NIXON VERWACHT GEEN VERHEVIGING CRISIS Commentaren Medailles gaan verdwijnen Apollo in hoogste baan Voorzichtige houding Sowjetunie om Berlijn Geen havens rondom Rotterdam Tarieven kappers en pedicures omlaag MINIMUMLOON GAAT ƒ2 OMHOOG Het Kwartet C RITA Zonnig weer advocaatbowls JAMIN Links verzet gesmoord Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghenipoet!" Woensdag 5 maart 1969-49sfe jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ervaring is niet wat een mens overkomt. Het is wat een mens doet met wat hem overkomt. A. HUXLEY „Jammer, 't moest een verrassing DE BILT De as van een ge bied met hoge luchtdrukwaarden strekt zich uit van Schotland over de Noordzee naar Midden- Rusland. Aan de zuidflank daar van stonden oostenwinden waar in het de afgelopen nacht in ons land overwegend licht vroor. Het komende etmaal verplaatst het hoge drukgebied zich weer wat zuidwaarts zodat opnieuw op lichte tot matige vorst gerekend moet worden. Op de noordflank van het hogedruksysteem trek ken oceaanstoringen over IJsland naar het oosten, maar zij hebben op het weer in onze omgeving geen invloed. DE BILT Droog en zonnig weer. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Morgen middag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Over wegend matige wind tussen oost en noord. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5: min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. 6 Maart: Zon op 7.15. zon onder 18.28, maan op 21.35, maan onder 7.56, 11 maart laatste kwartier. Betrekkinyen tussen VS en Frankrijk zijn verbeterd Nixon zei: „Berlijn valt wel mee", ondanks de zenuwoorlog die de Russen en Oostduitsers voeren. Zo werd gisteren deze controlepost (Drewitz) een paar uur gesloten. President Nixon gelooft dat Rusland, zijn invloed zal gebruiken om de span ning in West-Berlijn en het Nabije Oosten te verminderen. Volgens hem zien de Russen in, dat het gevolg van een uit de hand lopende toestand in deze spanningsgebieden een confron tatie met de VS tot gevolg zal hebben. niet te geloven voor die prijst HOUSTON Aan boord van de Apollo-9 verliep alles vandaag volgens plan. De drie astronauten hebben vannacht ruim negen uur geslapen en begonnen na het ont bijt meteen met voorbereidingen voor het eerste experiment met de „maantaxi". Vanmiddag zouden McDivitt en Schweickart vanuit de Apollo in het vaartuigje op de neus van de cabine kruipen. Daarna zou voor zes minuten de motor van de LM worden ontstoken. De baan van het samenstel zou zo werd verwacht door deze ontsteking weinig worden ver anderd. Op hët ogerhHk beschrijft de Apol lo nog een ellipsvormige baan met een grootste hoogte van 486 km en een kleinste van 207 km. Deze baan werd bereikt door tweemaal de raket motor te ontsteken. De afwij king was maar enkele kilometers. Volgens het controlecentrum zijn de manoeuvres „lekker soepel verlopen". De LM heeft de gemaakte manoeu vres goed doorstaan, evenals de be manning. Tijdens het wijzigen van de baan was de hartslag van McDivitt en Scott iets versneld De koelste man aan boord was Schweickart, de enige burger van het trio. SAIGON Op de Zuidvietnamese premier Tran Van Hoeong is gisteren voor zijn ambtswoning in Saigon een mislukte moordaanslag gepleegd. Twee mannen, die zes revolverscho ten losten in de richting van de pre mier, werden gearresteerd. De pre mier werd niet getroffen. WASHINGTON De Amerikaanse president Nixon meent dat Rusland de crisis in West-Berlin niet tot een uitbarsting zal laten komen. Dat zou de zeer belangrijke onderhandelingen met Amerika in gevaar brengen. De Russen zullen eerder hun invloed gebruiken om de spanning in West-Berlijn te verminderen, zei Nixon op een persconferentie. Aan de vooravond van de presi dentsverkiezingen in West- Berlijn zijn enige honderden demonstranten van links allooi, die gekant zijn tegen het be trekken van hun stad in West duits parlementair verband, met de politie slaags geraakt. Inmid dels heeft Kiesinger een algeheel demonstratieverbod voor van daag de grote dag af gekondigd. Structuur... O per kwartaal VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. De Russen zouden eenzelfde hou ding aannemen in het Nabije Oosten. Nixons voorzichtige conclusie was, dat de Russen daar vredestichtend willen optreden. ,.De Sowjetunie ziet in. dat het gevolg van een uit de hand lopende toestand in deze span ningsgebieden een confrontatie met de Verenigde Staten tot gevolg zal hebben". VERTROUWEN Nixon vindt dat zijn reis naar Eu ropa nieuwe vertrouwensbanden heeft geschapen en dat de betrekkin gen tussen Am«ika en Frankrijk zijn verbeterd. Maar Amerika kan van Europa geen *»nheid maken en zich niet mengen in de geschillen tussen EurojA'se landen onderling. Over vooruitgang van de betrek kingen met communistisch China was Nixon niet optimistisch, vooral niet na het mislukken van de samenkomst van 20 februari in Warschau. Over Vietnam: „Als de aanvallen op de grote Zuidvietnamese steden blijven voortduren, zullen we er op de juiste manier op antwoorden". Van troepenvermindering in Vietnam is voorshands geen sprake. De gesprekken met Engeland, Frankrijk en de Sowjetunie over het Nabije Oosten hebben al tot aanmerkelijk resultaat geleid. Deze vier mogendheden kunnen de belang hebbenden geen regeling opleggen, maar wel garanties geven voor een regeling die de partijen overeenko men. TOPGESPREK Evenals in zijn gesprekken met de Europese leiders liet Nixon duidelijk merken dat hij een vurig voorstander is van een topgesprek met de Russische leiders. Wanneer en waar een dergelijk gesprek zou plaatsheb ben kon Nixon echter nog niet zeg gen. Intussen hebben de manoeuvres van Russische en Oostduitse troe pen bij Berlijn hun hoogtepunt be reikt, zoals uit Oost-Berlijn werd gemeld. Het verkeer over land tus sen West-Duitsland en Berlijn werd opnieuw enkele uren afgesneden. Het Amerikaanse militaire vlieg tuig, waarin kanselier Kiesinger de reis naar Berlijn maakte, werd gis teren .benaderd' door MIG-straal- jagers. Onderhandelingen over afgelas ting van de verkiezingsbijeenkomst in ruil voor een betere regeling voor de Westberlijners, leverden ook gis teren niets op. De Westberlijnse on derhandelaar keerde onverrichter- zake uit Oost-Berlijn terug. Betoging inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Gehelmde Westberlijnse politie mannen moesten gisteravond met geweld optreden tegen enkele dui zenden demonstranten, 'die zich te gen verkiezing van de Westduitse president in Berlijn keerden. De be togers vernielden ruiten van het Amerika Huis en lieten ook de grote ruit sneuvelen van een restaurant op de Kurfürstendamm. Er werden veel arrestaties ver richt. De meeste betogers hadden zich voor middernacht teruggetrok ken naar de Technische hogeschool. Daar bespraken zij plannen om de demonstraties vandaag voort te zet ten. Ongeveer 8000 man oproerpoli tie was vandaag paraat om de ver kiezing in de Oost-Pruissen-hal mo gelijk te maken. Ir. Schut definitief: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van Ruimtelijke ordening heeft de Tweede Kamer en Rotterdam gisteravond op ondubbelzinnige wijze duidelijk gemaakt, dat de regering vasthoudt aan de be stemming van de Hoeksche Waard, Voorne-Putten en Rozen burg tot landelijk gebied. Hij vond het niet nodig nog eens een extra aanwijzing te geven, maar zijn uitspraak dat het vrij gemakke lijk is mooie plannen met gekleurde kaarten in te dienen en dat men daar niet van onder de indruk be hoeft te komen, weerhield de socia list Westerhout ervan een motie op dit punt in te dienen. De minister was het met de heren Westerhout en Van der Peijl (c.h.) eens dat het Rotterdamse rapport een knap stuk werk is, maar de rege ring zal wel oppassen niet voor vol dongen feiten geplaatst te worden, zeker als die ƒ23 miljard gaan kos ten. Westerschelde De beer Westerhout had na melijk uit de publikatie van het rapport-2000,—vlak na de uitspraak van minister Bakker in de Tweede Kamer dat het regeringsstandpunt onveranderd was en dat de nadruk op het Westerschelde-bekken zou blijven liggen, afgeleid, dat de ge meente Rotterdam dit standpunt van minister Bakker niet als het rege- ringssfandpunt zag Minister Schut nam zijns inziens nu alle onrust en onzekerheid bij de bevolking in het omliggende gebied rondom Rotterdam weg. Later zei minister Schut dat juist deze publikaties van Rotterdam se zijde, een vorm van doordrukken, er aanleiding loe kunnen zijn dat de regering andere projekten waarvoor zij bereid is steun te geven, met kracht ter hand neemt: Eemshaven Westerschelde en Noordzeekanaal. Prijsmaatregelen regering TNE structuur van de onderneming vormt voor onze centrale or ganisaties van werkgevers en werk nemers altijd nog een heet hangijzer. De afgelopen twintig jaar is de vak beweging op centraal niveau bijzon der actief geweest om de arbeids voorwaarden landelijk en per be drijfstak zo goed mogelijk te regelen. Maar de greep op de werknemers is hierbij onvoldoende gebleven. Nor niet de helft van alle werknemers is aangesloten. Algemeen is men thans van oordeel, dat de man in zijn directe arbeids situatie moet worden benaderd, wil hü meer begrip gaan opbrengen voor het werk van de vakbeweging. Artsen, predikanten en maatschap pelijk werkers blijken b\j vele on georganiseerden méér het vertrouwen tc genieten in geval van moeilijk heden in de arbeidssituatie. De vakbonden willen daarom de structuur van de ondernemingen zo ombuigen, dat ztf binnen de onder neming een duidelijk contact kunnen leggen met de werknemer en ook hun „gezicht" kunnen laten zien. Daartoe moet er in de structuur van de ondernemingen wat veranderen. ..en begrip r\F de afstand tussen de opvattin- gen van centrale werkgevers- en werknemersorganisaties inderdaad wel zo groot is, wordt met name van de zijde van de werkgevers betwij feld. De werkgevers verklaren zich regel matig bereid tot verantwoording van en controle op de machtsuitoefening in de onderneming. In open overleg wil men tot noodzakelijke structuur veranderingen komen. Als bewijzen hiervoor worden ge noemd: de overeenstemming in de SER over het enquêterecht als mid del tegen machtsmisbruik; de posi tieve bijdrage van de werkgevers in zake de jaarverslaggcving en hel SER-advies over een uitbreiding van de bevoegdheden der ondernemings raden. Ook over de samenstelling van de raden van commissarissen valt te praten. De heer Wemmers, voorzitter van de Federatie van de katholieke en protestants-christelijke werk geversverbonden, verklaarde onlangs nog tegenover „Hervormd Nederland", dat binnen het kader van de SER de werkgevers ook willen meewerken aan een verandering van de positie en samenstelling van de raden van commissarissen. De werkgeversvoorstellen zijn cr hier op gericht, dat een zo deskundig mogelijke samenstelling van de raden wordt gegarandeerd. Een sociale ver breding zal er ongetwijfeld het ge volg van zijn. Dergelijke uitlatingen van werk geverszijde getuigen van begrip en wekken verwachtingen bij de voort zetting van het gesprek. Wanneer partijen over en weer eikaars be langen wensen te respecteren, moet een oplossing ook van dit moeilijke probleem mogelijk zijn. DEN HAAG Minister De Block van economische zaken heeft met en kele scktoren uit het bedrijfsleven overeenstemming bereikt over een vrijwillige verlaging van de prijzen, die als gevolg van fouten bij de be rekening van de BTW waren opge schroefd. In twee sektoren heeft de minister een prijsmaatregel moeten nemen. 1. De dames- en herenkappers: de tarieven mogen niet uitgaan boven het peil van 1 oktober 1968, vermeer derd met acht procent BTW en kos tenstijging. In een aantal gevallen heeft het ministerie bij de herenkap pers prijsverhogingen geconstateerd die een gulden meer bedroegen, dan geoorloofd was. De meeste prijsover- schrijdingen bedroegen 25 tot 50 cent. Bij de dameskappers waren de verho gingen bijzonder fors. 2. De pedicures: de tarieven mogen niet liggen boven het peil van 1 ok tober jl., vermeerderd met negen pro cent (kostenstijging en BTW). In deze sector kwamen prijsstijgingen voor van meer dan het dubbele van de toe gestane verhoging. De garagebedrijven en een fabri kant voor kunstgebit-reinigingsmid delen hebben eieren voor hun geld ge kozen: op verzoek van de minister hebben zij hun prijzen vrijwillig ver- 1 laagd tot een aanvaardbaar niveau. Dat betekent voor de werkplaatstarie- ven van de garages een verhoging van ten hoogste 9,5 procent vergeleken met 31 december 1968. In veel geval len bleek, dat de garages de tarieven hadden verhoogd met twaalf procent en meer. De richtprijzen van reinigingsmid delen voor kunstgebitten zijn met tien en vijftien cent verlaagd. De minister voert met vertegen woordigers van vier andere sectoren in het bedrijfsleven nog een gesprek over een prijsverlaging. Dat zijn dc Hoveniers, de fotografen, dc produ- j centen van scheermesjes en katten- voedsel. Bij de fotografen gaat het vooral om de prijzen van het ontwik kelen en afdrukken van films. Vrij dagavond zal de minister meedelen of hij ook in deze sectoren zal ingrijpen. De huisartsen moeten vrijdagavond bij de ministers Roolvink en De Block op het matje komen. De tarieven van de artsen zouden de laatste maanden te sterk zijn gestegen. voor elegante, modieuze en exclusieve SCHOENEN EN LEDERWAREN Donkersteeg 12-14 Leiden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De rege ring heeft nu definitief be sloten het decoratiebeleid te democratiseren. Mi nister-president De Jong zei gisteren in de Eerste Kamer, dat in ieder geval de medailles zullen ver dwijnen. CH-senator dr. Beerekamp bracht de decoraties ter sprake bij de behandeling van de begroting van Algemene zaken. Hij drong er bij de premier op aan, de klassen bij de onderscheidingen op te heffen, omdat ze te veel overeenstemmen met de heersende rangen en standen in het land. Wat de leeftijd betreft doet zich het merkwaardige verschijnsel voor dat de gewone burger slechts op hoge leeftijd van de „lintjesregen" profiteert. „En meestal hebben ze eerder een hartinfarct dan een onder scheiding", meende de senator. De minister-president gaf toe, dat de „lintjesregen" niet altijd en overal gelijkmatig valt. „De leeftijd speelt een belangrijke rol en ook de woonplaats. Het rege ringscentrum wordt rijker voorzien dan de rest van het land." Maar over niet al te lange tijd zal daar dus verandering in komen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In 1956 zal minister Roolvink vrijwel zeker niet ingrijpen in de arbeidscon tracten die tot stand komen; voor volgend jaar verwacht hij echter een rustiger ontwikkeling van de lonen, meer accent op sparen en een langzamer tempo bij de werktijdverkorting. Hij zei dit gisteravond tijdens een ge sprek met het bestuur van de Stichting van de Arbeid. De heer Roolvink maakte enkele weken geleden hiervan reeds melding in een exclusief interview met een on zer redacteuren. Ook de ministers De Block (econo mische zaken), Witteveen en staats secretaris Grapperhaus (financiën) namen gisteren aan het gesprek deel. Het voorstel van het Stichtingsbe stuur om het minimuminkomen met het oog op dc sterke prijsstijgingen nog te verhogen van 140 naar f142 per week viel bij de ministers in goe de aarde. Met ingang van 17 maart zal de ƒ142 van kracht worden. Om technische redenen kon deze datum niet vroeger worden gesteld en kon ook geen terugwerkende kracht wor den overeengekomen. Op 1 januari jl. werd het minimum- Inkomen al opgetrokken van 135 naar 140 per week. I Voor vervolg zie pagina 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1