Zesendertig kinderen nu in een eigen school Kerk moet haast maken t.a.v. de Merenwijk Leefbare stad een uitdaging IMSU PIERROT Commentaar ruim comfortabel economisch VAN HIT DRAAIBOEK1 Edipo Re klassiek verhaal indrukwekkend weergegeven DAF44 Excelsior stofzuigers IIMCO NV. VLASVELD GARAGE POELGEEST GEBR. VAN ULDEN Voorlichting in Oegstgeest PROF. KANNERSCHOOL IN OEGSTEEST GEOPEND De Kerk in de Merenwijk Organist Petrakerk Hasjiesj-rokers uit Bollenstreek gearresteerd Pastorie Hazerswoude in juni klaar TUSSEN DE BLADZIJDEN Bazaar voor Boemerang NIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 7 MAART 196? BETER KAN NIET, DUURDER HOEFT NIET! Vraaj demonstratie! dealer voor LEIDEN e.o. Stationsweg 36 Leiden. GEBR. VAN ULDEN Officieel dealer voor Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond. Hogerbeetsstraat 6 (zijstraat Warmonderweg) leiden - Telef. 50330 Officieel DAF-dealer voor Leiden en omstreken. Verdamstraat 6 Leiden - Telef. 23041 Wondermooi ■Wjp zoals het een bij 1 li het ander past ijj WMF Hardpleetcouverts en JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 worden verwezenlijkt, dan komt die verantwoordelijkheid óf bij Oegst- geest (geografisch ongewenst) ef bij Leiden (financieel ongewenst). In elk geval is spoed gewenst, want over twee jaar komen de eerste be woners in de Merenwijk. OEGSTGEEST Met het uit wissen van een kleurige tekening op een schoolbord, waardoor de zinspeling „Our manners our Kanners" zichtbaar werd, opende gistermiddag hoofdinspecteur N. Y. Vlietstra van het buitengewoon lager onderwijs de Prof. dr. Leo Kannerschool aan de Geversstraat 37. Daarmee bezit Oegstgeest offi cieel (sinds 4 februari al officieus) een school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen. De school is gesticht door de Stichting medisch-psychologische kinderkliniek Oegstgeest. Zij is ontslaan uit een klein klasje in de pedologische kliniek „Curium" aan de Rhijngeesterstraatweg. Daar kampte men met ruimtegebrek. Toen men het gebouw aan de Geversstraat kon aantrekken, be sloot men het klasje uit te breiden tot een school met 36 leerlingen, van wie er 12 uit de kliniek „Cu rium" komen en 24 van buiten (Leiden e.o., duinstreek en bollen streek). Di ie lokalen Op de begane grond zijn drie lokalen ingericht, de verdieping herbergt de schoolpsycholoog, de maatschappelijk werkster, de ge neesheer-directeur van „Curium" en de bibliotheek. De school heeft een kernafdeling voor lager onderwijs (30 leerlingen tot 15 jaar) en een kleuterafdeling (4-6 jaar, zes leerlingen)School hoofd G. Jongbloed geeft samen met een onderwijzer en een kleu terleidster sterk individueel gericht onderwijs. Kinderen,, die zich we gens organische contactstoornissen (bijvoorbeeld hersenletsel) elders niet thuis kunnen voelen, worden op deze school opgevangen. Bij de openingsplechtigheid voerden nog het woord de voor zitter van het curatorium van „Curium", de directeur-genees heer dr. D. A. van Krevelen, bur gemeester jhr. T. A. J. van Ey- singa van Oegstgeest en prof. dr. J. Bastiaans. 0-50 km in 6 seconden 123 km/u prijs 5.325,— (incl. BTW 5.964,—) f Stuur mij Informatie over DAF33, DAF44. OAF44 Stationcar. DAF55, c- DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst) l? Naam: Adres: .....Plaats:p In emslopM zender peetiegel zenden aan OAF ent»oerf nummer 30». Dndaoven. W. Zwikker voor C.N.V. Leiden Waarschijnlijk wordt er binnenkort een hearing gehouden over de ker kelijke opbouw van de Merenwijk. De behoefte daaraan werd gisteren in Oegstgeest. aan het eind van de hervormd-gereformeerde centrale gemeenteavond, sterk gevoeld. Voor discussies en diepgaande oor deelsvorming hebben de gemeente leden nog geen gelegenheid gekre gen. Over een zo belangrijke zaak, waarmee veel geld gemoeid zal zijn, wil de gemeente graag (en moet zij ook) kunnen meepraten. En dan liever nog vandaag dan mor gen, want over twee jaar zal men zich als Kerk van Christus aan de eerste bewoners hebben te presen teren, terwijl er nog zeer veel voor bereidend werk is te doen. Men moet (in hervormde kring) zelfs nog uitmaken wie de verantwoor delijkheid voor de opbouwwijk toe gewezen krijgt: Leiden, Oegstgeest of de regio groot-Leiden (dus mèt Leiderdorp en Voorschoten). Regionale contacten tussen de drie grootste kerken (hervormd, gerefor meerd en r.k.) over deze zaak zijn er nog niet of nauwelijks. Het is de hoogste tijd dat er veel gebeurt: samen praten (niet alleen aan de top) en vooral snel samen doen. LEIDEN De heer Chr. Hanegraaf heeft zijn functie van organist van de Petrakerk (Geref. kerk in Leiden- Noord) neergelegd. De heren De Kie viet en Heed ük zal gevraagd worden hem op te volgen. LEIDEN Hoewel de officiële benoeming van een opvolger pas eind maart zal afkomen, zal deken W. P. M. Haring zyn ambt neerleggen en Leiden gaan verlaten. Hy gaat zijn intrek nemen in Huize St. Petrus in Berkel en Rodenrys, waar hy de lei ding op zich zal nemen van dit nieuwe bejaardentehuis. OEGSTGEEST Aan het eind van de hervormd-gereformeerde cen trale gemeente-avond in het centrum aan de Lijtweg bleek duidelijk de behoefte aan een hearing over de kerkelijke opbouw van de Merenwijk te bestaan. Gisteren was er, na de informaties van een viertal deskun digen over dit onderwerp, tijd voor slechts enkele opmerkingen van de kant van gemeenteleden en belangstellenden. Daarbij kwamen vooral naar voren de wensen tot intensieve regionale samenwerking en tot een oecumenische aanpak van meet af aan. De Merenwijk, de vóór de grens wijzigingen van 1966 bij Oegstgeest behorende Broek en Simontjespol- der, zal over een jaar of zeven wor den bewoond door 20.000 mensen in bijna 6000 woningen. Kortgeleden heeft de Leidse gemeenteraad de plannen daartoe goedgekeurd- Mr. J. C. Lelieveldt van het (Leidse) bureau voorlichting gaf met behulp van lichtbeelden gisteravond uitge breide toelichtingen op deze plannen waarin vooralsnog twee kerken of kerkelijke centra zijn geprojecteerd. Isolement LEIDEN De taak van de vakbeweging ligt niet alleen op het gebied van de lonen en prijzen. Ook in andere sectoren van de maatschappij ziet de vakbeweging een werkgebied. Vakbeweging en maatschappij komen steeds dichter by elkaar. Daarom organiseerde de Besturenbond van het C.N.V. gisteravond voor bestuurs- en kaderleden een bijeen komst over „De sociale leefbaarheid van onze stad". Over dit onderwerp sprak de heer W. Zwikker, voorzitter van het „Maatschappelijk Contact orgaan Leiden". Dat is een orgaan van samenwerking en overleg van gemeentelijke overheid en particulier initiatief ter bevordering van het maatschappelijk welzijn van onze stad. Het houdt zich bezig met sociale planning en adviseert zowel overheid als particuliere organisaties. Een leefbare stad is, zei de heer Zwikker, een stad die een antwoord •heeft op de behoeften die er op dit ogenblik zijn. Waar de voorzie ningen (werkgelegenheid, onder- wijsmogelijklheid, woningvoorzie ning e.d.) in overeenstemming zijn met de bevolkingsstructuur. Het is de taak van het gemeentebestuur de verlangens en behoeften zo re- eel mogelijk te onderzoeken. Zon der de zaak te overtrekken maar ook zonder deze te licht op te vat ten moeten we de problemen van Leiden zo objectief mogelijk bestu deren. Soms wordt er te veel nadruk ge legd op bepaalde facetten van de gemeentepolitiek, wordt er te zeer afgegaan op persoonlijke ervarin gen. Een objectieve bestudering is noodzakelijk voor aktiviteit. Op allerlei gebied is er in Leiden veel te doen. schappelijk welzijn geen levens vatbaarheid. De leefbaarheid is ook geen zaak die de particuliere orga nisaties op hun eigen houtje tot stand kunnen brengen. Alleen samen, gemeentebestuur en particuliere organisaties, kunnen wij een antwoord geven op de pro blemen. Het tot stand brengen van een leefbare samenleving, een sa menleving die geborgenheid kan versohaffen, is een uitdaging voor ons allemaal. LEIDEN De districtsrecherche van de rijkspolitie heeft eind vorige maand drie jongens en een meisje in de leeftijd van 23 tot 17 jaar ge arresteerd wegens het in bezit heb ben en gebruiken van verdovende middelen. De jongens, twee chauffeurs en een kweker, en het meisje, zijn afkom stig uit Noordwijkerhout en Hiile- gom. Ze konden overdag thuis wor den aangehouden. Bij huiszoeking kwam aan het licht, dat een van hen in het bezit was van een kilo Indi sche hennep, die hij had meegenomen na een vakantie in Marokko. Ze zijn maandag voor de officier van justitie in Den Haag geleid. HAZERSWOUDE De bouw van de nieuwe geref. kerk maakt goede vorderingen. Vooral het bijgebouw schiet aardig op. De pastorie zal al op 1 juni klaar zijn. Er bestaan plannen om een grote verkoop voor de nieuwe kerk te gaan houden. Gedacht wordt aan de week van 20 tot 26 april. De sociograaf drs. M. W. Hoek rondde dit algemene beeld af met gegevens over de verwachte sociale opbouw van de wijk, die geografisch sterk geïsoleerd ligt door de begren zingen van de spoorlijn Haarlem- Leiden, de Stinksloot, de Zijl en de gordel volkstuintjes tussen Mors- en Kooiwijk enerzijds en Merenwijk anderzijds. Ook sociaal gezien is er naar een isolement toegewerkt: het welstands niveau wordt hoog door de dure wo ningen, de wijk krijgt eigen winkel-, onderwijs en recreatievoorzienin gen. Zitplaatsen De heer Hoek berekende dat de toekomstige 2000 gereformeerde be woners behoefte zullen hebben aan 800 zitplaatsen op zondagmorgen, de 6000 hervormde en 6000 rooms-ka- tholiöke bewoners ieder aan'600 zit plaatsen. in totaal dus 2000. Hij deed de suggestie de aula's van de zeven in de wijk geprojecteerde scholen (200 plaatsen per aula) voor de zon dagmorgen niet over het hoofd te zien. Voorwaarden De heer J. Harms, directeur van het gereformeerd bureau voor kerk opbouw te Utrecht, vocht het aantal van 2000 zitplaatsen aan er zul len er veel minder nodig zijn. Bo vendien moet men veel meer reke ning houden met het toekomstig functioneren van de kerk (centra met talrijke mogelijkheden naast de erediensten). De kansen van een kerk in een nieuwe wijk zijn, aldus de heer DS. VOSSÈRS nog nauwere samenwerking Harms, heel groot mist men be seft, waar het om gaat, men zich voldoende voorbereidt en er de ge hele gemeenschap actief bij betrekt. Wil men voorts van de overheid nog geldelijke steun ontvangen, dan moet de bouw van een kerk in de Merenwijk vóór de vervaldatum van de gereformeerde kerkbouwwet (medio 1971) gegund zijn. Regio Ds. D. J. Vossers, voorzitter van de 12 jaar geleden opgerichte (her vormde) regionale kerkelijke com missie (die Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest omvat), spitste 'het onderwerp toe op „de regio". Een jaar geleden is in de commis sie tot federatieve samenwerking tussen de vier gemeenten" besloten; een voorstel tot nog nauwere samen werking passeert binnenkort de vier kerkeraden. Zou dit leiden tot de vorming van één (hervormde) ge meente groot-Leiden, dan zou de verantwoordelijkheid voor de op bouw van de Merenwijk (dan één van de vele wijken van groot-Lei den) bij de centrale gemeente te recht komen. Mocht deae regio-gedaclite niet Initiatief Waarom gaat dat vaak zo lang zaam? Dat komt niet omdat de plaatselijke overheid er te weinig aan doet. Onlangs had het gemeen tebestuur nog een gesprek met de regering om haar te wijzen op de financiële problemen van de ge meente. Maar, zei de heer Zwikker, niet allecai het geldgebrek is debet aan de te langzame ontwikkeling. Vaak schort liet ook aan partiku- lier initiatief. En leefbaarheid is geen zaak die alleen maar van bo ven af geregeld kan worden; dan heeft de organisatie van het maat- LEIDEN Morgen van 4 tot 6 uur en van 7 tot 11 nur wordt in het geref. jeugdhuis aan de Bree- straat 'n bazaar gehouden ten bate van de jeugdsociëteit Boemerang. Voor kinderen tot en met 15 jaar is er 's middags een speciaal pro gramma met attracties, 's Avonds zal de bazaar iets meer afgestemd zijn op de oudere jeugd, maar ook met attracties. Tevens bestaat de mogelijkheid tot dansen. Expositie Kamerlingh Onnes in i\aarden NAARDEN Op zaterdag 29 maart zal Paul Citroen een bijzondere ex positie openen van schilderijen van H. H. Kamerlingh Onnes. De tentoonstelling omvat een vijf tigtal werken, die het oeuvre van de thans 76-jarige kunstenaar retrospec tief weergeven. De schilderijen zijn afkomstig uit de particuliere verza melingen van W. Ditmar, Chr. Jooren, Dr. J. Koenraad en mevrouw W. Eijffinger. De expositie blijft geopend tot 28 april. STUDIO Pier Paolo Pasolini, die onlangs nog het publiek ver raste met zijn boeiende verfilming van het Mattheüs-evangelie, heeft nu het klassieke verhaal van Oedipus tot uitgangspunt van zijn nieuwe film gemaakt. Dit verhaal heeft voor eens en altijd gestalte gekregen in de toneelvorm van Sophokles. Pasolini heeft zich dan ook voor de dubbele taak gezet om dit drama, wat het toch in wezen is, in filmbeelden om te zetten. In zijn „Edipo Re" was hij gebon den aan de schepping van Sopho kles. Dat hij ondanks dat toch nog een indrukwekkende film heeft we ten te maken, bewijst alleen maar zijn groot talent. De regisseur heeft met dit werk laten zien, dat de sage van Oedipus niet aan tijd is gebon den, maar ook nog in hedendaagse vorm de mens aanspreekt. Vandaar ook dat hij begin en heden in deze tijd heeft neergezet. Het verhaal wordt er niet minder geloofwaardig om. In prachtige beelden verhaalt hij van de jongen, die voorbestemd is zijn vader te vermoorden en te trou wen met zijn moeder. Men wordt geboeid door „deze zoon van het lot", die tegen zijn wil meehelpt de dingen te voltooien. Die heen en weer wordt geslingerd tussen zeker heid en onzekerheid en ten slotte zichzelf berooft van het kostbaar ste, dat een mens heeft: zijn ogen. Op die manier denkt hij het kwaad dat hij zelf heeft aangericht, niet meer te kunnen zien. (Niet aan tijd gebonden). Op vrijersvoeten LUXOR Het meest bizarre po litiekorps je, dat Frankrijk waar schijnlijk ooit heeft gekend is weer eens in- actie gekomen om een film te maken. Ongetwijfeld zal iedereen zich nog wel „Les gendarmes de Saint Tropez" herinneren. Hetzelfde doldwaze clubje is te zien in „Le gendarme se marie" (Op vrijers voeten). Louis de Funès stort zich in deze film in het "avontuur van 't huwe lijk. Onder regie van Jean Girault, die al meer de Funès-films op zijn naam heeft staan, is het natuurlijk weer lachen geblazen. Brigadier Louis is een zeer nauw gezet en ijverig ambtenaar vai de politie, die op slag verlief< wordt op een mooie weduwe, die hij even tevoren razend en tierend heeft achtervolgd na een serie ver keersovertredingen. Het verhaal op zich doet er niet veel toe. Funès is gewoon het mid delpunt van dolkomische situaties en aardig trucwerk. Al gekke bek ken trekkend maakt hij ook deze film weer voL (Funés in de boot). Franco Citti als de door het lot gekwelde jongeman Oedipus. Pervers spel TRIANON Wie aangelokt door de titel „Pervers spel" (The Magus) deze film gaat zien en denkt, dat hij precies te weten komt wat nu eigenlijk pervers is, komt bedrogen uit. Zoals zo vaak gaat achter deze onnozele titel een film schuil, die zeker wel pretenties heeft. Een onderwijzer komt op een Grieks eiland om daar les in Engels te geven. Hij komt in een vreemde wereld en maakt kennis met uitzon derlijke mensen. Hij ontmoet een psychiater, die proefnemingen doet met patiënten, maar deze patiënten vertellen de leraar, dat ze gevangen worden gehouden. Op zoek naar de feiten worden de grenzen tussen echt en onecht, heden en verleden, waarheid en bedrog steeds vager. Wat is waarheid? Mondo Infame REX Een paar jaar geleden was het enorm in om een „Mondo" film te maken. Vooral nadat de Ita liaanse regisseur Jacopetti zo'n suc ces had met zijn Mondo Cane. De navolgers van dit genre hebben vaak geprobeerd dit succes te eve naren en zelfs te overtreffen. Dat moest dan gebeuren door een flin ke dosis sex in zo'n film te stoppen onder het motto: kijk eens, wat er allemaal niet op deze aarde ge beurt. Ook Mondo Infame gaat aan dit euvel mank. Het kijken ernaar Is niet alleen erg vervelend, maar de film is ook nog ontzettend hypcri- tisch van opzet. Het enige wat ei genlijk de moeite waard is zijn de kleuren. Jules Verne zal nooit heb ben geweten, dat een reis om de wereld met de camera zo zou uit pakken. Mondo Infame is een slap aftrek- seltje van Mondo Cane en haalt dit grote voorbeeld bij lange na niet. (Slap aftreksel). Een mes in het water CAMERA (alleen donderdag, vrijdag en zaterdagavond 24 uur) De Poolse regisseur Roman Po- lanski (bekend van films als Met jouw tanden in mijn nek, Repulsion en Cul de sac) maakte met „Een mes in het water" eigenlijk zijn de buut. Deze film is er een verras send bewijs van hoe men mei zeer eenvoudige middelen en met een sober verhaal een bijzonder fascinerende film kan maken. Een sportredacteur .van middel bare leeftijd rijdt met zijn jongere vrouw naar een meer om daar met zijn zeilboot een etmaal te zeilen. Onderweg pikt hij een jongen op. die staat te liften. Hij wordt uit genodigd mee te gaan. De man, een statuszoeker, heeft kennelijk de be hoefte hem te kleineren in het bij zijn van zijn vrouw. 's Morgens vroeg komt het tot een handgemeen en de jongen, die voorgeeft niet te kunnen zwemmen slaat overboord. Terwijl de man naar de politie gaat om zichzelf aan te geven, duikt de jongen» weer op en verrast de vrouw, die hem ech ter verwijt net zo'n grote streber te zijn als haar man. Polanski heeft op uitnemende wij ze de man gestalte weten te geven, terwijl ook de jongen, die steeds koketteert met zijn mes, goed uit de verf komt. (Knap filmwerk). Prolongaties CAMERA „Mysterie in triplo". Tweede week. Drie wereldberoem de regisseurs, Fellini, Vadim en Malle geven hun visie op een grie zelverhaal van Edgar Allan Poe. Ondanks het feit, dat deze regis seurs van Poe weinig heel laten, is er toch nog in dit drieluik wel fraai filmwerk te zien. LIDO „The graduate". Derde week. Leuke amusante film door Mike Nichols met veel gevoel voor humor geregisseerd. Dustin Hoff man speelt op onnavolgbare wijze de rol van de wat schuchtere jonge man, die uiteindelijk toch de doch ter verkiest boven de moeder met haar verleidingskunsten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3