IN DE LUCHT IS WEINIG TE DOEN TEGEN PIRATERIJ Frederik IX (Takissok) 70 jaar Vliegers uit vele landen willen acties tegen kapers Boycot Botsingen Straffen door Dick Ringlever mfÊÊ ->■* VORST MET ILLUSTERE BIJNAMEN ZIJN WIJ TOVENAARSLEERLINGEN? 1 ZATERDAG 8 MAART 194? Het kapen van vliegtuigen heeft de laatste jaren zulke ernstige vormen aangenomen, dat de Ifalpa, de internationale vereniging van verkeersvliegers, op haar jaarlijks congres van 20 tot 27 maart in Amsterdam dit onderwerp als een van de belangrijkste punten op haar agenda heeft gezet. Al eerder heeft de organisatie, waarbij 51 verenigingen uit 49 landen (met in totaal 44000 vliegers) zijn aangesloten, waarschuwen de geluiden laten horen, maar tot nog toe hebben deze de „hi-jackers" er niet van kunnen weerhouden hun gevaarlijke acties voort te zetten. Sterker nog: men is zelfs tot gewapende aanslagen overgegaan. Cuba, Algerije, Athene en Zurich zijn namen, die de trieste ontwikkeling illustreren. Een ontwikke ling, die de Ifalpa met zorg vervult. En het ligt daarom voor de hand, dat men straks in Amsterdam nog krachtiger zal aan dringen op het nemen van straffere maatregelen tegen kapers en hen, die menen politieke geschillen te kunnen uitvechten op burgerluchthavens. en overvallers in het land, waar zij worden aangehouden, moeten worden gestraft en voorts dat in geval van een kaping toestel en bemanning binnen 48 uur weer moeten kunnen vertrekken. Passagiers zullen nog sneller hun weg moeten kunnen vervolgen. Tot nu toe heeft Nederland de conventie niet geratificeerd (wel getekend), maar het ziet ernaar uit, dat dit binnen af zienbare tijd zal gebeuren. De minister van verkeer en water staat heeft al een wetsontwerp ingediend en dezer dagen wordt de memorie van ant woord verwacht. Koning Frederik IX en zijn gemalin koningin Ingrid met hun drie dochters. Links kroonprinses Margarethe, gehuwd met Henrik graaf de Laborde de Monpézat, Anne-Marie, koningin van Griekenland en geheel rechts Benedikte, gehuwd met prins Richard zu Sayn-Wittgenstein. -#■ De heer G. J. Schöttelndreier (links) en KLM-gezagvoerder F. H. H. van Vianen. Hóe men een eind moet ma ken aan luchtpiraterij is een vraag met nog vele vraagte kens. Zeker vliegtechnisch is er weinig tegen te doen. De vlieger, die in de cockpit een pistool in de rug krijgt ge duwd, zal geen enkele tegen stand kunnen bieden omdat hij daarmee het leven van zijn pas sagiers in de waagschaal stelt. Eén schot in de wand van dc drukcabine zou namelijk direct tot gevolg hebben, dat er een enorme luchtstroming naar bui ten ontstaat, die met de kracht van een explosie een gat slaat, waardoor passagiers naar bui ten worden gezogen. En dat is een risico, dat geen enkele vlie ger kan nemen. KLM-DC-8-gezagvoerder F. H. H. van Vianen van de Ver eniging van Nederlandse Ver keersvliegers: „er zijn wel eens suggesties gedaan om de cock- uitdeur af te sluiten, maar dat heeft in de praktijk weinig zin. De overvaller kan immers de stewardess onder bedreiging van een vuurwapen dwingen deze te openen. Ook is wel eens gedacht aan chloroform- spuitjes, die een overvaller tij delijk bedwelmen. Maar hoe moet je die in een vol vliegtuig gebruiken, zonder paniek en ongelukken onder de passa giers te veroorzaken? En elke passagier te controleren op het bezit van een vuurwapen is eveneens een onmogelijke zaak. Een afdoend middel be staat dus niet". In vliegerskringen is men het er over eens, dat men geen tegenstand kan bieden en ge woon verplicht is te doen, wat een overvaller beveelt, hoe ge vaarlijk dit ook kan zijn. De heer G. J. Schöttelndrei er, secretaris van de vliegers vereniging: „als men over „hi jacking" spreekt, denkt men aan het gevaar van een schiet partij aan boord. Maar zelfs als dit wordt voorkomen, wor den passagiers en bemanning toch nog ernstig bedreigd. Het vliegtuig wordt door de over valler namelijk meestal gediri geerd dwars tegen alle lucht- verkeersregelingen in en dat houdt altijd het gevaar van bot singen in". „De overvaller heeft er na melijk geen idee van wat hij beveelt. Dat bleek bijvoorbeeld vorig jaar toen een El Al— Boeing, na van Rome opgeste gen te zijn, werd gedwongen naar Algiers te vliegen. Hij gaf er de koers bij op, maar die was fout. Het kostte de gezag voerder enorm veel moeite de achterdochtige piraat ervan te overtuigen, dat zijn koers uit eindelijk zou leiden tot een noodlanding in de woestijn". een avontuur. Kijk maar naar Cuba. Er zijn legale vluchten van Miami naar Havanna, maar toch blijkt men er de voorkeur aan te geven een toe stel te kapen". Om tot zulke maatregelen te komen, is echter volledige eens gezindheid nodig. Er moeten duidelijke afspraken worden gemaakt, vastgelegd in een verdrag. Nu is dat verdrag er wel de Tokio-conventie van 1963 en het is ook wel door 29 landen getekend, maar er zijn nog maar zes landen, die het hebben geratificeerd (Rood- China, Denemarken, Noor wegen, de Philippijnen, Portugal en Zweden). Dat wil zeggen, dat er nog zes ratificaties te weinig zijn om de conventie van kracht te doen worden. In deze conventie wordt on der meer bepaald, dat piraten De heer Schöttelndreier: „in sommige gevallen zoals de Cubaanse kapingen handelt men al overeenkomstig de con ventie. Vliegtuigen, die in Ha vanna gedwongen landen, zijn binnen 48 uur vrij (of de pira ten worden bestraft is echter twijfelachtig). In andere geval len evenwel verloopt de proce dure minder soepel. De vorig jaar in Algerije vastgehouden El Al-Boeing is daar een voor beeld van. Alleen door te drei gen met een totale boycot, zijn bemanning en vliegtuig terug gegeven". Zo'n boycot is een laatste wa pen: zowel om gekaapte vlieg tuigen snel terug te krijgen als om kapingen en overvallen te voorkomen. Pas toen de Ifalpa, de International Labour Orga nisation en de International Transport Workers Federation, dreigden alle vluchten op Al gerije te weigeren en ook de grondafhandeling van Algerijn se vliegtuigen te stoppen, ging men in Algiers door de knieën en liet bemanning en toestel vrij. Dergelijk optreden is echter niet méér dan een lóótste wa pen. Liever is het de vliegers, dat het probleem zonder dit dwangmiddel wordt opgelost: door directe teruggave van toestel en bemanning en uiteraard door bestraffing van de daders. Relaties met landen, waar deze vandaan ko men, mogen daarbij van geen enkele invloed zijn. In het geval-Zürich heeft men ten aanzien hiervan het volste vertrouwen. De heer Schöttelndreier: „we weten uit betrouwbare bron, dat de Zwit serse regering het gebeurde zeer hoog opneemt. De overval lers zullen hun straf zeker niet ontlopen". Men kan zich echter afvra gen, wat er met hen zou zijn gebeurd als zij de overval in een ander land hadden ge pleegd, bijvoorbeeld in Frank rijk. Alleen een waterdicht inter nationaal verdrag zal duidelijk antwoord op die vragen kun nen geven. En het ligt wel voor de hand, dat straks in Am sterdam krachtige pleidooien zullen worden gehouden voor het tot stand komen van zo'n afspraak. Hoever die geluiden zullen dragen, zal echter voor lopig nog wel een vraag blij ven.... Dinsdag viert koning Frede rik IX van Denemarken zijn zeventigste verjaardag. De Denen zijn een volk met veei humor en zij hebben vele ko ningen van dit oudste konings huis van Europa bijnamen ge geven, waarvan Harald Blauw- tand misschien wel de opmer kelijkste is. Koning Frederik heeft maar één „officiële" bijnaam „Takossok" Ide Gro te, wat dan slaat op zijn leng te) die hem verleend werd toen hij voor het eerst de Poolcirkel passeerde met het koninklijk jacht Danneborg. Maar onofficieel zijn er nog wel een paar. „Frederik de Zeeman", bijvoorbeeld, want reeds jong wilde (toen nog kroonprins) Frederik naar zee. Zijn eerste zeeman schap was aan boord van de Danneborg. waar hij als scheepsmaat no. 461 op de monsterrol kwam. Dit num mer staat nu op de nummer plaat van 's Konings auto. Minder zichtbaar draagt de koning nog een herinnering aan zijn zecmanstijd mee. Een fraaie tatouering, waar bij de bescheiden armversie- ring, die prins Bernhard tot aller verrassing blijkt te be zitten, maar kinderwerk is. In de muziekwereld is liet „Frederik de Dirigent": vele malen heeft de koning de di rigeerstok geheven voor bet Deense Radio Symphonie- orkeet, en zelfs zijn er enige grammofoonplaten uitge bracht ten bate van een in zameling voor de Verenigde Naties van liet Orkest van de Koninklijke Opera geleid door koning Frederik. Zo zijn er' meer namen te bedenken: de Avondwande- Koning Frederik in 1940 met zijn toen twee maanden oude dochter Margrethe. laar bijvoorbeeld, want graag maakt koning Frederik een wandeling door de stilgewor- den straten van Kopenhagen: de Zwemmer, want nog trekt de koning lustig een paar baantjes; verder is bij een geestdriftig amateiirfotograaf met een voorliefde voor land schappen; een sportief jager en bij chauffeert liever zeil' dan zich te laten rijden. Maar zijn grootste plezier is.een trein besturen! Dit alles be tekent, dat koning Frederik zich aan zijn liefhebberijen zonder meer wijdt. Als con stitutioneel vorst speelt hij geen politieke rol. doch wel volgt hij bet politieke leven van zijn land nauwlettend: hij stelt er prijs op goed ge- informeerd te zijn over bet leven en de problemen van zijn landgenoten en houdt elke veertien dagen een au diëntie, waar velen hem ko men spreken. Bovendien is er de telefoon, die de Denen ge makkelijk kunnen grijpen wanneer ze hun koning wil len spreken. Het Deense koningshuis is het oudste van Europa en da teert uit de dagen van Gorm de Oude en zijn vikingen (900-940 n. Chr.De troon was tot 1953 alleen erfelijk in de mannelijke lijn. Na een referendum aan vaardde de Folketing (het parlement) toen de grond wetswijziging waardoor ook vrouwen tot de troon werden toegelaten. Op 5 juni 1953 te kende koning Frederik de wet. Overigens zijn troon en kroon, symbolen van de ab solute macht der vorsten, reeds sinds 1849, toen Dene marken de constitionele monarchie aanvaardde, opge borgen in bet museum Rosen- Wat men dan moet. doen om deze luchtpiraterij én overval len op de luchthaven tegen te gaan? De heer Schöttelndreier: „al leen maatregelen op de grond zullen effect hebben. Men zal de daders zo streng moeten straffen, dat zij zich eerst wel een paar maal bedenken voor dat zij zich aan zo'n avontuur -••agen. Want heel vaak be schouwen zij het inderdaad als Voorjaar 1967: Een dode lente voor plant en dier aan de kusten van Cornwall en Bretagne. Het opbloeiende leven verstikte in vette, zwarte massa's olie afkom stig uit de lekgeslagen tanker. Chemische oplosmiddelen betekenden de genade slag. Onafwendbaar stroomde 30.000 ton olie uit de gestrande en lekgeslagen „Torrey Canyon" en bedekte in korte tijd de zee over een lengte van enkele tientallen kilo meters. De bruinzwarte laag zaaide dood en verderf onder de zeevogels en werd met afschuw tegemoetgezien in de recreatieplaatsen aan de kust. Het was onmoge lijk te voorspellen welke kustgedeelten door de olie zouden worden besmeurd, wind en water hadden de olieplas zelfs naar de Nederlandse kust kunnen voeren. Van tijd tot tijd worden wij opgeschrikt door dit soort gebeurtenissen: de brand in de kunstmestfabriek te Vlaardingen, waarbij dank zij een gunstige windrichting de Randstad voor een ramp bleef gespaard; het lek in de zeebodem bij een aard oliebron voor de kust van Californië en stookolielozingen bij Terschelling. Verleden jaar in Drenthe en dit jaar in Zeeland stierven tientallen roofvogels ten gevolge van het wangebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Deze incidenteel schijnende gebeurtenissen zijn sympto men van de ziekte van het milieubederf, borg. een kasteeltje in bet hart van Kopenhagen. De grondwetswijziging was nodig omdat koning Frederik en koningin Ingrid geen zonen, maar wel drie dochters heb ben: Margrethe. Benedikteen Anne-Marie. Kroonprinses Margrethe draagt een historische naam, die van de enige koningin, die Denemarken ooit gekend heeft. Toch is het de vraag of zij als Margrethe I of II de troon zal bestijgen; baar voormoeder Margrethe werd nimmer als koningin van De nemarken gekroond. Zij was de dochter van ko ning Waldemar IV en trad in 1363 (tien jaar oud) in het huwelijk met koning Haakon VI van Noorwegen. Hun zoon Olaf werd drie jaar later geboren. Zes jaar oud stierf zijn Deense groot vader en werd hij tot koning van Denemarken gekozen; toen in 1380 zijn vader stierf werd hij als Olaf V koning van Noorwegen. Zijn moeder nam echter bet regentschap waar. Zeventien jaar oud stierf Olaf en koningin Mar grethe zette de regering voort. In 1389 werd zij ook koningin van Zweden en dank zij politiek en strategisch talent wist zij in 1397 bij de Unie van Kalmar de drie Scandinavische landen tot één koninkrijk te verenigen. Op 24 oktober 1412 overleed zij kort na de verovering van Flensburg in de strijd om Sleeswijk. Tot vreugde van de Denen, is de troonsopvolging op dit ogenblik geen kwestie. Ko ning Frederik IX viert zijn zeventigste verjaardag zon der zichtbaar verouderd te zijn. Diepe rimpels heeft hij altijd gehad, en daar zijn tal van lachrimpeltjes bij, want hij is een man met een groot gevoel voor humor en boven dien, zoals hij zelf eens ge zegd heeft: „Een gelukkig man met een charmante drie lieve kinde vrouw ren". ALEXANDRA dat ons leefklimaat bedreigt. Nu, twee jaar na de ramp met de Torrey Canyon is het mogelijk een ba lans op te maken van de aangerichte schade. In het herfstnummer van „Na tuur en Landschap" wordt geconstateerd dat het niet de zeedieren, maar de flora en fauna van de kust zijn die het ergste hebben geleden. Ter bestrijding van de olie zijn in hoeveelheden als nooit tevo ren chemische oplosmiddelen gebruikt. Hieraan waren zeer grote risico's ver bonden, daar niet bekend was wat het effekt van gebruik op zo grote schaal op het biologisch evenwicht zou zijn. We mogen ons gelukkig prijzen dat nu, na twee jaar, blijkt dat het leven in de zee zich weer geheel heeft hersteld van de opgelopen schade. Anders (6 het gesteld met de kustbewoners. Door het gebruik van de detergenten zijn krabben, zeepokken en schaalhorens bv. gedecimeerd. De wierbegroeiing van veelal rotsachtige kusten heeft zich voor een deel weer hersteld. Merkwaardig is de vergelijking tussen kustgedeelten waar wel en waar geen detergenten ter bestrijding van de olie waren gebruikt. Waar deze chemische middelen niet zijn toegepast, was de olie reeds na enkele maanden door na tuurlijke afbraak, zoals bacteriewerking, verdwenen en blijkt de schade relatief gering te zijn. Hieruit mag worden geconcludeerd dat behandeling met detergenten zoveel mogelijk moet worden vermeden. Waar dit nog te rechtvaardigen zou zijn met het oog op het vitale belang van de re creatie van het betreffende kustgedeelte, is het zeker de overweging waard (goed- koperel) bindmiddelen te gebruiken zo als zaagsel of poederkalk. De olie kan dan vrij eenvoudig met mechanische middelen worden verwijderd of begraven. Door deze ongelukken worden we steeds weer eraan herinnerd dat de machten die door de technische ontwik keling zijn ontsloten, niet alleen op mili tair maar ook op civiel gebied gevaar lijke vormen hebben aangenomen. De vraag is: Zijn wij tovenaarsleerlingen? J. GOUDRIAAN BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13