GREEP NAAR MACHT IN PvdA-BESTUUR MISLUKT Maantaxi deed het perfect Jj Commentaar CHINA ZOU DE REU HEBBEN UITGELOKT Wél politieke successen Nieuw Links Opschudding na grapVPRO Het Kwartet SPREUK C RITA mtÜHf No» te koud Teleurstellend resultaat op Voorjaarsbeurs Landing in mei HOLS VLEES 13x1,79= 5,37 écht VLEES 3x0.99=2,97 GROENMERKi in de dierenspeciaalzaak Prinsje in de sneeuw Consumptiemelk 2 cent duurder Onderwijzers- overeenkomst in Suriname magaca r; de keuken van Hauenschild Een nieuwe keuken? Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghenipoet!" Zaterdag 8 maart 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De bij en de slang zuigen vaak honing uit één en de zelfde bloem. METASTASIO Deze week in zo -)(- In de lucht is weinig te doen tegen piraterij -)(- Koning Frederik 70 jaar Drs. J. de Koning over Plan- Mansholt Doodknuppelen van zeehondjes in volle gang Indonesiërs vragen Nederlandse boeken -X- Als sportextase frustatie wordt -)(- Napoleon niet in Parijs begraven? Alcoholisme is enorme hunker „Verzamel-Annie" is gelukkig in haar eigen museum Veel verstrooiingsrubrieken „U map hier niet binnen. De poes heeft hoofdpijn en is nu nel in slaap c1 (Van enze weerkundige mede werker) DE BILT In de afgelopen nacht werd in het westen (lucht haven Rotterdam) nog vijf gra den vorst waargenomen. Ook het weekeinde blijft aan de koude kant. Achter een depressie, die via Denemarken naar de Oostzee trekt, wordt morgen lucht uit het Poolgebied aangevoerd met enke le ouitjes. Hierbij is nog wat nat te sneeuw mogelijk. Overdag schommelt de temperatuur tus sen vier en zes graden. DE BILT Half tot zwaar be wolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de Waddenkust mogelijk harde wind uit weste lijke richtingen. Vrij koud met in de nacht in het binnenland nog temperaturen om het vriespunt. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 6: min. temp.: omstreeks normaal; max. temp. temp.: 0 tot 4 gra den onder normaal; i<ans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 9 Maart: Zon op 7.08, zon onder 18.33, maan op 0.29, maan onder 8.40, 11 maart laatste kwartier. 10 Maart: Zon op 7.00. zon onder 18.55. maan op 7.30, maan onder 23.24. 11 maart laatste kwartier. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er hebben zich bij de verkiezing van een nieuw PvdA-bestuur geen grote verschuivingen voorgedaan. Nieuw Links is er niet in geslaagd een meerderheid in het partijbestuur te ver overen. Van de zestien gekozen leden behoren er vijf tot Nieuw Links, terwijl er twee sympathiek tegenover deze groep staan. In het oude 27-leden tellende bestuur bezette Nieuw Links zeven ze tels. Ir. A. Vondeling werd zonder stem- I ming gekozen tot voorzitter van de j partij als opvolger van dr. J. G. H. Tans. André van der Louw werd I eerste vice-voorzittcr, H. J. Eijsink tweede vice-voorzitter. I Doordat Marcel van Dam zich te rugtrok als kandidaat voor de funktie secretaris voor de communicatie, werd C. Baan automatisch herkozen als algemeen secretaris. P. Dankert bleef internationaal secretaris. Vanmorgen koos het congres de overige vijf leden van het 21 leden tellende bestuur. Voor deze vijf ze tels waren tien kandidaten, onder wie vier Nieuw Linksers en drie le den, die daarmee sympathiseren. Den Uyl Herkozen zijn ook de fraktieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, mr. M. Vrolijk, en J. Koopman jr. Verder is gekozen mevrouw C. van de Heuvel-Blank. De Nieuw Linksers in het bestuur zijn behalve André van der Louw. Refus ter Beek, afgevaardigde van de jongeren, G. Klein. G. Cammelbeeck en met algemene stemmen, Laurens ten Cate. Ér werd geen enkele afge vaardigde van Democratisch Appèl gekozen. Vlak voor de stemming had een congresganger voorgesteld dr. Vonde ling niet tot voorzitter te kiezen, maar Van der Louw. Zijn voorstel kreeg warm applaus, maar werd ver der afgedaan. De PvdA heeft in dr. A. Vondeling een nieuwe voorzitter. Zijn voor ganger, dr. J. G. H. Tans, ivenst hem geluk, terwijl Nieuw Links voorzitter André van der Louw op de achtergrond (midden) ge amuseerd toekijkt. 1 communicatie", een nieuwe, door Nieuw Links voorgestelde funktie. Terwijl deze kandidaatstelling de gemoederen in de PvdA wekenlang heftig beroerde, was de afwijzing daarvan omgekeerd evenredig rustig. Voorzitter Tans slaagde er namelijk in het voorstel van het partijbestuur, alleen C. Baan tot algemeen secreta ris te kiezen, binnen de kortst moge lijke tijd er door de drukken. Aftocht Voordat het congres door had. wat het eigenlijk beslist had, was Marcel van Dam al afgeschreven. Hij koos de wijste weg en trok zich geheel terug. De vaste aanhang van Nieuw Links bleek duidelijk bij de verkiezing van de internationaal secretaris en de penningmeester. Zowel K. Roskam als ds. Diekerhof kregen ruim 900 stemmen, ongeveer dertig procent. Het voorstel, het voorzitterschap van de partij niet te combineren met het Kamerlidmaatschap, werd met grote meerderheid verworpen. Er ontstond verwarring onder de con gresgangers toen de heer Hekkelman (Arnhem) een schriftelijke stemming eiste. Dat gebeurde, met als gevolg dat het voorstel weer werd verwor pen. zij het met een kleinere meer derheid. Voor vervolg zie Dag. 2 Stemming Het was opvallend hoe de stem ming in het congres omsloeg naarma- Nog btw-hoorts UTRECHT Op de Voor jaarsbeurs, die gisteren Is geëindigd, zijn teleurstellende resultaten ge boekt. Alecn de vakbeurzen karwei, macroshop en de manifestatie film en foto hadden niet te klagen. Dat er zo weinig goede zaken zijn gedaan is volgens de exposanten me de te wijten aan de afwachtende houding van het publiek als gevolg van de invoering van de BTW. „We dachten dat de BTW-koorts wel tot het verleden zou behoren. Maar daarin hebben we ons vergist. De handel, altijd gestimuleerd door de consument, is nog steeds aarzelend", aldus Jaarbeursdirecteur drs. J. H. D. van der Kwast. De slechte resultaten zijn des te verwonderlijker als men weet dat de prijsverhogingen in vele gevallen slechts ten dele worden doorbere kend. Dit is gebleken uit een onder de deelnemers gehouden enquête. Het bezoekersaantal bleef vrijwel gelijk, hoewel de beurs twee dagen korter duurde. Vooral de eerste dag (zondag 2 maart) is uitzonderlijk goed geweest. Het buitenlands bezoek was veel geringer dan vorig jaar. te de verkiezing naderde, 's Morgens had Nieuw Links nog twee klinkende politieke successen geboekt (moties tegen KVP en NAVO-beleid van Den Uyl) en het zag er naar uit dat de politieke greep naar de macht op het bestuurlijke vlak een vervolg zou krijgen. Dc eerste bestuurlijke nederlaag was de poging Marcel van Dam te laten kiezen tot „secretaris van de ROME Negentigduizend rooms-katholicken in Albanië worden gevangen gehouden in concentratie kampen. Zij moeten veertien uur per dag in mijnen werken of andere dwangarbeid verrichten. Dit meldt het Italiaanse blad Av- venire. Twee jaar geleden maakte de Albanese regering bekend, dat ze aan alle godsdienst in het land een einde gemaakt had. HOUSTON De generale repetitie van de maanlanding met de LM (Lunar Module) is gisteren zo'n succes geworden, dat mën het in Houston tech nisch voor mogelijk houdt al in MOSKOU/PEKING Er begint wat meer tekening te komen in dc toedracht van het Chinees-Russisch grensincident, dat in China en Rus land tot massale demonstraties leidde. Moskou beweert, dat 300 man Chi nese troepen zich over de bevroren Oessoeri naar het omstreden eilandje Demanski hadden begeven, die later door een Russische patrouille wer den „betrapt". Peking bevestigde deze lezing in feite met de bewering, dat talrijke Chinese militairen waren gesneuveld, tien zij zich op „rechtmatig grondge bied" bevonden. Aan Russische zijde werden 31 mi litairen gedood en volgens Russi sch* berichten zo ernstig verminkt, dat de gezichten van de gesneuvel den onherkenbaar waren geworden. Moskou, dal van Peking maatrege len heeft geëist ter bescherming van Russische instellingen en vertegen woordigers, beschuldigt de Chinezen ervan, dat zij hun „gewapende ban- dietenaanval" lieten samenvallen met de gespannen toestand om Berlijn. Peking beschuldigde op zijn beurt de Russische leiders van opzettelijke „gewapende provocatie", die terdege werd voorbereid. Het weigert het om streden eiland als Russisch gebied te erkennen. oZals men weet maakt communis tisch China aanspraak op grote delen van Siberië, die het tsaristische Rus land in de vorige eeuw op China hebben veroverd (red.). 99, BUSSUM Een „grap" van de VPRO heeft gisteravond vele duizenden in rep en roer ge bracht. Nadat in een gefingeer de uitzending van de Radio nieuwsdienst was bekendge maakt, dat in Amsterdam de re volutie was uitgebroken en de zender Lopik door opstandige jongelui was bezet, evenals het huis van bewaring, waar twee honderd jongelui zijn opgesloten wegens bezit van verdovende middelen, grepen tienduizenden de telefoon. Zowel bij de Amsterdamse politie, de VPRO, het ANP en krantenredac- ties, vroeg men om inlichtingen en het duurde uren voordat men hen had gerustgesteld. Na de uitzending volgde een ac tualiteiten-rubriek in een jeugdpro gramma, waarin het „nieuws" nog eens extra werd aangedikt. Onder j meer werd meegedeeld, dat burge- meester Samkalden al voor spoed- beraad op weg naar Den Haag was, waar het kabinet in spoedzitting zou bijeenkomen. Het programma, dat duurde van half zeven tot zeven uur, was aan gekondigd als „een programma voor onvolwassen mensen" en heette „Hé". Het was verzonnen door eind redacteuren van „Hé". Peter Flik, Jan Haasbroek en Wim Noordhoek. Jan Haasbroek na de uitzending: „we wilden een situatie scheppen, zoals die zich in Amsterdam zou kunnen voordoen. We hebben zo goed mogelijk geprobeerd alles te imiteren en dat schijnt aardig ge lukt te zijn". De heer D. J. Klompsma. hoofd van de afdeling radio van de VPRO zei van de inhoud van het program- I ma op de hoogte te zijn geweest. .Volgens mij had na één minuut iedereen moeten begrijpen, dat het 1 een grap was". Hij zei geheel achter het program- j ma te staand, behalve achter de gefin- I geerde nieuwsuitzending. „Dat punt zal ik intern nog wel eens aan de orde stellen". Minder vriendelijk echter waren andere commentaren. Minister Klom- pë (crm). die het programma niet had gehoord, heeft direct de tekst by de VPRO opgevraagd. Van de inhoud daarvan hangt af of zy de VPRO zal ontbieden. De hoofdredacteur van de radio- nieuwsdienst, drs. D. Malon", vond, „dat met dit soort uitzendingen, de betrouwbaarheid van de radio-nieuws dienst wordt geschaad". De Amsterdamse politie sprak over „een grap van onvolwassenen". Zij vindt het eeng root bezwaar dat door dit soort „grappen" vitale telefoon lijnen worden geblokkeerd. mei vaste voet op de maan te zetten. Of men inderdaad een Apollo-vlucht zal overslaan, is echter nog niet besloten. Zoals bekend, was de landing volgens het schema in juli gedacht. Ruim zes uur lang (vn even over half twee tot acht uur gisteravond) is de „maantaxi" met McDivitt en Schweickart aan boord los geweest. Het vaartuig verwijderde zich tot op een afstand van 171 km van de Apol- lo-cabinc, waarin Scott eenzaam zijn banen om de aarde bleef draaien, en keerde daarna bhouden bij het moe derschip terug. Het meest kritieke stadium van deze tiendaagse ruimte reis was toen voorbij. De astronauten blijven, als alles goed blijft verlopen, nog tot donder dag in deruimte om de reis terug van de maan na te bootsen. Houston verklaarde na afloop, dat het experiment volledig geslaagd was. Er was maar één haperingetje geweest: aan het begin van het expe riment had Scott enige moeite de maantaxi, waar McDivitt en Schweickart toen al in waren gekro pen, los te koppelen. Maar later ver klaarde hij, dat dit weinig had te betekenen omdat hij waarschijnlijk een knop niet lang genoeg ingedrukt had gehouden. Tweemaal werd tijdens de vrije vlucht van de LM de motor in wer king gesteld, die op de echte maan- reis de vaart van het voertuig moet afremmen voor een zachte landing. De eerste maal kwam de LM daar mee in een baan. die varieerde van 22 km onder tot 24 km boven de Apollo. Na de tweede ontsteking schoot te vaartuig weg tot op een afstand van 171 km. Daarna werd het platform, waarin zich de landingsmotor bevindt, af gestoten en de motor van het bo venste deel van het vaartuig in wer king gesteld: de motor, die het vaar tuig straks van de maan zal moeten wegschieten. Stomverwonderd over zijn <ucu- we omgeving stapt prins Willem Alexander in de sneeuw, die nog rijkelijk aanwezig is in het wintersportcentrum Lech am Arlberg in Oostenrijk. Het valt ook niet mee voor het manneke in die vreemde wereld en tussen al die vreemde mensen Maar hij stapt dapper door. Meer foto's van de koninklijke vakan tie op pagina vijf. Machtiger Links TAE PvdA heeft de samenwerking met de KVP tot 1975 dus uitge sloten. Politiek een onverstandige daad, waarmee de partij zich heeft teruggetrokken in het isolement. Nationaal gezien valt het zonder meer t« betreuren dat de op één na groot ste partij van ons land zo'n radicale, en oob stroeve koers moet volgen. Eens te meer loopt de regeerbaarheid gevaar. Wat de PvdA wilde bereiken, het isolement van de KVP, heeft zij zich zelf aangedaan. Dc mogelijkheden zijn verder gering, en dat de progressieve concentratie met PPR en PSP het beeld aantrekkelijker zal maken, be twijfelen wij. De PvdA maakt ruim baan voor VVD en D'66, als het er om gaat een rege ring te formeren. Gezien de gegroeide binding tussen de drie confessionele partijen, kan men nauwelijks ver wachten dat ARP en CHU zich zou den lenen voor het politieke spel dat de PvdA nu wenst te spelen. Of moet men zeggen: Nieuw Links wenst te spelen,? Het merkwaardige is dat het Vondeling was die te ken nen gaf op het punt van de KVP geen uitspraak te wensen. Maar zijn eigen tweede man, Nieuw-Linkser Van der Louw, maakte van de hem geboden gelegenheid ruim gebruik, de kritiek vanuit het congres op de KVP over te nemen en als het ware tegen zijn toe komstige voorzitter uit te spelen. Vondeling kon niet veel anders dan de motie overnemen, wilde hij niet onmiddellijk bij de start al een ver schil van mening binnen zijn bestuur laten bestaan. Het voorval bij deze motie over de KAT was typerend voor het hele con gres: Nieuw Links is machtig binnen de partij. Misschien manifesteert zich dat niet overduidelijk, want het is niet zó dat het congres zonder meer ideeën en doelstellingen van Nieuw Links goedkeurt. Maar wèl is hel zo en dat is juist het trieste voor de PvdA dat er geen voldoende actief tegenspel wordt geboden. De tendens is: geen lid van dc Partij van de Arbeid zal nu nog durven be kennen dat hij geen sympathie heeft voor Nieuw Links, wil de man zich zelf niet buiten spel zetten. Noem dat maar geen macht. Voor AL uw DEN HAAG Het is niet uitge- I sloten dat in het melkprijsjaar april i 19691970 de prijs voor de consump- J tiemelk met twee cent per liter zal worden verhoogd in de zomermaan den en met vijf cent per liter in de wintermaanden. De heer S. van der Ploeg van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond vroeg hier gisteren naar tijdens een vergadering van het Pro- duktschap voor zuivel. Over de consumptiemelkprijs zou ook al gesproken zijn op de laatst be sloten vergadering van het Produkt- schap. Men besloot toen af te zien van het uitbrengen van een advies aan minister De Block, omdat de onder nemersorganisaties in het zuivelbe drijf zich al met voorstellen tot die bewindman hadden gewend. Schoenreparatie VAN KAMPENHOUT Atjehstraat 73 - Bachstraat 318 (Z.W.) Bonalrotraat 17. Behalve Houston waren ook de astronauten zélf zeer tevreden over de rusultaten. Toen de LM was weg- geschotenriep Scott over de radio: „het gaat geweldig, Houston, 't is net een mini voetbal". Toen toen de LM eenmaal los was riep Scott naar LM-commandant McDivitt: „kun je je sportwagen wel de baas, Jim?". „Gaat nogal", ant woordde McDivitt lakoniek. Eenmaal weer terug in de Apollo zei McDivitt enigszins bezorgd: „ik hoop, dat ik niet aan boord van de LM vergeten ben". „Wij ook", ant woordde mission control, dat daar onmiddellijk aan toevoegde: „zijn jullie piloot Schweickart niet verge ten?". „Ik ben hem niet vergeten", antwoordde McDivitt, „ik heb hem met opzet daar achtergelaten". PARAMARIBO Er is een ac- coord bereikt met de Surinaamse on derwijzers. Het salaris over februari zal volgende week aan de leraren worden uitgereikt. Bovendien wordt er gewerkt aan het instellen van een prijscontrole en wordt een algehele salarisherziening bekeken. Aan het accoord hebben meege werkt de minister van binnenlandse zaken en de federatie van onder wijskrachten Suriname. PAPEN B U»4(nr»H3Tsa)B UNS B (JOG Nissiotis benoemd in Athene GENÈVE Prof. dr. Nikos A. Nis siotis (43), directeur van het oecume nisch instituut te Bossey, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de godsdienstfilosofie aan de universiteit van Athene. Hij heeft nog niet beslist. Nissiotis was al buitengewoon hoogleraar. Daarvoor ging hij een paar maal per jaar enkelg weken naar Griekenland. De Portugese zangeres Amelia Rodrigues tijdens haar optreden op het Grand Gala, waarover el ders uitvoerig wordt bericht Uw keukenspecialist voor aanbouwkeukens staat klaar met waardevolle ad viezen. Besparen tijd, geld en ergenis achteraf. Kom eens vrijblijvend kijken. Keukencentrum Koeleman H. v. Beyerenstraat 4. Ter Aar. tel. 01722-493 100 it>2. Keukenshowroom

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1