondanks de toenemen de protesten in de hele wereld zal Nigeria de bombardementen op Biafra voortzetten, zo heeft de com mandant van de federale luchtmacht Shittoe Alao aan de commissie van internationale waarnemers laten we ten. Hij had hun wel verzekerd, dat bij de bombardementen de burgerbevol king zoveel mogelijk wordt ontzien. „Maar de Biafranen moeten er zelf voor zorgen, dat militaire doelen zo veel mogelijk buiten de woonplaat sen worden ingericht". Het internationale rode kruis brengt op het ogenblik zaden van witte bonen naar Biafra in een po ging de hoeveelheid voedsel van dit land te vermeerderen. Al vijf ton van deze zaden is naar Biafra gevlogen. Er staat nog vijf ton door Neder land geleverd gereed voor verzen ding. Het rode kruis hoopt 1.500.000 mensen te kunnen gaan voeden. Op het ogenblik zorgt het voor rond een miljoen Biafranen. Na de redelijk op rolletjes ver lopen presidentsverkiezingen in West-Berlijn kwam de Franse minister van buitenlandse zaken, Michel Debré, zich even in Bonn oriënteren. Behalve de recente Duitse problemen kwamen ook andere actuele facetten van het wereldgebeuren ter sprake in een tweegesprek met bondskan selier Kiesinger. Op de foto: mi nister Debré (links) met zijn gastheer op paleis Schaumburg. Links liggen GESPREK DEBRÉ-BRANDT GEEN AKKOORD OVER WEU pjET is wel duidelijk dat de han den van de PvdA gebonden zijn in de hopeloze brij van de in nerlijke verwarring. De partij is aan verdeeldheid, ja aan tweespalt, ten prooL Er zijn op het congres tot in het doldrieste meppen uitgedeeld. De eigen fractie ging onder de kritiek door; de KVP werd gevonnist; door de erkenning van de DDR vervreemd de men zich als terloops ook nog even van de partijgenoten in andero landen, met name die in Duitsland. En bij dit congres blijft het natuur lijk niet. Dit congres kan niet geacht worden zuiverend te hebben ge werkt. Tevergeefs moet men hebben gehoopt, dat het congres een afslui ting zou worden van een moeilijke periode; het heeft integendeel de moeilijkheden nog eens bevestigd en zelfs verstard. Kom daar maar eens uit. De verdeeldheid is er levensgroot. Want niet aan te nemen valt, dat de Nieuw-Linksers in het partijbestuur nu plotseling een afwachtende hou ding gaan aannemen. Ze hebben zich duchtig geweerd om in het bestuur te komen, waarbij de gebezigde mid delen helaas niet altijd door de po litieke beugel konden. Nu zitten ze er dus in, maar niet om de armen over elkaar te houden. Het gezel schap daar weet wat het wil, en de tegenspelers zullen het zwaar krij gen. Het zal er wel op neerkomen dat de partij nog verder over de ro de streep getrokken gaat worden. Vanuit de andere partijen zal men dit tragische zelfisoleringsproces van een partij die zozeer de kenmerken van de ontwrichting in zich draagt nuchter bezien. In het politieke vlak immers pleegt het nu eenmaal vol te zijn van ontleders van politieke si tuaties. En dan zal de situatie waar in de PvdA terecht is gekomen over het algemeen leiden tot een absoluut gereserveerde houding. Ook in dat opzicht was dan ook de afwijzing door de PvdA van de KVP totaal overbodig; alsof de KVP tot toena dering van déze PvdA behoefte zou gevoelen. Tragisch genoeg is derhal ve de PvdA vooralsnog een partij ge worden om links te lagen liggen. Dat vooral onder deze omstandighe den bijvoorbeeld „de Achttien" „ge woon doorgaan" met ademen èn met werken ligt dan ook voor de hand. De strijd is eigenlijk al beslecht, hoewel de laatste stuiptrekkin gen van de winter zich nog af en toe doen gelden, zijn de infiltra ties van de lente van zo'n enthousiaste allure, dat er geen houden meer aan is. Overal ste ken de voorposten van het voor jaar hun broze, maar hardnekki ge kopjes op, en het duurt niet lang meer of ze krijgen het zowaar voor het zeggen. En wat is geriefelijker dan dit: de dicta tuur van de lente in een demo cratische mensenmaatschappij (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Onder de leden van de Arjos in Zuid-Holland wordt een enquête gehouden over West-lrian. Eind april kan de uitslag verwacht worden. DEN HAAG Het bestuur van de Kon. Nederlandse Atletiek Unie heeft meegedeeld dat men geen Nederland se vertegenwoordigers naar de mini- Olympische Spelen in Zuid-Afrika zal afvaardigen. Wel mogen de atleten aan andere wedstrijden in Zuid-Afri ka meedoen, omdat dit land lid is van de internationale amateur-atle- tiekfederatie. Dit betekent dat Anneke de Bruin, Els van Noorduyn Tilly v. d. Made en Rijn van der Heuvel niet naar Zuid-Afrika zullen vertrekken. Mia-Gommers daarentegen krijgt wel startvergunning omdat zij behal ve voor de mini-Olympische Spelen, die gericht zijn tegen het Internatio naal Olympische comité, ook voor an dere wedstrijden is uitgenodigd. Ook de Kon. Nederlandse Zwem- bond geeft zijn leder geen toestem ming in Bloemfontein aan de start te komen. De afvaardiging van Ada Kok en Bob. Schoutsen is ongedaan gemaakt. BONN De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Wil ly Brandt, en zijn collega Michel Debré, hebben gisteren in Bonn overleg gepleegd, onder meer ter voorbereiding van de gedachten- wisseling tussen president de Gaulle en bondskanselier Kie singer, die donderdag in Parijs begint. Branldt en Debré zijn het niet volle dig eens geworden wat de beoorde ling van de kwesties inzake de ver houding tussen het Westen en het Oosten betreft. Wel staan zij bij hun opvatting „heel dicht bij elkaar". Wat hun mening over de onenig heid binnen de Westeuropese Unie betreft zijn beide ministers niet veel dichter tot elkaar gekomen. Brandt hield vast aan het Westduits stand punt, dat alle zeven leden van de WEU de zes van de EEG plus Engeland elk onderwerp op» bij eenkomsten van de WEU moeten kunnen aansnijden. Debré vertolkte nogmaals de Franse zienswijze, dat alle WEU-ver- gaderingen op grond van het stich tingsverdrag slechts met algemene stemmen gehouden kunnen worden. Van Westduitse zijde heeft men niettemin een lichte nuance in het door Debré vertolkte Franse stand punt kunnen beluisteren. Debré zou zich tot op zekere hoogte bereid hebben getoond het me ningsverschil binnen de WEU langs politieke weg en niet op basis van de verdragtekst uit de weg ruimen. Beide mannen waren het er over eens dat de ontwikkeling binnen de EEG snel verder moet gaan en dat het Westen ondanks de Russische in vasie in Tsjechoslowakije, moet blij ven streven naar ontspanning in zijn betrekkingen met de communistische landen. Het gesprek met Brandt is niet uit gevallen zoals Debré het gedacht had. Dit bleek uit een vraaggesprek in Bonn met de correspondent van de Franse radio en tv. Debré berispte de Westduitse regering dat zij zich niet zo sterk als de Franse inspant tot een intensievere samenwerking tussen beide landen te komen. Ontwikkelingsbank Indonesië geopend AMSTERDAM In het gebouw van de vroegere Javasche Bank is gisteravond onder grote belangstel ling van Indonesische en Nederlandse zijde de NV Ontwikkelingsbank voor Indonesië officieel geopend. Namens de regering sprak minister dr. H. J. Witteveen van financiën een geluk wens uit. DEN HAAG Er is niet aan te ont komen dat in veel gevallen over de uitkeringen van de Algemene Bijstands wet ook belasting moet worden betaald, zo heeft staatssecretaris Grapperhaus de Tweede Kamer meegedeeld. De Ka mer vond het moeilijk te verteren dat de ene overheidsinstantie een uitkering doet terwijl een ander overheidslichaam weer een deel terugvordert. Gezocht wordt nu naar een soort noodoplossing, die het principe van de belastbaarheid in stand houdt, doch die langs administratieve weg aan de be zwaren daarvan zoveel mogelijk tege moet komt. Het uit het inkomensbegrip lichten van de bijstand zou volgens de heer Grapperhaus tot moeilijkheden leiden ten opzichte van andere vormen van uitkeringen. Het ligt in de bedoeling de loonbe lastingheffing van hen. die onder een rijksgroepsregeling vallen, voor een aantal groepen te vereenvoudigen. Wat de thans nog niet onder de loonbelas ting vallende bijstandsgenietenden be treft, ligt voor thuiswonende bejaarden een nul-procenttarief voor de hand. Voor de bejaarden in bejaardentehui zen wordt gedacht aan. 12% procent. AMSTERDAM De directie van de Fordfabrieken in Amsterdam heeft be sloten voor 500 produktie-werknemers tijdelijk een werktijdverkorting in te voeren, omdat er als gevolg van de nog steeds voortdurende stakingen bij de Fordfabrieken in Engeland onvoldoen de werk is. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn akliviteit ont vang ik een onder.| zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertienj dagen gratis. |C» yiaua. m piaais: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1