NA NIXON KWAM AJAX Parijse politie heeft het moeilijk Verkeer in de knoop Zaterdagvoetballers telden weer volop mee TWIST LIEP UIT OP DOODSLAG Dick Holthaus doet in Parijs inspiratie op Ajaxlegioen in zegeroes Lia Does volgt Anneke Heydt op Atje Deelstra Fries kampioene Beleid Koninklijk Huis onduidelijk Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten De Block beslist deze maand over prijsstop TUNIEKTRIOMFEN t T •7 WOENSDAG 5 MAART 1967 Het rood en wit was overal, de zilvervloot was maar niet tot zinken te brengen- Tallozen kwamen naar Parijs niet in de eerste plaats om Ajax te zien. Velen grepen de gele genheid aan deze week de Parijse bloemetjes eens flink buiten te zet ten. Tot genoegen overigens van de horecawereld in de Franse hoofdstad, die goede tijden doormaakt 0 Eerst jenever „Eerst de jenever en dan Ajax", was de algemeen gehoorde slogan. Voor monsieur Quilichini, verant woordelijk voor de goede gang van zaken voor, tijdens en na de wedstrijd, hoeft het allemaal niet De commissaris vertelt: „We staan voor een zeer zware opdracht. Hoe krijgen we 60.000 mensen veilig bin nen de grijze muren van het Stade de Colombes? Ik hoop dat de suppor- Het lijkt een vanzelfsprekende zaak, een overwinning van Ajax op Benfica in Parijs, maar in de voetbalwereld kan men vaak voor (on) aangename verras singen staan. Voor het Ajax legioen is een nederlaag echter niet in het geding, getuige de gretige aftrek, die de Ajax- hoedjes vonden bij de nu al in overwinningsroes verkerende supporters bij hun vertrek uit Ainsterdam naar de lichtstad. DEN BOSOH De Amsterdamse Lia Does heeft dinsdagavond in de Vliert in Den Bosch de Nederlandse titel kunstrijden op de schaats van Anneke Heijdt, tl?e met een gebroken .been haar titel niet kon verdedigen, overgenomen. De tweede plaats was voor haar stadgenote Yvonne Brink en de derde voo- de Haagse Willy de Zoet. Arnout Hendrikx, de enige deelne mer bij de heren, had geen moeite aan de limiet te voldoen om zijn titel te prolongeren. HEERENVEEN Atje Keu len-Deelstra uit Irnsum en Marten Hoekstra uit Heerenveen hebben dinsdag op de Thialf-kunstbaan in Heerenveen de kortebaantitels van het gewest Friesland behaald. De na tionale kampioene kortebaanrijden van vorig jaar Rinske Zeinstra uit Warga werd uitgeschakeld door een val. De uitslagen waren: dames: 1. Atje Keulen-Deelstra (Irnsum); 2. Grietje Lukkes-Oosterhof (Wolvega); heren: 1. Marten Hoekstra (Heerenveen)2. Piet de Boer (Jel'um). 0 Kampala De Oost-Afrika safarirallye zal ln 1970 starten en eindigen ln Kampala (Oeganda). Dit jaar blijft deze eer aan Nairobi ln Kenia. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Dinsdagmiddag is in het KNVB-sportcentrum in Zeist de tweede selectie-wed strijd gespeeld voor zover men althans dit begrip kan hanteren om te komen tot de vorming van het nationale amateurelftal. Voor de ogen van het uitgebrei de kiescollege onder leiding van KNVB-coach Georg Kessler heb ben 28 spelers in drie perioden van elk veertig minuten hun kansen op uitverkiezing verde digd. Ons bepalend tot de opgeroepen za terdagspelers Westland (Huizen), v. d. Giesen en Dentro (Zwart Wit), Schin kel en Kiel (Go Ahead), Posthumus (WOG), Gritter (ACV), Den Rooyen (SSC) en De Best (Quick Boys) kon andermaal worden geconstateerd dat niemand in dit selecte gezelschap van amateur-voetballers uit de toon viel. Het was in deze wedstrijd, die qua voetbal minder inhoud had dan die van vorige week, overigens weer moeilijk uitblinkers te ontdekken, of het moet rechtsback Delmotte van Middelburg zijn geweest. Andermaal kwam duidelijk tot ui ting dat de voorhoede de meeste pro blemen zal oproepen. In dat licht be zien was het begrijpelijk dat bondscoach Kessler met extra aan dacht de verrichtingen van de voor het eerst in een selectieteam spelende Posthumus van WOG volgde. Maak te de Harderwijker in de eerste speelperiode al een knap doelpunt, de stevig gebouwde Posthumus viel in de tweede periode op door goede ac ties. Bovendien scoorde hij nog een keer uit een strafschop. In het totaal vielen er evenals vo rige week vier treffers. De eerste kwam op naam van Hoek (ZVV) met een droge knal, de tweede na uitste kend werk van Gritter die het tegen Delmotte enorm moeilijk had van Eis achttien maanden ARNHEM De officier van justi tie bij de Arnhemse rechtbank eiste gisteren anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek tegen de elektro- monteur H. P. H. M. (25) uit Nijme gen wegens doodslag. Hij zou op 24 augustus in Nijmegen zijn plaatsge noot G. A. Kersten (37) dodelijk heb ben verwond door met een auto met een vaart van vijftig kilometer op hem in te rijden. Het gebeurde tij dens een hevige twist tussen de ver dachte en vier vrienden enerzijds en het slachtoffer, de gewezen vrouw van M. en haar vriend, een zekere C., anderzijds. De elektromonteur was gebeten op de met zijn ex-vrouw samenwonende C., omdat deze zijn dochtertje ernstig zou hebben mishandeld. Sinds dat moment namen de vijandelijkheden van weerskanten gestadig toe. Jon gens beschoten het huis van C. met een windbuks en C. nam een lijf wacht in huis: de ongunstig bekend staande Kersten. Versterking Op de avond van de 24e augustus had M., rijdend in een Chevrolet var. zijn oom, zijn gewezen vrouw, C. en K. zien lopen. Hij reed onmiddellijk een aantal café's af en keerde, versterkt met vier man, terug naar de straat waar hij het gezelschap te gemoet reed. D« elektromonteur zou daarop op C. zijn ingereden. De man, die zich had gewapend met een vuilnisbak ondertussen zwaaide K. met een mes kon door een snelle zijwaartse sprong zijn leven redden. M. reed de straat uit en keerde met kermende remmen. Nu reed hij aan de kant van het trottoir, waarop het drietal liep. Opnieuw moet hij op de mensen zijn ingereden, daarbij niet C., maar K., die hij niet eens kende, onder de wielen verpletterend. Deze was op slag dood. Strafexpeditie M. verklaarde gisteren dat hij al leen maar schrik had willen aanja gen. Hij ontkende opzettelijk op de groep mensen te zijn ingereden. Wel gaf hij toe dat hij hulptroepen had georganiseerd en dat hij op een soort strafexpeditie uit was, maar de opzet was een doodgewoon pak slaag. De officier, mr. J. J. Th. Corsten, noemde de opzet om met een fatale snelheid op mensen in te rijden, be wezen. De raadsman, mr. F. Sassen, releveerde onder andere de getuigen verklaring waarin stond dat de zwaar beschonken K. promillage alcohol 3,5 met zijn mes in de hand voor de auto van M. zou zijn gesprongen. Inderdaad is niet vastgesteld of K. op of naast het trottoir onder de wie len kwam. De getuigenverklaringen lopen uiteen. (Van onze sportre dacteur Ko Jille) PARIJS Zelden zag de Parijse politie zich voor zo'n zware taak gesteld als de laatste twee we ken het geval i6 geweest. Want na Nixon kwam Ajax. Met duizenden tegelijk nam het supporters- legioen gisteren en vanmorgen bezit van Parijs. Toeterend, zingend en dansend trok men door de straten van Parijs alsof de overwinning op Benfica al een feit was. een toegangsbewijs. Zij probeerden bij de in Parijs werkende Portugezen die nog zwarter dan zwart verkoch ten, alsnog een toegangskaartje te bemachtigen. Sommigen slaagden daarin, zonder dat men overigens wilde vertellen hoeveel het kaartje had gekost Er werden bedragen van bija 300 Franse francs genoemd. Anderen dropen teleurgesteld af. Slechts aan de reacties van het pu bliek binnen de poorten konden zij afleiden hoe Ajax zich weerde. En dat was dus minder dan wat de ach terblijvers thuis op hun tele visiescherm hadden kunnen zien: de beslissende slag tussen twee voetbal teams: het roemruchte Portugese Benfica en het Amsterdamse 'door heel Nederland moreel gesteunde Ajax. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister-president De Jong is niet bereid rapporten van staats- en regeringscommissies te al len tijde openbaar te maken. Brengt een rapport voor de regering finan ciële consequenties met zich mee, dan zal eerst minister Witteveen zijn oor deel over de inhoud moeten geven. De ax. senator prof mr. W. F. de Gaay Fortman drong er gisteren in de Eerste Kamer bij de premier op aan alle rapporten onmiddellijk na hun voltooiing openbaar te maken, ongeacht de uitslag van het onder zoek van de commissie-Biesheuvel. Premier De Jong achtte dat niet ele gant. De Eerste Kamer vond dat maar een pover antwoord. Zowel de heer De Gaay Fortman als de heer De Niet (soc.) voelden zich met een „kluitje in het riet gestuurd". Het blijkt, zo zei de a.r. senator, dat de publikatie van verschillende rappor ten zonder het advies van de rege ring „ongezond" is. Duidelijk Premier De Jong zegde de Senaat wel toe de grondwetscommissie te I vragen een duidelijk standpunt te bepalen ten aanzien van de leden van het Koninklijk Huis. De heren Beere- kamp (c.h.), De Gaay Fortman en De Niet hadden de bewindsman daarom gevraagd. Volgens deze senatoren voert de regering een onduidelijk beleid, door te „kiezen voor het niet-kiezen" en minister-president De Jong gaf dat vlot toe. De regering heeft geen en kele behoefte aan een nadere omschrijving. Hij deelde mee, dat er binnen het kabinet werkgroepen bestaan, die de coördinatie tussen de ministeries moeten verbeteren. Prof. De Gaay Fortman had de onduidelijke verhou dingen tussen de departementen aan de kaak gesteld. Posthumus,- de derde van Tip (Enschede) en tot slot nogmaals Posthumus uit een strafschop. Aangezien de spelers constant door elkaar werden gehaald was er van een echte wedstrijd geen sprake. Na afloop is zowel de selectiegroep voor het nationale amateur-elftal sa mengesteld als die voor het zaterdag- elftal. Beide groepen gaan volgende week dinsdag in Zeist in training. De namen van de spelers zijn nog niet vrijgegeven. Aangenomen wordt dat vier tot vijf spelers uit het zaterdag voetbal de nationale selectie hebben gehaald. ters zich wat zullen spreiden ten aanzien van het tijdstip van aan komst Anders wordt het een grote chaos en komen niet alle toeschou wers op tijd in het stadion. De cri de coeur die de Parijse poli tiecommissaris vorige week lanceerde is helaas niet doorgedrongen tot het woelige supporterslegioen dat het tot diep in de nacht te druk had met feestvieren. 0 Verkeer vast In de late morgenuren stond van daag alle verkeer in de toegangswe gen naar het Stade de Colombes vol komen vast. Alleen degenen die voor elf uur bij het stadion waren, hadden zonder moeilijkheden de plaats van bestemming bereikt Volgens een voorlopige schatting zorgden 300 au tobussen en 2.000 personenauto's rond het middaguur voor een naar het scheen niet te ontwarren verkeers knooppunt. Op dat moment waren nog 3.000 vliegtuigpassagiers van de luchtha ven in aantocht, eveneens per auto bus. Een groot deel van de wagens kon worden geparkeerd op een in aanbouw zijnde autoweg. Bijna 1000 politieagenten zorgden voor een zo goed mogelijke afwikkeling van de verkeersdrukte. 0 Zwarte markt Niet allen die vanmorgen bij het stadion arriveerden beschikten over Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Daarbij vallen de namen van de uitstekend spelende keeper Westland, de centrale verdedigers Van der Giesen en Schinkel (hoewel ook Van Effrink een knappe partij ten beste gaf), Den Rooyen en Kiel. De laatste I Algesal diép op de weefsels ln tot aan de draaide wat beter dan vorige week. haard van de pijn (zonder oppervlakkige Dentro kwam onvoldoende uit de warmtesensatie of irritatie van de huid te verf evenals De Best van Quick veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Deumatisclie pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer Iter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk In de huid doordringend, werkt i Boys. Mogelijk dat Posthumus bij verras sing een kans maakt. Zo niet voor de nationale selectie, dan zeker voor die van het zaterdagelftal evenals Gritter die nog snelheid tekort komt, maar sinds vorig jaar duidelijke vorderin gen heeft gemaakt. Reumatische 'pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Vervolg van pag. 1 De loonkostenstijging heeft tot nu toe dit jaar over de gereedgekomen contracten gemiddeld 7,48 procent bedragen. Met het oog op de prijs ontwikkeling heeft de regering dit percentage aanvaard. Voor ruim 700.000 werknemers zijn nu sinds 1 januari jl. contracten goedgekeurd, terwijl nog contracten voor 335.000 werknemers op goedkeuring liggen te wachten. Het gemiddelde van de verbeteringen in al deze contracten is 7,85 procent. De heer Roolvink vond dit percen tage verantwoord, hoewel de produk- tiviteitsstijging dit jaar slechts vier procent zal bedragen. De minister meent dat het moeilijk anders kan als gevolg van de sterke stijging van dekosten van levensonderhoud. Hij heeft er geen behoefte aan op dit moment schriel met de lonen om te springen om dan in de nabije toe komst weer een loonexplosie op te roepen. Volgend jaar zal de loonstijging dichter by de toeneming van de produktiviteit moeten liggen. Binnen kort zal een delegatie van de Stich ting van de Arbeid en van het kabi net nog een afzonderlijk gesprek heb ben over het bevorderen van het sparen en de mogelijke functie van het spaarloon in 1970. Van de zijde van de werkgevers merkte ir. J. Bosnia, voorzitter van het Verbond van Nederlandse onder nemingen, na afloop van het gesprek op, dat het bedrijfsleven tijdiger op de hoogte zou moeten worden gesteld van de plannen van de regering ten einde tot een goed gezamenlijk eco nomisch beleid te komen van rege ring en bedrijfsleven. De kostenverhogende maatregelen van de regeling zijn dit jaar te laat had tijdens het gesprek reeds toe- bekend geworden. De heer Roolvink gezegd dat thans in de zomer, na het uitkomen van het voorjaarsrapport van de SER, het bedrijfsleven zal worden geïnformeerd over de plan nen van de regering voor 1970. De regering zal voor volgend jaar duide lijk streven naar een rustiger prijs ontwikkeling zodat ook een kalm loonbeleid mogelijk wordt. Minister Roolvink wilde hiermee niets af doen van de vrije loonpolitiek die op het ogenblik bestaat Minister De Block zal eind deze maand definitief beslissen of er al of niet een prijsstop moet komen. Voor zitter Mertens van het NKV stelde, dat bij een eventuele prijs- en loon- spiraal de nadruk thans duidelijk ligt op de prijzen en niet op de lonen. Hij noemde de overheidsmaatregelen de belangrijkste oorzaak van de forse prijsstijgingen. De heer Van Eibergen, voorzitter van het CNV, was er gelukkig mee dat de regering gisteravond met haar gesprek een opening heeft gemaakt voor een goed overleg over loon- en prijsontwikkeling. Hieruit zou een regelmatig contact kunnen groeien tussen overheid en bedrijfsleven, waardoor nationaal-economisch een beleid tot stand komt, waarvan de onderdelen beter op elkaar zijn afgestemd. De vakbeweging heeft geen belang by hoge loonstüging en hoge prys- styging. Als het om de reële inko menspositie van de werknemer gaat wil de vakbeweging ook wel praten over minder hoge cijfers. 0 GRONINGEN De Noord Nederlandse zaalhandbaldames hebben dinsdagavond ln Groningen de wedstrijd tegen de Bohemi ans (TsJ. Slow.) me'. 17—6 verloren. Bij de rust stonden de Tsjechische dames voor met 7—4. 0 BRATISLAVA De Tsjechische vol leybalkampioen bij de dames Slavia Bra tislava heelt dinsdag ln Bratislava de - eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het tornooi om tie Europese beker met 3—0 (16—1 15—4 15—3) van Hapoel Hamapll uit Israël gewonnen. 0 LJoebljana N</orwegen heeft gisteren in de b-groep Roemenië verslagen met 51 (tussenstanden: 2—1. 3—1 0—2). zeg maar: Hofnóóóóöóritasr tien voor twee gulden (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Dick Holthaus heeft nooit ver heeld, dat hij de inspiratie voor zijn collecties in Pa rijs opdoet. Waar hij groot gelijk aan heeft, want wel ke Nederlandse couturier zou het in zijn hoofd ha len een eigen mode te creëren, desnoods tegen Parijs in? Smal van boven, iets uitlopend van onderen en de taille laag, de lijn der mantels in de collectie Dick Holthaus (foto links). De andere foto begint links een avondpantalon met plissee, waarop een II tuniek met plastic strips en bolletjes geborduurd wordt gedragen; rechts tuniek geheel doorslagen met nestelgaatjes. Ontwerp Holthaus. Holthaus heeft echter de grote ver dienste de Parijse ideeën zo te verta len, dat ze niet aangepast worden aan de gemiddelde Nederlandse doorsnee vrouw maar die vrouw, mits zij wil, juist uit de sleur haalt en haar het gokje op élégance en bij zonderheid laat durven wagen. Uitgezonderd de bijna blote model len, die overigens niets onthullen wat verhuld diënt te blijven maar alleen de onthulling suggereren, maakt Holt haus kleren die een ieder zich wensen kan. IEL Voor de dagkleding krijgt men de neiging in verkleinwoorden te spre ken. Over manteltjes en jurkjes en blousjes, want alles lijkt zo teer en sluik. De mantels bijvoorbeeld met de lage taille, waar een leren cein tuur losjes op de heup rust, het rok- gedeelte even gerend of met lichte klok. Ze reiken tot flink boven de knie, maar zelfs de maxi-modellen van heel soepele crêpe die tot de kuit komen, blijven iel en wolkig. De tailleurs natuurlijk in tu niek-pantalonstijl, maar ook met plooirokken, die de moeite waard zijn. Eigenlijk waren het geen plooi en, maar plooisgewijze over elkaar reikende panelen, breed afgestikt. Die rokken vallen prachtig en geven zwier. Ook mantels en tailleurs in de ori ginele Holthauslijn met veel zakjes, siernaden en pattes. De japonnen passen zich aan bij de stijl van de mantel. Er werd enorm veel zwart getoond en een blauw, dat bijna zwart leek. Wordt er een blouse ge dragen dan is deze in overhemd stijl met een sjaal als stropdas geknoopt. Bij geklede glinsterjurkjes me terslange georgette sjaals met in- plaats van franje een dunne rand struisveren. LANG Voor de avond graag de lange pan talon, maar nu geplisseerd tot de kuit en dan wat bollend uitstaand omdat de plissé verder weggestreken is. De tunieken, welke hierbij behoren, heb ben boorduursels van plastic in stripe en bolletjes of zijn helemaal met nestelgaatjes doorgeslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7