Langdurig .Grand Gala was Papoea's nu al recht op verzet KWESTIE-IRIAN ZAAK VAN NEGROÏDE RAS Internationaal monetair stelsel weer beproefd FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Tijdschrift kan geen eerlijke strijd leveren Violist David Oistrach ziek Jouwe terug van Afrikaanse reis: Laat Gala ZATERDAG 8 MAART 1969 A. Kamsteeg op Jaarvergadering GPV UTRECHT „Reeds nu heb- - ben de Papoea's, maar zeker na een grondig vervalste volksstem- ming, het recht van verzet. Zij zien zich namelijk gesteld tegen over een macht die tiranniek handelt, hen onderdrukt, over last bezorgt en vrijheden en rechten ontneemt." Dit zei vanmorgen de heer X. Kamsteeg tijdens de jaarvergadering van het Gereformeerd Politiek Ver bond in Utrecht. De heer Kamsteeg is lid van de Centrale verbondsraad van het GPV. Voor Nederlanders, zo vervolgde hij, hij, was dat in 1581 reden om de Acte van afzwering ten opzichte van de Spaanse vorst op te stellen. De Pa poea's hebben het recht om in een eigen overheid te voorzien, hoe ge brekkig die ook zal kunnen func tioneren. Een eventueel uit te roepen regering in ballingschap moet dan ook worden erkend. Overigens achtte de heer Kamsteeg zich niet bevoegd te beoordelen of van dit recht gebruik moet worden gemaakt. Wanneer totale afslachting door Indonesische troepen dreigt wordt de verantwoordelijkheid voor het nemen van die werkelijke beslis sing bijna ondraaglijk zwaar. LICHTVAARDIG De heer Kamsteeg reageerde hier mee op de zijns inziens „pragma tische uitlatingen" van onder meer dr. Berghuis (a.r.), die volgens hem heeft gezegd, dat als hij Papoea was, hij voor Indonesië zou kiezen. Deze uitspraak noemde de heer Kamsteeg lichtvaardig omdat zij geen rekening houdt met krachten op lange termijn, zoals het nationalisme onder de Papoea's, de geestelijke, volkenkundige, economische en poli tieke tegenstellingen met Indonesiërs, en de steeds nauwere relatie die met het eenmaal onafhankelijk geworden oostelijk Nieuw-Guinea zal groeien. De heer Kamsteeg was van oordeel dat Nederland de rondetafelconferen tie van 1949 en het Verdrag van New York in 1962 heeft gesloten, niet om met alle kracht te proberen ze na te komen maar met het oog op andere doeleinden: de vriendschap met In donesië. Dit kan als een afglijden van de rechts - tot de welvaarts staat worden opgevat. Men zwicht bij i voorbaat voor het recht van de sterkstén. GEZAMENLIJK De heer Kamsteeg meende dat men zich gezamenlijk met anderen moet inzetten voor de Papoea's. Hij be pleitte dat troepen van neutrale lan den op West-Irian komen om de In donesische druk op de bevolking op te heffen. Hij drong ten slotte aan op het onmiddellijke herstel van toe gezegde vrijheden voor de Papoea's en het toelaten van de internationale pers op West-Irian om de werkelijke mening van de bevolking te onder zoeken. (Van de kunst-redactie) HAMBURG De Russische violist David Oistrach heeft bronchitis en heeft zich laten opnemen in een zie kenhuis te Hamburg. Naar verluidt zijn zijn concerten voor het weekeinde in Hannover en Kassei af gelast. Of de hierop aansluitende tournee van Oistrach in Nederland door kan gaan, zou pas later op de dag beslist worden. Donderdag 13 maart zou de violist het vioolconcert van Brahms spelen met het R. Ph. O. in De Doelen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Ik heb van de Afrikaanse leiders concrete toezeggingen voor steun gekre gen in mijn pogingen de zaak West-Nieuw-Guinea (West- Irian) ter discussie te brengen in de politieke commissie van de VN. De kwestie West-Irian is een zaak van het negroide ras geworden." Dit zei gistermiddag de voorzitter van het Vrijheidscomité West-Papoea, Nicolaas Jouwe. Hij was juist terug gekeerd van een ruim zes weken du rende reis langs een aantal hoofdste den in West-, Centraal- en Oost-Afri- ka. De heer Jouwe wilde niet gedetail leerd ingaan op de toegezegde steun „in het belang van de zaak van mijn volk". Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat vele Afrikaanse landen niet zul len aarzelen dat te demonstreren wanneer Indonesië het inderdaad laat aankomen tot een verkrachting van de rechten van het Papoea se volk wat het in het akkoord van New York verankerde zelfbeschik kingsrecht betreft. „Ik heb vanuit Addis Abeba (Ethi opië) op alle negerleiders in Afrika en elders in de wereld een dringend beroep gedaan te voorkomen dat het Papoea-volk door Indonesië zal wor den gedwongen om door middel van een karikaturale volksraadpleging voor zijn eigen slavernij te kiezen", aldus de heer Jouwe. Kritiek Hij leverde felle kritiek op Indone sië. In Afrika zou men erg teleur gesteld zijn over wat hij noemde de terreurpolitiek van Indonesië. „Ter wijl Indonesië de In Afrika opereren de vrijheidsbewegingen met duizen den dollars steunt", zo vervolgde Jouwe, „voert dit land tegelijkertijd een politiek van moord en onder drukking ten aanzien van de ne groïde bevolking van West-Nleuw- Gulnea. Dat is een ongerijmde situa tie, die vele Afrikaanse politici bitter stemt". De heer Jouwe kritiseerde ook fel het hanteren van „moesjawarah" als middel van overleg. „In de praktijk hebben veel Indonesiërs, die niet tot de Javaanse bevolkingsgroep behoren (Sumatranen, Menadonezen e.a.) zich tegen „moesjawarah" gekeerd, omdat deze in feite neerkomt op een blijven (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een „Grand Gala du Disque" dat een hoog niveau haalde, bepaald te lang duurde en waarin presentator Guus Oster gesecundeerd door zijn dochter Annemarie en zangeres Willeke Alberti niet de hoogte bereikte als vorig jaar Wim Sonneveld. Die stal toen de show. Guus Oster praat te veel te lang met Edison-winnaar Wim lbo, zong met Anne marie een ietwat flauw liedje en was ook in zijn conference slechts een enkele maal leuk. Zijn beginpraatje over de geboor te van een grammofoonplaat was zeer zeker aan de flauwe kant. waard, die een eigen „opa"-Edison kreeg). Een waardering voor uitste kende platen of ander werk op hun eigen muzikaal terrein. Het platenfeest waarop zestien in ternationale en twee nationale ar- tiesten, groepen of orkesten optra den, is weer achter de rug. De va derlandse grammofoonplaten maatschappijen hebben hun favorie ten ten tonele mogen voeren. Kosten: ongeveer vier ton... Ditmaal een „Grand Gala'' zonder rellen, ruzies of boze en weglopende artiesten. Het platenfestijn van het jaar, rond de uitreiking van Edisons aan louter artiesten van eigen bo dem. Zes waren het 'r. Erkenningen voor Boudewijn de Groot (de sa menspraak van Oster met Boude wijn als sprekende pop was een van de weinige aardige dingen), Martine Bijl, Ann Borton, Wim lbo, Theo Loevendie en het team van „Ja zuster, nee zuster" (vertegenwoor digd door Hetty Blok en Leen Jonge- Martxile Bijl ontvangt op het Grand Gala de Edison uit handen van Guus Oster. Hoogtepunten Ook het negende „Grand Gala" had z'n duidelijke hoogtepunten. Dat waren de Israëlische zangeres Rika Zarai met o.m. haar geweldige lied over Jeruzalem, de Portugese fado-zangeres Amalia Rodrigues, die haar volksliederen vol en uit het hart gegrepen bracht. Zij was een van de weinigen die op het toneel werd terug-geapplaudisseerd. En natuurlijk Mireille Mathieu, die van tevoren als de ster van de avond was bestempeld en de rij mocht sluiten. Haar in bijna alles aan wijlen Edith Phiaf doen den kende stem is gemaèkt voor het Franse lied, zelfs voor een ver franste versie van „Tulpen uit Amsterdam", Mireille: een kleine zangeres, maar in het vak een heel grote. Spul Twee toppers ook in het soul-gen- re. Als laatste nummer voor de pau ze Gladys Knigt and The Pips, ko mend uit Detroit, dezelfde stad in de Verenigde Staten waar de Four Tops vandaan komen. Die vier sta len vorig jaar de show. Opvallend, wild en brutaal tege lijk zong Tina Turner haar soul-songs, begeleid door de band van haar man Ike en een „back ground" krijgend van een hevig meedeinend en -stampend vrouwe lijk triootje. Vijf nummers van deze groep was echter wel wat teveel van het goede. Miriam Makeba. echtgenote van Stokeley Carmichael de Ameri kaanse voorvechter voor rassenge- lijkheid zong zich ook in de bete re regionen van het platenfeest. Hoog reikten ook Buck Owens and The Buckaroos, giganten in de immer populair blijvende country and western-muziek. Bijna alle suc cesnummers zij het verkort kwamen eruit. Pop Dan was er de Engelse popgroep The Moody Blues de enige van de avond, een opmerkelijke zaak! met indringende muziek en prima zangwerk. De zigeunerfamilie Dimi- trievitch, met de omvangrijke ..mamma", die in haar zang alles legde wat ze had. En dat was niet weinig. Hun optreden bleef echter wat vlakjes. Verder het Ameri kaanse zangtrio The Sandpipers, met epn paar knappe songs. Uit eigen land Martine Bijl met drie liedjes, waarbij het indrukwek kende „Het einde van de zesde dag" en jazz-zangeres Ann Burton, die met haar Edison eindelijk loon naar dwingen van de minderheid door de meerderheid totdat de eerste de zienswijze van de laatste accepteert. Hij hekelde ook de verklaring van de Indonesische West-Irian-specialist Soedjarwo Tjondronegoro, die stelde dat het Papoeavolk niet rijp is voor stemming. „Hij liegt of erkent, dat Indonesië de Papoease bevolking heeft beroofd van al diegenen die wel hoofdelijk kunnen stemmen. Wanneer we dit laatste niet aanne men, dan bewijst Soedjarwo's leugen de grote zwakte van Indonesië en zijn angst, dat vrije verkiezingen te gen Indonesië zullen uitvallen", zo zei Jouwe. Waarschuwing „De uitlating van Soeharto over „verraad" is voor mij het duidelijkste bewijs, dat Indonesië alles zal doen om de weg naar onze vrijheid te blokkeren. De uitdrukking „verraad" is niet alleen een dreiging tegen de Papoea's, maar ook een dreigende waarschuwing aan de wereld zich niet te bemoeien met een „interne" aangelegenheid van Indonesië", aldus Jouwe. De heer Jouwe kritiseerde voorts de passieve houding van de Neder landse regering in de kwestie. Hoe wel Nederland volgens hem als ver dragspartner niet verantwoordelijk is voor de voorbereiding en de uitvoe ring van verkiezingen, is het er wel verantwoordelijk voor dat de verkie zingen vrije verkiezingen behoren te zijn. Na de heer Jouwe sprak de heer Z. Sawor, die vertelde een jaar in de gevangenissen van de Indonesische bezettingsmacht in West-Nieuw-Gui nea te hebben gezeten. Hij wist naar Australië te ontvluchten; van daaruit ging hij naar Nederland. De heer Sa wor. die landbouwambtenaar is (stu deerde in Deventer tropische land bouw), zei dat hij door de Indo nesiërs gearresteerd werd op beschuldiging van het i het bezit hebben van wapens, de Nederlandse en de Papoease vlag. De vlaggen had hij inderdaad, maar de wapens niet Mishandeld Hij zei tijdens verhoren door de Indonesiërs te zijn mishandeld. „De Indonesiërs beschouwen zich als overwinnaars", vertelde hij verder. Gevangenen worden met geweerkol ven, prikkeldraad of ijzerstaven geslagen of achter een rijdende auto gesleurd of onder water gedompeld", zei Sawor. Mensen worden volgens hem zonder vonn van proces terecht gesteld. Hij heeft intussen een brief aan de voorzitter van de commissie buitenlandse zaken van de Tweede Kamer gestuurd waarin hij dringend verzoekt hem een hearing toe te staan. Hij wil de commissie op de hoogte brengen van zijn ervaringen in zijn land. „Schande aan de Chinese provocateurs". Deze kreet stond op een van de spandoeken, die meer dan 100.000 Rus sen meedroegen tijdens een anti-hetoging voor de Chinese ambassade te Moskou. Zoals men weet hebben in China miljoenen mensen al vele dagen aan anti-Russische demonstraties meegedaan. Het heeft er veel schijn van, dat we internationaal naar een nieuwe valuta-crisis drijven, nu in Frankrijk de sociale onrust sterk is gestegen en de vrees voor de frank tot een vlucht in het goud en andere waarden heeft geleid. De jongste disconto-ver hogingen in Engeland, Zweden, Canada en België wijzen op de bestaande spanningen. Nu het internationaal monetair stelsel opnieuw aan een beproeving wordt onderworpen, is het be grijpelijk, dat de effectenbeurzen niet geanimeerd gestemd zijn. In Frankrijk dreigt een nieuwe krachtproef tussen generaal De Gaul le en de vakbeweging. Nieuwe en ho ge looneisen zijn ingediend, welke voor de regering onaanvaardbaar worden genoemd, zodat met het uit breken van stakingen ernstig te reke nen valt. Het gevolg van deze verwikkelin gen in Frankrijk was een vlucht uit de Franse frank in goud en andere deviezen, omdat men bang is voor een devaluatie van genoemde valuta. Naar verluidt is generaal De Gaulle volstrekt gekant tegen een verlaging van de wisselkoers en zou hij daar voor alleen voelen, als internationaal een monetaire herwaardering plaatsvond, culminerend in een ver hoging van de goudprijs, dus in een devaluatie van de Amerikaanse dol lar. OmEWEPiST Het is echter ernstig de vraag, of president Nixon in dit stadium voor een goudprijsverhoging zal voelen, daar de economische situatie in zijn land daarvoor hoegenaamd geen aan leiding geeft. Sinds kort schijnt Ame rika erin te slagen een meer even wichtige betalingsbalans te bereiken en de werkgelegenheid in de VS is zodanig, dat een krachtige impuls, welke van een goudprijsverhoging zou kunnen uitgaan, zelfs ongewenst zou zijn. Toch kunnen we niet met zeker heid zeggen, dat het nimmer tot een wijziging in het internationaal mone tair stelsel zal komen. In diverse lan den we denken o.a. aan Frankrijk en Engeland is het evenwicht grondig verstoord, terwijl een land als de Duitse Bondsrepubliek eerder aan een te „sterke" valuta lijdt. Overigens zullen we eerst maar eens afwachten, hoe de nieuwe krachtproef tussen de generaal en de arbeiders in Frankrijk verloopt. Zal De Gaulle de weg van de sterkste weerstand blijven bewandelen, of zal hij overstag gaan voor de looneisen en tot devaluatie van de munt over gaan? Het zal overigens wel duidelijk zijn, dat het Franse voorbeeld op nieuw bewijst, hoe weinig de arbei ders met loonsverhogingen opschie ten, als de prijzen in een snel tempo omhoog schieten. Een zeepbel, die mooi lijkt, maar uit elkaar spat. Wil de men dit zich maar eens voor ge zegd houden! GEVOELIG Dat de effectenbeurzen gevoelig bleken te zijn voor de monetaire cri sis (als Frankrijk devalueert, blijft het daarbij dan?), is wel te begrijpen. Zou het eenmaal komen tot een gron dige herziening van de wisselkoersen internationaal, dan zou dat ook meebrengen de noodzaak voor de landen om intern orde op zaken te stellen. Als „het huishoudboekje", de betalingsbalans, fundamenteel in de war blijft en men voortgaat de munt waarde te ondermijnen, dan is de bedoelde herziening slechts een „sta tion" aan een spoorweg, waarover de inflatietrein verder snelt. Maakt men definitief een einde aan de „gaten" in de betalingsbalans, dan moet men intern offers brengen en Ike en lna Turner tijdens een pers conferentie tgv het Grand Gala. werken kreeg. Ze zong o.m. „I can give you anything but love". Weinig indruk liet de Engelse groep The Pentangle achter met haar „verpopte" folksongs. Hetzelfde geldt in min of meerdere mate voor Peggy March met haar Duitse mee zingers en de showband van James Last: prima spel. maar geen uitschieter voor een „Grand Gala". Feest En toen kwam na het feest nog een feest. In de ruimten van het congrescentrum Rai speelden her en der bands, popgroepen, trio's, kwin tetten, wat niet al. Voor de vele danslustigen op het platenbal. Het ging door tot ver in de kleine uur tjes... ZEIST De selectiegroep voor het Ned. amateurelftal bestaat uit de vol gende achttien spelers. Gritter (ACV), Mel (DCG), Kiel, Schinkel (beiden Go Ahead Kampen), Van Londen (De Graafschap), Westland (Huizen), Del- motte (Middelburg), Tip, Te Velthuis (beiden SC Enschede), Holl, Leget, Plezier (allen UVS), Posthumus (VVOG), Hoek, De Vries, Janne de Wit (ZVV), Van der Giesen (Zwart Wit) en Kiburg (Rheden). AMSTERDAM De Geïllus treerde Pers N.V. is merkbaar ontevreden over de oneerlijke concurrentie met radio- en tele visiebladen. Zij constateert de laatste tijd steeds meer en meer een koppeling van het lidmaat schap van een omroepvereniging aan het abonnement op haar pro grammablad. „De programmatische wedijver op ideële gronden is vervangen door een tijdschriftconcurrentie met com merciële middelen", schrijft men aan de vaste commissie van de Tweede Kamer voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk Het Nipo heeft voor de Geïllustreerde Pers onderzocht dat er inderdaad vertekeningen optreden van de wezenlijke aanhang van de omroepverenigingen. Deze verteke ning maakt het omroepbestel op de duur tot een farce. Bemerkt werd dat de ondervraagden maar al te vaak een omroep kiezen om het program mablad, terwijl de interesse vaak ge richt is op een andere omroepvereni- ging. „Wild? De koppeling '.idmaatschap abon nement voert naar de mening van de Geïllustreerde Pers ook tot een ex- ploitatiepolitiek die de programma bladen tot een „wild" element op de tijdschriftenmarkt maakt. Tegen de concurrentiestrijd tussen de omroepbladen en tijdschriften valt weinig te doen omda' de omroep met haar zendtijd tot gratis reclame ma ken kan overgaan. De professionele tijdschriftenpers wordt zodoende ge dwongen een fusie aar, te gaan om zich van een piaats te verzekeren binnen het omroepbestel. Men staat dus ontkoppeling voor van omroep vereniging en abonnement op pro grammablad. kan men niet meer „buiten zijn boekje" gaan. Hoe zou de internatio nale economie zich dan gedragen? Zou er dan een ineenstorting van de opgeblazen economie komen, of zou geen enkele regering zich dit gevaar kunnen veroorloven in onze tijd? Het zijn allemaal vragen, waarop zo meteen geen antwoord is te geven. Maar het is wel begrijpelijk, dat de effectenbeurzen „de pas inhielden" en deze week kalm aan deden. De hoge rente internationaal is een barrière tegen een belangrijke her vatting van de beurshausse en eerst zal er enige ontspanning moeten in treden behoudens calamiteiten alvorens het algemeeh koerspeil de hoogte kan ingaan. AMSTERDAM Op de Amsterdamse beurs heeft men het deze week ook kalm aan gedaan en het koerspeil was meer in benedenwaartse richting gekeerd. Philips liep terug van 172 tot 168.40, Unilever van 123.60 tot ƒ120.60, maar AKU en Hoogovens, zowel als het hoofdfonds, Kon. Olie wisten zich vrij aardig te handhaven. KLM, welk fonds op de beurs in Frankfurt zal worden genoteerd, ver loor ƒ7, terwijl Kon. Zout-Organon zich per saldo kon handhaven op omstreeks 194.50, mede dank zij het bericht, dat Duyvis door genoemd concern zal worden overgenomen. De actie-radius van het Zout-Orga- non-concern breidt zich al verder uit. Opmerkelijk was de koersval van Bergoss Tapijtfabriek na de aankon diging, dat het dividend van 18 tot 20 pet zal worden verhoogd. De koers viel gisteren van 680 op 650 pet. Blijkbaar hadden sommigen een gro tere uitkering (eventueel in agio-aan- delen) verwacht. Het resultaat van de onderneming in het afgelopen boek jaar was overigens prachtig met een winststijging van 70 procent. Meelfabrieken (Meneba) is met het jaarverslag verschenen en een divi dendverlaging van 17 op 10 procent. Deze verlaging was reeds eerder aan gekondigd en vormde als zodanig geen verrassing. De activa van de onderneming worden nu op vervan gingsbasis gewaardeerd. De netto winst bedroeg 3.5 miljoen tegen ƒ3.2 milj. v.j., terwijl het bestuur een verbetering van de rentabiliteit ver wacht te bereiken. Onder deze omstandigheden was er voor de beurs geen aanleiding om de beurskoers lager te stellen voor de cert, van aandelen (200 pet.). Nog een fusie is deze week te mel den, nl van de Kondor Aanneming» Mij en het Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid, beide aandelen, welke officieel ter beurze genoteerd worden. Gisteren werd geen notering in de betrokken aandelen gemaakt. Wie de ster van het Grand Gala du Disque Populaire, Mireille Mat- thie, igsteravond wilde zien op het scherm, moest geduld hebben tot kwart voor een, want het program ma liep zoals gebruikelijk ruim schoots uit de hand. Men nam er de tijd voor: Seth Gaaikema had lange conference teksten geschreven voor Guus Oster en aardige samenspraken voor hem, zijn assistentes Willeke Alberti en dochter Annemarie en de Nederland se artiesten die hun Edisons in ont vangst kwamen nemen. Ook had hij voor een aantal extra liedjes ge zorgd en dat alles deed het program ma steeds meer uitdijen. Maar kijkers die de lichte muze een goed hart toedragen, konden zich heerlijk amuseren bij de grootst mo gelijke afwisseling. Gelukkig maakte regisseur Jef Groot niet al te veel camera-vuurwerk, want dat zou bij zo'n lange zit vermoeiend voor het oog zijn geweest. Wel slaagde hij er bekwaam in, het statistische aan de show-op een-podium te ontnemen door gevarieerde plaatsing van de artiesten en ruime cornerawisseling. De nilzending mocht te lang zijn, zij was het aankijken en het beluis teren meer dan waurd, al zullen niet alle nummers elk kijker3hart hebben verrukt. Mireille's charmant optreden vormde een stralend sluit stuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9