Katwijk toont zijn plannen Nieuwe serie jeugddiensten Belangwekkende uitvoering van groots Handel-oratorium Sassenheim krijgt jeugdsociëteit Toonkunstkoor song Theodora Kleuter gered Opening nieuwe b.l.o.-school Burgerlijke stand Sassenheim NIEUWE IEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 5 MAART 1969 LEIDEN Gisteravond vond in de Stadsgehoorzaal een opmerkelijke concertuitvoering plaats: onder leiding van Iskar Aribo gaven Toonkunst koor, Gewestelijk Orkesit voor Zuid-Holland en solisten een zeer even wichtige interpretatie van Handels oratorium Theodora. Dat dit voor laatste oratorium van Handel zo weinig is uitgevoerd, zal, naast andere redenen ook ivel liggen aan de grote lengte; het ware derhalve wenselijk geweest, de begintijd minstens een half uur, zo geen uur vroeger te stel len, daar het nu wel een zeer middernachtelijk slot kreeg. SASSENHEIM Na een periode van besprekingen krijgt Sassenheim een nieuwe jeugdsociëteit en wel in het voormalig fabriekspand aan de Vaartkade, waarin de confectiefabriek Ten Berge was gevestigd. Een en ander is een ge volg van samenwerking tussen de plaatselijke jeugdraden van Hervormde Ge meente en Gereformeerde Kerk. Men pleegt nog overleg met de Chr. Gerefor meerde Kerk en de plaatselijke afdeling van de Ned. Protestantenbond. KATWIJK Wie belangstel- ling heeft voor de ontwikkeling van Katwijk in de afgelopen vijfentwintig jaren en in de na bije toekomst kan zich daar nu volledig van op de hoogte stel len. De gemeentelijke dienst van openbare werken heeft daartoe in de ruime showroom van de gemeentebedrijven aan de Van der Vegtstraat een bij zonder interessante tentoonstel ling ingericht, waar men inzicht kan krijgen in de uitbreidings- en saneringsplannen van Kat wijk. Burgemeester A- G. Vermeulen, die gistermiddag de pers ontving, meent, dat de afstand tussen be stuurders en bestuurden in de afge lopen vijftig jaren is gegroeid, „Om dat gebleken is. dat er bij de bevol king belangstelling bestaat voor de ontwikkelingen van Katwijk, dachten wij er goed aan te doen de plannen in deze vorm te presenteren." Onder de naam „Expo '69" zal tot eind deze maand de tentoonstelling voor het publiek geopend zijn en wel op maandag- en woensdagavond van half acht tot half tien en op dinsdagmiddag van drie tot vijf uur. Steeds zal een deskundige de bezoe kers voorlichting geven, terwijl men ook nog een serie dia's te zien krijgt. De tentoonstelling wordt voor het publiek geopend op maandag 10 maart. Zij is bedoeld als een proefneming, mocht blijken, dat de belangstelling inderdaad groot zal zijn, dan zullen in de toekomst meer tentoonstellin gen worden gehouden. Dat het publiek niet alleen stilzwij gend toeschouwer behoeft te zijn, blijkt wel uit het feit, dat het een zekere inspraak kan hebben, voorzo ver het toekomstige plannen betreft, want in de tentoonstellingsruimte zal een bus staan, waarin men ideeën of kritiek kan deponeren. '2500 inwoners De heer J. P. van Brakel gaf een uitvoerige toelichting tijdens de be zichtiging van de verschillende kaar ten, plattegronden betreffende de verschillende uitbreidings-, afbraak- en saneringsplannen en de fraaie ma quettes en foto's. Hij stond stil bij het verleden, toen Katwijk in 1600 2500 inwoners telde, bij de grote kaart van Rijnland uit die tijd en het oude Katwijk van 1880. Een drietal panelen toont de afbraak en de wederopbouw. Katwijk daalde in de oorlogsjaren van 20.000 inwo ners tot 15.700, maar als In 1946 werd het wederopbouwplan vastgesteld en daarna snel tot uitvoering gebracht. De nieuwe plannen en vooral die, waaraan nog wordt gewerkt, zoals de Hoornes, 't Heen en Cleyn Duin werden belicht. Ook Molenblok-Zuid, Schutterswei en het gebied dat bij een eventuele grenswijziging is betrokken. Gister avond kwamen de raadsleden naar de showroom om kennis te nemen van de tentoonstelling. Op de foto: (Katwfjk In de omge ving van de molen De Gerechtigheid (Valkenburg-Katwyk aan den Ryn). KATWIJK AAN ZEE Gister morgen kort voor het middaguur ge raakte de bijna driejarige kleuter Michel Moerkerk in een sloot langs de Biltlaan. De juist passerende zweminstructeur de heer A. van der Bent liet geen ogenblik voorbijgaan en sprong te water. Hij wist de kleine op het droge te brengen. Na eerste hulpverlening kon het kind gezond aan de moeder worden teruggegeven. Of het inderdaad verstandig was, geen coupures aan te brengen, is een vraag, die we tweeledig willen be antwoorden: uit musicologisch oog punt is het uiteraard zeer boeiend, het gehele werk te kunnen overzien: voor de concer:ganger in onze dagen, niet meer gewend aan een uur of vier gespannen luisteren, is de opgave te zwaar, daar de partituur, ondanks enkele hoogtepunten, vrij vlak blijft. Merkwaardig is vooral, dat er zo weinig contrast in muzikaal opzicht ligt tussen „vriend" en „vijand", d.w.z. tussen Christenen en heidenen. Handels bewerking van turbaekoren verschilt hier enorm van Bachs com- positiewijze; als voorbeeld moge het bijna vrolijke koor van de heidenen dienen, dat eindigt met „their groans and cries are heard around" en waar men mutatis mutandis van een dans ritme zou kunnen spreken. Hoogtepunt Het koor wist echter van zf)n bij drage. die slechts een gering deel van de hele partituur uitmaakt, dikwijls een hoogtepunt te maken: er werd zeer soepel gezongen; het volume, dat by andere uitvoeringen wel eens aan de harde kant Is geweest, was nu vry- wel ideaal en Aribo moet met een fyn oor voor de verhoudingen onderling te werk zUn gegaan: anders was hy er niet ln geslaagd, een zo groot even- Slotavond kunstkring Katwijk KATWIJK De Kunstkring Kat wijk hield gisteravond in de zaal bij de Triumfatorkerk zijn laatste avond van dit seizoen. Zoals gebruikelijk werd ook op deze slotavond een aan tal films vertoond. Dit keer waren het er twee van Herman van der Horst: „Prijs de Zee" en „Faja Lobbi". De eerste film blikte nog even terug op Zuiderzee- en Deltawerken met veel filmtrucjes en -grapjes die de Neder landse filmer eigen zijn, „Faja Lobbi" toonde ons kleurrijk het leven in Suriname met zijn veelheid aan be volkingsgroepen. De kunstkring gaat ook het vol gend winterseizoen door met het werk en men hoopt dat het dan wat meer bekendheid en belangstelling zal krijgen. KATWIJK Lidmatenkring Her vormde Gemeente: donderdag 6 maart in „De Hoeksteen" over: Het ambt. wicht tussen de naar aantal geringe mannenstemmen en de geweldige vrouwengroepen te vinden. Dat een enkel koor toch wat stug klonk, lag dan eerder aan het begeleidend orkest, dat echter aanzienlek exacter en met meer elan speelde dan aan het begin van dit seizoen. Een heel belangrijke kwestie in zulk oratorium is uiteraard de bezetting der solopartijen. De personages laten zich in drie groepen verdelen, de beide martelaren, tevens geliefden, de vertrouwelingen Septimius en Irene en ten slotte de gouverneur; hiervan hebben Septimius en Irene de meest genuanceerde gevoelens. Marion Mil-, ford, sopraan, begon als Theodora wat aarzelend; haar volume is niet groot en te teer voor dat van 'n heldin, doch zij beschikte wel over aantrekkelijke expressieve mogelijkheden al was het in mindere mate dan haar vertrou welinge Irene. Deze laatste kreeg van de alt Maureen Lehane niet alleen een doorleefde, doch ook vokaal on- ZondagochteiHlgesprek over Johannes-passion LEIDEN De zondagochteradbij - eenkomst van dr. P. L. Schooin- heian wordt zondag gehouden in de Rijnlamdflat aan de Baohstraat, half elf. Dr. Schoomheim leidt dan een gesprek in over de betekenis van de Johannes-passion van Bach on dier het motto „Jezus de Verhe vene". Er worden reprodukties van schilderstukken getoond en er wor den fragmenten van een uitvoering van de passion door het Leids Ka merkoor ten gehore gebracht. BURGERLIJKE STAND LEIDERDORP GEBOREN: Ro land, zoon van J J Sjardin en P Mooten wonende, B G Cortslaan 16. ONDERTROUWD: Jan van den Tol, 36 jaar te KatwijK Britten- straat 29 en Jacomina Rasser, 32 jaar, v Leeuwenpark. GETROUWD: Abraham de Wolf, 22 jaar en Adriana P J van den Broek 24 jaar, Doeslaan 35. LISSE Zaterdagavond houden de hervormde jeugdverenigingen „De Zonzoeksters" en „Obadja" een gecombineerde feestelijke jaarver gadering in Rehoboth. Op de avond, die om half acht begint zal het to neelstuk „Film op de Boerderij" van Jan van Duynen worden opgevoerd. navolgbare interpretatie. De andere vertrouweling, de tenor David Johnston, heeft een zeer ge makkelijk aansprekend geluid en een flink volujne, doch hij maakt van een en ander een wat onbeheerst gebruik. Roger Stalman als Valens voldeed goed, al viel zijn timbre ons wat te gen. Bewondering In Nederland is de rol van een fal settenor (countertenor) zo goed als onbekend; dit typisch Engels soort zanger kwam inplaats van de vroege re castraat, zodat hij in deze parti tuur ook als „alt" hoge mannen stem) genoteerd staat. In de laatste decennia is er een opleving gekomen in het counter-tenorzingen, waartoe o.m. Alfred Deller belangrijk bijdroeg. Daar we op het vasteland echter niet over deze zangstemmen beschikken, blijven de mogelijkheden tot uitvoe ring zoals van gisteravond beperkt. Inmiddels hebben we vol beu De kerkelijke avond over de Merenwijk OEGSTGEEST Zoals wy giste ren berichtten, heeft het de Dekenale Bestuursraad verwonderd, dat hy niet was betrokken in de organisatie van de gezamenlyke Gemeente-avond van de Geref. Kerk en de Hervormde Gemeente van Oegstgeest, waarin over de Merenwyk wordt gesproken. Van ds. H. P. Huisman van de Her vormde wijkgemeente Poelgeest, die met de organisatie van de avond is belast, vernamen wij vanochtend dat het hier zuiver een Gereformeerd- Hervormde Gemeente-avond betreft, zoals er al meer zijn gehouden. Aan gezien op deze informatieve avond over de Merenwijk en speciaal over de kerkelijke kanten van deze nieuwe wijk zal worden gesproken, zijn ook uitnodigingen verzonden naar B. en W. van Leiden en Oegstgeest, de Her vormde Gemeente van Leiden, de Geref. Kerk van Leiden, de R.K. pa rochies, de kleinere Kerken in Lei den en de Dekenale Bestuursraad. Deze avond moet echter geheel worden los gezien van het contact dat er al geruime tijd op bestuurlijk niveau is over de kerkbouw in de Merenwijk en waarbij uiteraard ook de Dekenale Bestuursraad is betrok ken. Vrouweiiwerelclgebedsdag OEGSTGEEST Het thema van de jaarlijkse Vrouwenwereldgebeds dag luidt ditmaal: „Samen toegroeien naar Christus" (Ef. 4 15). De liturgie is samengesteld door vrouwen uit Afrika (Sierra Leone, Ghana, Nigeria. Kongo, Zambia en Kenya). De Oegstgeester gebedsbijeenkomst wordt gehouden in de zendingshoge school (vrijdag 7 maart, 8 uur). LEIDEN Zondag 9 maart, als de vierwekelijkse jeugddienst in de Pieterskerk weer wordt gehouden, zal deze de eerste zijn van een nieu we serie van vijf diensten, waarbij de medewerking van jeugdgroepen is verzekerd. Vorig jaar. in een se rie van vier diensten tussen septem ber en december, lag het accent vooral op verschillende typen van ring de souplesse en de grote tessi- tuur van James Bowman geconsta teerd; naast Maureen Lehane ivas hij het ongetwijfeld, die van de zangso listen de fraaiste prestatie leverde. Dat het orgel een belangrijke rol speelde in Handels werken is begrij pelijk; vele uitvoeringen vonden plaats in de kerk. Albert de Klerk wist er behalve als begeleider der koren ook als solist (in het recitatief van Irene: The coluds begin) de aan dacht mee te boeien, ook de continuo- speler Marinus Flipse vormde een be trouwbare steun. Een uitvoering als deze, waarop de organisatoren zeker vanwege de noodzakelijke aanwezigheid der En gelse solisten een flink bedrag heb ben moeten toeleggen, zou eigenlijk in verscheidene steden herhaald moe ten kunnen worden, zij het dan waar schijnlijk in verkorte vorm. Wij zou den zeker gaarne nogmaals in de ge legenheid zijn, Theodora te beluiste ren. Dr. J. van der Veen Het gebouw, dat in 1958 nog werd verbouwd, en in zeer goede staat ver keert, heeft op de begane grond ver schillende ruimten. Het bevat boven dien twee verdiepingen, die zich heel goed lenen voor allerlei activiteiten. De exploitatie en aankleding zal door de jeugd zelf worden verzorgd. Er zal een overkoepelend bestuur worden gevormd. Het gebouw (huur f 5000 per jaar) wordt voorlopig voor de tijd van één jaar gehuurd. Er zullen advertenties worden geplaatst voor een Gereformeerde jeugdleider, wiens werk echter ook een uitgesproken OEGSTGEEST Morgenmiddag om 3 uur hoopt de heer N. Y. Vliet- stra, hoofdinspecteur voor het bui tengewoon lager onderwijs, de prof. dr. Leo Kannerschool aan de Gevers straat 37 officieel te openen. Het be treft hier de school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen. liturgie. Nu is vooral getracht, ook de medewerking aan de jeugddienst door de jeugd zelf te laten verzor gen. De diensten zien er als volgt uit. Zondag 9 maart: medewerking van het Voorschotense instrumentale en vocale jeugdkoor (versterkt met het herv. kerkkoor) t.l.v. Henk Wal- vaart. Zondag 6 april: medewerking van het Amsterdamse jeugdkoor The Ri vals o.l.v. Rob van Dijk. Dit koor werkte al mee aan de jeugddienst van november 1968 en is op veler verzoek opnieuw gevraagd. Zondag 4 mei komt er een zgn. Cantatedienst, zoals die reeds enkele jaren in Amsterdam en Rotterdam worden gehouden. Medewerking verleent het Leidse Jeugdorkest o.l.v. Henk Briër, en instrumentale en vocale solisten, alsmede een jeugdkoor. Uitgevoerd wordt tijdens de dienst één van de Cantates van Joh. Seb Bach. Daarmee zal voor het eerst in Lei den een Cantatedienst worden ge houden. Zondag 1 juni werken gecombi neerde kinder- en jeugdkoren mee o.l.v. Dirk van Vliet. Deze koren ko men vooral uit Alphen a. d. Rijn. Ten slotte op zondag 29 juni de bekende zangers van het Chr. Haags jeugdkoor o.l.v. Marius Borstlap. Voorganger in deze diensten is ds. A. J. Kret. Organist is Adriaan Blankenstein. Twee auto's vernield, een flink beschadigd SASSENHEIM Gistermiddag om half vier had op het kruispunt in Noord na een periode van betrek kelijke rust weer een flinke autobot sing plaats, waarbij drie personenwa gens waren betrokken. De bestuur der van een Peugeot die bij de Pal- landlaan de kruising overstak, gaf geen voorrang aan een uit de richting Lisse naderende Volkswagen. Bij de botsing schoof de Volkswagen tegen een Rover-personenwagen, die voor gesorteerd stond op de hoek van de Clusiuslaan. De Volkswagen en de Peugot werden geheel vernield. Ook de Rover liep aan de voorzijde flinke schade op. Van de inzittenden liep alleen een vrouw lichte beenverwon dingen op. pastoraal karakter zal krijgen (cate chisaties, huisbezoek, e.d. U'it voering muziekschool Bloembollenstreek SASSENHEIM Zaterdagavond geeft de muziekschool bloembollen streek in het gebouw van de gere formeerde kerk aan de Julianalaan een leerlingenuitvoering voor de ouders, hun kinderen en andere be langstellenden. De muzikale leiding is in handen van de heer Wim van Duyn, directielid van de school. Aan de uitvoering zullen leerlingen uit de gehele streek deelnemen. Het doel van de avond is de ouders te tonen: boe de lessen in al gemeen vormend muziekonderwijs worden gegeven, hoe met leerlingen van de instrumentale afdeling van de -school kleine ensembles worden gevormd, en tot welke prestaties de gevorderde leerlingen kunnen ko men. Het lag aanvankelijk in de be doeling van de directie de uitvoering in verscheidene gemeenten van de bollenstreek te houden. Om organi satorische en financiële redenen moest hiervan worden afgezien. Oratorium-avond in Sassenheim SASSENHEIM Tot de culterele evenementen van Sassenheim behoren ongetwijfeld de oratoria, die van tijd tot tijd worden uitgevoerd door het Christelijk gemengd koor „Com nu met Sangh". Dit jaar staat het be kende oratorium van Max Bruch „Das Lied van der Glocke" op het programma. Hiermee voert het koor, dat in 1955 werd opgericht, voor de zesde maal een oratorium uit. Medewerkenden zijn: Liese Schoo (sopraan), Sibylle Raaphorst (alt), Fred Bongers (tenor), Herman Schey (bas),het Gewestelijke Orkest van Zuid-Holland en Richard Heidema (orgel). De uitvoering heeft plaats op dinsdagavond 11 maart in het Ge reformeerd kerkgebouw aan de Ju lianalaan. SASSENHEIM Geboren: Robert Edward z v Lozekoot en van Taka- rangi £>choonzorgseweg 5; Marian d v Verbeek J en van Piket M S Fl. Schoutenstraat 21; Desirée Helena d v Vonk P C en van van der Eist A A H Gladiolenstraat 21: Laurentius Franciscus z v de Vos L F en van van Wilgen J C Jupiterstraat 22 te Leiden: Petra Cornelia Helena d v Oort P en van Thijssen ACM An gelenhorst 27 b; te Leiden: Anita Adriana Petronella d v Pielaet L A M en van van der Ploeg G M Gou verneurlaan 52. Ondertrouwd: van Spelde J M A v Leeuwenlaan 34 en Peters M K W A Leiden; van Hage P G Margriet straat 6 en de Vreugd A Oegstgeest. Gehuwd: van der Molen J Hille- gom en Tukker N A van Leeuwen laan 36. Toek. adres: Lisse van Lin- schotensstr 2; van Duin A C Noord- wijk en Verhoef JEM Koningspark 6. Toek. adres: Noordwijk Irenestr 9; van der Wagt G W Warnaarlaan 6 en de Lange E Lisse. Toek. adres: Fran- kenhorst 29 A. Overleden: C de Bruin, wed van Duijm, 76 jaar, Kerklaan 2. SASSENHEIM De Hervormde Dameskring had voor gisteravond als spreker uitgenodigd ds. Biemond Hervormd perdikant te (N.H.). Deze hield een causerie over zijn werk on der woonwagenbewoners en zigeu ners in het buitenland en ons eigen land en lichtte zijn interessante cau serie toe met kleurendia's. Hij vond het een enorme verbetering, dat de kleine kampen, die vroeger over het gehele land waren verspreid zijn ver vangen door grote regionale kampen met veel betere voorzieningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4