Israël-week in Rijnsburg N HALFZWARE SAMSON VAN NIEMEYER EEN LEEUW VAN EEN SHAG. Halfzware Samson is gewoon de lekkerste shag, die je voor Aktie voor opvangen van Joden in Israël Wens aan Kamercie.: Omroepverkiezingen "Alle optimisme is slechts schijn" IN VREDE LEVEN EN WERKEN AR kamercentrale Lelden voor overleg achttien Aanknopingspunt Onbekommerd leven Filmavonden Uitstel invoering Omroepwet EHBO-wedstrijd in Zoeterwoude CNV over prijsstijgingen: Jubilaris bij Oosthoek NIEUWE IEIDSE COURANT 6 DINSDAG 4 MAARr 1969 (Van onze correspondent) RIJNSBURG Zolang in H hart de joodse ziel nog leeft, zal onze hoop ran eeuwenlang ,flls een vrij volk in ons land leven", niet verdwijnen. Dit thema uit het Israëlische volkslied, gepaard met grote dankbaarheid, was maandagmiddag de kern van de opening van de Israëlweek, die van 3 tot en met 9 maart in de voor dit doel bij uitstek geschikte hal van het gemeentehuis wordt gehouden. Het was burgemeester Koomans als ver tegenwoordiger van de gemeente Rijnsburg een vreugde gastheer te zijn van het genootschap NederlandIsraël. Een der?»lijk evenement is in Rijnsburg op z'n plaats, ook al om dat de Rijnsburgers in hun alge meenheid rechtzinnig zijn en daar om zeer veel belangstelling voor het Heilige Land, de staat Israël, hebben. Er zijn twee belangrijke aankno pingspunten tussen de Rijnsburgse samenleving en het Joodse leven. Het eerste is de vestiging van de Joodse geleerde Barich d'Espinoza die in de zeventiende eeuw in Rijns burg een gastvrij onderdak genoot; het tweede is van meer recente da tum, namelijk het redden van Jood se levens tijdens de tweede wereld oorlog. ..In Rijnsburg is nu een culturele gelegenheid geschapen om in details te zien en te horen hoe Israël leeft en werkt" zo besloot de burgemees ter zijn woord van begroeting. De officiële opening van de Israël week werd verricht door de heer IJ. IJanna. van de Israëlische ambassa deraad. „Ik ben my", aldus deze zaakgelastigde, „terdege bewust van het ontstaan van de vriendschap en belangstelling tussen Israël en Rijns burg. Deze tentoonstelling is niet een eerste beroep daarop. Het is van bijzonder belang dat de wereld weet dat wy niets liever willen dan in elk opzicht rustig en vredelievend leven met alle landen, speciaal met die van het nabije oosten. Dat wij zonder gevaar ons kunnen wijden aan de opbouw van ons land en de ontwikkeling daarvan. Wij willen niets liever dan onze handel en nij verheid, toerisme en culturele ont wikkeling in goede banen leiden. Daarvoor hebben wij de steun nodig van hen die onze vrienden zijn en daarom prijzen wij dit initiatief dat ons de gelegenheid geeft te tonen wat en hoe Israël bezig is, ondanks alle tegenwerking en bestandschen dingen, zich te ontplooien". „Israël wordt bedreigd met totale vernietiging en de situatie is van daag de dag bijzonder ernstig. Twee duizend jaar Christendom betekent ook tweednizend jaar Jodenvervol ging. Als deze tentoonstelling erin slaagt Nederland dichter bij Israël te brengen, dan is onze opzet ge slaagd", zo sprak de heer Bakker, één van de organisatoren. Zijn doch tertje bood de heer IJanna nit waar dering voor de bereidwilligheid de Israëlweek te openen bloemen aan. Het woord werd voo-ts gevoerd door mevrouw H. Kohnstamen, hoofdbestuurslid van het landelijk genootschap Nederland-Israël. Zy liet de aanwezigen weten bijzonder getroffen te zyn bij het raadhuis waar de Israëlische vlag naast de vaderlandse driekleur wapperde en de zevenarmige kandelaar stond opgesteld. Ook was zij getroffen door een uit spraak van de Amerikaanse presi dent, die had gezegd dat de jeugd van Europa heil zoekt in allerlei demonstraties. Zij trok een parallel met de jeugd in Israël, die andere zorgen heeft en met het dagelijks brood wel tevreden is. „Leven in vrijheid en vrede, dat geeft inhoud aan het leven, en daar mee heeft de jeugd van Israël te Direkt na de opening van de Israëlweek ondervond de ten toonstelling grote belangstel ling. Dank zij o.a. een grote hoeveelheid lectuur krijgt de bezoeker(ster) een duidelijk beeld van het werk en leven in Israël. maken", aldus mevrouw Kohnsta men, die pleitte voor de oprichting van een afdeling van het genoemde genootschap in Rijnsburg, waarna de heer Bakker kon vertellen dat er reeds een en dertig leden zijn en dat binnenkort de oprichting zal plaatsvinden. Ten slotte was het de heer Shlomo Ben-David, pas uit Israël in Holland gearriveerd, die verklaarde voor wat in Rijnsburg gebeurt grote waarde ring te hebben. Als voorbeeld van de bereidheid van Israël om in vre de te leven, vertelde hij gezien te hebben hoe in een supermarkt een in een babymandje geplaatste bom ontploft en een taxichauffeur vier overstuur zijnde Arabische kinderen naar huis bracht. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is. dat Israël veroordeeld wordt. „Al weet ik wel dat het overgrote deel van de Nederlanders er anders over denkt". Met de wens dat het initiatief veel navolging zal hebben en de belang stelling niet alleen uit Rijnsburg, maar uit de gehele omgeving groot zal zijn. werd de officiële openings plechtigheid besloten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vandaag begint een nieuwe campagne van de Keren Hailesod. de collectieve Israël actie, die tot september zal duren. Om die actie in te leiden heeft dr. Israel Goldstein, wereldpresident van de Keren HaUesod. vandaag het bestuur van de collectieve Israël actie be zocht. Het doel van de actie is nu het opvangen van 30 4 40 000 Joden die Israël dit laar hoopt te verwel komen. voornamelijk uit de Arabi sche landen. DEN HAAG Uitstel van de invoe ring van de Omroepwet per 1 mei, een wetenschappelijke studie naar de invloed van de commercie op bet huidige omroepbestel en „omroepver kiezingen" Dat waren de be|^ngrljk- ste wensen van een groep omroep medewerkers aan de Vaste Tweede Kamercommissie voor cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, die gis termiddag Is gehouden. Tijdens een hearing toonden de me dewerkers nun angst voor de nieuwe omroepwet die werd vergeleken met een net vol mazen waarvan com merciële instellingen gretig gebruik maken De kwestie Avro-RTN-Tros werd aangehaald als voorbeeld van de grote invloed door zakelijke be langen bij het besteld. Er gaan in Hilversum en Bussum geruchten dat binnenkort weer druk met de moge lijkheden van de nieuwe wet zal wor den gemanipuleerd. Zo zou de Tele graaf haar wekelijkse kleurenbijlage Telekleur ter beschikking van de Tros willen stellen. Door koppeling var Tros Kompas aan Telekleur zou de Tros met ëén slag honderdduizenden leden kunnen winnen en dat achten de verontruste omroepmedewerkers in strijd met de pluriformiteit van de Omroepwet. De commissie had wel waardering voor de stelling van de medewerkers dat de overgangsfase eer experimen tele fase moet zyn. maar dat zou be tekenen dat men daarna nooit een wet kan invoeren die voor het experiment al is aanvaard omdat men de resul taten van het experiment nog niet kende De grote onduidelijkheid op beleidsgebied (NCRV's David Koning sprak van „een schipperen ir het moeras van de onduidelijkheid"» zou er oorzaak van zyn dat veel geza menlijke programma's deels of geheel mislukken. Daarom werd gepleit voor een initiatiefwet waarin de onvol komenheden in de wet zouden wor den verbeterd. Men eiste van minister Klompé dat zij de zendtijden nie* zou veranderen zonder de Kamer daarin te kennen. De meerderheid vaD de commissie vond dat een redelijke eis. Het is gebleken dat enkele omroep medewerkers door hun werkgever verboden was hun mening over de nieuwe wet te uiten op de hearing van de Kamercommissie. NPU-medewer- ker Buurman bevestigde op de hearing dat hij niets mocht zeggen omdat anders „gepaste maatregelen" zouden worden genomen. De omroep medewerkers die wgl aan de hearing meewerkten waren van VARA NCRV. KRO. VPRO en Wereldomroep. Volgende week wordt in de Kamer de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk behandeld. Dr. Goldstein vertelde dat het overbrengen van elke Jood ongeveer f 10.000.- kost. Dat wil zeggen dat er vijftien miljard gulden direct nodig is. Natuurlijk kan dit geld niet al lemaal uit Nederland komen. Elke nieuw in Israël aankomende Jood komt in een centrum waar hij een half jaar met zijn gezin verblijft. Daar krijgt hij een scholing, hij leert Hebreeuws, leert een vak en krijgt een begeleiding tot lid van een mo derne westerse samenleving. Verder moeten er jeugdcentra in stand wor den gehouden, waar de opleiding van de jeugd wordt voortgezet. In het verleden kwam een derde van het voor dit werk nodige geld van buiten IsraëL Dr. Goldstein vertelde dat Nederland daarbij een bijzonder goed figuur sloeg, vooral ook de niet- joodse gemeenschap. Dr. Goldstein ves tigde in het bijzoder de aandacht op dat de bedragen voor de collectieve Israël actie uitsluitend voor dit sociale en maatschappelijke doel worden ge bruikt IMMIGRATIE Zoals bekend heeft Nederland toe gestaan de eventuele immigratie van Joden nit Irak naar Israël vla ons land te leiden indien dit minder moeilijkhe den oplevert dan rechtstreeks naar Is raël. De collectieve Israël actie bestaat reeds tientallen jaren, maar was tot 1967 beperkt tot de Joodse gemeen schap. In 1967 is zy op spontane aan drang van niet-joden in ons land uit gebreid tot heel Nederland. Sedert dien is de weerklank altijd bijzonder goed geweest. In 1968 was er een terugval, maar nu In 1969 het over brengen van joden uit de Arabische landen zo dringend noodzakelijk wordt, wil men de actie weer hoger opvoeren. Het jaarverslag over de actie in 1967 met een volledige verantwoording van alle gelden wordt toegezonden aan ieder die toen heeft meegewerkt. Ver der wordt nu een nieuwe kaart van Jeruzalem verspreid, waarvan de Is raël actie het alleenrecht voor de uit gave heeft verworven. Via de publi citeitsmedia worden alle mogelijke oproepen geplaatst Tot nu toe zijn reeds 1.300.000 joden binnengekomen. Van ^ïen is de helft afkomstig uit de Oosterse landen. Met weet dat in Irak 3.000 joden wonen die rechtstreeks ge vaar lopen. De aanwezigen maakten ruim schoots gebruik van de gelegenheid om het tentoongestelde te bewonde ren. De tentoonstelling is geopend van maandag tot donderdag van 16 tot 22 uur. vrijdag van 16 tot 18 uur en zaterdag van 14 tot 22 uur. Vandaag is er een filmavond in de tuinbouw school. Donderdagmorgen is er voor de leerlingen van de tuinbouwschool een speciaal filmprogramma met een inleidend woord door de heer C. J. de Vries, direkteur van het Joods Nationaal Fonds. Op de Mavo-school zal de teer I. L. Palahi, directeur van de collec tieve Israël-aktie. de films toelich ten. In Jeugdhaven zal woensdag 5 maart van 10 tot 22 uur een speciale Wereld-Vrouwen-Zionis ten-organisa tiedag worden gehouden, waar men kan kijken, keuren en kopen RIJNSBURG In de kantine van veiling Flora wordt vanavond om acht uur een vergadering ge houden van de Vereniging „Proef tuin Rijnsburg" van de chr. tuin bouwschool. LEIDEN Donderdagavond om half acht preekt ds. Van Dam, emeritus-predikant te Werkendam, voor de geref. gemeente Leiden. ZOETERWOUDE De plaatselijke vereniging voor EHBO hield in ,,Ons Huis" de jaarlijkse wedstrijden om de Liduina-beker. 8 senioren- en 7 junio- renploegen hadden zich laten inschrij ven. De deelnemers moesten een aantal „slachtoffers", die door de heer R. G. van Dam zeer realistisch waren ge schminkt, verzorgen. De handelingen van EHBO'ers wer den beoordeeld door de dokters W. Kortmann en H. Perqudn en een vier tal kaderlenden. De uitslagen luiden: Senioren: 1 Zoeterwoude 144 punten: 2 Meerburg 139 p; 3 Leiderdorp 123 p: 4 Leiden 121 p; 5 Voorhout 121 p: 6 Hoogmade 115 p; 7 Hazerswoude 113 p: 8 Rijp- wetering 109 p; Commandantsprijs voor de heer C. Janmaat, Zoeterwoude. Junioren: 1 Rijpwetering 153 punten: 2 Zoeterwoude 140 p; 3 Voorhout 134 p; Stompwijk 132 p; 5 Leiden 127 p; 6 Meerburg 122 p; 7 Hoogmade 112 p; Commandantsprijs voor de heer C. Kortmann, Zoeterwoude. Een mooi succes voor de organise rende vereniging. De Zoeterwoudse EHBO mag naar aanleiding van de goede resultaten die in Voorhout wer den behaald zaterdag deelnemen aan de provinciale kampioenschappen in Alphen aan den Rijn. ZOETERWOUDE De rk paro chie van Zoeterwoude (dorp) zal voortaan uitsluitend dc naam van i' pi r -Sin' lans Onthoof ding dragen. De nieuwe aan de Kerkia?n te bouwen rk kerk zal Christus Dienaar gaan heten. (Van onze soc. econ. redactie) UTRECHT Hoewel de prijsstij gingen over een periode van half ja nuari tot half februari beperkt zijn gebleven tot 0.9 procent, zodat dc to tale prijsstijging dit jaar tot nu toe 4 4 procent heeft bedragen, blijft de vak beweging van mening dat de prijzen zoals verwacht inderdaad in een ver ontrustend snel tempo stijgen. Het CNV tekent hierbij aan, dat het de vraag is of de prijsstijging wel tot 5.5 procent in 1969 beperkt zal kunnen blijven. Zoals het Centraal Planbu reau voorspelde. „Thans zijn we hier van nog slechts 1.1 procent verwij derd". Deze geringe speling is veront rustend omdat er nog enkele prijsstij gingen op stapel staan. Alle optimisme hierover is slechts schijn, meent het CNV. De huurverhoging wordt waar schijnlijk doorgezet, wat neerkomt op 0.3 procent prijsstijging. Op 1 juli gaat nog een aantal accijnzen om hoog, welke ook een invloed hebben van circa 0.3 procent op het prijsin dexcijfer, zodat voor de 10 H maand die dit jaar nog rest slechts een half- procent speling overblijft. Minister De Block heeft de Tweede Kamer gespro ken over een ten onrechte doorbere kende BTW stijging van een half pro cent. Het CNV hoopt dat door snel en energiek optreden van de minister het indexcijfer spoedig met een half pro cent kan dalen. Al blijft de situatie niet rooskleurig, dan zou dit toch een beetje lucht geven. Het CNV onderstreept de noodzaak dat het minimumloon en de uitkerin gen van de Algemene Bijstandswet (waarover minister Roolvink morgen avond met het bestuur van de Stich ting van de Arbeid spreekt) moeten worden opgetrokken. Dit moet snel geschieden omdat het hier gaat om de minder draagkrachtige groepen van de bevolking Ook voorstanders progr. concentratie GOUDA De Anti-Revolutionaire kamercentrale Leiden (mid- den-Zuid-Hollandis van oorcieel, dat het overleg tussen de „Achttien" uit AR. CHU en KVP voortgang moet vinden. Tegenover dit unanieme standpunt staat evenwel een veelheid van meningen over deelname aan een progressieve concentratie, toenadering tot de CHU en de KVP. alsmede con tacten met de PPR. Dat bleek gisteravond overduidelijk op de jaarvergadering van de kamer centrale in de aula van het Christelijk Lyceum te Gouda, waarop het „Inte rimrapport van de achttien" het voor naamste onderwerp van gesprek vormde Het bestuur van de kamercentrale Leiden had de zestig kiesverenigingen in het district een lijst met vragen over de ingewikkelde problematiek rond de politieke constellatie gezonden. Slechts twaalf reacties waren hierop binnen gekomen. Voor voorzitter ds. A. J. Kret uit Leiden was dat aanlei ding om kritisch op te merken, dat de activiteiten in de kiesverenigingen wel wat te wensen overlaten. De heer Rengebrink uit Leiderdorp betoogde, dat, hoe essentieel de be ginselen ook zijn, men vooral pro grammatisch te werk moet gaan. We moeten een front vormen en gezamen lijk optrekken. De A.R dient over be paalde bezwaren heen te stappen, al dus de heer W. E. Veeneman uit Ber- kel. Een al te radicaal standpunt is niet gewenst. Radicale stromingen als de PPR vinden geen weerklank. Een partij moet een nuchtere politiek voe ren met doeleinden op langere ter mijn. De vertegenwoordiger van Oegst- geest meende, dat de plaatselijke kiesverenigingen de vrijheid moeten hebben om met andere confessionele partijen samen te werken. Zo'n sa menwerking dient op plaatselijk ni veau te beginnen. De AR kan een vooruitstrevende funotie vervullen. Besloten werd nog dit seizoen een vergadering te houden met de acht tien als onderwerp. Een commissie zal een discussiestuk opstellen. VERWIEVWING De kiesvereniging Krimpen aan den Lek verwierf algemene instemming met haar voorstel, dat onder meer wijziging van de statuten der AR, veranderingen in het program van ac tie en wijzigingen in het reglement van de kamercentrale beoogt. Het doel hiervan is te komen tot een bete re communicatie in de AR en verbete ring van de democratische werking in de partij. Een uit bestuursleden samengestelde commissie had de voorstellen voor de ze partijvernieuwing uitgebreid bestu deerd en er diverse „antrekkelijke kernpunten" in gevonden. De kiesver eniging Krimpen aan den Lek acht het bijvoorbeeld de hoogste tijd. dat in de statuten van de AR de bepaling wordt opgenomen dat het politieke standpunt van de partij in onderling overleg moet worden vastgesteld. De vergadering aanvaardde uitein delijk een motie, waarin de wenselijk heid van verdere bestudering van de desbetreffende voorstellel met kracht werd onderschreven. De financiën van de camercentrale Leiden leverden ookde nodige gespreksstof op. Men plette voor con tributie naar draagkraclt. of de in voering van een scha.l voor het vaststellen van de contrihities. De af gevaardigde van Leiderdirp zei: „On der de AR zit meer geü dan velen wel denken". ZOETERWOUDE In het nieu we kantoor van de be.onwaren- fabriek van Oostkoek en Zoon heeft de heer Z. van Ier Groep gisteren herdacht, dat h| een kwarteeuw geleden bij deze firma in dienst trad. Directeur ir. Pj Kolk memoreer de in zijn toespr.ak, dat de jubi laris destijds als onderduiker bij het bedrijf in dient kwam. De pro- duktie was toen zier laag. Daarna kon een produktischema worden opgesteld, waarin de jubilaris als betonplatenmaker ;en groot aan deel kreeg. Dit lan; niet gemakke lijke werk vereist sen grote mate van vakmanschap. )e nieuwkomers heeft hy steeds vsgwijs gemaakt in het produktiepr>:es, waarbij zyn verantwoordelijkhtt'dsgevoel hem goed var^pas kwan. Als stoffelijk bik van waardering bood ir. Kolk naiens de directie een geschenk orter couvert aan plus een bronzen lgpenning met de daarbij behorende >orkonde van de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen. Mvrouw Van der Groep ontving een 'loemenbak. Me vrouw Oosthoek-Kek sprak namens de familie Oosthok waarderende woorden tot de her en mevrouw Van der Groep. Bedrijfsleider W. ljevaart getuig de van het grote va manschap van de jubilaris waarbi hij tal van herinneringen ophaale. Namens de personeelsvereniging prak de heer P. Anker, die een gschenk onder couvert aanbood en en bloemstuk voor mevrouw Van de Groep. ZOETERWOUDE 'anavond om 8 uur houdt de Zoeterwudse Oranje vereniging haar jaarvegadering in het Don Boscohuis. Er zllen nieuwe bestuursleden worden gebzen. KOUDEKERK Gebren: Tho mas Rogier Ruben, z.v. Ij M Koe mans en G P Verlaat; Hendrikus Theodorus Leonardus Maia, z.v. H J B Horstinik en van (ATM Kester; Bartholomeus Johsmes Hen- ricus, z.v. H C M Kraan, n van H Schraven. Ondertrouwd: W P Burgraaf 24 jaar en C W Boer 23 jaar;L Vonk, 26 jaar en H C Brommers 2 jaar; J U Wagenaar, 22 jaar en A F den Hollander, 22 jaar. v 1.45

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6