REMONSTRANT BEDIENT MIS GELDZORGEN~W VS Nigeriaanse kerken gaan de Biafranen helpen Vrijgemaakte kerk van Spakenburg gescheurd PROTESTANTENBOND RUIM 15.000 LEDEN Klagen bij VN Een woord voor vandaag Hervormde zaal voor Islamieten Uw probleem is het onze.... Bevestiging van ds. Boeyinga Kritiek op nieuwe Griekse kerkorde Miedema blijft Egypte en Israël: preken in Het Eikske Drie dorpen in Biafra bestookt BEROEPÏNGSWERK Waarom vliegt de Apollo nog door? Brand verwoest kasteel MAANDAG 10 MAART 1R6R „En Hij begon hun te leren, dat de Zoon des mensen veel moest lijden", lezen we in Marcus 8 31. Het kenmerkende woord hier is „begon". De Heer kon het Zijn discipelen niet in één keer bijbrengen. Dat illustreert hoe ver deze gedachte van de discipelen van daan stond. Zij konden alleen denken aan Zijn overwinnen. Zij konden koningschap alleen combineren met heerlijkheid, op een troon zitten, regeren, over mensen heersen, vijanden verslaan. Maar Jezus Christus zegt: Koningschap en lijden horen bij elkaar. Verantwoordelijkheid voor de ander is geen eenvoudige zaak. Er wordt tegenwoordig veel gesproken over medemenselijk heid, maar vaak vraag ik me af of de mensen wel weten wat dat betekent. Verantwoordelijk zijn met de ander betekent ingaan in het lijden van die ander, de schouders zetten on der de last die hij torst. Dat kwam Jezus doen. Lijden is het gevolg van ongehoor zaamheid, van zonde. Iemand heeft tekort, omdat iemand an ders zich te veel heeft toegeëigend. Iiemand heeft pijn, omdat een ander hem geslagen heeft. En de kleine spanningen tus sen kinderen groeien uit tot de onoplosbare conflicten van de wereld. Christus kwam midden in die conflicten staan, tussen de vechtende partijen en ving daarom van twee kanten de klap pen op. Zo deelt Hij in ons lijden. Juist omdat Ifij midden in de wereld is komen te staanmoet Hij lijden. We leren vandaag: Mattheüs 20 1-16. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De centrale kerkeraad van de hervormde ge meente heeft besloten op vrijdagmid dag een zaal beschikbaar te stellen J aan de in Vlaardingen werkende Turkse gastarbeiders, waar zij hun mohammedaanse godsdienstige plich ten kunnen vervullen. De centrale j kerkeraad heeft het besluit met grote meerderheid genomen. Het verzoek was afkomstig van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers te Vlaardingen. Het ging om een zaal op vrijdagmiddag tussen half twaalf en half een. Ge dacht wordt nu aan een ruimte in een van de wijkgebouwen van de hervormde gemeente. Welke zaal is nog niet bekend. Tijdens een korte discussie over dit onderwerp werd als beswaar geop perd, dat christendom en mohamme danisme tegenover elkaar staan. Aan de andere kant werd aangevoerd dat de kerk tegenover deze vreemdelin gen de plicht der gastvrijheid moet beoefenen. Met fanatisme en tegenwerking zou de zaak van Christus niet worden bevorderd, maar eerder geweld wor den aangedaan. Dat zou immers het radicaal afsnijden van elke commu nicatie met deze mensen betekenen. Vervolgens sprak de centrale kerke raad met grote meerderheid uit geen principieel bezwaar te hebben tegen het verzoek van de stichting. Ondanks het verbod van kardinaal Alfrink Studentenpaters zetten het experiment voort (Van onze kerkredactie) UTRECHT Ondanks liet uitdrukkelijk verbod van kardi naal Alfrink hebben de rooms-katholieke studentenpater van Utrecht een remonstrants predikant, ds. W. J. Overdiep, toch de mis laten bedienen. ,.We zijn in geweten verplicht", deel den ze de kerkgangers mee. ..deze ontmoeting van de kerken zij het experimenteel voort te zetten". Het was niet de eerste keer dat de mis door een protestants predikant werd bediend. Eigenlijk is het nau welijks juist om hier nog van mis te spreken, omdat het een „eucha- ristie-avondmaalsviering" is volgens een liturgie opgesteld door de Amsterdamse studenten-pater Huub Oosterhuis. Tijdens de lijdensweken wil de Utrechtse studentenparochie iedere zondag een dergelijke gemeenschap- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Welk bedrag staat er voor belastingaftrek in verband met zoutloos dieet? AntwoordDe wet kent geen nor men voor dieetkosten. U kan dus de werkelijk gemaakte kosten tot de ziektekosten rekenen. Gemakshalve <>n als richtlijn zijn er normen op gesteld aan de hand van statistie ken. Het strengste zoutloze dieet, waarbij o.a. zoutarme melk is voor geschreven, leidt volgens die gege vens tot rond 30 per maand extra kosten. Is geen zoutarme melk voor geschreven, maar is het dieet nog wel vrij streng, dan 12,50 per maand. Is hét dieet slechts zoutarm zodat u volstaan kan met zoutloos koken, terwijl andere huisgenoten aan tafel kunnen bijzouten, dan zijn er geen extra-kosten. Nogmaals: U is er niet aan gebonden en de inspecteur ook niet, als hij tegenbe wijs levert Vraag: In oktober stond in uw blad een foto van een filmster bij een schilderij met bomen, die zij had gekocht. Zou u haar adres kun nen geven en haar corresponden tie-adres in Nederland? Antwoord: Die filmster was Elisa beth Taylor. Haar privéadres wordt niet bekendgemaakt. Haar cor respondentie-adres in Amerika is Twentieth Century Fox Studios, Box 900. Beverley Hills, California 90213, USA. Vraag: Wat is het adres van „Wij komen"? AntwoordBurgemeester Van Hasseltlaan 10, Naarden. Vraag: Hoe verwijder ik roest vlekken (olie) uit velours overgor dijnen? Antwoord: U kan vers brood ge bruiken. Overblijvende vlekken kan u dan verwijderen met een zacht borsteltje met sop. U schrijft echter achter het woord „roestvlek" nog „(olie)". Het vet hiervan kan u eerst wegnemen met een vetoplossend middel als tri, tetra, enz. Vraag: Een jaar geleden hebben we fauteuils bekleed met dralon. Kunnen die dan van tijd tot tijd met een lapje tri schoongemaakt worden? Antwoord: Als de stoelbekleding erg vettig is geworden, kan men die wel behandelen met een doekje, dat enigszins vochtig is gemaakt met tri. Normaal vuil geworden bekleding kan men goed reinigen met droogschuimpreparaat, (fat bij de drogist te koop is, of met een uit gewrongen doekje met sop van wol vlokken. Nabetten met een lapje met schoon water. Vraag: In een antwoord weTd in september de schijn gewekt, alsof er alleen in Italië nagemaakte gouden vijfjes van 1912 werden geslagen. Nu zijn er vijfjes uit 1912 in omloop, waar het puntje in het ruitje wel aanwezig is. maar waar de Koningin naar rechts kijkt terwijl zij in het zilver naar links kijkt Is het dan in het goud anders dan in het zilver? Of is dit ook namaak? Bovendien hebben enkele zaken deze muntjes als cadeau laten slaan. Mogen zij daarop een andere datum laten zet ten? Zo kan een hele verzameling waardeloos worden. Antwoord: Inderdaad is het ge bruikelijk het portret op de gouden en zilveren munten in verschillende richting te plaatsen en dan nog per vorst afwisselend. Zo moet het por tret op het gouden vijfje van konin gin Wilhelmina naar rechts kijken. Bekend is dat deze vijfjes alleen van 1912 in Italië zijn nageslagen. Of er ook andere naslagen zijn. is niet met zekerheid vast te stellen. Strafrechtelijke vervolging is veelal uiterst moeilijk omdat deze munten niet meer in de thans geldende muntwet voorkomen. Voorzover ons bekend bestaat alleen in Zwitser land een strafbepaling die ook het namaken van vroegere muntsoorten omvat. (Van een onzer verslaggevers) T AGOS De Nigeriaanse raad -Li van kerken zal zes tehuizen voor kinderen in het Biafraanse deel van het land oprichten. Verder wordt er medische hulp gegeven en zijn er voedselpro- jecten gepland. De raad van ker ken heeft een speciale afdeling opgericht, die de slachtoffers van de burgeroorlog moet helpen. Bijna acht miljoen gulden is voor dit werk beschikbaar. BLOEMENDAAL Zondagavond 23 maart zal ds. L. J. Boeyinga wor den bevestigd als gereformeerd ra dio-evangelistpredikant te Bloem en daal. Bevestiger is de plaatselijke predikant ds. D. J. Roos. De dienst wordt een week later, zondag 30 maart, uitgezonden via radio-Bloe- mendaal 's morgens om kwart voor elf. Aan het hoofd van de afdeling staat mr. E. O. Urbu, advocaat en economist, die jarenlang adviseur is geweest van de Nigeriaanse raad van kerken. De raad van kerken zal zoveel mo gelijk in samenwerking met de Nige riaanse regering helpen. Zo heeft men deze aangeboden twee jaar lang zorg te dragen, dat twee ziekenhui zen in het oorlogsgebied kunnen blij ven doorwerken. Het personeel komt van de Wereldraad van Kerken. Student In het blad Bijeen van de rooms-katholieke missie geeft de Bi- afraan Raphaël Agoha, die in Wage- ningen studeert en al enkele jaren in ons land woont echter te kennen diep geschokt te zijn door het zwijgen van de kerken in de kwestie Biafra. Als hij spreekt over „het zwijgen van de kerken" bedoelt hij alle ker ken, niet alleen die van Nigeria. Hij schrijft onder andere: „De ker ken hebben tot nu toe weinig gedaan inzake Biafra. Ze verkozen lange tijd te zwijgen in weerwil van de luide noodkreet van de Biafranen en het getuigenis van anderen aangaande wreedheden die het Nigeriaanse leger het volk aandoet Duizenden mensen hadden gered kunnen worden indien de kerken de ze volkerenmoord op tijd hadden veroordeeld. De christelijke wereld i kan geen aanspraak maken op onwe- tendheid aangaande deze verschrik- kelijke misdaad die de Biafranen op dit moment bedreigt." Agoha geeft toe, dat de kwestie Biafra niet in eerste instantie door de kerken kan worden geregeld, ook wil hij onder ogen zien dat aan weerszijden wreed heden zijn bedreven. Onvoldoende Maar hij noemt het niet voldoende verhongerende mensen te eten te ge ven en ze even later te laten doden aangezien de oorlog doorgaat. Om vrede te stichten moeten de kerken zich niet alleen bezig houden met het brengen van voedsel en medicamen ten. Ze moeten al hun invloed aan wenden om Engeland, Rusland en alle andere Janden hun wapenleveranties aan beide partijen stop te zetten. Zij luisteren nog slechts naar harde woorden en krachtige actie. De Biafraanse student toont zich vooral teleurgesteld in de Britse mis sionarissen. Zij verlieten Biafra als eersten vlak voor de oorlog begon. Ze gaven daarmee gehoor aan hun rege ring. „De belangrijkste onder hen was de aartsbisschop van West-Afri- ka. bisschop C. J. Patterson, die twintig jaar in Oost-Nigeria, nu Biaf ra heeft gewoond. Zijn laatste preek ging over de goede herder.... Eenmaal terug in zijn land noemde hij het gedrag van de Biafranen rebellie. pelijke mis vieren. Hervormde, gere formeerde, lutherse, doopsgezinde en remonstrantse studentenpredikanten zouden voorgaan. De eerste dienst werd twee weken geleden geleid door I de gereformeerde predikant dr. J. M. van Minnen. Wederzijds Eigenlijk was het de bedoeling dat het gebaar wederzijds zou zijn. Zoals wij zaterdag reeds berichtten zou pastoor Kamphuis het avondmaal be dienen in een studentendienst die uitging van de hervormde gemeente. Op het laatste moment gaf de kerke raad echter geen toestemming. Toen geen van de hervormde studenten predikanten in zijn plaats wenste te leiden, ging deze niet door. De rooms-katholieke dienst ging zondag echter wel door, ondanks het verbod van kardinaal Alfrink, die kennelijk pas zaterdag in de ochtend bladen ontdekt had, dat er dergelijke diensten werden gehouden. Hij riep zaterdagmiddag de Utrechtse studen tenpaters voor een gesprek bij zich. Zondagmorgen volgde nog een nieuw gesprek, ditmaal met ds. Over diep erbij. Eigenlijk had de kardinaal alleen met ds. Overdiep willen spre ken, maar deze weigerde naar de kardinaal te gaan, tenzij ook de stu dentenpaters bij het gesprek aanwe zig zouden zijn. van een groeiend geloof bij ons en velen van u, en van de verlangens van velen buiten deze aula om op deze weg zo nu en dan verder te gaan." De verklaring vervolgt: „Wij zijn ervan overtuigd, dat onze eenheid nog niet volwassen is, maar vinden daarin geen reden om datgene, wat er aan toenadering is, zo nu en dan te vieren. Wij hopen dat het onder linge gesprek over dit vitale punt in het christendom juist door deze vie ringen meer evangelische inspiratie vindt." ATHENE Aartsbisschop Hiero- nymos, de primaat van de Griekse Or thodoxe Kerk, heeft gezegd, dat de Griekse bisschoppen niet de bevoegd heid hebben, de nieuwe kerkorde te wijzigen of te verwerpen. Hij zei dit op een persconferentie naar aanleiding van de bisschoppen conferentie. die deze dagen wordt ge houden. Deze conferentie, die de nieu we kerkorde moest goedkeuren, werd tweemaal uitgesteld. Inmiddels liet Hieronymos de kerkorde door een noodverordening van de regering van kracht worden Daardoor kunnen de bisschoppen de kerkorde nu alleen nog maar goedkeuren. De belangrijkste verandering is. dat nieuwe bisschoppen voortaan niet meer door de bisschoppenconferentie, maar door de" Griekse regering wor den benoemd. Tijdens de persconferentie werd Hieronymos scherp aangevallen door orthodoxe publicisten. Hij beant woordde de vragen ontwijkend en be riep zich steeds weer op zijn gezag. De persconferentie kon alleen gecen sureerd door de Griekse kranten weergegeven worden. Eenheid Volgens de kardinaal is de conse cratie van de elementen van de eu charistie alleen voorbehouden abn een rooms-katholiek ambtsdrager. Daarom kon hij in geweten geen ver gunning geven om de dienst voort gang te laten vinden. De studenten- paters deelden echter mee, dat zij met de studentenpredikanten tot een heid zijn gekomen en die eenheid ook in het openbaar willen tonen. De studentenpaters legden voor de dienst de volgende verklaring af aan de kerkgangers: „Na een wederzijds vermoeiend gesprek gistermiddag en vanmorgen nog heeft kardinaal Alfrink, in geweten en theologisch gemotiveerd, ons verboden met deze diensten voort te gaan. Wij, de stu dentenpastoren, menen ook in gewe ten verplicht te zijn deze ontmoeting van kerken zij het experimenteel voort te zetten, vooral op grond (Van onze kerkredactie) BUNSCHOTEN Zaterdag is de grootste plaatselijke vrijge maakte gereformeerde kerk in ons land, die van Bunschoten- Spakenburg (4800 zielen), ge- gebeurd. De kerkeraad sprak 's middags uit, dat verdere ambtsuitoefening door ds. W. van der Lingen onmogelijk was. Daarop heeft ds. Van der Lingen met drie ouderlingen en een diaken 's avonds nog een circulaire doen uit gaan onder de gemeenteleden, waar in zij werden opgeroepen, om zon dag in eigen kerkdiensten bijeen te komen in een gehuurd gebouw. In de morgendienst, die door ds. Van der Lingen werd geleid, waren ongeveer zeshonderd kerkgangers. Ook de middag- en avonddiensten, geleid door ds. L. W. G. Blokhuis van Wezep, waren zeer goed bezet. De twee andere plaatselijke predi kanten zijn ds. C. J. Smelik en ds. P. van Gurp. De vierde predikantsplaats is vacant. De kerkeraad telt in to taal zeventig leden. Enkele weken geleden gaven enke le gemeenteleden een circulaire uit tegen huns inziens onjuiste voorlich ting in de plaatselijke kerkbode over een besluit van de classis Amersfoort inzake de kerk van Loosdrecht. Avondmaal De kerkeraad besloot daarop de ondertekenaars van deze circulaire af te houden van het avondmaal. On der deze omstandigheden wenste ds. Van der Lingen zich ook te onthou den. Dit werd door de kerkeraad ge ïnterpreteerd als een verbreking door ds. Van der Lingen van de avond- maalsgemeenschap en als een staking. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Nederlandse Protestantenbond telt 15.369 le den en donateurs in 108 afdelin gen. Van deze afdelingen zijn er 79 kerkhoudend, dat wil zeggen, dat zij per jaar twaalf of meer gods dienstoefeningen houden. Dat blijkt uit het zojuist versche nen jaarboek van de Nederlandse Protestantenbond. Tweeëntachtig afdelingen hebben minder dan 200 leden en 66 minder dan honderd. Vier afdelingen hebben meer dan vijfhonderd leden, te weten Schie dam (788), Varsseveld (754). Hil versum (732) en Wassenaar (609). Het meest frequent is de NPB aanwezig in het oostelijk deel van de provincie Utrecht, de Veluwe en het Gooi. De 41 afdelingen daar omvatten bijna de helft van alle leden (7001). In Zuid-Holland zijn 's-Gravenha- ge, Voorburg, Wassenaar, Rotterdam, Schiedam en Brielle afdelingen van enige omvang. Het NPB-jaarboek bevat allerlei gegevens betreffende het vrijzinnige leven in het algemeen in ons land, zoals een lijst van predikanten. Uit deze lijst valt af te leiden, dat de samenstellers alle doopsgezinde en remonstrantse predikanten als vrij zinnig beschouwen en voorts 253 her vormde predikanten (van de circa 2000) en 7 van de 48 lutherse predi kanten. HEERLEN Hoewel ontsla gen, blyft pastoor Ed. Miedema de mis vieren in z(jn parochie in Schaesberg, of om precies te z(jn in het Zuidlimburgse Eikske. De pastorale raad van het bisdom Roermond kon het er niet over eens worden of dat hem verbo den moest worden of dat de re belse pastoor moest worden aan gemoedigd. De raad kwam niet verder dan het advies aan de bisschop te blijven streven naar een oplossing van het conflict. Bisschop Moors heeft ruim een jaar geleden de pastoor ontsla gen, omdat hij te moderne wegen ging. De pastoor wilde niet gaan en de parochieraad wilde hem niet laten gaan. Er is al eens een ultimatum geweest dat pastoor Miedema voor een bepaalde tijd zijn pastorie moest verlaten, maar dat is later ingetrok ken. Tijdens de bespreking zei pastoor Miedema, dat hij mee wil werken aan een oplossing. De diensten van deze „vrije pastoor" worden door on geveer 1500 rooms-katholieken be zocht. (Vervolg van pag. .1) In een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken in Jeruza lem werd gezegd dat Egypte het ge vecht had uitgelokt om de indruk te wekken dat het Nabije Oosten aan de rand van een nieuwe oorlog staat. In Israël is men ervan overtuigd dat het artillerieduel geen niéuwe oorlog in luidt. Het artilleriegevecht was het he vigste sinds 26 oktober, toen in Suez vijftig olietanks door Israëlische gra naten werden getroffen. Klein incident Het gevecht van zondag, waarbij de Egyptische stafchef sneuvelde, barstte 's ochtends uit na een klein incident bij EI Kantara. Volgens de Israëliërs openden de Egyptenaren het vuur; de Israëliërs schoten toen niet terug. niet terug. (Deze lezing wordt be vestigd door Odd Bull, het hoofd van de VN- bestandscommissie.) 's Middags begonnen volgens de Israëlische lezing de Egyptenaren ten noorden van Port Taufïik met lichte wapens te schieten. De Israëliërs be antwoordden het vuur en tien minu ten later begon Egypte ook met artil lerie. Het duel breidde zich toen snel uit tot een afstand van honderd kilo meter Egypte zegt dat Israël „plotse- Van buiten naar binnen woorden invullen die betekenen: 1. palmboom, 2. water in N.Brabant, 3. Europeaan, 4. de fijnste veren. 5. wild zwijn, 6. eet men van, 7. lelieachtig gewas, 8. inwendig lichaamsdeel, 9. denkbeeld, 10. zwemvogel. 11. schor, 12. bloed huis. 13. water in Limburg. 14. ge noeg gekookt, 15. nauwe, 16. aanteke ning. Bij juiste invulling vormen de beginletters een zegswijze. Elk woord bestaat uit vier letters. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Horizontaal: 1. parkiet - as, 2. open - enige, 3. Rika - teken. 4. tas - ast - eng. 5. urn - Pool - te. 6. geel - speer, 7. en - 'ap - keer. 8. einde - Anna. 9. stoel - md - ss. Verticaal: 1. Portugees. 2. api - aren - it, 3. rek - snel - no. 4. knaap - lade, 5. iets - Ospel, 6. ene - top - kam, 7. tik - el - eend. 8. agent - eens, 9. sen - Ger - ras. Kerken netton mes in beyrotinj Van onze kerkredactie NEW YORK Verschillende grote Ameri kaanse kerken zitten in financiële zorgen. De Protestantse Episcopale Kerk (3.4 miljoen leden) zag zich gedwongen voor zending en wereldddiakonaat dit jaar 700.000 gulden minder uit te trekken, dan vorig jaar. Overigens bedraagt deze post, die sinds 1953 elk jaar verhoogd was, dan nog 22 mijoen op een totale begroting van 51 miljoen gulden. Het bestuur van deze kerk was gedwongen de begroting ite besnoeien, omdat de inkomsten verleden jaar anderhalf i miljoen beneden de verwachting waren gebleven. Dit wordt (toegeschreven aan een algemeen onbehagen onder de ge meenteleden over de kerkelijke activiteiten. Velen zijn het Ier niet mee eens, dat de kerk zo intensief meedoet aan programma's tot sanering van de negerslums in de grote steden. De Zuidelijke Baptistenconventie (met 11,1 miljoen leden de grootste protestantse kerk) heeft ook zorgen. Het kerke lijk credietinstituut van het district Kansas heeft zich insolvent moeten laten verklaren, omdat het tekort de 500.000 dollargrens overschreed. De districten Florida en Maryland hebben plannen tot oprichting van een eigen seminarie om fnanciële redenen moeten laten varen. De baptisten in Californië en op Hawaii hebben grond en gebouwen, die ze voor dezelfde doeleinden gekocht hadden, weer moeten verkopen om andere gaten te stoppen. Predikanten-stop In de Methodistenkerk (10,2 miljoen leden) wordt op het gen en medewerkers van het Rode ogenblik zelfs gesproken over een „ordinatie-stop". Min-i Kruis aan het middagmaal zaten stens twee jaar zouden er geen nieuwe predikanten b(jl Voorts zouden een kerk en een zie- moeten komen. kenhuis zijn beschadigd. ling" met artillerie, machinegeweren en pantsergeschut het vuur geopend heeft op de steden Kantara, Ismailia, Deverstir en Suez. Deze beschieting heeft drie-en-een-half uur geduurd. Uit Tel Aviv werd gemeld dat 14 Israëlische soldaten werden gewond, van wie twee ernstig. Een Israëlische woord voerder zei dat Egypte tweemaal heeft geweigerd gehoor te geven aan een oproep van de VN-waarnemers om het vuren te staken. De Egyptenaren telden volgens eigen zeggen drie doden en dertien gewonden. Cairo zegt dat drie Israëlische vliegtuigen zijn neergehaald en dat aan de Israëlische troepen zware ver liezen zijn toegebracht Men had ge zien dat de Israëliërs posities in de Sinaï ontruimden. Verduistering In geheel Egypte is met ingang van gisteren een verduisteringsactie be gonnen. De koplampen van auto's moeten blauw zijn geverfd. Lichtre clames mogen niet branden. Israël heeft zich intussen bij de Veiligheidsraad beklaagd over het schieten door Egypte. Daarna heeft ook Egypte een memorandum over „de agressieve politiek van Israël" laten overhandigen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken heeft de chef van de VN-waarnemers, generaal Odd Bull, dringend verzocht voor overleg naar Caïro te komen. LAGOS Een Nigeriaans vlieg tuig heeft zaterdag bombardementen uitgevoerd op drie dorpen in Biafra, zo is gezegd in een gisteren in Lagos opgevangen uitzending van de Biaf raanse radio. Bij de aanval, met bommen en boordwapens, werden 90 Biafranen gedood en liepen zestig verwondingen op. Volgens de radio waren in een dorp in de buurt van de Biafraanse hoofdstad Oemoeahia dertig huizen verwoest. De aanval kwam op een moment, dat Biafraanse vluchtelin- In de circulaire, die zaterdagnacht verspreid is, zegt ds. Van der Lingen dat hij steeds de vrede nagejaagd heeft Nooit polemiseerde hij en nooit sprak hij in zijn preken of op de ka- techisatie over de Open Brief. Maar toen enkele broeders gecen sureerd werden, alleen omdat zij hun stem verhieven tegen onjuiste voor lichting, kon hij niet langer zwijgen. De mondigheid van de gemeente wordt gemuilkorfd. NED. HERV. KERK Beroepen te Velp en te Zaandam A. de Leeuw te Kolderveen. Aangenomen naar Amsterdam (vac. W. A. Smit nevenopdracht voorbe reidend city werk): dr. J. H. v. Beuse- kom te Amsterdam (Willem de Zwij- gerkerk gem. A); de benoeming tot leraar godsdienstonderw. a.h. christ. ly ceum te Apeldoorn: drs. C. H. v. Rhijn te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Sibculo: kand. R. Has- sefras te Lobith, die geen verdere be roepen in overweging kan nemen. Bedankt voor Utrecht en voor Sneek: J. Nieuwsma te Apeldoorn. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zaandam: J. v. Am- stel te Middelburg: voor Broek op Langendiik: J. Plantinga te Rozenburg. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Rotterdam-cen trum: J. Verboom te Dordrecht. HOUSTON Van de taak, die de bemanning van de Apollo-9 werd op gedragen, is 97 procent verricht. Wat rest kan in een paar uur worden afgedaan. Vandaar dat aan lt.-gene- raal Samuel G. Phillips, directeur van het Apollo-program, werd ge vraagd: Waarom keren de astronau ten niet terug in plaats van nog vijf dagen te blijven rondvliegen? Phillips zei, dat een paar weken voor de lancering al overwogen was de vlucht te bekorten, omdat de hoofdtaken in het begin zouden wor den verricht. „Maar we waren ervan overtuigd, dat er in een vlucht van tien dagen veel te leren was over de uitrusting en over de mensen. Ik weet dat de bemanning zich zal gaan vervelen, maar ik zal de gelukkigste man ter wereld zijn als we ons tij dens de rest van de vlucht allemaal gaan vervelen." Het buitengewoon succesvolle ver loop van de vlucht heeft Phillips ver der doen verklaren: „De missie heeft onze meest optimistische verwachtin gen overtroffen." Ruimtevaartautori teiten hebben zelfs de mogelijkheid besproken de datum voor een landing op de maan te vervroegen, maar ver klaard is dat naar alle waarschijnlijk heid de landing van de Apollo-11 in juli gehandhaafd blijft. De bemanning van de Apollo-9 had gisteren een rustdag. Ze sliepen gisteren een uur langer alvorens het werk te hervatten. Hun belangrijkste taken bestonden zondag uit het opsporen van bakens boven delen van Amerika en Afrika en enkele fotografische experimenten. HAAREN Het kasteel Nemelaer in Haaren (Noord-Brabant) is zater dagavond door een brand, die op ki lometers afstand te zien was, ver woest. Van het bouwwerk staan al leen nog de buitenmuren overeind. Er vielen geen slachtoffers, maar aan antiek en experimentele kunst is ter waarde van een kwart miljoen verlo ren gegaan. In het kasteel, eigendom van de Stichting Brabants Landschap, was een etage gehuurd door een anti quair, die er zijn antieke voorwerpen verkocht. Op de zolderverdieping be vond zich een particuliere expositie ruimte. De oorzaak van de brand, die tot midden in de nacht door honderden belangstellenden werd gadegeslagen, is nog niet bekénd. Van de honderden experimentele kunstwerken, was een groot deel niet verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2