Dirigent Hilkhuizen betrok publiek bij muziekgebeuren 'Op dingen uit grootmoederstijd is men gek' Koude weer drukt veemarkt-handel Sieto Hoving weet niet van ophouden Referendaris Pulle in het zilver Concordia gaf amusant concert AR-CH-KVF vergadering C. J. Jansen veertig jaar in verzekering A.R.P. bijeen in Alphen a. d. Rijn Auto greep jongen GROFVUIL OPHAALDIENST. 'ABCDEFGHIJKL MN OPQRSTUV f XYZ ie moet verschillende dingen weigeren voor de veiling, om dat ze niets waard zijn. Oude tafels en stoelen, die verder ook niets uit grootmoeders tijd hebben, brengen niets meer op. Gelukkig heeft Leiden een kraakwagen, die al dat overtollige goed meeneemt. 'fceeA de^euav ■MfUWE fcEIOSE COURANT 3 ZATERDAG 8 MAART TO? LEIDEN Binnenkort houden dc Lcidse kiesverenigingen van de ARP. de CHU en de KVP een ge meenschappelijke vergadering. Vol gende week hopen wij hierover na der te berichten. LEIDEN Het concert, dat de chr. harmonievereniging in het Antoniusclubhuis gaf drieg een feestelijk cachet. De zaal mag dan akoestisch voor zo'n uitvoering niet bijzonder geschikt zijn (te breed, te laag plafond), de beperk- te omvang en diepte bevorderden toch de intimiteit. Dit kwam dirigent Albert Hilkhui zen, een gemoedelijk man, die graag contact met het publiek heeft, zeer gelegen. Aanvankelijk was het ach terin nogal rumoerig, maar zijn conférences pakten en noopten op den duur tot belangstelling voor het muzikaal gebeuren. Deze beïnvloeding bleek ook in omgekeerde richting, dus op het or1- kest, gunstig te werken. Kennelijk is de verstandhouding tussen dirigent en korps goed. Ik kan niet zeggen, dat het sa menspel altijd vlekkeloos was, de verschillen in kwaliteit tussen de muzikanten onderling konden niet steeds verborgen blijven. Sommige spelers moesten zich meer moeite geven dan anderen om soepel en aangepast mee te komen. Maar de stemming, de toewijding, en het en thousiasme, waren doorlopend op peil, vaak zelfs op hoog peil. Er spelen dn Concordia enkele LEIDEN De heer C. J. Jansen is veertig jaar in dienst van de Verze keringen LTB. Gistermiddag werd dat met een drankje en enkele toespraken gevierd. Directeur W. H. M. van Ommen constateerde in een huldi gingstoespraak dat de heer Jansen met name belangstelling heeft voor de „hagelverzekering". In de begin jaren bezocht hij de agrariërs op de fiets. Dat duurde zo tot 1939. Even kon hij genieten van de weelde van een auto, maar de oorlogsjaren maakten aan „die droom" spoedig een einde. De heer Jansen, die voornamelijk opereerde in het Westland, voelde zich al snel aangetrokken tot de bui tendienst. De top van zijn carrière lag in 1956 toen hij hoofdinspecteur werd van de vrijwillige verzekering. Voorzitter N. H. van Leeuwen noemde de heer Jansen een persoon lijkheid, die niet te opdringerig was cn die zich niet alleen inzette voor de LTB, maar ook werkte in het belang van de verzekerden. Hij overhandigde de heer Jansen een bedrag onder couvert. vaardige muzikanten mee, een van hen, die wel heel trefzeker en vlot speelt, kreeg een geestdriftig applaus voor zijn knap geblazen solo in „The acrobat" van Greenwood (air. Maas). Het voor de afdeling D van de Nederlandse Federatie op con coursen verplicht gestelde werk: „Playtime" van Pi Scheffer, een nieuw en fris klinkende muziek met pittig ritme en veel metaalbla- zerswerk in soli en samenspel, kreeg een heel verdienstelijke uitvoering. Hierin toonden de muzikanten een attent en gespannen musiceren, dat tot een succesvol resultaat leidde. De heer Hilkhuizen gaf zich alle moeite de Halifax-ouverture van LEIDEN Het voorjaar laat op zich wachten, niet alleen de „bur gers", maar ook veehandelaren en allen, die in de agrarische sector be zig zijn, zien er met verlangen naar uit. De grgte concurrent van de han del is het weer. De koude van de laatste weken remt alle activiteiten. Nu dient te worden opgemerkt, dat dit niet de enige reden is waar door de markthandel wordt be paald. Het schijnt waar te zijn, dat er enerzijds weinig slachtrunderen zijn en anderzijds, dat de omzetten in de slagerijen van rundvlees zeer beperkt zijn, zodat vraag een aan bod elkaar toch benaderen. Wolvee wordt er in februari-maart nooit veel aangevoerd, om de een voudige reden, dat de slachtdieren op zijn en het jonge-nieuwe spul nog niet voldoende op de markt komt. Varkens zijn de laatste tijd veel gevraagd. De aanvoeren blijven be perkt. Gebruiksslaehtvee: Op deze afde ling namen de aanvoeren wel iets toe; ook gisteren was er meer dan de vorige week. maar het blijft te rustig. Toch blijven de melkkoeien duur, dank zij de melkprijs en de magere (vare) koeien. De vette kalveren, ook overal wei nig in aantal, worden heel duur ver kocht. Ondanks alle EEG-bepalingen neemt Italië weinig af. Als straks de Concierge Hillebrand gisteren overleden LEIDEN Na een langdurige ziekte overleed gistermiddag in het Diaconessenhuis de heer E. J. Hille brand, concierge van het Chr. Ly ceum aan de Schubertlaan. Hij was juist deze week 65 jaar geworden. De heer Hillebrand, die in 1962 zijn taak als concierge begon bij het Chr. Lyceum aan de Kagerstraat om in 1965 naar de Schubertlaan te wor den overgeplaatst, was een bekende figuur in de zaterdagmiddag voetbalwereld. Vele jaren was hij actief als scheidsrechter. Ook was de heer Hillebrand ouderling van de Geref. Kerk. grote toevloed komt wat zal er dan gebeuren? Het is altijd in de handel zo geweest, dat het verrrassingsele- ment groot was. maar de laatste tijd werd dit aspect wel wat veront rustend. Fernand Ruelle bij het publiek voor te bereiden. Het gevolg was. dat iedereen luisterde en .getuige het applaus, de ze wat eentonige, hardnekkig stam pende, gesyncopeerde, in verhouding tot de waarde, wat te langdurige muziek ook waardeerde. Ik moet eerlijk erkennen, me deze keer niet te hebben verveeld, wat bij vorige gelegenheden doorgaans wel het ge val was. Ruelle heeft echt geen won deren verricht met deze ouverture. Het publiek kon zich verder gezel lig uitleven in het uit volle borst meezingen van drie populaire Mars-refreintjes (o.a. „O, wat ben je mooi") en „olé" geroep in de tore- adoren-paso doble „El gato montes" (de wilde kat, bijnaam van een be roemde Spaanse stierenvechter). In Swinging Horses (A. van Velu- wen), de slotmars, deed de ver dienstelijke drumband (elf man en een meisje) achter het voetlicht mee. Samen met de majorettes brachten ze met succes nog een serie stukken. Joh. van Wolfswinkel ALPHEN De Anti-Revoluti onaire kiesvereniging houdt maan dagavond om 8 uur in de gemeente zaal van de Goede Herderkerk hun jaarvergadering. Er moet worden voorzien in twee bestuursvacatures, nl. voor de heer H. Boer en de heer Jac. Bijl. Kandidaat zijn gesteld de heren R. A. P. van den Bree en R. Visser. De.heer Bijl, die secretaris is (ook van ae gemeentelijke kiesvere niging die mede Aarlanderveen en Zwammerdam omvat) treedt af, om dat hij lid van de gemeenteraad is geworden. Na de pauze zal men in discussie groepen van gedachten wisselen over de vraag: „Samenvoeging en'of samenwerking tussen de verschil lende christelijke partijen". Binnen het bestuur is deze vraag nog geen discussiepunt geweest, maar alvo rens besluiten in een bepaalde rich ting worden genomen, wil men door deze vergadering een opiniepeiling houden. Een aantal stellingen zal voor de gespreksgroepen als leidraad dienen, waarna men de hoofdpunten nog aan een forum wil voorleggen. LEIDEN Wanneer er eens geen Kerk was waar Sieto Hoving zich tegen af kon zetten, waar zou hij dan een groot gedeelte van zijn stof vandaan moeten halen? Nau welijks is hij op het toneel of hij ligt al met de kerk overhoop. We zouden willen vragen: Komt daar nu nooit een eind aan? Het gaat zo zuur klinken, en onder het mom van een stoere non-confor mist gaat men zo achterlopen. Als vele dingen dan zijn achterhaald en ook bij de AR de zaken anders lig gen dan vroeger, dan gaat hij op dat feit schimpscheuten geven want het mag niet deugen. De voorstelling gisteravond van Cabaret Tingel-Tangel voor K. en O. heelt ons daardoor slechts zeer ma tig kunnen boeien. De teksten zijn te uitgesponnen. Het is niet kort flitsend en scherp, maar er is soms een eindeloos ge praat met een statisch toneelbeeld. Er wordt niet naar een geestigheid toegewerkt. Dat is jammer want er zijn soms leuke ideeën, die vaak door te brede uitwerking weer net hun doel mis sen. Sieto Hoving lacht niet met een goedmoedige lach van begrijpen en bevrijding. Het is niet mild. Het is ook niet hard of schokkend zoals modern cabaret kan zijn. Na de pauze bracht men een mini- musical „Moes en Poes", heel erg vrij naar Seneca's Oidipus. Het was wel dwaas en grappig, maar ook hier werd het indringende gemist. De moderne draken werden wel aangeduid, (b.v. de luchtvervuiling) maar het bleven te lieve beestjes. De goed gevulde Schouwburg be loonde de uitvoerenden met een langdurig applaus. A. C. Bouwman ALPHEN Bij het oversteken van het kruispunt Van Boetze- laerstraat-Oranje Nassausingel If gistermiddag het 8-jarig zoontje van de familie Van Donk uit de Bloem hofstraat door een auto gegrepen. Dit kruispunt is weinig minder ge vaarlijk dan de enkele honderden meters verder gelegen overgang bij de Kennedylaan. In dit geval liep het nog goed af. De jongen werd een eind weggeslingerd en kwam in de berm van de O.N. Singel terecht. Hij kreeg slechts lichte verwondingen. ALPHEN Maandagavond om 8 uur wordt in de trouwzaal van het raadhuis een vergadering gehouden van de Historische Vereniging voor Alphen en Omstreken. Als spreker zal opitreden drs. A. V. M. Hubrecht, directeur van het rijksmuseum te Nijmegen, aansluitende op de lezing, die prof. Glasbergen uit Amsterdam onlangs hield over de opgravingen te Zwammerdam. spreekt de heer Hu brecht over: Nederland in de Ro meinse tijd. KATWIJK Gistermiddag was er in de trouwzaal van het gemeente huis een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het feit, dat refe rendaris J. Pulle zijn 25-jarig jubi leum vierde. Hij was woensdag 5 maart 2^ jaar in overheidsdienst. Secretaris J. C. Tieleman sprak de jubilaris toe namens het gemeente bestuur. Hij schetste dan in grove trekken de ambtelijke loopbaan van de heer Pulle. Op 5 maart 1944 be gon hij in Papendrecht als tijdelijk ambtenaar. De jubilaris werd op 1 januari 1949 commies op de secreta rie van Gorkum. Op 15 februari 1953 kwam hij in dienst van de gemeente Katwijk. Hij doorliep hier verschei dene rangen en werd op 1 januari 1967 referendaris. De heer J. Rampen, chef van de afdeling financiën, sprak namens het personeel van deze afdeling. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer V. Stokhuijsen voerde ook nog het woord. Tot slot dankte de heer Pulle, me de namens zijn echtgenote en huisgenoten. Vrouwengebedsdag in KATWIJK KATWIJK Ook in Katwijk werd gisteren aandacht geschonken aan de Vrouwen-wereldgebedsdag. Dit gebeurde in de Vredeskerk. De inleidster van deze avond sprak haar bezorgdheid uit over het feit, dat de gebedsdag de jongeren van 1969 niet meer aanspreekt. In plaats van God wordt het geweld aanbeden. Tóch geloofde zij in de kracht van het gebed, vooral van het gezamenlijk gebed. Dat het bij dit bidden niet mag blijven hebben de jongeren wèl duidelijk begrepen. Buurt 23, maandag: Oude Herengracht. Ververstr., Zljlstr., Oost Havenstr., Dwars Havenstr., West Havenstr., Verversplein, Haven, Havenkade, Ka vermark, Kljf- gracht. Minnebroersgracht. Zuidsingel, Herengracht (belde zijden). Korte en Lange Langestr., Nieuw Waardstr., Oosterkerkstr.. Waardkerkpleln. Waardk- kerksteeg. Waardgracht, Oranjegracht, Kaarsemakersstr., Looyerstr., Weverstr., Vestestr., Groenestegen, Uiterstegracht, Kerksteeg. Buurt 27 maandag: Breestr., Langebrug. Ketelboetersteeg, Schoolsteeg. Wolsteeg, Gangetje, Botermarkt. Vismarkt, Stad huisplein, Koornbrugsteeg. Dwarskoorn- brugseeg. Maarsmansteeg, Mandema- kersteeg, Vrouwensteeg (geheel), Boom- markt. Aalmarkt. Nieuwe Rijn (geheel) Den Burcht. Burchtsteeg, Nieuwstr.. Har- testeeg. Beschuitsteeg, Moriaansteeg. Hooglandekerkgraaht. Koppenhinksteeg, Hooglandsekerkkoorsteeg. Middelweg. Oude Rijn (belde zijden). Hoogstr.. Kaasmarkt. Hooigracht, St. Pancrassteeg. van Drlessenslr., Middelstegracht. Buurt 24. dinsdag: Zoeterwoudseslngel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijn dijk), Van der Brandelerkadc. Du- rieuxstr.. Tiboel Slegenbeekstr.. Roodcn- burgerstr.. De Mey van Streefkerkstr.. Cobe sttr.. De Ridderstr.. Thorbeckestr., Wasstr.. Dc Laat de Kanterstr.. Cro- nesteinkade., P. J. Blokstr.. Fruinlaan. De Gljselaarslr.. Kernstr.. Verdamstr.. Catha- rinastr. Buurt 28, dinsdag: Korevaarstr.. Plantsoen. 4e Binnenvestgracht. Rljnstr., Kraalerstr., Havenstr. 2e en 3e. Ie. 2e en 3e Gortestr., Geregracht, Levendaal, Oranjeboomstr.. Cathrijnenstr., Barba- rasteeg, St. Jorlssteeg. Koenesteeg. Nieu we Brugsteeg. Wielmakersteeg. Hoge- woerd, Watersteeg. Plantage. Utrechtse Veer. Veerstr. Buurt 29, donderdag: Zijlsingel, Rijnka de, Oostcrdwarsstr.. Munnikenstr., Van Galenstr., Waardstr., Ilermanstr., Trompstr., de Ruyterstr., Evertsenstr., Heemskerkstr., Oosterstr., Van Speykstr., Kortenaerstr., Tasmanstr., Overrljn. - Buurt 30, vrijdag: Ralgewater, Noor- deinde en pleni, Rembrandtstr., Oude Varkenmarkt. Sllksteeg, Groenhazen- gracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel Groenhovenstr., Witte Rozenstr., Justus Carelhuis. Jan van Goyenkade, Gerrlt Doustr., Vreewijkstr., Hugo de Grootstr.. Bilderdljkstr. Buurt 31, vrijdag: Kort Rapenburg. Ka- beljauwsteeg. Rapenburg. Doelensteeg. Doelengracht. Nonnensteeg. Kolfma- kersteeg. Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht. Kaiscrstraat, Bakkersteeg. Molensteeg, Boisotkade, Kampersteeg. Conclëntlestraat. Vliet. Douzastr., St. Ja cobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Hout kade. Hoefstr.. Raamsteeg. Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg. Herensteeg, Sa- lomonsteeg. Kloksteeg. Scheepmakerstceg. Houtstraat. Gerecht, Lokhorststraat. Zon- neveldstr.. Pieterskerkkoorsteeg, Dief steeg, Berkendaelstr., Pieterskerk- gracht. Pieterskerkstr., Pieterskerkhof. Papengracht. A LS veilingmeester heb je inte- VI ressant werk. Vooral het veilinghouden is niet zo te leren. Dat zvt bij ons in de families. Mijn vader was het. Mijn grootvader en mijn overgrootvader. Wel van de kant van mijn moeder, maar het heeft altijd in de familie ge zeten. Het is geen regeldat dit beroep van vader op zoon gaat. maar het gebeurt wel vaak. Meestal is het ook verbonden aan makelaar en taxateur. Zo ook bij mij. Ik heb naast het veilen veel werk van taxaties. Als je veilingmeester bent, krijg je een goede kijk op de waarde van alles. Je weet bijvoorbeeld, wat meubi lair waard is, omdat je het zelf verkoopt. FOORAL met meubilair is dit vak heel moeilijk te leren. Al die meubelstijlen. Verder porce- lein, schilderijen. Dat groeit eigen lijk, omdat je het van vader op zoon overneemt. Tegenwoordig is er ook een opleiding voor in Am sterdam. Aan mijn kennis over allerlei dingen kom ik door veel boeken te lezen. Ik heb een grote collectie wetenschappelijke boeken. Vooral op het gebied van veilingen. Als jongen van 11 jaar ging ik al mee met mijn grootvader. Verder heb ik veel van mijn vader, die vei lingmeester in Arnhem was, ge leerd. Wat mij boeide is het vak op zichzelf. Het mooie, wat je vaak ziet op een veiling. De een heeft belangstelling voor blauw porce- leinen of voor meubilair. Ik heb zelf bijzondere belangstelling voor schilderijen uit de romantische school en nog ouder. ER wordt in het Venduhuis ook antiek geveild, maar het wis selt nogal eens. Vroeger gebeurde dat veel meer. Als er dan een ouderpaar kwam te overlijden, zeiden de kinderen, we hebben onze eigen meubels. Laten we het maar veilen. Maar tegenwoordig ziet men er veel meer de waarde van. Als er nu maar enkele stukjes antiek in een inboedel zitten, houden de kinderen dat zelf. Men ziet er het mooie van. Dat komt ook door televisie en kranten. Neem nu dat programma, waar in Godfried Bomans in een grote stoel bij de openhaard zit. Dan zeggen de mensen: die stoel wil ik hebben. Toen was er een hele vraag naar die grootmoederstoe- len. En ook met Kennedy, die een schommelstoel had voor zijn rug. Toen moest en zou iedereen een schommelstoel. Die media werken dat veel meer in de hand. IK geloof niet, dat er op de vei- ling te veel wordt betaald. Alles wordt gewoon rechtuit ver kocht. Iemand biedt bijvoorbeeld 20 gulden en dan 22, 24 en zo verder. Ik doe alleen de inzet. Die bereken ik naar 60 tot 70 procent van de waarde, die het te veilen stuk zal opbrengen. Lager kan hpt niet, want dan duurt het einde loos. Als ik zelf een schilderij moet veilen, dat ik graag wil hebben, zou het mogelijk zijn, dat ik iemand uit mijn naam laat bieden. Maar dat doe ik niet op mijn eigen veiling. Ik verzamel geen' antiek, maar ik heb natuurlijk van mijn vader wel een aardige inboedel gekre gen, waaronder veel antiek. Je kunt natuurlijk niet altijd alles weigeren, omdat je vaak een hele inboedel overneemt. Je kan niet zeggen, ik haal dit eruit en dat laat ik staan. Daarom blijven er op een veiling ook wel eens dingen staan, die onverkoopbaar zijn. Oude spiralen bijvoorbeeld, die gaan helemaal niet meer. Hout. dat overblijft, kun je nog wel in de kachel opst.oken. HET werk op zich is erg ver moeiend. Je moet verschrik kelijk goed opletten. Je begint 's morgens om 10 uur en met een pauze ertussen duurt dat tot 4 uur. Ik moet de hele zaal kunnen over zien. Sommige mensen steken hun vinger net op achter de rug van een ander en dat moet je ook doorhebben. Alle mensen moet je in de gaten houden. Het gebeurt natuurlijk weieens. dat twee mensen denken, dat zij de eigenaar zijn geworden van een bepaald stuk. Het beste kun je dan maar opnieuw inzetten. OP een veiling komen groten deels kooplieden. Ieder heeft zo zijn eigen liefhebberij. Er zit hier vooraan altijd een mevrouw, die het voorzien heeft op tweede hands kleding, maar dat gaat er helemaal uit. Verder mensen, die speciaal voor meubelen komen. En dan natuurlijk de antiek kopers. Die heb je ook in Leiden. Is er een beetje belangrijke vei ling, zoals nu over drie weken, dan komen ook geïnteresseerden uit het hele land. Mensen, die er voor in aanmerking komen, krij gen een berichtje. ER kopen ook particulieren op de veiling. Soms komen ze wel op de kijkdag, maar niet op de veilingdag. Dan geven ze com missie aan de veilingknecht, die tot een bepaald bedrag voor hen biedt. Dan hoeven ze niet voor een nummer de hele dag te blijven. Daarnaast krijgen we, als een vei ling goed loopt, nog een zekere provisie. Brengt zo'n veiling dus veel op, dan is het voor mij ook interessant. Ik geloof wel, dat er meer geld bij de mensen zit dan vroeger. In de tijd van mijn vader was je soms twee dagen bezig en had je zo'n 1600 gulden geveild. Dan ging er een mooi veren bed met een peluw en twee kussens weg voor dertig cent en zes huiskamerstoelen voor Veilingmeester L. J. Hoelen (57) Foto Van der Horst vijftig cent. Ik denk, dat ze nu wel 400 gulden zullen opbrengen. waarde van een heleboel dingen is veranderd. Wat vroeger meer waard was, is nu minder waard en omgekeerd. Dingen uit grootmoeders tijd. Daar zijn ze tegenwoordig gek op. Ik weet niet, hoeveel ijzeren paraplu- bakken we vroeger kapot hebben gegooid, omdat ze niets opbrach ten. Nu krijg je er vaak 100 gulden voor. ledereen wil het hebben. De tijd is helemaal veranderd. Vooral jongeren raken een beetje van dat eenvoudige af en willen graag iets in huis hebben, dat antiek is of dat er op lijkt. Zo'n meubelstuk heeft sfeer ge woon, In het begin, als je nog jong bent, voel je je wel eens onzeker, als je moet schatten, maar op den duur krijg je daar ervaring in. Je moet het aanvoelen. Drie jaar ge leden ging bijvoorbeeld een tele visietoestel nog voor 300 gulden weg, maar nu ben je blij, als je er 40 gulden voor krijgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3