Vera Beths? viooltje op zolder" HOOP HEEFT IN BIAFRA DE VREES VERDREVEN Ik vond VOORU Geldmarkt zeer krap Minister Schut: 125.000 worden ruim gehaald 99 lagere school Bankrover Breda door kassier neergeslagen Pretentieuze nieuwe Nederlandse films gaan de kast in Moreel is beter dan ooit Onderzoek: Engels op WOENSDAG 5 MAAKT 1969 Vera Beths vond als vijfjarige een viooltje op zolder, en daarmee was haar loopbaan bepaald. Ze vertelt: „Ik heb drie broers en toen ik kwam zei moeder: eindelijk een meisje, en nu in 's hemelsnaam weer geen viool!" Vera's vader was een bekend violist en haar broers waren muzikaal, zodat moeder Beths het musiceren misschien een mannelijke eigenschap begon te vinden. Maar toen kleuter Vera een viooltje op zolder ontdekte „moest en zou" ze spelen. Ze kreeg ook onmiddellijk les van vader. „Het klinkt wel wat romantisch hoor, maar het is echt waar. Moeder vindt het nu geweldig, want dat was natuurlijk zo maar een uit spraak van haar!" Vera is wel bljj dat ze al zo jong is begonnen. „Ik geloof dat dit de enige manier is. Als je werkelijk iets wilt bereiken in dit vak, moet je op je zevende of achtste jaar beginnen en voor- Huib Goudriaan al regelmatig en goed les krij gen." Maandagavond oogstte ze de vruchten van haar dikwijls har de studie. Vera (22) won de eer ste prijs in het tweede nationaal Oskar Back Vioolconcours. Ze trad in de voetsporen van Emmy Verhey, die twee jaar geleden het concours wordt een keer in de twee jaar gehouden de prijs van 16.000 kreeg. Vera Beths mocht in 1967 niet meedoen, omdat daarvoor des tijds het einddiploma conservato rium was vereist. Inmiddels zijn de reglementen veranderd: die eis is vervallen. Overigens heeft Vera nu haar einddiploma. „Ik heb tot mijn zeventiende jaar les gehad van mijn vader, die nu le raar is op het Muziek lyceum in Am sterdam. Daarna heb ik gestudeerd op dat Muzieklyceum." Vera is nu leer linge van Herman Krebbers, en voor ziet in haar levensonderhoud door voor AOW'ers (9) Mijnheer, De heer Steenbergen heeft volko men gelijk. De AOW'ers hebben hun hele leven hard moeten werken en zij hebben ook recht op een mini mumloon en vakantiegeld. De heren van de Tweede Kamer krijgen 100 procent salarisverhoging, maar de AOW'ers kunnen op een houtje bijten, want de verhoging is niet eens voldoende om de enorm gestegen kosten te dekkem De rege ring moppert op het bedrijfsleven, maar geeft zelf het voorbeeld door verhoging van PTT-tarieven, kijk geld, gas, water, licht enz. Een groot onrecht is ook, dat gepensioneerde ambtenaren nog steeds korting op hun pensioen krijgen. Er is in Nederland geen partij, die het voor ons opneemt en daarom zou het wenselijk zijn, dat alle AOW'ers en ambtenaren gezamenlijk een nieu we partij stichten, die opkomt voor hun belangen. Deze partij zou wel licht een van de grootste van Neder land kunnen worden. De ontwikkelingshulp moet om hoog, maar laten wij toch eerst voor onze eigen mensen zorgen. Miljoenen werden gegeven voor India, en daar voert men de ratten met ons geld. In geen land is er meer woningnood als in Nederland: laten daar die miljoe nen aan besteed worden. Gewezen verzetsstrijders worden in een hoek gedrukt en gewezen wer kers voor de toenmalige vijand delen hier de lakens uit en worden nog geridderd ook. J. C. A. L. v.d. Heuvel, ex-verzetsstrijder en ambtena&T, DEN HAAG AOW'ers (10) Geachte heer Goudriaan, uw verslag van het vraaggesprek met de heer J. W. F. Steenbergen te Breda, naar aanleiding van zijn actie voor AOW'ers, heeft nogal wat pen nen in beweging gezet. Nu was het niet zozeer dit verslag dat velen ertoe bracht daarover te schrijven, maar meer het eerste inge zonden stuk van mej. G. de Bonte, ziet in haar levensonderhoud door als •ollste afwisselend voor praktisch alle Nederlandse symfonie-orkesten op te treden. Enige hobby Ze heeft geen t(jd voor liefhebbe rijen: bovendien: „Mijn hobby is mijn vak, echt waar! En ik geloof dat dat heel wat waard is. Ik studeer gemid deld vier uur per dag. Wij (violisten) zijn eigenlijk nooit uitgestudeerd. Als ik een paar dagen niet speel voel ik dat wel aan mijn vingers. Het is net als bjj een sportman: ik moet in con ditie blijven." Sport. Voor Vera is sport gevaarlijk. „Bij elke vorm van sport loop je het risico, dat je je pols breekt. Als kind van acht jaar heb ik een pols en een arm gebroken: dat heeft me een jaar studie gekost. In zo'n geval moet je in feite weer opnieuw beginnen. Zwemmen is de enige sport, die voor mij in aanmerking komt, maar ik ben ook niet zo'n type, dat om ze ven uur 's morgens in het zwembad staat." Geen twijfel De eerste prijs, die ze maandag kreeg toegekend, is bedoeld als studie beurs. Een jaar lang mag ze onder de hoede van een pedagoog van groot formaat in het buitenland studeren. Weet ze al waar? „Dit weet ik echt nog niet. Ik moet het nog bespreken met mijn leraar Herman Krebbers." Hebt u ooit wel eens getwijfeld of u het juiste vak had gekozen? „Nee. Als vroeger op school klasgenoten zich afvroegen wat ze later moesten gaan doen, dacht ik: Wat heb ik het toch makkelijk; ik weet het al, en ik weet het al heel lang. Als kind was ik al weg van de viool. Het was een uit gemaakte zaak: ik zou violiste wor den." Vera stamt niet alleen uit een mu zikaal gezin. Ook haar verloofde is musicus. Tijdens het gesprek in Am sterdam, horen we boven iemand op een hobo spelen: haar verloofde Wer ner Herbers (28) studeert. „We hebben elkaar op het conser vatorium leren kennen. Hij gaat in september als solo-hoboïst voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest werken. Hij speelt fantastisch. Ik heb de grootste bewondering voor zijn kunnen." Stradivarius „Het is toch erg romantisch, hè, dat bezig zijn om in deze tijd de muziek van vroeger te doen herleven." Haar nerveuze vin gers spelen met het lange haar. Dan zegt ze: „Ik speel al twee jaar op een prachtige Stradiva rius, die ik mag gebruiken van een Amsterdams Maecenas. Het is een van de laatste violen uit de zogenaamde „gouden perio de", gebouwd in 1727; deze is afkomstig van de Franse presi dent Auriol; daarom noemen we hem „Le Président." De telefoon gaat weer. Een van de tientallen gelukwensen. .Het gaat zo de hele dag door. Neemt u me niet kwalijk? Ik kan niet zo direct afbreken, hè." Zij beweerde nl., dat het doel van de heer Steenbergen was „ontevreden heid te kweken onder de AOW'ers". Ik heb dit vei slag ook gelezen en kan niet inzien dat de heer Steenber gen erop uit is „ontevredenheid te kweken" als hij zich (geheel belan geloos) inzet voor de zg. „kleine" AOW'ers (degenen die alleen op de AOW zijn aangewezen), om voor hèn verbetering te verkrijgen. Ieder weldenkend mens zal moeten toeeeven, dat zij het in deze dure tijd heel moeilijk hebben. Deze mensen hebben niet (zoals zovelen) aanvul ling in een pensioen. De 5 pet. verho ging die is toegezegd, ontvangen zij ter compensatie van de buitengewo ne prijsstijgingen van de laatste tijd. Dit brengt in hun toestand dus geen ..werkelijke" verbetering. Ik vond het stukje van mej. De Bonte zo tendentieus (de AOW'ers zijn meestal te dik, zodat er dure watermargarine 'halvarine) gemaakt moet worden), dat ik de heer Steen bergen daarover heb geschreven. Hij heeft haar intussen van antwoord ge diend in een ingezonden stuk. De heer Steenbergen zond mij nu een bestedingslijstje van haar. Daarin staat aan ziekenfondspre mie een bedrag vermeld van 200 per jaar. De premie van de meeste ziekenfondsen is 34.80 per maand (d.i. 417,60 per jaar) voor een alleen staand persoon onder de 65 jaar. Mijn vraag is nu aan haar: Wilt u het Ziekenfonds bekend maken, dat u voor ƒ200 per jaar verzekerd bent? Daarmee kunt u tal van mensen help en, die nu meer dan het dubbele van deze premie betalen. Blijft u het antwoord hierop schul dig, dan hebt u geen recht, om de heer Steenbergen te weerstaan in zijn streven. Dan is het alleen maar te loven, dat deze heer zich belange loos heeft ingezet, om voor de „klei ne" AOW'ers verbetering te verkrij gen. Rotterdam M. de Lange UTRECHT Door de Rijksuni- j versiteit in Utrecht zal in de komen- j de drie jaar een onderzoek worden Ingesteld naar de mogelijkheid om I kinderen van acht tot tien jaar de elementaire beginselen van het En- gels bij te brengen. Ervaringen in het buitenland heb- ben duidelijk gemaakt dat die leef tijdsfase meer geëigend is voor het eerste contact met een buitenlandse taal dan voor kinderen van twaalf jaar en ouder. Dit gold vooral voor het lager beroepsonderwijs waar al gemeen vormende vakken naast praktijkvakken worden gegeven. Het buitenland heeft geleerd dat het zeer goed mogelijk is om met behulp van moderne methodes zeer jonge kinde ren met succes een vreemde taal te leren. BREDA De vierde bankoverval werd gistermiddag in Breda voor de ongehuwde timmerman J.V. (22) te vens de meest noodlottige. De be heerder van het bijkantoor van de Boerenleenbank in de wjjk Princen- hage wist de dader, die wegvluchtte op een fiets, neer te slaan. V. brak daarbij z(jn pols. H(j werd in een i ziekenhuis behandeld. De buit, die de timmerman kort bij zich mocht houden, bedroeg 3000,- In totaal had de inwoner van Breda bij de vier bankovervallen 7000,- buitgemaakt. De man, die inmiddels heeft be kend, drong gewapend met een alarmpistool en met pet en zonnebril de bank binnen. Hij vroeg om Engels geld. De beheerder had de tegen woordigheid van geest de kluis dicht te gooien. Hij werd afgescheept met wat geld. Alle materiaal leent zich tot unieke creaties: zo heeft chef-kok Eddie Reed in het Amerikaanse Avon Lake het gepresteerd, de tempel Taj Mahal in miniformaat te reconstrueren. Hiervoor had hij 46 kilo suiker nodig. Dit suikerkunstwerk, summum van culinair meesterschap, kostte Reed liefst 1237 man-uren. Trots en voldaan staat hij nu naast zijn zoete schepping. VERA BETHS: gemiddeld vier uur per dag studeren TA EN HAAG Traditiegetrouw werd gisteren in Studio 2000 door een klein, select gezelschap de pre mière bijgewoond van een drietal nieuwe Nederlandse korte films, ver vaardigd onder de vlag van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, welk „crea tief' orgaan deze nieuwe produkten honoreerde met een flinke subsidie. De films zijn vertoond en de met ijver en veel moeite gemaakte werk jes komen in de kast te liggen, waar alleen bij toeval nog eens een beroep op wordt gedaan. Het grote publiek zal er geen kennis van nemen. Dat is jammer. De vertoonde films hebben als noe mer gemeen pretentieus te zijn. „Fa milie Nasdalko aan zee" van Barbara Meter is erg onsamenhangend en te verward om er een bepaalde ontwik keling in te zien. Alweer het strand is thema waarop gefrustreerde figuren zich bewegen. Boudewijn de Groot en Joop Admi raal houden een hardloopwedstrijd waarvan de zin ons ontgaan is en om het magere verhaal nog een kick te geven zien we beelden van naakte dames en heren in de duinen van Schoorl, dwaas geklede personen in een vakantiehuisje en fladderende, wederom schamel geklede meiskes die er genoegen in scheppen enkele mannen de zee in te lokken. Water ook in „Flinkevleugel" van Ruud van Hemert over een angstige jongeman die dreigt in een zwembad te verdrinken als niet de zwemkam- pioene Truus Vlieger hem redt. Ru- dolf Lucier (juist, Joseph Katus) speelt de anti-held overtuigend. Truus (Marjan Icke) leert hem zwemmen en doet dat zo goed dat hij haar overtroeft. Een aardig thema, leuk uitgewerkt met knappe onder wateropnamen m superieur camera werk van Jan de Bont, die zich zo'n beetje tot de beste cameraman in ons land is gaan ontwikkelen. Ruud van Hemerts bedoeling de burgerlijke rea liteit te bekritiseren komt niet hele maal door, hetgeen de film een pre tentieus accent geeft. Tenslotte „Het jaar van de pest" van de Utrechtse cineast Erik van Zuylen, waarin het uitgangspunt een groep is die zich van de maatschappij afzondert om een serie verhalen te schrijven. De drang naar vrijheid heeft Ans IJpelaar, Dikkie Kuiper en Meino Zeillemaker nader tot elkaar ge bracht. Maar ook hun wereld, hun verhoudingen storten in. Zij zijn het slachtoffer geworden van hun idea len. Er ontstaat een driehoeksverhou ding. De vrouw weet niet goed welke man zij kiezen moet, hetgeen het verval veroorzaakt. Uitgangspunt van de film is Boc caccio's „Decamerone", hetgeen door middel van muziek van de 13e- eeuwse componist Thomas van Cela- no wordt geaccentueerd. Is Van Zuy- lens film een provocatie? Een zelfbe kentenis dat eigenlijke vrijheid maar zeer beperkt is? Zijn ideeën hebben nog te weinig gestalte gekregen om begrepen te worden c.q. te kunnen overtuigen. Hulde komt Prosper de Keukeleire en Fred Tammes toe voor het heldere camerawerk. Dammis de Geus AMSTERDAM De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 3 maart laat forse ultimo-opvragingen zien.' Dit ondanks het feit, dat de schatkist in de afgelopen week met flinke bedragen over de brug is geko men. De chartale circulatie steeg met 288 min tot 8653 min, ofwel de hoogste stand in 1969. In totaal heb ben de ultimo-opvragingen thans bij na 380 min bedragen, wat toch aan de forse kant kan worden genoemd. Als gevolg van het aflossen van kasgeldleningen, alsmede betalingen aan de gemeenten, moest de schatkist een flinke veer laten, ondanks wat belastinginkomsten. Het schatkistsal do daalde met 317 min tot 74 min. De goud- en deviezenvoorraad geeft een vermindering te zien van 6 min tot 6839 min waarvan on gewijzigd 6116 min aan goud. De banken zijn niet in de gelegenheid geweest om dure voorschotten af te lossen doch behoefden ook geen be roep te doen op deze voorschotten. Deze post bleef ongewijzigd op 506 min. De banken zagen hun tegoed bij de centrale bank met 8 min vermeer deren tot 25 min. De rekening „an dere ingezetenen" daalde met 5 min tot 43 min., welk bedrag naar de banken verhuisde. De geldmarkt is nog steeds zeer krap. Wanneer er niet spoedig forse belastingbetalingen gebeuren, zal de agent van financiën mogelijk ge dwongen zijn, geld uit de markt aan te trekken. Dit in verband met de maandelijkse uitkeringen van het rijk aan de gemeenten welke midden maart moeten plaatshebben en waar mede circa 350 min is gemoeid, aldus geldkringen. De geldmarkt zal dan ook voorlopig zeer krap blijven. Activa: Goud 6.116.417 6.116.417 Vorderingen in goud enz. 869.723 778.335 Buitenl. betaalmiddelen 343 241 Guldensvorder. op buitenl. 4.584 8.855 Papier in disconto 70.086 80.888 Papier door bank gekocht 1.494.300 1.494.300 Voorschotten en belening. 506.046 506.693 Nederlandse munten 29.518 29.749 Passiva Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken in Nederland Andere ingezetenen Banken in buitenland Andere niet-ingezetenen Saldi buitenl. geld Totaal goud en deviezen 6. waarvan convertibel Dekkingspercentage 24.583 43.185 44.592 101.154 6.803 16.134 48.549 43.525 6.642 6.725 .838.824 6.845.213 870.066 770.576 78,07 77,65 vlak, is iets waarover de regeringen kunnen strijden. Het is in ieder geval een maatschappelijke en bestuurlijke realiteit. Geen tegenstand Keurig geüniformeerde vrouwelijke agenten leiden het verkeer in de straten van Oemoeahia. Er wordt ie dere dag recht gesproken door in En geland opgeleide juristen en het regi me van Oejoekwo kan de dienstplicht doorvoeren en ook de burgerbevol- (Door David Mazzarella) OEMOEAHAIA Biafra heeft nog altijd, na negentien maan den van bloedige burgeroorlog, de strijd om zijn voortbestaan niet opgegeven. Alle grote Biafraanse steden zijn verloren gegaan. Honderdduizenden zijn omgekomen door honger en ziekte. Slechts een klein deel van de landbouwgrond of de hulpbronnen van het land zijn nog over. De Biafranen worden belegerd door een goed uitgerust Nigeriaans federaal leger, dat de grote steden rond het kleine provinciestadje Oemoeahia nu de hoofdstad van Biafra bezet houdt. Maar Biafra leeft nog, kleiner maar ook compacter, beter georga niseerd en volgens zijn leiders wordt Biafra steeds vriendelijker beschouwd en bejegend door de bui tenwereld. Het moreel in het land is nooit zo goed geweest als de laatste tijd, zeggen de leiders. Biafra verklaarde zich, na bittere stammenstrijd, op 31 mei 1967 onaf hankelijk en riep de republiek Biafra uit. Twee maanden later was de eerste complete conventionele oorlog in Afrika begonnen Ergste voorbij Volgens sommige Biafranen en bui tenlandse waarnemers is nu het ergste voorbij en heeft Biafra het hoe dan ook „gehaald". Zij wijzen erop dat nu de Verenigde Staten en andere landen steeds meer betrokken en geïnteresseerd raken in het con flict. --en diplomatieke oplossing zal worden gevonden voordat het federa le leger het vaderland van de Ibo's geheel kan innemen. De situatie is nu zo dat het federa le offensief sinds zes maanden tot staan is gekomen. De Biafranen heb ben deze periode gebruikt om hun positie te consolideren en de stem ming In het land, die door vrees grenzend aan paniek werd geken merkt, getuigt nu van zelfvertrou wen.- Biafra beheerst slechts een fractie van zijn oorspronkelijke grondgebied en de oevolking is met de helft ver minderd tot zeven miljoen. Of Biafra mag worden beschouwd als een poli tieke realiteit in het internationale king mobiliseren zonder op merkbare tegenstand te stuiten. Ondanks de tonnen aangevoerd voedsel, heerst in Biafra de honger. Talloze kinderen hebben ongetwijfeld het leven behouden door de interna tionale hulpacties, maar het is niet voldoende. De aanvoer van het voedsel is een groot probleem. „Hoe lang denkt de wereld dat wij in staat zullen zijn zo door te gaan", vroeg een functionaris van de katholieke .hulpactie in Sao Tomé, nadat vier vliegtuigen naar het eiland hadden moeten terugkeren omdat de lan dingsbanen waren gebombardeerd. Desondanks hopen de Biafranen dat het voedselprobleem binnen een jaar zal zijn opgelost. Terwijl zij hierop wachten, blijven hun krachti ge bondgenoten, zoals Portugal, Frankrijk en Gabon, helpen en in de Verenigde Staten en in andere lan den zijn krachtige organisaties bezig internationale steun te verwerven voor de Biafranen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruim telijke ordening verwacht dat in 1969 meer dan 125.000 woningen gereed zullen komen. Dat zal dan uit de ongesubsidieerde bouw moeten komen, want anderzijds achtte de minister het niet mo gelijk uit de woningwetbouw en de particuliere gesubsidieerde bouw meer te halen dan nu ge beurt. „Het geld moet ergens vandaan komen en dat kan ik niet van het budget voor de krot opruiming halen." Hij was dan ook niet gelukkig met een door de socialist Van den Doel bij het Tweede-Kamerdebat ingedien de motie, het contingent voor 1969 op 130.000 te brengen en met telkens 5.000 neer In de jaren tot en met 1971. Hij ontraadde deze motie. De bouwmarkt ïou dat ook niet verdra gen. Op de opmerkingen van de Twee de-Kamerleden Wiegel (lib.) en Aan- tjes (a.r.) over de verwerping van de wet Huurdersbijdrage en mogelijke alternatieven, zei minister Schut gis teren, dat hij niets voelde voor een Algemene Maatregel van Bestuur waarbij gemeenten en corporaties verboden zou worden woningwetwo ningen toe te wijzen aan degenen met een te hoog inkomen. Hij dacht dat er door middel van een betere voorlichting en een minne lijk overleg met gemeenten en corpo raties goede resultaten te behalen zouden zijn. Hij vond het te ver gaan gemeenten die niet zouden meewer ken uit te sluiten van contingenten wonin gwetwoni ngen De 'ieer Aantjes (a.r.) was daar niet mee tevreden. Hij noemde de minister lichtgelovig en hij meende dat de speculatie van de minister op goed overleg de bereidheid tot door stromen eerder zou doen afnemen. „De minister heeft het zelf gezegd: ik heb een machtig wapen, dat zijn de contingenten. Leg daar dan ook de nadruk op". Minister Schut bleek niet te ver murwen. De Raad van Advies voor de Volkshuisvesting zal binnenkort advies uitbrengen over het probleem van de doorstroming. De bewinds man verwachtte daar alternatieven in aan te treffen. Hij meende dat men de toewijzing van contingenten achter de hand moet houden, want er gaat een orikkelende werking van uit en de gemeenten moeten toch al tijd weer oij de centrale gever terug komen. Minister Schut deelde mee, in ant woord op een interruptie van Van den Doel, dat er inderdaad bezuini gingen up zijn begroting zullen zijn. Hij kon niet aangeven tot welk be drag en waar: dat was nog in beraad in het kabinet. Er kwam geen motie-Nypels (dem.). Minister Schut zei namelijk sympathiek te staan tegenover een voorstel van de liberaal Wiegel de grens, waarbij men geen subsidie maar wel een hypotheekgarantie kan krijgen op te trekken van 15 naar 25 procent boven het bedrag waarbij men nog wel een subsidie ontvangt. Opvallend was overigens dat naast de socialisten, radikalen, democraten en pacifisten, ook de woordvoerders van de regeringsfracties twijfel had den of dit jaar de 125.000 woningen wel gehaald worden. Zij zouden ver dere stappen laten afhangen van de nota over de stand van de woning bouw die de ninister tegen half juni heeft toegezegd Verder onden met name de heren Van der ^eijl en Wiegel het discuta bel dat de minister de subsidies voor de bouw van eigen woningen heeft teruggedraaid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9