Wie van de twee isdevolleerdste spaarster? Dem. Appèl ziet het somber in Interpretatie verward met Gods Woord Vervoersbonden zien in staking redmiddel Ds. Lievaart onttrekt zich Nummer 0017 druk gebeld SCHIP VAST OP STREKDAM T-kruising op Schiphol wordt verbeterd ZATERDAG 8 MAART 196? Discriminatie (2) Ik heb mij verbaasd over de opmer- kigen van dhr. R. Widarta, die u d:criminatie verwijt omdat in uw bid in een verslag over gepleegde rofovervallen was gesproken van In- doesisch en Indisch type. fc vind dit verwijt wel verregaand en niet terzake. Wordt een misdrijf geleegd' door iemand, die een zwarte huiskleur heeft, dan staat dit er ook wl bij. En is het opgevallen dat de oervaller bijv. met een Limburgs of Gonings accent sprak, dan wordt dit bi wijze van kenmerk evengoed ver- mld, zonder dat Limburgers of Gro- nigers in het algemeen zich daar iets vn zullen aantrekken. Degenen, die zo gauw van discrimi- ntie spreken, moeten oppassen dat zij jch langs deze weg niet zélf discrimi- nren. Zij bewijzen hiermee alleen raar, extra lange (kingsize) tenen te febben. laardingen F- Hartman Sportnieuws (30) Ik krijg de indruk dat de tegenstan- lers van nieuws over op zondag ge pleegde sport zich daarover nogal op winden, en wel op grond van het on feilbaar woord van God, zoals ie mand schreef. Een rustgevende gedachte komt roor in Colossenzen 2 vs 16, luidende: Laat dan niemand u blijven oordelen izake eten en drinken of op het stuk ■un een feestdag, nieuwe maan of s a - tat, dingen die slechts een schaduw zjn van hetgeen komen moest, terwijl d« werkelijkheid van Christus is". Verder bijv. vers 20: „Waartoe laat gij u, alsof gij in de wereld leefdet, gcoden opleggen: raak niet, smaak nit, roer niet aan; dat alles zijn din go, die door het gebruik teloor gaan. zals het gaat met voorschriften en leingen van mensen. Dit toch is, al sftat het in een roep van wijsheid met zjn eigendunkelijke godsdienst, zijn rederigheid en zijn kastijding van het Ichaam zonder enige waarde n dient slechts tot bevrediging van .et vlees" (niet de sport, wel te •erstaan). Dat alles heeft te maken met het 'erbond der „schaduwen", het oude rerbond met Israël, dat verouderd en 'erjaard is (Hebreën 8 vs 13). Erger ind ik het, dat in uw blad stripver- lalen van dubieus gehalte (Caroline "es) en recensies van dubieuze films rorden opgenomen. Dan maar liever lisse sportfoto's, al zijn ze op zondag gmaakt. Rtterdam L. A. Degenhardt De vakantie in Lech am Arlberg is meteen een familiereünie. Ook prinses Irene en prins Hugo Carlos kwamen in hotel Post aan. OOSTERWOUDE Ds. G. Lie- uart heeft zich opnieuw ontrokken an de Gereformeerde Kerken (vrij- emaakt). Hij deed dat in 1965 (hu was toen ►redikant in Onnen) voor de eer de maal. Hij ging over naar de Ge reformeerde Kerken en werd pre dikant te Loosdrecht. In 1967 keer de hij echter weer terug naar de Ge reformeerde Kerken (vrijgemaakt). Hij werd beroepbaar gesteld en ont ving een beroep naar Delfzijl, waar voor hij evenwel bedankte. mn ET v. De vakantie kan beginnen. Hotel Post in Lech is bereikt. Prins Maurits en prins Alexander mogen de omgeving verkennen. Maar voorlopig hebben ze meer belangstelling voor elkaar. DEN HAAG Het PTT-klan- tenservicenummer 0017 blijkt een goede greep te zijn. Na nog maar een maand functioneren moeten Rotter dam en Amsterdam gemiddeld per dag al 350 gesprekken verwerken (deze posten bedienen voorlopig het gehele land). Het aantal klachten valt mee: het maakt nog geen tien procent uit van het totaal. Voor het overige zijn het allemaal verzoeken om inlichtingen. In het begin moesten veel vragen over de nieuwe posttarieven ver werkt worden; de vragen gaan ook over andere PTT-onderdelen dan de post, de giro en de spaarbank. Zo zijn er nogal wat verzoeken om inlichtin gen over de nieuwe omroepbijdragen, terwijl ook filatelisten van 0017 ge bruik maken. Natuurlijk verwachten liefhebbers van 0017 09k te veel. Zo zijn er (niet te beantwoorden) vragen over ver- trektrijden van bussen en treinen, BTW-problemen, over Ajax - Benfi- ca. AMERSFOORT Drie ver- voersbonden dreigen met sta- king als twaalf streekvervoers- j ondernemingen een ultimatum I naast zich neerleggen. De on- I dernemingen in Limburg, Over- I ijssel, Zeeuws-Vlaanderen en j Groningen-Friesland weigerden j ook gistermiddag de nieuwe cao autobusdienstondernemin- gen te ondertekenen. De twaalf bedrijven zeggen wel be reid te zijn de overeengekomen J loonsverhoging van 6.8 procent en de verbeterde secundaire arbcidsvoor- I waarden te honoreren, maar voelen j niets voor de extra verhoging van 33 per maand. Dit bedrag dient om I de achterstand tussen chauffeurs in de regio en chauffeurs in de stad in te halen. Bij de betrokken streekvervoerson- dernemingen werken naar schatting negenhonderd mensen. Zeventig pro cent is bij één der bonden aangeslo ten. Kort geleden bereikten de drie vervoersbonden en de KNVTO een accoord over een nieuwe cao nadat een beroep was gedaan op een be middelingscommissie. laatste gesprek De KNVTO kon niet namens alle leden onderhandelen, omdat dat bij de aanvang van het onderhande- lingsgesprek was bepaald. Van de aangesloten leden bleven er ten slot te twaalf over die weigerden de cao te ondertekenen. Met deze groep van twaalf en een vertegenwoordiger van de KNVTO voerden vertegenwoordi gers van de vervoersbonden gister middag in Amersfoort een laatste gesprek. Zonder vruchtbaar resultaat echter. Prinses Beatrix en prinses Margriet zijn met de trein in Lech am Arlberg in Oostenrijk aangekomen. Op het perron pronken ze meteen met hun flinke zonen. Waarom ook niet? De twee neefjes (Willem Alexander rechts en Maurits links) mogen er zijn. Wat zeg je nu van hem?, moeten de prin sessen haast gezegd hebben. Mei aanweig (9) Het is nu 24 jaar geleden dat ds. J. d. Schaft als predikant van Zwijn- crecht „Grote Lindt" het nodig vond ■penlijk actie tegen de Geref. Kerken e voeren. Hij werd toen geschorst, vaarna de vrijmaking in de classis Dordrecht een feit werd. Jarenlang was ds. v. d. Schaft predi cant der vrijgemaakt Geref. Kerken, naar toen bleek dat ook daar niet dies naar zijn zin was, is hij weer gewoon" gereformeerd geworden. Nu voert ds. v. d. Schaft wéér open- Ij k actie. Sommige predikanten heb- fen het idee dat ze als God zelf kun- nn oordelen over een ander. Christus heft gezegd: „Ik ben niet gekomen cn vrede te brengen, maar het waard" en die mensen denken dan in tods lijn te redeneren. Maar Christus heeft ook gezegd: £alig de vredestichters, zij zullen rods kinderen genaamd worden". La- »n we als christenen altijd proberen Ikaar te begrijpen en als dat niet an, toch te verdragen, iordrecht J Blokland Het meest comfortabel reisde de kleine prins Johan Friso. In zijn reiswieg. Wat wil je nog meer. Vooral als je nog over het randje kunt gluren om te kijken of de sneeuw er goed bij ligt in Lech. Waarde Een antwoord van het forum op deze vragen: Wij moeten niet zoeken naar een gewrongen synthese tussen bijbel en wetenschap. Daardoor ver liest de bijbel zijn waarde; wordt hij als het ware gecorrumpeerd door on ze menselijke interpretatie. Daardoor verliest ook de wetenschap haar waarde als menselijke mogelijkheid om alle dingen te onderzoeken. Vaak hebben wij onze menselijke interpretatie van de bijbel verward met Gods Woord zelf. En deze menselijke interpretatie hebben we dan dwingend opgelegd aan anderen. Maar men kan in de bijbel niet lezen hoe alles in ontstaan. Het si helemaal niet nodig om ons aan die oude voorstellingen vast te houden. Ook de theologie is een wetenschap en juist om de bijbel tot zijn recht te laten komen. Om de bijbel een woord voor de wereld te laten zijn ls het nodig dat de theologie zich aanpast en ont wikkelt Inquisitie Het tijdperk van de inquisitie ligt nog niet zover achter ons. Predikan ten die iets „anders" zeiden werden bedreigd met broodroof. Laten wij nu niet in diezelfde fout vervallen door onze interpretatie te houden voor Gods Woord zelf. Het zou een overschatting zijn van de wetenschap als de predikanten zich bij hun bijbelexegese zouden moeten laten leiden door de jongste ontwikkelingen op het gebied van de fysica. De wetenschap beschrijft slechts een klein stukje van ide wer kelijkheid. Zij stelt theorieën op en toetst deze vervolgens door middel van experimenten. Niet opgesloten Maar de werkelijkheid zit niet op gesloten in wetenschappelijke formu les. De wetenschap geeft geen defini tieve oplossing voor de vraag: hoe is nu precies, wat is het nu werkelijk? Daarom hoeven christenen niet bang te zijn voor de wetenschap. Daarom hoeven zij niet de bijbel op ge kunstelde wijze aan te passen aan de wetenschap. De wetenschap bereikt geen conclusies over een aantal hoofdwaarheden. Je kunt pas werkelijk weten wat iets is als je de wereld ook kunt van de wetenschap als we onze ge loofszekerheden daarvan afhankelijk maken. En zekerheden van de we tenschap zijn van een andere orde dan de zekerheden van het geloof. LONDEN De meerderheid van het Britse volk wil weer invoering van de doodstraf. Een enqête wees uit dat men de galg daarvoor het beste middel vond. Electrische stoel en dood door injectie waren alterna tieven. De opiniepeiling staat lijn recht tegenover het standpunt van de Labourregering. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De besluiten van en de gang van zaken op het j congres van de Partij van de Ar beid zijn voor Democratisch Ap pèl aanleiding zich te bezinnen op zijn positie in de partij. Van avond komt Democratisch Appèl bijeen. HELSINKI Een buiten zinnen geraakte man heeft vrijdag in Mid den-Finland vier politieagenten doodgeschoten. De slachtoffers had den zich naar het huis van de man begeven na een melding over zijn vreemde gedragingen. HOEDEKENSKERKE Vrijdag morgen vroeg is tijdens een dichte mist het binnenvaartuig Rehoboth uit Hoogeveen op een strekdam bij Hoe- dekenskerke vastgelopen. Het schip, dat met het achterste deel op de strekdam kwam te liggen, werd aan de onderzijde ernstig beschadigd. De Rehoboth die ongeladen was, is omstreeks half vijf bij hoog water door het sleep- en bergingsbedrijf Muller uit Terncuzen geborgen. Op een werf in Hansweert zal het bin nenvaartuig worden hersteld. Voor Goedhart c.s. is het duidelijk dat het partijbestuur te weinig te genwicht heeft geboden tegen de geslaagde coup naar de macht in de PvdA. Kritiek is er ook op de hou ding van het grootste deel van de afgevaardigden, de zogenaamde mid dengroep. die naar de visie van De mocratisch Appèl te apathisch is ge weest Democratisch Appèl vindt het on juist dat de motie over de afwijzing van de KVP is aangenomen. Met Vondeling in eerste instantie, menen zij, dat dit de partij zal isoleren, dat er een radicaliserende tendens het gevolg van zou kunnen zijn en dat dit de partij zou schaden. NAVO Men is bang dat het congres ook een motie zal aanvaarden waarin aangedrongen wordt op uittreden uit de NAVO. Dat zou dan het moment zijn waarop Democratisch Appèl zon der aarzelen uit de Partij van de Arbeid zal stappen. De mogelijkheden als deze motie verworpen wordt, variëren van: uit de partij stappen, een eigen congres uitschrijven voor sympathisanten van de ideeën van Democratisch Appèl, vervallen tot inactiviteit of vechten tot het bittere einde. Een aanhanger van Democratisch Appèl zei ons, dat het aantal van zijn medestanders dat voor de laatste mo gelijkheid kiest, steeds kleiner wordt en dat men en meer gaat voelen voor een massale uittocht uit de PvdA. SCHIPHOL De langzamerhand berucht geworden T-kruising van d« banen 09-27 en 01 Rechts -19 Links, waar in de laatste vier maanden vier maal een vliegersvrgisslng is be gaan, zal worden verbeterd. Baan 19 L (nu nog 3210 meter lang), die naar het zuiden loopt en nu nog met de west-oost lopende baan 09-27 (bulder- baan) een T-kruising vormt, waarbij 09-27 het „dak" van de T is en 19 L de „poot", zal in noordelijke richting met 190 meter worden verlengd. Daardoor komt de kop van 19L 190 meter ten noorden van 09-27 te lig gen. Tevens zal naar de nieuwe kop een aansluitende taxibaan worden aangelegd. Wanneer deze werkzaamheden zijn voltooid, zal de taxiroute voor de vliegtuigen van het verkeersplatform naar het begin van de startbaan 19L niet meer over ongeveer 150 meter in de lengterichting van baan 09-27 lei den, maar deze baan in de breedte kruisen en vervolgens naar de nieu we kop van 09L voeren. Ook de ver lichting van de baan zal worden ge moderniseerd. Door deze verbeteringen, die eind oktober gereed zullen zijn, zullen ver gissingen in het vervolg als uitgeslo ten worden beschouwd, aldus de luch thavendirectie. KOPENHAGEN Een Oostduitse militair heeft gisteren politiek asiel gevraagd in Denemarken. Hij vloog met een klein militair vliegtuig naar het eiland Bornholm. De man, een kapitein, is later overgebracht naar Kopenhagen. Ultimatum aan 12 ondernemingen Weet je dat je bij de AMRO Bank reuze voordelig kunt sparen? Hoe bedoel je? Nou, je kan kiezen uit meerdere spaarrekeningen. Wil je elke dag geld kunnen opnemen, dan krijg je vier procent. Laat je het langer staan, dan kun je zelfs tot zes en een kwart procent krijgen. Zés en een Icwartprocent?I Maar ik ben maar een klein spaardertje. Dat maakt de AMRO Bank niets uit. Weet je wat ook fijn is, je hebt meteen een bank. Een bank? Ja, ik heb er laatst geld geleend voor die wasmachine. En Arnold heeft er een rekening. Gewoon handig. Discussie-avond VU (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Lange tijd hebben j de mensen die zaten met pro- j blemen over geloof en weten- schap hiervoor bij zichzelf een oplossing moeten vinden. Bij de kerk konden zij niet terecht met hun problemen. De keus was voor hen vaak: of ik hou het bij de bijbel of ik hou het bij de we tenschap. Velen zijn op deze ma nier van het Evangelie ver vreemd geraakt. Wij moeten er kennen dat er in het verleden wel eens fouten zijn gemaakt. Deze opmerkingen werden gister avond gemaakt in een volle Stadsge hoorzaal door de forumleden op de discussieavond over bijbel en natuur wetenschap. In het kader van de ac tie kernvraagstukken werd deze - avond georganiseerd door de Vrije Universiteit. De leden van het forum waren dr. Van Nes, curator van de VU, prof. Blok, biofysicus, prof. Van der Fliert, geoloog en dr. Joosse, bioloog. Dat er ook in deze tijd voor velen problemen zijn op dit gebied bleek uit de talloze mondelinge en schrifte lijke vragen die aan het forum wer den voorgelegd. Vragen over schep ping en evolutieleer, over de be trouwbaarheid van de Schrift en de wetenschap, over de zondeval en de dood als straf daarop. En de vraag: Waar blijven wij als de Vrije Uni versiteit toelaat dat docenten naar hun eigen oordeel doceren?

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5