MICHELS: .IN AMSTERDAM LEERDEN WU ONS LESJE' Danny Cruyff: „Het wordt een Ajax-succes" Computer van Apollo-9 werkte te langzaam Ajax gisteren onvindbaar SCHIPHOL-TWEE IN ZUID-FLEVOLAND Sud-Aviation toonde nieuwste helikopter Geen „speelse" kleren op eerste Kinderama Ajax ontvlucht Parijs Coluna doet niet mee telt in Parijs nog Charmant debuut Defect aan stuursysteem werd snel verholpen Plan stichting geluidshinder Uitkijken bij persoonlijke leningen Luns: Israël snel bij EEG In januari 600 woningen meer Ajax te zien in 7 landen Ajax maar nauwelijks mee... '7 DINSDAG 4 MAART 196» Het Parijse avontuur begint mor gen gisteren is het Ajaxteam op het vliegveld Le Bourget aangeko men en dit moet filmisch vastge legd voor het Ajax-archief, meent doelman Gert Bals (foto boven) en als uniek feit in de cuphistorie: het thuisfront de vrouwen en ver loofdes mogen de operaties van I hun helden ter plaatse aanmoedi gen. (foto onder). (Van een onier verslaggevers) „Ik heb maar weinig verstand van voetballen", zegt ze bescheiden bij een nadere kennismaking. „Maar volgens Johan wordt het een zware wedstrijd". Danny Cruyff baseert haar voorspelling dat Ajax zal winnen niet op voetbaltechnische argumenten, maar gewoon hierop: „De vorige uitstapjes die ik meemaakte naar Neurenberg en Istanboel werden steeds een succes voor Ajax. Dus waarom zouden de jongens hier in Parijs niet winnen?" Alsof het resultaat haar weinig kan interesseren, vertelt Danny Cruyff weinig last van zenuwen te hebben, „Ook Johan was weinig nerveus. Vo rige keren at hij nooit zoveel wan neer een belangrijke wedstrijd voor de boeg stond, maar deze week werkt hij zijn normale portie naar binnen. Dat is overigens een hoe veelheid om u tegen te zeggen", lacht Danny. Mevrouw Cruyff is niet de enige voetbalechtgenote die de reis met Ajax meemaakt. Alle spelers hebben vrouw of verloofde bij zich, hoewel men niet in hetzelfde hotel is onder gebracht. De dames verblijven op kosten van Ajax in Le Royal Mon- ceau, vlak bij de Are de Triomphe, waar vele Nederlanders onderdak hebben gevonden. Hoe het is om met een beroemde profvoetballer getrouwd te zijn? ..Heel gewoon", zegt Dannv Cruyff, die in een bungalow in Vinkeveen woont. „Vrouwen van zakenlieden zijn ook vaak alleen, evenals wij. Soms beleef Je enorm leuke voor vallen, maar ook komt het voor zoals vorige week dat er vijftig supporters voor de deur staan om een toegangskaartje voor Parijs te bemachtigen. Dan denk ik: was Jo han maar een kantoorbediende". KAAP KENNEDY De as tronauten McDivitt, Schweickart en Scot hadden aan boord van de Apollo-9 moeilijkhdeen met de computer. Die bleek te lang zaam te werken. Door deze vertraging moest de be manning voortdurend gegevens uit wisselen met de controle op aarde. Ze kregen echter van het grondstation de geruststellende mededeling dat de fout zal worden gecorrigeerd. Ook tijdens de koppelingsmanoe- vre stuitte Schweickart op moeilijk- helen. Hij seinde naar de vluchtlei- ding dat hij enige moeite had met het besturen van de Apollo-9. Dat bleek te zijn veroorzaakt door een klep van een stuurboordmotortje, die per ongeluk gesloten was geble ven. Het euvel was snel opgespoord en verholpen. Van een ander stuur- raketje was de temperatuur wat te hoog opgelopen. Moeilijkste komt nog In tegenstelling tot de meeste voor gaande Amerikaanse ruimtevluchten Prinses Anne van Engeland heeft haar openbaar debuut gemaakt en evenals prins Charles, die ad rem een radio-interview doorstond, nam zij door haar charmant optreden ieder een voor zich in. Zij overhandigde namelijk ter gelegenheid van St.- Davids Day in Surrey aan de Welsh Guards het traditionele bosje prei. Zij droeg bij deze plechtigheid een hoofddeksel, geheel in stijl. SCHIPHOL De stichting tegen geluidshinder door vlieg tuigen heeft een provisorisch plan gemaakt voor een tweede Schiphol-vliegveld in Zuid- Flevoland. Het is een poging meer vooruit te zien, dan in Ne derland tot dusverre ten aan zien van de groei van het lucht verkeer is geschied. Het economisch belang van liet huidige Schiphol wordt door de stichting volkomen onderschreven. Men voert aan dat het luchtverkeer binnen t en jaar zal zijn verdubbeld. Gevreesd wordt dat het geluid even redig zal stijgen, tenzij het lucht- vaartverkeer gespreid zal worden. Kaart Gisteren poogde het stich tingsbestuur aan de hand van een planologische kaart van het IJssel- meer Sehiphol-Twee mogelijk te ma ken. Geluidstroggen en aanlooproutes lieten zien dat luchtverkeer daar mo gelijk is. Naar dit tweede grote vliegveld in ons land, dat zich hemelsbreed op slechts dertig kilometer van Schiphol zou bevinden, wil de stichting alle lesvluchten, nachtvluchten, charter- verkeer en vrachtvluchten dirigeren. Schiphol zou het geregelde lijnver- keer moeten behouden. De aanleg van Schiphol-Twee zal grote kosten met zich brengen. De stichting tegen geluidhinder door vliegtuigen heeft inmiddels berekend dat men hiervan de investeringen kan aftrekken, die in de naaste en verre toekomst gemaakt zullen moe ten worden voor verdere uitbreiding van Schiphol. Binnen afzienbare tijd zal deze luchthaven te klein zijn. Spoorlijn rond de aarde, waarbij het moeilijkste deel achter de rug was als de baan j bereikt was, heeft de bemanning van Consumentenbond: DEN HAAG Vrij veel banken verstrekken persoonlijke leningen tegen het maximumtarief dat de geldschieterswet toelaat. Maar er zijn ook heel wat banken die een lager tarief vragen. Het is dus de moeite waard de vele aanbiedingen goed te vergelijken, zegt de Neder landse Consumentenbond. Van de landelijke instellingen ko men de Raiffeisenbanken en de Boe renleenbanken als beslist voordelig uit de bus. Sommige leningen kan men er krijgen voor 9 a 11 procent (terwijl er banken zijn die het maxi mumtarief van ruim 20 procent reke nen). Voor kredieten van 6000 of meer komt vooral de Algemene Bank Ne derland in aanmerking (9 a ld pro cent per jaar tegenover een wette lijk minimum van 12.5 procent). Kredieten met een zeer lange loop tijd (42 en 48 maanden) zijn voor delig bij de Amrobank (nog geen 9 procent tegenover een wettelijk mi nimum van 12.5 procent). Bij plaatselijk of regionaal wer kende instellingen zijn er enkele met nóg lagere tarieven dan de voorde ligste landelijke banken nl. de ge meentelijke volkskredietbank te Gro ningen en de gemeentelijke krediet bank te Amsterdam. Op hetzelfde niveau als de goed koopste landelijke banken liggen o.a. de spaarbank te Rotterdam, de ge meentelijke kredietbank te Rotter dam (voor kredieten met looptijden van 18 en 24 maanden) en de ge meentelijke kredietbank te Den Haag (voor leningen van 6000 en meer). de Apollo-9 dat nu nog voor zich. Het bestaat uit het grondig contro leren van het maanlandingsvaartuig, ook wel „Spin" of „Kever" genoemd, het uiteengaan van de Apollo-9 en de LM tot een afstand van 170 km, het weer samenkomen en vastkoppelen en een verblijf van twee uur buiten boord van Schweickart. In de tweede periode van hun vlucht krijgen de ruimtevaarders het echter gemakkelijker. Zij behoeven dan alleen wetenschappelijke proeven te nemen en de hoofdmotor te con troleren voordat zij na de 150ste om wenteling op 13 maart op 2322 km ten oosten van Kaap Kennedy in de At lantische Oceaan landen. PARIJS Daar zit je dan in Parijs. Als voetbalploeg die in eigen land op handen wordt gedragen, maar in de Franse hoofdstad slechts een holle klank is. Het moet voor Ajax een pijnlijke tegenstelling zijn geweest: voor Benfica wilden de Parijzenaars nog wel even in de rij gaan staan om een glimp te kunnen opvangen van Eusebio en consorten, maar Ajax gunde men nauwelijks een blik waardig. Ajax was niet rouwig om het gebrek aan belangstelling. Zo hulpeloos als de Amsterdamse kampioensploeg zich bij aankomst op het vliegveld Le Bourget gedroeg, zo zelfverzekerd sprak men enkele uren later in Le Grande Romaine de Lesigny op 30 kilometer van het centrum van Parijs, over de kansen. Maar niet tè zelfverzekerd. Rinus Michels: „We hebben in Amsterdam een lesje gehad in psy chologische beïnvloeding van onze spelers. Dat overkomt me geen twee de keer. Toen was Ajax bij het pu bliek al winnaar voordat de wedstrijd begon. Hopelijk zijn toen ook de supporters van die nederlaag geschrokken." Desondanks voelt Ajax zich sterk. Michels: „Zeg het niet te hard tegen de jongens, maar voor mij betekent het niet spelen van Coluna een geweldige opluchting. Hij was de motor in de ploeg van Benfica." Mi chels' jongens wisten het overigens al lang dat de Portugese aanvoerder morgenmiddag niet van de partij zal zijn. Henk Groot: „Maar ook zonder Co luna is Benfica een levensgevaarlijke ploeg. Nee, ik laat me niet door Glo ria van de wijs brengen. Wie weet, misschien past deze mededeling wel weer in het kader van zijn psycholo gische oorlogsvoering." Juist gevaarlijk Johan Cruyff zegt het nog scher per: „Juist zonder Coluna kan Benfi ca wel eens heel gevaarlijk worden. De andere spelers willen immers net gemis van hun aanvoerder zoveel mogelijk opvangen, waardoor ze er wel eens een' schepje bovenop kon den doen. Bovendien heeft Benfica veel meer ervaring in dit soort wedstrijden. Juist als het erop aan komt hard toe te slaan, kan Benfica volgens mij meer dan wij". Testproeven Johan Cruyff werd in deze mening sterk gesteund door Michels: ..Kijk, je moet het zo zien", vertelde de Ajax-coach, „Benfica heeft in Amsterdam bewezen tot goed voetbal in staat te zijn. Daarentegen de monstreerde Ajax in Lissabon een grootse vorm. Kreeg daartoe ook de gelegenheid, omdat de Portugezen dachten de buit al binnen te hebben. Morgenmiddag beginnen beide ploe gen weer van onderaf aan. Achteraf bezien kan je de wedstrijden in Amsterdam en Lissabon beschouwen als testproeven. ■■pip&ijM De dependance zou dankzij de spoorwegen, die geheel los van dit plan al een spoorlijn hebben gepro jecteerd van Amsterdam naar Zwol le, een treinverbinding met de hoofdstad kunnen krijgen van min der dan een half uur. BRUSSEL Onder Nederlandse druk is gisteren in de Europese mi nisterraad de kwestie van onderhan delingen met Israël voorlopig al thans uit het slop gehaald. Nadat minister Luns had verklaard dat Israël al tweeëneenhalf jaar aan de EEG-deur staat en dat er een on aanvaardbare discriminatie van dat land dreigde te ontstaan, is overeen gekomen dat de Europese commissie een ontwerp-mar.daat voor een eerste onderhandelingsfase over preferen tiële regelingen zal opstellen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de Rot terdamse luchthaven en op het vliegveld Ypenburg zijn gisteren demonstraties gegeven met een nieuwe helikopter. Het is een produkt van Frans-Britse samen werking, gebouwd in de fabrie ken van Sud-Aviation. De heli kopter, de SA 330, is een uiterst wendbare lichtgewicht machine I voor commerciële en militaire taken. Sud-Avlation bouwde al eerder een succes-helikopter, namelijk de Alou- ette die ook in ons land zowel bij militaire als bij civiele vliegbe drijven in trek is. De Alouette is naar bijna zestig landen verkocht. De SA 330 is een gevolg van een opdracht die Sud-Aviation enkele jaren geleden kreeg van het Franse leger. Het toestel biedt plaats aan twintig militairen. Het kan ook aan een kraan een uitwendige last van 2.500 kg dragen. Deze lichte trans porthelikopter kan onder alle weers omstandigheden opereren. De cabine is geschikt om zes liggende en zes zittende patiënten tegelijk te vervoe ren. Voor het uitvoeren van reddingen kan aan de rompzijde een lier wor den bevestigd waaraan een gewicht van 175 kg kan worden gehesen. De machine is al enige tijd in gebruik bij het Franse en her Britse leger. De prestaties waren zodanig dat beide legers er nu 102 van hebben besteld. De SA 330 Is uitgerust met twee turbine motoren van elk 1300 pk. De actieradius Is 450 km. Sud-Aviation bouwt ook de Caravelle en de Con corde. DEN HAAG In januari kwamen zeshonderd woningen meer gereed dan in januari 1968 (resp. 8.163 en 7.549). Er werd die maand een begin gemaakt met de bouw van 11.202 wo ningen. dat is drieduizend meer dan ln dezelfde maand van het voorgaan de jaar. Benfica kent onze zwakke en sterke kanten en wij die van de Por tugezen. Logisch gevolg is volgens mij dat je morgenmiddag een wedstrijd krijgt die heel interessant kan zijn. Beide ploegen zullen sterk het accent op de aanval leggen. Het gaat er maar om wie de geraffi neerdste voorhoede heeft Voorzichtig durf ik te zeggen dat wij met een Cruyff en een Keizer dan lichtelijk in het voordeel zijn als we tenminste niet dezelfde fouten maken als in Amsterdam." Problemen Rinus Michels heeft echter ook problemen. Moet hij Eusebio opnieuw door Pronk laten schaduwen? Speelt goalgetter Danielson de eerste of tweede helft of zelfs de gehele wedstrijd mee? „Ik weet het nog niet", zegt hij nadenkend. „Pas vlak voor de wedstrijd maak ik een keus. Het grootste bezwaar voor Michels is evenwel het enorm aantal supporters dat vandaag in Parijs is gearriveerd. „Je wordt er stil van als je hoort hoeveel Nederlanders de wedstrijd zullen bijwonen. Er worden kapitalen aan besteed. Dat vind ik op zijn zachtst gezegd overdreven. Het is tenslotte nog geen cupfinale. Boven dien geeft het de spelers verplichtin gen. Voor de jongens is het bijna een thuiswedstrijd. Ze weten dat ze zich waar moeten maken. Ik ben bang dat ze dan onder te sterke druk komen te staan". Angst heeft Michels ook voor een eventuele verlenging. „Niet omdat wij conditie tekort komen", zegt hij, „maar omdat in het verleden geble- i ken is dat wij juist wanneer het erop (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Om de supportersdruk- te in het hartje van Parijs te ontlo pen zag het Ajax-bestuur af van het besluit de spelers in Hotel Pont de Royal onder te brengen. De keus viel op Le Grande Romaine, een recrea tieoord in het dorpje Lesigny, ver buiten de stad. Erg gelukkig waren de Ajax-spelers met deze accommo datie echter niet. Aanvoerder Gert Bals: „Je zit hier midden op het platteland. Enig ver tier behalve enkele tafcltennisspelcn is er niet. Nee, dit is een dooie boel". Ander bezwaar tegen Le Grande Ro maine is de enorme afstand naar het Stade de Colombes. De spelersbus dient minstens om tien uur 's mor gens te vertrekken om op tijd bij het stadion aanwezig te zijn. De route voert namelijk precies door de bin nenstad. En ieder die Parijs kent weet wat dat betekent.., En ook de journalisten hadden be zwaren. Voorzitter Van Praag had het bij aankomst op Le Bourget sim pel meegedeeld: „We logeren in Lesigny, een'uurtje buiten Parijs." Maar geen taxi-chauffeur of poli tic-agent wist van het bestaan van Lesigny af en ook voorzitter Van Praag had twee uur extia nodig om het in de haast gekozen „rustoord" na veel dwalen en dolen te kunnen vinden. MICHELS problemen aan komt iets missen. Denk aan de wedstrijden tegen Dukla en Real Ma drid. Toen bleek duidelijk dat we niet over een killersinstinct beschik ken." Pronk we winnen Wat Michels ook voor bezwaren mag opnoemen, Ajax zal er geen gras over laten groeien. Tonny Pronk: „Als ik mee mag doen en daarop reken ik vast zal Eusebio aan mij geen gemakkelijke hebben. In Lissa bon hebben we bewezen dat we Ben fica kunnen kloppen. In Parijs doen we precies hetzelfde. Let op miin woorden." (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Minstens zeven Eurovisiclandcn zullen morgenmiddag kunnen kjjken naar de voetbalwed strijd AjaxBenfica, die vfji voor drie op het beeldscherm komt. Het zijn Nederland, Frankrijk, Belgic, (beide zenders), Zwitserland, Portu gal. Spanje en Marokko. Omdat de NTS al om kwart over zes begint met de volledige her haling komt de Fabeltjeskrant om zeven uur op het scherm. Mocht er een half uur verlenging zijn, dan vervalt de rubriek Inburgeren met de Wet-strljd tussen studenten. De hoofdfilm „Brief van een onbekende vrouw" begint om tien over negen. Het napraten over de wedstrijd is om tien over half elf. Daarna kijkt de NTS nog een kwartier naar de feeste lijkheden bij heropend Nieuwspoort in Den Haag. Vanavond zal ln het programma van Adamo iets te zien zijn van het Stade des Colombes, waar de wed strijd zal worden gespeeld cn van de aankomst van het Nederlandse legioen, waarna ln een directe uit zending een impressie uit een restau- I rant op Montmartre volgt. I Leicester City heeft zich maandag avond door een overwinning van 1—0 ln de uitwedstrijd tegen Liverpool geplaatst voor de kwartfinales van het tornooi om de FA-cup. Op 8 maart speelt Leicester City uit tegen Mansfield Town. De Oostdultse basketbalclub Chemie Halle heeft zich maandag geplaatst voor de halve finales van de Europese beker voor damesteams. Jongen van tien nog in kostuum? (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Ten gerieve van de detaillisten heeft de Nederlandse Economische Vereniging voor de con- fcctie-industrie een beurs voor kin derkleding in het leven geroepen. In het confcclieccntrum ging maandag de beurs „Kinderama" de eerste van zijn drie dagen in. De belangstelling ervoor viel een beetje tegen. De Jetaillisten, die de moeite na men om een kijkje te nemen, zullen echter een tikkeltje bedrogen zijn uitgekomen. De opzet van een beurs als „Kinderama" die bedoeld is om de inkoper de voornaamste tendensen te laten zien van de confectiemode voor net kind van acht tot zestien jaar, is natuurlijk toe te juichen. Maar liet aanbod kon nu niet bepaald representatief genoemd worden voor het huidige kinderkledingbestand in Nederland. Zestien bedrijven uit Nederland hadden modellen uit hun kinderkle dingcollectie gestuurd. Opvallend was de geringe fantasie in de kle ding. Afgezien van een tweka-collec- tie (soepele modellen naar sportieve ontwerpen) gine de expositie mank aan originaliteit en inzicht in de speelse natuur van kinderen. Kleding uit synthetische stoffen mag dan /eer praktisch zijn. Erg lek ker zit het niet en je moet er toch zuinig mee omspringen. Raakt het verder niet uit de tijd een jongen van tien jaar in een kostuum te hul len, compleet met vest. overhemd en stropdas? En moeten meisjes van twaalf ,iaar school in stijve jurkjes met witte kragen? PARIJS Groen-mlnl, golvend blond haar en een superslank figuur. Zo ziet Johan Cruyff's echtgenote Danny eruit wanneer ze zich bij aan- komst in Parijs onopvallend schuil houdt tussen de Ajax-horde (Van onze sportredacteur Ko Jllle)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7