Proeven in de keuken van de bijbelwetenschap Ds. Groeneboer wil van drie kerken lidzijn Evangelisatie-cabaret was uit den bozein Veendam PvdA congres Een woord voor vandaag Prof. Schippers schrijft voor gemeente Den Uyl: Een incident BEROEPINGSWERK Mi xm Non KLANKEN 23434 Dr. Schade moet NTS per brief inlichten WURMBRAND 28 MAART IN DELFT Verzoek aan R.K. Kerk en Geref Kerken Dominees gaan voor bij eucharistie ZATERDAG 8 MAART 196» Als Petrus beleden heeft, „Gij zijt de Christus", gaat de Heer Zijn discipelen uitleggen, wat die woorden betekenen. „Hij begon hen te leren, dat de Zoon des mensen veel moest lijden en verworpen worden door de oudsten en de overpriesters en de schriftgeleerden en gedood worden en na drie dagen op staan." Hier botsen we tegen het mysterie op, dat we wel nooit zul len kunnen doorgronden. Was er geen andere weg voor Chris tus om Zijn volk te verlossen? Was er jiiet de weg van de revolutie? Was er niet de weg van een democratische om wenteling? Was er niet de weg van de vrijheidsstrijd? Neen, die was er niet, want dat zijn de wegen van deze we reld. En herhaaldelijk heeft Christus gezegd, dat Hij die an dere wereld vertegenwoordigt. In Hem is de komende we reld naar ons toe gekomen. In die wereld wordt geëerd wie zichzelf vernederd, heeft hij het meest te zeggen die het meest dient, krijgt hij de eerste plaats die achteraan is gaan zitten. Christus komt met een wereld, waarin niet met ellebogen wordt gewerkt, waarin voor het zwaard geen plaats is. En als „eerste burger" van die wereld, zal hij daadwerkelijk het voorbeeld geven. Hij zal naar de hoogste troon gaan via de weg van de diepste vernedering. We lezen vandaag: Mattheüs 19 1-12. We lezen morgen: Mattheüs 19 13-20. (Vervolg van pag. .1) Grote verwarring ontstond ook bij de behandeling van de kandidaatstel ling van Tweede-Kamerleden. Op voorstel van dr. Tans werd vandaag een beslissing daarover genomen. Er waren zes mogelijkheden, waaronder voorverkiezingen naar Amerikaans voorbeeld. Veertig Voordat het zover was, had het congres een hele middag nodig om de voorstellen van de struktuurcommis- sie door te lichten. Daar waren dan bijna veertig sprekers voor nodig, die lang niet allemaal licht in de duister nis brachten. Integendeel. En met het verstrijken van de middag, slonk ook de be langstelling van het congres. Geap plaudisseerd werd er nauwelijks meer. Totdat ene Vermeer uit Flevoland de zaal wakker schudde met zijn eis: onmiddellijke opheffing van Nieuw Links en Dcmokratisch Appèl, „aar dige" voorstellen van Nieuw Links overnemen en door middel van een werkgemeenschap de partij telkens vernieuwen. E. Wieldraaijer lichtte het struk- tuurrapport toe: beslist niet elk jaar een congres en geen twee secretaris sen. Dat kost 150.000 gulden per jaar meer en omdat de partij financieel zowat aan de grond zit „kan bruintje dat niet meer trekken". „Miserabel" Nieuw Linkser K. Kolthoff noemde dat een „miserabel argument". Een tweejaarlijks congres vond hij de „hoogste machteloosheid" in de PvdA. Ook de heer Nagel leverde zijn bij drage tot de discussie: „Allemaal rot tigheid door het gebrek aan commu nicatie". Hij dreigde zich terug te trekken, als dat niet veranderen zou. Overigens was niemand van dat voor nemen ondersteboven. Naamgenoot Nagel (van de jonge- renfederatie) zou het liefst zien dat de voorzitter geen Kamerlid was, maar het congres dacht daar anders over. En verder was er nog een man, die eiste dat Vondeling de nasmaak van zijn voorproef maar moest slikken door zich als kandidaat terug te trek ken... De voorzitter van de ARP. dr. A. Veerman, werd door het congres met een daverend applaus begroet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. Den Uyl beschouwt het aannemen van de mo tie over de 225 miljoen door het congres van de Partij van de Arbeid als „een incident". Op elk congres worden er wel van dit soort moties aangenomen, is zijn reactie. Hij stoort zich ook niet aan de be woordingen van de motie. Gesproken werd over „inkonsekwente compro mis-houding". „Het congres ziet het zo. ik niet. Maar ik wist dat de partij er zo over dacht; het valt me zelfs nog mee dat we ruim 1100 van de 2600 stemmen kregen". Den Uyl houdt vol dat het militaire machtsevenwicht weliswaar niet is verbroken door de inval in Tsje- choslowakije, maar dat de politieke onrust die er uit zou kunnen voort vloeien (Zuid-Slavië, Roemenië en de Russische vloot in de Middellandse Zee) enkele maatregelen in NA- VO-verband noodzakelijk maakten. Den Uyl verklaarde zich beslist te gen de inhoud van de motie. De aansporing van Doniawerstel een fellere oppositie in de Kamer te voeren, was voor André van der Louw aanleiding om te zeggen: „Den Uyl mag wel blijven als hij de motie maar uitvoert. Hij zal kritisch door ons worden bekeken." Doodstraf in Rhodcsië gewijzigd in levenslang SALISBURY De doodstraf, waartoe 49 Afrikanen wegens verbo den wapenbezit waren veroordeeld, is door de Rhodesische regering gewij zigd in levenslange gevangenisstraf. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Langerak, kamd. B. Schroten te Hasselt, die bedankt voor Genderen en voor Meiteren (toez.). Bedankt voor Andel (NB), C. van Schoonhoven te Vreeswijk: voor Eder- veen, C. van Bart te Putten; voor Gouswaard, J. T. Doornenbal te Oene; voor LTsselimiiden (vacj. J. Jongerden), T. Langerak te Veenendaal GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenhage-Zuid (vac. M. Boukema), A C. van Beek te Kaïtwijk aan den Rijn. Bedankt voor Wolvega, S. de Vries te Bennek om. Kand. J. P. Bos te Harderwijk kan geen nieuwe beroepen meer in overwe ging nemen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Rijnsburg, H. W. Op- hoff te Leek. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ouddorp, A. Hoogerland te Werkendam. (Door Jan J. van Capelleveen) KAMPEN Na een zorgvuldige studie van de vier Evangeliën concludeert prof. dr. R. Schippers: „In ieder geval kan duidelijk zqn, dat de evangeliën niet geschreven zyn opdat we alles wat er precies gebeurd is, keurig in het gelid kunnen zetten." Hjj schrijft dit in het zojuist verschenen vijfde „Cahier voor de gemeente" ge titeld „Jezus Christus in het historisch onderzoek." Het ziet er nu reeds naar uit dat ook dït boek, evenals de vier vorige cahiers de aandacht zal trekken. In deze cahiers treden theoolgen uit de Gereformeerde Kerken uit de ivoren toren van hun wetenschapsbeoefe ning en proberen de gemeenteleden uit te leggen wat zij aan het doen zijn. In dit boek eigenlijk is het maar een boekje, want er zijn 88 pagina's is prof. Schippers bezig hardop te studeren en al studerend komt hij tot verschillende ontdekkingen, waarvan hij de gemeenteleden als het ware laat meegenieten. Dit is dan ook geen afgeronde stu die over de plaats die Jezus Christus in het historische onderzoek inneemt met tal van citaten uit moeilijke werken van binnen- en buitenlandse geleerden. Het tegendeel is waar. Dit boekje Iaat zien wat prof. Schippers ontdekt, dank zij deze wijze van bij belstudie. Er leeft bij velen veront rusting over de theologische ontwik keling. Er is huiver voor het moderne bijbelonderzoek. Prof. Schippers laat zien dat juist dat moderne bijbelon derzoek op een heel eigen wijze de grootheid van Christus kan openba ren. Maar er is meer aan de hand, dan dat de gemeenteleden eens mogen proeven in de keuken van de theolo gische wetenschap in de hoop dat het naar meer zal smaken. Deze uitgave bewijst ook dat de bijbel anders ge lezen wordt dan vroeger. Dat is een gevolg van een meer genuanceerde bijbelopvatting. In de vorige eeuw heeft de ortho doxie met heel sterke nadruk moeten uitspreken: „De bijbel is Gods Woord". Die belijdenis werd immers heel scherp aangevallen. Een gevolg Prof. dr. R. Schippers was dat met grote nadruk de „een heid van de bijbel" werd on derstreept. Niet harmoniseren Als buitenstaanders wezen op alle mogelijke interne verschillen tussen bijbelschrijvers, werd tot het uiterste gepoogd die verschillen weg te wer ken. En als dat niet ging, zei men: Dat zal in de toekomst dan nog wel lukken. Langzaam maar zeker begon de wereld van de bijbelonderzoekers echter te beseffen dat dit nimmer zal ASSENAAR Dat evange lie en humor, christendom en cabaret nogal eens als vijan den van elkaar worden gezien is laatst weer eens gebleken op de toogdag van de baptisten in Veendam. De dag stond in het teken van de grote nationale evangelisatie-actie Handelingen Meer dan duizend mensen waren er in de grote Sorghvliethal. De be kende opwekkingsliederen werden gezongen en er werd een inspireren de toespraak gehouden. Daarna stond op het programma „Broeders en broedsters" een muzikale schets. De organisatoren wilden naast de traditionele zaken ook iets nieuws proberen. Maar van dit loffelijke ini tiatief hebben ze spijt gekregen. Het werd niet geduld. Peter de Jong, die indertijd het gereformeerde „Songfestival" van de jeugdbonden won en sindsdien enke le grammofoonplaten maakte voerde met enkele anderen het grotendeels door hemzelf geschreven programma uit. Geen applaus Na het openingsnummer werd er niet geapplaudisseerd. Onder het tweede nummer stonden er tientallen mensen op die demonstratief achter in de zaal gingen koffiedrinken. Tenslotte zaten er nog ongeveer drie honderd mensen op hun plaats. Voor de uitgedunde schare werd het pro gramma voortgezet. Er was even sprake van dat het optreden zou worden afgebroken, maar zover kwam het niet. Na afloop ontstonden er heftige discussies tussen publiek, organisatoren en de artiesten. Men vond het schandelijk, afschuwelijk en negatief. Een broeder riep: „Ik had u persoonlijk van het podium willen sleuren!" De organisatoren moesten in het middagprogramma hun excu ses aanbieden aan het publiek. Zelf vonden ze het een misgreep. Maar er was ook een aantal bezoekers die zei den: „We hebben erg genoten, heel leuk, en het was goed dat zoiets hier ook eens wordt gezegd en aezongen; het publiek heeft zich heel erg misdragen". Stonden er stotende dingen in dit cabaret? Geen sprake van. Maar er was wel gevoel voor humor voor no dig. En dat ontbrak. Nu is het onzin om te beweren dat alle Groningers daar een chronisch gebrek aan heb ben, of alle baptisten, maar het staat toch vast dat veel Groningse bap tisten een ernstig gebrek aan fantasie en humor hebben. Peter de Jong zei: „Dat het publiek de teksten niet altijd begreep, is zijn schuld niet, maar dat het zijn onbe grip op zo'n manier laat blijken, is wel zijn schuld. Wat ik van deze dag heb geleerd, is dat de bekrompen denkende zielen die ik alleen nog in streekromans dacht tegen te komen, inderdaad bestaan!" Een trieste les. Want wie wil evan geliseren, wie mensen buiten zijn ei gen milieu wil bereiken, zal aller eerst enig benul moeten hebben van de leef- en denk-wereld van die an deren. Anders gezegd: evangelisatie zonder humor heeft geen schijn van kans. Opvallend was dat er in Veendam behalve wat kleine kinderen alleen maar mensen oven de veertig en ver boven de veertig aanwezig waren. Dat krijg je als de traditie hoogtij viert en de humor taboe is. Ik vrees dat het nog lang zal duren voordat in deze kringen verandering mogelijk is, en de grootste ellende is dat men zodoende de twiener verspeelt. Het is goed dat de organisatoren in Veen dam het toch maar gewaagd hebben, want nu is de discussie losgekomen en dat werd hoog tijd. En misschien zal er door de hele nationale aktie Handelingen 69 nog heel wat losko men. Het is te hopen, want zo kan het niet langer. Vergrijzen Iedereen die weieens evangelisa tie-bijeenkomsten meemaakt, in de kerk of daarbuiten, weet dat er vaak een aanstekelijk enthousiasme achter zit. Dat is ook de aantrekkingskracht van deze samenkomsten. Maar de be zoekers vergrijzen. De nieuwe gene ratie voelt er niet voor. Het is hun wereld en hun taal en-hun muziek niet meer. De gebroeders Wesley na men indertijd de tophits van toen en PETER DE JONG een slechte les maakten op die muziek godsdienstige liederen. Johannes de Heer deed het zelfde. Die mensen waren goed bij. Omdat ze bij de tijd waren. Ze ken den hun wereld en de muziek en de taal van hun tijdgenoten. En hoe komt het dan dat hun trou we navolgers hen zo trouw nadoen in plaats van navolgen? Dat is het pro bleem. Wie de gezegende methoden van vroeger wil gebruiken, moet tel kens nieuwe methoden zoeken en ge bruiken. Dat zoeken en experimente ren, dat volop in beweging zijn, is wat de meest bekwame mannen van God in het verleden hebben gedaan en gedurfd. En ze kregen de kritiek van hun achterban. Maar ze gingen door. Niemand minder dan de grote bap tisten-evangelist Billy Graham had de moed op volkomen nieuwe en re volutionaire wijze te gaan werken. Zijn methode is nu aanvaard, maar de baptisten hadden er in het begin de grootste moeite mee. Omdat ze zo traditioneel zijn. Hij heeft moeten strijden tegen achterdocht en conser vatisme. Maar hij heeft gewonnen. Daarom is het te hopen dat de orga nisatoren in Veendam en overal in den lande zullen doorgaan met moed en fantasie. Want de oude koers is gedoemd te mislukken. Discussie Goddank wordt er overal in ons land op dit terrein ook al veel nieuws en bemoedigends gedaan. Met veel vlotte muziek en zang, en toch met dezelfde aanstekelijke blijdschap en toewijding. Nog altijd kan een groot publiek van buiten de kerk be reikt worden. Misschien meer dan ooit is in ons land de discussie over het geloof en de kerk losgekomen. Daar moet op ingehaakt worden. Een andere vraag is of evangelise ren nu nog mogelijk is op kerkelijke basis. Goed, evangeliseren is een op dracht van de kerk, maar ook van elk kerkgenootschap afzonderlijk? Het kan haast niet meer. Wij vragen ons af of de baptisten met hun aktie Handelingen 69 ook gedacht hebben aan de mogelijkheid van een natio nale manifestatie op interkerkelijke basis. Of is er een dermate groot gebrek aan vertrouwen en een der mate groot verschil in aanpak, dat het niet mogelijk is? Uit het voorgaande is wel gebleken dat men elkaar in elk geval enorm zou kunnen helpen en een gezonde doorbraak zou kunnen maken naar een eigentijdse vorm van evange lie-verkondiging aan de nieuwe gene ratie van Nederlanders, die zonder God en gebod opgroeit, en die maar moeilijk bereikt kan worden, tenzij er werkelijk iets groots en nieuws wordt doorgezet. Cabaret zou daar best eens een grote rol bij kunnen spelen, ook al ging dat in Veendam nog niet. Het was maar een voorbeeld. En er zou den er veel meer te geven zijn. Uit verschillende kerken. Maar daar gaat het ons niet om. Wij zouden een appèl willen doen op allen die op dit terrein in de kerk of daarbuiten be zig zijn de handen ineen te slaan en in aktie te komen. Sipkc van der Land lukken. Er blijven kreukels die niet weg te strijken zijn. Het gevolg is de groeiende overtuiging, die ook door prof. Schippers tweemaal is uit gesproken: „Harmoniseren van de vier evangeliën is niet mogelijk." Prof. dr. G. C. Berkouwer heeft in zijn boek over de Heilige Schrift ge zegd, dat de uitspraak: „De bijbel is Gods Woord" wel juist, maar niet voldoende is. Er moet iets aan wor den toegevoegd: De bijbel is ook een boek geschreven door mensen. Op merkelijk is dat tegelijkertijd de Hervormde Kerk, waarin bepaalde modaliteiten steeds het menselijk as pect sterk benadrukten, in Klare Wijn tot de conclusie komt: De bijbel is ook Gods Woord. Dit boekje van prof. Schippers laat nu zien wat de consequenties zijn van een dergelijke 'uitspraak. Hij toont aan dat er verschillen zijn tus sen de evangeliën, die niet zo maar weg te praten zijn. Maar hij toont ook aan, hoe die verschillen juist hel pen om Christus te openbaren. Na jarenlang de eenheid benadrukt te hebben, wordt nu weer aandacht geschonken aan de pluriformiteit van de bijbel. Niet-gereformeerden hebben in het velleden wel eens geklaagd over the ologische boeken van gereformeerde auteurs. Eigenlijk, zeiden ze dan, functioneert de bijbel er niet in. Er wordt veel te veel uitgegaan van dogmatische ideeën; er wordt te wei nig geluisterd naar de bijbel. Deze mensen hadden het gevoel dat de bij bel met de haren erbij werd gesleurd om bepaalde dogmatische ideeën uit een te zetten. Zij zullen zo niet kunnen spreken over dit boekje van prof. Schippers. Door zijn openheid voor de plurifor miteit van de bijbel, moet hij heel goed luisteren. Hij moet schrift met schrift vergelijken; iedere tittel en iedere jota is weer van belang. En ineens gaan dan heel andere dingen oplichten in Gods Woord, dingen die we eerder nooit gezien hebben. Conclusies De auteurs van de bijbel, is zijn conclusie, hebben geen wetenschap pelijk betrouwbaar verslag gegeven. Zij geven niet alleen een stuk geschiedenis. Wie Christus alleen ziét als een figuur op het podium van de mensheid, ziet niet alles. Toen de discipelen met hun Heer rondwandelden op aarde zagen ze Hem, maar "begrepen Hem niet. Daar om schrijft prof. Schippers: „Ze pre dikten later over Hem, zoals ze Hem nauwelijks gezien hadden, maar zoals Hij was." Hij voegt eraan toe: „Wij hebben niet genoeg aan de feiten." En ver derop zegt hij, dat wat er staat „al leen maar recht verstaan (kan) wor den, indien we het lezen in het ge heel van de Schrift. De verhalen worden verteld in de dienst van de prediking." En nog een alinea verder: „Het evangelie is identiek met Jezus; deel hebben aan het evangelie is deelheb ben aan Hem. Om dat onmiskenbaar te prediken worden „historische ge gevens" benut. De volgorde der ge beurtenissen wordt omgezet... het verband tussen de gebeurtenissen is zakelijk, niet wat wij „historisch" noemen... De datering der gebeurte nissen staat in dienst van de heilsboodschap." Niet Nieuw Is dit allemaal zo nieuw? Neen, al is het nu wel helderder dan ooit on der woorden gebracht. Maar wie de preken leest van de grote predikers uit het verleden, ontdekt dat zij deze dingen heus ook wel aanvoelden. Als ik mijn boekenkast nakijk, zie ik de werken van minstens één auteur die heel in het bijzonder de evange liën op deze wijze heeft verklaard, G. Campbell Morgan die in het begin van deze eeuw op donderdagavond bijbelstudies hield voor 2000 mensen in de Londense Westminster Chapel. Zijn werk is in zijn lijn voortgezet door Martin Lloyd Jones. Het merk waardige is dat hij nu gerekend tot de groep van de „verontrusten", ter wijl prof. Schippers zijn boekje schrijft om de verontrusten duidelijk te maken, dat hij allerminst bezig is de bijbel af te breken. Het vijfde „Cahier voor ,de ge meente" van Kok in Kampen is ge wijd aan „Jezus Christus in het historisch onderzoek". Het is een - ce-rste deel, omdat prof. Schippers te veel stof had voor één boek. In dit deel gaat hij, zoals bij zegt „van het verhaal naar de feiten", in het twee de deel zal hij „van de feiten naar het verhaal" gaan. Hij bedoelt daarmee dat hij zich bezig houdt met de objectieve feiten en de wijze waarop de bijbelschrij vers die in hun evangeliën verwerkt hebben. Daardoor treden er verschil len op die niet gemakkelijk weg te ve.rklaren zijn. In dit boek zegt prof. Schippers, dat we ze ook niet weg moeten verklaren. Dit boekje is in eenvoudige taal geschreven, maar de lezer moet zich daarop niet verkijken. Het biedt enorm veel stof voor overdenking. Het is niet wijs de 88 pagina's met de ogen door te jagen, want de schrijver wil de lezer graag mee laten denken. Jezus Christus in het historisch on derzoek I, door prof. dr. R. Schippers. Uitgave J. H. Kok in Kampen in de serie Cahiers voor de gemeente. Prijs 5,95, 88 pagina's. Elektronisch instrument te bespelen als orgel, piano, spinet en klavecimbel. Demonstratie iedere dag van 9 12 en van 2-6 uur behalve donderdags. NEONVOX Wilp Gld. Tel. 05716-415 b.g.g. 05761-5711 NEONVOX, Wilp, Gld. Naam-- Adres Plaats Verzoekt toezending uitgebreide gegevens dagen geen vrede het gironummer van de Collectieve Israël Actie is nog steeds Amsterdam Later pas gesprek (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM De NTS heeft dr. J. P. Schadé gevraagd om een schrif telijke verklaring aangaande het be drog, door hem gepleegd in telefoni sche gesprekken over de vlucht van de Apollo-9 en over zyn voorgewend verblijf in Houston. Pas na lezing van deze verklaring zal een gesprek over de kwestie vol gen. Aangenomen wordt dat de brief niet vóór maandag in Hilversum zal arriveren. De NTS volstond gisteravond op het scherm met een summiere inlich ting over de kwestie in het journaal en wat meer uitgebreide mededelin gen in Scala. Daarin legde Henk Terlingen er de nadruk op, dat hij donderdagavond nog zeker geloofde dat er misverstand in het spel was en dat hij zich daarom wat agressief over de AVRO-aktiviteiten had uit gelaten. Tot een verontschuldiging kwam het net niet. Intussen zal de NTS geen speciale uitzendingen meer wijden aan de vlucht van de Apollo-9, voordat (in dien alles volgens plan verloopt) donderdag de capsule in de Atlan tische Oceaan zal neerkomen. De terugkeer op aarde wordt verwacht om 16.40 uur. De uitzending van de NTS op Nederland 1 begint om vier uur met toelichtingen aan de hand van maquettes. DELFT De bekende Roemeense predikant Richard Wurmbrand, schrijver van het boek „De onder grondse kerk gemarteld om Christus' wil", spreekt op zijn nieuwe toernee door Europa slechts eenmaal in Ne derland. Dat zal zijn in de Nieuwe Kerk aan de Markt te Delft. De datum is vrijdagavond 28 maart (en niet 27 maart, zoals eerder de bedoeling was), om half acht. Zijn toespraak zal worden vertaald. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM „We zeggen wel, dat de christel/ke kerk gro ter is dan onze eigen kerk, maar daar blijft het dan ook bij. Ik heb al lang met de gedachte rond gelopen, om deze beperktheid nu eindelijk eens te doorbreken. De ze week heb ik dan een daad ge steld." Aan het woord is de hervormde dominee D. Groeneboer (47). Deze week heeft hij een brief geschreven aan bisschop Zwartkruis en aan de generale synode van de Gereformeer de Kerken. Ds. Groeneboer vraagt daarin, om lid te mogen worden van deze twee kerken met behoud van zijn hervormd lidmaatschap. Verder vraagt hij beide kerken, of hij op grond van zijn hervormd pre dikantschap ook bij hen de bevoegd heid kan krijgen tot het bedienen van Woord en sacramenten. AVONDMAAL Ds. Groeneboer is predikant van de Jeruzalemkerkgemeente rond het Mercatorplein in Amsterdam Oud-West. In januari werd hij door een pater uitgenodigd, om in zijn ka pel voor te gaan. De pater wilde zijn parochianen eens een typisch-pro- testantse dienst laten meemaken. Ds. Groeneboer preekte er, twee maal, zaterdagavond en zondagmor gen, en het waren typisch-pro- testantse diensten, dus zonder avond maal. Ds. Groeneboer: „Merkwaardig, dat je dat juist dan mist." Hij ging later nog een paar maal naar deze kapeldiensten en deed toen mee met de eucharistieviering. „Er werd mij niet gevraagd, of ik het met de leer van de transsubstan tiatie eens was. Ik kan niet inzien, dat het een we zenlijke verhindering voor de tafel gemeenschap is, dat ik tot een andere kerk behoor. „GAST" Nu zeggen ze: maar waarom is dat aanvragen van het kerklidmaatschap nodig? Je kunt toch als „gast" in de andere kerk aan het sacramant deel nemen? Juist dat is op de duur voor mij onverdraaglijk. Je bent welkom als „gast", maar daarmee blijf je bijwo- ner en vreemdeling. Ik wil erkend worden als lid van de kerk van Jezus Christus en welkom zijn als een vol waardig huisgenoot des geloofs. Mijn stap betekent niet, dat ik alle leerstellingen van de andere kerk voor mijn rekening neem. Dat doe ik ook in mijn eigen kerk niet. Wel aan vaard ik medeverantwoordelijkheid voor die leerstellingen. Dat wil ik ook daar. Ik wil ook de verschillen bepaald niet verdoezelen. Wel beschouw ik ze als een broederstrijd, die intern moet worden beslecht. Daarbij komt: we hebben elkaar domweg nodig. Juist hier in Amster dam. Nodig, wat mankracht, en thousiasme en geld betreft." Ds. Groeneboer heeft ook de her vormde synode een brief geschreven. Daarin vraagt hij dezelfde openheid voor rooms-katholieken en gerefor meerden (en in feite ook voor de andere kerken, maar om praktische redenen bepekrt hij zich voorlopig tot de grootste), als hij van deze ker ken verlangt. Het lelijke „gastschap" zou radikaal uit de ordinanties moe ten verdwijnen. Reacties op zijn brieven (maandag op de post gedaan) heeft hij nog niet gekregen. Ligt het niet voor de hand, dat die reacties in alle welwillendheid negatief zullen zijn? Zo van: de kerkmuren zijn er nu eenmaal nog en wij kunnen ze, hoe spijtig ook, niet opheffen; argument van de cha os etc. etc.? Ds. Groeneboer: als je de kerkmu ren niet wilt opheffen, dan ben je hier inderdaad tegen. Als je vindt, dat je de kerkmuren neg niet kunt opheffen (en daar hoor ik ook bij), dan zeg je: laten we in ieder geval een stap in de goede richting doen. UTRECHT Gedurende de lij densweken worden er in de Utrechtse studentenparochie op zon dag bijzondere bijeenkomsten gehou den. In deze „eucharistie-a- vondmaalsvieringen" zes in getal gaan de hervormde, gereformeer de, lutherse, doopsgezinde en re monstrantse studentenpredikanten voor. Het was de bedoeling, dat daar naast pastoor Kamphuis het avond maal zou bedienen in een studen- tendienst, die uitging van de Utrechtse hervormde gemeente. De - kerkeraad gaf hiertoe echter geen toestemming. Omdat de hervormde studenten predikanten weigerden de olaats van pastoor Kamphuis ,over te nemen, kregen de kerkgangers te horen, dat de dienst niet doorging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2